„De klap bij Schiphol" leert dat 't tijd is om te handelen Theoloog Harvey Cox in programma over vrijheid UK- Rijschoolhouder Zielahet jaren kletsen door commissies en instellingen „Ik woonde in paleizen maar ook in hutjes" Heer Bommel en de Slijtmijt Shepherds naar Parijs Moe Theorie „Cabaretbijbel" van Wim lbo tendoopgehouden Herexamen Leids studente over Austalische reis: Roken in bed oorzaak brand Zondagavond op Nederland 1 VANAVOND MAARTEN TOONDER STRIP Nieuwe gezichten in „Hadi imassa programmaos TELEVISIE TELEVISIE RADIO UIT DE KERKEN VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 J7EN lange man met een bril op. „Laten we nu eens iets gaan 4oen", zegt hij. „Ik bedoel: nü, niet de volgende maand of over een jaar. Die verschrikkelijke klap bij Schiphol in de mist moet toch eindelijk het sein geven tot handelen". De man die dit zegt is de heer A. Kiela uit Schiedam, 39 jaar en sinds zestien jaar geeft hij autorijles. „We hebben een tijd gehad dat de overheid eisen stelde ten aanzien van ontstoor- ders op automotoren, omdat anders de mensen thuis streepjes over hun kjjk- scherm zagen lopen. Aardig, nuttig, maar geen mens kan zeggen dat de verkeersveiligheid er mee was ge diend". „We hebben ook de tijd van de ver plichte spatlappen gehad", gaat de heer Kiela verder. „Het is één grote flop ge worden". „Maar waar blijft de verplichting om een brandblusser in de auto te hebben? Als ik een speedboot koop, is een van de eerste verplichtingen: brandblusser aan boord. Maar als mijn boot brandt, dan spring ik er uit, want ik heb altijd water om me heen, en de verzekering dekt de schade. Ik vraag me af hoeveel mensen er gered waren, als alle auto's die in de buurt van dat verschrikkelij ke ongeluk bij Schiphol waren een brandblusser aan boord hadden". Vier tientjes, dan weet je alles, zegt de man in Schiedam. En als je dat ding tijdens een brand leegspuit, zorgt de verzekering voor een nieuwe vulling. De heer Kiela is een man, die zicht baar moe wordt van het jarenlange ge klets van commissies en instellingen. Een man die ook moe wordt van het feit, dat nog altijd geen richtlijnen zijn vastgesteld, zodat het geven van auto rijlessen alleen maar in handen van be voegde en betrouwbare mensen kan ko men. „Pas nog", zegt hij, „twee meisjes van rond de twintig jaar, met hun auto in het water. Drie mensen sprongen' hen na, maar kregen de portieren niet open. Toen de auto werd opgehaald waren ze natuurlijk verdronken. En waarom? Omdat de mensen geen in zicht in het verkeer wordt bijgebracht, geen begrip voor situaties. Als de meis jes de portieren niet aan de binnenkant hadden afgesloten, waren ze gered. Ik schaam me soms kapot, dat ik rij- instructeur ben". Guldens verdienen, dat is in vele ge vallen het doel van mensen die autorij les geven. Mensen, heel dikwijls, die de hele dag een baan hebben en in de avonduren heel dikwijls doodmoe nog een paar uur lessen, vanwege de bijverdienste. Want iedereen in Neder land, die drie jaar zijn rijbewijs in de zak heeft, kan autorijles gaan geven. Of hij daar geschikt of ongeschikt voor is, kan niet schelen. „En dan halen de kandidaten van die malafide lesgevers soms ook hun rijbewijs maar wat zegt dat", aldus de heer Kiela. „Een rijproef is een momentopname. Er kunnen goe de rijders zakken en slechte rijders sla gen voor hun examen. De beunhazen ge ven soms les voor acht of negen gulden per uur. Maar dat kan niet meer en daarom stoppen ze dan langs de weg vanwege zogenaamde theoretische uit leg, maar in feite om kilometers te spa ren. En om dezelfde reden zoeken ze files op, of de tunnel. Dan staat de auto stil en na zestig minuten is een uur nu •emnaal om", Volgens de heer Kiela zou men eerst rijn theorie moeten halen dan pas met de praktik-lessen moeten beginnen. „Dan zou men ook de bonafide instruc- teuts gaan bezoeken, die werkelijk theorieles geven, mensen die zelf over diploma's beschikken. AMSTERDAM Een cabaretbijbel met geluiden. Zo omschreef Wim lbo zijn met twee langspeelplaten gecombi neerde boek „75 jaar Nederlands Caba ret", dat Donderdagochtend in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertge bouw ten doop werd gehouden. Bewust was voor de lancering van de gecombi neerde plaat-boekuitgave deze plaats gekozen omdat vrijwel alle groten uit de cabaret-wereld in de kleine zaal op de planken hebben gestaan. Na een korte inleiding door Wim lbo was burgemeester Samkalden de eerste die het cabaret-overzicht in ontvangst mocht nemen. Het samenstellen van het boek en de platen een uitgave van de Nederlandse Rotogravure mij. en Phonogram heeft lbo zes jaar bezig gehouden. In een nawoord noemt hij Wim Kan de invloedrijkste cabaretier na Jean- Louis Pisuissee. Fien de la Mar acht hij de grootste cabaretière die ons land tot nu toe heeft voortgebracht. Hij ziet Sieto Hoving als de pionier van een nieuwe stroming in het Nederlands ca baret en is optimistisch over de toe komst van Jasperina de Jong, Frans Halsema, Liesbeth List, Paul van Vliet en Herman van Veen. De bijeenkomst, die door vele voor aanstaanden uit de cabaretwereld werd bijgewoond, werd besloten met een op treden van Jasperina de Jong, die op haar eigen virtuoze wijze vier oude en vier nieuwe cabaretliedjes zong. A. Kiela: zicht". ,,Het gaat om het in- En dan kent men de regels van bin nen en van buiten vóór men achter het stuur gaat zitten. Nu is het meestal de eerste les meteen van: Zo, gaat u maar zitten, dat is de eerste versnelling, dat de tweede, hier zit de claxon en daar de rem. Rijden maar". De heer Kiela springt soms van de hak op de tak, maar wat hij zegt snijdt hout. „Neem het verkeersonderwijs op de scholen. Men leert de kinderen dat ze voorrang hebben, als ze rechtuit fietsen, op die afbuigende auto. Laatst weer een meisje doodgereden, want ze fietste door. En wat zegt notabene die automobilist naderhand? Ik ben toch snelverkeer ik had toch voorrang?" Verkeersinzicht aan de leerling-auto rijders bijbrengen, daar gaat het de heer Kiela vooral om. „Niet alleen dat pookje en het stuur bedienen en wat borden van buiten le ren. Tijd geleden had ik een mevrouw van 58 jaar. Ze zei: Ik heb nu al veer tig lessen gehdd en bij anderen hoor ik, dat je veel vlugger klaar bent. Ik heb gezegd: Ja, mevrouw, veertig uren au torijden. Als u wilt leren machineschrijven heeft u zestig uur nodig voor u een brief kunt typen en dan nog, als u dan een fout maakt, kunt u niemand dood rijden. Met een auto wel". Waarom niet, vraagt de heer Kiela in Schiedam zich af om de vijf jaar, als het rijbewijs verlengd wordt, een dood- simpel theoretisch examentje afleggen? „Dat verplicht de mensen dan wel een boekje te kopen van een riks en de theorie weer eens op te halen inclu sief de nieuwe regels te leren. Maar voor je rijksdaalder weet je dan weer wat en ben je veiliger op de weg, voor jezelf en voor anderen". De heer Kiela heeft nog nooit iemand meegemaakt die zei: „Joh, ik heb me gisteren toch een stomme fout ge maakt". Hij kent wel veel mensen die zeggen: „Zie ik gisteren toch een stom me kerel, als ik niet op de rem was gaan staan..." „Ik zie het zo", zegt de heer Kiela, „Op dit kruispunt maak ik de fout van een ander goed, maar wellicht corri geert een ander fout". DEN HAAG „Ik heb drie maanden lang in Australische paleizen en hutjes gewoond. Het hutje stond in Queens land waar de cowboys nog met zwepen zwiepen, en het paleis was de ambts woning van de Australische minister van Buitenlandse Zaken William McMahon" De 28-jarige Leidse studente Engels Lex Berghuis zegt het op een toon alsof ministers tot haar dagelijkse gesprek spartners behoren en rodeo's op Au stralisch niveau haar langzamerhand vervelen. Zij was een van de 120 Europese stu denten die op uitnodiging van de Au stralische regering drie maanden lang een werkvakantie mochten houden. Pas enkele dagen voor haar vertrek hoorde de achtstejaars studente dat haar eerste maand werkvakantie een baantje zou betekenen bij een Australi sche prominente figuur. Bij aankomst hoorde ik dat het de minister zou zijn die in een werkelijk bijzonder mooi huis in Sydney woonde. Mijn baantje betekende zorgen voor twee lieve kindertjes. Het leverde niet veel geld op, maar omdat kost en inwo ning vrij was, had ik net voldoende om het land en de bevolking een beetje te leren kennen". Het Australische project, dat vorig jaar voor het eerst is opgezet, beoogt om hen die later in Europa een toon aangevende positie in het vrije beroep ADVERTENTIE JAGER GEZOCHT! Partner gezocht om gezellig mee op safari te gaan. Jachtterrein: mijn zitkamer. Jachtdoel: natuurlijk gezellig genieten van zo'n zuivere zachte Olifant-borrel. Het puikje uit Schiedam. Olifant jenever. Een weldaad. Proost! Lex Berghuis of het bedrijfsleven zullen verwerven, persoonlijk kennis te laten nemen van het Australische leven en de snelle ont wikkeling van het land. AMSTERDAM De brand in de Amsterdamse Dijkstraat, waarbij woens dagavond de 24-jarige H. J. de Kok om het leven kwam, is vermoedelijk ont staan doordat het slachtoffer in bed heeft liggen roken. Geconstateerd is, dat het bed de brandhaard is geweest. Zondag om 19.05 uur brengt CVK/IKOR via Nederland I een programma op het scherm onder de titel: Harvey Cox over vrijheid. Tijdens een recente discussie tus sen filosofen, godsdienstsociologen en theologen, die op uitnodiging van de Oostenrijkse radio bijeen waren voor een gesprek over de „toekomst van de godsdienst" heeft de door zijn boeken ook in Nederland be kende Amerikaanse theoloog Harvey Cox gepleit voor nieuwe religieuze bewegingen. De vele fans van Haiwey Cox in Nederland (zijn boek „De stad van de mens" is hier aan zijn tiende druk toe) waren wat verbaasd, toen zijn ernstige pleidooi voor de stad werd gevólgd door zijn opgetogen visie op fantasie, feest, levens-genie ters en mystici. In een recente „Kenmerk"-repor- tage zagen zij Cox een romantisch- liturgische happening leiden tijdens- een conferentie van de Wereldraad en zijn nieuwste boek heet: „He" Narrenfeest". Is zijn huidige animo voor spel en plezier een soort flirt met nieuwe religieuze stromingen, eventueel een vorm van theologisch imperialisme? Is vrijheid niet een wat onduidelijk principe als uitgangspunt voor een vernieuwing van het geloof? Over deze (en andere) vragen komt Harvey Cox in deze reportage aan het woord, geïllustreerd met filmfragmenten Vanavond om 21.35 uur zal Berend Boudwewijn op Nederland 1 in de eerste aflevering van „Hadimassa" als acteur te zien zijn. Ton van Duinhoven, die zich deze maand op medisch advies tot zijn toneelwerk zaamheden moet beperken, zal niet meewerken. Andere nieuwe gezichten in Hadi massa zijn: Tim Krabbé en Cees van Oyen, terwijl de kijkers de kennis making kunnen hernieuwen met Annemarie Oster, Ton Lens ink, Kees van Kooten en Wim de Bie. De teksten voor „Hadimassa" zijn van Kees van Kooten, Wim de Bie en Dimitri Frenkel Frank. Produktie en regie: Dimitri Frenkel Frank. 7005 Zo kreeg heer Bommel dus de vrije hand om de slijtmijt-plaag aan te gaan pakken, en met zijn bekende voort varendheid verscheen hij nog diezelfde dag op de beeldbuis in alle kamers. „Groenstroken en zo", legde hij mei klare stem uit. „De insekten moeten ge ïsoleerd worden, en ze kunnen niet tegen gras en bloemen. Dat heb ik zelf kunnen zien. Ik bedoel; dan kunnen de betonnen huizen en de plasticmeubelen gered wor den. Als ze tenminste niet in puin vallen omdat er niet vlug genoeg geïsoleerd is. als men begrijpt waar ik heen wil. Krach tige maatregelen, en geen gekap var bossen. De heer Steinhacker, die het betogen de gelaat op een groot scherm had gade geslagen, schakelde het beeld met een driftige beweging uit. „Wat betekent dit?" riep hij overspan nen. ,Wat is er aan de hand, Steenbreek?' „OBB heeft volmachten voor de hui- en bouw gekregen", sprak de secretaris ^edremmeld. „En hij heeft de houtbouw •fbesteld". Nu kreeg zijn werkgever een woede- mval. „Afbesteld?!" tierde hij, terwijl hij pgewonden in zijn zetel op en neer -prong. „Dan is hij ons dus weer te slim af geweest! Hij heeft ons in zijn zak! Sta daar niet, sukkel! Ga naar hem toe en biedt hem wat hij hebben wil hij heeft nu de troeven in handen!" Heer Ollie was daar zelf echter niet zo zeker van. Toen hij die middag het stadhuis bezocht om zijn krachtige maat regelen te bespreken maakte hij tenmin ste een wat onzekere indruk op de heer Dorknopet. „Wat bedoelt u met groenstroken?" vroeg de hooggeplaatste ambtenaar fron send. „Plantsoentjes, neem ik aan? Per ken om alle daartoe geëigende perceen? Maar dan moet de halve stad worden af gebroken, meneer Bommel! Het gaat toch niet aan om nuttige leefruimte door gras zoden te laten verdringen? „K-krachtige m-maatregelen", zei heer Bommel met doffe stem. „Ik bedoel, eh. wat moet er anders gedaan worden, be doel ik? Ik sta overal alleen voor!" The Shepherds zullen zaterdag naar Parijs gaan, waar opnamen ge maakt zullen worden voor een Fran se televisieshow. In dit programma van de ORTF dat „Entente Cordiale" heet en dat gepresenteerd wordt door Mick Mi- cheyl, zUllen de Sherpherds liedje» zingen van hun laatste grammofoon plaat. NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA (K) Een lach en een traan: muzikaal amusements programma. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA (K) Ironside, TV-film. 21.10 Ombudsman. 21.35 (K) Hadimassa, satirisch pro gramma. 22.15 Een klein uur: U, presentatie van mensen en hun meningen. 22.55 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 Voorlichtingsprogramma schooltelevisie. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Ter Visie: Parlementair en po litiek weekoverzicht. 19.30 NCRV(K) Zo vader, zo zoon, wedstrijdprogramma. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Hier en Nu: actualitei tenrubriek. 21.10 (K) De regels van het spel: Een burgemeester in opspraak, TV-film. 22.20 Farce Majeure, satirisch pro gramma. 22.45 Avondsluiting. 22.50-22.55 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Sportjournaal. 18.30 (K) Actua liteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 (K) Filmreportage. 19.59 Programma overzicht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 (K) Schooltelevisie. 18.00 (K) Amusementsprogramma. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Actualiteiten en nieuws 19.25 (K) Das Verhör, TV-film). 20.00 (K) Journaal en weeroverzicht. 20.15 (K) Documentair programma. 21.00 (K) Reportage uit Bonn. 21.15 (K) Der 7. Sinn. 21.30 (K) S.T. und die Mil- lionarstochter, TV-film. 22.15 (K) Journaal en weeroverzicht. 22.30" Die Entwaffnung, TV-film. 22.35 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Dick und Doof, filmklucht. 19.20 (K) Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 Eurovisie: Aktenzeichen XY... ungelöst. 22.35 Filmactualitei ten. Plm. 23.20 Einde uitzending. NEDERLAND I 10.00 Teleac Modelbegrip in wetenschap en techniek les 3. 10.30 Biovisie les 4. 11.00-11.20 The seventh keyles 4 (herh.) 15.30 E.O. Kinderprogramma. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Amusementspro gramma. 11.15 Die Umschau. 12.05 Dierenprogramma. 12.50 Internatio naal persoverzicht. 13.00-13.30 Jour naal. 14.55 (K) Nieuws. 15.00 (K) In formatief programma. 15.30 (K) Amusementsprogramma. DUITSLAND II 13.45 (K) Programmaoverzicht. 14.15 Amusementsprogramma. 14.58 Kort nieuws. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. i HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws.7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor: klassieke muziek in stereo (7.25 Ho ren en zien; 7.30 Nws. 7.32-7.50 Hier en Nu; actualiteiten). 8.00 Nws. 8.11 Muziek van het Leger des Heils. 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. 9.50 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en accordeon-orkest. 10.20 (S) Grand Gala du Disque Classique 1970; een keuze uit be kroonde platen. 11.00 Nws. 11.03 Op zoek naar een christelijke school, le zing. 11.15 Solarium: een hoogtezon- programma voor iedereen. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 Zonder gren zen: rubriek over missie en zending. 12.10 Uit Balans, een uitzending i.s.m. de KNBTB Overheidsvoorlich ting: 12.16 Exportiviteiten: nieuws: wenken en adviezen op exportge- bied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. KRO: 12.4' Actualiteiten. 12.50 Buitenland commentaar. NOS: 13.00 Vliegende ;chijven: platenprogramma voor d( militairen. KRO: 14.00 (S) P.M. - een weekblad met veel plaatjes (16.00-16.02 Nws.). NOS: 16.30 In- set...: programma over amateuristi sche muziekbeoefening. HIRO 17.30-Magazine. 17.15 Gasten van de week. KRO: 17.30 Echolood: lichte muziek en actualiteiten. Politieke Partijen: Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Musi cerende dilettanten: Madrigaalkoor. 19.30 (S) In de volksmond: volksmu ziek. 20.00 In antwoord op uw schrijvenverzoekplatenprogramma. 22.00 (S) Kursief: een programma dat schuin tegen de dingen aankijkt. 22.25 Avondgebéd. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 (S) Goal...!: een muzikaal sportpro gramma met commentaren, reporta ges en gekruide nieuwtjes. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Z.O.: geva rieerd programma met om 7.33 Van de voorpagina; om 7.54 VPRO: Deze dag: om 8.00 Nws; om 8.11 Actuali teiten; om 10.00 Toeristische tips; om 10.10 Ombudsman). 10.30 Stereo:- Tango-rumba orkest met zangsolis ten. 11.00 Nws. 11.03 Een nieuw ge luid: kennismaking met jonge ar tiesten. 11.15 Oosteuropese kroniek. 11.35 Stereo: Hallo... Volluk: licht programma met interviews. 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VA7 RA-Varia. 13.13 Actualiteiten. 13.23 Stereo: Dit is het begin...: jongeren programma. 14.30 Stereo: Radio Jazz Magazine. NOS: 15.00 Beethoven 200. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Hobby- scoop: populair programma over electronica. VARA: 16.15 De Staal kaart: actualiteiten op kunstgebied. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Actualiteiten op kunstgebied. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 Lieve tante Truus: licht programma. 19.05 Stereo: Uit eigen huis Studio-opnamen. 19.30 Nws. 19.35 De Scala 1918-1926: ope ramuziek. 20.05 Het Kervelgerecht, hoorspel. 21.00 Stereo: Serenade: ou de koorzang en klassieke en moder ne kamermuziek. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Drie-ster: licht programma. 23.20 Stereo: Piggelmee: licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Dj inn, geva rieerd programma, (io.00 en 11.00 Nws.) NOS: 12.00 Nws. 12.03 Gevol machtigd, een koning te rijk voor de door u gevraagde plaat. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Pop-en-cast, nieuwe LP-pop. 14.00 Nws. 14.03 Nee, we noemen geen namen: een plezierig platenprogramma voor het gehele gezin, met verzoeknummers. (15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03-18.00 Sport- show: sport van vandaag en topper» van nu. (17.00 Nws.). NED. HERV. KERK aroepen: te Almelo: (toez.) H. Lof vers te Eenrum te Putten: J. den Besten te Huizen te Zeist: (toez.) R. J. v. d Hoef te Papen- drecht te Kamperland: Ph. M. Becht te Terheide. angenomen: naar Lage-Vuursche: C. J. Klop kand. te Ede. GERF. KERKEN roepende Purmerend: D. W. Don- dorp te Voorthuizen te Arne- muiden: Tj. Ausma te Lexmond. adankt: voor Zaandam: W. de Vrie» te Bedum. iEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT 'eroepen: te Zwolle: J. M. Goedhart te Drachten. GEREF. GEMEENTEN eroepen: te Rhenen: J. C. Weat- strate te Meliskerke.

De Vallei | 1970 | | pagina 7