Veenendaals - dagblad Twee op laatste moment afgelast Buiten Sadat zeker van keuze In Reggio opnieuw geschoten „Verzekeren van ziektekosten 18 pet duurder" VERBLIJFPLAATS VAN ONTVOERDEN ZOU BEKEND ZIJN Roofoverval op bank; buit f 20.000 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Militairen patrouilleren in Montreal Fout ontdekt bij Ford uit V.S. V akbonden tegen Heath In Melbourne 31 doden Politie vond moord-pistool Mosjoesjo II keert terug T.-D.-Verblifa gaf geen geld voor Schip Ahoy zingende dolfijnen... PLAATSELIJK NACHTVORST Verwachting volgend jaar Droog weekend CAPELLE AAN DE IJSSEL - Niet één, maar drie overval len hadden Ambonese jongeren op 31 augustus willen uit voeren. Behalve de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar, hadden ze ook de Indonesische ambassade in Den Haag en het consulaat-generaal in Am sterdam willen bezetten voor de komst van president Suharto. Een honderdtal Ambonese jongeren heeft klaar gestaan voor deze acties, maar op het laatste moment zijn ze niet doorgegaan. Ganzen in 't wild 1 VANAVOND WELKOM REVOLVER GEFOUILLEERD BIJ BRUGRAMP Sr VALSE MELDING DOLFINARIUM VTB N.V. •r Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., J 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. llitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 16 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 242 AMBONEZEN WILDEN DRIE OVERVALLEN if Onder bewaking van een politieman met karabijn werd een van de aan gehouden bewoners van IJsseloord gisteren het huis van bewaring aan de R'damse Noordsingel binnengebracht. De Rotterdamse officier van justitie mr. S. J. v.d. Hoeven, die dit gisteren na het doorzoeken van het Ambonezenoord IJsseloord in Capelle aan de IJssel meedeelde, wilde niet zeggen waarom twee van de drie acties werden afgelast. Dat zou niet in het belang van het onderzoek zijn, zei hij. Politie en justitie zoeken nu nog naar de zestig man, die beide afgelaste over vallen hadden moeten uitvoeren, en vooral ook naar hun wapens. Het „brein" achter de beraamde overvallen vormden de 40-jarige Paul Th. en de 36-jarige Nelis W. Gisteren zijn zij in het kamp in Capelle gearresteerd. Z(j maken deel uit van het Korps Pendjagaan Kemanan, de ordedienst van de eenheidspartij van de Zuid- molukkers. Paul Th. is voorzitter, Nelis U. secretaris van de KPK. if Bewoners van het woonoord IJsseloord laten zien hoe de politie de vloer opengebroken heeft tijdens de speuractie naar wapens. Vnkele weken geleden berichtte ik op deze plaats in een paar regels (op grond van het verslag '69 der afdeling Wildbiologie v.h. Itbon) hoe men in het seizoen 19681'69 een paar dozijn ganzevan- gers in dienst had, die niet minder dan 2470 stuks onder het net kre gen (in vrijheid gesteld), waar van er 1670 werden geringd. Van de bemachtigde rietganzen werden er door ornithologen 613 morfolo gisch beschreven en van de kleine rietganzen 48. De toeneming van het aantal overwinterende rietgan zen, daterend van de winter 19631 '64, leidde tot een verheugende stijging van het aantal gemerkte vogels; de soort was in vergelij king met de Kolgans sterk onder- beringd. Steeds zijn de experts met hun geestdriftige helpers in de weer, om het prachtige vliegwild te bestuderen en te trachten het hoofd te bieden aan de gevaren, die hen nog steeds bedreigen. Een jaar of vijf geleden werd er zelfs een Nationaal beraad wilde gan zen in Nederland" georganiseerd; de dieren leven in een sterk ver anderende wereld en ze zijn als 't ware natuurmonumenten waard, dat ons land hen ook in de toe komst een veilig winterverblijf kan bieden en garanderen op de pleisterplaatsen met geïsoleerde ligging e.a. milieu-eisen. Ook vra gen de sterke concentraties voort durende beveiliging tegen ongepa tenteerde jagers, minder scrupu leuze fotografen en velerlei veront rusting. Daarom blijft men voor dit indrukwekkende waterwild op zijn hoede en stelt zich voor op de laatste zaterdag van november in het natuurkundig laboratorium te Groningen een z.g. Ganzedag Avifauna Groningen" te houden, zulks als een meer lokaal toege spitste voortzetting van het reeds genoemde symposium-1965 te Zwol le. Deze dag met als spr's o.m. mr. T. Leb ret, J. Philippona en A. Timmerman, allen zeer deskundig, zal gewijd zijn aan het ganzevraag- stuk van Dollart en Lauwerszee. 16-10-'70 A. B. WIGMAN CAIRO Egypte heeft gisteren zijn nieuwe president gekozen. Het staat vast dat de enige kandidaat, Moham med Anwar Sadat, die tydens het be wind van de op 28 september overleden president Nasser vice-president was, aanzienlijk meer stemmen heeft gekre gen dan de vereiste absolute meerder heid. Hij zal zaterdagavond voor het parlement worden beëdigd. Direct na het sluiten van de stemlo kalen begon in het gehele land de tel ling. Het officiële eindresultaat wordt nog bekendgemaakt. Het kiezerskorps omvat tussen acht miljoen en negen miljoen personen, onder wie 800.000 vrouwen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, heeft donderdagavond te New York een lang gesprek gevoerd met zijn Egyptische collega, Machmoed Riaad. Wijlen president Nasser van Egypte heeft vorige maand tijdens de burger oorlog in Jordanië de Palestijnse com mandostrijders gesteund door ze met vliegtuigen de drie Palestijnse bataljons te sturen die normaal aan het Suez- Kanaal gelegerd zijn. Ook leverde hij ze wapens en munitie, en drong hij er op verzoek van de Palestijnse leider Arafat bij de Sovjet-Unie op aan druk uit te oefenen op Amerika niet tussenbeide te komen. Deze en andere onthullingen zijn door de Egyptische minister van Voor lichting, Mohammed Heykal, gedaan in het blad Al Achram, waarvan hij hoofdredacteur is. Volgens minister Heykal, die zeer be vriend is geweest met Nasser, was het tijdens de vredesonderhandelingen in Cairo zo heftig toegegaan, dat er even sprake van was geweest koning Hoes sein, Arafat en het Libische staatshoofd kolonel Kadhafi alle drie met een revolver uitgerust te ontwapenen. ADVERTENTIE VRIJDAG 16 OKTOBER is een ieder die de nieuwe Leeszaal en Bibliotheek aan de Sterke Arm wil bezoeken van half 8 tot half 10 De beide verdachten konden direct worden aangehouden. Een van hen had een geladen revolver op zak. Bij het zien van de overmacht gaf hij zich di rect over. Mr. Van der Hoeven zei hierover gis termiddag: „Juist daarom zijn we met zo'n grote mensenmacht gegaan. Dat maakte indruk en waarschijnlijk daar door is er geen enkel incident geweest." Zij vonden twee geweren, zeven pisto len, twee revolvers, vier handgranaten, een groot aantal patronen en een om vangrijke hoeveelheid slag- en steek wapens. De dertien bezitters van dit wapen tuig zijn aangehouden en opgesloten. Zij zijn vandaag voorgeleid. Alle Ambonezen die in het kamp aanwezig waren zijn aan den lijve ge fouilleerd, maar niemand heeft zich be hoeven uit te kleden. Voor de dames beschikte de politie over veertig vrou welijke agenten. De marechaussee was de avond tevo ren al naar Rotterdam gekomen en on dergebracht in de marinierskazerne. De politiemanschappen kwamen gis termorgen rechtstreeks naar het onder de rook van Rotterdam gelegen Capelle. Pas op het allerlaatste moment werd iedereen ingelicht waarom het ging. Aan de voorbereiding van de operatie hebben hooguit twintig topfiguren uit het justitie- en het politieapparaat ge werkt. LONDEN De Britse vakbonden hebben het wetsontwerp over de ar beidswetgeving, dat de conservatieve regering Heath heeft opgesteld, catego risch verworpen. Dit besluit werd met algemene stemmen genomen op een spoedbijeenkomst van de raad van de TUC, waarin ongeveer tien miljoen ar beiders zijn vertegenwoordigd. Het be tekent dat de vakbonden het op een krachtproef met de regering-Heath wil len laten aankomen. De raad van de TUC heeft tevens voor begin 1971 een speciaal congres belegd om daarop maatregelen vast te stellen waarmee het regeringsplan kan worden bestreden. Er zal een grote pu- bliciteits- campagne onder de arbeiders worden gevoerd om hen uit te leggen wat de „wandaden" zijn van het rege ringsplan. MELBOURNE Omdat een overeind gebleven stuk van de ramp-brug in Melbourne het eveneens dreigde te be geven, is vandaag het zoeken naar eventuele overlevenden van de instor ting van donderdag tot nader order ge-; staakt. De ramp heeft aan zeker eenen dertig mensen het leven gekost. Veer tien personen worden nog vermist. Het is bijna onmogelijk de enorme brokken staal en beton te verwijderen. Een functionaris van een vakbond, James O'Neill, heeft verklaard dat pas zes weken geleden de constructeur Hindshaw op een vergadering docu menten had laten zien die dienden ter bewijs aan de werklieden, dat de burg „veilig" was. Dit was gebeurd nadat, op 2 juni. de brug die in aanleg was te Milford Haven (in Wales) was ingestort. Dit was een brug gelijk aan die in Mel bourne. Hij was door dezelfde architec tenfirma ontworpen. CAPELLE a/d IJSSEL De Wassenaarse hoofdagent H. Mo lenaar, die op 31 augustus werd gedood bij de bezetting van de woning van de Indonesische am bassadeur, is neergeschoten met een pistool van het kaliber 6.35 mm. De politie heeft het wapen gevonden. Al op 4 september heeft de 34-jarige Ambonees H. J. H. be kend, dat hij de Wassenaarse po litieman heeft doodgeschoten. Mr. A. W. Rosingh, hoofd van het Haagse parket, heeft dat gister middag verklaard. ROME Ook donderdag hebben be togers in Reggio weer het vuur geopend op politiemannen die barricaden van de straten wilden verwijderen. Woensdag werd een politieman ernstig gewond door een schot van de betogers. In Reg gio wordt nog steeds een algemene sta king gehouden. Ook in Catanzaro, waar de vrees be staat dat de voorlopige aanwijzing tot hoofdstad van Calabrië teniet wordt gedaan, werd donderdag gestaakt. Het is niet bekend of in Reggio ge wonden zijn gevallen. Wel heeft de po litie de 31-jarige baron Livio Musco aangehouden, die ervan wordt verdacht vanuit zijn auto op de agenten te heb ben gevuurd. Musco staat een rechtse politiek voor en steunt de activisten die met gebruik van geweld trachten het besluit van Rome ongedaan te maken dat het naburige Catanzaro tot di strictshoofdstad is benoemd in plaats van Reggio. Hij werd lateï bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Inmiddels bereikte ook in Catanzaro de onrust het kookpunt, waar de vrees toeneemt dat het Italiaanse parlement de stad de begeerde titel alsnog zal ont nemen. Jonge betogers trachtten het gebouw van het provinciale bestuur binnen te dringen, maar zij werden door de politie teruggedreven. Een paar linkse politici hielpen de agenten tegen de jongelui die voornamelijk van recht se groepen lid waren. O DEN HAAG Koning Mosjoesjoe de tweede van Lesotho heeft zich bereid verklaard terug te keren naar zijn land. Over het tijdstip waarop de vorst zal terugkeren zal nader overleg worden gevoerd met de regering in Lesotho. De positie van de koning zal dan bij de grondwet zodanig worden geregeld dat hij geen politieke figuur zal zijn maar een constitutioneel vorst. De koning verblijft sinds april in Ne- derlan^ DEN HAAG De premie ziektekos tenverzekering zal volgend jaar zestien achttien procent omhoog gaan als ge volg van de steeds hoger wordende verpleegprijs. Dit wordt door de orga nisaties van verzekeraars FOB, WVZ en NVOZ verwacht. Daarnaast zal de premie nog één pro cent hoger worden als de loongrens op voorstel van minister B. Roolvink van 14.850 tot 17.000 zal worden opge trokken. Indien dit gebeurt, zullen on geveer 200.000 personen van de vrijwil lige ziekenkostenverzekering terugval len in het ziekenfonds. De verzeke ringsmaatschappijen lijden daardoor een ledenverlies van vijf tien procent. De drie organisaties van verzeke ringmaatschappijen hebben de leden van de Tweede Kamer per brief geadvi seerd niet op het voorstel van minister Roolvink in te gaan. Zij pleiten voor een trendmatige verhoging van de loongrens tot 15.800. In de brief dringen de verzekerings maatschappijen bij de Kamerleden aan op een regeling, waarbij de werkgever wordt verplicht het personeel, dat een inkomen boven de loongrens heeft, te gemoet te komen in de premie ziekte kostenverzekering. „Voor alleenstaanden, gehuwden zon der kinderen en gehuwden met één kind in de inkomensklasse tussen 14.850 en 17.000 zal het optrekken van de loongrens een nadeel betekenen", aldus de drie organisaties. De premie van de wettelijke ziekenkostenverze kering is veoor hen hoger dan de premie vrijwillige ziektekostenverzekering. „Weliswaar zullen zij als parti culier de kosten van dokter, apotheek en tandarts niet op de verzekering kun nen verhalen, doch dan nog zijn zij voordeliger uit met een particuliere verzekering." Door de verhoging van de loongrens zal ook een deel van de huidige parti culiere praktijk van huisartsen en spe cialisten worden overgebracht naar de ziekenfondspraktijk, waar lagere hono raria mogen worden berekend. OTTAWA/MONTREAL Eenheden van het Canadese leger zijn Montreal binnengetrokken waar zij zorg zullen dragen voor de bescherming van hoge functionarissen en overheidsgebouwen. De troepen zijn gekomen op verzoek van premier Bourassa van Quebec. De militairen zijn onder bevel van de poli tieautoriteiten gesteld. Boven de stad vlogen woensdag hefschroefvliegtuigen van het leger. De regering van Quebec heeft de ver blijfplaats van minister Laporte ont dekt. Dit deelde Robert Lemieux, die namens het „bevrijdingsfront" onder handelt, op een persconferentie mee. Volgens Lemieux zouden de autoritei ten met een actie wachten tot ook de verblijfplaats van de andere gijzelaar, de Britse diplomaat James Cross be kend is. Hij zei de indruk te hebben dat de regering de onderhandelingen trai neert in de hoop intussen de gijzelaars te vinden. Premier Pierre Elliot Trudeau heeft zijn officieel bezoek aan de Sovjet- Unie, dat maandag a.s. zou beginnen uitgesteld. Hij deelde dit donderdag mee in het parlement. De Sovjet ambassadeur had hij laten weten, dat hij hoopte op een later tijdstip naar Moskou te komen. De advocaat Robert Lemieux, die na mens het bevrijdingsfront met de rege ring onderhandelde, verklaarde na de officiële bekendmaking dat de rege ring 5 gevangenen in vrijheid moet stellen: mijn mandaat is geëindigd omdat de regering de zes voorwaarden van de hand heeft gewezen. Zij heeft zich zelfs niet verwaardigd mij te antwoorden". Lemieux deed een dringen beroep op de Canadese premier Trudeau, tot an dere gedachten te komen. De termijn die de regering het be vrijdingsfront gesteld heeft om haar aanbod te beantwoorden, liep vanoch tend om 08.00 uur af. De regering heeft opnieuw de ontvoerders vrijgeleide aangeboden. Zij mogen met de vrij te laten gevangenen naar het land van hun keuze vertrekken. Behalve het in ternationale Rode Kruis zou ook het Cubaanse consulaat in Montreal als be middelende instantie kunnen fungeren. Intussen heeft de regering van Que bec de vierduizend stakende medische specialisten van de provincie opdracht gegeven het werk volledig te hervatten. Doen zij dat niet, dan kunnen zij vol gens een donderdagavond bij het parle ment ingediend wetsvoorstel worden veroordeeld tot maximaal 500 dollar boete en een maand gevangenisstraf (met een maximum van een jaar) voor elke dag dat ze thuisblijven. Het FLg heefj gedreigd ook specialisten te gaan ontvoeren. Het front verwijt hun een „misdadige houding". Eenheden van het Canadese leger zijn op het ogenblik in Montreal om zorg te dragen voor de bescher ming van hoge functionarissen en overheidsgebouwen. Zij zijn onder be vel van de politieautoriteiten gesteld. Hier een beeld van het stadhuis van Montreal, de grootste stad van Cana da. DEN HAAG Het totaalbedrag van de actie „Schip Ahoy" voor een nieuw hospitaalschip van het Rode Kruis, is gisteren de dag na de televisie uizending met ongeveer 360.000 gul den gedaald. Het totaal aan binnengekomen gelden en toezeggingen ligt nu in de buurt van zeven miljoen gulden. Het teruglopen is een gevolg van en kele valse berichten. Een aantal grote bedragen die namens grote bedrijven werden aangeboden, blijken door ver velende grappenmakers te zijn aange kondigd. Zo zou het bedrijf Thomas sen-Drijver Verblifa 250.000 gulden hebben gegeven. Dat blijkt niet waar te zijn. Ook enkele andere grote giften ondermeer van een bejaarde dame die haar spaarbankboekje van 35.000 gul den zou schenken zijn vals geweest. AMSTERDAM Twee mannen van ongeveer 25 jaar hebben gisteren bij een gewapende overval op een kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in Amsterdam ongeveer twintigduizend gulden buitgemaakt. Ongeveer drie uur kwamen de tweo mannen het pas geopende bankgebouw binnen. Zij droegen bivakmutsen en hadden hun gezicht ook nog verborgen achter dassen. Toen zij het geld hadden, sprongen de mannen op brommers en vluchtten weg. De heer Kramer zette onmiddel lijk met zijn auto de achtervolging in, maar verloor de overvallers snel uit het oog. ADVERTENTIE ,in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte UdThjtwi- atadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 6041. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Verkeer heeft bezitters van een Ford gewaarschuwd voor mo gelijk gevaar dat het rijden in sommige Ford-auto's met zich mee kan brengen. Het betreft de standaard-modellen van 1965 tot 1969. Volgens de afdeling Verkeersveilig heid van het ministerie is het mogelijk dat onder bepaalde omstandigheden, namelijk verkeerd gebruik bij hoge snelheid, de onderste draagarm van de voorwielophanging in gebreke blijft. De waarschuwing is gebaseerd op een onderzoek dat Ford op verzoek van het ministerie heeft ingesteld bij 85.000 Ford-politie-auto's. De draagarmen zijn op kosten van Ford vervangen. (Van onze weerkundige medewerker) We houden het 't hele weekeinde droog. Een groot hogedrukgebied boven de Noordzee en West-Duits- land heeft zijn vleugels uitgeslagen tot boven Ierland, waardoor regen storingen op grote afstand blijven. Alleen Noord-Schotland krijgt dit weekeinde nattigheid van een uit diepende depressie bij Zuid-Groen land. In ons land blijft de kans op nachtvorst aanvankelijk nog aan houden maar zondag is er een ten dens tot iets hogere temperaturen bij een langzaam naar zuidelijke richtingen ruimende wind. De ver velende kant hierbij is, dat dan de nevel in de nacht en ochtend kan terugkeren. In Zuidwest Europa blijft het zo mer: Lissabon gisteren 28 graden. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Vannacht opnieuw plaatseiyk nacht vorst, morgen overdag droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zwakke tot matige zuideiyke wind. Morgen, zon op 07.07 u., onder 17.43 u. Maan op 18.23 u., onder 10.59 u.

De Vallei | 1970 | | pagina 1