Zorgen over loon- en prijsontwikkeling Kamer niet dol op „harde lijn" „WASSENAAR" 24 N0VE1MR VOOR RECHTER RECHTERS MOETEN HARDER OPTREDEN Meerderheid tegen gekozen formateur Rijkspostspaarbank rente tot 7% Curio cave Overheid kan bezuinigen Woningnood probleem no. 1 WERKGEVERS MENEN: UNITASLEDEN ACHTER FUSIE Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Vrouw schoot uit angst man neer Negrita Rum Indies Waarschuwing Bijstand X.S. verbieden in buitenland geheime bankrekening Loonontwikkeling Burgemeester Arnhem Russen kozen voor Nasser opvolger Captain Morgan Jamaica Rum m.gs) 12r et 1A95 Bessenjenever Nu per liter Hofstraat 117, Apeldoorn IJS F LAT IE DRONKEN WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Perfekt DEN HAAG Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zijn gisteren twee punten sterk op de voorgrond gekomen: 0 Er werd algemeen verontrusting uitgesproken over de loon- en prijsontwikkeling in ons land: 0 De regeringspartijen lieten zich gematigd uit over vraagstukken als orde en gezag. „Ik voel er niets voor om in ons land •en aparte oproerpolitie op te leiden". *ei de liberale fractieleider, mr. Geert- sema. I>e politieke leider van de ARP, mr. Biesheuvel waarschuwde de voorstan ders van de harde lijn. „Zij lopen ge vaar het verschil tussen protest en rel straks niet meer te zien. Hij noemde de militante VVD-sena- tor mr. Van Riel een kleurrijke en wonderlijke kostganger in Geertsema's liberale tuin der verdraagzaamheid". De CH fractieleider Mellema nam zijn lijstaanvoerder drs. Udink in be scherming. „Pure machtshandhaving is de CHU vreemd. Wij zijn wars van sterke mannen", zei de heer Mellema. Volgens de liberaal mr. Geertsema moet de politie zich qua opleiding en uitrusting aan de vormen van geweld aanpassen. Ook moet de bijstand voor de politie beter worden geregeld. De marechaussee hoort het eerste bijstand- verlenend orgaan te zijn De PSP'er drs. Wiebenga: „De actie groepen trekken aan bellen waaraan nodig moest worden getrokken. De juiste reactie is dan geen wet en orde. maar oren en deuren en harten wijd open". „Dit veel gesmade kabinet-De Jong zit er nog steeds. En dat is maar goed ook", zei de fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer. Niet omdat het politiek alternatief volstrekt afwezig is, ook niet omdat het beleid van het kabinet feil loos zou zijn, wel omdat belangrijke onderdelen van het regeringsprogram zijn afgewerkt en alle coalitiepartners loyaal en constructief hebben samenge werkt. Hoewel de AR-fractieleider mr. Bies- DEN HAAG Hoewel een definitie ve beslissing nog niet is genomen, wordt bij de Haagse rechtbank reke ning gehouden met de mogelijkheid dat dinsdag 24 november zal worden be gonnen met de behandeling van de strafzaak tegen de 33 Ambonezen, die betrokken zijn bij de gebeurtenissen in de residentie van de ambassadeur van Indonesië in Wassenaar, waarbij de hoofdagent van politie Moolenaar werd doodgeschoten. De officier van justitie, mr. H. van 't Veer, deelde mee, dat een en ander me de afhankelijk is van het tijdstip waar op de instructie in deze zaken wordt gesloten. Er blijft dan nog een termijn van veertien dagen open voor verdach ten om bezwaren tegen de sluiting van de instructie in te brengen. Daarna kunnen de dagvaardigingen door de of ficier worden uitgebracht. In het schema van de rechtbank voör behandeling van strafzaken is rekening met de datum van 24 november gehou den, hoewel de mogelijkheid van een latere datum bestaat. Verwacht wordt dat de behandeling van de zaken drie, mogelijk zelfs vijf dagen in beslag zal nemen. President van de rechtbank zal zijn prof. mr. W. F. C. van Hattum. <- ADVERTENTIE Om "on the rocks" te drinken heuvel het kabinet niet tot inzet van de verkiezingen wilde maken, prees hij toch de vele wetgevende arbeid van de ploeg-De Jong. Een zwakke plek noem de hij de groeiende afstand tussen re gering en burgers. „Het isolement van de regering is waarneembaar". Mr. Geenjjsema van de WD gaf het kabinet een ruime voldoende Het sterk- ARNHEM De leden van Unitas, de bij het CNV aangesloten Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de textiel- en kledingbedrijven, hebben het bestuur gemachtigd tot fusie met vijf andere bij het CNV aangesloten bonden. Dat gebeurde aan het einde van de algemene vergadering van Uni tas die maandag en dinsdag in Arnhem is gehouden. Het gaat om een fusie tussen Unitas, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra le, de Nederlandse Christelijke .Agrari sche Bedrijfsbond; de Christelijke Be- drijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie, de Ne derlandse Centrale Bond van christelij ke werknemers in de bedrijven van voedings- en- genotmiddelen en de Christelijke Bedrijfsbond voor de han del, het bank- en verzekeringswezen, de administratieve kantoren en de vrije beroepen. WASHINGTON Het Hufc van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd de laatste goedkeuring die nog vereist werd waarbij het wordt verboden om in het buitenland geheime bankrekeningen te hebben met tot doel het ontduiken van belasting of het financieren van illegale onderne mingen. De nieuwe wet geeft de regering een nieuw wapen in handen bij haar strijd tegen de georganiseerde misdaad die in het buitenland geheime bankrekeningen houdt om daarmee illegale praktijken te bedrijven zoals de internationale handel in verdovende middelen, be paalde effectenmanipulaties, het over nemen van „fatsoenlijke" bedrijven om zich daarachter te verschuilen, en der gelijke. ste punt noemde hij de verdere demo cratisering (onderwijs, ondernemings recht). Het kabinet besteedt te weinig aan dacht aan de maatschappelijke achter hoede, zei PPR-voorman drs. Aarden. Zowel bij de regeringspartijen als bij de oppositie bestaat ongerustheid over de loon- en prijsontwikkeling. Volgens drs. Smelzer (KVP) voert de regering wel een evenwichtig beleid, maar is zij helemaal afhankelijk van het overleg met het bedrijfsleven bij het voorko men van een verdere inflatie. Mr. Biesheuvel (ARP) vond dat hij gelijk had gekregen met zijn kritiek van vorig jaar op minister Witteveens plannen ter bestrijding van de inflatie (o.a. de verlaging van de loon- en in komstenbelasting) Mr. Geertsema (WD) meende dat het kabinet geen kans heeft gezien de in flatie terug te dringen. Hij vond het echter onbillijk om alle schuld op de regering te schuiven, al vond hij dat de ministers niet altijd het „juiste tegen spel" hebben gegeven in het overleg met, het bedrijfsleven De oppositie keurde zowel de aange kondigde loonpauze als de verdere ver hoging van de b.t.w. af. Wat dit laatste betreft was ook CH fractieleider Melle ma niet gerust over het effect op de prijzen. Drs. Schmelzer vroeg het kabinet dringend het spaarloon voor werkne mers te bevorderen: Premier De Jong in een onderonsje met minister Witteveen financiën tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Rechts van hem minister Bakker (verkeer en waterstaat). Achter de ministers: de staatssecretarissen Kruisinga (volksgezondheid), Grossheide (onderwijs) en Haex (landmacht). ARNHEM De burgemeester van Arnhem, drs. J. A. F. Roeien, heeft een aanval gelanceerd op de rechterlijke macht. Volgens hem treden de rechters niet hard genoeg op tegen onderwereld figuren uit Arnhem. De burgemeester vindt dat politie en publiek daardoor in verwarring raken. Hij verklaarde ,<jit in- een antwoord aam de raadsfractie van P'66, die had geïnformeerd naar de si-t&ftaê in Am» hem na twee dodelijke schietpartijen. WEER VRIJ De burgemeester verklaarde dat ver dachten die na veel moeite zijn opge spoord voor ernstige delicten vaak kor te tijd later weer in vrijheid worden gesteld. De rechterlijke macht straft DEN HAAG Het initiatief van de drie oppositiepartijen, PvdA, D'66 en PPR om de grondwet nog voor de ver kiezingen te wijzigen, stuit bij de rege ringspartijen op verzet. Tijdens het debat gisteren in de Tweede Kamer hebben de heren Schmelzer (KVP) en Geertsema (VVD) al laten weten bezwaar te hebben tegen een rechtstreeks door de bevolking ge kozen kabinetsformateur. Zij willen niet verder gaan dan aanwijzing van de formateur door de Kamer na de verkie zingen. Zelfs dit laatste gaat freule Witte- ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. waal (CHU) te ver. Bfrj interruptie ver klaarde zij dat de Koning het recht om een kabinetsformateur aan te wijzen, niet mag worden ontnomen. Behalve rechtstreekse verkiezing van de formateur wil de oppositie ons land ook verdelen in twaalf kiesdistricten, die ieder tien Kamerleden mogen af vaardigen. Ook hiervoor is een Kamer meerderheid twijfelachtig. Het bemiddelingsvoorstel van D'66 tussen KVP en PvdA kreeg bij de rege ringspartijen een zeer slechte ont vangst. Mr. Geertsema (WD) meende dat D'66 met dit initiatief in feite defi nitief heeft gekozen voor samenwerking met de PvdA. De heren Schmelzer (KVP) en Melle ma (CHU) gaven duidelijk te verstaan dat er geen sprake kan zijn van een breuk in de samenwerking tussen de drie confessionele partijen. Mr. Biesheuvel (AR) vroeg drs. Den Uyl of de PvdA de deur naar samen werking met de confessionele partijen definitief dicht heeft gedaan. De heer Den Uyl zei op zijn beurt dat de an- ti-KVP-resolutie van zijn partij pas kan worden ingetrokken als de KVP zich tijdig voor de verkiezing uit spreekt voor de PvdA. Mr. Geertsema hoopte dat de kiezers volgend jaar kunnen kiezen uit twee stembusakkoorden. Hij vond het onaan vaardbaar als de confessionele partijen in '71 weer tot na de verkiezing zouden wachten met de keuze van een rege ringspartner. BEIROET (Libanon) Kort voor zijn dood had president Nasser zijn ei gen opvolger aangewezen, maar deze bevindt zich onder huisarrest, omdat hij voor Moskou onaanvaardbaar is. De diplomatieke zegslieden zeiden dat zijn keus was Zakaria Mohieddin, een betrekkelijk liberale oud-premier, die zo nu en dan in Nasser in verlegenheid heeft gebracht door zijn verzet tegen de groeiende Sovjet penetratie in Egypte. Nasser zou op zijn sterfbed zijn wens hebben bekendgemaakt aan zijn goede vriend, de minister van Voorlichting Hassanein Heikal, zo hebben medewer kers van Heikal aan buitenlandse di plomaten verteld. Dit gebeurde nadat een besloten zitting van de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, Anwar Sadat kandi daat gesteld had voor het president schap, welke kandidatuur donderdag in een volksstemming zeer waarschijnlijk massaal zal worden bekrachtigd. Er zijn aanwijzingen dat achter de schermen nog steeds strijd wordt gele verd over de opvolging, waarschijnlijk omdat de positie van Heikal zelf in ge vaar verkeert, omdat hij gevochten heeft voor uitvoering van de laatste wil van Nasser. hen dan met een paar tientjes boete. Vaak hebben deze verdachten dan ook nog een grote mond op de kop toe. „Het ware te wensen dat de rechters eerder naar maximale straffen toe gaan", aldus de burgemeester. Hij sprak zich uit voor uitbreiding van het Arnhemse politiekorps met veertig man tot'in totaal 280 man. ui» mo iwiw - coke. (11.95) 6J> Deze aanbieding is geldig t/m 17 oktober DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen meent dat de sta ging van de uitgaven van de overheid beperkt kan worden met ruim f 1,1 miljard zonder dat deze beperking ingrijpende gevolgen heeft voor afzonderlijke begro tingsposten. Het kabinet is voornemens, blijkens de miljoenennota 1971, de stfl- ging van de overheidsuitgaven te beperken met honderdveertig miljoen gulden. Dit is dinsdagmiddag op een bijeenkomst van het presidium van het VNO mei persvertegenwoordigers meegedeeld. Het VNO is tot deze mening gekomen aan de hand van de uiteenzettingen van de minister van financiën in de ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn jDeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te vellichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. AMSTERDAM De woningflood is voor vele Nederlanders het probleem dat het eerst opgelost moet worden. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands instituut voor de publieke opinie (Nipo) heeft gehouden onder 1020 mensen in ons land. Vierenveertig procent van de ondervraagden, die geen lijstje met sugges ties kregen, maar spontaan moesten antwoorden, vindt dat dé regering de woningnood moet aanpakken. Op de vraag: wat moeten de leden van de Tweede Kamer nu het eerst aan de orde stellen, antwoordde 36 procent de woningnood. Bij het ondervragen ontstond deze lijst: Woningnood oplossen; meer/goedkopere woningen Jeugdproblemen aanpakken (ook Damslapers, stu denten, nozems etc.) Lucht- en waterverontreiniging; leefbaarheid Lonen en prijzen in evenwicht brengen; prijzen verlagen, lonen verhogen Loon-/inkomstenbelasting verlagen A.O.W. verhogen/'verbeteren B.T.W. verlagen/afschaffen Defensie verminderen (ook dienstplicht afschaffen. uit Navo ev.) Wegenbouw, verkeersproblemen Werkloosheid bestrijden Defensie (leger e.d.) versterken Andere dingen Weet niet, geen oordeel Leden gering- Tweede Kamer 44 36 30 21 21 20 18 17 16 13 12 1) 12 10 7 6 6 5 6 5 2 2 13 13 3 6 Het aanpakken van jeugdproblemen en vooral verhoging van de a.o.w. worden vaker door oudere ondervraagden genoemd. De jongeren noemen vaker de oplossing van het woningvraagstuk als eerste regeringstaak. Uit het onderzoek blijkt voorts dat bij de aanhangers van de VVD en ARP de jeugdproblemen op de eerste plaats komen, bij de aanhangers van de andere grote partijen is het de woningnood. miljoenennota 1971 over conjuncture le flexibiliteit van de rijksuitgaven. De minister herinnert daarin o.m. aan hetgeen in de miljoenennota 1967 is meegedeeld over die flexibiliteit: uit sluitend de mogelijkheid tot beper king of afzwakking van een stijging. In een bijlage bij de miljoenennota 1971 heeft de minister van financiën aangegeven welke categorieën uitga ven flexibel zijn op korte termijn (voor een tijd van een half jaar een jaar). D.w.z. welke rijksuitgaven voor wijziging vatbaar zijn. In die bijlage geeft de minister cijfers op basis van de begroting 1970, die betrekking hebben op uitgaven die met meer dan vijf procent zouden kunnen wor den beperkt. Beide categorieën uitga ven tezamen bedragen in totaal 22.5 miljard. Het VNO heeft, uitgaande van die cij fers en aangepast aan de cijfers voor 1971, beide categorieën met vijf pro cent beperkt. Het verbond komt dan op een totale beperking van de stij ging van ruim 1,1 miljard. Het verbond meent dat het uitsmeren van de beperking der stijging van de rijksuitgaven voor beide categorieën geen groot nadelig effect heeft op de deelgebieden van de rijksbegroting voor 1971. In totaal zou het, naar het inzicht van het verbond, een belangrij ke bijdrage leveren tot het herstel van een meer evenwichtige situatie. De flexibele categoriën van de rijks uitgaven een flexibiliteit op korte termijn zoals de minister van fi nanciën die in een bijlage van d« miljoenennota 1971 heeft aangegeven, zijn: consumptieve bestedingen, inko mensoverdrachten, investeringen, vermogensoverdrachten, kredietverle ningen en deelnemingen. Drs. P. Delfos, een der algemeen se cretarissen van het verband, heeft in een toelichting op deze standpuntbe paling o.m. opgemerkt dat de voorzit ters van het VNO en van de NCW eerder dit jaar in hun open brief al aandacht hebben gevraagd voor het bestrijden van de inflatie. Die infla tie, een autonome, ontstaat steeds als gevolg van een sterke groei van de collectieve bestedingen, waarbij de particuliere sector de lasten van die groei afwentelt. Men zou de inflatie kunnen terugdruk ken door, bij een voortzetting van het tempo van de groei der collectieve bestedingen, de particuliere sector of wel bereid moeten maken de lasten daarvan te dragen, ofwel die particu liere sector moeten dwingen die las ten te dragen. Het een is een proces van lange adem en het tweede is door een vergaand dirigisme, onge wenst en onuitvoerbaar. Blijft over: beperking van de groei van de collectieve bestedingen. Het VNO is van oordeel dat alleen deze weg openstaat. Slechts zo kan een belang rijke afremming van de conjuncture le situatie worden bereikt. VENLO De 27-jarige Trina B. L» heeft, volgens de Venlose politie in pa nische angst gehandeld toen zij maan dagavond laat haar 43-jarige ex- echtgenoot Ber B. doodschoot. Twee jaar geleden trouwden Trina en Ber met elkaar. Dit (voor beiden twee de) huwelijk liep op een mislukking uit. Trina wilde een jaar lang niets meer van haar man weten en trok bij haar moeder in. Ber zocht haar daar weer op een dag op, maar er werd niet open gedaan, woedend schoot hij toen met een pistool door de brievenbus. Daar voor werd hij tot een jaar veroordeeld. Begin september kwam hij vrij. Hij wist Trina zover te krijgen dat zij weer met hem ging samen wonen. Hij be loofde zich beter te gedragen. Daarvan kwam niet veel terecht. Als hij dronken was probeerde hij zijn vrouw te dwingen te zeggen wat ze al lemaal had gedaan terwijl hij in de ge vangenis zat. Voor Trina werd dit een obsessie. Maandag tijdens een familiefeestje was Ber zo dronken dat Trina weigerde met hem mee te gaan. Ze wilde liever met haar anderhalf jaar oude zoontje bij haar moeder slapen. Er volgde een hevige woordenwisse ling. In haar opwinding trok zij een revolver die zij onder haar rok verbor gen hield, en loste vier schoten die Ber in buik en hals troffen. Hoe de vrouw aan het wapen, is ge komen is niet bekend. Zij zegt de re volver al jaren te hebben.

De Vallei | 1970 | | pagina 15