Man stal 1500 tapijttegels Herder Barry kampioen Gratis toneel voor bejaarden Rhenen Jongen (5) valt uit 't raam Kleuterleidster gaf moed niet snel op De Lofstem met perspectieven abi qetioend f Kantongerecht Wageningen Films in manege Bedankt Fa. Ditewig heropende meubelzaak Scherpenzeeler veroordeeld Bazaar van huisvrouwen Advendo gaat klaverjassen Lezing over „Rood-China" Belt 10550 v"'730 11079 „Onschuld niet voor iedereen duidelijk Half november begint bouw van kerkel. centrum Fietser gewond bij aanrijding G.M.v.L. houdt bijeenkomst NBM-personeel actief ERNSTIG GEWOND: HANDELTJE VAN TRAP GEVALLEN Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... MAANDAG 19 OKTOBER 1970 ,T" "v. ;Y SCHERPENZEEL Hij had het al lemaal niet zo erg ingezien zo in de idee van „in het veen mis je niet een turfje". En in dit geval ging het om een paar tapijttegels. Nou ja, een paar. Uit eindelijk was komen vast te staan, dat de 45-jarige J. van de B. zich ongeveer 1500 tegels had toegeëigend van de fa. van Heugten te Scherpenzeel. Hij had dat kunnen doen, omdat hij de tegels onder zich had in dienstbe trekking, want hij had destijds een lei dende positie van een wasserijbedrijf, dat bij Heugafelt hoorde. De tapijtte gels ondergingen daar een behandeling. Duizenden en nog eens duizenden te gels stonden regelmatig opgestapeld in het bedrijf. Af en toe een paar tegels meenemen «n die verkopen aan vrienden, beken den of wie dan ook, ach wat zou dat uitmaken op de grote hoeveelheid Het maakte tenslotte een bedrag van vier mille uit, zo bleek voor de Utrechtse politierechter, mr. Lissone, die de zaak te behandelen kreeg, want de fraude was uitgekomen en het was een justi- tie-aangelegenheid geworden. Intussen was Van de B. naar aanleiding van de ze affaire ontslagen. De officier van justitie, mr. J. C. van den Berg achtte verduistering in dienstbetrekking bewezen. Hij vond het wel degelijk een ernstig feit, omdat van het door de werkgever in verdachte ge stelde vertrouwen schromelijk misbruik ELST De eigenaar van paar densportcentrum De Pantage aan de Rijksstraatweg, de heer B. Smits, is voornemens komende winter regelma tig instructiefilms in de kantine van de manege te vertonen. Deze films lijn opnamen van leerlingruiters en amazones, tijdens hun ritten. Aan de hand van de films worden de aanwezi gen aanwijzingen verstrekt. Op 24 oktober zal om 7 uur 's avonds In de binnenmanege een drie uur du rende film worden vertoond over de hippische sport tijdens de Olympische Spelen. Voor de entree dient men kaar ten te kopen. AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert, dinsdag een bazaar, die niet alleen een voor lichtingsfunctie zal hebben maar tevens wordt gehouden om te komen tot de benodigde gelden an de a.s. lustrumvie ring. De bazaar wordt gehouden in hotel Het Rode Hert van 9.30 tot 12.00 uur. Merkartikelen worden tegen geredu ceerde prijzen verkocht. EDERVEEN De redactie van het clubblad van de VV Advendo organi- seerd voor het winterseizoen weer kla ver jaswedstrij den waarvan per maand een plaatsvindt. De wedstrijden wor den gehouden in Café Marktzicht. Don derdag is de eerste om acht uur. Voor deelname kan men zich opgeven tussen 7 uur en half 8 bij de redactie leden. Ook niet-leden kunnen deelnemen. AMERONGEN Woensdag 28 okto ber houdt mevrouw Ten Hagen-Ver- deijn uit Lisse een lezing over haar reis naar „Rood-China" voor de afdeling Amerongen-Leersum van de Neder landse Christen Vrouwen Bond. De bij eenkomst begint 's avonds om acht uur in de zaal achter de Gereformeerd kerk, was gemaakt. „Hij heeft zich voor en kele duizenden guldens ten onrechte verrijkt", aldus de officier, die overi gens nog wel in aanmerking wilde ne men, dat verdachte al min of meer een flinke straf te pakken had in verband met zijn ontslag, terwijl zijn financiële omstandigheden ook niet zo rooskleurig waren. Niettemin eisten de officier een ge vangenisstraf voor de tijd van twintig weken, waarvan tien weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis van de politierechter viel wat milder uit. Wel twintig weken ge vangenisstraf ,maar daarvan vijftien weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 RHENEN De oudste inwoon- 4 ster van Rhenen, „opoe Bijkerk", 4 vierde gisteren in het bejaarden- centrum „De Tollekamp" haar 103e J verjaardag. Onder de velen die haar 4 geluk wensten was burgemeester 4 Bosch ridder van Rosenthal. 4 4 EDERVEEN Ds. Den Hoed, Neder lands Hervormd predikant te Meerkerk heeft gemeend voor het beroep dat door de Nederlands Hervormde te Ederveen op hem was uitgebracht te moeten be danken. Dit was het 13 de beroep dat de NH. kerk in de vacature van ds. J. C. de Bie werd uitbracht. ADVERTENTIE u dan aven a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL Op vrijdagavond 23 oktober houdt de zwemvereniging Poseidon haar jaarvergadering in hotel Boszicht. Op de agenda staat bestuurs- uitbreiding en uitreiking van de prijzen van het clubkampioenschap. nuslaan 10.20 uur Vallei weg tegenover Vivo; 19.30 uur N.V.Weg tegenover Acacialaan; 19.35 uur Herenstraat voor de zaak Van Ballegoyen; 19.40 uur Via duct. De personeelsvereniging van de NBM brengt het toneelstuk „Moderne Jeugd". RHENEN De personeelsvereniging van de NBM geeft op 19 november 's avonds om acht uur in de schouw burg Junushof in Wageningen een to neeluitvoering voor Rhenense bejaar den. De directie van de busonderne ming zorgt voor gratis vervoer. De kos ten aan deze avond verbonden bedra gen 1,10 p.p. Uitgenodigd worden de oudjes uit de gehele omtrek, namelijk Rhenen, Heel- sum, Wageningen, Ochten, Resteren, Ede, Renswoude. Met het oog op de re geling van het vervoer dient men zich uiterlijk 1 november aan te melden bij de bestuursleden van de bejaardenbond aan de onderstaande adressen: A. van Thuyl, Eikenlaan 40, Rhenen; D. van Remmerden, Populierenlaan 28, Rhenen; J. Diepenveen, Rijnstraat 3, Rhenen; D. van Eldik, Julianastraat 1, Rhenen. Ook tijdens de bejaardenmiddag in de Stichtse Oever op woensdag 21 okto ber bestaat gelegenheid zich voor deel name op te geven. De bewoners van het bejaardencentrum „De Tollekamp" kunnen zich aanmelden bij de receptio niste van het centrum. De extra bussen zullen als volgt rij den: 19.15 uur Achterb.strw./hoek Pru- VEENENDAAL Met ernstige sche delverwondingen is de 5-jarige Jacob van E. zaterdag naar het Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen overgebracht, na dat hij uit het raam van de ouderlijke woning in het Rembrandtpark was ge vallen. Het kind was alleen in de slaap kamer aan het spelen. Het moet het raam hebben geopend en naar buiten zijn gevallen. De woning bevindt zich op de eerste etage. Het jongetje werd eerst in bewusteloze toestand naar het Julianaziekenhuis gebracht. Later bleek opneming in Nijmegen noodzakelijk. WAGENINGEN De 31-jarige Edese kleuterleidster Anna Carolina E. B. werd op de vrijdagzitting van het Wageningse Kantongerecht tot een boete van 60,— veroordeeld omdat zjj op 25 juni van dit jaar Jan Willem van Z., een 34-jarige fa brieksarbeider uit Ede, met haar Fiat de pas afsneed. De man kwam met zjjn fiets klem te zitten tussen haar auto en de brede trottoirband van de Stationsweg, waardoor htf met een smak op het plaveisel belandde. Mejuffrouw B. achtte zich echter op grond van enkele vreemde gedragingen van een voor haar rijdende automobilist in het geheel niet schuldig, een mening, die zij vrijdag voor de balie van kantonrechter A. C. van den Brand nog eens bevestigde. Er had volgens haar niets behoeven te gebeuren „als de desbetreffende auto mobilist maar tijdig richting had aan gegeven en niet ineens naar links was gezwenkt" en bovendien de bromfietser bij haar daaropvolgende stuurcorrectie volgens getuige v. d. M. schoot zij „bijna de stoep op" zo „dicht moge lijk langs het trottoir" was blijven rij den. De man had de hem resterende ruim- te(?) echter niet benut, kwam klem te zitten en kreeg vervolgens een „enorme zwieper van de auto" en toen „Ja bons!, daar lag ik", riep de als getuige ver schenen Jan Willem van Z. uit. Mejuffrouw B. wilde in deze amusan te geschiedenis toch wel het laatste woord hebben, kondigde dat gelijk na het requisitoir van mr. H. R. Laauwaars korting van f 15,van mr. Van den diens eis van 75,- „een vergissing", de korting van 15,- van mr. van den Brand „niet ver genoeg gaan" en over woog tenslotte „om hoger beroep aan te tekenen, omdat haar onschuld niet een ieder duidelijk was". Daarom keek zij ook bepaald vinnig naar getuige Christiaan Fr. v. d. N., die eerder ver klaard had „het snijden van de brom fietser op een afstand van twintig me ter te hebben gezien." „Omdat deze verklaring toch wel heel vreemd aandeed" kwam mejuf frouw B. er nog eens op terug. „Hoe kan dat nou, op zo'n afstand? Zijn uw ogen wel goed in orde?", vroeg zij. „Zonder meer en op een afstand van twintig meter zelfs uitstekend", merkte Van de M. droog op. Mejuffrouw B. bleek niet te overtuigen; trillend van emotie wierp zij hoopvolle blikken naar de officier en de kantonrechter, doch de laatste had al lang uitspraak gedaan. De kleuterleidster wist echter van geen ophouden, zei „nogmaals niet gesneden te hebben", waarop een spitse mr. Laauwaars tenslotte het doek met de woorden ,,'t is nu wel genoeg, er wordt hier geen samenzwering gesmeed" liet zakken. De 77-jarige Edenaar E. J. H. moest zich voor een botsing met een poli tieauto verantwoorden. Eerder dit jaar had hij in Ede op zijn bromfiets, met kleinzoon op de duozit, een politiewa gen geen voorrang verleend op de krui sing Doornlaan - Leeuwenhoekstraat. Tengevolge van de botsing liep hij ech ter geheugenverlies op. Tijdens het ge nezingsproces had de politie hem bloe men gestuurd en de man moet toen ge dacht hebben „dat is een goedmakertje, ik ben de enige schuldige niet" want op de vrijdagzitting wilde hij de zaak met een vrolijk handeltje afdoen. „Fifty-fifty, vijentwintig voor de po litie en vijfentwintig voor mij", riep hij na het horen van mr. Laauwaars' eis van f 50,- boete uit. Nadat mr. Van den Brand hem op vriendelijke wijze van de onjuistheid in deze redenering op de hoogte had gesteld gaf hij ruiterlijk toe de enige schuldige te zijn. ,,'t Was eigenlijk ook een beetje vreemd, maar ja, je weet nooit wat er achter die bloemen steekt. Zelf ben ik zonder meer fout geweest, maar toen de politie met die bloemen op de prop pen kwam dacht ik gelijk: Je schijnt toch niet de enige te zijn!" Mr. Van den Brand deed de zaak met 25,- af. ELST In aanwezigheid van een groot aantal genodigden en belangstel lenden, heropende de firma Diteweg vrijdag haar meubelwinkel aan de Franseweg. Onder de velen, die felicitaties kwa men aanbieden, was ook loco-burge meester Van Lienden, die o.a. zei, dat, toen het IJsselmeer werd gedempt, de vissers bang waren hun broodwin ning te verliezen. Maar nadat het IJsselmeer land was geworden, besefte men dat dit meer rijkdom betekende. „Zo is het ook met Eist gegaan. Aan vankelijk dacht men, dat de tabaks oogst rijkdom betekende, doch naar mate meer aan het zakenleven werd gedaan en de tabaksbouw minderde, werd Eist welvarender. Uw hernieuwde zaak is een aanwinst voor deze plaats. Ik wens u veel succes toe", aldus de heer Van Lienden. Hoewel de oppervlakte gelijk is ge bleven, heeft de zaak een totale meta morfose ondergaan, waardoor deze veel groter lijkt te zijn geworden. Door de overdekte galerij van 16 m lang en 2 m breed, waardoor aspirantkopers vrij de gehele inventaris kunnen overzien, heeft de heer Ditewig een primeur voor Eist bereikt. Langs de twee etalages aan de voorzijde is een houten luifel. De vele ramen zijn verbonden door pa nelen van geïmpregneerd hout, hetgeen een apart effect geeft. Het is reeds de tweede maal sinds zijn intrede in Eist, dat de firma Ditewig de winkel een an der aanzien geeft. In november '68 ging men van textiel over op 'woninginrich ting- en textiel. RHENEN De gekruiste Mechelse herder Barry" van de heer W. v.d. Haar, voorzitter van de afdeling Rhenen van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging, heeft tijdens de provinciale kampioenschappen van Utrecht, gehouden in Huis ter Heide en in Zeist, de kampioenstitel be haald. Barry" had negen concurrenten, maar liet ze allemaal achter zich. De kampioensprijs was goed voor een grote beker, een wisselbeker, een beker van het hoofdbestuur en een gouden medaille van ZKH prins Bernhard. Deze extra prijs was geschonken door de prins in verband met het feit, dat deze kampioenschappen werden gehouden bij gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van de KNPV. LEERSUM De bouw van het Ker kelijk Centrum in Leersum kan half november beginnen. De aanbesteding is inmiddels achter de rug. Het metsel en timmerwerk, waarvoor 254.000, was begroot, is gegund aan de Firma Legemaat, die inschreef voor 227.108,-. Het loodgieterswerk werd gegund aan de firma Kramer. Begroot was ƒ8300,-, de laagste inschrijving was 7248,-. Het schilderwerk komt voor rekening van B. van Dijk, die inschreef voor 5975,-. De raming bedroeg 6078,-. De elektra wordt verzorgd door Zwols- man, die inschreef voor ƒ7840,- bij een raming van 10.000,-. RHENEN De drieënveertigjarig® mevrouw J., die bij haar dochter op visite was, viel daar op een gegeven moment van de trap. Ze werd met een gebroken arm en inwendige kneuzin gen naar het Julianaziekenhuis over gebracht. VEENENDAAL De Ederveense fietser J. M. is vrijdagavond naar het Julianaziekenhuis overgebracht, nadat hij op de Kerkewijk was aangereden door de Veenendaalse automobilist N. v. D. Het ongeluk gebeurde toen de au tomobilist de Kerkewijk overstak om de Sterke Arm in te rijden. De uit zui delijke richting komende M. merkte de auto niet op. Hij raakte aan z'n schou der gewond. EDERVEEN In een redelijk goed bezette Herv. Kerk vond zaterdagavond in Ederveen een uitvoering plaats van de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lof- stem", onder leiding van Henny Pomp. Het programma vermeldde merendeels geestelijke liederen, zoals van een dorpskoor te verwachten is. Met die kwalificatie „dorpskoor" wil ik beslist niets ten kwade zeggen, want wat de Ederveense zangers en zangeressen lie ten horen, was zeker van een behoor lijk niveau. Er waren enkele dingen die wat sto rend werkten. Allereerst het heen en ADVERTENTIE w Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon - 10151. weer draven van de organist Leo van Stempvoort. Na proberen was de orga nisatoren gebleken dat het grote orgel achterin moeilijk was te gebruiken, daar het juist tegen het koor inspeelde wat het geluid betrof. Men had toen de toevlucht genomen tot een elektronisch instrument, achter het koor geplaatst. Jammer, dat je daartoe gedwongen wordt, want juist een koor meeleven de stemmen" past te enen male niet bij een „dood" orgelgeluid. Maar goed, het was uit de nood geboren. Ten tweede de solo's die Leo van Stempvoort ten gehore bracht. Het lag gelukkig niet helemaal aan hem, maar op dit Verweys-orgel is zoiets eigenlijk onmogelijk. Het is wat klank betreft niets, en wat speelaard betreft nog minder. We hebben het na afloop ge probeerd en dat was maar goed ook, anders zouden we alles op Van Stemp voort hebben geschoven. Toch was de registratie in de Aria van Bach niet wat je noemt. Misschien toch te weinig voorbereiding? De geestelijke liederen die het koor bracht werden zuiver en strak uitge voerd. Het meest typische vind ik altijd dat een koor wel (soms nogal erg vlug) ritmisch kan zingen en een gemeente niet, zoals bij de samenzang bleek. Wanneer komen we eens van dit tradi tie los? Want meer dan dat is het niet. De ij-klank is bij deze zangvereni ging ook een struikelblok, al was de verstaanbaarheid verder prima. Door het soms hoge tempo van de zang, kwamen de slotlettergrepen van de re gels in het gedrang en dat is echt wel op te lossen voor iemand als Pomp. De overgave waarmee men zong was hart verwarmend en het materiaal aan stemmen is er ook wel. Genoeg per spectief dus. Alleen is de tenor- en bas- bezetting wel erg mager. Een euvel waaraan bijna elk koor lijdt. De koordirectie van Pomp konden we waarderen. Geen overdadig gedoe en zuiver maatgevoelig, ook in zijn bewe- gingen.Het koor weet dan precies waar het aan toe is. Soms kon er m.i. met wat meer gevoel gezongen worden. De im provisatie van Leo van Stempvoort was qua opbouw niet gek, al bleek zijn techniek toch niet toereikend om te be reiken, wat hij voor ogen had. Daarbij was het orgel natuurlijk ook een (deel van het) excuus. Al met al een uitvoe ring waar Ederveen blij mee kan zijn. Zolang er op deze wijze met overgave gemusiceerd wordt door amateurs is het een zaak waarover men alleen maar verheugd kan zijn. JAN HESSELS MULDER SCHERPENZEEL Een van de wei nige organisaties die voor haar verga deringen altijd een behoorlijke belang stelling weten te trekken is de Gelderse Maatschappij voor Landbouw afdeling Scherpenzeel. Op dinsdag 27 oktober start ze met haar winterprogramma in café Marktzicht. Op deze avond komt de heer J. v. d. Weide vakleraar land bouwonderwijs spreken over het onder werp „Melkveehouderij op het gemeng de bedrijf en de melkveehouderij". De aanvang is 7.30 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 3