Dit jaar misschien voor het laatst Gallinova weer grote pluimveemanifestatie W apenhandelaar kreeg zes maanden Fusie van CNV- bonden op komst Bernadette Devlin doet beroep op Eur. Hof JONGEMAN STAK BRAND AAN Rijkspolitie ontruimt gekraakt seminarie VEILING SEPTER TIEL Winkeliers gaan koopzegel invoeren Schaakclub komt weer tot leven Geslaagd Daders van veediefstal en wapenbezit aangehouden Minister Bakker opent sluizen- complex bij Drie! Trim door gvm Spreekuur van burgemeester Ge west vorming nog dit jaar mogelijk Raamkozijnen gestolen VEILING GELDERMALSEN Paelimann naar ziekenhuis Burgerlijke Stand KESTEREN LIENDEN Herfstwandeltochl door bossen Nieuwe vl ooichef in Zuid-Europa Hasjiesj-smokkelaars in gevecht Veilige wagen op komst Tumult in Denemarken om sigaretten Sovjet-kunstenaar veroordeeld Man kocht Kyitoom Nog meer moorden door Susan Atkins WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 BARNEVELD Eind oktober beleeft Barneveld weer de grote manifestatie op pluimveegebied die voor de Vel uwe vooral maar ook voor een groot deel van midden-Nederland een traditie is geworden, de tentoonstelling en beurs „Galli nova". Een evenement dat weliswaar moeilijk te vergelijken is met de interna tionale show Ornithophilia in Utrecht, maar toch altijd nog zo'n vijftienduizend tot twintigduizend bezoekers weet te trekken, een getal waar men ook dit jaar weer op rekent. Hoogtepunt van de expositie zijn weer de voor ons land unieke Inzendingen van bedrijfspluimvee. Hier kan men zien welke kip er schuil gaat achter de vreemdst klinkende naam. De organisatoren van Gallinova, de twaalfde in Barneveld, hebben voor dit jaar, van woensdag 28 tot en met zater dag 31 oktober, weer de beschikking kunnen krijgen over de grote pluim veehal. Dat is dan de laatste keer want die hal wordt tot sporthal verbouwd en men zal in de toekomst moeten omzien naar een andere behuizing voor de pluimveetentoonstelling. Het is overi gens nog maar de vraag of de „Gallino va" in de huidige vorm kan blijven voortbestaan. De situatie in de pluim veehouderij kan niet bepaald rooskleu rig worden genoemd, sommige grote bedrijven hebben het op de expositie en beurs af laten weten. Hun plaats is weliswaar door andere ingenomen, maar men vraagt zich in de kringen van het bestuur van Gallinova toch wel af of men de nationale en regionale pluimveemanifesrtatie toch niet een an dere opzet zal moeten gaan ge-en. Gallinova is toch al sterk op de toe komst ingesteld. Die zal laten zien dat de pluimveehoueerij met aanverwante AMERONGEN De 30 winkeliers in Amerongen, die gezamenlijk een zegel uitgeven, de zg. A-Z-zegel. hebben zich beraden over het te volgen rcclamebe- leid. Bijna algemeen was men van oordeel, dat het gezamenlijk besteden van 40.000 gulden per jaar aan dit reclame medium de laatste jaren goed heeft voldaan, maar in de toekomst op de zelfde manier niet meer mogelijk is. De belangrijkste oorzaak is de BTW. Omdat deze 1 jan. as. verhoogd wordt en de zegels worden gegeven over de totaal ontvangen bedragen, wordt de korting over het bedrag zonder belas ting aanzienlijk groter dan 2 pet. En dat is met de steeds kleiner wordende winstmarges niet mogelijk. Om die concurrentie te ondervangen hebben de gezamenlijke Amerongse winkeliers besloten een nieuwere ma nier van reclame door middel van ze gels in te voeren: de koopzegel. In de vijf jaren van het bestaan van de A- Z-zegel is zo ongeveer tweehonderddui zend gulden door het simpele zegeltje aan de inwoners terugbetaald. Na 1 ja nuari willen deze winkeliers daar nog een schepje bovenop gaan doen, al is het dan met een andere A-Z-zegel. AMERONGEN De enkele jaren bestaande schaakclub leek aan het ein de van het vorige seizoen niet meer levensvatbaar door het wegvallen van enkele leden. Een paar schakers uit Amerongen vonden dat toch te gek en nodigden iedereen uit te komen scha ken of deze sport te gaan leren. Dit heeft tot resultaat gehad dat een vol doende aantal zich heeft aangemeld om opnieuw in onderling competitie-ver hand 's maandagsavonds het schaakspel te spelen en te leren. Natuurlijk is het aantal spelers steeds voor uitbreiding vatbaar. De schaak club speelt in de kantine van de G+ 1 meubelfabriek (Fa. vd. Heiden) Indu strieweg N-Amerongen. Ook jeugdigen tot 15 jaar zijn welkom. Als er zich een tiental jongens en meisjes aanmelden is het mogelijk een jeugdgroep te begin nen die zonder kosten van half 7 tot half 9 zal kunnen spelen. Belangstellen den in Eist kunnen inlichtingen krijgen bij de heer A. Stuivenburg, Schoolweg 33. Vertrokken personen in de maand september: Pronk ev van Veenendaal, J. van Hoofdstraat 49 te Kesteren naar Via- nen. Wolffers ev Mallet, H. T. N. van Boveneindstraat 20 Kesteren naar Epe. Van Setten, H. N. van Ooievaarstraat 55 te Opheusden naar Zoelen. Stahlhoff, A. A. M. van Hoofdstraat 44 te Keste ren naar Weert. Van Vlooten, D. van J. Tooropstr. 19 te Kesteren naar Rhenen. Hildebrand, F. H. van Stationstr. 28 naar Wageningen. Van 't Leven, J. A. van Boveneindsestr. 32 te Kesteren naar Tunesië. Koopman ev Van 't Le ven en 7 kind. van Boveneindsestraat 32 te Kesteren naar Tunesië. Budding, W. G. van Dorpsplein 4 te Kesteren naar Rheden. Devèrs, A. A. en gezin van Const. Huygensstraat 10 te Keste ren naar Rhenen. Peters, G. J. van Ooievaarstraat 11 te Opheusden naar Ochten. Smit, C. en gezin van Smacht- kamp 57 te Opheusden naar Avereest. Van De Pol, M. en gezin van Lijster straat 42 te Opheusden naar Dode- waard. Otterman, A. C. van Fruitstr. 6 te Kesteren naar Dirksland. VEENENDAAL Verschillende werknemers in de metaalnijverheid uit Veenendaal en omgeving ontvangen volgende week dinsdag in de chr. LTS aan de Sprengcnweg te Apeldoorn een diploma van „Smecoma", de Stichting Vakopleiding in de Metaalnijverheid. Het zijn J. Bolderman, G. van Enge lenburg, C. van de Haar, G. W. Bos, T. M. Budding, G. Hardeman, P. H. Lange, J. G. van Loosdrecht, J. de Man, F. E. A. Meulenbroek uit Veenendaal. M. G. Hendriksen uit Ederveen en F. Hen- driksen, F. E. M. d'Hont en Ch. Groene- veld uit Ede. bedrijven een ontwikkeling doormaakt die bijzonder snel gaat, vaak in een tempo dat men moeilijk bij kan hou den. Dat is met name in Gelderland nogal eens het geval waar gebleken uit dat de pluimveehouderij zo langzamer hand bij die in Brabant en Limburg achterop komt. Was tn 1962 in de leg- sector nog 31 procent van het landelijk aantal bedrijven in Gelderland geves tigd, nu is dat nog maar 27 procent. Voor de slachtsector ligt dat nog an ders. Daar maakte in 1962 het Gelderse percentage nog 28 pet. uit, nu is dat teruggelopen tot 17 pet. Mag men deze cijfers bezien in het licht van verschui vingen binnen ons land en wisselende expansie, niet zo opwekkend is het te horen dat ons land thans in de EEG nog maar tien procent van de legpluim- veestapel heeft, een cijfer dat een tien jaar geleden aanmerkelijk hoger lag en zeker op 20 tot 25 pet. geschat kan wor den. De vraag is dan ook of Nederland zich hier niet, bij alle regelingen en internationale verordeningen, de kaas van het brood heeft laten eten. Gelderland loopt ook niet zo heel erg vooraan bij de vergroting van de be drijven. Ons land telt 530 bedrijven met meer dan 5000 dieren. In Gelder land vinden we er daarvan nog geen honderd. In Brabant zo'n kleine 150 en in Limburg meer dan 130. Wat men in Gelderland en met name op de Veluwe DOORNSPIJK Op verdenking van illegaal wapenbezit en diefstal van vee uit een weide heeft de rijkspolitie van Doornspijk op de Veluwe M. H. V. uit Doornspijk en G. J. van D. uit Deven ter aangehouden. Beiden zullen vandaag voor de officier van justitie in Zwolle worden geleid. Na een tip deed de politie een inval in de woning van de Doornspijker V. Ze vond daar twee vuurbuksen met 450 patronen. Tevens werd in de schuur ongeveer tachtig kilo Vlees ontdekt. V. was op dat ogenblik niet thuis, maar even later arriveerde hij in gezelschap van zijn vriend Van D. In hun auto vond de politie een tweede partij vlees. Aanvankelijk verklaarden V. en Van D. dat het vlees afkomstig was van een wild zwijn, dat ze lm de kroondomeinen geschoten hadden. Dit verhaal vond echter geen geloof, omdat tussen het vlees een paar koeiepoten uitstaken. De beide aangehoudenen werden na der aan de tand gevoeld en toen bleek, dat ze bij Kampen een paar koeien in een weide hadden doodgeschoten en ter plaatse hadden uitgebeend. Enige we ken geleden hadden ze, ook bij Kam pen, een varken eenzelfde lot laten on dergaan. De politie trof in de woning Van V. later nog een groot aantal gebruiks voorwerpen en gereedschappen aan, die in de laatste tijd in Doornspijk en 't Harde bleken te zijn gestolen. Van D. en V. hebben verschillende feiten be kend. Het onderzoek wordt voortgezet. Ook bij een andere inwoner van Doornspijk, C. C., werd door de politie een clandestien vuurwapen ontdekt. C. heeft echter niets met de stroperij van V. en de diefstallen van Van D. en V. te maken. Veilingbericht van veiling Septer te Tiel. Van maandag 12 oktober 1970. Appelen: kl., 75/op, 70/75, 65/70, 60/65, 55/60, 1, 2; 'Bloemee 37—53, 21—29; James Grieve 1 20—27. 18—23, ""Cox's Or. Pip pin 1, 34—39, 33—35, 28—32, 17—23, ""Cox's Orange Pippin 2, 3136, 29—33. 26—31, 16—20, 14—16, Goudreinette 1, 35—40, 25—29, 20—24, Goudreinette 2, 22—34, 21—26, Ingrid Marie 2, 24—29, 23—27, 15—21, 14—18, Dijkmanszoet 4656, 2430; Benderzoet 3440, Ja sappel 3551. 2935, Steroppel 1 34—40, 2532, Golden Deli cious 1 45—56, 43—51, 41—49, Golden Delicious 2. 3035, 28—31, 2429, Laxton Superb. 1, 21—26, 16—19, Laxton Superbe. 2. 16—18, 14—16, Fabrieksfruit per 100 kg blank 11.30, rood 8.00, kroet per 100 kg zuur 9.30, rood 8.00, zoet 6.20. Peren: ""Legipont 2, 2732, 2426, 1821, ""Conference 1, 21—27, 19—22, ""Conference 2, 20—26, Beurre Harddy 2. 26—28, 20—23. ""Brederode 3140, 20—27; Gieser Wildeman 43—71, 29—34; St. Remy 2125, 16—20; IJsbouten 22—35, 10—17; Winterjan 31—37, 17—22; Doyenne du Cornice 1, 5059, 48—54, ""Bonne Louise d'Avr. 1, 3739, 'Bonne Louise d'Avr. 2, 29—32, 27—30, Groenten: andijvie 1620; princesse- bonen 411.09; kassnijbonen 1.281.48; prei 1922; uien 1629; Savooiekool 1021, komkommers, groene per stuk 3439; rodekool 1419; wortelen 1521; wortelen per bosje 3238; spinazie 4148; tomaten per bakje e a 5.50 5.60, e b 5.40—5.50 e b 4.10—4.20; to- mater per bakje 2.904.90. Aardappe len middel 15—18. is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld, wel is, dat is zuinig. Die zuinigheid kan veel bedrijven in moeilijke tijden red den. Die komt vooral tot uiting bij de bouw van hokken en de inrichting daarvan tot uiting. Men ziet in dat men de kosten laag moet. houden omdat de winstmarge nog steeds een neiging tot daling vertoont. Een lichtpunt 1s er wel, en die zal op de Gallinova ook wel tot uiting komen: de moeilijke situatie in de legsector schijnt tot een einde te komen. Dat kan veel goedmaken voor 1971 dat wel een moeilijk jaar wordt voor de slachtkui- kenmesterij. Bij dat alles blijft men in Barneveld nog steeds het centrum voor alles wat met kippen en eieren te maken heeft, toch redelijk optimistisch. Daarvan ge tuigt het feit dat er meer dan veertig bedrijven op de pluimveetentoonstel ling een stand hebben staan en dat er ruim 2200 inzendingen op het gebied vaarde sport fokkerij te zien zullen zijn. ARNHEM Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat opent op 2 no vember het stuw- en sluiscomplex in de Rijn bij Driel. Dit zal ook de inge bruikneming betekenen van het gehele systeem van sluis- en stuwcomplexen bij Driel, Amerongen en Hagestein. 70 km van Nederrijn en Lek zijn hierdoor gekanaliseerd. De kosten hiervoor heb ben 137 miljoen gld bedragen. De kanalisatie is tevens gepaard ge gaan met het uitdiepen van sommige gedeelten van Nederrijn, Lek en Pan- nerdens kanaal. Twee bochten van de IJssel bij Rhe den en Doesburg werden afgesneden. De totale kosten zijn daardoor gekomen op 185 miljoen gld. Een belangrijke verbetering van IJssel, Nederrijn en Lek als vaarwegen is er door verkregen. Het is nu ook mogelijk geworden om in samenhang met o.m. de spuisluis in de Haringvlietdam de waterhuishouding in ons land te beheersen en te beheren. In de toekomst zijn deze maatregelen ook van belang voor de watervoorziening van de bevolking, de industrie en de landbouw en in de strijd tegen de ver- zilting en de vervuiling van het opper vlaktewater in Nederland. ARNHEM De Arnhemse politie rechter mr. J. de Zoete heeft gisteren voor het eerst in Nederland de nieuwe vuurwapen wet van 24 juni 1970 toege past die het mogelijk maakt wapenhan delaren tot maximaal vier jaar gevan genisstraf te veroordelen; voorheen kon de kantonrechter niet verder komen dan twee maanden hechtenis. De politierechter veroordeelde de 27-jarige Wagen inger Barend N., zwa ger van de Arnhemse wapenkoning Cor Enneking, die nog onlangs voor de tele visie verklaarde de wapenhandel na de invoering van de nieuwe wet „te link" te vinden, tot zes maanden gevangenis straf waarvan vier voorwaardelijk. Hij kondigde aan dat wapenzaken voortaan door de meervoudige kamer zullen worden behandeld, waar aanzienlijk hogere straffen kunnen worden gege ven. Omdat de transactie met het 9 mm FN pistool van N. plaats had in een overgangsfase ging de politierechter niet mee met de eis van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk van offi cier van justitie mr. J. H. G. Boekraad. De officier noemde het geen toevallig heid dat de regering een diepe zorg kent over het schrikbarend toenemende wapenbezit, waarbij de ernst van de situatie in het bijzonder in Arnhem tot uiting is gekomen. Hij stelde vooral de illegale handel verantwoordelijk voor het steeds enger wordende wapenbezit. „Bij al het menselijk leed dat door vuurwapens kan worden veroorzaakt, blijven de handelaren meestal achter de schermen. Het gaat nu om een ef- Geboren: Catrina, d.v. J. F. H. de Haas en H. G. Derksen; Hendrika J. D.. d.v. H. J. Cornelisse en A. C. Baars; Gerritje J., d.v. W. H. Berends en H. C. van Arkelen; Esther H., d.v. A. Wolf en G. H. van Doorn; Nieske, d.v. A. J. van Voorthuizen en G. Stam; Johanna E.. d.v. G. J. van Vessem en P. van Alfen; Gerda Bd.v. M. van Ewijk en J. de Zoete: Gerarda T. G., d.v. W. M. de Vree en J. van Dijk; Wouter C., z.v. J J. van de Waal en G. J. van Laviere; Nicola as, z.v. M. J. van Verseveld en N. Pallada; Geertje, d.v. M. Wendels en W. Struyk (Rhenen); Jan D., z.v. J. D. Tim mer en W. C. Cornel isse; Pieter J., z.v. G. J. D. van Sijll en C. A. J. de Wit; Teunis, z.v. H. K. J. van Noort en N. Scholtus; Geurtje d. v. D. van Tuil en M. C. J. van de Kuil; Michaël Ferdi nand B., z.v. P. Zitter en G. Gouds waard; Marcel J. P., z.v. A. Walbeek en G. G. van Ingen; Christinus, z.v. H. C. van Blijderveen en H. W. van Verse veld; Johannes C., z.v. C. A. van Ton geren en B. Timmer; Lia, d.v. T. Hon- ders en G. J. Ruiterkamp; geboren te Rhenen: Roelofina J. E., d.v. F. K. Tim mer en G. van Ewijk; Machteld H., d.v. A. Parmentier en E. E. Kortenray; Ju lia N., d.v. J. Hofman en N. Voorma; Catharina G. A., d.v. T. J. T. Merkx en G. J. W. Reijers; geb. te Culemborg: Sjors H., z.v. H. L. Verburg en A. H. M. van Ommeren; geb. te Tiel; Anne H. M., d.v. M. van Dalen en T. A. M. van Zessen. Getrouwd: E. van Deelen te Barne veld en J. KoolG. van der Schaft en J. H. Septer; A. Volker, Sliedrecht en M. C. J. van Ommeren; J. M. van Wijk, Veenendaal en E. van Verseveld; L. F. W. ter Haar. Maurik en H. J. van Os senbruggen; C. V. Silvestre, Amsterdam en A. de Jongh; J. W. van der Wal en J. Esmeijer; J. Scheele. Rhenen en J. C. G. Timmer; W. G. Dirkse. Rhenen en A. Honders; J. van Lent. Kesteren en D. C. Albers; E. Peters. Echteld en J. M. Burgers; E. J. K. Wissink en M. Kwint; M. J. van Brenk. Kesteren en G. van Olderen; M. van Willigen en W. K. Knuivers. Overleden: Johanna W. van Eek, 91 j., wed. v. A. J. Doornenbal; Johannes H. Albers, 90 j„ echtg. v. O. Hout; Jo hanna M. van Beusichem, 78 j., wed. v. T. Willekes; Jan H. Steenis, 65 j., echt. v. H. M. Kwint; Gerritje van Olderen, 75 j.. wed. v. T. Berends; Hendrlkus van Oort, 91 j., echtg. v. H. van Koute ren; Johannes van Beekhoff, 94 j., wedn. v. D. J. M. Hol: Everdina H. Ver- wey, ongeh. 99 j.; Dirk SLhaaij, 56 j.. echtg. v. J. J. Ton (won. te Ophemert); Hendrik, J. van Ommeren, 92 j;, wedn. v. J. H. van Ommeren; overl. te Tiel: Johanna H. M. Hal, 70 j., echtg. v. M. van Ingen; Reijer Zaaijer, 71 j., echtg. v. D. F. van Tintelen; Cornelis J. van Verseveld, 59 j., echtg. v. S. van Vee nendaal; Anna M. C. van Hattem, 82 j., echtg. v. L. Peters; Johanna W. Hensen, 63 j., echtg. v. A. G. van den Berg; Judith Erensperger, 74 j„ echtg. v. G. A. van den Hof; Wouter Timmer, 79 j., echtg. v. T. de Bruin; overl. te Culem borg: Gerritje Spies, 92 j., wed. v. A. Tins; overl. te Utrecht: Cornelia van Doorn, 67 j., echtg. v. J. G. T. A. Jan sen. fectief optreden zodat ook zij in het daglicht kunnen worden gehaald." De vondst van het FN-pistool, dat door N. werd verkocht aan de 26-jarige E. van F., was het resultaat van de verscherp te acties van de speciaal daartoe ver sterkte groep bijzondere opdrachten van de Arnhemse politie. AMERONGEN In het kader van de door het K.N.G.V. opgezette nationa le actie „Trim door Gym" werd op za terdag 24 oktober van 2 tot 6 uur 's middags in het Dorpshuis te Ame rongen door S. v. Amerongen een con ditietest gehouden waaraan iedereen van 16 jaar en ouder kan deelnemen C RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 23 oktober 1970 verhinderd is spreekuur te houden. In verband hiermede is zijn spreekuur verplaatst naar dinsdagochtend 20 oktober 1970 van 11.00 - 12.30 uur. ARNHEM Op de 46-ste algemene vergadering van Unitas. de Neder lands-christelijke bond van werkne mers in de textiel, en kleding bedrij ven, in Arnhem heeft vandaag bonds voorzitter J. Nieuwenhuis meegedeeld dat in het eerste halfjaar van 1971 een samenwerking of fusie van een aantal CNV-bonden tot stand kan komen. Het gaat om Unitas zelf, de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale, de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond, de Christelijke Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektro technische industrie, de Nederlandse Centrale Bond van christelijke werkne mers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen en de Christelijke Be drijfsbond voor de handel, het bank- en verzekeringswezen, de administratieve kantoren en de vrije beroepen. Van de vergadering wordt gevraagd de bonds raad te machtigen om de samenwerking of fusie tot stand te brengen. In de confectie-industrie blijft de werkgelenheid zich volgens de heer Nieuwenhuis in ongunstige zin ontwik kelen. Hij schreef dat niet alleen toe aan de economische ontwikkelingen maar ook aan het image van deze indus trietak „die nu niet bepaald aanspoort om er te gaan werken". Zo vormt het loonniveau, met name voor de vrouwe lijke arbeidskrachten, een belemmering. Wil de confectie-industrie als werk- gelegenheidsobject voldoende aantrek kingskracht blijven uitoefenen, dan zal zowel aan de beloningsstructuur als aan het loonniveau in de komende tijd veel aandacht dienen te worden be steed", aldus de heer Nieuwenhuis. In een vandaag gepubliceerde bro chure „met het oog op de toekomst", zegt Unitas, dat voor alle categorieën werknemers in de genoemde bedijfs- ASSEN Nog voor het einde van het jaar zal de regering een wetsvoor stel indienen tot wijziging van de wet gemeenschappelijke regelingen, zodat gewestvorming mogelijk wordt. Staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken deelde dit mee tij dens zijn inleiding van de Statenkring Assen van de Cbristelijk-Historische Unie. Hij besprak uitvoerig de problema tiek rond deze gewestvorming en bena drukte dat de gewesten niets anders dan gemeentelijke bevoegdheden zullen krijgen. De provincies blijven als scha kel tussen de rijksoverheid en de ge meenten gehandhaafd. Bij de opzet van de structuurschets voor de gewestvor- ming in Nederland is uitgegaan van het beginsel dat geen rekening wordt ge houden met wijziging van de gemeen telijke en provinciale grenzen. STRAATSBURG De Europese commissie voor de Rechten van de mens heeft de Britse regering om een schriftelijke toelichting gevraagd op de beschuldiging van Bernadette Devlin, dat de Britse regering inbreuk op haar rechten heeft gemaakt. VEENENDAAL In de nacht van maandag op dindag werden uit het in aanbouw zijnde magazijn van de SKF aan de Groeneveldselaan twee alumi nium raamkozijnen ontvreemd. De ra men vertegenwoordigen een waarde van circa 800,-. De dief nam terloops een brander van ge gasverwarming mee. Coöp. Veilingsvereniging „Geldermalsen en Omstreken" G.A. Noteringen van maandag 12 oktober '70. Appelen: J. Grieve EI 70/80 17—25. Goudreinet EI 65/75 24—26, 75/85 31— 42. 85/95 31—35. E II 65/75 19—25, 75/85 25—29, 85/95 23—32. Rode Goudreinet E II 65/75 21—26, 75/85 31—39, 85/95 38. Ingrid Marie EI 60/70 15—17. 70/80 16—23, 80/90 19—25. G. Delicious geel EI 60/70 30, 70/80 41—46, 80/90 48—53, 65/70 30—38, 70/75 36—43, 75/80 39—46. 80/85 4146. Cox Orange Pippin EI 60/70 23—27, 70/80 29—41, 80/90 32—37, 60/65 19—26, 65/70 25—29, 70/75 32—44. 75/80 32—40, 80/85 29—38, EII 60 70 19—24, 70/80 25—32, 60'65 15—20, 65/70 23—25, 70/75 25—31, 75/80 26—33, 80/85 31 Peren: B. Hardy E I 60 70 28—34, 70 80 43—44. Legipont EI 60/70 18—25. 70 80 20—25. Conference EII 60/70 18—21, 70/80 2025. B. Louise d'Avranche E 1 50/60 15—21. 60/70 31—36, 70/80 37. Doyenne du Cornice EI 65/75 53, 75/85 49—60. 85/95 44. 70/80 54—72, 80/90 50—74. St. Remy EII 60/70 20—23, 70/80 27. Winterjan EI 50/60 24—33, 60/70 33—39. G. Wildeman EI 50/60 5356, 55/65 67. Doordraai 12,10 per 100 kg. AMERONGEN Door de sportver eniging „Amerongen" wordt voor haar jeugdleden zaterdag 1.7 oktober een speciale herfstwandeltocht georgani seerd door de bossen van Amerongen. Evenals vorig jaar zal men ook nu weer zelf de weg moeten zien te vinden in de vooraf uitgestippelde route. Ook zullen enkele opdrachten moeten wor den uitgevoerd. Vertrek van het dorps huis om 10 uur 's morgens. VEENENDAAL Ds S. P. van As- senbergh, Hervormd predikant te Vee nendaal, heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de kerkeraad te Hollandscheveld. Bernadette Devlin (23) lid van het Britse parlement voor Noord-Ierland, heeft zich tot de Europese commissie voor de Rechten voor de mens gewend omdat zij in Noord-Ierland veroordeeld is tot een gevangenisstraf van een half jaar wegens deelneming aan onlusten in Londonderry vorig jaar augustus. Zij zit nu in de gevangenis haar straf uit. Een beroep op het Hof van appel 1n Noord-Iierland werd verworpen en een beroep op het Hogerhuis werd haar niet toegestaan. Volgens Bernadette zijn dat schendingen van haar rechten. Wanneer de Briste regering de Euro pese commissie voor de Rechten van de mens heeft ingelicht, zal de commissie bepalen of zij de zaak verder in behan deling zal nemen. Zou zij dat doen, dan kan zij proberen een minnelijke schik king te bereiken tussen de partijen. Mocht zij daarin vervolgens niet slagen, dan kan de zaak verwezen worden naar het Europese Hof in Straatsburg. DEN HAAG De 18-jarige Haagse onderhoudsmonteur P. van der B. heeft tegenover de Haagse politie bekend de brand te hebben gesticht die in de nacht van maandag op dinsdag vorige week voor 30.000 schade aanrichtte in de bowling te Scheveningen. De politie vermoedt dat hij uit wraak handelde omdat zijn vader, die bij de bowling werkzaam was, er werd ontsla gen. De jongeman, wiens vingerafdruk ken bij het rechercheonderzoek in de bowling waren aangetroffen werd^ in de nacht van zaterdag op zondag aange houden met 336 en een paar houten schroevedraaiers op zak. naar hij be kende de buit van drie inbraakjes in de zelfde nacht. De jongeman, die bij de politie nog niet bekend st.end, bleek in totaal acht inbraken op zijn kerfstok te hebben. Hij bekende o.m. driemaal te hebben ingebroken bij zijn oude werk gevers „Servicom" in Den Haag. De to tale buit beliep 5000.. BRUSSEL De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal An drew J. Goodpaster, heeft dinsdag de benoeming bekend gemaakt van de Ita liaanse vice-admiraal Gino Birindelli tot bevelhebber van de geallieerde vlootstrijdkrachten in Zuid-Europa. De benoeming gaat in op 20 oktober. Birindelli, die 59 jaar oud is, komt in de plaats van zijn landgenoot admiraal Roselli Lorenzini, die een nationale functie krijgt. Birindelli was tot nu toe bevelhebben van de Italiaanse vloot. Het hoofdkwartier van de geallieerde zeestrijdkrachten in Zuid-Europa is ge vestigd op Malta. takken zo spoedig mogelijk collectieve arbeidsovereenkomsten dienen te wor den afgesloten. De overeen te komen loonsverhogingen moeten zodanig zijn dat de kostenstijgingen van de gezins uitgaven worden gecompenseerd en een reële verbetering van het inkomen wordt gegarandeerd. De arbeidstijden zullen, waar deze nog meer dan 40 uur per week zijn, dienen te worden verkort. De arbeids tijdverkorting mag als regel niet leiden tot overwerk en mag nimmer leiden tot daling van het reële inkomen. Gestreefd dient te worden, aldus de brochure, naar een vakantieduur van 20 werkdagen per jaar, De vakantie- en kersttoeslag zal in totaal op acht pro cent van het jaarinkomen dienen te worden gesteld. Het beroepsonderwijs en de scholing moeten zo zijn ingericht dat omscholing en overplaatsing zonder al te grote moeilijkheden kunnen geschieden. In het kader van een rechtvaardiger inkomensverdeling zal hoger prioriteit moeten worden verleend aan optrek king van het minimumloon. BEIROET Ledenvan de Libanese anti-narcoticaploeg hebben in het noor den van het land, bij Arida, een vuur gevecht geleverd met hasjiessmokke- laars. De bende, die hasjies vervoerde in twee auto's, rende weg met achterlating van de auto's, een gewonde kameraad en een voorraad hasjies van 150 kilo. In verband met deze en andere smokkel- pogingen hebben de autoriteiten van de rechtbank toestemming gekregen om een Panamese diplomaat, die erbij be trokken was, te ondervragen. Deze di plomaat is de Panamese zaakgelastigde in Beiroet en zijn naam luidt: Fausto Gosaine. Dezer dagen wai op het vliegveld van Beiroet een Syrische priester, ge kleed in het habijt van de Syrische or thodoxe kerk. gearresteerd toen hij naar Canda wilde vertrekken. Hij had 16 kilo hasjies bij zich. Eveneens kortgeleden was in Beiroet een jongeman veroordeeld tot een boete groot 75.000 Libanese ponden (25.000 dollar) wegens het trachten per auto 271 kilo hasjies het land uit te smokke len. De auto, het eigendom van de Pa namese diplomaat, zou per schip naar Genua worden gebracht waar dan Go saine gereed zou staan om wagen en lading in ontvangst te nemen. WOLFSBURG De Westduitse Volkswagenfabriek gaat in nauwe samenwerking met het Westduitse ministerie van Verkeer en de vei ligheidsinstanties van de Ameri kaanse regering een Europese vei ligheidsauto ontwikkelen. De algemeen directeur van deze fabriek, prof. Kurt Lotz, heeft dit maandag in Wolfsburg meege deeld. Met de te bouwen auto zullen de mogelijkheden en grenzen van de veiligheidsvoorschriften van de ko mende jaren worden onderzocht. De wagen wordt ongeveer dui zend kilo zwaar. Inzittenden kun nen er bij 80 km snelheid een fron tale botsing nog zonder ernstig let sel mee doorstaan. Een speciale adviseur van presi dent Nixon komt voor besprekin gen over dit project volgende week naar de fabriek van Volkswagen in Wolfsburg. KOPENHAGEN Deense kanker specialisten en autoriteiten op het ge bied van de volksgezondheid protes teren krachtig tegen een reclamecam pagne ter introductie van een nieuw sigarettenmerk in Denemarken. American Tobacco Company pakt lottonummers bij in de pakjes van de nieuwe „Plenty" filtersigaret, die morgen in de handel komt. De Deen se regering is verzocht onmiddellijk in te grijpen om voor goed dergelijke reclamecampagnes te verbieden. Chef-chirurg Johannes Clemmesen, hoofd van het Deense kankerinstituut, noemt de lottocampagne een „zeer immorele manier om zaken te doen ten koste van de volksgezondheid". Dr. Clemmesen heeft de steun gekregen van tal van collega's en autoriteiten op het gebied van de volksgezond heid, die eisen, dat de wettelijk® maatregelen worden genomen tegen het maken van reclame voor sigaret ten in Denemarken. MOSKOU De voormalige direc teur van een kunstgalerij in liet Sibe rische wetenschappelijke centrum Aka- demgorodok, Michail Makarenko, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan „speculatie". Naar het partijblad Prav- dag meldde, is het proces vorige maand in Moskou gevoerd. De 39-jarige Makarenko was er ook van beschuldigd, „anti-Sovjetpamflet ten" te hebben geschreven. Volgens de Pravda, had de verdachte oude kunstwerken goedkoop opgekocht en deze via twee Moskouse antiekwin kels duur verkocht. Deze winkels wer den vaak door buitenlanders bezocht. Twee personeelsleden van deze antiek handels hadden hem hierbij geholpen. Eén van hen, Vyetsjeslaf Rodionof, werd tot drie jaar werkkamp veroor deeld. Wat de „anti-Sovjet-pamfletten" be treft, is in kringen van Russische dis sidenten vernomen, dat Makarenko be schuldigd was van het verspreiden van een brief aan een internationaal con gres van communistische partijen in Boedapest, waarin werd gevraagd om toelating tot het overleg van „niet- partijwerkers die ijveren voor het be houd van het socialisme". LONDEN Gisteren is op de veiling bij Sotheby's een 16-eeuwse Scold Bridle", letterlijk ,,kijf- t.oom". verkocht voor 85 pond aan een heer die zich niet bekend wil de maken. Dit is een sóqrt masker in de vorm van een varkenskop dat men in de goede oude tijd" druk- te op het gelaat van een echtgeno te die maar doorzanikte en doorza- nikte en doorzanikte Het masker heeft een ingebouw de ijzeren uitsteeksel dat de tong verhindert te bewogen. In het Midden-Javaanse dorp Mangoessaka zijn elf mensen om het leven gekomen en 85 naar een zieken huis gebracht na het eten van een lek kernij waarvan het vlees van de kokos noot het hoofdbestanddeel vormde. Op het bedrijf van veehouder A. de Jong in Nieuw Lekkerland is var kenspest uitgebroken. De gehele var kensstapel, 141 dieren, moest worden afgemaakt. DRIEBERGEN De rijkspolitie van Driebergen, versterkt met een groot aantal manschappen en overvalwa gens uit de gehele provincie Utrecht, heeft dinsdagochtend in alle vroegte het voormalige seminarie Rijsenberg te Driebergen, dat reeds geruime tijd door krakers werd bezet, ont ruimd. De ontruiming was omstreeks zeven uur een feit. „Ik vind het er allemaal een beetje vies uitzien, maar echte vernielingen heb ik niet aangetroffen". Aldus de mening van de officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, hoofd van het Utrechtse arrondissementsparket, na de ontruiming. Het seminarie is ge ruime tijd door ongeveer 25 krakers en vier gezinnen met in totaal elf kinderen bezet geweest. Even na zes uur ging een rijkspolitie macht van in totaal ruim zestig man het terrein op. De aandacht richtte zich als eerste op de bibliotheek in het enorme gebouw (300 kamers) waar een miljoenenschat aan boeken staat. Die aandacht was gegrondvest op geruchten dat de krakers bij eventueel politieop treden brand zouden stichten. De poli tiemannen, voorzien van sohuimblus- PRAAG De Tsjechoslowaakse schaakmeester Ludec Pachman, die se dert 21 augustus 1969 in de gevangenis zat, is om gezondheidsredenen voorlo pig in vrijheid gesteld en opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, waar hij zal blijven tot hij voor de recht bank kan verschijnen, zo is uit goede bron in Praag vernomen. Donderdag zal in Praag het proces beginnen tegen zeven van de tien ande re ondertekenaars van het zogenoemde „tweede manifest" van tien punten, dat werd verspreid aan de vooravond van de eerste herdenking van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. De internationale commissie van ju risten heeft gezegd Ziantony Roy Ganz, de vroegere Zwitserse ambassadeur in Moskou als waarnemer te willen stu ren naar het proces. Maar een woordvoerder zei dat de Tsjechoslowaakse ambassade in Bern en de autoriteiten in Praag nog steeds niet geantwoord hebben. sers forceerden een raam en bezetten zonder moeilijkheden de boekerij. De krakers hadden zich, aldus mr. Overbeek na afloop, verzameld in de kapel. Zij lieten zich zonder verzet wegvoeren. De mannen van de vier ge zinnen zijn ook aangehouden. Voor al len geldt als tenlastelegging huisvrede breuk. Na verhoor zijn zij heengezon den. In totaal zijn 24 mensen wegge voerd plus een Frans paartje zonder geldige verblijfspapieren. Een aantal krakers had het gebouw al vrijwillig verlaten. Twee van de vier gezinnen mogen even in het gebouw blijven. Volgens mr. Overbeek en de burge meester van Driebergen is het pro bleem met hen dat zij uit andere ge meenten komen en daarom niet door de gemeente Driebergen kunnen worden geholpen. SANTA MONICA (Californië) Toen twee beklaagden in de gerucht makende moordzaak-Tate, hippieleider, Charles Manson en zijn volgelinge Su san Atkins, door de rechter aan de tand werden gevoeld inzake een andere moord, weigerden zij iets te zeggen. Het betrof hier de moord op de Musi cus Gary Himan uit juli 1969. Manson en Atkins waren in verband met dez® aanklacht naar Santa Monica gebracht, daar Himan afkomstig was uit het na bijgelegen Malibu. Weer terug in Los Angeles werd door een getuige verklaard, dat de 2\-jarige Susan Atkins toen zij er de andere op wegndn.h-ero„s ETAOINESTAOINA Sharon Tate, had gezegd, dat het haar een zorg zou zijn of men daar één of tien personen zou aantreffen, „omdat ze toch allemaal aangingen". Een andere getuige, de 37-jarige ex-gevangene Virginia Graham Castro, die met Atkins in een cel had gezeten, verklaarde dat deze tot haar had ge zegd, dat zij persoonlijk Sharon Tate met een mes had doodgestoken „en dat het een hele sensatie was geweest". Getuige Castro zei, dat tot de filmac trices „die nog op het lijstje stonden" Elizabeth Taylor, haar man Richard Burton, Frank Sinatra, Tom Jones en Steve McQueen behoorden. Zij had hier nog niets over aan de politie verteld, omdat zij vond dat het zo'n wilde en bizerre zaak was „dat de politie zou denken dat zij niet goed In het hoofd was met zo'n verhaal".

De Vallei | 1970 | | pagina 7