Wietze Veenstra heeft kneuzing rond het hart Joegoslavische pers veroordeelt arbiter en Nederlanders Zaterdag in Velp Koers der winnaars XYRENE Vitamine AfterShave Lotion Medici staan voor raadsel Renê van de Kerkhof maakt komeetachtige carrïere PSV'ERS IN DE LAPPENMAND DRAJIC„NOG NOOIT ZO VERNEDERD" Sybrands begon met zege Nieuw uit het laboratorium van Pantene DE LAATSTE WERD DE EERSTE RUGBY Oost-Duitsland- Nederland in Dresden Ans Schut krijgt uitnodiging van Japan Dames-kernploeg krijgt het druk GEVECHT BLESSURE VAN CRVIJFF SIMPEL THUIS' us DIEAST DINSDAG 13 OKTOBER 1970 ADVERTENTIE EINDHOVEN Wietze Veenstra. die tijdens de voetbalinterland Neder- land-Joegoslavië zondag te Rotterdam in botsing kwam met verdediger Ste- panovic de Joegoslaaf viel met zijn volle gewicht boven op de PSV-speler heeft een zware kneuzing rond de hartstreek opgelopen. Foto's, gemaakt in het ziekenhuis in Eindhoven, wezen uit dat er niets is gebroken. Veenstra zal vrijwel zeker zondag in het compe titieduel met NAC m Breda niet van de partij zijn. De voorhoedespeler van PSV moet voorlopig thuis rust houden. Veenstra: „Het is echt niet zo best. Ik heb nog BELGRADO De Joegoslavische sportpers heeft gesteld, dat de zondag in Rotterdam tegen Nederland gespeel de voetbalwedstrijd moeilijk was ge weest. Het resultaat werd echter be vredigend voor de Joegoslaven ge noemd, hoewel het spel zelf dat niet was. Het dagblad Politika uit Belgrado schreef, dat „de Nederlanders een voet baloorlog ontketend hadden en dat de scheidsrechter een dergelijk spel aan vaard had". „De Joegoslaven moesten een moeilij ke wedstrijd spelen. Het mag een pres tatie genoemd worden, dat zij trappen incasseerden die zij niet volledig be taald zetten, dat zij hun benen tegen blessures wisten te beschermen, het moordende tempo konden volhouden en de botsingen verdroegen met een te genstander. die een stuk sterker was. De Nederlanders hebben betere kansen gehad op een voor hen gunstige uit slag". „De eerste helft leek meer op een rugbywedstrijd dan op een voetbalduel. Vooral de benen moesten het ontgelden. Het was volkomen nieuwe stijl en de scheidsrechter stond er rustig naar te kijken. Als dit de manier is, waarop men moet spelen, dan hebben wij een ernstige handicap", aldus Politika. Volgens Vecernje Novosti had de Joegoslavische voorhoedespeler Dragan Dzajic na de wedstrijd gezegd: „De Ne derlanders bleven me trappen en naar me spuwen. Ik ben in mijn hele loop baan nog nooit zo vernederd". Vercernje Novosti schreef verder, dat BERLIJN De wedstrijd Oost- Duitsland-Nederland op woensdag 11 november in het kader van het Europe se Voetbalkampioenschap voor landen teams zal niet in Leipzig maar in het Rudolf-Harbigstadion in Dresden wor den gespeeld. Dit heeft het bestuur van de Oostduitse Voetbalbond bekendge maakt. De wedstrijd begint 's avonds om half zeven. De ontmoeting tussen de jeugdploe- gen van beide landen, die aanvankelijk aan de vooravond van de interlandwed strijden in Dresden zou zijn, is nu ver plaatst naar Erfurt en wordt op dins dag 10 november (aanvang eveneens 18.30 uur) gehouden in het Georgi Di- mitroffstadion. „de kwaliteit van de wedstrijd beneden het verwachte peil bleef. De gastheren waren niet bijzonder hartelijk en de felheid en de overtredingen voorkwa men goed voetbal". DEN HAAG Het eerste contact van de Nederlandse Dames-kernploeg mei de buitelandse schaatstop zal zijn op 19 en 20 december, als in Oost-Ber- lijn de wedstrijden voor de Dynamo- Cup worden gehouden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de kern ploegleden Elly van de Brom, Willy Burgmeyer. Rieneke Demming, Akke Falkena. Carry Geyssen, Stien Kai ser, Atje Keulen-Deelstra en Ans Schut met trainer Kees Broekman op 10 december tot de Kerstperiode voor een trainingskamp naar Noorwegen te sturen, maar de geringe wedstrijdmo gelijkheden aldaar hebben deze plan nen gedwarsboomd. Tot Kerst blijft men nu in Nederland (Heererween of Deventer) met als intermezzo Oost-Ber- lijn. Vóór 10 december staan een groot aantal selectiewedstrijden op het pro gramma met voor de kernploeg drie maal per week verplichte ijstrainingen. Op 21 november is in Deventer de tra ditionele strijd om de IJsel-'Cup. Na 26 december wordt er tot de na tionale titelstrijd (op 9 en 10 januari in Amsterdam) getraind op de Thialfkunst- ijsbaan in Heerenveen. Als de defini tieve kernploeg van zes rijdsters is sa mengesteld trekt de groep voor een trainingskamp naar het geliefde Davos in Zwitserland, waar men zich gaat voorbereiden op de wedstrijden voor het Europese kampioenschap (30 en 31 januari in Leningrad) en het wereld kampioenschap (6 en 7 februari in Hel sinki). Op 10 februari komen de rijd sters terug in Nederland na een afwe zigheid van eenmaand. Een week op de nieuwe kunstijsbaan in Eindhoven selectiewedstrijden voor de iSU-sprint- kampioenschappen, die op 20 en 2! fe bruari in de Beierse plaats Inzeil wor den gehouden. Voorts is bij de KNSB een uitnodi ging binnen gekomen om met vijf da mes en vijf heren in de tweede helft van januari aan wedstrijden in Praag deel te nemen. De bond heeft hier posi tief op gereageerd. Voorts hebben de organisatoren van de vóór-Olympische Spelen in Sapporo een persoonlijke uitnodiging gezonden aan Ans Schut. Het is nog niet bekend, of de Apeldoornse half februari in de gelegenheid zal zijn naar Japan te rei zen. VELP Het wielerseizoen 1970 wordt aanstaande zaterdag besloten met de traditionele „Koers der Win naars", welke ronde wordt verreden op een parcours te Beekhuizen (Velp). Met de organisatie is belast het Arnhemse RETO. De heer Smits, secretaris van deze wielerclub, heeft ruim zestig in schrijvingen gekregen van renners, die één of meer wedstrijden hebben ge wonnen in het afgelopen seizoen. Wanneer we de deelnemerslijst raad plegen zien we, dat jammer genoeg niet alle renners van formaat, die ons land telt, aan de start verschijnen. We doe len in dit verband op renners als Fedor den Hertog. Popke Oosterhof enz. Ove rigens, de Ronde van Beekhuizen kan desondanks interessant worden! Tal van favorieten komen namelijk aan de start. Kanshebbers voor deze koers, die 100 km lang is, zijn ongetwij feld renners als Matthijs de Koning uit Scherpenzeel. Dries van Wijhe uit Oos- terwolde, die vorig jaar ook „vlamde", Henk Bottenhuis uit Sambeek, de ge broeders Wicher en Jans Vlot uit Wan- neperveen. Cees Bal uit Kwadendarp- me, Juul Bruessing uit Bovenkerk, Jan Adriaans uit Haps. John Cornelissen uit Nijmegen en Hennie Kuiper uit Dene kamp, zojuist teruggekeerd van de Ron de van Bulgarije. We noemen verder: Dick Groen uit St. Pancras, Jan van Dam uit Zwolle, Bennie Groen uit Steenwijk, Trijnko Buurmeijer en Gerrie Heeringa uit Veendam, Wiebe Pool uit Lippenhuizen, Adrie Hassink uit Neede, die in Beek huizen ook in zijn sas zal zijn wanneer we het parcours in ogenschouw nemen, Albert Huizebosch uit Nijeveen, Gerrit Leferink uit Haaksbergen. Frits Schür uit Hoogezand, Herman Snoei jink uit Denekamp, Henk Pope uit Nijverdal, Jan Nijhof uit Den Gam, Fred Niemeij- er uit Hengelo, die afgelopen zaterdag de Ronde van Den Hulst won, Wim Neeskens uit Borne, Jan Vlastuin uit Scherpenzeel en Albert Scheffer uit Zelhem, de winnaar van het Union- klassement 1970. Het startsein zal om twee uur gege ven worden. Het dagblad Politika Ekspres wierp op: „Wij hadden de overwinning in handen. Later waren we blij, dat we niet verloren hadden. Het was een ge vecht en geen spel, een oorlog in plaats van een wedstrijd. Wij hebben allang niet meer een wedstrijd met zoveel overtredingen en een scheidsrechter, die zoveel toeliet, gezien. Het was een botsing tussen twee verschillende speelwijzen en twee verschillende be naderingen van voetbal". „We hebben in plaats van tulpen, trappen gehad", zo schreef het dagblad Borba. „Maar ondanks het scherpe spel van de gastheren en de partijdigheid van de scheidsrechter hebben we bijna de overwinning behaald. Het was een gevecht zonder mededogen. We mogen onze ploeg wel feliciteren voor haar stoicijnse optreden in deze gespannen atmosfeer". „De strafschop werd ten onrechte toegekend. Protesten hielpen niets. De twaalfde man van de thuisspelers had gewoon besloten om de verliezers een handje te helpen. De Nederlanders zul len echter in de returnwedstrijd in een andere atmosfeer moeten spelen en de almachtige scheidsrechter uit Schotland moeten missen", besloot Borba. flink pijn. De dokter in het ziekenhuis vertelde me, dat ik een zware kneuzing heb opgelopen. Ik moet iedere dag te rugkomen en voorlopig rusten. De dok ter kon niet zeggen wanneer ik weer mag spelen, maar voor zondag zag hij het somber in." Wietze Veenstra, die vorig jaar vlak voor de wedstrijd tegen AS Roma in het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars aan een hand werd geblesseerd en niet kon mee spelen, is niet somber gestemd voor de wedstrijd van volgende week woensdag tegen Steaua Boekarest. „De dokter heeft gezegd, dat ik.de wedstrij den voor de Europa Cup II wel zal kunnen meemaken." De blessure van de PSV'er Willy van der Kuylen, die in dezelfde wedstrijd met zijn hoofd tegen de grond smakte, is minder ernstig. „In het ziekenhuis hebben ze niets kunnen vinden," zo zei hij. „Wel heb ik nog pijn in mijn hoofd en in mijn rug, maar ik mag vandaag al weer licht gana trainen." De derde PSV'er Eef Mulders, die tij dens de wedstrijd van Jong Oranje te gen de jeugd van Joegoslavië zaterdag in Eindhoven een enkelblessure opliep, heeft gisteren de training weer hervat. XYRENE biedi u meer dan 'n gewone after shave: hel reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. PAX-3d AMSTERDAM „Medisch gezien is Cruyff genezen. Dat is niet alleen mijn conclusie, maar die van een heel team medici. Het is een klare zaak. Maar toch gaat het steeds weer mis." Dat waren de woorden van dokter Rolink nadat hij gisteravond de lies blessure van de Ajaxied Johan Cruyff opnieuw had onderzocht. Zoals bekend, raakte de Amsterdammer het afgelopen weekeinde opnieuw geblesseerd. „De duur van deze blessure staat in geen enkele verhouding tot de ernst er van", zo vervolgde dokter Rolink. „Ik ENSCHEDE De naam René van de Kerkhof, het negentienjarige voet baltalent van FC Twente, is sinds twee dagen op veler lippen. En dan vooral op die van de dertien jeugdige Joegoslaven, die zaterdag avond in Eindhoven maar geen vat konden krijgen op deze razendsnelle, uiterst beweeglijke en koele kansenbe- nutter. Zijn vier doelpunten het laatste gescoord uit een strafschop zullen deze Joegoslaven, voor wie René van de Kerkhof een voortdurende kwel ling betekende, zich nog lang blijven herinneren. Immers, Jong Oranje won de strijd met de duidelijke score van 5-2. Niet echter René var( de Kerkhof. Eenmaal terug uit de voetbal-arena is hij weer de schuchtere, bescheiden Brabander zoals ze hem in Helmond nu al jaren kennen. Niets in hem roept dan nog associaties op met het werve lende brutaaltje in een wedstrijd. Ook zijn komeetachtige carrière vier maanden geleden speelde hij nog bij de tweedeklasser MULO in het betaalde voetbal heeft zijn instelling op dat punt niet kunnen veranderen. Zo ook zaterdagavond. Zijn verkla ring voor de vier doelpunten was net zo simpel als de manier waarop hij ze er in schopte. „Ik kreeg veel meer vrij heid dan normaal het geval is. En die vrijheid heb ik uitgebuit. Ik heb al wel eerder vier doelpunten gemaakt, maar dat was bij MULO. En dat is natuurlijk heel wat anders dan in Jong Oranje". En dan ineens: „Weet je, toen ik lag te slapen heb ik gedroomd, dat ik er tegen die Joegoslaven vier zou maken. Laat die droom nou uitkomen". Toch is René van de Kerkhof na vier maanden Enschede duidelijk in zijn voordeel veranderd. In het veld heeft hij alle schuchterheid resoluut van zich af geworpen, al mist de voormalige amateur en jeugdinternational nog al tijd iedere allure van de luid bejubelde vedetten. Na een moeilijke aanpas singsperiode zijn de tweelingbroers René en Willy, die bij FC Twente als wisselspeler fungeert, in Enschede vol ledig geaccepteerd. Worden zij door de „gevestigde" spelers unaniem be schouwd als waardevolle aanwinsten en zeker niet als „lastige indringers", fdie de concurrentie binnen de spelersgroep alleen maar groter hebben gemaakt. René van de Kerkhof draagt het hart niet op de tong. Pas na lang aandringen wil hij wél enkele „geheimen" prijsge ven. „Bij FC Twente voel ik mij volkomen thuis. Het lijkt soms wel of ik hier al jaren speel. Het is eigenlijk precies ge gaan, zoals ik mij dat enkele maanden geleden heb voorgesteld. Meneer Rij vers is zijn destijds gedane belofte vol ledig nagekomen. Dat wil zeggen: bin nen de kern voor het eerste elftal heb ben mijn broer en ik een eerlijke kans gekregen, heeft FC Twente ons de mo gelijkheid geboden ons waar te ma ken". Hoezeer René van de Kerkhof het in Enschede naar zijn zin heeft, bewijzen zijn toekomstplannen. „Draai ik dit sei zoen goed en is FC Twente bereid het voor mij financieel aantrekkelijk te maken, dan voel ik er alles voor een contract op langere termijn af te slui ten. Voor vijf jaar bijvoorbeeld. Waar om niet? Bij de eerste besprekingen hebben mijn broer en ik de maatschap pelijke positie duidelijk voorop gesteld. Ook op dat punt heeft FC Twente ons niet in de steek gelaten. Want ben je eenmaal uitgevoetbald, dan zegt zo'n bestuur ook niet: we betalen jou ieden maand duizend gulden". Deze bijna professionele zienswijze op het vak van voetballen, die ook in zijn spel duidelijk is terug te vinden, heeft er in belangrijke mate toe bijge dragen, dat René van de Kerkhof zich in enkele maanden heeft ontwikkeld tot een aanwinst van betekenis, die door zijn grote beweeglijkheid, zijn enorme actieradius en zijn instinctieve geviel voor doelrijpe situaties is uitgegroeid tot één van FC Twente's gevaarlijkste aanvallers. Toch dreigen er voor trainer Rijvers, die nogal wat bedenkingen had tegen René's keuze voor Jong Oranje „René heeft zaterdag goed gespeeld, maar hij zal toch moeten leren ander half uur voluit te kunnen voetballen" sombere wolken boven het Stadion Diekman. Volgende week maandag zal René /an de Kerkhof moeten verschijnen voor de militaire artsen, waar hij zal horen of de militaire autoriteiten hem anderhalf jaar van zijn „vrijheid" zul len beroven. Pikante bijzonderheid: dat geldt niet voor broer Willy, die welis waar het eerst werd geboren, maar het laatst op het stadhuis werd aangege ven... De laatste werd de eerste... zit nu twintig jaar in dit vak, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Wij moeten gewoon weer van voren af aan beginnen". Met absolute rust? „Nee, beslist niet. Wel zal Johan voorlopig weer heel voorzichtig moeten doen. Maar hij moet in elk geval in beweging blijven. Je kunt het een voorzichtig gedoceerde, geleide bewe gingstherapie noemen. Hij zal ook op het voetbalveld zo gauw mogelijk weer moeten trainen. Maar ook daar moet hij op zijn eigen houtje zijn eigen pro gramma afwerken". Wanneer mag Cruyff weer spelen? „Daar is langzamerhand geen zinnig woord meer over te zeggen. Een dag, een week, een maand? Ik durf het nu echt niet meer te zeggen". DE LIER In de eerste ronde van het internationale damtoernooi, dat tot en met 17 oktober in De Lier wordt gespeeld, boekte de drievoudige Euro pese kampioen Ton Sijbrands binnen twee uur winst door een krachtige zege op de Westlandse kampioen Jack Stoorvogel, die bij een stand van twaalf tegen twaalf stukken zijn positie zag instorten. De Franse kampioen Michel Hisard miste na een interessant duel in tijd nood de winst tegen de Zwitserse kam pioen Andreas Kuyken. George Mosto- voy, die na een verblijf van een jaar in Israël in Frankrijk is teruggekeerd, had het bepaald niet gemakkelijk tegen de Zuidhollandse kampioen Krijn Toet, die echter weinig voordeel kon krijgen om de strijd positief te beslissen. De lang ste partij was die tussen de kortgeleden kampioen van Italië geworden Laporta en de al vele jaren in Nederland woon achtige Haïtiaan Germain. De Italiaan had lange tijd het beste van het spel en na vijf uur reële winstkansen. Germain verdedigde zich echter hardnekkig en slaagde er tenslotte in zijn tegenstander van winst af te houden.

De Vallei | 1970 | | pagina 11