Arabische eenheid rammelt Pompidou en Podgorny roerend eens Frans verzet tegen Euratom-politiek Brits koningshuis beter bewaakt Sophia Loren draagt verder alleen „vals" M Pen rook met Brazilië: ..Europa vijandig tegen ons regime Havenstaking Wereldbekend Aroma ANGELA DAVIS GEPAKT Spion Lonsdale overleden ■R grenzei 1 Paisley niet welkom in Australië n Britse troepen halen vuil op Reggio dreigt met afscheiding Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Poging Israëliër te ontvoeren WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Groep Palestijnen wil eigen regering vormen PARIJS Een groep Palestijnse leiders is bereid een voorlopige Pales tijnse revolutionaire regering uit te roepen, die met Israël zou kunnen on derhandelen over beëindiging van het conflict in het Midden-Oosten, zo heeft een woordvoerder van de groep, generaal Aboe Sameeh Toequan, in rarijs verklaard. Volgens Toequan, mede-oprichter van <W Palestijnse bevrijdingsorganisatie, zou de regering moeten bestaan uit 15 leden: tien burgers en vijf militairen. BI Fatah-leider Jassir Arafat en de lei der van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina George Habasj zijn uitgenodigd om zitting te nemen in de regering, Habasj heeft daarmee inge stemd, op voorwaarde dat de strijd voor de bevrijding van Palestina onaf hankelijk van de andere Arabische re geringen moet blijven, aldus Toequan. Hij stelde zich voor dat de voorlopige regering alle verzetsbewegingen onder één opperbevel zou moeten verenigen. Arafat heeft nog niet op het voorstel gereageerd. De voorlopige regering 7X>u zich op neutraal gebied moeten vestigen totdat Israël de bezette gebieden heeft ont ruimd. Onder toezicht van de V.N. zou de regering daarna naar Jeruzalem kunnen verhuizen. Toequan deelde mee dat hij president Nixon, president Pompidou, premier Kosygin en premier Heath alle Arabi sche staatshoofden en de Veiligheids raad van zijn voorstellen op de hoogte heeft gesteld. Drie vooraanstaande Palestijnse lei ders uit bezet Jordaans gebied houden op het ogenblik in Cairo besprekingen met Egyptische leiders over de toe komst van Palestina, o.m. over deze voorstellen, zo zei Toequan. Koning Hoessein en Jassir Arafat hebben in Amman hun handtekening gezet onder een akkoord inzake norma lisering van de toestand in Jordanië. Bij de ondertekening, die in de Tune sische ambassade plaatshad, was voorts premier Ladgham van Tunesië aanwe zig, die zijn handtekening onder het document zette in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Arabische comi té van toezicht op de uitvoering van de bestandsovereenkomst. Het nieuwe ak koord is door dit comité opgesteld. Bijzonderheden over het akkoord, waarvan de ondertekening door ra dio-Amman werd gemeld, zijn niet be kendgemaakt. In Libanon heeft Saeb Salani een nieuwe regering waarin hij zelf pre mier en minister van Binnenlandse Za ken is. Ghassan Tuenl is vice-premier en minister van Onderwijs en Voorlich ting en Khalil Aboe Harnas minister van Buitenlandse Zaken. Salam is viermaal eerder premier ge weest, de eerste maal in 1952 en de laatste in 1961. MOSKOU De Franse president Georges Pompidou heeft Moskou verla ten, na een statiebezoek van acht da gen aan de Sovjet-Unie. In een commu- nigué hebben Frankrijk en de Sov jet-Unie bevestigd, dat de onderlinge betrekkingen „vriendschappelijk" zyn. Ter verbreding en verdieping van de politieke banden zijn beide landen overeenkomen om eens in de twee jaar een gesprek tussen de ministers van Buitenlandse Zaken te arrangeren. Ook een „deugdelijk voorbereide" Europese veiligheidsconferentie zal tot ontspanning bijdragen, zo menen ze. Doel van de conferentie zou moeten zijn de ontwikkeling van onderlinge betrekkingen te bevorderen en het tot stand brengen van een permanente sa menwerking buiten de blokken van alle bëtrokken staten. Een afzonderlijke verklaring geeft een opsomming van de besprekingen welke president Georges Pompidou heeft gehouden. Zij veroordeelt alle .buitenlandse interventie" in Indo-Chi- na en dringt aan op een hervatting van de vredesbesprekingen over het Nabije Oosten „in de naaste toekomst" onder leiding van bemiddelaar Gunnar Jairing. Zij prijst met nieuwe non- agressieverdrag tussen Moskou en Bonn als „een belangrijke bijdrage" tot de vrede en veiligheid in Europa. Pompi dou en Sovjet-president Nicoloai Pod gorny ondertekenden het protocol voor nauwer politiek overleg. A De ondertekening van het proto col in Moskou tussen Frankrijk en Rusland. President Pompidou (links) en presi dent Podgorny (rechts) tekenen. Op de achtergrond o.a. partijleider Breznjef, partijleider Kosygin en de minister van Binnenlandse Zaken Gromyko. MARSEILLE Met steun van de communistische vakbond zijn de haven arbeiders van Marseille dinsdag voor 24 uur in staking gegaan. Met deze sta king willen zij kracht bijzetten aan hun eis voor een hoger garantieloon en ver vroegde pensionering. LUXEMBURG De ministerraad van de EEG belast mèt research heeft een begroting, groot 59 miljoen dollar, goedgekeurd, om met dit geld in 1971 ADVERTENTIE PIe*v Leef m9t plezier IIBHI Rook de échte Pall Mali Export Mi Wereldbekend aroma Pall Mali Export het researchwerk te kunnen voortzetten in de laboratoria en -installaties in West-Duitsland, Italië, België en Ne derland, Petten, waar men onderzoekt hoe kernenergie voor vreedzame doel einden kan worden gebruikt. Men kwam niet tot een overeenkomst over het „stroomlijnen" van de instal laties te Mol-Geel (België), Ispra (Ita lië), Karlsruhe (West-Duitsland) en Petten (Nederland), en zal verdere be sluiten hierover gaan namen, om de volgende bijeenkomst, die op 1 decem ber te Brussel wordt gehouden. Frankrijk verklaarde zich tegen het benoemen van een directeur-generaal die met het leiden van alle operaties belast was. Het stelde wel voor een „industriële directie" te benoemen die, aldus dit land, zou moeten zetelen te Ispra in Italië. De zes landen waren het er nog niet over eens hoe aan verrijkt uranium te komen nu de voornaamste leverancier, Amerika, niet meer in staat is om ge noeg te leveren. Frankrijk had er be zwaar tegen als men in de commissie, die moet uitmaken wat de meest doel treffende manier is om de EEG van verrijkt uranium te voorzien, een Brit se deskundige zou opnemen. Perspectieven voor voortzetting van de Europese wetenschappelijke politiek bleken ook dinsdagavond aan het eind van de vergadering nog niet in zicht. De raad besloot slechts de Euratom- begroting provisorisch voor 1971 te ver lengen. Aan ftet slot van de vergadering ver klaarde de Westduitse minister Hans Leussink. dat voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de bij gebrek aan een programma van onderzoek niet ge bruikte capaciteit van Euratom onder andere door verhuur ten volle te be nutten. De ministers zijn het niet eens ge worden over uitbreiden van de werk zaamheden van Euratom tot niet- nucleaire gebieden en evenmin over een basis voor een meerjarenprogram voor gemeenschappelijk onderzoek. CANBERRA Premier John Gorton heeft in het Australische Huis van Af gevaardigden meegedeeld, dat de mili tante Noordierse dominee Ian Paisley, door de Australische regering is ge waarschuwd dat hij de volgende maand tijdens het bezoek van de Paus niet welkom is. Hij gaf echter te verstaan dat een bezoek van Paisley niet verbo den zal worden. LONDEN De ontvoeringen in men op straat een pot verf over Canada en elders en het kapen van zich heen kreeg, passagiersvliegtuigen hebben geleid Kort daarvoor, trof men op een tot uitbreiding van de bewaking van leden van de Britse Koninklijke fa milie. Ook premier Heath en andere be langrijke leden van het kabinet heb ben meer bescherming gekregen. De hele zomer is er in Engeland gewerkt aan betere beveiliging van het Hof en van hoge politici. De eer ste stoot daartoe kwam kort voor de zomervakantie, toen er in het Lager huis twee gasgranaten -tot ontplof fing werden gebracht door een Ierse extremist. De speciale afdeling van Scotland Yard die in deze gevallen verant woordelijk is voor de bewaking, sloeg de schrik om het hart toen premier Heath in juni twee dagen nadat hij aan de macht was geko- nacht een slapende indringer aan in de ambtswoning van premier Wilson in Downingstreet nr. 10, die gewoon door een raam aan de achterkant naar binnen was geklommen. Premier Heath wordt nu, waar hij ook is, bewaakt door twee recher cheurs. In Buckingham Palace beschikt men over zeker vier hoofdinspec teurs van Scotland Yard. Eén van hen fungeert altijd als lijfwacht van koningin Elizabeth. Speciale aandacht geeft men nu ook aan de bewaking van kroon prins Charles en zijn zuster prinses Anne. Gisteren vloog het plaatsver vangend hoofd van de speciale afde ling van Scotland Yard naar het roerige Bermuda, waar prins Char les volgende week op bezoek komt. BRAZILIA De Braziliaanse dele gatie op de interparlementaire confe rentie in Den Haag heeft tijdens haar reis door Europa „de grootste vijandig heid" ontmoet, zo heeft de leider van deze delegatie, Flavio Marcilio, zijn te rugkeer in Brazilië verklaard. Hij zal bij president Medici een verslag uit brengen, waarin hij wijst op het voort durend vjjandige klimaat in Den Haag en verscheidene andere Europese lan den. „Hier in Bralilië, weten wij nog geen vijfde deel van wat er in de wereld over ons land wordt gezegd", aldus Marcilio, die voorzitter is van de com missie van Buitenlandse Zaken van de Bra/.iliaanse Kamer van Afgevaardig den. Hij noemt daarvoor twee oorza- WASHINGTON De FBI heeft in een motel in New York de 26-jarige negerin Angela Davis gearresteerd. Haar naam kwam voor op de lijst van tien personen die door de FBI het meest werden gezocht. Op beschuldi ging van moord en ontvoering zal zij zo spoedig mogelijk voor de rechter wor den geleid. De beschuldiging houdt verband met de schietpartij die op 7 augustus in het gerechtsgebouw van San Frandisco plaatshad, toen een groep gevangen uit het huis van bewaring van San Quentin probeerde te ontsnappen. 4 personen werden daarbij gedood onder wie op perrechter Harold Haley die als gijze laar was vastgehouden. Angela Davis wordt ervan beschuldigd de wapens te hebben gekocht die bij de schietpartij werden gebruikt. Mejuffrouw Davis is lerares in de fi losofie geweest aan de universiteit van alifornië. Ze werd uit die functie ont slagen, toen ze zei lid te zijn van de communistische partij. LONDEN De Russische spion Gor don Lonsdale die in 1961 de hoofdfiguur was in een zaak betreffende Britse vlootgeheimen is in de omgeving van Moskou op 47-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, toen hjj padde stoelen zocht. Dit heeft dinsdag de Mos- kousc correspondent van de Britse „Evening News" gemeld. Lonsdale, wiens werkelijke naam Ko- non Trofimovitsj Molody was, werd in 1961 in Engeland tot 25 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Drie jaar later werd hij echter uitgewisseld tegen de Britse zakenman Greville Wynne die in de Sovjet-Unie wegens spionage gevan gen zat. De ^nderen in het komplot met Lons dale waren het Amerikaanse echtpaar Peter en Helen Kroger, die vorig jaar werden uitgewisseld tegen de Britse docent Gerald Brooke, en de Britse Ethel Gee en Harry Houghton, die in mei jl. werden vrijgelaten. De groep spionnen zouden belangrij ke gegevens betreffende de kernduik- bootbasis Holy Loch, de Britse atoom duikboot „Dreadnought" en een sys teem om vliegtuigen te volgen, de Russen in handen hebben gespeeld. NEW YORK Voor haar vertrek per Pan American van New York naar Rome heeft de actrice Sophia Loren, van wie men zondagavond in een New Yorks ho tel juwelen ter waarde van een half miljoen dollar had gestolen, gezegd, dat zij voortaan alleen nog maar imitatie-juwelen gaat dragen. „Het kan me allemaal niet veel schelen", aldus de Italiaanse. „Het enige dat ik om mijn nek wil voelen zijn de armen van mijn kind". Het dragen van valse juwelen vond zij „een goed idee" van de journalisten. „Ik had nooit gedacht dat ik eigenlijk in mijn leven iets niet-echt» zou dragen. Be dankt voor de tip". ken: de „in ballingschap levende Brazi liaanse opstanddigen en bepaalde grote internationale economische groepen die gekant zijn tegen de ontwikkeling van Brazilië". De vijandigheid tegen Brazi lië is volgens hem niet alleen te vinden in pers en radio maar ook „in de Euro pese katholieke scholen, waar Brazilië in de schoolboeken wordt voorgesteld als een wrede dictatuur". De Braziliaanse delegatie kreeg tij dens de conferentie die begin deze maand in Den Haag werd gehouden, scherpe kritiek te verduren van het Nederlands® socialistische Tweede-Ka merlid Dankert en van een lid van de Franse delegatie. Tijdens een door de Brazilianen geor ganiseerde cocktailparty in het Kurhaus, waar een tentoonstellinkje was inge richt dat een gunstig beeld gaf van Brazilië, klonk opnieuw een kritisch geluid. De voorzitter van de Katholieke Werkende Jongeren, Wim Bos, sprong op het podium en zei de waarheid over Brazilië te zullen vertellen. Hij werd echter met geweld uit de zaal verwij derd. Bij de ingang deelde de KWJ pamfletten uit, waarin werd beschreven aan welke martelingen volgens hen po litieke gevangenen in Brazilië worden onderworpen. LONDEN De Britse regering gaat militaire eenheden inschakelen om te voorkomen dat tengevolge van de sta king van personeel van de vuilophaal diensten en andere openbare diensten gevaar voor de publieke gezondheid ontstaat. De troepen zullen'pas worden inge schakeld, als de betrokken vakbonden wiegeren te bemiddelen in de loonge- schilleai met de plaatselijke besturen, zo hebben de minister van B binnenlandse Zaken Reginald Maudlin en van Volkshuisvesting Peter Walker, verte genwoordigers van de plaatselijke overheden meegedeeld. De gemeenten hebben de stakende personeelsleden een weekloon van 16 pond en 10 shilling (plm. 150,-) aange boden, waarmee tegemoet wordt geko men aan een van de voornaamste eisen van de stakers. j» REGGIO CALABRIA (Italië) Het opstandige bevolkingsdeel van Reggio Calabria heeft gedreigd de stad van Italië af te scheiden als zij niet tot hoofdstad van het district Calabrië wordt uitgeroepen, in ieder geval geen belasting meer te betalen. Al drie maanden lang wordt in deze Zuiditaliaanse stad op gewelddadge wijze betoogd tegen de aanwijzing van de kleinere stad Catanzao, 125 kilome ter noordelijker gelegen, als districts hoofdstad. De inwoners van Catanzao voelen echter niets voor het afstand doen van deze eer, en er zijn aanwijzingen dat ook daar geweld zal uitbarsten als het Italiaanse parlement de stad haar jonge status ontneemt, zoals de regering wenst. Studenten zijn al de straat opge trokken en de gemeenteraad is in spoedzitting bijeengekomen. In Reggio hebben de betogers hun barricaden versterkt en tweemaal met stenen een grote veerboot verdreven, die trachtte de blokkade in het scheep vaartverkeer tussen Reggio en het ei land Sicilië te doorbreken. ADVERTENTIE 1 I Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi HAIFA Een Israëlische 29-jarige koopvaardijoficier die men vrijdag jl. in Marseille had trachten te ontvoeren, is te Haifa door de Israëlische veilig heidsdienst verhoord. Men bewaart hierover het grootste stilzwijgen. De zeeman, Avraham Moscovitz, was vrijdag toen hij naar zijn schip liep door twee mannen gegrepen en in een auto geduwd, die toen wegreed. Maar het gelukte Moscovitz, toen de wagen in het centrum van de stad voor verkeerslichten moest wachten, te ont vluchten. Hij rapporteerde het gebeurde aan de politie en keerde terug naar zijn schip. IVfet de Nobel-prijs onderscheiding van de Russische schrijver Solze- nitsin, die al jaren in onmin leeft met de leiders in het Kremlin, wordt d« sensationele zaak van de Russische schrijver Boris Pasternak weer een» in de herinnering gebracht. Pasternak kreeg de Nobelprijs in 1958, maar werd door de regering gedwongen er voor te bedanken. Solzenitsin staat er nog slechter voor dan Pasternak indertijd. Hij heeft acht jaar in gevangenschap en drie jaar in ballingschap vertoefd wegens kritiek op Stalin. Eerder dit jaar werd hij om zijn anti-Russische hou ding uit de Sovjet-schrijversbond ge stoten. De laatste maal, dat een Rus de Nobel prijs voor de literatuur ontving wa» in 1965, toen de kozakkenschrijver Michail Sjolochof, een door het Kremlin „goedgekeurd" schrijver, werd onderscheiden. De prijs bestaat dit jaar uit een bedrag van 200.000. Colzenitsin is in de tweede wereld- oorlog officier aan het front ge weest. Hij begon als gewoon soldaat aan het front bij Leningraad en ein digde door dapperheid als kapitein. Na de oorlog heeft hij acht jaar in een Stalinistisch werkkamp gezeten. Zijn ervaringen in dit kamp vormen de basis voor zijn enige roman die in Rusland zelf is uitgegeven: „Een dag in het leven van Ivan Denisowitsj". Na de Stalinisatie van Kroestsjef werd Solzenitsin gerehabiliteerd toen werd toegegeven, dat zijn arrestatie het ge volg was geweest van „een ongegron de politieke aanklacht". Solzenitsin zou zelf over de veroorde ling gezegd hebben: „Ik heb mijzelf nooit beschouwd als een onschuldig man die ten onrechte veroordeeld werd, omdat ik inderdaad meningen had die in die tijd verboden waren". De laatste drie jaren van zijn vonnis bracht hij door in een kamp waar ALEXANDER SOLZENITSIN voor de waarheid (met een kleine to) alles zo geregeld was dat men weinig hoop op overleving hoefde koesteren. Korte tijd na Stalins overlijden in maart 1953 werd hij uit het kamp ontslagen. Hij had zijn volledige straftijd er nog niet opzitten, maar wel bleef hij verbannen. Hij verdiende de kost door wiskunde te onderwijzen, werd door een ernstige vorm van kanker getroffen, waarna hij pas na lange tijd van herstelde, en zag het deportatievonnis in 1956 nietig verklaard. Het jaar daarop werd hij in ere hersteld. In 1962 publiceerde het literaire tijd schrift „Novy Mir" (Nieuwe Tijd) ge deelten uit „een dag in het leven van Ivan Denisovitsj", dat als een bom insloeg en binnen korte tijd was zijn naam op ieders lippen. In de dooiperiode in Rusland kreeg Solzenitsin zelfs lof toegezwaaid van de partij- en regeringsbladen Pravda en Izvestia. De dichter Jevgeny Jeftoesjenko, zelf niet geheel onbesproken in eigen land, heeft hem „de enige in leven zijnde klassieke schrijver" genoemd, en ook in het Westen hebben kritici verklaard, dat hij evenzeer boven zijn tijdgenoten uitsteekt als indertijd Tolstoi, Dostojefky, Gorky en Tsje- chof. Tn de motivering van de onderschei ding wijst de secretaris van de Zweedse academie, dr. Karl Gierow erop, dat Solzenitsin indertijd zonder vorm van proces tot acht jaar dwang arbeid werd veroordeeld. „De Russische litteratuur heeft zich al tijd gewend tot de lijdenden", aldus dr. Gierow. Als voorbeeld haalde hij een incident aan, toen de schrijver met een vriend een elegant café in Moskou bezocht, naar het nummer keek, dat hij van de vestiaire had gekregen en met een glimlach op merkte: „Zo zie je maar, aan dat nummer kun je niet ontkomen". Het was nummer 232, hetzelfde dat hem in het gevangenkamp op zijn pet, zijn borst, zijn armen en rug was gedrukt cijfers die niet meer verdwenen en fungeerden als een stempel op zijn gemoed en als een katalysator, even als de doodstraf waaraan Dostojefsky op de executieplaats ontsnapte". 'T'otdat hij uit de schrijversbond werd gestoten, hebben Solzenitsin en zijn vrouw in Ryazan gewoond op 180 km ten zuiden van Moskou. Hij heeft het daar zeer goed gehad. Hij kreeg royalties voor de vertalingen van zijn ene officieel uitgegeven ro man en kon daarvan een auto betalen en gasten uit het buitenland ontvan gen. Toen hij uit de schrijversbond gezet werd, kreeg hij ook geen royalties meer. Hij woont nu eens hier en dan weer daar en logeert dikwijls bij vrienden in de omgeving van Mos kou. Zijn credo als schrijver komt het dui delijkst naar voren in het slot van de brief van 1967 waar hij schrijft: „Niemand kan de weg naar de waar heid versperren, en om de zaak van de waarheid verder te helpen, ben ik zelfs bereid de dood te aanvaarden. Mogen herhaalde lessen ons uiteinde lijk leren niet te trachten de pen van een schrijver tijdens zijn leven tegen te houden".

De Vallei | 1970 | | pagina 3