N oor het dansen al onhoudbare toestand „Ik stap liever af, dan dat ik dope slik Voormalig restaurant wordt casa voor buitenlandse werkkrachten KLEINE MA TTI DE KONING WERD GROTEVIERDE IN RONDE VAN BULGARIJE Premiegeld op kermis „verknald" •>1 SATE AVOND Petit Restaurant Maison Kramer Restaurateur stopt ermee Al f 730,- voor Schip Ahoy" Lustrumbazaar van N.V.V.H. Voetbaljeugd werkt mee aan „Schip Ahoy'* Ook in Eist „Schip Ahoy «f DANSEN IN SCHERPENZEEL VOOR HOTELEXPWITANT WOUT KLUMPENAAR HOEFT HET NIET MEER UITBREIDING DOKTERSADVIES (Van één onzer verslaggevers) SCHERPENZEEL - Je gaat er geestelijk finaal kapot aan als je deze toestanden nog vaker moet meemakenHet is gewoon onbegrijpelijk hoe zo'n bende tekeer gaat op wat een leuke dansavond voor de jeugd uit Scherpenzeel en omgeving had moeten worden RUSTPERIODE PROFCONTRACT BERGACHTIG ARRESTATIES VERNIELEN ONRUSTSTOKERS ptNfPAq H PKTOBiR 1970 BOXAL N.V. KOCHT „HET WITTE HUIS" ADVERTENTIE WOENSDAG AVON b« (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Boxal N.V. heeft hotel-restaurant „Het Witte Huis" aan de Nieuweweg in Veenen- daal gekocht. Het VeenendaaLse be drijf wil begin 1971 buitenlandse werkkrachten onderbrengen in het pand. Vermoedelijk krijgen Belgische meisjes onderdak in het voormalige horecabedrijf, maar het is ook moge lijk dat het gebouw wordt bestemd voor de huisvesting van Marokkaanse gastarbeiders. Boxal is geruime tijd geleden reeds onderhandelingen begonnen met de eigenaar van „Het Witte Huis", de heer B. A. Gianotten die is gestopt met het exploiteren van zijn horecabedrijf. De definitieve overneming zat nog vast op de toestemming van de ge meente Veenendaal om buitenlandse werknemers van Boxal onder te bren gen in het pand aan de Nieuweweg. Gistermiddag kwam die toestem ming van burgemeester en wethouders af. Boxal maakt van „Het Witte Huis" zijn tweede casa. In Lunteren exploi teert het bedrijf hotel „De Pelikaan" als zodanig (capaciteit 40 tot 50 werk nemers), terwijl men in Amerongen nog een semi-casa bezit. De kans is groot dat Belgische meis jes onderdak krijgen in het voormalige restaurant, dat geheel zelf-supporting wordt. Het Veenendaalse bedrijf heeft veel relaties met België. wm Dertig buitenlandse werkkrachten kunnen begin '71 worden gehuisvest in „Het Witte Huis". Er bestaan mogelijk heden om na een eventuele uitbreiding ruimte te creëren voor ongeveer zeven tig gastarbeiders. Er staan enkele ver anderingen op het programma om aan alle eisen, die aan een goede huisves ting moeten worden gesteld, te voldoen. De' heer R. E. Schardijn, bedrijfslei der van Boxal nv, verklaarde gisteren dat het al lange tijd een „vrome wens" van het Veenendaalse bedrijf is ge weest om een casa in Veenendaal te kunnen openen. Het afgelopen weekeinde is de heer Gianotten naar zijn nieuwe woonplaats Delft vertrokken waar hij een slijterij gaat runnen. Zeven en een half jaar heeft hij „Het Witte Huis" geëxploi teerd. Gianotten: „Het verkopen van mijn zaak hangt samen met een advies dat de dokter mij heeft gegeven. Mijn leef tijd gaat een woordje meespreken. Het werken in een horecabedrijf wordt voor mijn vrouw en mezelf erg zwaar. Van daar dat we nu in Delft gaan wonen, waar ik het in mijn dagelijkse werk wat makkelijker hoop te krijgen." Geruchten doen de ronde dat hij nog al wat moeilijkheden had met de ex ploitatie van „Het Witte Huis". Gianotten: „Dat is beslist niet waar. Het bedrijf liep buitengewoon goed. Onze beginperiode in Veenendaal was wel wat moeilijk. „La Campagne" heeft niet zo'n beste naam gehad in het ver leden, vandaar dat ik het cafébedrijf er al gauw heb uitgedaan. Pas na een jaar of vier heb ik de naam veranderd in „Het Witte Huis". Dat had ik veel eer der moeten doen, want toen ging het helemaal goed lopen." Het horecabedrijf bestond uit een ho tel- en een restaurantafdeling. De heer Gianotten hoopt overigens in de toekomst wel weer naar Veenendaal deoud-eigenaarvan„HetWitteHuis" of omgeving terug te keren. „Het lijkt me heerlijk om in deze omgeving van mijn pensioen te gaan genieten", aldus de oud-eigenaar van „Het Witte Huis". Needat heeft me sterk aan hel denken gezet en omdat die agressie bij wijze van spreken met de dag erger wordtheb ik besloten er een punt achter te zetten99 Dansen in Scherpenzeel. Voor de heer Wout Klumpenaar. exploitant van ho tel-café-restaurant „Boschzicht" in Scherpenzeel, hoeft het niet meer Na de wild-west-taferelen diie zich afgelopen zaterdag in en rond zijn dancing hebben afgespeeld kapt hij er voorlopig mee. SCHERPENZEEL Matti de Koning, klein, bruingebrand en vol van zijn laatste wedstrijd, is weer thuis. Enthousiast laat hij de on leesbare sportkrant zien met een foto van de hukKgjng van de Ne derlandse ploeg, die hij enkele uren te voren op het vliegveld m Sofia heeft gekocht. Zijn moeder, die blij is, dat haar zoon weer heelhuids uit het verre Bulgarije is teruggekeerd, is nog niet geheel bekomen van verbazing over het feit dat Matti, behalve de vierde plaats in het eindklassement, ook de vierde etappe van de Ronde van Bulgarije gewonnen heeft. „In de kranten heeft er niets over ingestaan. Wél, dat Fedor den Her tog een etappe gewonnen had. maa: over Matti niets". De renner zelf zegt erover, dat ze geheel van de Westerse wereld wa ren afgesloten, geen krant gelezen hebben en zelfs niets gehoord heb ben over de instorting van Jan Jan sen. „De Nederlandse ploeg heeft deze ronde van Bulgarije volkomen be heerst. Het was alleen jammer, dat we een beetje gefaald hebben in de ploegentijdrit, maar in het ploegen- klassement legden wij beslag op de eerste plaats met ruim zeventien minuten voorsprong op de Bulgaren. Het was een echte Nederlandse aan gelegenheid." „De organisatie was perfect. Er waren geen moeilijkheden met visa en de reis- en verblijfkosten waren voor rekening vaan de organisatie Wèl was hem de anti-Westerse en pro-communistische propaganda op gevallen. „Na iedere etappe kregen we allerlei soorten cadeautjes en sou. veniers van de plaatselijke fabrieken en instanties." Hij toont een collectie poppetjes in klederdracht en andere voorwerpen variërend van hamers tot vazen." De mensen waren erg vriendelijk. „Zij waren bijvoorbeeld erg blij met de foto's van renners die we uitdeelden. In Nederland zijn ze daar niet zo erg in geïnteres seerd." Over de ronde: „De eerste dagen luadden we slecht weer, maar daarna werd het beter. Het was een ronde, die veel door bergachtig terrein voerde en ik had grotere cranks op mijn fiets gezet om meer kracht te kunnen zetten. Die waren twee en een halve millimeter langer dan de gene di® erop zaten en ik moest daarom mijn zadel ook twee en een halve millemeter hoger zetten, an ders kreeg ik pijn ini mijn rug." „Iedere dag werd er dopingcontro le gehouden, zeker op de hoogge- plaatsten van de verreden etappes en verder nam men wat steekproe ven. Er werd een Roemeen schuldig bevonden aan het gebruik van on geoorloofde middelen. Dat was erg stom, want hij had zich eerst kapot gereden om bij de eerste vier te ko men en dan weet je dat je wordt gecontroleerd." Over het tekenen van een prof- contract zijn de plannen nog vaag. De Scherpenzeelse renner wil af wachten hoe het met zijn conditie is gesteld en denkt dat, wanneer hij een beslissing zal nemen, deze niet eerder te verwachten valt, dan in mei. Daarbij houdt hij zeker een oog op de huidige verwarring, die er in de prof wereld heerst, maar wat werkgever betreft gaan zijn gedach ten uit naar Mars-Flandria. omdat hij daar de beste contacten heeft. „Wanneer ik voor de keus gesteld zou worden een profcontract te te kenen of naar de Olympische Spelen uitgevaardigd te worden, zou ik het eerste kiezen. Olympische kampioe nen hebben bij de profs nooit erg veel bereikt". Een zeer gedecideerde uitspraak over het dopinggebruik dat bij de professionals steeds meer voorkomt: „Zoals ik er nu over denk, en ik geloof niet dat ik mijn standpunt hierin verander, stap ik er liever uit dan dat ik dope slik". Over Bulgarije: „We zijn een dag in Sofia geweest, omdat we met eaa vliegtuig van de Bulgaarse maat schappij terug moesten vliegen. Dat brengt. Bulgarije meer deviezen op, In die dag hebben we al ons premie geld opgemaakt, want in Nederlane is dat geld niets waard. We hebben anderhalf uur in een schiettent op een kermis staan schieten om er doorheen te komen, omringd door een grote massa Bulgaren die er niet zoveel van begrepen. Vreemd was ook, dat er in Sofia een winkelstraat was met veel etalages, waarin foto's waren geplaatst die moesten aanto nen hoe gek de mensen In Amerika deden. Bijvoorbeeld door het dragen van lang haar. Echte anti-Westerse propaganda". Voor Matti de Koning is er met de Ronde van Bulgarije een einde ge komen aan het wielerseizoen. Hij heeft vanaf januari op de fiets geze ten en vindt het nu ook wel prettig een rustperiode tegemoet te gaan. Daarna begint de training weer om de vorm voor het volgend seizoen tijdig te bei-eiken en worden er weer rondjes gereden van zo'n 150 kilo meter. Dat hij met die rustperiode zo blij is lijkt overigens onwaar schijnlijk, getuige zijn mededeling op de drempel bij het afscheid: „Misschien ga ik deza winter nog wat orossen, zomaar, omdat het leuk is en schaatsen natuurlijk, h®". Tijdens de rellen die zaterdag avond door een groep jeugdigen uit Veenendaal, Rhenen en Barneveld werden geschopt heeft hij zijn hart vastgehouden. Klumpenaar Is er nu nog van onder steboven en ziet in de ongeregeldheden nog steeds een gevaar voor de goede reputatie van zijn horecabedrijf, waar in deze winter weer beat-avonden zou den worden georganiseerd. „We staan in het christelijke Scher penzeel erg goed bekend", verzucht hij, „en dat wil ik wel graag zo houden. Vandaar dat het in elk geval voor lopig fini is.J*. Het doet hem deugd dat er drie ar restaties zijn verricht tijdens de onge- VEENENDAAL Sportminnend Veenendaal heeft al een hoopvolle start gegeven aan de actie „Schip Ahoy", die woensdagavond een paar miljoen gul den moet opbrengen voor een nieuwe Henri Dunant. Tijdens de plaatselijke derby DOVO-GVVV zaterdag op het sportpark Panhuis, werd een collecte gehouden die rond 730,- opbracht. Niet minder dan 180 sportbeoefena ren zullen woensdagavond de straat op gaan voor de huis-aan-huis-collecte. Het plaatselijke comité dat de collecte organiseert heeft nog 15 collectanten nodig voor die avond. Men kan zich aanmelden bij de plaatselijke coördina tor van de actie, de heer Ant. de Rui ter, Hoogstraat 12, telef. 12627. regeldheden waarbij een flink aantal ruiten van zijn bedrijf het moest ont gelden en waarbij zelfs enkele agenten gewond raakten. De rel is volgens hem geschopt door een groep van ongeveer 55 jongeren, van wie hij de meesten nooit eerder in zijn etablissement heeft gezien. „Voordat het dansen begon was er al sprake van een onhoudbare toestand", aldus de hoteleigenaar. „Grote menig ten stonden buiten te dringen en daar bij sneuvelden al een aantal ruiten. Ik ben blij dat ik de politie van ons dorp. AMERONGEN De afd. Amerongen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen zal in verband met het vijfjarig bestaan een lustrumbazaar or ganiseren. Deze bazar wordt gehouden op dinsdag, 20 oktober a.s. in het Rode Hert. Verschillende industrieën en an dere instellingen hebben reeds op gulle wijze een aantal produkten, waaronder bekende merkartikelen, geschonken die op deze bazaar tegen gereduceerde prijs •uilen worden verkocht. REINSWOUDE - De voetbaljeugd van Renswoude zal woensdagavond mee werken aan de landelijke actie „Schip Ahoy". De seniorenleden zullen dezelfde avond de buitenwijken van Renswoude voor hun rekening nemen. „Agressie wordt met de dag erger die tijdig om assistentie verzocht in Eemnes, Leusden en Woudenberg, met een heb gewaarschuwd, want waar ik bang voor was gebeurde inderdaad". „Vele langharigen gingen in de dans zaal meteen op de grond zitten en trachtten later de stoppen te laten springen, een kast met elektrische aan sluitingen te vernielen en andere be zoekers lastig te vallen. Ook werd er al meteen glaswerk vernield." Zijn besluit stond toen eigenlijk al vast: het dansen was voorlopig afgelopen in zijn zaak. Klumpenaar: „Je vraagt je toch in alle rust af wat die mensen eraan heb ben. Er wordt maar geslagen, vernield en weet ik wat allemaal meer. De jeugd wordt steeds agressie vei-.'' De toon waarop hij spreekt en zijn gelaatsuitdrukking wijzen er op, dat hij ELST In het kader van de lande lijke collecte, die woensdagavond 14 ok tober a s. wordt gehouden om aan vol doende geld voor een tweede Henri Du nant te komen, heeft zich ook !n Eist een aantal sportmensen opgegeven aan deze bliksemactie deel te nemen. Onder het motto „Sportliefhebbers voor gehandicapten" zullen de afgevaar digden van de Elster sportverenigingen tussen 7 en 8 uur bij de dorpsgenoten aanbellen en om een bijdrage vragen. Na 8 uur wordt de landelijke opbrengst via de televisie bekendgemaakt het een morbide tijdsverschijnsel vindt. „Die dansavonden zijn wij gaan orga niseren nadat Oskadi een drieman schap dat voordien de jeugd van Scher penzeel en omgeving enig vertier bood, red.) ermee stopte. Wij wilden best wat voor die jeugd doen temeer ook daar het voor ons uiteraard commer cieel erg aantrekkelijk is maar na zo'n troep van afgelopen zaterdag, re deneer je wel anders. Geestelijk en moreel ga je daarmee naar de bliksem." Om ongeveer kwart over negen brak de hel pas goed los. De goedwillende jongeren verlieten de danszaal van ..Boschzicht", terwijl de onruststokers bleven. De politie arriveerde echter on middellijk, en daarna was het alles ge weld wat de klok sloeg. De ruiten werden ingegooid door de verontwaardigde jeugd, de politie werd bekogeld en er ontstonden massale vechtpartijen. Door enkele felle charges uit te voeren verdreef de Hermandad de opstandigen geleidelijk aan uit Scherpenzeel. „Het is op de keper beschouwd nog maar gelukkig dat het zo is afgelopen", aldus Klumpenaar. „De schade is nu nog beperkt gebleven, maar het had ook zo kunnen verlopen als in Hoevela ken, waar vrijwel alles werd vernield. Daar was trouwens een aantal ook bij betrokken, dat zaterdagavond een be zoek bracht aan onze zaak, heb ik me laten vertellen." „Verschrikkelijk", zegt hij nog eens en blikt naar enkele schilders die rond het gehele pand bezig zijn met het ver nieuwen van de ruiten. mmmi Schilders waren gistermiddag be zip hotel Boschzicht weer glas dicht te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 3