Werkgevers over Uitgaan van ongeveer twee procent reële inkomstenverbetering Record-partij op Schiohol gevonden HOGE RAAD VERNIETIGT VONNIS RECHTER R. veen Bijna beslag op nieuwe kantoren van Bouwfonds Actuele agenda voor de Staten verjaardag? geef iets van Nieuwe cijfers wekken beroering ONRUSTBARENDE STIJGING VAN AANTAL STUDENTEN Albert in nieuwe rol Huiseigenaren woedend Werkgelegenheid en wa tervoorzien ing r Half jaar voor wapenhandel Tass bases op Cuba Man vlucht na wurgpoging hij maakt er een fijn cadeau van Het kan verkeren.. GOED DAT ER POLITIE IS. Bezorgd Begrip Zes maanden voor straatterreur Dat slaat maar raak! Die kraamverpleegster belde om half vijf. t WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 DEN HAAG Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en lid van de Sociaal-Economische Raad, verwacht dat de verga- daring van de Sociaal-Economische Raad van vrijdag a.s. over artikel 8 van de Wet op de loonvorming en artikel 2 van de Prijzenwet openbaar zal zjjn. Hjj deelde gistermiddag op een persbijeenkomst mee, dat de werkgeversvertegen woordigers in de SER hun concept-standpunt over artikel 8 en artikel 2 hebben geformuleerd en bij het secretariaat der commissie-Schouten die het ontwerp advies over deze materie voorbereid heeft ingeleverd. Het wachten was nog op het concept-standpunt van de werknemersvertegenwoordigers in de raad. Dat concept werd eerst maandag verwacht, toen dinsdagochtend en daarna dinsdag middag. In die vergadering van vrijdag zal blijken, hoe de kaarten liggen- De con juncturele situatie is ieder bekend en 't is maar de vraag of en wat er aan gedaan zal worden, aldus de heer Bak kenist. In de komende weken zal zich veel gaan aftekenen. Wanneer zal blijken dat in onderhandelingen een bepaalde mate van terughoudendheid aan de dag wordt gelegd, en wanneer in de komen de weken blijkt, dat in toenemende mate begrip bestaat voor de overtui ging wat de economie onder de huidige omstandigheden dragen kan, dan is er een kans gezamelijk een richtlijn voor de loonkostenontwikkeling in 1971 te bepalen. Sommige uitlatingen van werkne merskant hebben de heer Bakkenist echter een beetje bezorgd gemaakt, vooral die van de tweede voorzitter van het NW, de heer A. de Boon. Deze heeft volgens de heer Bakkenist ver klaard dat de vakcentrales zelf de loon stijging zullen bepalen. Als het inderdaad zo mocht blijken te zijn, dat men geen oog heeft voor de situatie waarin Nederland verkeert, dan kan de heer Bakkenist zich voorstellen dat de overheid ingrijpt en een loon maatregel afkondigt. De overheid kan immers niet anders omdat, voor het zo ver komt, al is gebleken dat we er in het georganiseerde overleg niet uit zijn gekomen. Als het dan tot een loon maatregel komt zullen de werkgevers daar achter staan. We hebben hier bij het VNO wel eens zo zitten cijferen over de moge lijkheden voor het volgend jaar, gezien de conjuncturele situatie van nu, zo zei de heer Bakkenist. Uitgaande van een redelijke inko mensverbetering in contracten en reke ning houdende met een verwachte prijsstijging in 1971 van wel vier pro cent, met de autonome loonstijging en stijging van sociale lasten en tenslotte met een incidentele loonstijging, dan komt hel totaal uit in de buurt van de 7 3/4 procent loonkostenstijging. De heer Bakkenist ging daarbij uit van een reële inkomensverbetering van onge veer twee procent. Als het in de buurt van die 7 3/4 procent loonstijging in 1971 zou kunnen blijven, dan zou er veel goeds tot stand kunnen komen. Maar als de prijsstij gingen hoger uitvallen, als er moeilijk heden in bepaalde bedrijfstakken ont staan, als de concurrentiepositie ver der verslechtert, dan is men er als de kippen bij om de vinger op de overheid te richten en te zeggen dat ze geen be leid heeft gevoerd. SCHIPHOL De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol heeft een recordpartij hasjiesj van 36 kg. in beslag genomen. Deze werd aangetrof fen in twee koffers, die waren achter gelaten in de aankomsthal van de luchthaven. Van de eigenaar ontbreekt leder spoor. De koffers waren ontdaan van alle labels, die eraan worden bevestigd voor het transport door de lucht. Aangeno men wordt dat de eigenaar de moed in de schoenen is gezonken, toen hij (of zij) zag dat de Schiphol-douane aan de balies bij de uitgang nauwkeurige in spectie uitvoerde. Hoewel de politie mededeelt dat zij noch de afzender, noch de transporteur, noch de eindbestemming van de partij hasjiesj kent, heeft zij reden aan te ne men dat de betrokken passagier uit Frankfort is gekomen met een lijn- vliegtuig van de Lufthansa. Volgens het gerechtelijk laboratorium is de hasjiesj, die inmiddels is onderzocht, afkomstig uit Nepal. In tegenstelling tot vorige ontdekkin gen van hasjiesj-transporten hadden de afzenders ditmaal geen moeite gedaan deze partij in de koffers zonder dubbele bodem te verbergen. Belde koffers, waarin geen andere voorwerpen wer den aangetroffen, zaten boordevol met het verdovende middel. DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het vonnis vernietigd van het gerechtshof in Den Haag tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. Het gerechtshof had mr. R. (60) ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. De Hoge Raad heeft de behandeling van de zaak nu verwezen naar het gerechtshof in Arnhem. Bij het ongeluk werd de achttienjari ge Henk Lammers met zijn bromfiets aangereden door de hem tegemoetko mende auto van de Haarlemse rechter die in een slip was geraakt. De jongen werd later dood onder de auto in een sloot gevonden. Het hof had bewezen verklaard dat mr. R. „in ernstige mate onvoorzichtig heeft gehandeld", omdat hij was geslipt onder inloed van alcoholhoudende drank, rijdend in een auto op banden die naar hij wist aan vernieuwing toe waren. De Hoge Raad vindt één van de zes tien door mr. R. ingediende cassatie middelen gegrond, namelijk dat in het arrest van het gerechtshof niet uit de bewijsmiddelen blijkt dat hij onvoor zichtig heeft gereden. Advocaat-generaal mr. J. Remmelink had op 15 september geconcludeerd tot verwerpin. n het cassatieberoep, om dat hij a '.estien cassatiemiddelen onaannemelijk vond. ARNHEM De Arnhemse politie rechter heeft gisteren de 27-jarige Wa- geningse koopman D. N. wegens het afleveren van een vuurwapen veroor deeld tot zes maanden gevangenis met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk. Dit is een aanzienlijk hogere straf dan voorheen gebruikelijk was, wat in ver band staat met de inwerkingtreding van een wijziging van de wapenwet. Door deze wijziging die op 1 juli in werking trad, zijn delicten, die vroeger overtre dingen waren, misdrijven geworden en zijn de strafmaxima verhoogd. De officier van justitie, mr. Boekraad, wees er in zijn requisitoir op dat voor het eerst in Arnhem krachtens de wets wijziging voorlopige hechtenis is toe gepast ten aanzien van iemand die ver dacht werd van het afleveren van een vuurwapen. Hij zei van straffere aanpak geen wonderen te verwachten, maar na enige tijd kan het effect van een straf- verzwaring dit is ook het standpunt van de minister kopers van vuurwa penen afschrikken. De Wageninger ontkende ooit een pistool in zijn bezit te hebben gehad, maar getuigenverklaringen bevestigen het tegendeel. MOSKOU Het Russische persbu reau Tass heeft officieel bekendge maakt. dat Rusland geen militaire ba sis op Cuba bouwt. Gezegd wordt verder dat Rusland „niets onderneemt dat in strijd is met het akkoord dat Rusland en de Ver enigde Staten in 1962 hébben gesloten". In dat jaar gaf de toendalige Russi sche premier en partijleider Kroestsjef pas toe aan het bevel van president Kennedy zijn raketten van Cuba weg te halen, toen de emoties al gevaarlijk hoog waren opgelopen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat een Rus sisch onderzeeboothulpschip vertrokken is uit de Cubaanse haven Cienfuegos. waardoor de mogelijkheid dat de ha ven wordt gebruikt als basis voor Rus sische onderzeeboten met kernprojec tielen is verkleind. De heer Bakkenist zei niet erg optimistisch te zijn over de grote terug houdendheid van vakbonden bij loon onderhandelingen. Hij zei ook wel te begrijpen dat de leiding van de vakbe weging rekening moet houden met haar achterban. Voor afspraken zijn echter tenminste twee partijen nodig. Wij willen graag met de vakbeweging in 't georganiseer de overleg komen tot richtinggevende afspraken. Dat zal al tot uitdrukking komen in de vergadering van de S.E.R. van vrijdag. Als de vakbeweging dan ook zegt dat ze geen richtgevende afspraken wil. dan wordt het voor ons ook moeilijk of we artikel acht wel kwijt zouden kun nen, aldus de heer Bakkenist. it „Ik heb in rri'n leven alles op de planken gedaan" heeft Al- bert Mol eens gezegd. Maar bij dat „alles" was een rol als presenta- lor op de Intercontex in de Am sterdamse RAI nog niet inbegrepen. Albert presenteerde de nieuwe mo dellen op guitige wijze. HOEVELAKEN' Op het nippertje is voorkomen, dat gisteren beslag werd gelegd op de gloednieuwe kantoren van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken. De bewoners-eigenaars van 450 Bouwfondswoningen in Gro ningen dreigden dit te laten doen om dat het bouwfonds zou weigeren de da ken van hun woningen te vernieuwen. De daartoe opgerichte „Dakpannen- commissie" zou met een beslaglegging alle activiteiten van het Bouwfonds hebben lamgelegd. Het Bouwfonds wei gerde door betaling van een dwangsom de dreiging af te wenden. Op het laat ste moment besloten alle betrokkenen de koppen nog eens bij elkaar te ste ken. „Alle begrip voor de beweegreden van de huiseigenaars", zegt de heer R. R. Karsten, commercieel directeur van het bouwfonds, „maar onze goede naam is buiten onze schuld geschaad. De slechte kwaliteiten van de dakpannen kwam pas veel later aan het licht. „Alle dakpannen uit die periode be ginnen echter nu pas hun gebreken te vertonen. Ze breken bij vorst, schilfe ren. Dat proces gaat nog steeds door". De Groningse rechtbank bepaalde be gin augustus dat het bouwfonds de dakpannen op 15 september moest heb ben vernieuwd. Hierop werd een dwangsom van duizend gulden per dag gesteld, „Wij hebben de daken her steld", zegt de-heer Kartsen, ..maar we blijven niet aan de gang". Met een totale vernieuwing van de dakpanbekleding zou f 450.00 zijn ge moeid. Het Bouwfonds weigerde de dwang som te betalen en vroeg uitstel. De ei genaren dreigden met de beslaglegging als op 12 oktober geen duidelijk ant woord zou zijn ontvangen. VEN'LO Een nog onbekende man heeft gisternacht in een huis aan de Pastoor Gadiotstraat te Venlo gepro beerd de 28-jarige Wilhelmina van Leeuwen-K. te wurgen. De vrouw lag te slapen toen zij door gestommel naast haar bed plotseling de man gewaar werd. Zij slaakte een luide gil. De indringer sloeg daarop zijn sjaal om de hals van de vrouw en trachtte haar te wurgen. Hij liet de naar adem snakkende vrouw los toen hij plotseling gerucht hoorde en nam de vlucht met medene ming van een portemonnee met zestig gulden en een dames horloge. ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft dinsdag de 19-jarige vloeren- legger S. G. uit Arnhem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan een maand voorwaardelijk, wegens diefstal van o.m. een aantal bromfietsen en het aftuigen van een wandelaar in het park Sonsbeek in Arn hem. Hét vonnis was conform do eis. ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland gaan in hun vergade ring van woensdag 21 oktober enkele belangrijke en actuele zaken bespre ken; op de agenda staan nl. o.m. rap porten en nota's over de drinkwater voorziening in deze provincie, de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Gelderland en de opslag van twee dehands auto's, sloopauto's en auto wrakken. Bij de bespreking van de nota over de drinkwatervoorziening kpmt onge twijfeld het vooronderzoek dat het rijk o.m. in de omgeving van Uddel naar de mogelijkheid van infiltratiewerken instelt ter sprake, evenals de fluor- kwestie. Daarnaast zal gesproken worden over het streven naar verdere concen tratie van waterleidingbedrijven. De behandeling van het rapport over de ontwikkeling van de werkgelegen heid komt op een interessant moment, zo kort na het werkbezoek van de vak centrales aan Gelderland. In het bijzon der zal aandacht besteed worden aan de situatie in het Rivierengebied en de Oostelijke Achterhoek. Van de verdere agendapunten noe men we een voorstel tot omwikkeling van vormingsactiviteiten ten behoeve van hec (toekomstige) hoger provin ciaal personeel, een voorstel tot wijzi ging van het reglement voor het pol derdistrict Neder-Betuwe, subsidie- voorstellen ten behoeve van de Stich ting Noordwest-Veluwe, de stichtingen De Essenburgh te Harderwijk en *t Dackhues te Huissen en verscheiden® instellingen op het gebied van de maat schappelijke zorg, én de vaststelling van de rekening van de provinciale in komsten en uitgaven over 1968. Direct na de opening van de verga dering (die om tien uur in het Huis der Provincie begint) worden de geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid mevrouw G. D. Keuning-Berends uit Arnhem onderzocht. Mevrouw Keuning neemt de plaats in van de heer H. HL Veluwenkamp uit Renkum (gratis fraaie geschenkverpakKing) DEN HAAG Het aantal studenten zal de komende jaren onrustbarend stijgen. Volgens berekeningen die de afgelo pen zomer zün gemaakt zullen er in het jaar 2000 ongeveer 300.000 studenten zijn, driemaal zoveel als in het cursus jaar 1970/71. Op het ministerie van Onderwijs hebben deze nieuwe cijfers beroering gewekt. Het beleid van minister Veringa is gebaseerd op aanzienlijk lagere aantal len. De laatste toekomstvoorspellingen in 1968 (van de commissie Dalmulder), sprak van ongeveer 130.000 studenten in 1980. Op het ministerie wordt al voorzichtig gerekend op 150.000 studen ten. De nieuwe prognose is opgesteld in opdracht van de commissi' die de stichting van een nieuwe medische fa culteit in Maastricht voorbereidt. Com missievoorzitter Tans (oud-Tweede Ka merlid voor de PvdA) zei gisteren dat het Centraal (Planbureau voor de statis tiek, na zijn aanvankeleijke schrik over de hoge aantallen, niets kon aanmerken op de wijze waarop ze waren berekend. De universitiet in Limburg zal om streeks 2000 plaats moeten bieden aan zeker twintigduizend studenten. Vol gens de commissie-Tans kan de facul teit op 1 september 1974 beginnen. Minister Veringa (Onderwijs) oekijkt thans of de commissie haar plannen mag uitvoeren. Nog voor de Kamerver kiezingen zal het defeinitieve plan wor den vastgesteld. Tegelijk met de opstelling van het plan voor de faculteit wordt gewerkt aan de stichting van een academisch ziekenhuis met een capaciteit van on geveer achthonderd bedden. Het ligt niet in de bedoeling een campus t® bouwen. ADVERTENTIE Vorige week Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had, maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil •beulen zijn hetl Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hoop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman; hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rèmmen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, als het even kan doen wij dat ènders. Hij gaat naar zo'n troep jetoe,hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaa» en hem dóórlaten?" Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik:

De Vallei | 1970 | | pagina 4