Veenendaals dagblad RIJNMONDSTANK BRAK RECORDS Vrouw schoot man dood Buiten Saboteurs maakten twintig legervoertuigen onklaar Chauffeur omgekomen bij brand Nixon haalt weer 40.000 man weg uit Vietnam H Ontvoerders praten met regering Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Duizend scholieren in Vlaardingen gisteren naar huis gezonden Spoed met aannemen wet gevraagd ASSER KAZERNE DOEL WIT VAN GROEP Post verbrand na botsing trein en auto GROTE ONRUST IN CANADA Ook vandaag toestand ernstig door windstil warm weer Dienstplicht verdwijnt Canada erkent rood-China Lijk van Eva gevonden Gekraakt huis 2 VLAARDINGEN - Nog nooit is de luchtverontreiniging bo- het westelijke Rijnmondgebied zo ernstig geweest als gis termiddag. Honderden mensen klaagden over ademha lingsmoeilijkheden en tranende ogen. In Vlaardingen zijn maandag aan het begin van de middag de ca. duizend leer lingen van de Prof. Casimirscholengemeenschap door de rector naar huis gestuurd. Door het windstille weer met mist is de toestand ook vandaag niet rooskleurig. NIET UIT TE HOUDEN GRIEZELIG MET SCHERP MARECHAUSSEE BRIEFJE Bums brood met krenten en rozijnen is voor de uwen en de mijnen en voor iedereen een feest zoals er zelden is geweest. Man die „Che" pakte gedood Plaatselijk mist Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 pjll., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1928. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 13 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 239 VENLO De 28-jarige Venlose mevrouw C. B.-L. heeft maandag avond enkele schoten uit een pistool gelost op haar 43-jarige echtgenoot H. B. Het slachtoffer werd door en kele kogels in hals en buik getroffen en zwaargewond naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. De schietpartij had plaats in de wo ning van de ouders van de vrouw, aan de Isidorusstraat in Venlo. De vrouw, die van haar man gescheiden leeft, is door de politie gearresteerd. BUENOS AIRES De Peronistische beweging heeft maandagavond bekend gemaakt, dat zij het lijk van Eva Peron heeft opgespoord. Jorge Dandel Paladino, persoonlijk gedelegeerde van oud-dictator Juan D. Peron in Argentinië, zei, dat het lijk te Sijner tijd aan „het Argentijnse volk" tal worden teruggegeven. Paladino zei, dat de Peron istische be weging een eigen onderzoek heeft inge steld naar de verblijfplaats van het lijk van Eva Peron en dat de verblijfplaats van dat lijk thans bekend is. „Evita", zoals zij door de Peronisten werd genoemd, overleed in 1952 op 33-jarige leeftijd aan kanker. Als twee de echtgenote van Peron was zij toen de machtigste vrouw van Latijns-Ame- rika. Haar lijk werd tijdelijk opgebaard in de hoofdzetel van Argentinië's alge mene vakverbond (CGT). Het lag in de bedoeling het naderhand over te bren gen naar een grote tombe, die nog in aanbouw was, toen aan Peron's bewind in 1955 een einde kwam door een bloe dige militaire opstand. Kort na de omwenteling verdween het lijk uit de hoofdzetel van de CGT •n sindsdien was het verdwenen. TTit Amerika kreeg de bericht gever van de afgeknapte boom met-spechtenest door een relatie een artikel over een soortgelijk ge val, dat zich afspeelde in de be roemde Everglades, een der Na tionale Parken, met Dryocopus pi- leatus, iets groter dan onze zwarte specht en nestelend in een dode boom. Een fotograaf, die er juist bezig was te filmen, zag de top („dead, but not rotted") afbreken. F. K. Truslow, de cameraman had kort daarop bij een ander nest de sensatie te zien, hoe ook hier de pijn doorbrak en een der ouders de eieren naar een veilige plaats overbracht. Dit kan daar vrij ge makkelijk, want Truslow deed er twee weken over (21 dagen a 5 uur!), om een bewoond huis te vinden, zoveel „false holes and roosting holes" had hij te onder zoeken, vóór eindelijk de schuilhut kon worden geplaatst. Binnen het kwartier had het wijf je in haar snavel de drie eieren stuk voor stuk in een andere kraamkamer gedeponeerd. Enkele dagen na de mededeling van Fran ke in „Vanellus" ontving ik het maandnummer van het mooie tijd schrift Audubondat onder de titel „Pileateds in a pine tree" ons bij prachtige kleurenfoto's duide lijk maakt, hoe alles in zijn werk ging, helaas echter niet van het transport der eieren, wat Truslow zich stellig niet heeft laten ont gaan en waarvan de samenvatting in het Friese orgaan der B.F.V.W. gewag gemaakt. De redactie voegt aan de zeld zame waarneming in het Lhee- broekerzand nog toe, dat ook zij met zo'n gebeurtenis werd gecon fronteerd; ik neem dit in het gezel lige Fries over: „Op 25 maeije 1970 seagen wy ek sa'n gefal yn e bosk- wachterij Dwingeloo." Het schijnt dus méér voor te komen, dan tot dusver gebleken en wie mij uit eigen ervaring wat kan berich ten, ben ik dankbaar. Vooral over dat wegslepen der eieren. 13-10-1970 A. B. WIGMAN De luchtverontreiniging was maandag zo ernstig, dat de „medische grens" van 500 microgram zwavel per kubieke meter lucht soms werd overschreden. Rijn mond gaf gistermiddag een „alarm fase 2". Dat houdt in een dringend verzoek aan het bedrijfsleven om onmiddellijk over te schakelen op zwavelarme brand stof. Na vier uur werd het aantal klachten minder en kon „alarm fase 1" (ver zoek stankverwekkend werk te staken en afsluiters te controleren) worden ge geven. Dat is tot nu toe van kracht gebleven. Het ergst was de stank in Vlaardin gen, maar ook uit Schiedam en Maas sluis kwamen vele klachten binnen bij de centrale meld- en regelkamer. Er hing een vieze dichte prikkelende lucht, die ogen en neus irriteèrde. Oorzaak van de smog-vorming wa ren: mist, windstilte en de abnormaal hoge temperaturen. In de loop van de middag liepen de uitslagen van de zwa- velmeters geleidelijk terug. Daaruit kon Rijnmond de voorlopige conclusie trekken dat de industrie inderdaad maatregelen had getroffen om verdere vervuiling van de lucht tegen te gaan. Na vier uur in de middag werd het aantal klachten ook minder De directeur van de Vlaardingse G.G. en G.D., de heer E. H. E. Wolfs, sprak van een ernstige situatie: „Er hebben zich bij mensen verschijnselen voorge daan die de normale reacties op lucht verontreiniging ver te boven gaan". De Vlaardingse wethouder van Volksgezondheid, mevrouw L. van Duijn-Spruijt, zei ons gisteravond: „Wij hebben meters die op zwavel reageren, maar wat er verder aan verontreiniging in de lucht zit, weten wij niet. Punt voor ons is dat het wel erger maar niet beter wordt. Wij hebben als gemeente bestuur grote aandacht voor deze zaak en wij zullen met alle kracht die wij hebben, de industrie onder druk zet ten". DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de KVP is ongerust over de berichten dat de luchtverontrei niging in het Rijnmondgebied maan dag de gevarengrens heeft over schreden. Het bestuur doet een drin gend beroep op de Eerste Kamer om op zo kort mogelijke termijn de „Wet op de luchtverontreiniging" te aanvaarden. Het presidium van de PvdA frac tie in ycte Vlaardingse gemeenteraad heeft rhaandagavond het initiatief genomen, een bijzondere raadsver gadering te beleggen. De PvdA-frac- tie heeft zich gewend tot de voorzit ters van alle andere fracties in de Vlaardingse gemeenteraad, en deze hebben zich achter het initiatief ge schaard. Gevraagd is deze bijzondere vergadering te doen houden op vrij dag 16 oktober. Over het naar huis sturen van de leerlingen gisterenmiddag zei rector Vreeken van de Prof. Casimirscholen gemeenschap: „Het was niet meer om uit te houden. Al eerder had ik tiental len leerlingen, die zich niet goed voel den, naar huis laten gaan". „Ook enkele leraren waren ermee ge stopt, omdat de scherpe lucht ze op de keel was geslagen en ze bijna niet meer konden praten. Iedereen raakte versuft. Drs. Vreeken zei dat men op de scholen vaker hinder had gehad van vervuilde lucht, „maar zo erg als nu hebben wij het nog niet meegemaakt". De moeder van een van de leerlingen, mevrouw H. L. de Graaf-Veenema: „Je weet dat dit kan voorkomen, maar als het gebeurt, besef je pas hoe griezelig het allemaal is en waar is het eind. Je staat er machteloos tegenover". Dokter Wolfs van de Vlaardingse G.G. en G.D.: „Over het algemeen valt er in strikt medische zin van nadelige gevolgen van luchtverontreiniging wei nig precies vast te stellen, maar deze keer was het toch wel raak". ASSEN Op het terrein van de Jo- han Willem Friso-kazerne in Assen is gistermorgen sabotage op grote schaal ontdekt. Bij zestien drietonners bleek in de benzinetank suiker te zitten; in de tanks van vier andere legervoertuigen zat zand. Van twee gevechtswagens waren de wielmoeren losgedraaid. Voor het hele wagenpark van de As ser kazerne is gistermorgen een rijver bod afgekondigd. Geen voertuig komt weer op de weg voordat het zorgvuldig is geïnspecteerd. De legervoorlichtingsdienst deelde mee dat het hekwerk rond het wagen park op twee plaatsen was vernield. De marechaussee is met een grootscheeps onderzoek begonnen. Verantwoordelijk voor de sabotage daad is een actiegroep „Army and Na vy" (Leger en Vloot) in Assen. Leden van deze groep zijn gistermorgen om streeks half zes het kazerneterrein bin nengedrongen, waar de 42ste pantser- infanterie-brigade is gelegerd. De groep hing bij haar vertrek een spandoek in het wachthuisje, waarop de tekst: „Hak 't in de pan". De commandant van de brigade, bri gade-generaal L. Kranenburg zegt: „Stel je voor, dat die voertuigen van morgen voordat de sabotage zou zijn ontdekt, waren uitgerukt. De gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest. Men speelt met mensenlevens. Het is nu heel goed afgelopen, maar een der gelijke sabotage noem ik een regelrech te misdaad". Generaal Kranenburg: „De wacht loopt nu met scherpe patronen in de broekzak. Als dergelijke dingen zich herhalen kan het zijn dat de patronen straks in het wapen zitten". De order om met scherpe patronen op zak wacht te lopen, is een landelijke maatregel, genomen door de legerlei ding na de geruchten over sabotagepo- gingen. We zullen nu nog meer op ons qui- vive zijn dan in het verleden", aldus de heer Kranenburg. „Dat zou kunnen be tekenen: een uitbreiding van de wacht diensten, hetgeen inhoudt dat de men sen hier in het weekeinde minder be wegingsvrijheid zouden krijgen.'* Direct nadat de sabotage gistermor gen om acht uur was ontdekt, is de marechaussee ingeschakeld. Deze stelde na een voorlopig onderzoek vast dat de saboteurs buiten de legerplaats moesten worden gezocht. De actiegroep „Army and Navy" be zorgde een brief op de redactie van de Drentsche en Asscher Courant. Daarin stond: „Wanneer iemand van mening is dat het leger wel nuttig is, zouden we daarop willen antwoorden: Niet in de huidige vorm. Vandaag de dag is het leger een conservatief apparaat, enkel uit op destructie. Het leger staat nieuwing in de weg". In de brief stonden ook nog de kente kens van de door de actiegroep gesabo teerde voertuigen. In een briefje aan de commandant schreef de groep onder meer: „Onze sa botagedaad dient een positief doel, na melijk druk uitoefenen op het leger duidelijk te maken dat het zichzelf moet opheffen omdat wij niet op het leger gesteld zijn". Een afdoende beveiliging van alle kazernes, legerplaatsen en wagenparken is onder de huidige omstandigheden on mogelijk. Dit is de mening van minister Den Toom (defensie), staatssecretaris Haex (leger) en de legerleiding. Hon derd procent bewaking betekent een verzwaring van de dienstomstandighe- den en minder weekendverlof voor een groot aantal dienstplichtigen zo meent de legerleiding. UTRECHT Op een met automati sche halve overwegbomen beveiligde overweg in Beek. tussen Sittard en Maastricht, is afgelopen nacht om half- drie een auto onder een zogenaamde motorposttrekker geraakt. De trein ontspoorde en auto en trein vlogen in brand. Van de bestuurder van de auto is nog geen spoor gevonden. In de trein aanwezig PTT-presoneel heeft nog kans gezien een gedeelte van de post uit de vlammen te redden. Om kwart voor vier was het vuur gedoofd en tegen half vijf kon weer over één spoor worden gereden Bij de brand zijn 2U aKken met post verbrand. Een aantal fpostzakken liep schade op, zo is nader* van de Neder landse Spoorwegen vernomen. Tengevolge van de botsing en de brand waren beide sporen enige uren versperd. Om half zeven was weer nor maal treinverkeer over beide sporen mogelijk De motor-posttrekker was na de brand total loss en werd naar Beek gesleept. Pierre Laporte, de ontvoerde Canadese minister van arbeid en im- fgp 'MM migratie, met zijn gezin in betere tij den in hun huis in Montreal. Op de foto v.l.n.r. Claire (20) mevrouw La porte (49), Pierre Laporte en zoon Jean (10). PATNA (India) De voorzitter van de regerende Congrespartij in India, Djagdjivan Ram, heeft gepleit voor be perking van de inkomsten van de rijke Indiërs en het stellen van grenzen aan hun grootgrondbezit. „Het leven op grote voet past niet in een ontwikkelingsland en strookt nog minder met het bestel van een socialis tische maatschappij", aldus de voorzit ter van de Congrespartij, die tevens minister van Defensie van India is. HARTFORD (Connecticut VS.) President Nixon heeft meegedeeld dat voor het einde van het jaar nog 40.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Viet- nam worden teruggetrokken. Er zullen er dan nog 344.000 over zijn. Dit is 205.500 minder dan toen Nixon in ja nuari 1969 president werd. Volgens een woordvoerder van de president is het besluit genomen na een wat hij noemde diepgaande studie. Daarbij is gebleken dat de „Vietnami- sering" sneller verloopt dan verwacht was. Eerder had minister van Defensie Laird op een persconferentie verklaard, dat de regering ernaar streeft tegen medio 1973 de dienstplicht af te schaf fen. Sinds 1948 heeft er ononderbroken dienstplicht bestaan. Noordvietnamese en Viet-Cong-func- tionarissen noemen de aangekondigde terugtrekking van troepen „een poging om de publieke opinie in Amerika te misleiden" in verband met de verkie zingen. Er blijven genoeg militairen over, zo wordt gezegd, om de Ameri kaanse plannen in Vietnam uit te voe ren. Het opperbevel van de Amerikaanse strategische luchtmacht heeft zijn luchtvloot voor de stille oceaan, die uit 30 B-52 bommenwerpers bestaat, naar Laos gestuurd, waar 1000 ton explosie ven werd uitgeworpen boven de Ho- Tsji-Minh weg. Het was de vierde achtereenvolgende dag dat de Amerikaanse luchtmacht deze route hevig bombardeerde. Mevrouw Ngoeyen Thi Binh, de mi nister van Buitenlandse Zaken van de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam", heeft gezegd, dat het vijf punten plan, dat de Amerikaanse president verleden week bekend heeft gemaakt, onaanvaardbaar is. In een interview met het communis tische dagblad l'Humanité zei mevrouw Binh, dat de voorlopige regering het voorstel van Nixon „zorgvuldig rege ring het voorstel van Nixon „zorgvuldig had geanalyseerd en tot de conclusie was gekomen, dat zijn zogenaamde vre desplan geen vooruitgang kan brengen op de vredesbesprekingen in Parijs, noch kan helpen een vreedzame rege ling tot stand te brengen". „Daarom achten wij het plan onaan vaardbaar", aldus mevrouw Binh. ROTTERDAM: Een hevige brand op het terrein van de chemische fabriek Konam in Europoort heeft maandag de Franse chauffeur van een tankauto het leven gekost. Zijn tankauto (gela den met ethylacetaat) werd even als nog twee andere totaal door het vuur verwoest. ADVERTENTIE •7 A! DWARS6EBAKKEN MONTREAL De twee verzetscel- len in Canada die de Britse diplomaat Cross en minister van Arbeid Laporte hebben ontvoerd, hebben de advocaat Robert Lemieux aangewezen om met de overheid te onderhandelen over de voorwaarden voor de vrijlating van het tweetal. Lemieux is de raadsman van de leden van het front voor de bevrijding van Quebec die zich voor de rechter moeten verantwoorden. De advocaat bevond zich in arrest en moest voorkomen op beschuldiging van „obstructie jegens de justitie". Hij is echter vrijgelaten. Maandagavond laat zijn onderhande lingen begonnen tussen de vertegen woordigers van de regering, de advocaat Robert Demers en die van het bevr(j- dingsfront, Robert Lemieux. De twee mannen kwamen bijeen op het hoofd bureau van politie in Montreal. In Canada is tengevolge van de beide ontvoeringszaken grote verwarring ont staan. De publieke opinie is sterk tegen de extremisten doch men vreest hun geheimzinnige macht. Ruim 400 gevechtssoldaten, die zijn gewapend met geweren en machinepi stolen, zijn maandag in de Canadese hoofdstad aangekomen. Zij zullen de Canadese politie assisteren in haar taak om regeringsfunctionarissen tegen eventuele ontvoeringen te beschermen. Het bevrijdingsfront heeft twee Ca nadese journalisten aangewezen om de goede afwikkeling van de zaak te con troleren. Als blijk van goede wil heeft het front zijn activiteit voorlopig ge staakt. Als de politieke gevangenen worden vrijgelaten en het zoeken door de poli tie wordt gestaakt, zal Cross worden vrijgelaten binnen 24 uur nadat de waarnemers die de gevangenen naar het buitenland hebben begeleid, in Ca nada zijn teruggekeerd. In dat geval zal Laporte niet worden gedood maar als gijzelaar worden vastgehouden. Als de regering de zes eisen van het bevrijdingsfront inwilligt, worden beide mannen vrijgelaten binnen 24 uur na de terugkeer van de waarnemers, aldus het laatste communiqué van de ont voerders. In Ottawa is bekendgemaakt, dat mi litairen voortaan de politie zullen hel pen bij het beschermen van personen in het district Ottawa. Verder lieten de ontvoerders weten, dat de beide gijzelaars nog in leven zijn. Maar de eisen voor vrijlating van gevangen terroristen en losgeld werden onverminderd gesteld. Het particuliere radiostation „CHRC" in Quebec heeft bekendgemaakt, een communiqué ontvangen te hebben van de derde cel van het „front voor de bevrijding van Quebes", „de Nelson Cel". In dit communiqué heet het, dat we gens de „misdadige houding" van de medische specialisten in Quebec, die op het ogenblik een „langzaam-aan-sta- king" houden, maatregelen genomen moeten worden in het belang van de gezondheid van de zes miljoen inwo ners van Quebec, die door deze staking wordt bedreigd. De „Nelson Cel" verklaart, dat als er voor woensdag geen verandering in de ze toestand komt, zij een van de specia listen zal uitnodigen „van onze gast vrijheid gebruik te maken". OTTAWA Canada en de volksre publiek China zijn overeengekomen, di plomatieke betrekkingen aan te kno pen, aldus is van welingelichte zijde in de Canadese hoofdstad vernomen. Het is nog niet bekend, wanneer de officiële erkenning van China door Ca nada zal geschieden, mkar de ambassa deur van nationalistisch China (Tai wan) in Canada, zou zich gereed maken voor vertrek. Verwacht wordt, dat de ambassade binnen enkele dagen offi cieel gesloten wordt. Daarop zou de opening van de ambassade van Peking volgen. LA PAZ Drie jaar na de dood van „Che" Guevara, is degene, die hem ge vangen nam toen Guevara gewond was, luitenant Eduardo Huerta, thans zelf bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. In politieke kringen in de Boliviaanse hoofdstad meent men, dat het geen on geluk maar een vergeldingsactie is van het Nationale Bevrijdingsleger (NBL) dat door de voormalige Cubaan se minister van Financiën is gevormd. Luitenant Huerta heeft „Che" na diens gevangenneming in het westen van Boli via overgeleverd aan generaal Joaquin Zentano Anaya, die Guevara eigenhan dig zou hebben gefusilleerd. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met nu en dan zon. Weinig wind en dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 07.02; onder: 17.49 uur. Maan op: 17.17; onder: 06.30 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1