i Veenendaals dagblad Ook minister van Quebec gekidnapt beroofd Londonderry weer toneel van oproer Buiten Heath pleit voor E.E.G. Meisje dood gevonden MASSALE VECHT PARTIJ IN TIEL VPRO gaat in beroep bij Kroon tegen berisping Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wijnoogst in Nederland Vis op straat na kantelen vrachtauto's Het blijft zonnig Meer Russen aan Suez-kanaal Ontvoerde jongen in Genua terug Adam Rapacki overleden Solzjenitsin wil naar Stockholm MONTREAL In Canada bevinden zich nu twee gijzelaars in levensgevaar. Behalve de Britse diplomaat James Cross, die reeds enkele dagen geleden ontvoerd werd en voor wiens vrij lating met voortdurend uitstel, steeds minder als losprijs geëist werd, is thans ook de minister van Arbeid in de Canadese staat Quebec, Pierre Laporte, in handen van de seperatisten. Vannacht om drie uur liep het ultimatum van de ontvoerders af, doch vlak daarvoor stelde de premier van Quebec, Robert Bourassa, via de radio voor aan de ontvoerders tot onderhande len te komen. Hij had voor deze stap de goedkeuring van de Canadese cen trale premier Trudeau. Tot nu toe is geen antwoord ontvangen. De Canadese politie speurt koortsachtig, doch tot nog toe vergeefs, naar een spoor in deze voor het land wel zeer compro mitterende zaak. Brits sergeant ontvoerd Gekraakt huis 1 VOETBAL MISDRIJF OF ONGELUK Auto hotst tegen lichtmast: twee doden en gewonde TWEE GEWONDEN Uitzonderlijke temperatuur Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 12 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 238 Geen spoor nog van de ontvoerden in Canada NEW YORK I)e 36-Jarige filmac trice Sophia Loren heeft zondag juwe len ter waarde van 1,8 miljoen gulden afgegeven aan vier rovers die haar ap partement in New York waren binnen gedrongen. Zij deed het uit vrees dat er iets met haar zoontje van twee jaar zou gebeuren. De actrice bleef ongedeerd, maar een dienstmeisje werd licht gewond door een klap op het hoofd. De politie heeft meegedeeld dat de pas van de actrice een vliegbiljet en een klein deel van de juwelen door jongelui in een park zijn gevonden. Volgens de producer van Sophia Lo- rens laatste film „Sunflower", Joseph Levine, zijn de juwelen niet verzekerd. Er waren sieraden bij die een zaak in New York op zicht had gezonden. De actrice was in haar slaapkamer toen de overval plaats had. Een van de rovers greep haar bij de haren en wierp haar op het bed. Zij gaf de juwe len gewillig af, toen de man vroeg waar haar zoontje was. Het kind sliep in een aangrenzend vertrek. Het deel van de sieraden dat de actrice op zicht had, vertegenwoordigt een waarde van 350.000 gulden. Premier Robert Bourassa heeft zon dagavond via de radio verklaard, dat aan de eisen van de ontvoerders, die de Britse diplomaat James Richard Cross en de provinciale minister van Arbeid Pierre Laporte vasthouden niet voldaan kan worden, tenzij een middel ter waarborging van de veiligheid van bei de mannen wordt ontwikkeld. Bourassa sprak enkele minuten voor het tijdstip waarop de ontvoerders La porte zouden doden tenzij aan hun ei sen werd voldaan. Bourassa zei, dat het gezond verstand hem dwong de ontvoerder te verzoeken contact met hem en zijn collega's op te nemen. De ontvoerders van Laporte hebben zondag drie communiqués uitgegeven, waarin hun voorwaarden o.m. de vrijlating van 23 politieke gevangen worden genoemd. De ontvoerders van Cross hebben LONDONDERRY Britse militairen hebben zaterdagavond in de Noordierse stad Londonderry traangasgranaten en rubberkogels afgevuurd op circa 200 ka tholieke betogers, die hen met benzinebommen, stenen en flessen bekogelden. Voorzover bekend vielen onder de soldaten veertig gewonden. Er werden ver scheidene arrestaties verricht. ~VTrijwel nooit schijnt het voor te komen, dat de stam van een boom precies op het punt breekt, waar zich het broedhol van een specht bevindt. Natuurlijk zou dit voor de hand liggen, want het is de zwakste plek van de stam. Of de toenmalige Duitse Förster van „de Hoge Veluwe" daarom zo'n holte van de zwarte specht een der eerste exemplaren, die er nestel de met cement liet dichtstop pen, weet ik niet. Overigens be gon de onvervaarde vogel direct een nieuw gat in een naburige beuk te boren en waren er twee aangetast! Men had die pioniers wel met wat meer égards mogen ontvangen, vind ik; thans wordt elke vestiging met ingenomenheid begroet en zo hoort het ook. Nergens in de literatuur over het spechtevolk kan ik zo'n stam- breuk vinden; alleen de alles we tende Vader Cats zegt van de groe ne specht: ,,Hy gaet de bosschen quellen. Mij wil (gelyk het schynt) de boomen nedervallen Ook heb ik van een half-vermolmd berkje geweten met het home van een kuifmees, dat het in een storm begaf, doch van een gezonde gave stam kwam het mij niet ter ore. Toch wisten wij vele tientallen broedholen en zou ons zo'n geval niet zijn ontgaan. Daarom was ik verrast dezer da gen in het altoos lezenswaardige tijdschrift van onze Friese vogel vrienden „Vanellus" over zulk een voorval te lezen: „Swarte spjocht as beamroeijer"Bij het Lheebroe- kerzand (Drente) ontdekte D. Franke uit Eernewoude een paar tje zwarte spechten, bezig met de nestbouw in een flinke spar. Er lagen zeer grote spaanders (12 x 1 cm, en dik 1 d 2 mm) onder de boom. Een paar weken later bleek de spar door de harde wind net op het gat te zijn gebroken. Er stond nog 3 meter overeind, de middel lijn bedroeg 31 cm en die van de nestholte 20 cm, zodat er rondom slechts 5 cm spinthout tuas blijven staan. Dit was klaarblijkelijk te weinig. 12-10-1970 A. B. Wigman. De onlusten waren zaterdagmiddag al uitgebroken na afloop van een bijeen komst van protestanten in het centrum van de stad. Politie en leger kwamen tussenbeide, toen katholieken en pro testanten elkaar met stenen onder vuur namen, en dreven de katholieken terug naar hun wijk Bogside om vervolgens de wegen naar het stadscentrum af te zetten, 's Avonds kwamen de demon stranten echter terug, en braken er ge vechten uit die tot in de nacht voort duurden. Een gebouw werd in brand gestoken, en de betogers bekogelden de brandweer met allerlei projectielen om het blussen te verhinderen. Zondagochtend te 06.00 uur gelukte het pas de Britse militairen eindelijk de laatste katholieke betogers uiteen te drijven. Een militaire woordvoerder verklaar de, dat de opstandelingen 38 benzine bommen en een handgranaat hadden gegooid. Veertig militairen hadden ver wondingen opgelopen maar slechts vier van hen moesten in een ziekenhuis op genomen worden. Ook twee politieman nen en vijf burgers liepen letsel op. Zeven betogers werden gearresteerd. Een pand werd door brand verwoest. Drie r.k.-geestelijken hebben een ser geant van het Britse leger hedenmor gen vroeg gered uit de handen van 25 jongemannen, die hem tijdens relletjes in de r.k. Bogside wijk in een val had den laten lopen. De priesters brachten de onbekende soldaat in een auto in veiligheid en ga ven hem later over aan de militaire politie. Volgens de woordvoerders heb ben zij de soldaat voor erger gespaard. Bewoners van de Bogside wijk, die de in burgerkleding gestoken soldaat in de auto hadden zien wegrijden hadden gemeld, dat hij door r.k. extremisten was ontvoerd. TEL AVIV Volgens Israëlische mi litaire waarnemers hebben de Russen sinds het ingaan van het bestand meer dan twintig luchtdoelraketbatterijen binnen een strook van 30 km. langs het Suez-kanaal geïnstalleerd. Elk der bat terijen vergt de aanwezigheid van on geveer 200 Russische technici, zo ver klaarden deze waarnemers. De Russen zouden circa duizend man technisch personeel in de eerste linie gelegerd hebben, afgezien nog van de technici die te maken hebben met het gewone luchtdoelgeschut en de zware artillerie. Intussen betitelde het Russische par tijblad Pravda zondag de beweringen van Amerika en Israël over de aanleg aan het Suez-Kanaal van raketbases, bemand door Russisch personeel, als „een grove vervalsing". De ontvoerde minister van Arbeid in de provincie Quebec, Pierre Laporte. verklaard, dat zij hem zaterdag om 18 uur zouden doden tenzij de regering aan hun eisen voldeed. De regering wees de voorwaarden af en Laporte werd enkele minuten na het verstrijken van de tijdlimiet opgepakt. Omtrent het lot van beide mannen is niets bekend. Bourassa gaf de verzekering, dat de autoriteiten de levens van de twee ont voerde mannen wilde sparen. Pierre Laporte, werd zaterdagavond ontvoerd toen hij met een van zijn zoons voetbalde in de tuin van zijn wo ning in St. Lambert, een voorstad van Montreal. Twee gemaskerde en met machinepistolen gewapende mannen dwongen hem in een auto, waarin nog vier personen zaten. De auto is uren later ver van de woning teruggevonden. Vlak voor deze ontvoering had de Canadese regering de eis afgewezen van de ontvoerders van de Britse diplo maat James Cross inzake de vrijlating van 21 „politieke" gevangenen. Ver- klaardde de regering zich bereid, de ont voerders vrijgeleide te geven voor ver trek naar het land van hun keuze. De minister van justitie van Quebec, Cho- quette, maakte dit bekend enkele mi nuten voor het ultimatum verstreek, waarin de ontvoerders hadden laten we ten dat zij Cross zouden doden. Cross verdween vorige week maandag. Zijn ontvoerders behoren tot het „bevrij dingsfront van Quebec'" een afschei dingsbeweging van Franstalligen. Op aanwijzing van onbekenden heeft een verslaggever van een Fransatalig radiostation in Montreal in een vuilnis bak een briefje gevonden dat klaarblij kelijk zou zijn geschreven door ont voerde minister. Hierin verzoekt hij dringend alle op sporingsacties van de politie stop te zetten, omdat die „slechts een bloedbad kunnen veroorzaken die ik niet zal overleven." Daarna ontving het station een tele foontje dat er een tweede brief zou worden gezonden om te bewijzen dat de eerste authentiek was. Mevrouw La porte is door de ontvoering van haar man in een toestand van shock geraakt en wordt thans door twee artsen be handeld. BLACKPOOL De Britse premier, Edward Heath, heeft op het congres van de conservatieve partij in Black pool, verklaard, dat de Britse invloed in de wereld reeds toeneemt als gevolg van het nieuwe tijdperk van diplomatie dat zjjn regering introduceerde. Voorts zei hij o.m., dat er geen uitstel moet komen in de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de EEG, die onder de juiste voorwaarden op lange termijn in het belang van Groot-Brittanië, het Britse volk en Eu ropa en ook van het Gemenebest zou zijn. Over het Midden-Oosten zei hij, dat zijn land nil gelegenheid heeft zijn be trekkingen met de Arabische wereld op een nieuwe en meer realistische basis te vestigen. Wat Noord-Ierland betreft, dat nu een vreselijk hoofdstuk van zijn ge schiedenis doormaakt, dit is een deel van het Verenigd Koninkrijk en zal dit blijven zolang de bevolking dat wenst. Zij die bereid zijn het huidige program voor sociale hervorming in Ulster toe te passen, zullen van de regering in Lon den alle nodige hulp krijgen. Niets rechtvaardigt de sociale verschillen die daar bestaan en die de incidenten ver oorzaken waarvan wij getuige zijn. GENUA De 19-jarige Sergio Ca- dolla, de zoon van de rijkste vrouw van de stad, een weduwe is veilig terug. Hij werd ontvoerd op. dinsdag en de mensenrovers nog nohtt is iemand in Genua ontvoerd voor geld eisten een bedrag van 200 miljoen lire (320.000 dollar) in bankpapier. Zij hebben het gekregen. De moeder had al meteen la ten weten op de eis der misdadigers te zullen ingaan. Sergio is haar enige kind. Mevrouw Cadolla had de zak met geld die ongeveer 50 kg woog naar de afgesproken plaats gebracht zich toen verwijderd en vervolgens ervoor gezorgd dat het plaatselijke radiosta tion driemaal het woord „II Svizzero" (Zwitserland) uitsprak een teken voor de ontvoerders dat alles in kannen en kruiken was, het geld klaar lag en het slachtoffer kon worden losgelaten. Maar het heeft haast een hele dag ge duurd voor de jongen eindelijk, onge deerd kwam opdagen. De onderhande lingen met de ontvoerders waren ge heel per telefoon gebeurd er was geen stukje papier aan te pas gekomen. MAASTRICHT Voor het eerst sinds 150 jaar heeft Nederland weer een wijnoogst mogen beleven. Rond drie uur zaterdagmiddag luid de eigenaar-wijnboer F. Bosch de oogst op de St. Pietersberg met een ritueel handgeroffel in. Ruim honderd genodigden en be langstellenden uit alle windstreken zagen hoe de manden met Riesling druiven door meisjes in kleder dracht werden afgevoerd en ver volgens tot wijn werden verwerkt. ROERMOND De 19-jarige Kit ty Gubbels uit Roermond is zaterdag avond óf door een misdrijf, óf door 'n verkeersongeluk om het leven geko men. Om elf uur ontdekte een voor bijganger haar lichaam: het lag op de buik tegen een helling bij een autopar keerruimte bij de Ernst Casimirkazer- ne. Het had ernstige verwondingen aan het hoofd. De rechterarm was gebro ken. Het meisje was met enkele vriendin nen uit geweest. Als Kitty Gubbels niet het slachtoffer van een misdrijf is ge worden houdt de politie rekening met de mogelijkheid dat zij is aangereden en dat de autobestuurder in paniek het lijk heeft meegenomen en er zich bij de kazerne van heeft ontdaan. De fiets van Kitty is 's nachts teruggevonden bij een café. Haar handtasje is zoek. Zij was om half tien in het café gezien. Dr. Zeldenrust heeft vandaag sectie ver richt. BONN De Poolse oud-minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki is zaterdagavond na een langdurige ziekte overleden, zo heeft radio-Warschau ge meld. Hij was 61 jaar. Bijzonderheden over zijn ziekte werden niet gegeven, maar bekend was dat Rapacki in hei verleden enkele malen door hartaanval len was getroffen. AMSTERDAM Twee mensen zijn zondagochtend in Amsterdam om het leven gekomen en een werd zwaar ge wond, toen hun auto in dichte mist in de Wibautsstraat tegen een lichtmast bot ste. De 26-jarige A. Vreeker uit Alk maar en de 22-jarige L. Ram uit Al phen aan de Rijn overleden kort na het ongeluk. De heer H. Vroegop uit Noord-Scharwoude werd zwaar gewond. In Zuid-Afrika heeft men thans de scheiding van blank en zwart ook doorgedreven bij de verkiezing van de schoonheidskoninginnen. Links de donkere schoonheid Pearl Jansen, die als Miss Afrïka-Zuid naar de wereld titel zal dingen. Daarnaast Gillian Jessup, die als Mis Zuid-Afrika naar Lon den zal gaan. HILVERSUM Het VPRO-bestuur zal in beroep gaan bij de Kroon tegen de berisping die deze omroep heeft ge kregen van minister Klompé voor de onlangs op tv uitgezonden reportage over sabotage in het leger. De VPRO zal de zaak ook aan de orde stellen in het NOS-bestuur, „aan gezien weer eens is gebleken hoe ge vaarlijk de wetgeving op dit punt is", aldus zaterdagmorgen VPRO-voorzitter Jan Kassies op de ledenvergadering in Utrecht. Dit soort zaken hoort niet te- beoordeling van een minister te staan, maar van de rechter, meende de heer Kassies. De ledenvergadering heeft in een mo tie de grootst mogelijke waardering uitgesproken voor het optreden van het bestuur zoals dit (bij monde van zijn voorzitter) via de tv inhoud en uitzen ding van de sabotage-reportage heeft uiteengezet en gemotiveerd. De met al gemene stemmen aangenomen motie verwerpt het standpunt van de minis ter. .Over de inhoud van het program ma liepen de meningen wat meer uit een. De heer Kassies zei zaterdag dat de kwestie niet alleen de VPRO maar ook de andere omroepverenigingen aangaat, en in de toekomst misschien ook andere nieuwsmedia. „De indruk is gewekt", zo zei hij, „dat het geven van een beris ping aan de VPRO een kabinetsbesluit is geweest. Formeel is dat niet juist, maar misschien heeft men dat niet ge weten". Het ledental van de VPRO is geste gen van 120420 op 1 januari tot 126.220 op 7 oktober. Het partijbestuur van de PSP veroor deelt de door de regering genomen maatregel tegen de VPRO, „omdat door deze maatregel twijfel is ontstaan over het recht van ieder nieuwsmedium om beschikbare informatie aan derden door te geven". Het partijbestuur distan tieert zich voorts van het beschadigen van materieel als methode in de strijd tegen oorlog en oorlogsvoorbereiding. Een disco-avond voor de Tielse jeugd is zaterdag uitgelopen op een ernstige vechtpartij. De moeilijkheden ontstonden toen een vrij grote groep Zuidmolukkers zonder te betalen ca fé Van Tricht, waarin de discotheek werd gehouden binnen wilde, zo ver klaarde de politie later. Er vielen ra ke klappen tussen de jongelui en de gemoederen raakten zo verhit dat toen de politie arriveerde, de Zuidmoluk- se jongelui uiteen gedreven moesten worden. Naderhand groepeerden zij zich weer en wilden terug komen. De ordedienst van de Zuidmolukkers zelf wist hen op dat moment tot andere gedachten te brengen. Voorlopig werken we niet meer in Tiel. Het schijnt hier altijd op rellen uit te lopen, aldus de reactie van het jeug dige viertal, dat deze eerste disco-avond organiseerde. De ruzie die binnen ont stond werd buiten massaal voortgezet, totdat de politie er een einde aan maak te. In café Van Tricht werden geen ver nielingen aangericht. In de Korte Nieuwsteeg kreeg de hardhandigheid zondagavond een her opvoering, waarbij de Tielenaren J. J. v. E. (21) en J. v. D. (22) gewond raak ten. Volgens de politie werd er door een van de partijen een mes gehanteerd. De 22-jarige J. W. v. G. uit Ophemert kreeg het in de Nieuwsteeg aan de stok met een groep Tielenaren, toen hij met zijn auto wilde wegrijden. In de Tielse binnenstad vond hij hulpvaardige ka meraden, die wel met hem terug wilden gaan om bij de boosdoeners verhaal te halen, zodat het opnieuw een grote knokpartij werd. STOCKHOLM De Sovjetrussische auteur Alexander Solzjenitsin die on derscheiden is met de Nobelprijs voor letterkunde, heeft in een telegram aan de secretaris van de Zweedse academie laten weten, dat hij van plan is naar Stockholm te gaan om daar de Nobel prijs persoonlijk in ontvangst te nemen uit handen van koning Gustaaf van Zweden. De plechtigheid zal op 10 december worden gehouden. In zijn telegram aan secretaris dr. Karl Ragner Gierow zegt Solzjenitsin: „Ik heb uw telegram ontvangen en ik wil u bedanken. Het besluit om mij de Nobelprijs toe te kennen, beschouw ik als een blijk van hulde aan de Russi sche literatuur en onze veelbewogen geschiedenis". Ik ben van plan naar Stockholm te gaan om de prijs per soonlijk in ontvangst te nemen. Twee dagen geleden liet de Sovjet russische auteursvereniging weten dat zij het besluit om Solzjenitsin de prijs toe te kennen, betreurde omdat het om politieke redenen genomen is. Solzjenitsin werd het vorig jaar no vember uit de auteursvereniging geslo ten nadat hem verweten was dat hij de Sovjet-Unie had belasterd en zijn werk had laten misbruiken voor tegen de Sovjet-Unie gerichte propaganda. Het is nog niet bekend of de Russische au toriteiten de schrijver naar Stockholm zullen laten gaan. DEN HAAG Twee vrachtwagen» van een firma in Noordwijk aan Zee, elk geladen met 10.000 kilo haring zijn zaterdagmiddag in Scheveningen ge kanteld bij het nemen van een bocht. De ene wagen ramde daarbij op de Gevers Deijnootweg met de bovenkant van de laadruimte een trammast. De tien meter lange aluminium kap van de laadruimte scheurde als een sardine blikje open. De helft van de kap en enkele tonnen vis kwamen op straat terecht. De zwaar beschadigde wagen, die was uitgerust met een koelinstal latie, kwam enkele tientallen meter» verder tot stilstand. Een begin van brand aan de tram- mast werd snel geblust. Tientallen Scheveningse kinderen en huisvrouwen waren er direct bij om wat visjes voor de maaltijd mee naar huis te nemen. Het tramverkeer was door het onge val uren gestremd. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is gistermidaag vooral in het midden en zuiden van het land, ver (ongeveer 10 graden) boven normaal geweest. Deelen en De Bilt kwamen tot 23 graden Celsius, Eindhoven 24 graden tegenover Noordoost Neder land 15 a 16 graden. Het was voor het laatst in 1949. dat het in deze tijd van het jaar nog zo zomers werd: op de 15de oktober resgistreerde Maastricht toen met 25.3 graden een zomerse dag. Nog meer bijzonder waren de uitersten van 11 oktober 1921: 27-30 graden in het midden en zuiden van het land. Het blijft de eerste helft van de ze week uitstekend weer in een dro ge, zuidoostelijke luchtstroming. Deze doet zich voor tussen een maximum van 1035 mb boven Zwe den en een minimum van 980 mb ten westen van Ierland. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer, maar ln de nacht en ochtend hier en daar mist en in het noorden van het land ook wol kenvelden. Zwakke tot matige zuidoostelijk* wind. Weinig verandering in tempera tuur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1