Mevrouw Hars: „Activiteiten in jeugdsector worden uitgebreid Bibliotheek aan Sterke Arm wordt meer leeszaal Gemeentebelang bepleit aanleg van kinderbad ,Braanden inmaak grootste besfstzorgen van oud- Veenendaal VUILE WAS „AD VENDO" Momenteel 2500 lezers Zwart ^oud uit sintels Veertien mille voor Henri Dunant II in Veenendaal Bejaarden- gvmnastiek Ruim drie mille in Amerongen MARKTEN Kraakheldere pannen met schuurzand Uit de oude doos door Rik Valkenburg Avondspreekuur voor forensen Veiling Zaltbommel Wie mist hond Minstens één i Ru't- STRIPS FEESTELIJK SCHIPBREUK Een cent Suggestie Gem. Bel. Twee bromfietsers naar ziekenhuis DONDERD,' 15 OKTOBER 1970 9? Vrijdagmiddag wordt in de SIB- flat aan de Sterke Arm de nieuwe leeszaal/bibliotheek van Veenendaal officieel geopend. Een daarvoor spe ciaal in het leven geroepen ont vangstcommissie, gevormd uit het bestuur van de Openbare Biblio theek „Veenendaal", heeft 's mid dags om half vier de officiële inge bruikneming gepland, waarbij onder meer een groot aantal vertegen woordigers uit het onderwijs en bi bliotheekwezen aanwezig zullen zijn, terwijl het 's avonds „open huis" is voor leden en andere belangstellen den. Aan de bewoners van de SIB-flat heeft de commissie zelfs bijzondere aandacht besteed. De toekomstige buren van de bibliotheekleiding ont vingen een speciale uitnodiging. Lange tijd heeft de bibliotheeklei- ding uitgezien naar de ingebruikne ming van de nieuwe, schitterend in gerichte ruimte en een periode van hard, in koortsachtig tempo werken is hieraan voorafgegaan. De bibliotheek in Veenendaal blijkt een zeer soepel functionerend apparaat te zijn met ruim 2500 vaste lezers en het bestuur is zeer opti mistisch voor wat betreft de verdere groei, want het heeft een aantal nieuwe ideeën in petto. Mevrouw M. E. Har/, lid van de ontvangstcommissie, vertelt er in onderstaand artikel iets over, on danks het feit dat zij het „verschrik kelijk" vindt dat haar naam in de krant komt. „Ik ben in feite nog maar een nieuweling bij de biblio theek", aldus mevrouw Harz, „en ik wil volstrekt niet de indruk wekken dat ik mezelf op deze wijze tracht te pousseren.." (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL „In het nieuwe gebouw aan de Sterke Arm, waarover wij deze week nog de beschikking krij gen, gaan we duidelijk meer het^accent op de leeszaal leggen. Hiervoor zijn leuke zitjes gecreëerd, een prettige sfeer geschapen en zelfs een speels kin derhoekje ingericht. In de oude behuizing was zoiets te enen male onmogelijk en kon er dood eenvoudig niets „extraV' worden ge daan, doch die mogelijkheid hebben we nu gelukkig wel. Bovendien bestaan er plannen om ▼ooral de activiteiten in de jeugdsector nog meer te gaan uitbreiden. Dat is voor een belangrijk deel het werk van onze nieuwe directeur, de heer Van der Giessen." Volgens mevrouw Harz komt deze newcomer veel eer toe, omdat de nieu we directeur landelijk erg goed is georiënteerd in het bibliotheekwezen en derhalve met veel nouveantés kan komen aankloppen bij de Openbare Bi bliotheek „Veenendaal". Waaruit zullen die veranderingen be staan? Mevrouw H.: „Cultureel gezien moet het nieuwe gebouw meer een centrum worden, niet alleen voor de vaste, ou dere lezers maar vooral ook voor de kinderen en zelfs onze nieuwe buren, de bejaarden. We hebben nu een boe- kenvoorraad van 16.000 exemplaren en die gaan we zo gauw de financiële positie van de bibliotheek dat toelaat aanmerkqjijk uitbreiden, maar ook de leestafel wordt voller. Er komen in ons nieuwe gebouw kranten en tijdschriften die alle politieke en kerkelijke richtin gen vertegenwoordigen en ook in de C7 J SCHERPENZEEL Bij voldoende deelname is er in Scherpenzeel vanaf 26 oktober gelegenheid tot bejaarden- gymnastiek. Het bestuur van de Wilhelminazie- kenverpleging stelt gratis het wijkge- bouw aan de Vijverlaan ter beschik king en zal ook het nodige lesmateriaal voor zijn rekening nemen. De lessen staan onder leiding van mevr. A. C. Beentjes-Vlaar, Holevoet- laan 44, tel. 1600. Men kan zich voor deelneming bij haar opgeven of anders bij de wijkzusters tussen 1 en 2 uur aan het wijkgebouw. ADVERTENTIE H&WSWtfcfl Met een Wilson Glennykostuum bent u op alles voorbereid. S Minstens één hebt u er nodig. Gesneden uit de soepele kamgarens van de Cheviot Hills. Vol Schotse veerkracht, kleuren en dessins. suits that suit your personality i dessins fintmt hawrnpAtyarcni 9 Er werd gisteren koortsachtig ge werkt om de boekenvoorraad op zijn plaats te brengen. andere sectoren staan uitbreidingen van het materiaal op het programma." „We gaan met name ook meer kinde ren aantrekken. Strips waren bijvoor beeld voorheen taboe, maar daarin heeft de heer Van der Giessen verande ring gebracht. We gaan nu veel meer aan de mogelijkheden voor de jeugd doen. Naast het uitlenen wil het be stuur ook veel meer „culturele uurtjes" houden, die dan worden gevolgd door het vertonen van dia's, films, voorlezen, wedstrijdjes onderling en misschien wordt er wel een mini-discotheekje ge opend, dat dan een vormende en opvoe dende taak krijgt. Vandaar ook een speciale ruimte voor de kinderen." Ruim 2500 leden staan er geregis treerd by de Veenendaelse bibilotheek, van wie 1500 volwassenen en 1000 kin deren. „Een aardig succesje", vindt me vrouw Harz, „Zo'n aantal. Maar we moeten dat werk nog meer activeren. Dat is ook wel nodig om steeds meer kinderen te confronteren met een beet je cultuur." Vandaar dat de Kinderboekenweek in Veenendaal extra feestelijk wordt door er bijvoorbeeld een tekenwedstrijd of iets van dien aard aan te verbinden. Op de maandagen 19 en 26 oktober zijn er poppenkastvoorstellingen voor de reeds ingeschreven jeugd, die de kaarten hiervoor aan de nieuwe leeszaal kan afhalen. De bibliotheek in Veenendaal, ge lieerd aan het PBC, een landelijke bi bliotheekvereniging die de administra tie voert voor de Veenendaalse vesti- RENSWOUDE De in de raad van Renswoude vertegenwoordigde groep Gemeentebelangen heeft in een schrij ven de raad steun gevraagd voor de suggestie nog voor het volgend zwem- seizoen een of twee kinderbaden te rea liseren. Letterlijk schrijft de groepering Ge meentebelangen: „Het zal u bekend zijn, dat bij de bevolking in Renswoude in het alge meen zeer sterk de behoefte wordt ge voeld aan een zwembad, omdat men thans voor deze vorm van sport en ont spanning aangewezen is op omliggende gemeenten. Nu is het ons als ledeh van de groep Gemeentebelangen evenzeer bekend, dat de verwezenlijking van deze doel stelling om financiële redenen voors hands niet realiseerbaar zal zijn. Onzes inziens is er echter een tussen weg te bewandelen, een weg die voor een groot deel tegemoet komt aan de bestaande wensen en die anderzijds uitvoerbaar is, omdat realisering niet zulke grote financiële offers vraagt. Wij menen namelijk, dat niet op alles of niets gespeeld moet worden, maar dat gestreefd moet worden naar directe resultaten. Indien thans volstaan zou worden met de aanleg van één of twee kleinere kinderbaden voor kinderen van die leeftijd, die als regel door de ouders begeleid worden, met een zonneweide voor de ouders, zou dit o.i. geen grote sommen vergen. Met dit als uitgangspunt zouden wij de discussie op gang willen brengen en wij rekenen erop dat alle collega raads leden ons hierin willen steunen, opdat AMERONGEN In Amerongen is ruim f 3100,- byeen gebracht voor de bouw van een nieuwe J. Henry Dunant. De straatcollecte leverde f 2439,80 op, bij de banken werd ruim f 400,- gestort en de sportverenigingen droegen f 272,39 bij. In het laatstgenoemde bedrag is f 197,- begrepen, dat de leden van de korfbalvereniging Hemur Enge bijeen brachten tijdens een bingo-avond. voor de aanvang van het zomerseizoen 1971 iets is gerealiseerd. Wij zullen het op prijs stellen indien het college van B. en W. bovengenoem de doelstelling willen onderzoeken en de gemeenteraad hun bevindingen ken baar maken." ging maar die verder de autonomie daarvan niet „bedreigt", bestaat nul2 jaar. Er is in het verleden wel eens wat kritiek geweest op het feit dat het boe- kenareaal in Veenendaal nogal beperkt zou zijn. Mevrouw H.: „Ik kan u verzekeren dat alle,schrijvers zijn te lezen in onze bibliotheek. Mocht een bepaald boek niet voorhanden zijn dan kan er altijd voor worden gezorgd dat 't naar Vee nendaal komt. Ik ben het trouwens niet geheel eens met de kritiek, al kan ik niet ontken nen dat er met de smaak van de au tochtone bevolking uiteraard rekening wordt gehouden. Maar er is volstrekt geen enkele vorm van censuur." „Op cultureel gebied is de bibliotheek het enige in Veenendaal dat goed loopt. Vrijwel alle andere culturele activitei ten in deze gemeente hebben schip breuk geleden. Ook de jeugd komt vaak niet verder dan sportbeoefening, (wat ik overigens erg apprecieer) „De In stuif" en de verschillende kerkclubs. Voor die jeugd nu moeten er voldoende mogelijkheden worden geschapen om zich bij ons thuis te voelen en daar zijn we hard mee bezig." Mevrouw Harz zelf in het dage lijks leven heeft zij een functie in Kamp Overberg wordt vooral geob sedeerd door „het kind en de cultuur". Als alle nieuwe plannen van het be stuur van de Openbare Bibliotheek „Veenendaal" worden gerealiseerd, zal zij genoeg werk kunnen verrichten op dit gebied.... SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 750.000 stuks. De handel was vlug en de prijzen varieerden van f 11,- tot f 12,-. De henneëieren van f 7,- tot f 10,50. Al les per honderd stuks. Als in het oude Veenendaal het najaar zijn intrede deed, gaf dat meer zor gen dan nu het geval is. In de eerste plaats was het van belang dat er vol doende gevulde inmaakpotten aanwezig waren. De „andivie" was zo om streeks de „lainnielietjesoavend", na zorgvuldig „gebreid" te zijn, zo onge veer als laatste proviand voor de komende winter, onder de inmaaksteen terechtgekomen. Verder stonden er een paar potten met „kruipers" (sper ziebonen), snijbonen en zuurkool. Het was voor een rechtgeaarde huisvader en moeder een prachtig gezicht, zo'n stel gevulde glanzende potten. Zo kon je de winter weer in en dat allemaal van het eigen akkertje. De grote kist met eigenheimers begon ook al aardig vol te raken, allemaal eigen teelt. Zo'n aanblik deed de geleden rugpijn vergeten en gaf fleur aan de produktie van het „zweet des aanschijns". Deze voldoe ning was vaak meer waard dan die waarmee men nuu een voorraadje blikgroente overziet. Gemakkelijk even gekocht. Ieder kan het betalen. ïjchter, in de oude tijd was er nog iets, dat zeer belangrijk was en vaak meer hoofdbrekens kostte: „de braand". Voor de winter moest er voldoende brandstof voorhanden zijn, en kolen kon je nu eenmaal niet verbouwen, anders zou men het graag gedaan hebben. Maar ook hier vond de nijvere Veenendaler soms een uitweg. ook nog wat goede of halfverbrande cokes. Zodra de sintelkar uit het oog verdwenen was, of nog eerder, zag je jongens, of ook wel ouderen, met een lege emmer naar de sintels ren nen en koortsachtig begon men naar het er in verscholen „zwarte goud" to zoeken. Weldra kletterden de kleine stuk jes cokes op de bodem van de em mer. Handige „zeukers" zagen hun moeite na lang zoeken en rapen, soms beloond met een volle emmer brondstof. Het leek wee een goud- rush, die bukkende, torsende, tas tende en testende mensen tussen de sintels, 't Was bar, in die oude tijd en toch gezellig- „Deze week las ik in ons kerkblad over een bedrag dat gesubsidieerd werd aan het jeugdwerk", gaat onze zegsman verder. „Onwillekeurig dacht ik toen terug aan vroeger. Van subsidie was toen geen sprake, als er iets voor de jeugd gedaan moest worden. Een oudere plaatsgenoot: „De we gen in het oude Veen konden het niet halen bij de moderne bitumenwegeri van nu. Vaak was de hoofdweg een zandweg. Zo was het tenminste in de Zandstraat, waar ik woonde. De zijkanten, ook langs de sloot, waren met klinkers bestraat ,maar midden in was het vroeger maar zanderig (vandaar Zandstraat). Natuurlijk vroeg dit zachte ge deelte om verharding. Vooral in het najaar. Anders was het geen doen. Nu was het zo, dat de gasfabriek een paar keer per jaar sintels (ver brande cokes) leverde, die werden gebruikt voor de verharding van de weg. J^et karrenvol werden de sin tels op het zandpad gedeponeerd. Het was natuurlijk ^en verschrikke lijk gekraak als dé Veënendalers met hun klompen over de verse sin tels liepen. De meesten gingen in het midden lopen in het z.g.n. „paardespoor". Vroeger reden er namelijk veel paard en wagen door het „Zaandt" en daar waar het paard met zijn hoeven de sintels vasttrapte, was het nog het best lopen. Als je misstapte kreeg je een scherpe sintel in je klomp en dat was erg pijnlijk. Meestal zat er tussen de sintels Weet je hoe het vroeger ging? Dat zal ik eens vertellen: Als we aan het spelen waren en iemand kreeg zin in een „potje voetbal" ook wel „partij- gie" genoemd, was het eerste pro bleem hoe je aan een bal kwam. (Soms werd een natte prop papier De sintelpaden van de Zand straat anno 1910. omwonden met reepjes rubber van een fietsbinnenband. Dan had je ook een bal). Als we een echte bal wil den hebben moest die gekocht wor den. En geld hadden we niet. Geen nood echter, we wisten ook toen wel aan geld te komen. Alleen, je moest er wat voor doen, in die tijd. Je handen uit de mouwen steken. En stevig! Met een stel jongens gingen we er met een kruiwagen op uit, om „Ach terop" (Patrimoniumlaan tot aan De Berg) schuurzand te gaan scheppen. Waren we daarmee klaar, dan ste venden we weer naar het dorp en gingen overal „achterom" (achter de huizenblokken) en riepen „Een cent een schep..." Na verloop van tijd raakte de krui leeg en hadden wij geld om een bal te gaan kopen- Dan pas Waren we aan voetballen toe op het „Haver land" (Julianastraat )of zo. Je had er des te meer plezier van. We prakkizeerden er niet over dat we in feite Aris Lub concurrentie hadden aangedaan. Die liep altijd met een kruiwagen vol zand door het Veen, al maar roepend „Een cent een schep..." De huisvrouwen gebruikten het fijne schuurzand voor het schuren van messen, lepels en vorken etc. Tegenwoordig zijn daar wel ande re middelen voor. Maar toen ging het ook en de nette huisvrouwen hielden de boel er kraakhelder mee..." RENSWOUDE De uit twee man bestaande fractie van Gemeentebelan gen in de raad van Renswoude heeft zich in een schryven tot het college van B. en W. gewend met het verzoek een avondspreekuur in te voeren voor het college en de gemeente-architect. „Vele inwoners van onze gemeente forensen en dat betekent dat zij een hele of een halve dag moeten verzui men om iemand van het college van B. en W. of de architect te spreken te krijgen. Voorlopig zou men eenmaal per maand 's avonds spreekuur moeten houden", aldus de heren Van Raay en Stutvoet in hun schrijven. De bewondering, die de Advendo- spelers in de omgeving hebben ge oogst door het dragen van hun on berispelijk schone shirtjes, blijken ze voor een groot deel te danken te hebben aan mevr. Van Kessel- Schras 63, die al vier jaar lang ie dere week de vuile was van de Ederveense voetbalclub omtovert in een onberispelijk tenue zonder een spoor van een gsauwsluier. Coöperatieve Veilingsvereniging „Zalt bommel en Omstreken". Prijsbericht van woensdag 14 okt. 1970. FRUIT: Aardbeien: AE 125-201. A 53-66, B 42-64. onges. 40-94 per doosje. APPELEN EXPORT: Cox's Orange Pippin: 1 80/85 31-38 I 75/80 25-39. I 70 75 20-34, I 65/75 21-26, I 60 65 18-19. I 75/85 34-35, I 65/75 22-28. I 80/90 36, I 70/80 25-33. I 60/70 16-24. II 80/85 24-37, II 75/80 25-30. II 70/75 22-30. II 65/70 20-25. II 60/65 15-17. II 70/80 24-32 per kg; Goudrei- nette: I 7.5/80 22-29, I 65/70 22-26. O 85/95 38, I 75/85 26-35. I 65/75 21-36 per kg; Ingrid Marie I 70/75 22-24, I 65/70 15-16, I 70/80 17-22 per kg; James Grieve I 75/80 21, I 70/75 15-17, I 65/75 16-20. I 70/80 16-23 per kg; Appelen industrie: Blank: D.D. 11,20. Kroet 8.90 per 100 kg. PEREN EXPORT: Beurre Hardy I 70/80 35-41. 1 60/70 22-24 per kg; Conference I 70/80 26-27, I 60/70 22-26. II 60/70 18-22 per kg; Do yenne du Cornice: I 70/75 36. J 75/85 43-57. I 65/75 44-58. I 70/80 42-66 per kg; Legipont: I 70/80 21-28, I 60/70 18-22. II 70 80 19-21. II 60 70 18-19 per kg- GROENTEN Andijvie: 10-15 per kg; Bloemkool 6 55 73. /8 33-41 per stuk; Bospeen: I 38-40 per bos; Meloen: ogen: 6 104, '8 46-132, 9 40-117, 12 38-113 per stuk; Komkommers: Export 40/50 43, 50/60 48, 60/75 50-54. 75/90 53 per stuk; Prei A 16-29, B 16-24 per kg; Rode kool: A 18-21 per kg; Savoije kool: 12-20 per kg; Sla: 6-19 per stuk; Spinazie: 20-36 per kg; Snijbonen I 132-171, II 102-156 per kg; Stamslabonen: I 53-92, II 30-76 per kg. TOMATEN: Export licht A 540-549, B 643-649, C 524-536, rood: A 518-528, B 616. C 453 per bak. Binnenland: A 44-76, B 44-73 per kg; Witlof: A 149-163, B 118-147. Afw. 73-117 per kg. VEENENDAAL Onvoorzichtigheid deed gisteren twee bromfietsers in het ziekenhuis terecht komen. G. v. H. uit Lunteren kreeg een ernstige beenwond toen hij op de Brouwersstraat ter hoog te van het Schrijverspark achter op een personenauto reed die afremde om voorrang te verlenen. Hij werd naar het Julianaziekenhuis te Ede overge bracht. Gisteravond vergat T. v. d. M. uit Veenendaal op de Munnikenweg ach terom te kijken toen hij een links van de weg gelegen inrit wilde inrijden. De bestuurder van een personenauto. W. V. uit Scherpenzeel kon een botsing niet meer voorkomen. De man kreeg een beenbreuk en is per ambulance naar h«t Julianaziekenhu is overgebracht. VEENENDAAL Veenendaal is gis teravond in vrijgevigheid niet achter gebleven bij de rest van Nederland. Tijdens de ruim een uur durende blik semactie, waarbij 130 sportbeoefenaren in de huis-aan-huis-lijstcollecte hun aandeel leverden, werd ruim f 14.000.- bijeengebracht voor de J.Henrv Dunant II. „De verwachting is gerechtvaardigd, dat dit bedrag nog aanzienlijk zal stij gen" aldus gisteravond een enthousiaste Ant. de Ruiter, die als coördinator veel voorbereidend werk heeft verricht. „We hebben ook alle industrieën en groot handelsbedrijven aangeschreven en ook daar verwacht ik nog veel van", aldus de ex-wethouder die bij de wijkinde- ling en verdere voorbereidende werk zaamheden werd bijgestaan door de twee hoofdambtenaren van de gemeen tesecretarie de heren W. van Offeren en J. Stomphorst. Centrale plaats van afdracht was gis teravond het raadhuis waar verschil lende employés van plaatselijke banken de pecunia in ontvangst namen. Zij werden geassisteerd door colonneleden van het Rode Kruis afdeling Veenen daal. Ook al door de waterdichte wij- kindeling was het bij de b anken erg rustig. VEENENDAAL De hulpdienst „AMIVEDI" afdeling Veenendaal gaat regelmatig een lijst publiceren van aangelopen en zoekgeraakte dieren uit deze omgeving die voorlopig in dieren asiels zijn ondergebracht. De eerste opgave vermeldt alleen hon den die zijn komen aanlopen. 12 oktober 1970 reu-bast.poedel, 1. staart, halfhoog, rood halsbandje. Ge meente Werken. Veenendaal; Ln de week van 6 oktober t/m 13 oktober, reu-bast, terrier, 50 cm, kleur zw.dek, w. bef, br.wit gesp., poten, zw. tip-oor- tjes, bruine snoet, 3 jaar. „De Hof van Ede" te Ede, 08380-12705. Reu, kr. bruin, ruw beh. 3/4 jaar. „De Hazen berg", Amerongen. 03434-1584. (gev. in Rhenen). Reu, kr. herder, kleur br„ be haard stok, st. oren, 1 jaar, gev. in Leer- sum; kr. kleur zwart, zeh. kort. w. vl. op borst, reu. 60 om. gev. in Lienden. De Hazenberg enz.; reu. kr. fok, drie kleur, beh. kort. 1 slap oor, 30 cm. gev. in Rhenen. De Hazenberg enz.; reu. kr. zw. beh. kort, een haaienbek, 3 jaar. gev. ln Amerongen. De Hazenberg enz.

De Vallei | 1970 | | pagina 3