Welwillende houding regeringspa rtijen Felle aanval van oppositie op Witte veen Verdeeld advies over loon- en prijsbeleid „Opeens stond het voor mij vastdat ik moest gaan saboteren %0 Straf te hard rijden in mist de heerlijke, nieuwe smaak volop verkrijgbaar tin SER-zitting openbaar GESPREK MET EEN SABOTEUR BENDER Verzekering ziektekosten weer duurder Den Haa<> ^aat met minister praten over huursubsidie Bond van Plattelands vrouwen veertig jaar de dubbel-lekkere vruchtenlimonade met 't zuivere sap van ananas en grapefruit 'n hele liter slechts 85 ct. Verdachte: Hoge straf betekent wraak IN BRABANT OOK VREES VOOR PROGIL PSP waarschuwt militairen en jongeren voor sabotage Speurtocht naar twee ontsnapten TOCH FLAT TEGENOVER HET PALEIS échte graan-genever die is van verhoeven! Vragen over drugs aan dr. Kruisiuga VRAAG MET SLECHT Aanleiding PIANO PER CENTIMETER deskundig in klank Voorstel Eerste-Kamerlid Van verkrachting verdachte man gegrepen in Spijkerkwartier DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 DEN HAAG De financiële specialisten in de regeringsfracties hebben gis teren in de Tweede Rainer de rijksbegroting en het pakket maatregelen welwil lend beoordeeld. Dat gold niet voor de oppositie. Minister Witteveen (Financiën) kreeg van zijn voorganger, de socialist dr. Von deling, te horen dat hij „alle reden had om de kiezers te vrezen omdat de mi nister geen woord had gehouden. Ook op het punt van de verhoging van de b.t.w. stonden de regeringsfrac ties (voor) en de oppositie (tegen) lijn recht tegenover elkaar. De D'66'er De Goede: „Als de rege ring denkt dat de verhoging van de b.t.w. in deze uitermate gespannen si tuatie van vrijere prijzen en strakkere lonen afkoelend zou werken dan vraag ik mij af hoe vaak per jaar minister Witteveen het contact kiezer-gekozene onderhoudt." Volgens de heer De Goede kan de verhoging er onmogelijk komen. Hij zag de dekking ergens anders: Schrap pen tweede moot inflatiecorrectie (be lastingverlaging), verder uitstel af- braakfing investeringsgoederen, bouw somheffing uitbreiden met heffing op andere investeringen. Toch werd minister Witteveen ook van bevriende zijde de kritiek niet ge spaard. De gezaghebbende „evenknie" van de minister, de anti-revolutionair dr. Goudzwaard, vond dat de overheid de ontwikkeling van de overbesteding wellicht tijdiger had kunnen voorzien. De zeshonderd miljoen (eerste moot Inflatiecorrectie) bleek een te forse be- stedingsingreep, aldus dr. Goudszwaard. Hij betreurde dat in mei van dit jaar niet voor een zekere aanvullende dek king was gezorgd. De operatie van nu had duidelijker beperkter kunnen zijn. Voor de liberaal Joekes sprak het van zelf dat de tweede moot van de inflatiecorrectie (driehonderd miljoen) doorgaat. Hij noemde het afremmings pakket van de regering aanvaardbaar en goed afgewogen. Toch vroeg hij zich af of de regering niet eerder had kun nen ingrijpen. De K.V.P.-ers drs. Notenboom was ervan overtuigd dat ons volk weigert nieuwe door velen gewenste voor zieningen uitsluitend te financieren uit belastingverhogingen. Fel tegenstander van de tweede moot Inflatiecorrectie, toonde zich dr. Vonde ling. Zijn mening: ..Wij kiezen voor een vervangende belastingverhoging: de verschuiving met een jaar van het afhraakschema voor de omzetbelasting op investeringen. De meeste financiële specialisten noemden de wiebeltax van minister Witteveen geen slechte zaak. De minis ter krijgt daarmee de mogelijkheid om de belastingen met vijf procent te ver hogen of te verlagen al naar gelang de economie holt of stilstaat. Dr. Goud zwaard (a.r.) vroeg de heer Witteveen akkoord te gaan met een tijdelijke be voegdheid of de gehele opbrengst van de opcenten te doen storten op een spe ciale rekening van de Nederlandsche bank. Dr. Goudzwaard wilde zekerheid dat de opcenten alleen worden ver hoogd als de overhitting van de econo mie daartoe aanleiding geeft. Met name dr. Goudzwaard en drs. Noteboom wierpen een blik in de toe komst. „Het belangrijkste voor een vooruitstrevend beleid in de nabije toe komst moet zijn het inzicht bij het pu bliek dat een gulden maar één keer te gelijk kan worden uitgegeven via de begroting van de overheid of via de particuliere portemonnaie", zei de heer Noteboom. Dr. Goudzwaard: „Ons totale beste- dingspeil ligt te hoog. Dat betekent dat wij de illusie moeten laten varen dat O (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Haagse wethouder van volkshuisvesting W. H. A. Nuij is van plan spoedig met minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) te gaan praten over de mogelijk heid van een bijzondere individuele huursubsidie voor bewoners van sane- ringswijken die naar duurdere wonin gen moeten verhuizen. Hij is van mening dat de nu bestaan de regeling voor de individuele huur subsidie juist voor deze groepen van de bevolking volstrekt ontoereikend is. Het komt alom in Nederland voor dat bewoners van te saneren wijken en straten als gevolg van het bijzonder grote huurverschil niet de kans krijgen om een goede woning in de nieuwbouw te betrekken. Ook in Den Haa gwordt de ze problematiek in ruime mate ervaren. Ómdat minister Schut niet geporteerd is voor gemeentelijke huursubsidierege lingen (als extra boven de rijksrege ling) en de huidige regeling nog in het experimenteerstadium verkeert is, zo menen velen, het voorstel van Den Haag om een speciale huursubsidie voor verhuizende bewoners van sane- ringswijken zéker het overwegen waard. Zoals wij enkele dagen geleden al meldden heeft de minister de termijn voor het aanvragen van een individuele huursubsidie volgens de op 1 juli jl. van kracht geworden regeling verlengd van 1 oktober tot 1 december a.s. Hij heeft maandag een dienovereenkomsti ge mededeling aan de gemeentebestu ren laten uitgaan. wij er in de komende vier jaren erin slagen tegelijkertijd een forse groei van de overheidsvoorzieningen mogelijk te maken en de beschikbare inkomens aanmerkelijk te laten stijgen. Overheid en bedrijfsleven moeten hier een keuze doen." ASSEN - Voord al hij zich aan de marechaussee overgaf heeft de twintigjarige kunstschilder H. B. aan een verslaggever van de Drent se he- en Asser Courant zijn motie ven om sabotage te plegen uiteen gezet. Hij deed het toen nog voorkomen alsof hij de sabotage alleen had ge pleegd. „Ik ben er toe gekomen nadat ik onlangs publikaties over dit onder werp had gelezen, maar eigenlijk speelde ik al een tijdje met die ge dachte." Waarom? „Nou, door de rancunes die ik had." Welke rancunes? „Ik ben eens door een politieagent, zo'n man in uniform, onheus behan deld. Die heeft me de strot dichtge knepen. Later zag ik in dat de moei lijkheden niet aan de politie liggen, maar een algemeen verschijnsel zijn. Toen heb ik maar weer aardig tegen de agent gedaan en hij was ook heel vriendelijk." Wat was de aanleiding tot je daad? „Het is heel spontaan gegaan. Het lampje ging vorige week vrijdag branden. Ik had die dag een per soonlijke teleurstelling ondervonden. Toen stond het voor mij ineens vast dat ik moest saboteren." „Als tijdstip koos ik maandagoch tend half zes. De zaterdag en zondag heb ik gebruikt om informaties in te winnen." „Zaterdag zag ik dat er bij de ka zerne overdag geen wachten ston den. Helemaal aan het eind van het hek zag ik dat de bovenkant van het gaas was doorgeknipt." „Zondagavond ben ik opnieuw even gaan kijken. Ook toen stond er geen wacht. Ik heb toen een span doek geschilderd, een brief aan de commandant van de kazerne getikt en de volgende dag mijn sabotages uitgevoerd". Hoeveel tijd had je daar voor nodig? „Het heeft, geloof ik. drie kwartier geduurd. Zeker weet ik het niet, ik had geen horloge om." Waarmee heb je gesaboteerd? Heb je ook wielbouten van drie le gervoertuigen losgedraaid zoals mi litaire autoriteiten vermoeden? „Nee, daarvoor had ik geen ge reedschap bij me. Ik had alleen een zak suiker bij me. Meer niet." „Het was bietsuiker. Die heb ik door de benzine gedaan. Je moet het systeem bestrijden met het systeem, hè. Rietsuiker is om te eten, bietsui ker die is er om te vermengen met benzine. Mei alle bietsuiker die ex- op de wereld is, zou heel wat benzi ne gemengd kunnen worden." Hoe voelde je je nadat je hei gedaan had? „Nou ik dacht: Het zal de voor pagina van de krant wel halen. Daar zat ik een beetje over in. Maar nu bemoeit zelfs het parlement zich er mee". OSSENDRECHT Burgemeester A. van Gils van Ossendrecht vreest dat een zwavelkoolstoffenfabriek van het Franse chemisch concern Progil op de linkeroever van de Schelde niet alleen voor Zeeuws-Vlaanderen, maar ook voor West-Brabant ernstige vervuiling van de lucht teweeg zal brengen. Hoogstwaarschijnlijk wordt het con tract voor de vestiging op grondge bied van het Belgische Kalloo nog deze maand getekend. In augustus vol gend jaar zou de bouw moeten begin nen. Burgemeester Van Gils heeft de ge meentebesturen van Kalloo en Antwer pen per brief verzocht om alsnog bij het Belgische ministerie van streekeco- nomie, dat met Progil rechtstreeks on derhandelt, aan te dringen op een diep gaand onderzoek naar de gevolgen van de vestiging van Progil. „Als Nederland zoveel spektakel heeft gemaakt over Progil", aldus de burgemeester, „dan zou België zich toch op zijn minst seriues kunnen afvragen, wat daarvan de reden is geweest." Progil werd eerst in Amsterdam, en vervolgens in Vlissingen geweigerd. ADVERTENTIE Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25400 Amsterdam Breda - Lelden - Rotterdem DEN HAAG Het Eerste Kamer lid Van Wijk (p.s.p) wil het hard rij den bij dichte mist door een wetswij ziging tot een strafdelict verklaren. Hij wil bij een dergelijke weersge steldheid ook een lage maximum snelheid zien ingevoerd. Dit stelt h(j voor in schriftelijke vragen aan de ministers Bakker (verkeer) en Polak (justitie). Mr. J. H. van Wijk heeft deze manier te hard rijden als een delict be schouwen gekozen, omdat het zon digen tegen de wegenverkeei-swet en het verkeersreglement slechts als overtredingen worden gezien; met de hoogste straf intrekking van het rij bewijs. Daarom moest naar zijn zeg gen. dit onderdeel afgesplitst worden. „Laten de mensen maar eens een zware douw krijgen. Het opzettelijk doden door schuld wordt in Neder land zwaar gestraft. De omvang van de straf is echter gering wanneer je achter het stuur zit en in de mist iemand dodelijke verwondingen toe brengt. Hoe hoog die maximum snel heid moet zijn hangt af van de dicht heid van de mist, dat kan in ons kli maat erg verschillen." Dp de vraag of de ministers zijn sugges tie goed zullen ontvangen zegt het Kamerlid: „Daarvoor is de mist tus sen de bewindslieden en mij te dicht." Inmiddels is op het gedeelte van rijks weg 4 tussen Schiphol en de weg splitsing Den Haag en richting Voor burg een snelheidsbeperking tot hon derd kilometer ingevoerd. Tussen september 1966'en januari 1969 heeft de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid proeven voor een maximumsnelheid genomen. Nadat deze proeven waren afgelopen, verviel dc snelheidsbeperking tot honderd kilometer. Op verzoek van commissaris W. Vos van de politie van Haarlemmermeer is deze maxi mumsnelheid nu weer ingesteld. UTRECHT De Nederlandse bond van plattelandsvrouwen heeft woens dag in Utrecht in aanwezigheid van 1100 leden zijn veertigjarig bestaan ge vierd. De presidente, mevrouw J. W. Visser- Jansen, schetste in haar jubileumrede de geschiedenis van de bond die op dit moment bijna 700 afdelingen en 64.000 leden telt. Ze zei, dat een vrouwenorga nisatie nog steeds bestaansrecht hepft omdat de emancipatie van de vrouw nog niet is voltooid. Een van de belang rijkste voorwaarden voor die emanci patie noemde ze maatschappelijke en politieke vorming. Een hoopvol teken is, dat er nog nooit zoveel vrouwen op de kandidatenlijsten hebben gestaan als bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen en dat juist het platteland bij die verkiezingen heeft getoond, zich van zijn „opkomstrecht" bewust te zijn. De vergadering stuurde een telegram naar staatssecretaris F. H. M. Grapper- haus om haar ongerustheid over het nieuwe wetsvoorstel belastingaftrek voor het meewerken van de echtgenote in de onderneming van haai man tot uitdrukking te brengen. De plattelands vrouwen vinden het onjuist, de beloning voor de arbeid van de echtgenote in de toekomst uitsluitend te laten afhangen van de te behalen winst. Volgens hen moet de aftrek worden vastgesteld op basis van 'n vergoeding per uur. „Winst is voor ons 'n heel betrekkelijk woord", aldus mevrouw Visser. Op de bijeenkomst in Utrecht droeg mevrouw Visser het voorzitterschap van de bond over aan mevrouw A. I. van den Dool- de Graaff uit Stolwijk. ARNHEM De Arnhemse politie heeft bij een van haar razzia's in het Spijkerkwartier de lang gezochte 21-jarige bankwerker A. van H. ge pakt. Hij was een van de vijf die wor den verdacht van een zeer ernstige ver krachting in Haarlem, waarvan twee Amerikaanse meisjes het slachtoffer werden. Tevens arresteerde de politie wegens wapenhandel de 26-jarige las ser G. B. Prinses Beatrix heeft woensdag middag het verzorgingstehuis ,,Het Hoornse Heem" en het ver pleegtehuis ,,Heerwolde" in Gro-> ningen officieel geopend. De 93-ja- rige mej. J. Meyer bood prinses Beatrix bloemen aan. AMSTERDAM De Pacifistisch So cialistische Partij is onder dienstplich tige jongeren een waarschuwingscam pagne begonnen tegen provocatie tot sabotage. In een bulletin schrijft de PSP dat dienstplichtigen hebbfen geleerd dat zij via hun organisaties verbeteringen in hun positie kunnen brengen. D» PSP waarschuwt dat sabotageda den „altijd rechts in de hand werkt". De komende tijd zal dan ook elke aan sporing tot sabotage waarmee een mili tair te maken krijgt „voor honderd pro cent zeker van rechts komen", aldus het bulletin. VEENHUIZEN De politie kamde gisteravorid de bossen rond Veerthuizen uit op zoek naar twee mannen die woensdagmorgen uit de strafinrichting ontsnapten. Het duo, L. en Van der L. zag de kans schoon, toen de voorman die toezicht hield op de tuinploeg waar in zij werkten, zich even verwijderde. Beide mannen zaten een straf van een jaar uit wegens vermogensdelicten. DEN HAAG Woensdagmiddag, kort na het besluit de Sociaal Economi sche Raad vrijdag in het openbaar te laten vergaderen over het concept advies inzake het loon- en prijsbeleid ais instrument van conjuctuurbeheer- sing, zijn ook de tot dan toe ontbreken de conclusies van de voorbereidings commissie verschenen. Daaruit blijkt dat in deze commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. dr. I). B. J. Schouten, drie menin gen naar voren komen. Een deel der commissie (kennelijk de industriële ondernemers vertegenwoor digend, meent dat artikel 8 van de wet op de loonvorming (ingrijpen in collec tieve arbeidsovereenkomsten) en paral lel daarmee art. 2 van de prijzenweg (instellen van maximumprijzen voor afzonderlijke goederen en diensten) geen toepassing meer moeten vinden als onderdeel van het conjunctuurpoli- tieke instrumentarium. Een ander deel der commissie (ken nelijk de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties,) is eveneens van mening dat er geen plaats is voor gedetailleei'd ingrijpen in lonen en prij zen als onderdeel van het conjunctuur- politieke instrumentarium, maar tekent daarbij aan dat er een wezenlijk ver schil is tussen de loonvorming op de arbeidsmarkt en de prijsvorming op de markt van goederen en diensten. Dit deel der commissie concludeert o.m. dat artikel 8 zo spoedig mogelijk uit de wet op de loonvorming moet worden ver wijderd. Dit deel van de commissie meent ook dat in afwachting van eventuele wijzi ging van de prijzenwet de bevoegdhe den op grond van die wet niet kunnen worden gemist. Voorshands dient te worden volstaan met de uitdrukkelijke toezegging van het kabinet dat de prij zenwet niet zal worden gebruikt voor een gedetailleerd ingrijpen op conjunc turele gronden. SOEST Hoewel is tegemoetgekomen aan de wensen van de koninklijke fami lie zal toch een verzorgingsflat tegen over paleis Soestdyk worden gebouwd. De grond daarvoor wordt binnenkort aan de Nederlandse maatschappij tot stichting van woningbouwprojecten in Hilversum verkocht. De flat zou aanvankelijk 22 meter hoog worden. De intendant van paleis Soestdijk, de gemeente Baarn en d$ bond van Heemschut hebben tegen de bouwvergunning bezwaar gemaakt om dat de flat door zijn hoogte ontsierend zou zijn voor de omgeving van het pa leis. De hoogte van het gebouw is nu teruggebracht tot 16.80 meter (vijf ver diepingen). De flat zal vanuit het paleis boven de bomen uit niet zichtbaar meer zijn. /Vil ADVERTENTIE sen produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig alleen verkrijgbaar in literfleseen. Nog een ander deel van de commissi» (naar moet worden aangenomen verte genwoordigers van de centrale organi saties van ondernemers in Midden- «1 kleinbedrijf en in landbouw) meent dat het, in afwachting van de resulta ten van het onderzoek naar het conjuc- tuuurpolitieke instrumentarium, ge wenst is de bestaande wettelijke voor zieningen, die de mogelijkheid bieden in te grijpen in loon- en prijsontwikke ling, te handhaven. Los van het concept-advies van de commissie-Schouten heeft, de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijl stra, kroonlid van de Sociaal-economi sche Raad, de leden van de raad zijn zienswijze over het vraagstuk doen toe komen. Bij navraag is gebleken dat dr. Zijlstra buitenlands is. Van de kant van de raad deelde men mee, dat deze brief niet zal worden gepubliceerd. ADVERTENTIE ANNO 1792 n zuiver •natuurprodukt •zacht smaakvol exclusief -fA-. mil"-..- DEN HAAG „Een zo hoge straf zou voor mij aanleiding kunnen' zijn opnieuw wraak te nemen" zei de 24-jarige Rotterdammer Wladimir J. gisteren voor het gerechtshof in Den Haag. De advocaat-procureur vroeg daar bevestiging van het vonnis van de Rot terdamse rechtbank tegen J. wegens het plegen van een roofoverval met be dreiging, een poging tot roofoverval en drie inbraken. Hij werd daarvoor veroordeeld tot vier jaar met aftrek. Wladimir had voorts volgens zijn ei gen schattingen nog 114 diefstallen en inbraken gepleegd in de afgelopen ja ren. Hij verklaarde tot zijn daden te zijn gekomen om wraak te nemen voor wat zijn familieleden zou zijn aange daan. In oktober 1968 pleegde hij een roof overval op het station Rotterdam-Zuid. Hij dwong een lokettist met een pistool de kluis te openen en verdween met 735 gulden. Eind januari bedreigde hij in IJsselmonde een filiaalhouder van Albert Heijn met een vuurwapen. De man verdreef de verdachte echter met een sleutelbos. Bij drie inbraken in Rotterdam en Wapserveen maakte Wladimir een bedrag van rpnd 23.000 gulden buit. DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden mevrouw Padt- Jansen en Voogd hebben staatssecreta ris Kruisinga (Volksgezondheid) giste ren schriftelijk gevraagd of hij heeft ge probeerd de door hem ingestelde com missie-Baan die hem moet adviseren over aspecten van het druggebruik te beïnvloeden. Waarom heeft dr. Kruisinga al voor dat hem is gerapporteerd gezegd dat hij „geen enkele reden heeft om aan te nemen dat de commissie een van zijn mening afwijkend advies zou gaan uit brengen", vragen de Kamerleden. Aan minister Klompé hebben me vrouw Padt-Jansen en de heer Voogd gevraagd of zij ook niet van mening ii dat de onderzoekingen van het drug probleem niet gediend zijn met voorba rige uitspraken van wie dan ook. DEN HAAG De ziektekostenver zekering wordt volgend jaar opnieuw duurder. Hoe veel hoger de premie» precies worden, is nog niet bekend. Daarover wordt nog gepraat met de mi nister van Economische Zaken. De verzekeringsmaatschappijen be roepen zich op de sterk gestegen kos ten, vooral de lonen. Bovendien komen er steeds meer nieuwe ziekenhuizen, die stukken duurder zijn dan de be staande. Dit jaar zijn de premies voor parti culiere ziektekostenverzekering al meer dan twaalf procent omhoog gegaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 15