Premier de Jong: kritiek oppositie bijna karikatuur Schildwacht schoot op wachthuisje Ambonezen nemen „overval" niet „POLITIE LOKT OP DEZE MANIER DE RELLEN UIT" Consumentenbond dient klacht in tegen reclame van verzekeraars Betere scholing vakbondsleden noodzakelijk ÉT DRAKfl VEL FLORYN Algemene beschouwingen beëindigd Lewenstein nv Bouwvakkers willen volgend jaar 7 pet. meer loon Hafijn...eenborre van floryn! Ook sabotage op \penburg -bewakingsdiensten beu- Vragen over loodjjehalte autobenzine Ploegkampioen l>ehield titel Nederlandse leden popgroep veroordeeld FORMATEUR ffÜANClËiy Meer naaimachine voor uw geld. VOOR KRIJGSRAAD BOETE GEËIST TE VEEL MOIAER MI JI\ DETECTORS VERONTWAARDIGD OORLOG GESCHOPT de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteren in de Tweede Kamer de >erdraagzaamheid vooropgesteld. „De beslissende vraag voor de toekomst van onze samenleving is of de meerderheid ten opzichte van minderheden zich zelf kan beheersen of tolerant kan blijven", zo zei de premier in zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de Kamer. Hij wees de kritiek op de houding van het kahinet op het punt van orde en gezag van de P.v.d.A. en D'66 met beslistheid van de hand. „Over welk land hebben de heren Den Uyl en Van Mierlo het? Niet over het onz. Dit kabinet nam het initiatief om over een breed front tot openheid te komen. De heren Den Uyl en Van Mierlo maken het toch wel te bont als zij zeggen dat dit kabinet de tegenstel lingen toespitst door niet voldoende vernieuwingen te bevorderen. Hun be togen doen bijna karikaturaal aan", ai- dus premier De Jong. In een democratische rechtsorde mag iedereen in „geboden" vrijheid naar verandering streven, mits hij daarbij de geldende rechtsregels in acht neemt. Volgens de pre*mier betekent dat niet dat de regering kan volstaan met het handhaven van orde en gezag. Premier De Jong zag als kracht en waarde van de democratie dat zij ver anderingen in levensopvatting, levens stijl en normen langs vreedzame wegen verwerkt. Omdat het kabinet het recht van vrije meningsuiting hoog houdt treedt het met grote terughoudendheid op tegen over „uitingen of afwijkende levensstij len die ons niet aanstaan." Het gezamenlijke plan van PvdA. D'66 en PPR om de kabinetsformateur rechtstreeks te laten kiezen, en een di strictenstelsel in te voeren vindt bij de regering geen genade. Volgens premier De Jong is voor een vereiste grondwetswijziging (in tweede lezing) niet een tweederde meerderheid in de Kamer te verwachten. Hij wees gisteren in dit verband op het verdeel de advies van de staatscommissie- Cals-Donner, waar negen van de ze ventien leden zich voor deze gedachte hebben uitgesproken. Voor de suggestie van KVP fractie leider drs. Schmelzer, om de Kamer in een speciaal debat direct na de verkie zingen de kabinetsformateur te laten aanwijzen, voelde de minister-president wel wat. Hij vreesde echter dat het ge zag van het parlement wordt aangetast als de Kamer er niet in slaagt om een formateur aan te wijzen. Volgens premier De Jong is de kans van slagen van de formateur door een openbaar debat gering. Premier De Jong gaf vervolgens de Tweede Kamer een duidelijk antwoord op de vraag waarom de regering niet eerder tot het afremmen van de beste dingen is overgegaan. „Bij de beoorde ling in juni speelde ook een rol dat de groei van de investeringen in 1969 ma tig was geweest. Ook moest de compen satie daarop in 1970 niet direct als alar merend worden gezien. Dat gold ook voor de particuliere consumptie. Het beeld van de versnelde staging van de investeringen tekende zich pas de laat ste maanden merkbaar af", zo zei de premier. Minister Witteveen (financiën) ver weerde zich daarna tegen de aandrang van de oppositie om de verhoging van de BTW niet te laten doorgaan, maar in plaats daarvan onder meer het af braakschema voor de heffing op inves teringen opnieuw te verschuiven. De afbraak kan niet voortdurend op de lange baan worden geschoven, zei de minister, maar zijn voornaamste be zwaar tegen de voorstellen van de op- pisitie was dat daardoor een permanen te dekking zou worden vervangen door een tijdelijke. Minister Witteveen wees op de fun damentele keus die moet worden ge daan en waarover met name de anti revolutionair dr. Goudzwaard en de KVP'er drs. Notenboom hadden gespro ken. Hij doelde op de berichten over het initiatief binnen de vakbeweging waar bij deze keus (meer werkelijk loon of meer gemeenschappelijke voorzienin gen) met zoveel woorden aan de leden wordt voorgelegd. De minister betreurde het dat zijn voorganger de socialist dr. Vondeling, deze keus ontwijkt, zoals hij zei en zelfs als mogelijkheid ziet dat tekorten op de Nederlandse betalingsbalans die daarvan het gevolg zijn, door over schotten in andere E.E.G.-landen zou den moeten worden opgevangen. Een consequente keus wordt volgens minister Witteveen moeilijker naarmate ADVERTENTIE reeds vanaf 285,- Dealerlijst op aanvraag: POSTBUS 9045 AMSTERDAM DEN HAAG De veiligheidsdienst van de vliegbasis Ypenburg heeft ont dekt dat een installatie voor het opvan gen van straaljagers in het weekeinde van 18 september is vernield. De installatie, die straaljagers op vangt bij het te ver uitlopen op de lan dingsbaan, heeft een aantal kabels van rubber. Deze kabels waren tot op enke le milimeters na doorgesneden. De da der van deze opzettelijke vernieling is niet bekend. ARNHEM Voor de Arnhemse krijgsraad stond donderdag terecht de 21-jarige adjunct-laborant L. B. van R. uit Mierlo. Hfj moest zich verantwoorden we gens vernieling van een wachthuisje op 21 mei jl. waar hfj in Bueren (Duitsland) als schildwacht de geheime opslagplaats van de NAVO moest bewaken. Hij schoot 60 kogels af uit een automatisch wapen. B. van R. is in september afgevoerd uit de militaire gelederen. Beklaagde behoorde tot de bewakings troepen van het Van Heutsz regiment en zijn compagnie was belast met de bewaking van het depot te Bueren. Prof. dr. K. Hutte, hoogleraar in de sociaal-psychologie aan de Rijksuniver siteit van Groningen, was als getuige a décharge gedagvaard. Hij ging uitvoe rig in op de psychische factoren, die in het geding komen bij het wachtlopen in het algemeen en bij de situatie te Bue ren. De ouditeur-militair, mr. J. van den Berghof, hield zich evenwel aan een psychiatrisch rapport van overste C. J. A. Somers, die beklaagde vermin derd toerekeningsvatbaar had ver klaard en eiste wegens vernieling 75 gulden boete. Hij distantieerde zich in zijn requisitoir van de z.i. overdreven eisen, die aan militaire autoriteiten worden gesteld. Militairen moeten niet worden behandeld als oude dames, maar als mannen. De situatie te Bueren was niet ideaal, maar paradijselijk in vergelijking met de wrede werkelijk heid in dé tijd van oorlog. Beklaagde heeft de kogels door het wachthuisje gejaagd op een moment, dat het voortdurend wachtkloppen zon der ontspanning, zonder hoegenaamd contact met de buitenwereld, hem te veel werd. Hij had eerst verklaard schimmen te hebben gezien. Later zei hij hiermee zijn overplaatsing te heb- ven willen forceren. Hij had al geruime tijd vruchteloos geprobeerd van de be wakingsdiensten bevrijd te worden. Prof. Hutte kenmerkte het wachtlo pen in het algemeen als .geestelijk af stompend" en het geval van beklaagde (in de cirkelgang van twee uur op twee uur af en twee uur ter beschikking zonder de vrijheid meer dan uur buiten de standplaats te vertoeven) als onmen selijk. In Bueren heeft de wacht vijf meter loopruimte op een zandweggetje. Omringt door prikkeldraad kan de schildwacht de situatie beleven als „concentratiekampachtig". Soldaten, die voortdurend wacht moeten doen, staan bloot aan vervreemding, aldus prof. Hutte. Zij beginnen zich los van de sa menleving te voelen als gevolg waar van sommigen hun geweren leegschie- ren of met dingen gaan smijten. De raadsman, mr. M. Schutte, wees erop, dat beklaagde als zoon van een marine-officier met plezier de militaire dienst is begonnen en aanvankelijk uit stekend voldeed. Vorig jaar heet hij al enkele maanden in Duitsland opslag plaatsen bewaakt, maar toen had hij meer bewegingsvrijheid en hij kon een hobby het bekijken van oude stadjes in zijn vrije tijd uitleven. Dit voor jaar moest hij vrijwel onafgebroken wachtlopen. Ontspanningsmogelijkheben waren er niet en zijn actieradius was zeer be perkt. Staatssecretaris Haex heeft onlangs m de Kamer op vragen geantwoord dat wachtlopen inderdaad saai en geestdo dend is. Hij zou bevorderen, dat er meer ontspanning zou komen, maar volgens mr. Schutte is daar in de prak tijk nog niets van gebleken. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak. De uitspraak volgt op 29 oktober. de spanning op de arbeidsmarkt groter wordt. Vandaar de eis van een conjunc turele begrotingspolitiek die dat voor komt, aldus de minister. De replieken en duplieken leverden weinig nieuwe gezichtspunten op. Com munist Bakker wond zich hierbq op over wat hfj noemde het „NOS-beleid", waarbij in de rechtstreekse TV uitzen dingen van het debat dc kleine partijen er zeer bekaaid waren afgekomen. De oppositiewoordvoerders dienden verschillende moties in, die zoals te verwachten weer alle werden verwor pen. De twee moties van mr. Van Mierlo (D'66) over respectievelijk sabotage-acti- viteiten en over de departementale or ganisatie werden beide ingetrokken, omdat minister-president De Jong de indiener „volkomen had tevreden ge steld". De motie van de heer Wiebenga (PSP) over de bewapeningssituatie werd aangehouden, zulks op verzoek van de socialistische afgevaardigde drs. H. M. Franssen. De motie van de heer Den Uyl over de hoogte van de bijstandsuitkeringen verkreeg in de Kamer de steun van de fracties van de PvdA, D'66 CPN, PSP, de groepen-Goedhart en Aarden en van de heer Kronenburg (Onafhankelijk). Dezelfde groeperingen, met uitzonde ring van de heer Kronenburg, spraken zich ook uit voor de aanvaarding van de motie-de Goede (D'66), waarin de regering wordt gevraagd haar belas ting-voorstellen te herzien. Verworpen werd ook de motie-Vondeling M.B.T. de prioriteits-vaststelling van de volks huisvesting. De motie-Janssen (groep-Aarden) tenslotte, waarin gepleit wordt voor on dermeer heffingen in de vermogens- sfeer verkreeg alleen de steun van dei fracties van de PVdA en van de groe- pen Aarden en Goedhart. CAPELLE a d IJSSEL Een wat oudere man staat bij de ingang van het Ambonezenkamp IJsseloord. Hij verwelkomt de politiemacht met: „We hebben jullie al lang verwacht. We wisten alleen niet dat jullie van daag zouden komen." Er kan op de strakke gezichten van de politiemensen geen lachje af. Uit enkele luidsprekerwagens klinkt in het Maleis: „Gaat allen uw huis binnen. Er zal bij iedereen huiszoe king worden verricht". De man sjokt gelaten naar zijn woning. Zoals bij elk van de 150 woningen staan even later vier politiemannen Een woedende Ambonese vrouw lucht haar hart na het vertrek van de politiet roepen. voor de deur bij de Matulessy. De predikant is niet thuis. Zijn vrouw en drie kinderen wel. Domineeszoon Johannes (21) ver telt „Drie uur lang hebben vier mensen bij ons in huis gezeten. Ze hebben alles overhoop gehaald. We mochten geen thee zetten. We moch ten niet telefoneren. We mochten zelfs niet naar de wc. „Ik wilde een keer naar buiten, maar onmiddelijk werden er twee wapens op me gericht. Daarna vroeg ik of we de radio mochten aanzet ten. Ook dat werd verboden. Ze zochten het hele huis af met mijnde- tectors. Bij ons hebben ze niets ge vonden. „Mijn buurvrouw mocht niet eens de was buiten hangen. De stemming in het kamp was slecht. Je weet ook nooit of zo'n actie kwaad bloed zet bij de jongeren. We moeten de toe stand goed bespreken. Bij tegenac ties zijn we niet gebaat. In die mening lijkt Johannes Ma tulessy vooralsnog alleen te staan. Onmiddellijk nadat de imposante politiemacht het kamp heeft verla ten stromen de bewoners van het kamp de straat op De verontwaardiging is groot. Er wordt als het ware geschreeuwd om actie. Een wel wat erg jonge Ambo nees zegt: „We gaan actie voeren. We denken daarbij aan Shell, Esso. Philips of Unilever". Hij weet nog niet precies wat voor actie dat moet worden. „Maar", zegt hij. „daar komt men snel genoeg achter". De voorzitter van de Vrije Zuid- molukse jongeren, afdeling Capelle, heeft een korte verklaring gereed. Met luide stem formuleert zij: „Wij keuren de actie op zich niet af. Al leen, de manier waarop vinden wij belachelijk en afkeurenswaardig. Pantserwagens, honderden politie mensen. helikopters. Waarvoor is dat nodig. Wij jongeren nemen dat niet. Dat zullen we ook laten blij ken". Een naar schatting dertigjarige Ambonees vraagt de aandacht „Als de Nederlandse regering ons zo blijft behandelen komt er oorlog. De politie lokt op die manier relletjes uit. Tanks, helikopters, duizend man politie, bah". Hij spuwt venijnig op de grond. Zijn naam zegt hij niet. *w,m» W'T Een gedeelte van het politieleger, dat om en in het Ambonezenkamp was gestationeerd. „Ik ben Zuidmolukker. Ik vecht voor mijn land en mijn volk." Tijdens een persconferentie later op de middag, zou de Rotterdamse officier van justitie, mr. Van der Hoeven het onmogelijk noemen, maar mevrouw E. Nussy vertelde gistermiddag dat zij door een poli tieman was geschopt. „Toen ze bij mij aan de deur kwa men zei ik de politie dat ik niets in huis had. Ik stond buiten, maar ik werd meteen naar binnen geduwd. Daarbij kreeg ik ook een schop on der mijn zitvlak. Vervolgens werd ik gefouilleerd door een vrouwelijke agent. In mijn huis vonden ze 2 pisto len. Mijn man hebben ze meegeno men, maar die wapens waren hele maal niet van hem. Hij had ze van anderen afgepakt. Hij was bang dat ze gebruikt zouden worden", aldus mevrouw Nussy. DEN HAAG De Consumentenbond heeft bij de codecommissie voor de recla me een klacht ingediend over de misleidende reclame van enkele levensverzeke ringsmaatschappijen. Het betreft advertenties van de Nationale Nederlanden, Stad Rotterdam en De Waerdve van de Eerste Nederlandsche en de Nillmü. Het bezwaar van de Consumentenbond geldt de mededeling van de levensverze keringsmaatschappijen dat er bij hen kan worden gespaard, zonder dat erop wordt gewezen dat een deel bij de be legging opgaat aan risicodekking. Dat is meestal twintig tot dertig procent. Het volle bedrag kan niemand die op de advertentie ingaat nooit sparen. Meestal komt hij tot slechts driekwart van hetgeen hij heeft ingezet. Afgezien van de lage rente, die de levensverze keringsmaatschappijen nog maar heel voorzichtig aan het aanpassen zijn, vindt de Consumentenbond dit een on juiste gang van zaken. De Stad Rotterdam en De Waerdye zeggen: „Alle rentebaten en koerswin sten komen aan de verzekerden, minus een half procent voor onze bemoeiin gen." Eerst wordt van de premie de twintig a dertig procent afgetrokken, zo zegt de Bond weer. De Eerste Nederlandsche en de Nill- mij spreken over een spaarplan waar van een klein deel is bestemd voor de Gekleed in een bruine midi- japon met een goudgerande ceintuur en met haar thans bijna 9 maanden oude zoontje Carlos Xa- vier Bernardo op de linkerarm is prinses Irene gistermiddag van Schiphol per KLM-lijntoestel naar Madrid vertrokken, waar zij nog steeds over een huis beschikt. Haar echtgenoot, prins Carel Hugo, is eerder deze week naar Frankrijk teruggekeerd. Hij mag zich, naar bekend, sinds hij eind 1968 door Spanje werd uitgewezen, niet meer naar dit land begeven. DEN HAAG Met verwijzing naar een wetsontwerp, dat in Duitsland wordt voorbereid en waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 oktober 1975 de bo vengrens van het loodgehalte van auto- bezine op 400 mg per liter te bepalen, heeft het Kamerlid dr. ir. J. P. Oele (PvdA) staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid en drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het Duitse initiatief door Nederland zal worden gevolgd, of op andere wijze in bilateraal of internationaal verband tot overeenkomstige acties wordt besloten. Tevens vraagt het Kamerlid of de minister en de staatssecretaris bereid zijn stappen te ondernemen die het mo gelijk maken de in de Bondsrepubliek beoogde beperking van het percentage giftige stof in de autobenzine in het ruimere verband van de EEG door te voeren. LUNTEREN Wil de „onderne mingsraad nieuwe stijl" waarbij de werknemer een stuk bedrijfsmedezeg- genschap wordt toegekend goed kunnen functioneren, dan zal de scholing en vorming niet alleen van de kaderleden maar ook van de gewone leden van de vakbeweging sterk moeten worden ver beterd en geïntensiveerd. Dit zei de tweede voorzitter van het CNV, de heer A. Borstlap, gisteren aan het begin van een tweedaagse algemene vergadering van de christelijke be drijf sbond HBV in Lunteren. Met name sprekend over de christe lijke vakbeweging zei hij, dat een re cent sociologisch onderzoek heeft uitge wezen dat slechts 30 procent van de CNV-leden warm kan lopen voor zaken als medezeggenschap binnen het be drijf. De zorg voor de materiële veilig heid staat bij hen op de voorgrond. „De vakbeweging zal kapot gaan als we er niet in slagen via een intensieve re vorming de instelling van onze leden te veranderen en hen te doordringen van het belang van het verkrijgen van het recht van medeverantwoordelijk heid. Het punt is niet het veiligstellen van het eigen natje en droogje, maar het veranderen van de principieel on juiste verdeling van de macht binnen het bedrijf. Is dat laatste eenmaal ge lukt dan komt de rest vanzelf wel, al dus de heer Borstlap. Hij vroeg zich af wat er bijvoorbeeld zou gaan gebeuten bij bedrijven waar geëxperimenteerd gaat worden met ar beiders-zelfbestuur als de huidige in stelling van vele werkenemers niet snel veranderd. „Dan vrees ik voor terug keer naar onverhuld kapitalisme voort gekomen uit groepsegoïsme en gebrek aan visie op het algemeen belang ver klaarde hij. dekking van overlijdensrisico en kos ten. Het overgrote deel is het spaarbe- drag. Dat eerste deel is weer de twintig a dertig procent, aldus de Consumen tenbond. „Ik heb de indruk dat de Consumen tenbond de zaak overtrekt", zegt de heer »T. C. Braakman, directeur van het levenbedrijf van de Nationale Neder landen, veruit het grootste levensverze keringsbedrijf in ons land. „Het percentage van de risicodekking varieert sterk naar het risico, de leeftijd van de verzekeringnemer en de duur van de verzekering. Die twintig a dertig pet. die wordt genoemd, zal wel onge veer juist zijn", aldus de heer Braak man. De heer A. W. Dek, lid van de hoofd directie van de Nillmij, bevestigt dat in één van de advertenties van zijn be drijf wordt gesproken over het „over grote deel van het spaarbedrag voor- belegging wordt gebruikt", maar hij acht dat niet in strijd met de twintig dertig procent voor risicodekking en kosten. Dat percentage noemt hij onge veer juist. De Nillmij spreekt in haar advertenties niet van aftrekbaarheid van de premies voor de belasting. DRONTEN De heer A. Havermans uit Zevenbergschehoek is, evenals vorig jaar, ploegkampioen van Nederland ge worden. De tweede plaats (ook evenals vorig jaar) was voor de heer R. van Putten in Dirksland, de derde plaats voor de heer P. C. Jongejan uit Texel. De eerste en derde prijswinnaars zul len aan de wereldkampioenschappen ploegen deelnemen, die volgend jaar in Engeland worden gehouden. De heer Van Putten mag volgens de reglementen niet meer aan de wereldkampioenschap pen deelnemen, omdat hij dat al drie keer heeft gedaan. Aan de kampioenschappen, die woens dag en donderdag in Oostelijk Flevo land werden gehouden en zijn georgani seerd door het nationaal ploegcomité, hebben bijna honderd ploegers uit het hele land meegedaan. ADVERTENTIE UTRECHT De drie werknemers bonden in het bouwnijverheid verlan gen met ingang van 1 januari aan staande voor de ruim 300.000 bouwar beiders een loonsverhoging van zeven procent en een jaar later vier procent meer. In het tweejarige contract willen zij voorts elk jaar een uitbreiding van de zomervakantie met een dag realise ren. De bonden verlangen een arbeids tijdverkorting met een kwartier per dag ingaande 1 oktober 1971. De voor stellen voor de nieuwe cao zijn al bij de werkgevers ingediend. Essentieel voor de bonden is de opne ming in de tweejarige cao van een in dexeringsclausule. Aanpassing van de lonen aan de opgetreden prijsstijgingen wensen zij per 1 juli 1971, 1 januari 1972, 1 juli 1972 en 31 december 1972. BRUSSEL Twee Nederlanders, Jo- han B. en Petrus van den K„ leden van de popgroep „The Obsession" zijn in België ieder tot twee maanden gevan genisstraf en een boete van ruim 200 gulden veroordeeld. Een Brusselse recht bank legde hen die straf op wegens „openbare schending van de goede zeden". De twee Nederlanders werkten op 5 september van dit jaar mee aan een popfestival, dat gehouden werd in een grote hal op het vliegveld bij Wevel- gem. Omdat de jongelui in het bezit ge vonden werden van wat pilletjes, werd hen eerst het hebben van verdovende middelen in de schoenen geschoven. Toen later bleek dat het hier om een onschuldig kalmeringsmiddel ging, werd die aanklacht ingetrokken. Daarvoor in de plaats kwam toen de beschuldiging van de „schennis der goede zeden", om dat zij, de lange mantels, waarin zij optraden en die in brand waren geraakt, terugsloegen, een ogenblik poedelnaakt op het toneel hadden gestaan. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 15