Staatssecretaris Van Son: CHU-JONGEKEN DRS. 11D1NK Edouard Daladier overleden Politie-reserve vormen uit dienstplichtigen Marjan en Leo trachtten gijzeling van echtgenote politieman tegen te gaan VREDESTEIN Jeugdige „ontvoerders" weer vrij Kritieke momenten... Uw macht over het stuur Pleidooi voor landschappelijk aanzien van rijkswegen Perzische Boeing gekaapt Progressie ven zetten door: deze maand congres over verkiezingen Partijen van bejaarden werken samen Utrechtse arts kreeg Duitse onderscheiding BUS RAMT WOONHUIS Hij deed't nog ook. Wij eropuit. Gekeken bij de juwelier. Ring met een echt briljantje f225.-. Echt goud natuurlijk. REGELS VERVANGEN Laatste man van München99 H Glaasje jus d'orange my dear! De Kalorik Indola citrusper* perst si- naasappels, citroenen en grape fruits. Heel simpel: draai de door gesneden vrucht *n kwartslag te gen de draairichting (niet drukken!) en voilé: de krachtigeveilig-lang zame motor haalt alles eruit wat erin zit. Het handig handvat om te schenken en fraaie, morsvrije schenk kan. Tril vrij en anti- skp, dubbel geïsoleerd, vergeten: de citrus pers van Kalorik Indola, gewoon onmisbaar, f 39,95 V oor stel rijkspolitie-off icier VREDESTEIN] „Ik heb een heel gek idee. Je krijgt een ring van me. Met een echte briljant. Zomaar? Nou je weet wel waarom." De juweliers van Nederland. MAANDAG 12 OKTOBER 1970 SER-ADVIES PRIJS BINDING GEWENST ADVERTENTIE I UTRECHT Zeer geruime tijd geleden heeft staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van Economische Zaken de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een definitieve wettelijke voorziening ter vervanging van de sinds 1964 bestaan de maatregelen inzake collectieve en individuele verticale prijsbinding. Bij de ope ning van het wetenschappelijk congres verticale prijsbinding in Utrecht zei de staatssecretaris vanmorgen van mening te zijn, „dat het goed zou zijn als de SER binnen afzienbare tijd tot een bepaling van zijn standpunt zou kunnen komen". Volgens de staatssecretaris maken al le mogelijke ontwikkelingen het nood zakelijk dat er duidelijkheid komt over het standpunt van de regering. Maar deze standpuntbepaling wacht op het SER-advies. Ook het bedrijfsleven voelt zich vol gens drs. Van Son bij de huidige on zekere situatie niet erg behaaglijk. Dui delijk is. en dat blijkt al uit de maatre gelen die in het verleden genomen zijn, dat naar het inzicht van de regering de vertikale prijsbinding uit een oogpunt van algemeen belang, niet als altijd en overal onschadelijk de vrije loop kan worden gelaten. De urgentie van het uitbreiden van het advies en een nadere bepaling van het standpunt va,n de overheid wordt nog vergroot nu men stemmen kan be luisteren, die zich afvragen of een vrijer prijsbeleid niet gepaard dient te gaan met een verscherpt mededelings- beleid. Na de oorlog is, aldus drs. Van Son, het beleid ten aanzien van de medede ling een van de middelen ge word U- waarmee de centrale overheid haar eco nomische doelstellingen tracht te ver wezenlijken. Daar nog steeds in onze samenleving AMSTERDAM Op het congres van de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging, zaterdag in het Amsterdam Tropenmuseum, heeft ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga. land schapsarchitect uit Delft, gepleit voor een beter landschappelijk aanzien van de rijkswegen door ons land. „Deze we gen moeten in hun verzorging en bege leiding een antwoord geven op en eer bied tonen voor het karakter van het landschap dat zij doorsnijden", zo zei hij. Ir. Roorda van Eysing wil wegber men en pick-nickplaatsen zo inrichten, dat zij een voorproefje geven van de natuur, die de automobilist bij het ver laten van de snelweg staat te wachten. De heer J. A. Nijkamp, directeur van de gemeentelijke dienst voor school- en kindertuinen in Den Haag, onderstreep te de woorden van ir. Roorda en pleitte voor een zelfontdekking van de natuur door de mens. „Er zal eèn opleiding moeten komen voor mensen die er een beroep van willen maken de Nederlan ders met de natuur in aanraking te brengen en zijn waardering daarvoor op te wekken", aldus de heer Nijkamp. TEHERAN Een Boeing-727 van Iran Airways, die zaterdagochtend op weg van Teheran naar Abadan en Koeweit naar Bagdad gekaapt werd, is later op de dag in Abaaan (Perzië) aan- gekomen. De drie Perzische kapers hebben de 41 passagiers onder wie zich Neder landers bevonden, en acht bemannings leden enkele uren lang onder bedreiging- met wapens in het vliegtuig gehouden terwijl met Iraakse autoriteiten en de Perzische zaakgelastigde onderhande lingen werden gevoerd. Tenslotte moch ten de inzittenden het toestel verlaten. Toen de kapers uit het vliegtuig stap ten, werden zij voor ondervraging door leden van de Iraakse veiligheidsdienst aangehouden. Zij hebben inmiddels poli tiek asiel in Irak gekregen. Tijdens de kaping heeft de steward een ■chot in de borst opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis in Bagdad overgebracht. De luchtpiraten eisten dat de Perzische autoriteiten 21 politieke gevangenen zouden vrijlaten. een optimale concurrentie als een van de pijlers van het economisch beste', wordt gezien, ligt het voor de hand dat ingrijpen van de overheid wordt ver wacht, indien de concurrentie stagneert. Dit kan het geval zijn, indien deelne mers aan de markt hetzij individueel, hetzij collectief op het marktgebeuren, een dusdanig grote invloed uitoefenen, dat de werking van de concurrentie te wensen overlaat. Het is in deze samenhang, aldus de staatssecretaris, dat een eventueel op treden van de overheid tegen vertikale prijsbinding moet worden gezien. DEN HAAG Enkele honderden voorstanders van samenwerking tussen progressieve partijen uit het hele land houden 24 oktober een verkiezingscon gres in Amsterdam. De bedoeling is o.a. om partijbesturen en individuele par tijleden op te roepen om nog voor de verkiezingen te komen tot een alterna tieve regerinsploeg. De begin 1969 opgerichte landelijke werkgroep Progressief Akkoord (PAK) heeft zich zaterdag in Utrecht achter de plannen van een groep lokale leden van PvdA, D'66, PSP en PPR geschaard. Er zal worden onderzocht op welke manier er het best samengewerkt kan worden, nu de partijbesturen duidelijk hebben laten weten niets te voelen voor een gemeenschappelijke kandidatenlijst. De oproep van de zg. Actie-groep Progressief Alternatief om overal in het land gesprekken over samenwerking te beginnen is volgens de intiatiefnemers goed aangeslagen. Opvallend is het gro te aantal leden van D'66 dat zich de laatste tijd aanmeldt. Behalve het oud-hoofdbestuurslid Gijs Stappershoef zijn daar ook de fractievoorzitters van D'66 in Friesland en Rotterdam, respectievelijk de heren Klaas de Wit en mr. Mentink, bij. TriT DALFSEN De nieuwe voorzitter van de c.h. jongerenorganisatie CHJO heeft de CHU gewaarschuwd dat zij niet onder leiding van lijsttrekker Udink de richting van gezag en orde moet opgaan. Op de najaarsconferentie van de CHU in Dalfsen zei de nieuwe voorzit ter, Folkert Boersma: „Drs. Udink heeft nu onze uitdrukkelijke steun, maar wij vragen hem wel de draad van het voor jaar op te nemen, toen hij er blijk van gaf deze tijd aan te voelen". Drs. Udink herhaalde op de bijeen komst dat „de regels in onze samenle ving er zijn om er ons aan te houden. De Unie is van oordeel dat tegen hen die de regels overtreden moet worden opgetreden". Hij wees er evenwel ook op dat geen gezag de moeite waard is in stand te blijven en dat geen regels kunnen wor den gehandhaafd die slechts uitdrukking geven aan vreesachtige verstarring. Hij zei dat de CHU de crisis, die volgens hem in velerlei opzicht onze samenle ving teistert dan ook in de eerste plaats te lijf wil met creatieve alternatieven. De heer Boersma had in zijn rede ook kritiek op de Tweede-Kamerfractie van de CHU. Die fractie wilde bijvoorbeeld de ondernemingsraad niet eerder bij fusieplannen betrekken. Voorzitter Boersma zou zeker de helft van de c.h. Tweede Kamerleden willen zien vervangen. Hij pleitte voor een nieuwe grote christelijke volkspar tij met „een kritische inslag en een be wogenheid voor alle die in deze tijd, in dit land en in deze wereld niet kun nen ademen of leven". SCHIPHOL Een onbekende heeft zondagmiddag om een uur anoniem en telefonisch de luchthavenpolitie mee gedeeld dat in de vertrekhal van Schip hol een bom zou zijn geplaatst. Zoals ge bruikelijk kamde de rijkspolitie, dienst luchtvaart, in samenwerking met mare chaussee en de luchthavenpolitie de hele hal en vooral de daar geplaatste bagage uit. Van een bom werd echter geen spoor gevonden. PARIJS De voormalige Franse premier Edouard Daladier, die samen met de Britse premier Neville Cham berlain in 1938 het verdrag van Mün chen over Tsjecho-Slowakije tekende, is overleden. Hij is 86 jaar geworden. De familie heeft meegedeeld dat hij zaterdagmiddag in zijn huis in Parijs is gestorven. Hij zal dinsdag worden be graven. Met Edouard Daladier, is de laatste van de vier ondertekenaars van het in 1938 getekende verdrag van München heengegaan. De Britse premier Neville Chamber lain, Hitler en Mussolini, de andere ondertekenaars behoorden allang niet meer tot het rijk der levenden, toen Daladier nog actief aan het Franse po litieke leven deelnam, hoewel hij als „man van München" nade oorlog geen staatsfunctie meer verwerven kon. Daladier werd op 18 juni 1884 gebo- ten als zoon van een bakker in de Zuidfranse stad Carpentras. In 1919 werd hij lid van het Franse parlement, waarvan hij tot 1940 als radicaal-socia list (vrijzinnig-democraat) 'deel uit maakte. In die tijd tussen de beide wereldoorlo gen was Daladier drie maal premier. In maart 1940 loste hem Paul Reynaud af, die hem het ministerie van oorlog en later dat van Buitenlandse Zaken over droeg. Voordien was hij in verscheide ne kabinetten onderscheidenlijk minis ter van Koloniën, van Onderwijs, van Arbeid, van Oorlog en van Defensie. Op de Franse nationale feestdag van 14 juli 1935 nam hij aan de zijde van Leon Blum en Maurice Thorez marche rend deel aan de grote volksfrontdemon stratie. In 1939 verklaarde de regering-Dala- dier Duitsland de oorlog en in de zomer van 1940 verzette Daladier zich tegen de capitulatie van Frankrijk door Maar schalk Petain. Na een mislukte poging naar het butienland uit te wijken, werd hij door de regering van Vichy gevangen gezet en voor een rechtbank gedaagd. Later leverde men hem aan de machthebbers van het derde rijk uit. In de jaren vijftig kantte Daladier zich verbeten tegen de oorlog in In- do-China en tegen het plan van een Europe verdedigirfgsgemeensehap. Maar zijn politieke loopbaan was eigenlijk reeds afgelopen. utaippiut jltm/I DEN HAAG De dirigerend officier der rijkspolitie J. H. G. C. Elzinga heeft in het „Tijdschrift voor de politie" een pleidooi gevoerd voor de politiedienst plicht. Met deze politiedienstplicht, als vorm van civiele dienstplicht, is vol gens de heer Elzinga steeds een parate politie-reserve te formeren. De heer Elzinga ziet de politiedienst plicht als pendant van de militaire dienstplicht. Men zou op basis van vrijwilligheid jonge mensen de kans moeten geven om hun diensplicht bij de politie-reserve te vervullen. Een en ander zal uiteraard wel aan een be paalde selectie moeten worden gekop peld. Deze politie-reserve zou op een aantal plaatsen gekazerneerd dienen te zijn. Zij zou moeten functioneren ten bate van gemeente- zowel als rijkspolitie in de fase waarin Nederland nog niet één politie heeft. De politie-reservisten zou den een korte, opleiding moeten hebben, waarna bepérkte politiebevoegdheid wa re te verlenen. De reservisten zouden onder meer ALKMAAR Kleuterleidster Mar jan Heemskerk (21) en haar broer Leo (16) hebben de vrouw van de Alkmaar- se politiecommissaris niet willen ont voeren. Zij zijn juist met de 43-jarige architect J. S. in zijn auto meegereden om hem daarvan te weerhouden. S. had mevrouw G. Waardenburg- van Heivoort (44) willen gijzelen om daarmee de vrijlating te bewerkstelli gen van zijn vriend J. Heemskerk (41) en vier andere demorieu anten. De vijf waren donderdagavond' tijdens een pro testactie tegen het optreden van de Ma rinierskapel van de Koninklijke Marine opgepakt. De heer Heemskerk is vrijdagmiddag om 12 uur door de politie vrijgelaten. Hij heeft sindsdien alles in het werk gesteld om zijn twee kinderen vrij te krijgen. Bij het onderzoek dat hij heeft inge steld naar de ontvoeringspoging don derdagnacht, is hem gebleken dat het gebruik van libriumtabletten en een HILVERSUM De Landelijke Partij voor Bejaarden, de „Partij 65" in Rot terdam en de bejaardenpartij in Hil versum zijn op een zaterdag in Hilver sum gehouden vergadering tót algehele overeenstemming gekomen over de eenheid van optreden en actie voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in 19711. Een federatief bestuur is samenge steld waarin de afzonderlijke partijen ieder vier leden hebben benoemd. Het bestuur heeft de opdracht gekregen al les te doen om de verkiezingen tot een succes te maken in het belang van alle bejaarden en andere sociaal achterge stelde groepen in ons land. Een partij programma zal spoedig worden gepu bliceerd. Eveneens op zeer korte ter mijn zal de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer worden samengesteld en openbaar gemaakt. In een ontworpen actieprogramma wordt veel aandacht besteed aan de voorlichting van de bejaarden en ande re groepen. DÜSSELDORF De Utrechtse ze nuwarts H. W. Stenvers is zaterdag voor zijn bijdragen tot de neurologische en otologische röntgen-diagnostiek door de Westduitse stad Remscheid onder scheiden met de Röntgen-plaket. In een feesteltfke herdenking van de 75ste verjaardag van de ontdekking der röntgenstralen viel de Italiaanse hoog leraar Allesandro Vallebona, de West duitse hoogleraar R. G. Jaeger en de Amerikaan dr. John W. Coltam dezelfde eer te beurt. grote hoeveelheid cognac architect Jan S. ertoe heeft gebracht zijn idee uit te voeren. Heemskerk: „Allerlei kennissen heb ben hem daarvan trachten te weerhou den. Maar nee, hij gedoogde niet dat ik, zjjn vriend, in de cel zat". „Toen hij toch ging zijn Marjan en Leo met hem meegereden. Zij wilden proberen hem zijn plan uit het hoofd te praten. Het is hun helaas niet gelukt", zegt de heer Heemskerk teleurgesteld. In de loop van zaterdag, nadat zijn kinderen uitvoerig door de rijkspolitie waren gehoord, zijn Marjan en Leo vrijgelaten. Architect S. zit nog vast in Almaar. De heer Heemskerk heeft dit week einde een reeks verklaringen verza meld, die hij gisteravond nog aan de officier van justitie, mr. L. J. Andreae, heeft gestuurd. „Daarin komt duidelijk tot uitdrukking dat S. vanaf januari in overspannen toestand verkeert. Hij is onder psychiatrische begeleiding. En er staat ook in dat mijn dochter en zoon part noch deel aan de ontvoering heb ben", aldus de heer Heemskerk. Hij kent architect S. uit de oorlog. Samen /.aten zij in het Zaanse verzet. S. woonde sinds begin vorige maand bij de familie Heemskerk. gebruikt kunnen worden ter opvanging van pieken, zoals assistentieverlening tijdens evenementen, ten behoeve van het formeren van mobiele eenheden die voor een aantal vast te stellen taken kunnen worden ingezet en voor het vervullen van bepaalde gespecialiseerde taken. De heer Elzinga schrijft die er om standigheden zijn waarin een situatie nog slechts redelijk valt te beheersen door inzet van veel personeel. In moei lijke situaties kan inzet van extra per soneel naar zijn mening bovendien be werkstelligen dat geweld niet of slecht* minimaal behoeft te worden gebruikt. Naar zijn oordeel moet het aantal po- litiedienstplichtigen worden aangepast aan de omstandigheden. Dan kan steeds naar de feitelijke behoefte assistentie worden gevraagd c.q. ingezet, zonder dat men doorlopend wordt geconfron teerd met de gevolgen van assistentie verlening bij het huidige systeem, die vrijwel uitsluitend ten koste gaan van de normale dienst. ADVERTENTIE WERVERSHOOF De familie Deen uit Wevershoof is zondagmorgen op ru we wijze gewekt, toen een autobüs van de NBM hun huis ramde. De bestuur der van de toeringcar, die met 40 sport vissers uit Zeist op weg was naar een visgebied in Wervershoof, zag door de dichte mist te laat dat de weg een bocht maakte. Hij remde af maar raak te in een slip. De bus reed vervolgenf recht op de woning van het gezin Deen af en drong ongeveer een meter het huis binnen, dat hierdoor volkomen werd ontzet. De. chauffeur ,wfst zich voor ernstig letsel te behoeden door van zijn zit plaats af te duiken. Niemand werd verder gewond. Nadat de politie was gewaarschuwd bracht men stutten aan onder het huis, voordat de ernstig be schadigde bus werd verwijderd. De gemeente heeft inmiddels gezorgd voor nieuwe woonruimte voor de fa milie Deen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een goede wagen, een ervaren rijder, een redelijke weg. Toch moet men altijd bedacht zijn op onverwachte situaties, kleinigheden soms, die snelle reakties eisen. Voor wendbaarheid en wegvastheid bieden VREDESTEIN banden véél meer mogelijkheden aan U en Uw auto. Ook als herfst en winter zich van hun slechte zijden laten kennen. VREDESTEIN, tubeless, nylon, radiaal. Tópmateriaal. Vredestein voor dat extra aan zekerheid, dat extra aan veilige1 kilometers. Soepel. Radiaal. Breed loopvtak.

De Vallei | 1970 | | pagina 5