Regering blijft tegen verticale prijsbinding Arts huwt gravin LAAT LEDEN BESLISSEN OVER LONEN Extra zitting van synode herv. kerk Wapenvondsten na nachtelijk schot in Dieren ,,Van textielarbeiders raakt 9 pet. komende 3 jaar zonder werk" Het bed' iii'Wand' meubel. Jongen (17) bekent moord op Roermonds meisje KROOS NU AKKOORD MET VOORZITTER SCHAP VAN V.A.R.A. W apen vondst in Almelo Bij bestrijding van pornografie één lijn Vis houdt fit o Voor en tegenstanders aan het woord in Utrecht Vakcentrales Kamerlid wil maatregelen op Rijksweg 4 Dodelijk gevecht in bejaardentehuis Drs. Ter Heide kandidaat bij N.V.V. BABY GEDOOD BIJ BOTSING Tasje gevonden op dak kerk. portefeuille in rioolput Patiënten uit de boeht na ontsnapping Vervolging na ontvoering* niet zeker nog JilESKAART IN STUDIE Voetganger doodgereden eis 250 gulden boete Dode bij brand in chemische fabriek Bouwbedrijf zet personeel op straat TV Italiaanse gravin Maria Caracciolo, dochter van een Napolitaanse prins, is gisteren in Nunspeet getrouwd met de Nederlandse arts J. Gerding (28). TEGENSTANDER Vrijdag en zaterdag VOORZITTER VAN UNITAS: VERLOREN Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor ruimte-stoeiers.) Vraag folder bij Ubica Matrassen- fabrieken, 0 Utrecht. QüGOÜ ©3D de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Morgen officiële richtlijnen 'GEVULDE SCHELVIS OF MAKREEL. DINSDAG 13 OKTOBER 1970 UTRECHT De regering wil de verticale prijsbinding niet de vrije loop laten. Dit zei staatssecretaris drs. L. J. M. van Son (Economische Zaken) op een weten schappelijk congres van de 25-,jarige Gelderlander Vakpers. Als getuigen fungeerden de beeldhouwer Stefan Gouwenberg uit Laren en de journalist H. Luitjens. De heer Gerding leerde zijn echtgenote ken nen in het huis van de heer Couwenberg. De jonge bruiddie onderwijzeres is, heeft les gegeven aan kinderen van Italiaanse arbeiders in het Belgische Waterschei. Nu werkt zij op de internationale school in Bergen Noord Holland). De heer Gerding is militair arts in Ei bergen. Het paar gaat in Alkmaar wonen. In tegenstelling tot de mening van de staatssecretaris stelden twee van de vier inleiders van het congres zich dui delijk op ten gunste van de verticale prijsbinding. Bij de verticale prijsbin ding gaat het om prijsafspraken tussen de fabrikanten, groothandel en detail handel, waarvan de handelaren niet mogen afwijken. Drs. Van Son vroeg in zijn openings toespraak van het congres de SER spoedig te komen met haar advies over de verticale prijsbinding aan de rege ring. Pas daarna zal de regering haar standpunt kunnen bepalen. Van de vier inleiders toonde dr. Yvette Jaggi uit Lausanne zich als eni ge tegenstander van de verticale prijs binding. Zij wees er op, dat het verbod hiervan in Frankrijk en Zwitserland niet heeft geleid tot de verwachte prij- r.enchaos. Zij meende dat vooral de consumenten, maar ook de handel, de dupe is van de prijsbinding. Daartegenover stelde prof. dr. K. Mellerowiczf uit West-Berlijn, dat de consumenten door de vastgestelde prij zen weten waar zij aan toe zijn met de prijzen en de kwaliteiten. Ondanks de DEN HAAG De drie vakcentrales N.V.V., N.K.V. en C.N.V. willen hun le den zelf laten beslissen of ze meer ge meenschapsvoorzieningen dan wel ho ger loon willen. In het programma, dat binnenkort wordt gepubliceerd, staan drie moge lijkheden voor toeneming van de belas tingdruk. Deze zou met 0,6 0.45 of 0.3 procent per jaar kunnen toenemen. In het eerste geval kunnen de lonen slechts 1,5 procent stijgen, in het twee de geval drie en in het laatste geval 4,5 procent per jaar. Een stijging van de belastingdruk met 0.6 pet. p. jaar betekent, dat de schatkist in de komende kabinetsperiode ruim drie miljard gulden voller wordt. Een belangrijk deel van de extra opbrengst zou volgens het actieprogramma van de vakcentrales aan het onderwijs moeten worden besteed. De ontwikkelingshulp moet boven dien tot anderhalf procent van het na tionaal inkomen worden opgetrokken. De leden behoeven slechts deze voor keur van hun vakcentrales niet te vol gen. Ze kunnen straks andere zaken aangeven, die volgens hun inzicht meer noodzakelijk zijn. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Van Thijn (PvdA) wil dat minister Bakker (Vereer) maatregelen treft om de verkeersveiligheid te verhogen op rijksweg 4 onder Haarlemmermeer waar vrijdag een verkeersramp plaats had. In schriftelijke vragen wijst het Ka merlid naar suggesties tot verbetering die in 1968 en 1969 gedaan zijn door de gemeente Haarlemmermeer. Hoe is het mogelijk, zo vraagt hij zich af, dat daarop nog geen reactie is ontvangen. Drs. Van Thijn dringt aan op verbe tering van rijksweg 4 tot driestrooks- weg en betere bestrijding van de onvei ligheid bij mist. Er zouden volgens hem scherper eisen gesteld moeten worden nan de verlichting van auto's, ook aan de achterzijde. BRUSSEL In een bejaardentehuis In de Belgische gemeente Sint-Katelij- ne-Waver zijn twee bejaarde mannen, een 72-jarige en een 73-jarige, met el kaar op de vuist gegaan tijdens een hoogoplopende twist over het al dan niet doven van het elektrisch licht in de slaapzaal. De 72-jarige liep daarbij zodanige verwondingen op dat hij en kele ogenblikken later overleed. De 73-jarige man stond 's morgens om kwart over zes op, deed het licht aan en wilde de onbijttafel. die in de slaapzaal staat, gaan verzorgen. Zijn matineuze handeling lokte protest uit van een van de mannen op de zaal die nog wat wilde slapen. De 73-jarige deed daarop het licht weer uit, maar dat was niet naar de zin van een 72-jarige, die wilde dat het licht bleef branden. Tussen deze laatste man en de man die het eerst uit bed gekomen was ont spon zich toen een twistgesprek dat eindigde in een vechtpartij. Beide be jaarden gingen zo fel op de vuist dat een van hen, de 72-jarige op een gege ven moment ernstig aan het hoofd ge wond op de grond viek Toen er een arts arriveerde om hulp te verlenen bleek de man al gestorven te zijn De 73-jarige is ter beschikking van de jus titie gesteld. kostenverhogingen zijn de prijzen van merkartikelen, waarvoor de prijsbin ding geldt, in de afgelopen jaren stabiel gebleven. „Bovendien", aldus prof. Mellerowicz, „neemt het verbruik van merkartikelen toe". Van nieuwe produkten ziet men minder de door de fabrikant vastgestel de prijs, maar meer de adviesprijzen komen. Deze kunnen daardoor makke lijker door de individuele winkeliers als aanbieding worden gebruikt, hoewel veel fabrikanten daartegen bezwaar hebben. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk wUdt (vrijdag en zaterdag) een extra zitting aan het zojuist verschenen her schreven rapport „Gemeentevormen en gemeente-opbouw", dat in eerste versie bjjna een jaar geleden in de synode behandeld is en daar nogal stormachtige discussies heeft veroorzaakt. De commissie die het rapport opstelde was bij de afsluiting ervan zo samenge steld: ds. R. Kaptein (Rijswijk Z.H.), voorzitter, ds. mr. C. A. ter Linden (Hoogvliet), secretaris, ds. A. van Es (Den Haag), ds. F. N. M. Nijssen (Drie bergen), adv.lid, ds. C. H. van Rhijn (Apeldoorn), ds. G. Samson (Rotterdam) en ds. H. J. N. Zuidersma (Leeuwarden). Uitvoerig wordt in het rapport gespro ken over o.m. de vormen van het ge meente-zijn, de kerkdienst, de vorming van de gemeenteleden, het territoriaal begrensd zijn van de gemeente, de ker kelijke financiën, het predikantswerk en de herstructureringsmogelijkheden en -problemen. Voor de komende extra synodezitting wordt grote belangstelling verwacht, niet alleen uit de Ned. Hen'. Kerk, maar ook uit andere kerken. ARNHEM Een nachtelijk schot in de woning van een Dierense arts heeft maandagmorgen vroeg geleid tot de vondst van een aanzienlijke hoeveel heid wapens in het Arnhemse Spijker- kwarties zowel als in Dieren zelf. De politie maakte twee vuurbuks en twee pistolen, dolken, boksbeugels en en pas sant ook nog een hoeveelheid verdo vende middelen buit. De zaak kwam aan het rollen toen een aantal jongelui in Dieren ruzie kreeg; een van hen loste een waarschu wingsschot uit een vuurbuks, waarvan de kogel later bij de arts in het plafond werd teruggevonden. Verschillende in vallen leverden toen de al genoemde wapenvondsten op. ARNHEM De werknemers in de textielindustrie zijn ongerust over hun bestaanszekerheid. Er zal de ko mende jaren vooral veel moeten wor den gedaan om de oudere werknemers in een andere werkkring op te vangen als ze worden ontslagen. Vooral in de ze groep heerst bitterheid over het ge mak waarmee ze na jaren trouwe dienst aan de dijk worden gezet om te zien dat jongere buitenlandse ar beidskrachten in hun plaats worden geworven. De cijfers zijn nog steeds somber, zo vertelde gisteren de voorzitter van de Nederlands Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kledings- bedrijven Unitas, de heer J. Nieuwen- huis. In de komende drie jaar zal nog eens 9 pet. van de textielarbeiders zon der werk komen te zitten door schaal vergroting, modernisering en her oriëntering van de textielindustrie. In de afgelopen drie jaar kwamen ongeveer 26.000 man zonder werk, of wel 15 pet. van de werknemers in die bedrijfstak. Dat er toch nog buitenlanders zullen worden geworven is vooral toe te schrijven aan de scherpe concurrentie en de spanning op de arbeidsmarkt. De bond Unitas wil desondanks het werven van gastarbeiders als laatste redmiddel zien. Het is de vraag of vol doende wordt gedaan aan om- of bij scholing om oudere werkloze werkne mers geschikt te maken voor de func ties waarvoor nu buitenlanders worden aangenomen". De bond bepleit een plaatselijk of regionaal werkgelegen heidsbeleid om degenen die hun baan kwijtraken zoveel mogelijk in dezelfde bedrijfstak te herplaatsen of te zorgen voor goede omscholing in hetzelfde verband, met eventuele loongaranties. Bovendien, aldus de voorzitter van Unitas, is het nog steeds slecht gesteld met de imago van de textielindustrie, die door velen als een zwakke bedrijfs tak wordt gezien. Veel animo om er te komen werken blijkt er dan ook niet te zijn. Onderzoekingen wijzen uit dat het loonniveau laag is, terwijl de kosten vergelijkenderwijs hoog liggen. „De be drijfstak als geheel zal naar middelen moeten zoeken om zijn aanzien voor de buitenwereld te verbeteren". Met spijt stelt de bond vast dat. on danks de grote vraag naar arbeiders in de textielindustrie, er maar weinig werkloze textielarbeiders over zijn. „Waaruit volgt dat de meeste vakarbei- ADVERTENTIE HILVERSUM De heer A. H. Kloos. voorzitter van het N.V.Vwil voorzitter van de Vara worden. Het hoofdbestuur van de Vara heeft hem als enige kandi daat gesteld voor het voorzitterschap. Deze kandidatuur zal in een extra ver gadering aan de Verenigingsraad van de Vara worden voorgedragen. Het verbondsbestuur van het N.V.V., heeft de aangesloten bonden unaniem aanbevolen drs. H. ter Heide, lid van het dagelijks bestuur van het N.V.V. kandidaat te stellen voor het voorzit terschap van de vakvereniging. De heer Kloos heeft vorige week donderdag, na een gesprek met het da gelijks bestuur van de Vara, de kandi datuur aanvaard. Het hoofdbestuur heeft hem toen als enige kandidaat ge steld. Het medezeggenschapscollege van de Vara heeft, na een gesprek vrijdag met de heer Kloos, zijn instemming daarmee betuigd. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft in zijn vergadering van gisteren kennis genomen van het verlangen van de heer Kloos. In een communiqué zegt het verbondsbestuur van het N.V.V. te geloven, begrip te moeten hebben voor de persoonlijke motieven die hieraan ten grondslag liggen. Het verbondsbe stuur heeft besloten de heer Kloos de gelegenheid te geven zich terug te trek ken als voorzitter van het N.V.V. op een congres dat op 9 januari zal wor den gehouden. De heer Kloos, die nu 48 jaar is, is ongeveer vijf jaar voorzitter van het N.V.V. geweest. Toen hij zijn functie aanvaarde heeft hij gezegd niet tot zijn pensionering voorzitter van de vakver eniging te willen zijn, omdat hij het uit een oogpunt van algemeen beleid niet juist achtte dat één man meer dan twintig jaar die functie zou vervullen. WEERT De tien maan ien oude baby Robert Konings uit Weert is gis teren in een ziekenhuis in Weert over leden aan zijn verwondingen opgelopen bij een auto-ongeluk zondagmiddag. De auto van de familie Konings sloeg na een botsing over de kop. De moeder ligt nog zwaar gewond in het zieken huis. ROERMOND Het mysterie rond de dood van het 19-jarige meisje Kitty Gub- bels uit Roermond is opgelost. Een maandag aangehouden 17-jarige jongeman uit dezelfde stad bekende vannacht tegenover de politie van Roermond dal h(j het meisje had vermoord. Het slachtoffer werd zaterdagavond dood gevonden by de Ernst Casimirkazerne te Roermond. Het lyk vertoonde een aantal ernstige hoofdwonden. De politie wenste in dit stadium van het onderzoek, mede in verband met de jeugdige leeftijd van de dader, geen na dere bijzonderheden bekend te maken. Ook omtrent het motief van de moord kon nog niets worden meegedeeld. Vol gens de politie was er geen sprake van een zedenmisdrijf. Bij het onderzoek naar de raadsel achtige dood van het meisje had de Roermondse politie gisteren enkele aanwijzingen gekregen die duidelijk in de richting van een misdrijf wijzen. ADVERTENTIE WAGEN.NGEN Twee uit de Pom- pekliniek in Nijmegen ontsnapte pa tiënten zijn gisteren in Wageningen aan gehouden, nadat ze met een gestolen auto uit een bocht waren geraakt. De auto werd vernield. De mannen worden ervan verdacht de afgelopen dagen een aantal inbraken te hebben gepleegd. ALMELO Bij een inval in een persion in Almelo heeft de politie giste ren een groot aantal legerattributen buitgemaakt. In de kamer van de 25-jarige J. P. vond de politie een pistool-mitrailleur met elf magazijnen, 36 patronen, een magazijnvuller, magazijntassen en een militaire schoudertas. Huiszoeking in het ouderlijk huis van P. leverde nog een opengemaakte instructiehandgra naat op. P. heeft bekend alles te heb ben gekocht van een beroepsmilitair uit Almelo. Na sectie op haar lichaam kwam dr. B. Makking, patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, gistermiddag tot de conclusie dat het meisje om het leven is gekomen door geweld aan hoofd en hals. De Roermondse recherche baseerde hierop drie theorieën voor de manier waarop de verwondingen zijn veroor zaakt: enkele karateslagen, klappen met een stomp voorwerp, of een aanrij ding. De politie achtte echter de kans, dat Kitty Gubbels door een aanrijding om het leven is gekomen, niet erg groot. De aanwijzingen voor een eventuele aanrijding waren minder sterk, omdat het rode mini-jasje van het negentien jarige meisje vlekkeloos en onbescha digd is. Er zijn ook geen sporen van een ongeluk ontdekt. De gedachte aan een misdrijf kreeg gistermiddag nog een bevestiging toen het zwarte handtasje van Kitty Gub bels werd ontdekt op het dak van een bijgebouwtje van de Roermondse ka thedraal, ongeveer honderd meter van de plek waar haar lichaam was gevon den. Modinettes zagen vanuit een hoger gelegen verdieping van een confectiefa briek het tasje op het dak liggen en waarschuwden de politie. De Roermondse recherche die geas sisteerd door de modinettes, gisteren de Wilhelminasingel letterlijk centimeter voor centimeter uitkamde, viste 's mid dags uit een rioolputje de portefeuille van het meisje op. De inhoud bestond voornamelijk uit foto's. De Koninklijke Marechaussee en de Roermondse politie onderzochten gis termiddag, nog of Kitty Gubbels een afspraak heeft gehad met een militair van de Ernst Casimirkazerne, die aan de Wilhelminasingel ligt. Volgens haar vriendinnen had ze kennissen onder de soldaten. DEN HAAG Vandaag krijgen de officieren van justitie in ons land richtlij nen over het beleid in de bestrijding van de pornografie. Morgen /.uilen de vijf procureurs-generaal die de richtlijnen hebben opgesteld de aanwijzingen officieel bekendmaken. Het gaat voornamelijk om de foto- seksbladen zoals Chick en Candy. Hier in zullen foto's en afbeeldingen, adver tenties en teksten worden aangepakt. Bij de advertenties zal vooral nauw keurig worden gekeken naar de contact advertenties waar het driehoeksver houdingen. seksueel contact met min derjarigen of met dieren betreft. In de teksten zullen die passages moeten sneuvelen waar te veel hetzelf de onderwerp wordt uitgediept in al te onwelvoeglijke taal. Sinds mei van dit jaar is voor de opstelling van deze richtlijnen een commissie in het leven geroepen die bestond uit officieren van justitie en die werkte in opdracht van de procu reurs-generaal van de vijf gerechtsho ven in ons land. Het ging erom één lijn in het opspo- rings- en vervolgingsbeleid voor wat de pornografie betreft te krijgen. Dat is gebeurd met de wet in de hand en op basis van de jurisprudentie. De duidelijkheid en precisering van wat nu wel en niet mag, geldt vooral voor de grossiers en importeurs. Deze groeperingen krijgen ruimschoots tijd zich aan te passen. ders uit de gebeurtenissen van de laat ste jaren hun conclusies hebben getrok ken en waarschijnlijk voor altijd voor de textielindustrie verloren zullen zijn." De bond is ongerust over de moeilijk verlopende loonbesprekingen met dt AKZO. „Bij de vroegere AKU ging het veel beter", aldus de voorzitter. Hij kondigde aan dat de bond zich nie'. aan de gemaakte afspraken zal houden als de vakorganisaties niet behoorlijk in de gelegenheid worden gesteld aan het overleg deel te nemen. Het tweedaags congres van de bond Unitas, dat zich afspeelt in Arnhem, zal zich vandaag vooral bezig houden met de vraag of tot fusie met ander# CNV-bonden moeten worden overge gaan voor een betere belangenbeharti ging. ALKMAAR Het staat nog niet vast of de kleuterleidster Marjan Heemskerk (21) en haar broer Leo (16) strafrechterlek vervolgd zullen worden in verband met de mislukte ontvoering van de Alkmaarse commissarisvrouw mevr. G. Waardenburg. Een beslissing over het al dan niet vervolgen neemt de officier van justitie in Alkmaar, mr. J. L. Andreae pas na het bestuderen van het complete dos sier, dat hij gisteravond heeft ontvan gen. Uit de processen-verbaal blijkt nog niet dat broer en zus gepoogd zouden hebben de ontvoering te verhinderen, aldus officier van justitie. De verkla ring van de vader van het tweetal, dat dit in elk geval zo geweest zou zijn, noemde de officier onjuist. DEN HAAG De Kiesraad on derzoekt de mogelijkheid om de op- roepingskaarten bij verkiezingen te vervangen door een legitimatiekaart. Iedere kiezer ontvangt zo'n kaart. Hij kan ermee stemmen bij het stembureau van zijn keuze. Verder kan de kaart gebruikt worden voor het overdragen van de stem aan een gemachtigde. De Kiesraad kondigt deze studie aan in een advies over het initiatief van het Tweede-Kamerlid mej: Haars (CHU). In dit wetsvoorstel pleit het Ka merlid voor verruiming van de mo gelijkheid om bij volmacht te stem men. Uit het advies blijkt, dat de raad geen bezwaar heeft tegen een ver lenging van de termijn tussen het rondsturen van de oproepingskaar- ten en de eigenlijke dag van de ver kiezing. Mejuffrouw Haars wil de bastaande termijn tot veertien da gen; de Kiesraad denkt aan een pe riode van drie weken. Ten slotte deelt de Kiesraad mee tegenstander te zijn van stemmen door middel van een brief. De raad vreest dat dit systeem het ronselen van stemmen in de hand werkt. MAASTRICHT Wegens het ver oorzaken van een verkeersongeval met dodelijke afloop op de provincial# weg-/uid in de gemeente Oirsbeek in de nacht van 12 op 13 juli van dit jaar heeft de officier van justitie bij d# rechtbank in Maastricht maandag f 250 boete geëist en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de twin tigjarige student J. S. uit Heer. De .jongeman had in een scherpe bocht links door de bocht gereden en was op een voetganger gebotst, die hij niet had gezien. De officier van justitie verweet hem dit en sprak van „onvoor zichtig rijden". De rechtbank zal op 26 oktober uit spraak doen. ROTTERDAM B(j een brand op het terrein van de chemische fabriek Konam in Europoort is gistermorgen de veertig jarige Franse tankvvagenchauffeur Le- borne om het leven gekomen. De brand ontstond bij het vullen van een aantal tankauto's met het zeer brandbare ethylacetaat. De chauffeur van de tankwagen wild# zich met een sprong in veiligheid stellen, maar kwam daarbij ten val. Hij kwam in de vlammen om. Twee mensen wer den bij de brand licht gewond. ADVERTENTIE Wrijf de schoongemaakte vis aan de buikzijde [opensnijden en ontgraten) in met wat zout. Vul vervol gens de vis met 75 gram f doperwten 5 min.voorkoken schijfjes tomaat en wat peter selie. Sla de vis dicht. Omwik- kelen met stevig garen. Smelt j d: 40 gr boter in pan of vuur vaste schotel. Voeg scheutje erwtenkooknat toe en laat hierin de vis 15 min. gaar stoven.Halverwege de vis voorzichtig keren. Roer fijnge sneden peterselie door de verkregen saus. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten Wassenaarseweg 20, Den Haag. 29 LEEUWARDEN Het Fries bouw bedrijf te Leeuwarden heeft aan al zijn personeel (ruim dertig man) ontslag aangezegd. Maandagmorgen zijn te Leeuwarden, in aanwezigheid van d« vakbonden, de ontslagformulieren gete kend. Het bouwbedrijf heeft inmiddeli faillissementsaanvraag ingediend.

De Vallei | 1970 | | pagina 13