Veenendaals dagblad De miljoenen stroomden binnen voor nieuw hospitaalschip Ruiten NOG GEEN SCHOT IN ONTVOERINGSZAAK Twee doden en gewonden bij felle branden HOOGOVENS MAKEN LUCHT MINDER VUIL DAN AUTO'S Massale zoekactie in woonoord Ambonezen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eindstand Schip Ahov haalt zeker 8 miljoen Legerjeeps moeten worden vervangen EG YPTE WIL SPOED Uit aantal rapporten wordt duidelijk: Hugo Claus geeft zijn opdracht terug Prijsstijgingen in Nederland hoogste in EEG Brug ingestort: 19 doden Vorstnacht HEINTJE STREEFBEDRAG WERD VER OVERSCHREDEN TEVREDEN Nerts en haas 2 MOSKOU - De Sovjet-Unie heeft vandaag voorstellen ge publiceerd voor een politieke regeling van het conflict in het Midden-Oosten, die voorzien in het instellen van gede militariseerde zones en het zenden van troepen van de Ver enigde Naties om de vrede te handhaven. IN DEN HAAG EN AMSTERDAM TEXTIEL VRIESHUIS Koude nacht •ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p*w.| 4,05 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DOND:RDAG 15 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 24! HILVERSUM Nederland heeft gisteren weer heel diep in de beurs getast: voor een nieuw hos pitaalschap voor het Ned. Rode Kruis is zo luidt een voorlopige schatting al 7,3 miljoen bin nengekomen, en verwacht wordt dat het totale bedrag in de loop van deze week de acht miljoen zal pas seren! De actie „Schip Ahoy" waar aan de televisie zo'n vijf uur zend tijd heeft besteed, terwijl ook de ra dio zich niet onbetuigd heeft gela ten is in het hele land een suc ces geworden. In aanwezigheid van prinses Mar griet (hoofdbestuurslid en lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis) en mr. Pieter van Vollenho ven bleven gisteravond in de Rot terdamse Ahoy-hal de tonnen bin nenstromen. Kort na half een kon presentator Henk van Stipriaan vanuit de im mense hal melden, ^at het streef bedrag van vijf miljoen gulden was bereikt. Een half uur later was men de zes miljoen en nog eens een kwartier later de zeven miljoen ge passeerd. In dit bedrag zijn naast opbrengsten van allerlei acties en de huis-aan-huis-collectes, schen kingen van zaken, bedrijven, ver enigingen en particulieren ook tele fonische toezeggingen begrepen. Aan de actie hebben naast een aan tal radio- en televisie-artiesten ook vele sportlieden meegewerkt. Heintje, die voor zijn optreden achthonderd gulden zou krijgen. schonk het geld voor de actie. Een onbekende bejaarde dame bood haar hele spaarbankboekje met 35.000 gulden aan. De telefoons in de geweldige centrale (niet minder dan driehon derd toestellen) bleven onophoude lijk rinkelen. Grote bedrijven en in stellingen, maar vooral ook ver enigingen. kleine middenstanders en particulieren zorgden voor een Rijk de Gooijer, Tom Man ders (Dorus), Henk Terlinge (NOS) en Cees Schil per oort kwa men handen te kort om de telefoon tjes in de A hoy hallen in Rotter dam aan te nemen. kanonnade van telefoontjes, terwijl ook telegrafisch en in natura het geld tot uit de verste hoeken van het land binnenstroomde. Het Rode Kruis was hoe kan het anders uitermate tevreden en de actie ver' «ep dan ook zeer soepel. In de Ahoy-hal zelf hadden de ordediensten van politie en Rode Kruis som* «njge moeite al te geest driftige bezoekers op hun plaatsen te houden en ervoor te zorgen dat de zaal die tot de nok gevuld was „bestuurbaar" bleef. Dat lukte goed en de sfeer in het immense com plex was en bleef geweldig. DEN HAAG De legerjeeps (.enkele duizenden) zijn aan vernieuwing toe. Dat betekent dat tussen 1973 en 1980 het thans in gebruik zijnde materieel moet worden vervangen. Het leger is al aan een eerste markt verkenning begonnen. Bepaalde merken heeft men nog niet op het oog. Wel is al belangstelling getoond voor sommige voertuigen, die DAF en Renault hebben ontwikkeld. De Engelse Roverfabriek heeft overi gens enige maanden geleden een nieuw model jeep gelanceerd, de Range Rover. Hiermee hebben sommige Nederlandse legeronderdelen reeds kennis kunnen maken. Men bleek er uitermate gunsti ge resultaten mee te kunnen bereiken, maar de Range Rover is wel prijzig, namelijk circa 24.000,-. rT*egen de schade, welke hazen in bonenakkers op de Zeeuwse eilanden aanrichtten, werd eind juli van dit jaar aanvankelijk met succes nertsenmest uitgestrooid. Deze kwalijk riekende substantie opgeschept onder de kooien van een pelsdierenkwekerij kon dank zij de tegenwoordig algemeen in gebruik zijnde plastic kunstmest- zakken zonder bezwaar zelfs per luxe-auto worden vervoerd. De vindingrijke jachtpachter meende, dat de penetrante lucht der marterachtige viervoeters Lampe wel uit de bruine bonen zou houden. Niet iedereen kan met tijger- en leeuwemest werken (zo als indertijd het RIVON), doch de excrementen van nertsen liggen letterlijk en figuurlijk voor 't opra pen, want er bestaan in ons land ruim 400 fokbedrijven. Ze werden langs de perceelgrens op hoop van zegen uitgestrooid, doch het bleek al spoedig, dat het middel voor treffelijk werkte; de langoren toon den veel ontzag voor de geparfu meerde grens en bleven op veilige afstand. Met voldoening zagen pachter en eigenaar dat het geha vende gewas zich begon te herstel len door jong blad, spruit en lot, zodat tenslotte de schade beperkt bleef tot een verlate oogst. Toen de onbeschadigde bruine bonen tegen begin september geel en plukrijp stonden, waren ze op de schadeplekken nog malsgroen, maar met een zeer goede peulen bezetting; dit nadeel zou met vroe ger aanvang wellicht in het ko mende seizoen zijn te ondervan gen. Bij langdurige aanwending zal het wild wel, licht gewoon raken aan de geur, want in de onmiddel lijke nabijheid der nertsenfokke rijen (op zandgrond) leeft Wit pluim het konijn, zijn onveranderde bestaan. De blije nimrot in „De Nederlandse Jager" hoopt even wel, dat in streken, waar het wild onbekend is met het luchtje, het middel tijdelijk op succes kan reke nen. 15-10-1970 A. B. Wigman. Nieuw plan M.-Oosten van Russen De grote vier de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk of de Veiligheidsraad zouden direct garant moeten staan, aldus de voorstel len die zijn gepubliceerd in het partijblad „Pravda". MONTREAL Het „front voer de bevrijding van Quebec'* (FLG) heeft woensdag laten weten, dat në? akkoord gaat met het voorstel van de advocaat Lemieux voor de uitwisseling Van de Britse dinlvutt n Quebec.se minister vzïï Arbeid i e^' rle. die hel FLQ als gijzelaars vasthoudt. Voorts geeft het FLQ een volmacht aan de ad vocaat om namens het front verder te onderhandelen met de Canadese autori teiten. Het voorstel van Lemieux houdt o.a. in. dat de Canadese regering met Al gerije een overeenkomst tekent, waar bij dit land zich bereid verklaart de gevraagde vr(j te laten leden van het FLQ en de geëiste losprijs vast te hou den, totdat in Canada Cross en Laporte op vrije voeten zijn gesteld. In zijn jongste boodschap waarvan het Canadese radiostation „CKAC" de inhoud heeft omgeroepen, verwijt het FLQ de autoriteiten, dat zij nog steeds nasporingen doen naar de twee ont voerde mannen. „Onze aanhouding zou betekenen dat Cross en Laporte direct Een vrede kan niet stabiel zijn zon der een terugtrekking van Israëlische troepen uit de uitgebreide gebieden die Israël heeft veroverd, aldus het artikel. „De de jure beëindiging van de staat van oorlog en de vestiging van een staat van vrede begint op het ogenblik van beëindiging van het eerste stadium van terugtrekking van Israëlische troe pen (de terugtrekking kan in twee sta dia worden uitgevoerd) uit de in de ju- ni-oorlog van 1967 bezette gebieden", aldus de „Pravda". Verwijzend naar Israëls uitlatingen over veilige grenzen, zegt de „Pravda": „Het is volkomen duidelijk dat in het huidige tijdperk van stormachtige ont wikkeling van militaire techniek, de veiligheid van een grens niet wordt verkregen door de mogelijkheid haar enkele kilometers te verschuiven, maar door verzekering van haar universele erkenning". „De Russische voorstellen voorzien ook in de instelling van gedemilitari seerde zones aan beide zijden van de grens (deze zones zullen geen van de partijen voordelen bieden en er zullen beperkingen van louter militaire aard van toepassing zijn), in het legeren van VN-troepen op een aantal punten en in rechtstreekse garanties door de vier mogendheden of door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. (Vorige maand zeiden Russische en Amerikaan se functionarissen in Moskou en Wa shington niets te weten van een Rus sisch voorstel voor een gezamenlijke vredesmacht als deel van een vredesre geling). Amerikaanse functionarissen reageer den voorzichtig en zonder enthousiasme op de door de „Pravda" gepubliceerde voorstellen. Zij zeiden dat de meeste punten bekend waren en twijfelden er aan of zij daadwerkelijk een doorbraak beoogden. Egypte heeft de voorzitter van de VN-assemblee verzocht dat het Mid den-Oosten met voorrang wordt behan deld. Onmiddellijk na de jubileumzit ting, die 25 oktober eindigt. ter dood worden gebracht", aldus het Front. Intussen heeft het FLQ in Parijs een verklaring uitgegeven, waarin gesteld wordt dat „Quebec al 207 jaar wordt ^derdrukt en dat het nu onafhankelijk nioet worden". Om dit te bereiken zul len in de komende weken in Canada nieuwe acties worden ondernomen. In het bijzonder zullen deze worden ge richt tegen lucht- en spoorwegverbin dingen buiten Quebec. Het front sluit de mogelijkheid niet uit, dat een onafhankelijk Franstalig Quebec economische en financiële rege lingen met Canada zal aangaan. De En gelssprekende minderheid zou eenzelfde positie krijgen als de Franstalige min derheden in de rest van Canada. Volgens de verklaring van het front, zal een onafhankelijk Quebec behalve de huidige provincie, ook Labrador, be paalde delen van New Brunswick, de kusteilanden in de Hudsonbaai en stuk ken van het hoge noorden moeten om vatten. AMSTERDAM/ROTTERDAM/DEN HAAG Bij branden in Den Haag en Amsterdam zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en vijf gewond geraakt, van wie één, een baby, ernstig. In Rotterdam is gistermiddag een vrieshuis uitgebrand, waarbij voor enige miljoenen schade is ontstaan. De 24-jarige J. de Kok uit Amster dam is om het leven gekomen bij een kleine uitslaande brand, die zijn wo ning op de derde etage van de Dijk- straat in Amsterdam heeft verwoest. Zijn bijna een jaar oude zoontje Ri chard kon op het nippertje door een buurman uit de vlammen worden ge red. De baby is met ernstige brandwon den in het Binnengasthuis opgenomen. Bij zijn reddingspoging raakte de buur man zelf licht gewond. De oorzaak van de brand, die om elf 1 uur uitbrak en kort daarna kon worden bedwongen, is nog onbekend. Bij een brand in de Haagse binnen stad is woensdagmiddag omgekomen de 73-jarige Hagenaar W. J. L. van Riet. De brand, die gepaard ging met een enorme rookontwikkeling, woedde in het hoofdkantoor van de groothandel in woningtextiel B. van Mentz NV aan de Paviljoensgracht. Het stoffelijk over schot werd twee en eeh half uur na het begin van de brand gevonden op de tweede verdieping. Drie andere werk nemers zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Twee van hen, die door de brandweer uit het pand gehaald waren via ladders, waren door de rookontwik keling onwel geworden, maar konden later naar huis toe gaan. De darde was een man die van drie hoog naar bene den sprong in een door het publiek op gehouden kleed, dat het echter begaf. De man werd met verwondingen aan hoofd en benen in een ziekenhuis opge nomen. De brand is door nog onopgehelderde oorzaak ontstaan op de tweede verdie ping. de 150 personeelsleden waren bin nen korte tijd uit het gebouw. Er lag voor enkele miljoenen aan Oosterse tapijten, meubel- en gordijn stoffen opgeslagen. Daarvan is een deel verbrand, een ander deel heeft water schade opgelopen. Een brand in een vrieskas van de NV Koelvecm bij de Boezembocht in Rot terdam heeft woensdagmiddag een mil- joenenschade aangericht. Het gebouw was gevuld met vlees tot een waarde van zeker 1.2 miljoen en ging totaal verloren. De NV Koelveem is eigendom van de fa. Gebr. Klooster boer in Sint-Pankras (NH). Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. •fa De brand in een vrieshuis in Rot terdam veroorzaakte gistermiddag een miljoenenschade. Ongeveer 2000 ton vlees ging in vlammen op. ROTTERDAM De gemoederen in het Rijnmondgebied worden zeer in beslag genomen door de recente lucht verontreiniging. AI werd de hinderlijk vervuilde lucht gisteren weggeblazen door een oostelijke wind en werden de verzoeken om speciale maatregelen aan de industrieën ingetrokken, de problemen zijn daarmee niet opgelost. De Geneeskundige Dienst van Rotter dam en de Keuringsdienst van Waren zijn tot de overtuiging gekomen, dat niet alleen de industrie de luchtveront reiniging heeft veroorzaakt. Ook het autoverkeer langs rijksweg 13 heeft een belangrijk aandeel geleverd. Veel meer dan straks de Hoogovens zouden doen. zo is uit een aantal rapporten duidelijk geworden. Volgens dr. L. A. Clazenburg, de direc teur van de centrale meld- en regelka- mer in Rijnmond zal het bestempelen van het Rijnmondgebied als sanerings- gebied geen snelle oplossing bieden. Wel zal men zich nu met spoed over alle problemen dienen te buigen omdat een sluitend plan tot bestrijding van de luchtverontreiniging nu een eerste ver eiste is. In ieder geval zal minister-president De Jong vandaag in de Tweede Kamer tijdens het regeringsantwoord op de al gemene politieke beschouwingen ingaan op de situatie in Rijnmond. Bij deze situatie heeft zich inmiddels een nieuw element gevoegd. Gisteren is in Rotterdam een stapel rapporten vrij gegeven over de invloed op het milieu van vestiging van een staalbedrijf van Hoogovens/Hoesch op de Maasvlakte. Minister Nelissen van Economische Za ken is duidelijk voor vestiging van zo'n bedrijf in het omstreden gebied. Burgemeester Thomassen van Rotter dam heeft gisteravond voor de televisie gezegd, dat de rapporten over de bij drage in de luchtverontreiniging door Hoogovens duidelijk positief zijn. Als producent van zwaveldioxyde vallen de Hoogovens duidelijk positief zijn. Als producent van zwaveldioxyde vallen de Hoogovens in het niet bij de aanwezige industrie. Alleen voor fluor zullen strenge eisen worden gesteld. Volgens burgemeester Thomassen zal vestiging van de Hoogovens de be staande moeilijkheden niet vergroten, omdat het bedrijf dichter bij Amster dam en IJmuiden zou komen te liggen dan bij Rotterdam. De burgemeester stelde overigens wel met nadruk, dat de Hoogovens er niet zullen komen, wanneer dat niet in het welzijn is van de bevolking. De Hoogovens zelf gaven als com mentaar op de positieve strekking van de rapporten, dat er nu een basis ge schapen is voor verder overleg. Het be drijf blijft bereid verder naar moge lijkheden te zoeken aanvullende techni sche voorzieningen te ontwikkelen om afvalstoffen tot een lager niveau terug te brengen. BRUSSEL Nederland spant in de EEG nog de kroon met prijsstijgingen. De laatste maanden is de prijsstijging nog sterker geworden, zo meldt het conjunctuurbericht van de Europese Gemeenschap. De prijsstijging weerspiegelt duidelijk de grote economische spanningen en de krachtige druk van de kosten. MELBOURNE Zeker 19 mensen zijn vanmorgen omgekomen en meer dan 100 gewond, toen in Melbourne een nieuwe brug over de rivier de Yarra instortte. Volgens de politie is ongeveer 150 meter staal en beton van de West Gate-brug terechtgekomen in Hyde Street. Er waren ongeveer 75 arbeiders werkzaam op de nog niet geheel vol tooide brug. CAPELLE a/d IJSSEL Honder den politiemannen en marechaussees zijn vanmorgen een massale speurtocht begonnen in het Ambonezenwoonoord IJsseloord in Capelle aan de IJssel. Doel hiervan is het opsporen van wa pens en van mensen die betrokken kunnen zijn geweest bij het. voorberei den van de overval door 33 Ambone zen op de Indonesische ambassade in Wassenaar, waarbij hoofdagent Moo- lenaar werd doodgeschoten. De recherche en enkele gemeentelij ke politiekorpsen doorzoeken de 150 wo ningen, waarin ongeveer 750 Ambonezen zijn gehuisvest. Een 350-tal marechaus sees, waarvan een aantal afkomstig is uit Apeldoorn, verleent bijstand bij het afsluiten van het woonoord en bij de be veiliging van de rechercheurs. De ac tie, die om negen uur op last van. de officier van justitie, hoofd van het ar rondissementsparket in Rotterdam is begonnen in overleg met de officier van justitie, hoofd van het parket te Den Haag en met de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, zal waar schijnlijk de gehele dag dui^n. Al eerder bestond het vermoeden dat de bezetting van de Indonesische am bassade was uitgelokt en voorbereid door enkele ingezetenen van IJssel oord. Afgelopen week kreeg de recher che nog me°r belangrijke aanwijzingen die in die richting wezen. AMSTERDAM Iiugo Claus heeft B. en W. van Amsterdam via een rap port aan de wethouder kunstzaken la ten weten dat hij, ofschoon hij van en kelen enthousiaste medewerking toege zegd heeft gekregen, tot de slotsom is gekomen dat het algemene klimaat on der de acteurs en actrices het hem niet mogelijk maakt om een groot gezel schap te vormen dat in staat kan'wor den geacht de Stadsschouwburg te be spelen. In het rapport geeft Hugo Claus een gedetailleerd plan over de structuur en artistieke lijnen van een nieuw te vor men gezelschap. In beginsel had hij overeenstemming bereikt over de struc tuur en personele bezetting van de ar tistieke en organisatorische leiding. Hu- go Claus meent echter, dat een gezel schap zoals hem dat voor ogen staat alleen kan ontstaan en groeien in een sfeer van vertrouwen. (Van onze weerkundige medewerker) Het wordt een koud nachtje. Op veel plaatsen in Gelderland zal het kwik tot iets onder nul dalen. Wij verwachten op normale waarne mingshoogte (l1/* meter hoogte) minima van plus 1 tot min 2 gra den Celsius. Een en ander doet zich voor in koude en droge lucht uit Polen. De ze stroomt langs de zuidelijke flank van een maximum boven Noord- Duitsland en Denemarken naar on ze omgeving. In Finland is de winter ingeval len met lichte tot matige vorst In Portugal is het daarentegen nog steeds volop zomer: Lissabon gis teren 28 graden. Het weer in ons land blijft In de rest van deze week nog droog. Weersverwachting van het KNMI, van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Droog en overdag zonnig weer, maar in het noorden en oosten tijdelijk wol kenvelden. Plaatselijk nachtvorst, mor gen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige zuidooste lijke wind. Morgen: Zon op: 7.06; onder: 17.45 uur. Maan op: 17.54; onder: 9.31 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1