PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN Stijging van misdadigheid in ons land is tijdelijk Londense topmodellen met chantage bedreigd Interviews Dick Verkijk in Tsjecho-Slowakije Politie beeft te weinig tijd voor opsporing tt ter WINTER VAKANTIE Heer Bommel en de Slijtmijt Geboortengolf van 1946 en oorlogsdreiging belangrijke oorzaken Vanavond via Hilversum 2: programmaos VANAVOND MORGEN Merijntje Gijzen volgend seizoen voor VARA-tv vant de een gesprek hierover maakt hij dui- iets aan moet worden gedaan, maar Er moet meer politie komen want de misdaad in Nederland stijgt snel. Dat was de tendens van een kort bericht dat prof. J. M. van Bemmelen in het Nederlandse Juristenblad schreef. In een gesprek hierover maakt hij dui delijk dat de stijging van de misdaad niet iets is om over in paniek te ra ken, maar een heel verklaarbaar ver schijnsel. Dat neemt niet weg dat er iets aan moet worden gedaan, maar het is de overtuiging van prof. Van Bemmelen dat dat niet alleen taak is voor de overheid. een Versterking Diefstal Andere factor Ongezond Merkwaardig programma toto13 MAAR JEN l( KINDER SI RIP „Bescherming UIT DE KERKEN MAANDAG 12 OKTOBER 1970 ROTTERDAM De stijging san ile misdadigheid in Nederland bete kent geen noodtoestand, maar het is wel zaak dat de Nederlanders hun po litie meer de kans geven zich met de bestrijding van de misdaad bezig te houden. Prof. mr. J. M. van Bemmelen bouwt dit betoog wat aarzelend, maar met een reeks van argumenten op. Hij wilde met zijn korte stukje in het laat ste nummer van het Nederlandse Ju ristenblad wel waarschuwen, niaar er is geen reden een noodklok te luiden. Immers. ,.in alle landen stjjgt de rri minaliteit. maar de misdadigheid hij ons is tnrh lager dan in landen als Frankrijk. België en Duitsland. Per honderdduizend leden van onze bevol king hebben wij zo ongeveer de minste mensen in de gevangenis zitten. Cali- fornië bijvoorbeeld heeft verhoudings gewijs acht keer zoveel mensen in de gevangenis. We hebben dus niet te kla gen over onze criminaliteit". Prof. Van Bemmelen meent dat we de bestrijding van de aanzienlijke toe neming van de misdaad eerder moeten zoeken in versterking van de politie dan in meer en hoger straffen. De lan den waar de straffen veel zwaarder uitvallen en minder zaken niet worden vervolgd (bij ons wordt ruim veertig procent geseponeerd), blijken toch meer misdaad te hebben dan Nederland. De voornaamste oorzaak van de toenemen de misdadigheid is volgens de ex-hoog- leraar in de misdaadkunde, de geboor tengolf van 1946. ..Door die golf hebben we nu verhou dingsgewijs veel negentien-tot vijfen twintig jarigen in onze bevolking. Sinds anderhalve eeuw weten we dat die groep altijd de meeste strafbare feiten pleegt, dus hebben we nu relatief meer plegers van strafbare feiten onder de bezolking dan anders". Die golf groeit natuurlijk vanzelf bo ven de vijfentwintig jaar uit. „Dan ko men we weer meer op het zelfde ni veau, want het is een bekend ver schijnsel dat de criminaliteit op de lan ge duur weer op het zelfde niveau komt". Hoewel officieren van justitie soms een andere vermogensmisdrijven die de stijging veroorzaken. Geweldsmisdrij ven stijgen veel minder en misdrijven tegen het leven vrijwel niet. De verkeersmisdrijven, die met de vermogensmisdrijven de grootste stij ging te zien geven, nemen natuurlijk toe door het drukker worden van de wegen en dat zal zo wel blijven. Hier zou volgens prof. Van Bemmelen zeker een versterking van bijvoorbeeld het aantal witte Porsches nodi^ zijn. „En als men wist dat er streng op wordt gelet, zou bijvoorbeeld het door rood licht rijden niet zo hard toenemen als nu". De gepensioneerde hoogleraar ziet op het ogenblik nog meer factoren voor de stijging van de misdrijven dan de ge boortegolf alleen. „Er is nog steeds een voortdurende oorlogsdreiging, die het leven onzeker maakt. De oorlog in Ko rea gaf destijds hier ook een stijging van de criminaliteit". De sterk gewijzigde morele opvattin gen zijn een andere factor. „Er heerst grote onzekerheid over wat wel en wat niet mag. We zullen ook moeten probe ren minder onder de strafwet te laten vallen, met een fraai woord: te decri minaliseren". Prof. Van Bemmelen denkt daarbij aan abortus en aan soft drugs. Op het punt van de verdovende middelen is hij het pertinent oneens mei staatssecreta ris Kruisinga: „We hebben er in het Psychiatrisch-Juridisch Gezelschap uit voerig over gepraat. Hasjiesj en mari huana zouden we moeten verkopen net als alcohol, ze zijn zeker niet veel ge vaarlijker". Ook de heftige discussie over wat grote lichamen als regeringen wel en niet mogen doen. de zogenaamde ma- .cro-ethiek, is volgens prof. Van Bem melen van Invloed. „Zij brengt de jeugd tot protestdemonstraties en be zettingen van universiteitsgebouwen. Daardoor wordt onze politie opge scheept met problemen waarvoor ze ei genlijk niet is, met als gevolg dat ze minder tijd heeft voor de opsporing van misdrijven". Een bewijs voor die stelling ziet hij in de statistieken, waaruit blijkt dat in het woelige Amsterdam de politie ver houdingsgewijs minder misdrijven op lost dan in de demonstratie-arme Rot terdam. De laatste factor noemt prof. Van Bemmelen: „De ongezonde belangstel ling voor misdaad". En met een glim lach naar de vragensteller: „Alle kran ten en radio en televisie werken daar aan mee". „Als het aan mij lag zouden ze aan misdaad net zo min aandacht schenken als aan echtscheiding. De heel ernstige misdrijven krijgen, als ze worden ont dekt en nog eens als ze worden berecht, overmatige aandacht en juist die mis drijven worden meestal door geestelijk gestoorden gepleegd". LONDEN Het flonkerende we reldje van Londens topmodellen is in rep en roer: bij een zestal bureaus die hun zakelijke belangen behartigen, zijn Je laatste tijd kaartsystemen gestolen met hun adressen en geheime telefoon- summers. Enkele bekende fotomodellen zijn al in het holst van de nacht door een onbekende man opgebeld en met chan- :age bedreigd. Pauline Stone, een bekend model van 25 jaar, kreeg van hem te horen, dat hij naaktfoto's van haar had met een man in bed. Hij vroeg of ze de negatieven wilde kopen. „Die foto's bestaan niet", zei Pauline, die vervolgens de hoorn op de haak legde. Ook Vicki Hodge (23) en een andere collega van Pauline Stone werden tele fonisch met chantage bedreigd. Van Vicki beweerde de man, dat hij' een sexfilm heeft, waar zij in meespeelde ..Die kan hij niet hebben, die bestaat helemaal niet", zei miss Hodge. „maar daar gaat het njet om. Het feit is dat hij mijn geheime telefoonnummer heeft, dat is al erg genoeg." Hef. merkwaardige is, dat er bij alle inbraken bij de agenten van de fotomo dellen alleen maar persoonlijke gege vens van deze meisjes en ook van man nelijke collega's zijn gestolen. In totaal van zeker vijfhonderd personen. Verder liet men alles ongemoeid. rieur van deze gelegenheden kort en klein te slaan. Angstig wacht men nu op mogelijke mishandeling van fotomo dellen. Hardhandig is er al opgetreden tegen de 37-jarige Larry Ireland, directeur van een der grootste opleidingsscholen voor modellen in Londen. Die is een zenuwinstorting nabij door de bedrei gingen waaraan hij bloot staat.. Ook bij hem zijn registers met namen en adres sen gestolen. Vorige maand werd de dure auto van Ireland gestolen en zijn kantoor werd volkomen geruïneerd. Er werd voor een dikke tweehonderdduizend gulden schade aangericht. Ook hij krijgt her haaldelijk telefonische bedreigingen. Jacob Maarten van Bemmelen72 jaar ge leden in Den Haag ge boren, studeerde rech ten in Groningen, waar hij na zijn afstuderen in 1923 een jaar lang les gaf aan h.b.s.-en. Daarna was hij twee jaar lang advocaat in Rotterdam, de stad waar hij in 1926 tot sub stituut-griffier werd be noemd. Na drie jaar al verliet hij de rechter lijke macht om de col leges strafrecht waar te nemen van prof. Blok in Leiden, die ziek was. In 1931 werd mr. Van Bemmelen hoogleraar in het strafrecht, het strafprocesrecht en de criminologie aan de Leidse universiteit, een functie die hij tot. zijn pensionering twee jaar geleden vervulde. Zijn 24 jaar jongere vrouw is kortgeleden benoemd tot weten schappelijk hoofdm.ede- iverkster aan de Neder- landsche Economische Hoogeschool in Rotter dam en daarom woont de gepensioneerde Leid se Hoogleraar nu in RotterdamProf. Van Bemmelen schreef on der meer een handboek voor de criminilogie en is al sinds tientallen ja ren redacteur van het Nederlands Juristen blad. Leest prof. Van Bemmelen dan ook nooit detectives? „Dat is heel iets anders. Als er sadis me in wordt bedreven gruw ik er in derdaad van. maar een Agatha Christie lees ik graag. Die staan echter te ver van de werkelijkheid af om erin te ge loven". Het hele probleem nog eens overzien de zegt prof. Van Bemmelen: „Behalve de overheid, zou ook de hele maat schappij er iets aan kunnen doen, door minder op de politie te hakken en haar niet met meer te belasten dan noodza kelijk is. Want als de criminaliteit stijgt loopt het percentage van de mis drijven dat door de politie wordt opge lost toch al altijd terug, dat zie je be halve in Nederland ook in Amerika. En het beste middel tegen de crimi naliteit is juist altijd nog het vinden van de dader. Wat je daarna met hem doet is pas punt twee". ADVERTENTIE te spelen op 20-21 - 22 oktober 1970 Ajax - Basel P.S.V. - Steaua Borrus. M.G. - Everton Cagliari - Atl. Madrid St. Luik - Legia C. Zeiss - Sporting Lis. Rode Ster B. - UTArad CS KA Sofia - Chelsea Brugge - Zürich Benfica - Vorwarts Honved - Manch. C. Cardiff - Nantes Waterford - Celtic De NOS-radio zendt vanavond van 22.55 tot 23.55 uur via Hilver sum 2 de interviews uit: die Dick Verkijk in augustus in Tsjecho-Slo wakije heeft opgenomen kort voor zijn uitwijzing uit dit land. De ge luidsbanden met deze interviews zijn onlangs via een ingewikkelde omweg in Nederland aangekomen. In verhand met deze uitzending komt het aangekondigde programma „Metro's Midnight Music" te verval len. De uitzending bestaat uit inter views (die worden vertaald) met vier vertegenwoordigers van de li beraal-communistische stroming in Tsjecho-Slowakije, die de uitdruk kelijke wens te kennen hebben ge geven. dat hun verklaringen met naam en toenaam worden uitgezon den. Een van de geïnterviewden is Vla dimir Skutina, de politiek-satirische televisiecommentator, die het gezicht van de ondergrondse legale televisie heeft bepaald in de eerste week na de bezetting door Rusland van Tsje cho-Slowakije in augustus 1968. IJij Twee tot drie procent van de Nederlandse bevolking gaat naar de winter sport. Zij weten hoe verkwikkend een dergelijke vakantie midden in het werkseizoen kan zijn. In de eerste van drie documentaires die de NCRV onder de titel „Vakantie in de winter" uitzendt, komen vanavond om 21.10 via Nederland 2 enkele vakantiegangers aan het woord. In dit eerste programma willen samenstellers Piet Pons en Bruin Noor- dam voorlichting geven over deze manier van vakantie houden. Zij gaan daarbij vooral in op de mogelijkheden voor beginners. Ze kozen voor hun documentaire als land Oostenrijk, omdat het één van de goedkoopste ge bieden is. omdat de ski-opleidingen er op hoog niveau liggen, omdat de taal voor de meeste Nederlanders weinig problemen geeft en omdat het lawine gevaar er van rijkswege wordt tegengegaan. Tijdens het filmen van het programma kwamen de samenstellers tot de conclusie dat het aanbeveling zou verdienen een veel algemenere winter- vakantie in te stellen inplaats van een zomervakantie. Er zou een onder zoek moeten worden gehouden naar de resultaten die een wintervakantie heeft, voor de volksgezondheid. TELkVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Coronation Street, tv-feuille- ton. 20.00 NOS (K) Journaal. 20.20 (K) VARA: Muzikale show (ATV/ITC-produktie). 21.10 Achter het nieuws. 21.35 De Gouddieven Thee op bed. tv-serie. 22.25 Uitzending Socutera. 22.40-22.45 NOS (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Kijken naar kinderen, weten schappelijke tv-serie (2). 19.30 (K) NCRV: De avonturen van Tom Sawyer, tv-serie. 20.00 (K) NOS: Journaal. 20.20 NCRV: Memorandum van ee dokter, tv-feuilleton. 21.10 (K) Vakantie in de winter (I), informatief programma. 22.00 Hier en Nu: actualiteitenru briek. j 22.25 Avondsluiting. 22.35-22.40 NOS:(K) Journaal. DUITSLAND I Regionaal programma: NDR 18.00 Polizeifunk ruft, tv-serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmanne tje. 18.55 Sportjournaal. 19.26 (K) Julia, tv-film. 19.59 Programmaover zicht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Programmaoverzicht. Aansluitend (K) Die seltsamen Methoden des Franz Josef Wanninger, tv-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Actualiteiten en nieuws. 19.25 (K) Filmreportage. 20.00 (K) Journaal en weeroverzicht. 20.15 (K) Actuele re portages. 21.00 (K) Musical-muziek. 21.45 (K) Discussie. 22.30 (K) Jour naal, commentaar en weeroverzicht. RADIO HILVERSUM I Men vermoedt, dat het de dader om zogenaamd beschermingsgeld te doen is - een vorm van chantage die benden uit de onderwereld hier ook vaak toe passen op clubs én casino's in Londen en andere grote steden. Hierbij gaat het om zogenaamde be scherming tegen pogingen om het inte- 7001 Burgemeester Dickerdack was vol sombere voorgevoelens naar de plek gegaan waar het nieuwe stadhuis in aan bouw was. Een paar dagen tevoren had hij nog met grote voldoening vastgesteld, dat de muren als paddestoelen uit de grond schoten en dat zijn toekomstige werkkamer al vorm begon te krijgen Maar toen hij nu een blik in de bouwput wierp sprongen de tranen hem in de ogen ..H-boe is d-dat mogelijk?" stamelde hij. ..Er ligt alleen maar een puinhoop tussen de steigers! Waar zijn de bouw vakkers, Dorknoper?" „Die zijn naar huis gegaan", verkaar- de de ambtenaar eerste klasse, die hem vergezelde. „Het was geen werk. burge meester! De slijtage van het gemeente huis ging vlugger dan ze konden bouwen. Hier moet van hogerhand worden ingc grepen, want onze fijn-uitgebalanceerde stadsplanning is in gevaar". Tom Poes, die juist passeerde, ving de laatste woorden op. Toen hij even later heer Bommel tegenkwam kon hij dan ook verslag uitbrengen. „Alles slijt", besloot hij. „Binnenkort zitten we tussen de puinhopen! We had den die insekten beter in de Hemel-vlak- e kunnen laten, heer Ollie!" ..Welja!" riep de bedroefde heer smar telijk uit. „Wrijf het maar in, jonge vriend! Niets wordt mij bespaard. Alle AWS is overgeschaked op hout! Wal moet ik doen? Ik heb dit kwaad over de wereld gebracht en ik mag er niet aan denken wat er zal gebeuren. werd vorig jaar gearresteerd, nt drie maanden om gezondheidsrede nen vrijgelaten en onlangs opnieuw gearresteerd. Verder hoort u Jiri HochmaJt, voormalig correspondent van het Tsjechische partijblad Rude Pravo in Peking, Londen, Parijs en Wash ington en van begin 1968 tot d« opheffing columnist van "Reporter", het blad van de Tsjechische journa listenbon d. Hochman mag zijn be roep niet meer uitoefenen. Hij i« thans handarbeider. De andere twee geïnterviewden zijn zoons van de in 1952 tegelijk met partijsecretaris Slansky opge hangen partijleider van Brno, Ota Sling. De Amsterdamse dramaturg Kee» van Iersel heeft van de VARA op dracht gekregen de meest geschikt» verhalen over Merijntje Gijzen, het geesteskind van de 27 jaar geleden vermoorde schrijver A. M. de Jong, te selecteren en deze voor verfil ming te bewerken. De VARA-televisie wil in het winterseizoen 1971-1972 een Merijnt- je-Gijzenserie in een nog onbekend aantal op de beeldbuis brengen. De buitenopnamen voor de serie zullen worden gemaakt in verschillende Westbrabantse plaatsen, waaronder de geboorteplaats van A. M. de Jong. Nieuw-Vossemeer. In deze plaats, waar de herinnering aan de schrijver in een speciaal museum wordt bewaard, spelen zich in de boeken van A M. de Jong de Me- rijntje-Gijzenverhalen af 22.50 (K) Berliner Bilderbogen. 23.35 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Tekenfilm 19.10 (K) Der Kurier der Kaiserin. feuilleton. 19.45 (K) Nieuwe actualiteiten en weerbe richt. 20.15 (K) Uit onderzoek en techniek. Aansluitend Nieuw1?. 21.00 Erinnerungen an die Unterentwick- lung, Cubaanse speelfilm. 22.35 (K) Nieuws en weerbericht. 22.45 - plm. 23.25 Internationale korte film (ge deeltelijk in K). TELEVISIE NEDERLAND I 10.45-12.00 en 14.00-14.50 NOS/NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal vaxi gisteravond. 10.30 Reisreportage. IK00 Operetteprogramma. 12.00 Ac tuele reportages. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K)Nieuws. 16.40 Voor de kin deren. 17.00 (K) Idem. 17.25 Dierer. fabel. 17.35 Altes Haus wird wiede iung, jeugduitzending. 17.55-18.00 (K Nieuws. DUITSLANDII 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Ich heirate (k)einen Millionar (tv-serie). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Op het eerste ge hoor: klassieke muziek in stereo. 7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.00-9.10Gym- nastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verkenningen. 10.15 (S) Opera-aria's (gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassende water, vervolghoor- spel (1). 11.28 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00 Raden maar..., quiz). 14.05 Schoolradio. 14.30 Nieuws; Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 De Stichting tot wederopbouw van Cu racao via investeringen Raymundo Debrot in gesprek met de heer P. van der Hoeven van de Curasao De velopment Corporation. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hail: jeugd programma. 18.19 Uitzending van de politieke Partij Radikalén. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble en solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, le zing. (2). 20.00 Mixtuur: klassieke en moderne muziek (opn.) 20.40 Ons Kind - onze school, docementaire. 21.20 Bitterzoet Bed. hoorspel (1) 22.25 overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Mededelin gen. 22.52 Kontekst magazine waar in op de dingen wordt doorgepraat 23.15 (S) Sticker: licht platenpro- gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuziek 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammofoonmuziek. (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.00 Uitgebreid» reportage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.40 Muziek uit de Middel eeuwen en Renaissance (cpn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoek- platenprogramma (11.00 Nieuws) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten.) 12.-30--Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: radio-verkeers- magaziné. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onz» zuiderburen. 14.00 Jazz uit het histo risch archief. 14.30 Rostrum of com posers 1970: internationaal forum: moderne Nederlandse muziek (ge deeltelijk stereo). 15.00 Van ta-ta tot totale taal: rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 Stereo: Nieuwe grammofoonplaten met commentaar. 16.00 Nieuws. 16.03 Leopold Sto- kowski in gesprek met jonge musici. 16.25 Oude instrumenten uit het pri- vé-bezit van organist Willem Tals- ma, muzikale lezing. 16.50 Stereo: Schwetzinger Festspiele 1970: in strumentaal ensemble met klassiek» muziek. 17.30 Trefpunt: discussie- rubriek voor actuele zaken. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Licht ensemble met zangsolisten. 18.55 Stereo: Big Band Beat: moderne muziek door The Skymasters. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond, gevarieerd programma. 22.00 Jeugdprogramma. 22.30 \'ieuws. 22.38 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo siganaal - Muziek van rigentijd (opn.). 23.30 Horizon: een ied van Saadi. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voorde pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolij ke gevarieerde visite: licht platen- programma (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platen- programma. 14.00 Nieuws. 14.03 D« Eddy Becker show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuw». 16.03-18.00 Mix: 120 minuten rijpen groen op alle toeren. (17.00 Nieuws). NED. HERV. KERK Aangenomen naar Blaricum: H. P. Vcnema, predikant voor bijzonder» werkzaamheden (industriepredi kant te Deventer). Bedankt voor Zuidhorn (toez.): G. R. Brink te Mantgum, voor Kol- lum en voor Wieringermeer: J. L. Ravesloot te Veen, voor Ridder kerk: C. den Boer te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Aalsmeer: J. Végh t» Amsterdam-W. Aangenomen naar Dordrecht: kand. dr. A. Dekker, Rotterdam, di® bedankte voor Appingendam, Eef- de, Steen wijk en Voorburg. Examens: Geslaagd voor het kan didaatsexamen in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam. G. P. van Dam te Vlaardin- gen, P. Hekstra te Leeuwarden en F. J. van de Ree te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Nagele en Urk: D. Nieu- wenhuis te Harlingen. Bedankt voor Apeldoorn: H. D. van Herksen te Heemse; voor Hattem en Terbregge-Hillegersberg: S. Cnossen te Vollenhove-Cadoelen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT BUITEN VERBAND Beroepen te Kampen: H. Stolk te Dronten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Franklin Lakes (USA): A. M. de Boer te Ridderkerk; voor Zoetermeer: J. C. Weststate te Me- liskerke OUD- GF.REF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Werkendam: X v.é. Poel te Ede.

De Vallei | 1970 | | pagina 7