Voetbal-veldslag in Rotterdam F adrhoncs keurtroep maakte zeer povere indruk 1-1 tegen Joegoslaven heeft bijsmaak van een nederlaag Penalty redde Nederlands elftal JONG ORANJE SLAGVAARDIG EN SNEL Koos Knoef definitief afgekeurd HARDE CHARGES fc ür. Fadrhonc op vele plinten zwaar teleurgesteld MAANDAG 12 OKïCou, j Het verkeerde beengebruikte v. Hanegem toen hij een unieke kans kreeg. Hij passeerde de Joego slavische doelman, maar werkte de bal over de lat. ROTTERDAM Het blijft een vreemde zaak met ons nationale voetbalelf tal. Terwijl het clubvoetbal in ons land op een zeer goed niveau staat en in Europees en wereldverband zonder nieer meetelt kan onze nationale formatie niet tot behoorlijk en aanvaardbaar spel komen. In de eerste wedstrijd van de voorrondes voor het Europees kampioenschap voor landenteams was het met onze nationale formatie opnieuw niet best. Tegen Joegeslavië werd een 1-1 gelijk spel behaald na een uiterst teleurstellende wedstrijd, waarin de enige Nederlandse treffer nog uit een strafschop door Israël moest worden ge scoord. Die l-l was een resultaat waarmee we nog uiterst tevreden mochten zijn. want vooraf technisch waren de Joegoslaven onze jongens duidelijk de baas. Terwijl het Nederlands elftal moeilijk en moeizaam, onrustig en onzuiver speelde, leg den de Joegoslaven talrijke malen vloeiende combinaties op de egale grasmat van het Feijenoord-stadion. Qua snelheid en techniek, qua inzet en balvoering waren de vertegenwoordigers van Joegoslavië het Nederlands elftal zonder meer de baas en we zien nu al de op 4 april van het volgend jaar te spelen re turn met angst en vreze tegemoet Het draaide niet in de formatie van bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc en opnieuw is gebleken, dat de voorberei ding van onze nationale team veel, zeer veel te wensen overlaat. Men kan en mag niet verwachten, dat men uit elf willekeurige spelers, al zijn het spelers van naam en formaat, zonder het spe len van de nodige oefenwedstrijden ih een oogwenk een team kan maken. We zeiden spelers van formaat, maar van dat formaat is gisteren in feite niet veel gebleken. Opmerkelijk was het falen van de Feijenoorder Wim van Hane gem. .,De kromme", die met Feijenoord in het vorige seizoen tijdens de diverse Europa Cup-wedstrijden naam maakte door zijn weergaloos knappe spel lijkt zijn vorm kwijt té zijn. Zijn dribbels mislukten vrijwel allemaal en hij was zonder meer een rem in het oranje team. dat aanvallend maar zelden tot aanvaardbare combinaties kwam. Hij is bovendien geen spitsspeler De Nederlandse verdediging speelde redelijk, zonder tot grote hoogte te ko men. Maar dat kwam toch voor een belangrijk déél voort uit het feit, dat de Joegoslaven in deze voor hun uitwed strijd allereerst op een gelijk spel mik ten. De druk was daardoor op de ach terste linie van het. oranjeteam niet steeds groot en constant. Maar deson danks kwamen er nog veel gevaarlijke en hachelijke situaties in het Neder- Onhoudbaar voor doelman Jan ran Beveren verdween de bal in de uiterst bovenhoek. Doelman Curkovic gokte op de verkeerde hoek toen Israel voor Nederland een strafschop mocht ne men. landse doelgebied voor, omdat vooral Van Duivenbode te vaak de dekking van de steeds weer opkomende, razend snelle en technisch bijzonder bekwame Petkovic verwaarloosde. Van die zijde kwam. dan ook steeds het meeste ge vaar. In de beginfase moest Laseroms bo vendien te vaak zijn toevlucht zieken in te harde en grove charges, hoewel niet mag worden vergeten, dat ook de Joegoslaven voor geen kleintje ver vaard waren en zich aan talrijke ontoe laatbare en grove acties te buiten gingen De beste Feijenoorder in deze oranje formatie was zonder twijfel Rinus Is raël, die evenwel te vaak zijn medever dedigers moest bijspringen om als vrije man aanvallend veel steun te kunnen verlenen. Wim Jansen speelde als middenvel der zeer matig en nogal onzeker. Hjj was wel sterker dan de Ajacied Nico Rijnders, die kennelijk te weinig ver trouwen had in de op rechts opererende verdediger Pleun Strik van PSV, die het toch verdienstelijk deed. Zoals gezegd, aanvallend was Neder land bijzonder zwak. We noemden reeds Van Hanegem. die ver beneden ROTTERDAM Al heel spoedig na het beginsignaal van de Schotse scheidsrechter Mullan bleek, dat het Nederlands elftal tegen Joego-Slavië moeilijke momenten zou gaan doorma ken. Wie verwacht had, dat de Joego slaven, in elk geval in het begin, zich zouden bepalen tot het afschermen van hun eigen doelgebied kwam al heel snel bedrogen uit, want al in de eerste mi nuten moest Laseroms met enkele veel te harde charges een Joegoslavische doorbraak voorkomen. Nico Rijnders, die duidelijk opdracht had om de goed mee opkomende Bajevic af te stoppen moest zijn toevlucht nemen tot het on deruit halen van de Joegoslaaf en Van Hanegem boorde Pavlovic in de grond toen deze vanaf de rand van het Ne derlandse strafschopgebied een schot wilde lossen. De aanvalsacties van het Nederlands elftal hadden in die eerste periode al heel weinig te betekenen, want keer op keer liep Van Hanegem zich vast in golowerk en bovendien waren de com binaties zo kort en doorzichtig, dat de Joegoslaven ze vrijwel steeds zonder veel moeite konden onderbreken. De oranje-verdediging speelde aan vankelijk bijzonder onzeker en nerveus en had de grootste moeite om de wer velende Joegoslavische aanvoerder Dzajic in toom te houden. Dat lukte tot de 24e minuut. Op dat moment maakte de oranje-verdediging op enkele meters buiten het strafschopgebied de zoveel ste overtreding. Dzajic plaatste zich achter de bal voor het nemen van de daarvoor toegekende vrije trap en richtte met veel effect over het muurtje van de Nederlandse spelers op de uiter ste bovenhoek. De reactie van doelman Jan van Beveren, wie het uitzicht vol komen werd ontnomen, kwam te laat om een treffer te voorkomen en het gevolg was, dat het spel van het oran je-team nog nerveuzer werd, omdat nu de eis was om, liefst zo snel mogelijk, de achterstand weg te werken. Het bijna uitverkochte stadion, dat aanvankelijk de oranjeformatie nog met veel enthousiasme had aangemoe digd, zakte terug in een opmerkelijke apathie en bepaalde zich voornamelijk tot wat honend gejoel en gefluit, waar van vooral de eigen spelers hun deel in ontvangst mochten nemen. Nog in dezelfde minuut waarin Joe go-Slavië de leiding had genomen plaatste Van Duivenbode de bal hoog voor het doel van de gasten. Doelman Curkovic kon er niet bij, maar er was geen Nederlander, die reageerde om de ze unieke kans te benutten. Laseroms kreeg een ernstige verma ning van arbiter Mullan, toen hij voor de zoveelste keer Musemic onderuit van Israël, tot geluk van de Joegoslavi sche doelman enkele centimeters naast de paal. Meteen kwam Nederland te rug. Wery plaatste de bal dwars door het Joegoslavische verdedigingscen trum, waar Holcer mistastte, waardoor Klijnjan een kans leek te krijgen. Pre cies op het moment, waarop doelman Curkovic zich meester maakte van de haalde, maar ook de Joegoslaven lieten zich wat betreft het uithalen van on toelaatbare charges niet onbetuigd, waardoor er in het veld een bijzonder onplezierige stemming ontstond. Spelers gingen, zonder dat er een bal in de buurt was, onderuit en er werden trap pen uitgedeeld, waarvoor menige scheidsrechter de uitvoerders zonder pardon naar de kleedkamer zou hebben gestuurd. Een kopbal van Laseroms verdween op enkele centimeters van de Joegosla vische doelpaal over de lijn en een overhead-bal van Veenstra smoorde in de handen van de precies op de goede plaats staande doelman Curkovic. Vijf minuten voor de rust ontstond er bijzonder veel gevaar voor het Neder landse doel toen arbiter Mullan buiten spel van Petkovic over het hoofd zag en de Joegoslaaf met een snelle rush enkele Nederlandse verdedigers voorbij ging. Van Beveren kon zijn voorzet languit vallend nog onderscheppen. In de laatste minuut voor de rust mocht Van Hanegem nog een vrije trap nemen op de rand van het Joegoslavi sche strafschopgebied, maar zijn poging om Dzajic te imiteren mislukte jam merlijk: de bal verdween hoog in de tribunes. De hoop, dat het spel van de oran je-formatie in de tweede helft een op leving zou ondergaan leek aanvankelijk in vervulling te gaan. Al in de tweede minuut na de hervatting vérdween een kopbal van Veenstra, na een vrije trap bal hield Holcer Klijnjan bij zijn shirt vast en zonder pardon wees arbiter Mullan naar de witte stip. Rinus Israël benutte die mogelijkheid, om Neder- lana vanaf elf meter naast Joegoslavië te brengen. De geprikkelde Joegoslaven probeer den met onverwachte uitvallen op nieuw tot een voorsprong te komen en onze landgenoten hadden geluk, dat de arbiter het onderuit halen van Dzajic door, weer Laseroms, niet ernstig ge noeg achtte om er een strafschop voor te geven en liet doorspelen. Toch waren vanaf dat moment de meeste aanvallen voor Nederland, maar de Joegoslaven gaven betrekkelijk wei nig kansen weg. Zo nodig blokkeerden ze de oranje-aanvallers met ontoelaat bare acties en vooral Stepanovic maak te het in die periode te bont. Zijn naam kwam dan ook in het boekje van de heer Mullan. Maar intussen voorkwa men de Joegoslaven er doelpunten mee. De mannen van achter het ijzeren gordijn moesten het in die periode in hoofdzaak hebben van de snelle combi naties tussen Petkovic en Musemic en een daarvan leverde bijzonder veel ge vaar op, toen Van Duivenbode zich ui termate onbenullig de bal door eerstge noemde liet ontfutselen. Opnieuw moest Van Beveren in zijn volle lengte naar de bal. Aan de andere kant kreeg Van Hanegem een unieke kans toen Jansen hoog voorzette en Couperus de bal doorkopte. De Feijenoorder joeg, het verkeerde been gebruikend, de bal hoog over de lat. Even daarvoor had Van Hanegem de toestormende Couperus een kans ontnomen door zelf, naast te koppen en laatstgenoemde miste een mogelijkheid om Nederland alsnog een, overigens onverdiende, voorsprong te geven toen hij veel te lang werk had om de bal schietklaar te leggen. Nederland zal in de volgende wed strijden bepaald heel anders uit de hoek moeten komen wanneer het een kansje wil hebben om in deze voorron de tot resultaat te komen. Voor ons heeft het gelijke spel van gisteren er gens, om dit modewoord te gebruiken de bijsmaak van een nederlaag. zijn vorm van vorig jaar speelde. Maar ook Klijnjan en Van der Kuijlen, die het meer moeten hebben van hun schutterskwallteiten dan van techniek, bleven beneden de maat. Hun balvoe ring bleek onvoldoende te zijn tegen de fors en snel ingrijpende Joegoslavische verdedigers. Ook Wietze Veenstra maakte zijn verkiezing niet waar. Ge durende het laatste kwartier nam hij, tengevolge van een blessure, nauwe lijks meer aan het spel deel. De ver vanging van Van der Kuijlen door We ry in de achtendertigste minuut en van Rijnders door Couperus in de vijfde minuut van de tweede helft bracht en nauwelijks verbetering. Want ook die twee bleven in dit voetbalgevecht, want daarin ontaardde de strijd nu en dan, beneden de maat. Al met al moeten we constateren, dat onze oranje-formatie een bijzonder teleurstellende wedstrijd heeft gespeeld en met het gelijke spel meer dan tevreden mag zijn. ROTTERDAM „Geef mij zo n voor bereiding", zei een ook zeer geëmotio neerde bondscoach Frantisek Fadrhonc in de Nederlandse kleedkamer over de Zuidslaviërs. „De ploeg is seizoenen bij elkaar, speelt oefenwedstrijden en traint regelmatig. En wat konden wij doen? Voor ons was er eigenlijk geen enkele mogelijkheid. De clubs hebben hun be langen. In deze tijd van Europa Cup wedstrijden mocht, ik eenvoudig niet komen met het verzoek spelers vrij te geven voor centrale trainingen of oefen wedstrijden. De clubs hebben het Ne derlandse voetbal groot gemaakt. Daar moet •ik rekening mee houden. Tegen Oost-Dujtsland volgende maand ligt het iets eenvoudiger. Dan zullen de clubs hun belangen een beetje opzij moeten zetten. Die wedstrijd is immers voor ons van ontzettend groot belang". Uitermate teleurgesteld was de zich moeilijk uitdrukkende coach over de kritiek, die al vóór de wedstrijd over zijn selectie en op zijn beleid was gele verd. „Ik heb een menselijke fout ge maakt door Hans Eykenbroek niet te voren te waarschuwen, dat hij niet tegen Zuidslavië zou spelen. Dat is een fout, maar het was helemaal onopzettelijk. Mijn aard is niet zo om spelers pijn te doen. Ik weet, dat ik met mensen werk. Ik dacht, dat men mij in Nederland kende en daarom juist doet al die kritiek mij zo'n verdriet. Nogmaals, rond de voorbereiding van het Nederlandse elf tal is een brok problematiek. Die moei lijkheden kan ik niet zonder meer oplos sen. Dat kost tijd en daarbij heb ik hulp nodig. Veel hulp". DEVENTER Koos Knoef, de 23- jarige voetballer van Go Ahead, zal nooit meer mogen voetballen. Knoef, die afgelopen maandag de training had hervat, heeft vrijdag van de doktoren Strtkwerda en Persennair te horen ge kregen, dat de voetbalsport voor hem was afgelopen. Knoef zal nu als scout voor Go Ahead gaan optreden en daar bij vooral bij de jeugd worden ingescha keld. EINDHOVEN De relatie tussen Jong Oranje en het Nederlandse voetbal Is als die in de dierenwereld tussen de jonge katjes en de volgroeide poezen. Zo lang zij klein zijn, gedragen zij zich speels en onweerstaanbaar. Daarna wordt het stadium van de volwassenheid bereikt, met alle gevolgen van dien. Jong Oranje is sinds jaren in zijn beste momenten speels en onweerstaanbaar en zaterdagavond in de krachtmeting met de Zuidslavische leeftijdsgenoten heeft de ploeg een lange reeks van die momenten gehad. Jong Oranje heeft 6500 toeschouwers een bijzonder prettige avond bezorgd en de „hoop van Zuid-Slavië" weinig illusies gelaten voor een succesvolle toekomst. Dank zij de produktiviteit van René van de Kerkhof (vier doelpunten) won Jong Oran je zaterdagavond in het PSV-stadion met 5-2 na een ruststand van 4-1. En dat resultaat zegt niets te veel over het krachtsverschil. De Nederlanders waren dynamisch en xplosief, snel en slagvaardig, technisch ;eschoold en tactisch rijp, De ploeg be at werklust en inzet. Kortom, het elf- al bezat alle voor goed voetbal beno- Igde kwaliteiten. De vleugelspeler van FC Twente was oor zijn beweeglijkheid en snelheid ngrijpbaar voor de Zuidslavische ach- ?rhoede, die pas na de rust, toen de iederlaag al onafwendbaar was, met en „laatste man" ging spelen en af tapte van de opstelling met vier ver- edigers op een rij. Het lukte Martino- /ic als laatste man in zijn eentje meer •anvallen uit te poetsen dan de gehele erdedigingslinie voor de rust. Daarbij :wam natuurlijk nog, dat na een rust- and van 4—1 een deel van de ambi- :e bij de Nederlanders was verdwenen. René van de Kerkhof (tweede van links) maakte met een hard en volkomen onhoudbaar schot het eer ste doelpunt voor Jong Oranje. Maar het was niet alleen René van de Kerkhof, die het Nederlands elftal maakte. Trainer Arie de Vroet: „Ik ben dolgelukkig, dat drie spelers, die vorig jaar nog in de UEFA-jeugd zaten, ge toond hebben zo rijp te zijn. René van de Kerkhof, Johan Neeskens en Cor Hildebrand hebben aangetoond, hoe de kwaliteit in ons voetbal in de breedte groeit." Naast dit trio van wie ook Johan Neeskens het meest volwassen voetbal speelde, was ook tweederde van de be zetting van het middenveld ijzersterk. Van de Veen groeide zelfs nog uit bo ven het niveau van Boskamp. In de aanval, waar Bond en Van de Kerkhof, vooral in de beginfase, herhaaldelijk van plaats wisselden en de staat van paniek in de Zuidslavische defensie le vend hielden, speelde ook Hoekema een grote, zij het niet zo opvallende rol. De vleugelspeler van Go Ahead beheerste het voetbal zonder bal tot in de perfec tie, trok voortdurend weg van zijn „vaste plek" en maakte daardoor ruim te voor de opkomende flankverdediger Hildebrand en halfspeler VSn de Veen, die als logische gevolg van zijn pene trerende acties een voortreffelijk doel punt maakte, het tweede. Na de betrekkelijk korte aanpas singsperiode begon de vaak onstuitbare vlucht van Jong Oranje door het vijan delijke defensieblok. Van de Kerkhof miste de eerste kans. hem geoffreerd door Hoekema. en Van de Veen de tweede, na een grillige solo van Van de Kerkhof, die zelf daarna naast schoot De openingstreffer, die in de acht tiende minuut viel, was een actie waar, in de gehele voorhoede een voet had, waar Van de Veen aan deelnam en die door Van de Kerkhof zeer trefzeker werd afgerond. Twee minuten later was het gelijk toen de op buitenspel wer kende Nederlandse achterhoede zich verkeek op een goede een-twee-combi natie yan Vladic en Cvetkovic en Schrijvers tegenover de vrij voor hem opduikende Vladic ook niet meer kon herstellen. Jong Oranje pakte die tegenslag met de allure van een routine. Onmiddellijk daarna vergaten de Zuidslavische ach terhoedespelers de oprukkende Van de Veen aan te vallen en de Spartaan liep toen maar door tot ver in het straf- HEERENVEEN De tweede divisie club Thialf heeft zaterdagavond in Hee renveen een verrassende overwinning behaald op eerste divisievereniging Rot terdam: 7—2. De tussenstanden waren 21, 31, 20. Er waren 1200 toeschou wers. In Groningen verloor Gijs met 28 van H.T.S.V. Bremen. De tussenstanden waren hier 14. 02, 12. Veertien honderd toeschouwers kwamen naar het Stadspark. schopgebied voor hij Maric kansloos passeerde. Een hoekschop van Hoeke ma, gemist door Boskamp en half ge raakt door Van de Kerkhof leverde het derde doelpunt op na een half uur en vlak voor de rust scoorde Van de Kerk hof opnieuw. Na de rust was het Nederlandse vuur enigszins gedoofd. Hildebrand moest zelfs op de doellijn een kopbal, van Ka- talinski neutraliseren. Het ging hem goed af. Katalinski werd wegens grof natrappen van Boskamp opgeschreven en ook Martinovic kwam na een over treding tegen Van de Kerkhof in het scheidsrechterlijke boekje. Twaalf mi nuten voor het einde kostte een mo ment van te grote speelsheid in de ach terhoede Nederland een treffer. Nees kens plaatste de bal slecht naar Wei- mar. Mujkic profiteerde ervan en in een gezamenlijke poging met Schrijvers om het gevaar nog te keren, tikte Wei- mar de bal met zijn knie dooi het eigen doelvlak. Een marge van twee treffers vond Jong Oranje echter ',e ge ring. De laatste tempo-verhoging tegen de conditioneel veel zwakkere Zuidsla-- viers leverde vijf minuten voor tijd nog een strafschop op, nadat Boskamp ui terst onreglementair was gestuit. Mul ders. aangewezen voor het nemen van de strafschop, lag toen geblesseerd op het gras. Van de Kerkhof werd de uit voerder. „Voor de wedstrijd, toen ik lag te slapen, had ik gedroomd vier doel punten te maken. Het. waren er echter pas drie. Daarom en omdat ik het ge voel had alles te kunnen in deze wed strijd, deed ik het maar."

De Vallei | 1970 | | pagina 9