Veenendaals dagblad Bevrijdingsfront is overgegaan tot actie Buiten Biesheuvel ongeschikt om premier te worden Man schoot zijn vrouw dood Vliegtuigen in hotsing boven Melbourne FILM OVER LEVEN IN JORDAAN Westduitse politie wil staken wegens catastrofale toestand Weer stank in Rijnmond Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kouder VVD-fraetieleider Geertsema: Juwelendieven roven voor twee ton Washington waarschuwt Formosa Sluiting Wescon in Amsterdam Weer schoten in Belfast Veel wind MONTREAL Canada is dit weekeinde diep geschokt door de koelbloedige moord op de Canadese regionale minister Laporte. De ontvoerders hadden hem een kogel door het hoofd geschoten. Enkele uren, nadat de politie van Montreal het lijk van de minister had gevonden in de kofferbak van de auto, waarmee hij ook was ontvoerd, kreeg de politie een bewogen brief in handen van de ont voerde Britse diplomaat James Cross. In de brief verzocht Cross de Canadese regering de massale speuractie naar zijn verblijfplaats stop te zetten. ,,U zult de plaats nooit vinden waar ik verborgen ben", zo liet hij weten. COMiWUNIQUÉ VREES DERDE PLAATS Herte-naspel I Reeds 319 mensen gearresteerd Bejaard echtpaar dood na botsing Sovjet-kosmonauten brengen bezoek aan Verenigde Staten administratie: 28, Veenendaal, (adm.), 10757 en Giro 1321600. .ummers 0,25; Abonnement 13 P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 19 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 244 De politie heeft deze foto's verspreid van Mare Car- bonneau (links) en Paul Rose, die worden gezocht in verband, met de kidnapping van de vermoorde minister van Arbeid Pierre Laporte en de Britse diplomaat Ja mes Cross. Canada is verbijsterd door moord op minister Pierre Trudeau In een begeleidende brief eisten de ontvoerders de snelle inwilliging van hun eisen: de vrijlating van 23 ..politieke" gevangenen en een losgeld van vijfhon derdduizend dollar (1,8 miljoen gulden). Zij dreigden dat Cross hetzelfde lot zou ondergaan als Laporte indien de eisen niet op zeer korte termijn zouden worden ingewilligd. De brief van Cross en die van zijn ontvoerders werden gis termiddag gevonden in een kerk in het oostelijk stadsdeel van Montreal. De Canadese regering Ik gisteren in spoedzitting bijeen geweest om zich over de situatie te beraden. Na afloop zei de Canadese minister van buiten landse zaken, Sharp, dat de regering geen verklaringen zal afleggen over de terreursituatie in Canada tot na de be grafenis van minister Laporte. Kort na de vondst van het lijk van minister Laporte verklaarde de Cana dese premier Trudeau dat hij „geschokt en verbijsterd" was door de „laffe moord van een bende moordenaars". „Als Canadees schaam ik me dat eenz o wrede daad koelbloedig en misdadig kon worden verricht", zo zei hij. Pierre Laporte (49) werd een week geleden ontvoerd, de Britse diplomaat James Cross op 5 oktober. Het „Bevrijdingsfront van Quebec" gaf een communiqué uit, waarin het meedeelde besloten te hebben tot daden over te gaan, „gezien de arrogantie van de regering en haar vazal Bourassa". (Bourassa is premier van Quebec). Het communiqué gaf precies aan welke weg gevolgd moest worden om de groene Chevrolet met kenteken 9G-2420 met het lijk van de minister te vinden. De ontdekking van het lijk van de minister en de consternatie die daarvan het gevolg was, leidden tot een aantal verwarrende berichten. Zo werd aan vankelijk gemeld dat ook het lijk van James Cross was gevonden, maar later deelde de politie mee dat alleen de taxi was gevonden waarin Cross was ont voerd. Het Franstalige radiostation in Que bec meldde dat de eerste aanwijzing over de dood van Laporte om zeven uur zaterdagavond (middernacht onze tijd) was gekomen in een anoniem tele foontje. De man die opbelde zei dat er concrete bewijzen te vinden waren op de Place des Arts in de binnenstad van Montreal. Verslaggevers vonden daar het com muniqué van de extremistische bewe ging. Daarin stond dat minister Laporte om 6.18 uur (23.18 uur Nederlandse tijd) was doodgeschoten. De gealarmeerde politie trof de auto inderdaad op de aangegeven plaats aan in de buurt van het militair vlieg veld St. Hubert, 35 kilometer ten oosten van Montreal. Maar pas vijf uur later omstreeks middernacht (vijf uur zondagmorgen onze tijd) durfde men de kofferbak te openen, omdat de vrees bestond dat in de auto een bom was verstopt. De vermoorde Canadese minister was een van de sleutelfiguren van het nieu we kabinet na de verkiezingen in Que bec in april. Eerder dit jaar verloor hij de strijd om de leiding van de liberale partij aan Robert Bourassa. Laporte was gehuwd en had twee kinderen. Hij zal morgen in Montreal worden begra ven. De moord op minister Laporte is de vierde politieke moord in zes maanden. Op 6 april werd het lijk gevonden van de Westduitse diplomaat Karl von Spreti, die door rebellen in Guatemala was ontvoerd. Op 29 mei werd de vroe gere Argentijnse president Aramburu door guerrilla's ontvoerd en zeven we ken later na vergeefse onderhandelin gen vermoord. Op 10 augustus werd de Amerikaanse diplomaat MItrione in Montevideo (Uruguay) dood aangetroffen. Hij was tien dagen eerder door leden van de extremistische „Tupamaros" in Uruguay ontvoerd. OOSTERBEEK De anti-revolu tionaire fractieleider mr. B. W. Bies heuvel is niet geschikt om het vol gend jaar minister-president te wor den van het nieuwe kabinet. Dez uitspraak deed mr. W. J. Geertsema. de liberale fractievoorzitter in d< Tweede Kamer, zaterdag over zijn collega tijdens een bijeenkomst var de Vrouwen in de VVD. Mr. Biesheuvel gaf gisteravond als commentaar: „Ik kan mij niet her inneren dat ik ooit naar het vak van premier heb gesolliciteeerd. De kranten hebben mij dat gemaakt. Ik ben fractieleider van de ARP en misschien word ik lijstaanvoerder. De zaak is nu niiet aan de orde". Mr. Geertsema' zei zaterdag verder dat de leiding van de AR de grootste moeite heeft om in eigen kring orde jp zaken te stellen, om de radicalen e linker- en de verontrusten te rech terzijde in deze partij te houden. Vie in eigen kring geen orde op za ten kan stellen, is niet de eerstge- oepene om elders bijvoorbeeld in het Catshuis, de ambtswoning var. Ie minister-president de laker: uit te delen, aldus mr. Geertsema. Het gevolg van die innerlijke ver- ieeldheid tussen de anti's is volgen:-; 'e liberaal dat de leiding bij het t" samen optrekken van KVP, CHU er. AR nu duidelijk bij de KVP is ke rnen te liggen. De partij van Biesheuvel is van de eerste naar de derde plaats gescho ven. „As de KVP zegt dat zij, wan neer de definitieve verkiezingspro gramma's klaar zijn, door vergelij king van die programma's wil stre ven naar een groot regeerakkoord, -lan gebeurt dat, of de AR het leuk /indt of niet. De KVP geeft de toon jan, en de anti's moeten volgen". Mr. Geertsema bleef bij zijn uit- .praak dat het een beschamend be- eid zou zijn wanneer de drie con fessionele partijen zouden weigeren om voor de verkiezingen een uit spraak te doen over regeren met so- cialististen of liberalen. „Het gaat hier om een stuk duidelijkheid voor de kiezer, waaraan de commissie- Biesheuvel in haar rapport inzake openbaarheid van bestuur helaas geen hoofdstuk heeft gewijd". De liberale fractievoorzitter ver wacht van de confessionelen tijdig een uitnodiging voor een gesprek. WJanneer de laatste roep van het edelhert over de Gelderse hei verklonken is, wordt hij op de Hoge Veluwe en in de Koninkl. Houtves terijen van het Loo opgevolgd door het minnespel van het muf f el- wild, dat zich op geheel andere wijze presenteert. Soms valt het slot van de hoogtijdagen der her ten ongeveer te zamen met het be gin van die der moeflons en het is mij wel gebeurd, dat ik de felle slagen van een ram hoorde weer kaatsen tegen de boszoom met een luidruchtig bronstroedel van het edelhert. Ook zagen wij al gauw, dat de fier-gehoornde schapen veel meer op de been waren dan nor maal en er duidelijk onrust onder de koppels begon te heersen. De rammen bewegen zich dan bij voorkeur op het open veld, de hei de, het stuifzand, de wildakker en de gebieden der pijpestrootjes; zij verkiezen een wijd en onbelem merd uitzicht. In de loop van ok tober keren zijn naar zulke plaat sen terug, zoekend naar de ooien; zodra ze een roedel veroverd heb ben, tonen ze zich voorzichtig, maar nadert er in de verte een rivaal, dan ontvmakt meteen hun naijver en vechtlust. Meermalen hebben wij gezien, hoe twee rammen 'n meter of twintig achteruit lopen, om dan in een snelle aanloop op elkaar af te stormen. Hierbij staan de fraai gewonden horens en de schedels knallend tegen elkaar, zo dat het op grote afstand te verne men valt. Is men dicht genoeg bij zo'n duel en beschikt men over een lichtsterke kijker, dan kan men de bloeddoorlopen ogen zien. Het ram wolkt onder de hoeven en eigenlijk is zulk een tweekamp even specta culair als die der bronstherten. Zo'n samentreffen duurt urenlang, tot een of beide uitgeput zijn en zich neerdoen. Onderwijl houden de schapen scherp de wacht. 19-10-'70 A. B. WIGMAN Mevr. Juliette Laporte (midden) en Frangoise Laporte (rechts), resp. moeder en echtgenote van de minis ter, die door zijn ontvoerders werd vermoord, en de dochters van het slachtoffer verlaten het gerechtsge bouw na de lijkschouwing. VUGHT Zondagavond heeft de 40-jarige v.d. R. in Vught zijn 27-jartge vrouw neergeschoten. De vrouw is in een ziekenhuis overleden. R., die van z'n vrouw gescheiden in Den Haag woonde, bracht haar een bezoek ten huize van haar ouders, waar zij haar intrek had genomen. MONTREAL Sinds de ontvoe ring van de Britse diplomaat James Cross op 5 oktober zijn in Quebec 319 mensen in hechtenis ge nomen. Slechts enkelen van hen zijn weer in vrijheid gesteld. BREDA Uit de etalage van een juwelier in Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor twee ton aan gouden en zilveren sieraden gestolen. De dieven zijn over het dak via een balkon in het pand van de juwelier geklommen. Er zijn gaten in de vloeren van twee etalages gezaagd, waardoor men in de etalage terecht kwam. Volgens de politie moeten de man nen enkele uren bezig geweest zijn. BLIJHAM In het Groningse Blij- ham is gisteren het echtpaar Bossema uit Ter Apel verongelukt. De heer Heisse Bossema (76) is waarschijnlijk onwel geworden achter het stuur en reed met zijn auto frontaal tegen een boom. ZijVi 73-jarige vrouw, mevrouw M.- Bossema - Steffens, was op slag dood. De heer Bossema overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. MELBOURNE Boven Moorabbin, een buitenwijk van Melbourne is van morgen 'een helikopter, die elektrici teitskabels kontroleerde, in de lucht in botsing gekomen met een licht vlieg tuig. Zowel de drie inzittenden van de he likopter als de twee van het vliegtuig, kwamen om het leven. Tijdens 'n woordenwisseling in de huis kamer trok v. d. R. een pistool van klein kaliber, waarmede hij enkele schoten op z'n vrouw loste. Deze vluchtte zwaar gewond de straat op, en werd vervol gens naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar zij even later aan haar verwondingen bezweek. De man meldde zich na de schietpar tij met het wapen bij de politie in Vught. Vandaag heeft Dr. Zeldenrust sectie op het lijk van de 27-jarige vrouw verrricht. De dader van de moord, zal over enkele dagen aan de officier van justitie in Den Bosch worden voorge leid. AMSTERDAM Wescon-VVerkspoor (voorheen Bronswerk) in Amsterdam gaat over enkele maanden dicht. Een deel van de zestig werknemers kan in de montagesector van Werkspoor aan de slag; de rest moet afvloeien. De vakbonden zijn over de sluiting in gelicht. Pogingen om Wescon in Amsterdam rendabel te maken, hebben geen succes opgeleverd. Het is een nevenvestiging van Wescon-Utrecht. AMSTERDAM Onder de voorlopige titel ,,Van toen tot thans" is de cineast Max de Haas bezig met de opnamen van een film over de Jordaan in de periode 1930-1970. Zo werd aan de Lauriergracht een deurwaarders scène opgenomen. Authentiek voor een gebeuren uit de dertiger jaren. .,De Jordaanbewoners nemen geen genoegen met de activiteiten van de deur waarder (met bolhoed) en smijten de man in de gracht." Op de voorgrond Max de Haas. BONN Op dinsdag 27 oktober wordt West-Duitsland een half uur lang een paradijs voor gouwdieven, verkeerszondaars en andere wetsover treders. Dan staakt namelqk heel de Westduitse politie van elf tot half twaalf 's morgens. Weliswaar mogen politiemannen niet echt staken, maar hun vakbond (120.000 leden) zegt: „We houden pauze om na te denken en te discussiëren over de ca tastrofale toestanden bij de politie". Tot die toestanden behoren: een te kort van op zijn minst tienduizend poli tiemannen, meer dan een miljoen on betaalde overuren per jaar; povere be taling. slechte promotiekansen en ou derwetse gezagsideeën binnen de poli tie. Tegen deze kwalen demonstreerden zaterdag in Bonn drieduizend recher cheurs uit heel de Bondsrepubliek. On der 't geroffel van omfloerste trommen droegen zij borden met genummerde doodshoofden om onopgeloste moorden te symboliseren. Op hun spandoeken stond onder meer te lezen: „De recherche is een papieren tijger". ..Burgers, uw veiligheid is in gevaar!" en „Laatste redding: gastagen- ten uit Italië". ROTTERDAM Rijnmond heeft dit weekeinde weer overlast ondervonden van luchtverontreiniging. Zaterdagmor gen om tien uur waarschuwde de cen trale meldkamer het bedrijfsleven, met het verzoek om stankverwekkende ac tiviteiten op de terreinen te beperken. De klaehten kwamen uit Vlaardingen, Maassluis, later ook uit Rotterdam centrum .Rozenburg, Hoek van Holland, Monster (Westland) en Maasland. In de nacht van zaterdag op zondag verbeterden de omstandigheden doordat er meer wind kwam. De waarschuwing bleef echter gelden tot zondagmorgen vroeg. In totaal noteerde de meld- en regel- kamer van Rijnmond zaterdag 147 klachten en, ondanks lagere S02-ge- halten bij de meetpalen, op zondag 96. NEW YORK Het Amerikaans# ministerie van defensie heeft Nationa- iistisch-China gewaarschuwd de aan vallen op het Chinese vasteland te staken. Zou Formosa hiermee toch doorgaan, dan zal Washington de militaire hulp stop zetten. Dit heeft vanmorgen het Amerikaanse blad Newsweek Magazine bericht. Volgens het blad hebben de Verenig de Staten twee patrouillevaartuigen uit de Straat van Formosa terugge trokken. Formosa krijgt jaarlijks voor meer dan 720 miljoen gulden aan Ameri kaanse militaire hulp. NEW YORK De Russische kosmo nauten Andrian Nikolajev en Vitali Sevastjonov, zijn zondag in New York gearriveerd voor een goodwill-reis van tien dagen door de Verenigde Staten. Generaal-majoor Nikolajev en de bur ger Sevastjanov, die van alle mensen het langst achter elkaar (18 dagen) in de ruimte hebben doorgebracht, werden in New York verwelkomd door hun Amerikaanse collega's Neil Armstrong en Adwin Aldrin. De Russen zullen verscheidene Ame rikaanse ruimtevaartbases bezoeken, waaronder het grote centrum in Hous ton. BELFAST Een sluipschutter heeft vanmorgen vroeg in Belfast twee schoten gelost op een Britse legerpa trouille. Er werd niemand gewond. Kort tevoren had een kneedbom een gat geslagen in een muur, op enkele passen afstand van de plaats waar drie Britse militairen in een geparkeerde auto zaten. (Van onze weerkundige medewerker) Zoals meer gebeurt na 'n periode met vrij warm weer in okt., is de afsluiting ervan zeer abrupt. Door het stoten van poollucht op warme lucht van subtropische oorsprong is er een zeer sterke depressie uitdieping tot stand gekomen. Een minimum van 960 millibaar (720 mm) bij Zuidwest-N oorwegen voert met grote snelheid vanuit west tot noordwest koudere lucht naar ons land. Er worden buien meege voerd, die vergezeld kunnen gaan van hagel en onweer. Morgen zal de temperatuur in Gelderland niet veel hoger komen dan acht a negen graden C. Ook op wat langere ter mijn blijft de herfst doorgaan. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Krachtige tot harde wind, aan de kust storm uit noordwest tot noord. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Morgen: zon op: 07.13, onder 17.36 uur. Maan op: 21.03, onder: 14.10 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1