Toestand in M.-Oosten weer gespannen Kerk tegen in Italië blijft echtscheiding F.D.P. niet coalitie uit Niet veel nieuws in Londen op autotentoonstelling Getuige Over de grenzen iWapens voor Israël en Jordanië; voorwaarden van Egypte VOL MET SPELDJES PHILIPS Grote droogte in Brazilië Britse steden vervuilen Doden bij nood weer aan de Costa Brava Duitse agenten protesteren Roemenen vragen asiel Sovjet-geleerden protesteren DENTOFIXJ méér licht oplaieL „voor dezelfde sl room kosten 'ARGENTA SUPER LUX de lamp met het speciale hchtvenster aan de onderzijde PRESSIE INCIDENTEN WAPENS HABASJ ISixon faalde bij burgerrechten Uitgewezen priester» mogen terug naar Bolivia DINSDAG 13 OKTOBER 1970 ADVERTENTIE TEL AV1V Mocht Eg>pte besluiten het bestand te beëindigen en de strijd te hervatten, dan /.al het Israël volledig gevechtsklaar op zijn pad aantreffen. Dit heeft premier Golda Meir vandaag gezegd op een beotuursvergadering van de arbeidspartij. In reactie op de „conflicterende ver klaren over het bestand" die in het af gelopen etmaal uit Cairo waren geko men, verklaarde mevr. Meir: „Er zijn twee partijen nodig om een voortdu rend bestand te verzekeren, maar slechts een voor een hervatting van de vijandelijkheden". Hoewel Israël „bidt dat het bestand aanhoudt", waarschuwde zij: „Israël heeft het bestand niet aanvaard als een tijdelijke adempauze, maar als een stap op weg naar vrede. Wij zijn niet gene gen ons te houden aan een overeen komst die onmiddellijk wordt geschon den. of aan beloften die onmiddellijk in worden getrokken." Zij beloofde dat de Russen er geen spijt van zouden hebben, als zij de lan- ceerplaatsen voor luchtafweerraketten uit de Suez-Kanaal-zone zouden weg halen, voordat de strijd hervat wordt. Daarmee zouden zij zich van blijvende invloed in het Midden-Oosten verzeke ren, aldus mevr. Meir. Waarnemend president Anwar Sadat van Egypte heeft de beschuldiging geuit, dat de Ver. Staten na de dood van president Nasser druk hebben uit geoefend op de Egyptische leiders. Hoewel Sadat, die zijn verklaring op een bijeenkomst van boeren aflegde, zijn beschuldiging niet preciseerde zei radio-Cairo over de kwestie Egypte is bereid het bestand langs het Suezkanaal te verlengen indien Is raël het vredesgesprek onder VN- bemiddelaar Jarring hervat en indien Israël de eis laat vallen dat Egypte zijn raketten langs het Suez-Kanaal terug trekt. ROME Het Italiaanse episcopaat heeft maandag gewaarschuwd dat de aanvaarding van het wetsontwerp tot echtscheiding in een aantal gevallen een schending zal betekenen van het Concordaat, dat het Vaticaan in 1.929 heeft gesloten met de toenmalige Ita liaanse dictator Mussolini. De bisschoppen gaven na afloop van een conferentie uiting aan hun „diepe leedwezen en grote pastorale bezorgd heid over de gevaarlijke gevolgen, die een dergelijke wet zal hebben voor de familiegebruiken en het gehele sociale leven van het land." ABORTUS Namens Paus Paulus heeft de Vati caanse staatssecretaris kardinaal Villot in een brief aan de secretaris-generaal van het internationale verbond van ka tholieke artsen verenigingen: euthana sie, abortus een bepaalde medische ex perimenten op mensen veroordeeld. De kerk, aldus kardinaal Villot in zijn brief, is er zich van bewust dat er zich pijnlijke gevallen voordoen, waarbij het leven van de moeder in gevaar is. Toch kan zij de zogenaamde „therapeu tische vruchtafdrijving" niet aanvaar den. Een gemeenschap die onder diver se voorwendsels abortus wettigt, gaat in tegen de pogingen die de beschaving al eeuwenlang onderneemt. De kerk heeft abortus altijd als moord be schouwd en uit niets blijkt dat vrucht- tfdrijving nu niet als moord mag wor den gezien. Over euthanasie merkt kardinaal Villot op, dat de genadedood zonder toestemming van de zieke moord en met zijn toestemming zelfmoord is en daarom nooit geoorloofd kan zijn. Dit, nidus de kardinaal, betekent echter niet dat de arts verplicht is alle overlevings technieken. die hem door de weten schap ter beschikking zijn gesteld, toe te passen. Het is de plicht van de arts het lijden te verminderen, maar niet om met alle hem ten dienste staande middelen een leven te verlengen dat niet meer echt menselijk is en op na tuurlijke wijze ten einde gaat. „Terecht veroordeelt iedereen de misdadige experimentele praktijken zoals die door totalitaire regimes wor den uitgevoerd. Maar iedereen weet dat medische experimenten op de mens niet zonder meer veroordeeld kunnen worden...in het bijzonder wanneer het om nieuwe geneeswijzen gaat". „Het is aan u. als experimenterende artsen om de altijd veranderende regels op dit delicate gebied vast te stellen, zonder daarbij uit het oog te verliezen dat het fundamentele principe van de medische ethiek het respect voor de mens blijft..." BARCELONA Tijdens de stormen die zondag in het gebied van Arenys Del Mar aan de Costa Brava ten noor den van Barcelona hebben gewoed, zijn drie mensen om het leven gekomen. Zeven personen worden vermist. Een van de drie die omkwamen en de ze ven vermisten namen deel aan een zeilwedstrijd. De twee boten waarin zij zaten, vergingen. De twee andere doden zijn Britse toeristen die door een golf werden meegesleurd toen zij op het strand naar de storm stonden te kijken. BONN Ook de Westduitse politie agenten gaan protesteren tegen overbe lasting en slechte betaling. Zaterdag houden ettelijke duizenden leden van de vakbond van rechercheurs een „mars naar Bonn". In Wiesbaden, de hoofdstad van de deelstaat Hessen, zullen achtduizend Hessische politie mannen een protestmars ondernemen. Achtergrond van de demonstraties is dat de politie kampt met groot perso neelsgebrek en een steeds hopelozer strijd voert tegen de groeiende crimina liteit. De slechte betaling werkt deze ontwikkeling uiteraard in de hand om dat steeds minder jongemannen het toch al weinig populaire beroep van politieman kiezen. ADVERTENTIE Dit werd gisteren in gezaghebbende kringen in Cairo vernomen. Gezegd werd dat Egypte in dat geval het op 5 november aflopende bestand voor een periode korter dan 3 maanden zal ver lengen. De Palestijnse commando's die tijde lijk Libanon hadden verlaten om mee te vechten in de Jordaanse burgeroorlog, keren nu weer naar hun bases terug. Dit verklaart, aldus legerkringen in Is raël, hel toenemend aantal incidenten langs de Libanees-Israëlische grens. De afgelopen week is melding gemaakt van vijf incidenten, tegen slechts een langs de Jordaans-Israëlische grens. Als deze incidenten zich blijven voor doen, zal Israël zich genoodzaakt zien passende maatregelen te nemen, aldus deze zegslieden. Israël heeft dit jaar voor ongeveer 800 miljoen Amerikaanse dollars aan defensiemateriaal ingevoerd. In 1966 was dit nog 160 miljoen dollar, zo heeft de directeur-generaal van het 'Israëli sche ministerie van Financiën, Avra- ham Agmon, meegedeeld. Het aandeel van Defensie op de be groting is gestegen van 27 procent in 1964 tot ongeveer 45 procent dit jaar, en bedraagt ongeveer 923 miljoen Is raëlische ponden. Wanneer andere defensie-uitgaven, zoals het bouwen van schuilkelders, toelagen voor reservisten en speciale toewijzingen voor nederzettingen aan de grens, hierbij worden opgeteld, vor men de totale uitgaven bijna de helft van het begrotingsbedrag en 30 pro cent van het bruto nationale produkt. Premier Achmed Toekan van Jorda nië heeft verklaard, dat zijn regering de VS heeft gevraagd, het militaire ma terieel te vervangen dat in de gevech ten van vorige maand met de Palestijn se guerrillastrijders verloren is gegaan Hij zei dat vooral munitie nodig was. Overigens ontving Jordanië op het ogenblik al munitie en wapens. Bijzon derheden wilde de eerste minister niet geven. In antwoord op vragen verklaarde Toekan, dat Amerika vorige maand niet officieel had aangeboden tussen beide te komen in de burgeroorlog. Het had echter wel „in de lucht gezeten". Zijn regering had zich tegen een even tuele interventie verzet. Over de strijd merkte de premier op. dat Jordanië het enige Arabische land is, dat Palestijnse commando's van zijn grondgebied laat opereren en dekking aa* hen geeft bij acties in het door Israël bezette gebied. De betrekkingen met de Palestijnen waren goed geweest, totdat „enige nieuwe elementen" bij de commando's waren binnengedrongen. Toekan deelde mee, dat Jordanië ook hulp van vele andere landen nodig heeft om de scha de te herstellen. Dr. George Habasj, de Marxistische leider van het „volksfront voor de be vrijding van Palestina", is voor het eerst sedert het uitbreken van de bur geroorlog 'in Jordanië, weer opgedoken in Amman. Op zijn hoofd staat nog steeds een prijs van 50.000 gesteld, die tijdens de gevechten tussen leger en commando's door de militaire overheid is uitgeloofd. Een lid van het centraal comité van het Volksfront heeft bevestigd, dat Ha basj in Amman is, maar weigerde in lichtingen te verstrekken over zijn ver blijfplaats. De Jordaanse regering heeft na het staken van de gevechten bekendge maakt. dat zij voortaan alleen de be trekkelijke gematigde guerrillaorganisa tie Al Fatah van Jassir Arafat zal er kennen. En niet langer het „volksfront" of andere linkse guerrillagroeperingen. DEN HAAG Miniatuurstad Madurodam in Den Haag heeft dit jaar 1.005.643 bezoekers geteld. Van hen kwam 55 procent uit het buitenland. FORTALEZA In het sedert een half jaar door droogte geteisterde noordoosten van Brazilië zijn maandag opnieuw plunderingen begonnen door bewoners van de arme buitenwijken die de steden intrekken op zoek naar voed sel en water. In Catarina, een stad in het zuid oosten van de staat Ceara, stroomden maandag honderden „Glagelados" naar het centrum, waar zij het stadhuis be zetten en winkels en voedseldepots plunderden. Bij Aeopiara vormen meer dan dui zend dakloze hongerige „Glagalados" een bedreiging voor de stad. Hun aan tal wordt door een dagelijks groeiende toevloed van zonder werk geraakte landarbeiders steeds groter. WASHINGTON De Amerikaanse regering is haar beloften op het gebied van de burgerrechten niet nagekomen. Dit heeft de Amerikaanse commissie voor de burgerrechten gisteren in Wash ington meegedeeld. De commissie acht in laatste instantie de president verantwoordelijk voor het falen. De vice-voorzitter van de com missie. Martin Sloane, zei dat de kritiek niet alleen tegen president Nixon ge richt was maar „tegen iedere presi dent". „Wij hebben in het verleden nooit een periode gekend waarin vol doende gedaan werd aan de burger rechten". In het lijvige rapport constateert de commissie dat de minderheidsgroepen in de Verenigde Staten op een aantal punten, zoals werkgelegenheid, onder wijs en huisvesting, niet door de rege ring als gelijke van de overige Ameri kanen behandeld worden. Deze inwoner van Boedapest ver zamelt sedert 1924 ijverig alle mo gelijke soorten speldjes. Hij heeft er op het ogenblik een stuk of 600. waar van hij er 500 doorlopend op zijn windjack en hoed draagt. Natuurlijk zijn het niet zó maar speldjes: uitslui tend insignes van Hongaarse en bui tenlandse toeristenverenigingen ko men in aanmerking. LONDEN De staking van de ge meentewerklieden in een groot aantal Britse steden veroorzaakt een ernsti ge vervuiling, maar dat is nog niets vergeleken bij wat de steden in de toekomst te wachten staat. Premier Heath heeft de waarschuwing gekregen, dal de grote steden in Groot-Brittannië hetzelfde verval te gemoet gaan als men nu in de Ver enigde Staten beleeft, tenzij er nieu we middelen worden gevonden om saneringen en verpfeuweingen te fi nancieren. Heath heeft over dit enorme vraag stuk besprekingen gevoerd met afge vaardigden van de gemeentebesturen van Londen. Manchester. Birming ham, Liverpool en Newcastle. In Groot-Londen denkt het gemeente bestuur aan een toeristenbelasting of een bijzondere omzetbelasting ter versterking van de gemeentelijke fi nanciën. Ook is er gedacht aan een loterij. Alle Engelse gemeenten heffen al een eigen belasting op onroerrend goed. Die is verwerkt in de huren. De huis eigenaren krijgen er een spedale aanslag voor. Het directe vraagstuk van de vervui ling wordt met de dag groter. Daar van getuigen de hopen vuilnis op de straten, het gevolg van de staking van het gemeentelijk personeel, die nu haar vierde week ingaat. Dan is er ook de geweldige vervuiling van rivieren, zoals de Theems, waar in miljoenen liters ongezuiverd riool water terechtkomt. Op dit ogenblik al zou herstel van een gezonde visstand tien jaar vergen. PARIJS Vijf Roemenen, deel uit makend van een groep toeristen dis Parijs bezochten, hebben in Frankrijk politiek asiel gevraagd, zo is uit goed- ingelichte bron vernomen. Een van hen had in zijn hotelkamer tweemaal ge poogd zich van het leven te beroven omdat de organisatoren van de groep hem wilden dwingen naar Roemenië te rug te keren. Hij ligt. in het zieken huis maar verkeert niet in levensge vaar. BONN Met spanning ziet Bonn uit naar 6* verkiezingen in de deelstaten Hessen en Beieren op 8 en ,22 november. Als dan de door tweedracht verscheurde liberale partij (FDP) een nederlaag lijdt, dreigt de politieke basis onder de regering Brand-Scheel weg te spoelen. Erich Mende, de ex-partijvoorzitter die vorige week overging naar de christen-democratische CDU: „Na de verkiezingen in Hessen en Beieren moeten de liberale parlementsleden kleur bekennen. Ik verwacht dat een derde van de liberale Bondsdagleden zal overstappen naar de CDU." De christen-democraten zouden dan 'fi krappe meerderheid in de Bondsdag MOSKOU Vijf Russische, geleer den hebben in een „verklaring uiting gegeven aan hun bezorgdheid over het proces, dat op 14 oktober te Kaloega zal beginnen tegen de wiskundige R. Pime- nof. Deze wordt ervan beschuldigd „welbewust leugenachtige verzinsels te hebben verspreid, waarmee de Sov jet-Unie wordt belasterd". Dit slaat o.a. op het laten circuleren van de tekst van het „manifest van de 2.000 woor den", dat in Praag werd gepubliceerd, vlak voor de militaire interventie van de Russen. De betrokken geleerden zijn de na tuurkundigen Andrei Sacharof, v. Toetsjin, V. I. Tsjalidze en Belojozerof en de bioloog S. A. Kovalef. In brieven aan de procureur-generaal van Lenin grad en de president van de rechtbank in Kaloega schreef Tsjalidze, dat ge noemde tekst destijds is afgedrukt in het Tsjechoslowaakse blad „Literarny Listy", dat niet in de Sovjet-Unie was verboden. Naar in wetenschappelijke kringen in Moskou verluidt, is Pimenof in 1957 wegens „anti-Sovjet-activiteit" tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Door toedoen van prof. Keldysj, de voorzitter van de academie van we tenschappen, werd hij in 1963 vrijgela ten. Deze zomer werd hij opnieuw aange houden. Hij werkte toen in het weten schappelijk centrum van Obninsk, na intussen gepromoveerd te zijn in de wiskunde. Genoemde vijf geleerden vragen het proces tegen Pimenof te mogen bijwo nen. LONDEN Vandaag opent in Londen de jaarlijkse autotentoon stelling. Wat de Britse produkten betreft, Ford komt uit met onder meer de nieuwste Cortina, die te beschouwen is als een halfzuster van de Duitse Taunus. Het is de eerste Britse auto die geheel volgens metrieke specifi caties is gebouwd en waarvan vrij wel alle onderdelen kunnen worden geleverd door de Britse fabriek te Dagenham en door die van de Duit se Ford te Keulen. British Leyland Corporation geeft dit jaar niet veel te zien. De Rovers, Jaguars, Morris en MG-wagens zijn over het algemeen iets gemoderni seerd en verfraaid, en het belang rijkste is misschien wel, dat de maxi van Austin nu niet alleen met een 1500 cc motor kan worden geleverd maar ook met een van 1750 cc motor kan worden geleverd maar ook een van 1750 cc cilinderinhoud. De maxi heeft ook een nieuwe en „stillere" versnellingsbak ge kregen en het interieur is fraaier geworden. Vauxhall (GM) toont zijn ver nieuwde zeven wagen van het type Viva. Zij zijn ianger en breder ge worden en uitgerust met nieuwe veiligheidsvoorzieningen. Chrysler (United Kingdom) komt met een GT-versie van de Avenger die verleden jaar op de markt was verschenen. De motor is hetzelfde een van 1500 cc, maar heeft twee karburateurs waardoor de maximale snelheid is verhoogd tot 160 k.p.u. De meeste nieuwe wagens uit het buitenland waren verleden maand als te zien geweest op de Parijse „Salon". De snelste wagen te Londen is de Aston Martin DBS-v8 die eer, motor heeft met een inhoud van 5.4 liter. De maximum-snelheid zou ruim 270 kilometer bedragen. Van deze wagen, die vermoedelijk om en nabij de 80.000 gaat kosten, zullen er in 1971 ongeveer 100 worden ge maakt die voor de VS bestemd zijn. De Aston Martin, die plaats biedt aan vier personen, is met de duurste wagen van de tentoonstelling. Dat zijn de Rolls Royce's waarvan de goedkoopste 90.000 gaat kosten. Men kan RR-wagens kopen die „confectie" zijn, maar ook auto's die zijn gebouwd en ingericht en opge sierd volgens speciale wensen van de HH Klanten. Wil men een Rolls Royce hebben die werkelijk heel an ders is dan die van de miljonair om de hoek, dan mag men de prijs wel met 50 percent verhogen. Over het algemeen zijn de te Lon den tentoongestelde wagens 4 a 5 percent duurder geworden dan die van verleden jaar. De kleuren zijn ook weer vrolijker, althans meer op vallend geworden dan verleden jaar. Op de tentoonstelling was maar eer zwarte auto te zien. Een Rolls, uiter aard. Te Londen wordt tentoongesteld door uit 14 landen in totaal. Men heeft zioh nu weer toegelegd op het aanbrengen van veiligheidsvoorzie ningen zoals gordels, stuurkolommen uit meer dan een stuk en uitsteken de voorwerpen die „gevoerd" zijn, en dus meegeven. De Britse firma Lucas komt vooi de dag men ruitenwissers voor kop lampen, ronde zowel als vierkante als langwerpige, zulks in verband met een bepaling in de Britse wet die verwacht wordt over het rijden met „schone" lampen. hebben. De secretaris generaal van de CDU, Heek, pleit ervoor om in dat ge val tussentijdse verkiezingen te houden om een duidelijke uitspraak van de kiezers te krijgen. Na een spoedvergadering in het weekeinde verklaarde het liberale par tijbestuur, dat men de coalitie met de sociaaldemocraten vastbesloten zal voortzetten tot 1973. Bondskanselier Brandt heeft bakzeil gehaald in het civiele proces dat de christen-democratische partij (CDU) te gen hem had aangespannen omdat hij de christen-democratische leiders had beschuldigd van het provoceren van wilde stakingen. De CDU had gedreigd zestig promi nente politici als getuigen voor de rdchtbank te laten verschijnen, om Brandts aantijgingen te weerleggen. Met verkiezingen in de deelstaat Hessen in het vooruitzicht deden Brandts advocaten al enige tijd moeite om het onverkwikkelijke proces met een minnelijke schikking te beëindigen. Dat is nu gelukt. Brandt, die zijn beschuldiging eerst staande hield, is nu bereid deze terug te nemen. Hij verklaart overtuigd te zijn dat de christen-democratische lei ders niet hebben geprobeerd om werk gevers op te stoken tot het provoceren van wilde stakingen om daarmee de deelstaat-verkiezingen van afgelopen zomer te beïnvloeden. Als tegenprestatie verklaart de CDU zich overtuigd dat Brandt niet de opzet had haar leidende figuren in discrediet te brengen. LA PAZ De regering van generaal Juan José Torrez heeft de uitwijzing van vijf R.K.-priesters en een predi kant, die vorige maand Bolivia moesten verlaten, ongedaan gemaakt. Zij mogen het land weer binnenkomen. De vijf geestelijken waren door de vorige rege ring uitgewezen op beschuldiging van „samenzwering tegen de staat". De Boliviaanse regering maakte voorts bekend, dat zij de terugkeer weigert van oud-president Victor Paz Estenssoro, die momenteel in Peru in ballingschap vertoeft. Ook de naar Cu ba uitgeweken oud-minister Antonio Arguedas mag niet naar Bolivia terug. Volgens de regering-Torrez hebben zij de hand gehad in de „fascistische" staatsgreep van generaal Miranda, die na een kortstondig bewind door gene raal Torrez is afgezet. ADVERTENTIE Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kont U weer cites kouwen! Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebilsploat strooit, kunt U verder vergeten, dat U een kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun pollenten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in olie apotheken en drogisterijen f. 2,60 per plastic strooiflacon. 7o is dan ook de laatste van de -'„kleine vier", die in september 1938 in München het beruchte ak koord sloten, waarbij Tsjecho-Slowa kije werd overgeleverd aan de wille keur en wraakzucht van de nazi's, overleden. Edouard Daladier, stierf op 86-jarigs leeftijd zaterdag in Parijs. Hij over leefde daarmee Neville Chamberlain, die reeds in 1940 stierf, Benito Mus solini, die in 1945 aan het Como Meer werd terechtgesteld en Adolf Hitler, die in 1945 in de ruïnes van zijn Rijkskanselarij en de puinhopen van zijn „duizendjarig rijk" zelfmoord pleegde. Hiermee is dan de laatste getuige van een nu niet zo erg roemrijk gedeelts van de historie ten grave gedaald. TTe loop van dit alles is in het kort de volgende: Hitier. de Oostenrijkse korporaal in het Duitse leger tijdens de eerste wereld oorlog, had in 1933 door list, geweld en terreur de leiding in het Duitse Rijk veroverd met zijn nazi-horden. Na korte voorbereiding volgde eerst de herbewapening, vervolgens de op zegging van het verdrag van Versail les en de bezetting van het daarbij gedemilitariseerde Rijnland. Daarop volgde de overval op Oostenrijk, dat bezet werd. Dit alles zagen de Westelijke geallieer den met lede ogen, maar zonder enig verweer aan. Hitier zag toen de weg schoon voor verdere chantage-politiek. Hij begon in Tsjecho-Slowakije een „onder drukte" minderheid aan Duitsers, overblijfsel van de oude Donau- monarchie der Habsburgers te ont dekken. Via een geleidelijke opvoe ring van het geweld, bracht hij de wereld in paniek. Toen begin september 1938 alles verlo ren scheen, vloog de Britse premier Chamberlain naar Godesberg, waar hij concessies aan Hitier begon te doen. De Tsjechen, halfhartig ge steund, weigerden zich aan de nazi's uit te leveren. Tenslotte kwam eind september het ak koord van München, waarbij het gro tendeels door Duitsers bewoonde deel van Tsjecho-Slowakije, Sudetenland genaamd, aan Hitier werd overgele verd. De Tsjechen, bedreigd van bin nenuit, beroofd van hun fortificaties in het grensgebied, alleen gelaten, legden het hoofd in de schoot. De „vrede" was voor een jaar uitstel gered. Want Hitier bezette voor- EDOUARD DALADIER laatste man jaar 1939 de overgebleven romp van Tsjecho-Slowakije en maakte er het „protectoraat, Bohemen-Moravië" van. Misschien was Daladier niet de zwaarst schuldige aan deze debacle. Maar medeschuldig was hij wel in hoge mate. De „geest van München" later als een schrikbeeld aangehaald voor politici, leeft voort als een voorbeeld van slapheid en toegeven aan chanta ge- Men moge dan Daladier persoonlijke moed niet ontzeggen, politiek faalda hij op het beslissende ogenblik, een vreselijk vonnis voor een politicus. TTaladier was de zoon van een Zuid franse bakker. Hij kreeg een stu diebeurs en trok naar Parijs waar hij tenslotte leraar in de geschiedenis werd. Later werd hij burgemeester van zijn geboortestad, Carpentras. In 1914 nam hij dienst in het leger, al hoewel hij toen al een voorname fi guur in de politiek was hij be hoorde tot de radicaal-socialistische vrijzinnig-democratische partij be gon hij zijn loopbaan als „gewoon" sergeant. Hij verwierf een aantal on derscheidingen en zwaaide af met de rang van luitenant. Na de eerste oorlog steeg zijn ster als politicus snel. Hij genoot de steun en vriendschap van de invloedrijke radi caal Edouard Herriot. Hij werd minister in diverse kabinet ten. Sloot zich aan bij de nogal nood lottige politieke combinatie van het „Volksfront", een unie van democra tische socialisten en communisten, maar maakte zich daar nog op tijd vrij van. In 1938-'39 was hij premier. Hij sloot het beruchte akkoord van München en verklaarde (overigens zonder toe stemming van het defaitistische par lement) in september 1939 de oorlog aan Duitsland. Vlak voor de nederlaag maakte hij nog plaats voor Paul Reynaud. Hij wei gerde zich aan het verraderlijke be wind van maarschalk Pétain te ver binden en stemde tegen de benoe ming van de maarschalk tot rege ringshoofd. Tijdens de tweede wereldoorlog werd Daladier eind 1948 door de Duitsers gevangengenomen en en naar Duits land gevoerd. Na de oorlog ging Daladier terug in de politiek, werd gedeputeerde in de na tionale vergadering van 1946 tot 1958, was steeds een van de voornaamste leiders van diverse radicale partijen en ook burgemeester van Avignon. Hfj aanvaardde evenwel geen regerings functie meer. Hij was tegenstander van dé oorlog in Indo-China. Wat betreft „München" later gaf hij eens toe aan oude vrienden dat het tekenen van dat verdrag een fout was geweest.

De Vallei | 1970 | | pagina 9