veenendaai.se pioniers in canada Henk en Maas van Manen ruilden Grutterstraat voor blok hut tussen beren en Indianen Nieuw Veenendaal in 1905 nu Waskatenau Onrustige Veenendalers smeten in 1903graszoden naar nieuwe burgervader P E L CHEVROLET MEER BRUINE EIEREN GEWENST Utrechtse politie vindt partij wapens OP JACHT STOOMKETEL WASKATENAU ROTSKELDER PIONIER YOU SEE WEINIG KEUS V.A.B. KIRPESTEIN CANADEES GRUTTERSTRAAT BURGERLIJKE STAND Laimböck handschoenende mooiste VAN DEN BOSCH Al enkele jaren geleden vernam onze medewerker Bert van Kooten dat een tweetal Veenendaalse emigranten kort na de eeuwwisseling naar Canada zijn vertrokken en daar een kolonie hebben gesticht die men aanvankelijk „Nieuw Veenendaal" noemde. Toen hij enkele maanden geleden in opdracht van een weekblad in enkele weken heel Canada doortrok herinner de hij zich de oude geschiedenis. Aan gekomen in de stad Edmonton infor meerde hij naar de mogelijkheden om één van de oude pioniers op te zoeken. Samen met z'n gastheer Kees Roetman van Air Canada trok hij de prairies in om een hrokje gesehiedenis te achter halen. Hendrik van Manen bleek nog in leven en dat leverde een reportage op die vooral onze oudere lezers zal aan spreken. WASKATEISAU Soms dook er een Cree-lndiaan op uit het dichte woud van PinecreekHier en daar snuffelde een heer rond en verder klonken er de bijlslagen of de spaar zame landbouwwerktuigenmeestal getrokken door lang zame ossen. Maar verder heerste er rust en stilte over het weidse en woeste land in West-Canada. In een klein kan toorgebouw van het stadje Edmonton hadden Hendrik en Maas van Manen alleen maar een handtekening gekrab beld op het officiële papier van de provincie Alberta. Maas wist precies waar hij heen wilde en de 18-jarige Hendrik van Manen volgde z'n broer gedwee. In 1907 was Maas uit Veenendaal vertrokkensamen met z'n vriend Peter Blom uit Zeist. Het geld voor de overtocht u as verdiend met werk in Duitsland. Zes weken na aankomst was de knaap uit Zeist gestorven en toen de brief van de eenzaam achterge bleven Maas aankwam in de Grutterstraat achter de Zwaai had Hendrik direct besloten: „Ik ga naar Maas". Hendrik van Manen senior en z'n vrouw Johanna Hey zagen na kor te tijd hun tweede zoon vertrekken naar het verre en vreemde land. Misschien zou hij t er beter hebben dan in J eenendaal anno !908% waar het een zorgzame tijd was met veel werkloosheid. De Van Manen's stonden bekend als eigenzinnige mensen, die hun eigen za ken regelden en er niets voor voelden om zich de wet te laten voorschrijven door anderen. Vandaar ook dat Maas en Hendrik de wildernis van Pinecreek opzochten om een eigen bedrijf te be ginnen. Vanuit Edmonton was het twee of drie dagen reizen over de smalle kar- resporen. Bij aankomst bleek er nie mand te wonen en kapten de twee Vee- nendalers een aantal bomen om van het ruwe hout een eerste blokhut te bou wen. Wel moesten ze opppassen voor de grote beren die onverwachts opdoken en 's nachts aan de hut kwamen snuf felen. Overdag zagen ze niet veel meer dan een enkele „rode broeder" van de Berenoorstam, Indianen die behoorden tot. de uitstervende Crees. Hard werken was het, om de nog woeste grond te ontginnen en geschikt te maken om te zaaien en te planten. Vlees was er in overvloed, als Hendrik maar even op jacht ging. Het was im mers nog de tijd van de kudden buffels die voorbij trokken. Om van de herten, de beren en de talloze andere dieren in het natuurgebied langs de Waskatenau rivier maar niet te spreken. i - Tweeënzestig jaar later staat er een zaam op een stuk grond aan de „Main- street" van Waskatenau nog een „ho- mesteaders"-hut. Als een herinnering aan de begintijd van het dorp. Maar ook als een eerbetoon aan de pioniers als Maas en Hendrik van Manen, die de eerste waren en er een nieuw Veenen daal hebben gesticht. Het sombere gebouwtje dat het eerste onderdak vormde wordt nu alleen nog gebruikt als „vergaderlokaal" voor de mannen van Waskatenau, die echter niet vergaderen maar er whisky drin ken en poker spelen. Het is er donker en vochtig, met de Engelse vlag aan de wand en daarnaast een grote foto van koningin Elizabeth. Vanuit Edmonton is het zo'n zestig mijl in noordoostelijke richting. Aan vankelijk over uitstekende wegen maar tenslotte over een stoffige hobbelweg door het licht heuvelachtige landschap. Kees Roetman, vertegenwoordiger van de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada en na zes jaar zich volko- men thuisvoelend in de omgeving van Edmonton, voelde veel voor het idee1 om te proberen de „geschiedenis" van Hendrik van Manen te gaan achterha len. Hij houdt er van om iets te onder nemen, „en als die Van Manen nog i leeft wil ik hem ook wel eens ontmoe- Hendrik van Manen, 80 jaar, die nog dagelijks door het ruige land van West-Canada rijdt op z'n tractor. Nora halverwege de afstand te vinden zouden zijn in Lacombe, bij het meer aan de highway naar Calgary. „Zo juist zat de oude Henry nog op de tractor", zei Nora op de vraag of hij nog goed gezond was. Een lachende en breed ge schouderde man, gebruind door de zon en met een grote cowboyhoed op kwam enkele uren later het restaurant Juni per Lodge binnen: de eerste pionier van Pinecreek en Waskatenau Henry van Manen. Het eerste wat Hendrik van Manen doet als ie op z'n praatstoel zit is een sigaar opsteken. „Een Canadese, vou see. want die bevallen me nu't beste". Dan duikt hij in z'n herinnering en is plotseling 70 jaar jonger. „In die tijd was het niet zo rustig in Veenendaal". zegt hij met twinkelende oogjes. „Ik weet nog dat we een nieuwe burge meester kregen. Hij kwam uit de grote stad. dus we hadden er niet zoveel ver trouwen in. En later bleek dat we 't goed bekeken hadden, want op Konin ginnedag in 1903 of 1904 kwam hij ons vanaf het bordes vertellen dat we voort aan moesten werken op die dag. Toen werden er stenen en graszoden naar hem gesmeten en leek het een complete opstand te worden". Terugdenkend aan die oude tijd weet ten", had hij vorige avond nog gezegd. Het begon al vrij warm te worden toen we het bordje met de naam Was katenau zagen en naar het benzine pompstation reden. Kees Roetman: „Dat is de gewoonte in dit land.' Als je in een dorp iets zoekt dan vraag je het aan de man bij het service-station". In het schamele gebouwtje naast de pomp stonden vier ongeschoren mannen een praatje te maken. De oudste voerde het woord toen gevraagd werd naar Hen drik van Manen. „Yèh, Henry van Manen heb ik ge kend. Was een sterke kerel. Hij woonde bij Pinecreek maar hij is al jaren weg hier. Zeker wel twintig jaar. Hij zal wel dood zijn, net als z'n broer. Die woonde hier ook in de omgeving, maar hij is in z'n auto gestorven toen ie in Edmonton was. Vraag het maar aan de burgemeester in de Hoofdstraat. Da's een halve mijl verderop". De Hoofdstraat van Waskatenau bestaat uit niet meer dan 15 a 20 hui zen aan beide kanten van een brede weg. De kruidenier blijkt tevens de kapper en ook doodgraver te zijn, terwijl de burgemeester druk bezig is als beheerder en monteur van de wa- Aan de achterzijde van het restau rant .Juniper Lodge" te Lacombe liet onze medewerker zich vereeuwi gen met Hendrik van Manen, samen met z'n zoon Hans en schoondochter Nora en de kleinkinderen. tertoren. De benzinepompman was nieuwsgierig geworden en kwam ook nog even er bij, om te vertellen dat Henry van Manen vroeger altijd bij de familie Hegi te gast was. Vader Hegi was zeer oud geworden én vorig jaar gestorven. Dochter Betty leeft nu eenzaam in het oude boerderij tje. „Van hieruit twee mijl naar het westen en dan vier mijl in de noorde lijke richting en dan nog anderhalve mijl linksaf". Het klopte voortreffelijk en een half uur later schonk Betty Hegi een kopje „Hollendse koffie". Sinds ruim een jaar woonde ze alleen in haar huisje •onder elektrische licht, zonder gas, wa terleiding en telefoon. Bang is ze niet, want ze heeft haar oude jachtgeweer en een pistool. Geen televisie maar als koelkast is er de ruime kelder onder het huisje, uitgehouwen in de rotsen. Haar trots is de grote kast met Chi nees porselein, waarbij zeldzame kunststukjes die ze na al die jaren nog bewondert. Haar oude kolonistenhuis is een brok historie in het nieuwe Cana da. Ze drinkt nog uit de waterput, bakt haar eigen brood en in een hoekje van de kamer staat een oude grammofoon - met - slinger. „Soms zie ik elf of twaalf dagen lang niemand. Vooral in de winter ben je vat eenzaam, omdat er dan geen door komen aan is met zoveel sneeuw", ver- elt ze. Maar in elk geval was het Betty Hegi (vader kwam ondanks z'n achternaam niet uit Hongarije maar uit Den Haag) die kpn vertellen dat Hendrik van Ma nen nog leefde en nu een paar honderd mijl ten zuiden van Edmonton woont, in Delburne bij Red Deer. „Vorige maand is hij 80 jaar geworden en was ie hele familie nog bij elkaar". De volgende dag was er voldoende ijd om naar Delburne te rijden. Maar per telefoon kwam de afspraak tot stand dat Hendrik van Manen, verge zeld door zoon Hans en schoondochter Klazien van Manen-Blom stuurde deze eerste groepsfoto vanuit Pine creek naar Veenendaal. Op de ach terkant stelde ze het gezelschap voor: ,,Dit. kiekje zijn allemaal Hollanders en Belgen. De eerste vrouw met 't jongetje is onze buurvrouw, een Bel gische, de tweede een Hollandse met haar twee kindertjes. Dan ik en Maas en een andere Belg, Hendrik en Trui met hun baby, Rita en Henri voor óns en de buurman. Onze baby's sla pen. die zijn later getrokken in de stoel. Dat stuur ik er bij." Hendrik van Manen zich steeds meer te herinneren. Zoals de geschiedenis met de eerste stoomketel voor de fabriek van Gebr. Van Leeuwen, die vanaf Eist naar Veenendaal moest worden ge sleept en bleef steken bij de hoge brug over het Omleidingskanaal op de Ker- kewijk. „Daar is nog een liedje over", schiet Hertdrik te binnen en dan blijkt dat de oude pionier nog zingen kan ook: Komt vrienden sluit u bij ons aan, om de ketel aan 't spoor te halen. We trokken al aan 't touw Maar het ging niet al te gauw En voor de vaartse brug moest de ketel weer terug. Maar voor een vaatje bier Kreeg Van Leeuwen de ketel hier. Ongetwijfeld een lied dat gecompo neerd en van tekst voorzien werd toen de bewuste ketel was afgeleverd en het gerstenat al een zekere invloed had op componist en tekstdichter. Dan is Hendrik van Manen weer te rug in de Zandstraat, bij het Lombok en 't Boerslaand. Hij noemt de oude adressen in onvervalst Veens en weet zich te herinneren dat er de laatste keer toen hij Veenendaal bezocht in 1929 al veel veranderd was. „Ik kende er bijna niemand meer behalve de ou deren. you see. Maar mij kenden ze wel. Dan hoorde ik ze zeggen ..dag Hendrik" en dan moest ik eerst even nadenken wie het waren". Hendrik van Manen heeft z'n leven lang hard gewerkt. „Dat moest ook wel, want het ging er om je eigen bedrijf op te bouwen. Toen de spoorlijn er kwam ging het wat gemakkelijker. Dat was in 1919. De eerste jaren woonden we erg verlaten in Pinecreek. In 1913 kwam er een postkantoor, dat was tevens een halte voor de postkoets van Smoke La ke. Er vestigden zich enkele Belgische families in Pinecreek en later ook En gelsen". Uiteraard hadden jonge kerels als Maas en Hendrik van Manen weinig middelen van bestaan. Het land moest nog ontgonnen worden en in die tijd Twintig meter van de hoofdstraat van Waskatenau staat nu nog de blokhut, die het eerste onderkomen was van de familie Van Manen. Nu wordt er door de mannen van het dorp af en toe vergaderd"met whisky en pokerspel. De oudste van de twee broers, Maas van Manen voor de eerste blok hut die men bouwde in Pinecreek. Trots poseerde vader met z'n twee ling bij de voordeur van het ,,huis". hewerkten de Veenendalers hun land met een paard en een os voor de ploeg. Geertruida stuurde de ploeg en Hen drik de vreemde combinatie van paard en os. Na een aantal jaren kon Maas, de oudste van de twee, de roep van de natuur niet weerstaan en had hij bo vendien voldoende geld verdiend om een passagebiljet naar Zeist te sturen, waarop z'n verloofde Klazien Blom naar Canada vertrok. Maas haalde haar van de boot en het jonge paar vertrok direct naar het stadhuis om te trouwen. Toen er eenmaal kinderen waren voelde Hendrik er ook wel voor om ge zelschap te hebben en negen jaar na haar komst moest schoonzuster Klazien terug naar Holland om haar zuster Geertruida te halen als bruid voor Hendrik. „Zo ging dat in die dagen. Ik had niet veel keus", zegt Hendrik nu nog lachend. In het gezin van Maas werd tweemaal een tweeling geboren maar Hendrik en Geertruida kregen slechts één zoon Hans. In 1913 vertrokken de Indianen uit het gebied rond Pinecreek en werd of ficieel het plaatsje Waskatenau ge sticht. De naam werd gekozen door een groep van 13 kolonisten, als eerbetoon aan de Cree-Indianen. Er kwam een school met 23 leerlingen. De aanleg van de spoorlijn had tot gevolg dat binnen drie jaren veertig gebouwen verrezen rond het station van de Canadian Na tional Railroad. Er werd een feestdag van gemaakt met als hoofdattractie: een paardenrace en... voetbalwedstrij den. Nu. in 1970, zoekt men tevergeefs naar de Van Manen's in het 3000 in- ADVERTENTIE ▼EENFNDAAI CITY-MOTORS SDI RAALTE Op de in Raalte gehou den algemene ledenvergadering van de samenwerkende eiercooperaties Sa- meico die 52 pet van de binnenlandse eierafzet beheerst, heeft directeur A. J. Wegdam aangedrongen op het leveren van meer bruine eiren door de leden. Deze blijken beter in de markt te liggen dan de witte. Ondanks de slechte situatie in de pluimveesector zag de heer Wegdam op lange termijn toch kansen voor Neder land in de EEG, al zal er wel nog meer aandacht aan de kwaliteit moeten wor den besteed. woners tellende Waskatenau. De jon gere generatie heeft zich verspreid over het uitgestrekte land langs de Rocky Mountains en de North katchewan rivier. In Delburne. een heel klein plaatsje bij Red Dear heeft Hans van Manen nu een eigen landbouwbedrijf, waar vader Hendrik van Manen nog dagelijks mee werkt. Op jacht gaan om een stuk vlees in de braadpan is er niet meer bij. „De biefstuk komt nu uit de supermarkt, you see" zegt de oude pionier en hij is er niet rouwig om. Want. Henry van Manen is een echte Canadees gewor den. Of hij nog eens op z'n oude dag naar Veenendaal komt weet hij niet. „Er zullen wel geen mensen meer in Vee nendaal zijn die me nog kennen. Als dat wel zo was, ja dan zou ik nog wel eens rond willen kijken", zegt Van Ma nen bedachtzaam. De Grutterstraat, vanwaar Hendrik van Manen 62 jaar geleden vertrok is er niet meer. Maar wie het nauwe gan getje tussen twee huizen aan het Ver laat, juist tegenover de Hollandia wol en kousenfabriek weet te vinden kan er nog het blok huizen terugvinden dat vroeger de Grutterstraat was. De ra men en deuren zijn dichtgemetseld en waar toen armoede heerste is nu een magazijn van de const.ructiewerkplaats en machinefabriek Hendriks Veenen daal N.V. Op korte afstand verrijzen de moder ne flatgebouwen van een nieuwe woon wijk. De oude Hendrik van Manen zou er vreemd van opkijken als hij het zag. UTRECHT Bij huiszoeking in de woning van de 40-jarige chauffeur P. heeft de politie woensdagmiddag een partij vuurwapens gevonden. P. is diezelfde avond toen hij op het hoofdbureau kwam aangehouden en in gesloten. De politie is er vrijwel van overtuigd met een handelaar te maken te hebben ook al verklaard P. zelf dat hij de wapens gebruikt om te stropen. Aangetroffen zijn: een nieuwe vuur- buks kaliber 22 Long Rifle, een vuur- buks kaliber 22 Short Rifle, een pistool kaliber 7.65 FN, een cilinderrevolver in tas met vijf patronen kaliber 44, een zwaar luchtdrukpistool geschikt voor afdrijving en een Flobertpistool, 400 patronen kaliber 22, 50 patronen kali ber 7.65 en 15 patronen kaliber 9. SCHERPENZEEL Ondertrouwd: J. L. Cozijnsen en C. van Dijk. Getrouwd: H. A. Bakker en T. Ros kam. Overleden: G. Jansen e.v. G. den Hartog, 57 jaar. ADVERTENTIE Speciaalzaak in lederwaren HOOSSTRAAT 4 - 6 VEENENDAAL TELEFOON 11529

De Vallei | 1970 | | pagina 5