WERKGEVERS VERBONDEN: Uitgaven overheid en sociale verzekering moeten afgeremd BERISPING VOOR VPRO Twee doden in Amsterdam door paratyfus OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Onaardig spel van comité voor Nobelprijzen Volkomen uitzichtloze positie Honderdduizend invaliden leven op bestaansminimum Pas na maand bekendgemaakt: RUSSISCHE SCHRIJVERSBOND Bejaarden vragen f 400,- Reisbureaus in VS boycotten landen in Midden-Oosten een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is NAVO-oefening in zuiden Schiphol legde kordon om minister Malik „IK GA CHINA HEROVEREN" Stichting Orde en Recht" opgericht Bouwbond NVV wil politiek advies geven Produktscliap Kuikenoorlog nogal „paniek- zaaierig" Tsjang Kai-Tsjek: ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 DEN HAAG De twee centrale werkgeversverbonden, het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, hebben in een gezamenlijke verklaring opnieuw aandacht gevraagd voor de gevolgen van de snelle stijging van de collectieve bestedingen, de overheids uitgaven en de sociale verzekering. De twee verbonden menen dat een afkoe lingsperiode in de ontwikkeling der uitgaven voor collectieve voorzieningen ge boden is. Het georganiseerde overleg in het be drijfsleven kan, gezien ook de krappe arbeidsmarkt, nagenoeg geen bijdrage leveren in de strijd tegen de inflatie, als geen politieke beslissingen in deze richting worden genomen. De So ciaal-Economische Raad heeft, naar de mening van de twee werkgeversver bonden, een stap in de goede richting gezet met zijn advies over de zgn. wie- beltax. De SER bepleitte daarin een koppeling van verhoging van belastin gen aan beperking van de overheidsuit gaven. Een aanzet in het politieke vlak kan, nu de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1971 in de Tweede Kamer gaan beginnen, worden gegeven door dit advies van de SER op te vol gen en daarnaast verdergaande beper kingen ernstig te overwegen. De twee werkgeversverbonden herinneren er aan dat de uitgaven voor collectieve voorzieningen in twintig jaar bijna zijn verdubbeld: in het begin van de jaren vijftig ongeveer een kwart van het na tionale inkomen, nu in de buurt van de helft daarvan. Dit heeft tot grote spanningen in de particuliere sociaal-economische sector geleid. De collectieve sector vraagt meer dan de helft der jaarlijkse stij ging van het nationale inkomen. Dat houdt in dat het besteedbare inkomen der werknemers met heel wat minder dan de toeneming der arbeidsprodukti- RIJSWIJK Minister mr. M. A. M. Klompé van CRM heeft de omroepver eniging VPRO een berisping gegeven in verband met de radiouitzending van vrijdag 25 september jl. over sabota ge-mogelijkheden in de legerplaats Oir- schot. De inhoud van deze uitzending, aldus de minister, leverde gevaar op voor d.e veiligheid van de staat en de openbare orde. De VPRO kan van de beschikking van de minister binnen dertig dagen in beroep gaan bij de Kroon, ingevolge de wet beroep administratieve beschik kingen. DEN HAAG Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties (COSO), waarbij zijn aangesloten de Algemene Bond van Bejaarden, de Bond voor Staatspensionering, de Protestants- Christelijke Ouderenbond en de Unie van Katholieke Diocesane Bonden heeft minister Roolvink verzocht ook aan de genen, die een AOW-uitkering genieten, een bijzondere uitkering van 400 gulden toe te kennen. Het bestuur van het COSO meent er de aandacht op te moeten vestigen, dat een niet-toekenning van de uitkering ineens zal betekenen dat de AOW-trek- kers nog eens worden achtergesteld bij hen, die in het produktieproces zijn op genomen. viteit mag stijgen, aldus zeggen de werkgevers. Hiertegen is verzet gerezen. Allerwe gen blijkt men steeds minder bereid de rekening te betalen van beslissingen ter verbetering of uitbreiding van collec tieve voorzieningen. Deze spanningen hebben zich vooral de laatste jaren ontladen in een gigan tisch „zwarte piet-spel": het afwentelen dat een belangrijke oorzaak is gewor den van de voortschrijdende inflatie. De overspanning, waarvan de 400 uitbarsting mede een symptoom was, wijst er, volgens de werkgeversverbon den op dat de druk van de uitgaven voor collectieve bestedingen op de parti culiere bestedingsmogelijkheden een grens heeft bereikt die niet zonder ge vaar voor nieuwe uitbarstingen kan worden overschreden. Ook zou daar door de weg naar het herstel van een reëel overleg tassen werknemers, werkgevers en overheid wel heel moei lijk begaanbaar worden. AMSTERDAM Medio september is aldus de directie keuringsdienst, op een in Amsterdam een onverwacht groot aantal gevallen van besmetting met pa ratyfus geconstateerd. Zes patiënten moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. Twee van hen zijn na opname overleden, een in Amstelveen en een in Amsterdam. Dit werd pas gisteren door het bu reau voorlichting van de gemeente Am sterdam in een communiqué meege deeld. Aangezien alle patiënten paraty fus van het type „Heidelberg" bleken te hebben leek het waarschijnlijk dat de besmetting uit één bron afkomstig was. Deze kon spoedig worden achter haald. In de periode van 5 tot en met 18 september werden bij de GG en GD vijftig gevallen van paratyfus gemeld, afkomstig uit 41 gezinnen in Amster dam en Amstelveen. Na 18 september zijn bij de GG en GD geen gevallen meer gemeld, zodat aangenomen wordt dat de ziekte is in gedamd. Een aantal patiënten staat nog onder medische controle omdat zij bij het onderzoek nog steeds besmet wa ren. De directie van de keuringsdienst van slachtdieren, vlees en vleeswaren, deel de naar aanleiding van dit bericht mee, dat de infectiebron een rund geweest moet zijn dat door een vleesverwer kend bedrijf van het abattoir in Am sterdam is betrokken. Onmiddellijk na het bekend worden van het uitbreken van paratyfus zijn door de keuringsdienst, de GG en GD en de leiding van het bedrijf, waar de geïnfecteerde vleeswaren waren bereid, gecoördineerde acties ondernomen. De ze hebben ertoe geleid, dat o.a. alle no dige maatregelen zijn genomen om eventuele verdere infecties in het ver werkingsbedrijf te voorkomen. De keuring van slachtdieren op het abattoir, die geschiedt geheel overeen komstig de officiële richtlijnen in twee ledig. Het eerste deel van de keuring wordt uitsluitend door dierenartsen uit gevoerd en wordt vóór de slacht ver richt. Met het tweede deel zijn de keurmeesters van het abattoir belast, die echter onder supervisie van de die renartsen werken. Deze vindt plaats na het slachten. De keuringen in Amsterdam staan, hoog peil en deskundigen zijn het er over eens, dat de voorschriften in het Amsterdamse abattoir met de grootste zorgvuldigheid worden toegepast. Vol gens de directeur van het abattoir is het plotseling uitbreken van paraty fus in Amsterdam het gevolg van een samenloop van omstandigheden, die zich overigens kan voordoen op alle plaatsen, waar soortgelijke vleeskeurin gen plaatsvinden. Gelukkig is dit ui terst zelden het geval. WASHINGTON De Vereniging van reisbureaus in de V.S. heeft haar 3000 leden aanbevolen zes Arabische landen te boycotten, die weigerden de lucht- piraterij te veroordelen en er maatrege len tegen te nemen. Op de zwarte lijst staan Algerije. Tunesië, Libanon, Jor danië, Irak en Syrië. Van Egypte zouden voldoende garan ties zijn ontvangen om dit land niet op de zwarte lijst te zetten. Volgens de aan beveling zouden de reisbureaus met in gang van volgende week geen reser veringen meer moeten maken voor lucht vaartmaatschappijen van deze landen, en evenmin inlichtingen moeten ver schaffen over deze luchtlijnen. Ook zou den de reisbureaus geen toeristisch ma teriaal over deze zes landen moeten ver strekken. DEN HAAG De regering zal krachtig optreden tegen degenen, die zonder in 't bezit te zijn van 'n vergun ning arbeidskrachten ter beschikking stellen. Minister Roolvink van Sociale Zaken heeft thans het aanvraagformulier vast gesteld, -dat door degenen, die arbeids krachten ter beschikking stellen en die daarvoor een vergunning van de minis ter behoeven, moet worden ingediend. ADVERTENTIE Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modem voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. MOSKOU De Russische schrij versbond betreurt het dat het comité voor Nobelprijzen zich tot een onwaar dig spel heeft laten verleiden dat niets te maken heeft met de ontwikkeling van geestelijke waarden en literaire tradities, doch dat is ingegeven door politieke motieven. Dit is volgens de „Izwestia" de reac tie van deze organisatie op het toeken nen van de Nobelprijs 1970 voor letter kunde aan de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin. Zoals het publiek intussen al weet, zo luidt de reactie van de schrijversbond verder, is het werk van deze schrijver, dat naar het buitenland is gesmokkeld en daar werd gepubliceerd, door reac tionaire Westerse kringen voor anti- Sovjetrussische doeleinden gebruikt. De Russische schrijvers hebben in de pers herhaaldelijk hun mening kenbaar gemaakt over de handelswijze van Solzjenitsin, die, zoals door de secreta riaat van het bestuur van de schrij versbond is vastgesteld, in strijd heeft gehandeld met de beginselen en doel stellingen van deze vrijwillige organi satie van Russische schrijvers. Dit be sluit is door de openbare mening in het land ondersteund, aldus de schrijvers bond. De auteur werd in november van het vorig jaar uit de schrijversbond gezet. Nu men het „officieel" heeft veroor- BRUSSEL Morgen zullen dè groot ste oefeningen van de NAVO van dit jaar worden gehouden, en wel in Grie kenland, Turkijë en in de Aegeïsche Zee. Aan de oefeningen die „Deep Ex press" heten en 13 dagen zullen duren, zullen strijdkrachten deelnemen van acht landen, ongeveer 100.000 man in totaal afkomstig uit de Verenigde Sta ten. Groot-Brittannië, België. West- Duitsland, Luxemburg, Italië, Grieken land en Turkijë. Met de leiding zijn belast admiraal Horacio Rivera, de Amerikaanse com mandant van de geallieerde strijd krachten in Zuid-Europa en generaal Jürgen Bennecke, de Westduitse com mandant van de strijdkrachten in Cen- traal-Europa. -f r'd ZWOLLE Er leven in ons land minstens 100.000 gehandicapten en hun gezinsleden met de uitzichtloze we tenschap, dat hun bestaan gekoppeld is aan het wettelijke minimumloon. Tien duizend invaliden hebben zich aaneen gesloten tot de Algemene Nederlandse Invalidenbond, die langzaamaan mag deelnemen aan het zoeken naar betere oplossingen voor de vraagstukken, waarmee de gehandicapte leeft, maar van wezenlijke inspraak en medezeg genschap over deze voor de invalide eigen problematiek is geen sprake. Deze uitspraken heeft de voorzitter van de Algemene Nederlandse Invali denbond, de heer M. van Beem, van morgen gedaan op de in Zwolle gehou den jaarvergadering van zijn organisa tie. Hij stelde of de vraag gewettigd is, wanneer aan de bevoogding van de ge handicapten nu nog officieel gesti muleerd door de overheid een einde zal komen. Hij was van oordeel, dat de nood onder de invaliden thans zo hoog is gestegen, dat overgegaan zou moeten worden tot het stellen van enige eisen. Daar de f 400,- toeslag voor de in validen moet wachten op een advies van de vakbonden, vroeg de voorzitter de regering een duurtetoeslag in te stellen van 20,- per week om alsdan over een definitieve regeling te gaan praten. De nieuwe belastingvoorstellen betekenen voor de invaliden ook niet bepaald een verlichting en de voorzitter verzocht de regering verder de invali- ADVERTENTIE Wij vinden dat praten over meteen vriendelijk woord kan gebeuren. De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor ül Gewoon een vriendelijke bank. Waar bijvoorbeeld praten-over-sparen méér is dan alleen maar het noemen van cijfers. Logischwant het gaat erom dat u-en-wij-samen de beste manier van sparen vinden. En daarbij kunnen we kiezen uit vele spaarvormen. Met rente vanaf 4als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikken, tot 8°/o als u op langere termijn wilt sparen. Stap eens binnen bij de Boerenleenbank ook voor een Privérekening, voordeontvangst van uwsalaris of het boeken van uw vakantiereis. U6Q mboingen diteitsaftrek nu te verdubbelen en op te trekken tot 2000,-. Een derde mogelijkheid om tegemoet te komen aan de zware zorgen is het stellen van een officieel erkend legiti matiebewijs voor gehandicapten. De heer Van Beem merkte verder op, dat onderzocht zal moeten worden op welke wijze de procedures, voort vloeiend uit de sociale wetten, verkort kunnen worden. „Het leed en de schade aan de gezondheid van gehandicapten, die het gevolg zijn van de langdurige procedures, zijn vaak ontstellend", zo voegde hij eraan toe. In het begin van zijn jaarrede had de heer Van Beem een nadere specificatie gegeven van de door hem genoemde 100.000 mensen. Het zijn de 43.000, die werken in het raam van de sociale werkvoorziening. Van hen leefden me dio 1970 nog 3000 personen van een in komen beneden het wettelijk mi nimum, 17.000 zaten op het minimum en 23.000 kwamen erboven. Verder de 40.000 gehandicapten, die leven van een uitkering krachtens de overgangsrege ling wet arbeidsongeschiktheidsverzeke ring, alsmede de 20.000 die aangewezen zijn op uitkeringen middels de tijdelijke rijksgroepregeling minder-validen. Ook zijn het degenen, die aangewe zen zijn op uitkering van de algemene bijstandswet, die het minimumloon uit keert minus vijf procent. Tenslotte zij, die nog een klein bezit hebben en geen uitkering willen aanvragen, omdat dan het eigen bezit ook nog „in gevaar" komt, aldus de heer Van Beem. Samengevat betekent dit volgens hem dat ongeveer eenderde van het aantal gehandicapten in Nederland een inko men geniet, dat, zoals zij zelf zeggen: te weinig is om van te leven en te veel om van te sterven. Het betekent ook, dat de financiële kloof tussen validen en invaliden steeds groter wordt. SCHIPHOL Een zwaar kordon van politie, marechaussee en andere bewa pende veiligheidsagenten is vrijdagmid dag rond het ont vangstcentrum van Schiphol gelegd ter bescherming van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, die per KLM uit New York arriveerde en op doorreis naar Frankfort enkele uren op Schiphol moest wachten. Volgens geruchten die de politie ter ore waren gekomen, zou den Zuidmolukkers plannen hebben gekoesterd om zich naar de luchthaven te begeven. Ze kwamen echter niet op dagen. Hoewel Schiphol sinds de vliegtuig kapingen van 6 september al zeer streng wordt bewaakt, was voor de beveiliging van minister Malik een beroep gedaan op de met karabijnen bewapende man schappen der zg. mpbiele eenheid, af- komstigvan de gemeentelijke politie korpsen van Haarlemmermeer en Am stelveen. deeld, dat Solzjenitsin met de Nobel prijs is vereerd is de kans buitenge meen klein, dat de winnaar een visum zal krijgen om naar Stockholm te gaan en de prijs, een bedrag groot 80.000 dol lar, in ontvangst te nemen. De uitrei king geschiedt op 10 december aan staande. De auteur had al tot een Zweedse korrespondent verklaard, dat hij de Nobelprijs graag persoonlijk in ont vangst zou willen nemen „voorzover dit van hem afhankelijk was". Het was vandaag onmogelijk om de schrijver te benaderen en naar zijn reactie te informeren. Sinds hij uit de schrijversbond is gezet vermijdt hij zorgvuldig met „mensen uit het Westen" te praten. TAIPHEH Op de vooravond van de nationale dag van nationalistisch China heeft generaal Tsjang Kai-Tsjek plechtig verklaard, dat de dag zal ko men dat hij het vasteland gaat herove ren „door een oorlog te lanceren, die de laatste van allemaal zal zijn". De nationalistische regering werd in 1949 door de communistische troepen van Mao Tse-Toeng verdreven naar Formosa en Tsjang Kai-Tsjek heeft se dertdien regelmatig doen weten, dat hij zal terugkeren en dat zijn regering zich zal vestigen te Nanking. De generaal is thans 83 jaar oud. In de verklaring van vandaag heeft hij gezegd, dat de terugkeer tot het ou de vaderland zal bestaan uit „70 per cent politiek en 30 percent militair werk". Maar thans zei hij er voor het eerst bij, dat die 70 percent moet gebeuren „achter de vijandelijke linies" (dus als ondergr9ndse activiteit) en de overige 30 „ervoor", dus in het gevecht. AMSTERDAM Geïrriteerd én ver ontrust over de recente verstoringen der openbare orde en veiligheid hebben deze maand een aantal Nederlanders, onder wie zich voormalige verzetslieden bevinden een stichting in het leven ge roepen „ter bevordering van orde en recht". Tot algemeen directeur is be noemd de Amsterdamse advocaat en docent in de staatswetenschappen, mr. L. C. van der Tas, zo laat het bestuur weten. Het bevorderen van recht en orde hoopt de stichting te bereiken „onder meer door het doen van uitkeringen aan hen, die beroepshalve of in hun vrije tijd hebben deelgenomen aan het bestrijden van rellen en andere ge welddadigheden en als zij daarbij hun leven hebben gelaten aan hun nabe staanden". De stichting stelt zich voorts tot doel de politie in moreel opzicht een hart onder de riem te steken, aangezien vol gens het bestuur de meerderheid van onze bevolking voorstander is van een krachtig beleid. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de bouwbond NVV is bereid bij voorkeur via het NVV en zo mogelijk in samenwerking met NKV en CNV te bevorderen dat bij politieke verkiezin gen in het algemeen meer inzicht aan de leden wordt verschaft over de voor keur van de vakbeweging voor bepaal de partijen. Op de algemene vergadering van de NW-bouwbond in Amsterdam ver klaarde het hoofdbestuur naar aanlei ding van een desbetreffend afdelings- voorstel, dat de bond geen politieke machtsgroepering is. maar daarom ech ter niet minder geïnteresseerd in de po litieke verhoudingen in ons land. Mede door de uitbreiding van het werkterrein van de vakbeweging zijn dan ook voor een groeiend gedeelte van wat zij bepleit beslissingen van parle ment en regering nodig. UTRECHT „Wel leuk, maar toch een beetje paniekzaaierig", dat is het commentaar van de heer K. A. A. Rou- wenhorst van het produktschap voor pluimvee en eieren op de plotseling uit gebroken „kippenoorlog". Nadat een van de grootste Neder landse pluimveeslachterijen de prijzen deze week drastisch had verlaagd, is de concurrentie gevolgd, zodat diepvries kuikens nu in de meeste winkels voor een rijksdaalder te koop zijn. Meestal vechten de Nederlandse kui kenslachterijen hun prijsoorlogen in het buitenland uit. Dat het nu ook in Nederland zelf gebeurt, is vrij uniek. De heer Rouwenhorst meent, dat er eigenlijk nog geen aanleiding is tot pa niek. Het aanbod is weliswaar al groot, maar de gevolgen van de produktie-uit- breiding van de afgelopen tijd zullen pas goed merkbaar worden in februari en maart 1971. Of er op de huidige winkelprijzen verliezen worden geleden is niet zeker. Wel staat vast, dat de verschillende schakels tussen producent en consu ment met een minimale marge genoe gen moeten nemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5