Premier Zambia woedend op Heath SITUATIE IN JORDANIË Oud-NSB'ers houden in Drente reünie ZEER GESPANNEN CHU verdeeld over aanwijzing van kabinetsformateur lr. Manusama op congres Zuid-Molukkers Weer gevechten in Noorden en Amman Weer massa arrestaties in Brazilië Synode geeft rapport over gemeente opbouw uit Boos weg van ere-diner In Oosterwol de rellen met Amlioiiezeii ONTVOERING IN GUATEMALA Kosmos no. 372 gelanceerd 0 vondje friSSQ v°or bij 't TWEESPALT IN PPR BUSSEN VOL BEKEND MOEIZAAM DEBAT iy DRIEBERGEy Bijeenkomst „Europese veiligheid" afgel ast VREEMD KAPITAAL OUD-SS-ER DODE EGYPTE Nederlands sehip ramt Londense brug Blijf zitten waar U zit. De Kalerlk Indola koffiepercolator zorgt wel voor de koffie. Naar de keuken lopen is er niet meer bij. Alleen even wat koffie erin, koud water erbij, steker in het stopkontakt en de koffie is klaar. In 'n wip. 4,8, of 12 kopjes. Automatische overschakeling op „warm hou den"; roestvrij staal. En U houdt 'm maar rustig onder water bij het afwassen. Zó veilig is de koffie percolator van Kalorik Indola. f 74,50 KALORIK maakt u het leven lichter. MAANDAG 19 OKTOBER 1970 „Zonder wapens vechten voor onze idealen" CAPELLE a/d IJSSEL Op het congres van Ambonezen heeft ir. Ma nusama er zaterdag in het kamp IJssei- oord bij de Zuidmolukkers op aange drongen alle wapens bij de politie in te leveren. „Met is beier als we zonder wapens voor onze idealen vechten1', aldus de uich president der Zuid-Molukken noe mende Rotterdamse wiskundeleeaar. Het congres, dat na de justitiële raz zia in het kamp IJsseloord in allerijl was bijeengeroepen, werd bijgewoond door ongeveer zeventig afgevaardigden van de diverse Ambonese woonoorden in Nederland. De belangstelling voor, het congres was bijzonder groot. Met auto's en bus sen werden Ambonezen naar IJsseloord gebracht. De politie schatte hun aantal ©p meer dan duizend. De politie was officieel niet op de hoogte gebracht van het congres. Om dat men de mogelijkheid van oproer niet uitgesloten achtte werden ver scheidene maatregelen genomen. Aan de uitvalswegen naar Capelle aan den I.Jssel werden auto's en bussen met Ambonezen nauwlettend in de gaten gehouden en geteld, zodat de politie een overzicht had van het aantal Zuidmo lukkers dat Capelle binnenkwam. De politie van Capelle is het hele weekend zwaar versterkt geweest. Moeilijkheden hebben zich niet voor gedaan. „Laat in de avond, toen het congres afgelopen was. waren er nog veel jongeren van buiten in het woon oord. maar ook die hebben geen moei lijkheden veroorzaakt en hebben zich langzamerhand verwijderd", aldus de politie in Capelle. Ir. Manusama verklaarde, dat het congres succesvol was verlopen: „Nor maal houden wij eens per jaar een con gres, maar de gebeurtenissen in IJssel oord waren voor ons aanleiding om in spoedberaad bijeen te komen. Wij zijn onverdeeld tot een veroordeling van het justitiële ingrijpen gekomen. Wij von den het een bespottelijke vertoning, die ver buiten alle proporties ging". „Bewoners van het woonoord hebben mij onder meer gezegd, dat de hand granaten die zijn gevonden, twintig jaar geleden door KNIL militairen als souvenir waren meegebracht. Want ze waren al lang gedemonteerd. Van een van die granaten had men zelfs een •sbak gemaakt", aldus de heer Manu sama. De twee Zuidmolukkers, die donder dag in Capelle aan den IJssel zijn gear resteerd, hebben bekend betrokken te zijn geweest zij de voorbereiding van de overval op de Indonesische ambts woning in Wassenaar. De politie heeft beide mannen In het weekeinde uitvoerig verhoord. Zij zijn in staat van beschuldiging gesteld. Nog onzeker is of beide verdachten. Paul Th. (4b) en Nelis W. (36). als het brein achter d eoverval zijn beschouwd. De Haagse officier van justitië, mr. Van *t Veen heeft de mannen vrijdagmiddag een kort verhoor afgenomen waarin zij bekenden op verschillende manieren aan de overval te hebben meegewerkt. De politie heeft materiaal waaruit zou blijken dat zij als de animators van de actie kunnen worden beschouwd. J DRIEBERGEN De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zaterdagmiddag na een moeizaam debat beslist dat het vorig jaar tijdelijk voor herbeschrijving en bekorting te rugverwezen rapport van de commissie „gemeentevormen en gemeente opbouw" nu als nota van de synode uitgegeven zal worden nadat het op korte termijn nog eens door een kleine commissie bekeken en in een vergade ring van het breed svnoderamen vast gesteld zal zijn. Synodepraeses ds. J. A. G. van Zan ten formuleerde dit compromis-voorstel van het moderamen nadat ter synode tal van bezwaren tegen het rapport wa ren ingebracht. Aan het begin van de zaterdagmiddagvergadering werd het een ogenblik spannend nadat commis sievoorzitter ds. R. Kaptein had opge merkt dat ,.de synode kennelijk een ge heel uitgebalanceerd stuk wenst en het hier en daar uitdagende karakter eruit wil nemen". „Wij als commissie zien het rapport als discussiestuk en als bijdra ge aan het gesprek in de kerk". Even dreigde het rapport niet onder verantwoordelijkheid van de sy node, de kerk in gezonden te worden maar door het wijze beleid van het sy- nodemoderamen kon toch een compro mis bereikt worden en zal het stuk wellicht hier en daar geamendeerd de kerk in gezonden worden. Een van de vurigste pleidooien voor een uitgave van dit rapport „met huid en haar" was ds. C. J. J. Janse uit Gaanderen bij Doetinchem. Het rapport werd o.m. verdedigd door de Apeldoornse predikant ds. C. H. van Rhijn die tot de opstellers ervan behoorde. ir lr. J. A. Manusama tijdens zijn toespraak tot het congres van Zuid- Molukkers uit alle woonoorden en -wijken in Nederland, zaterdagmiddag in Capelle's kamp „IJsseloord"Hei congres was een gevolg van de actie het kamp, eerder deze week. LONDEN Een diner dat premier Heath vrijdagavond gaf ter ere van president Kaunda van Zambia is uitge lopen op een daverende ruzie. Kaunda liep kwaad weg. Oorzaak was het plan van de Britse regering om weer wapens te gaan leveren aan Zuid-Afrika. Het nieuws over de ruzie aan het di ner lekte zaterdag uit toen een Britse diplomaat namens premier Heath pro beerde om de zaak bij te leggen. Kaun da deed daar gisteren ook zijn best voor toen hij uit Londen vertrok. Hij vond het niet juist om te spreken van weglopen uit de ambtswoning van pre mier Heath, maar hij zei veelbeteke nend: „Het was geen opgewekt slot". De Britse regering wil Zuid-Afrika al leen wapens leveren voor de verdedi ging van dat land. Vooral gezien de, in Britse ogen, steeds groter wordende Russische dreiging in de Indische Oceaan, waardoor de Britse handels routes om Kaap de Goede Hoop gevaar lopen. Premier Heath wond zich vrijdag avond zeer op. Met kracht verklaarde hij keer op keer dat Engeland het recht heeft maatregelen te nemen in zijn ei gen belang net zoals andere landen. Ook zinspeelde hij op de handel die Zambia drijgt met Rhodesië en Zuid- Afrika. Engeland haalt het niet in zijn hoofd om daar kritiek op uit te oefe nen. Uit alles blijkt dat de Conservatieve regering die zich in juni onmiddellijk vastlegde op haar plan om Zuid-Afrika weer wapens te leveren, zich schrome lijk heeft vergist in de felheid der reac ties hierop in OQSTERWOLDE De politie in het Friese Oosterwolde heeft versterking gekregen in verband met de moeilijk heden met Ambonezen het afgelopen weekeinde. De moeilijkheden begonnen zaterdag avond in een bar waar een groepje Ambonezen ruzie kregen met andere bezoekers. Bij de ongeregeldheden die daarna ontstonden, sneuvelden ruiten van het politiebureau en een koffiebar. GUATEMALA Guerilla's In Gua- mala hebben de vooraanstaande Guate- malaanse zakenman Rlcardo Manuel Echeverria ontvoerd. Zij eisen een los prijs. Volgens de politie behoren de ontvoerders tot dezelfde groepering die begin dit jaar de Westduitse ambassa deur Karl von Spreti ontvoerde en hem later ter dood bracht. MAASTRICHT De Skandina- visch-Nederlandse ontmoetingsbijeen komst over Europese veiligheid, die van 18-28 okt. zou worden gehouden in het Europahuis te Bemelen in Z.-Limburg, vindt wegens een te gering aantal be langstellenden van Skandinavische zijde geen doorgang. DONDEREN Oud-leden van de NSB en anderen, die na de oorlog voor hun gedrag tijdens de bezetting werden veroordeeld zullen in hei weekeinde van 14 en 15 november een reünie houden in het Drentse plaatsje Donderen. De voormalige NSB-ers en andere „slachtoffers van de bevrijding" worden daartoe uitgenodigd door de „Jan Hartmanstichting," die volgens de statuten beoogt: het „Bevorderen van levensvreugde van personen, hun vrouwen en kinderen, wier da den en/of gedragingen in de Tweede Wereldoorlog vatbaar waren voor berechting door de Buitengewone Rechtspleging." De Jan HartmariiStichting is in de zomer van het vorig jaar opgericht. De stichtingsakte is gepasseerd door een Amsterdamse notaris. Voorzitter van de Stichting is de dierenarts H. Knigge uit het Drentse dorpje Armen, die er geen geheim van maakt, dat hij in 1948 tot veer tien jaar gevangenisstraf werd ver- óordeeld„Ik heb 8V2 jaar gevan gen gezeten, omdat ik in de oorlog bij de SS heb gezeten, als Ober- strumführer. Maar dat is voorbij, bovendien ben ik mij er nooit van bewust geweest dat ik verkeerd deed. Wat ik in de oorlog heb ge daan, deed ik met volle overtui ging" „Het klinkt misschien vreemd, maar de oorlog heeft In onze groep, als ik dat even zo mag zeggen, ook slachtoffers gemaakt. Voor die men sen proberen we nu iets te doen. Het zijn mensen die soms diep in moei lijkheden zitten en vanwege hun oorlogsverleden op weinig hulp kun nen rekenen". De Jan H&rtmanstkhting heeft in bet Jaar dat de Stichting bestaat, naspeuringen gedaan naar adressen van mensen, die om hun gedrag in de oorlog werden gestraft-. Aan die adressen zijn ter voorbereiding van de reünie enkele honderden uitnodi gingen verstuurd. Penningmeester L. Logger uit An- dijk vertelde waarom de bijeen komst in Donderen zal worden ge houden: „Wij zijn een charitatieve instelling en we zullen het de men sen er zo aangenaam mogelijk ma ken. Tenslotte zitten er mensen tus sen, die het helemaal niet zo makke lijk hebben". De heer Logger werd zelf niet veroordeeld. Hij is 33 jaar en was enkele jaren geleden lid van een neo-fascistische Europese jongeren organisatie: „Ik voel bet echter als mijn plicht om me voor de Stichting in te zetten. Mijn ouders waren oud-politieke delinquenten". „We hebben in het afgelopen jaar geprobeerd om kapitaal bij elkaar te krijgen, waarmee we mensen kun nen helpen die hulp nodig hebben. We hebben daarbij ook onderzocht wie en waar die mensen zijn." Burgemeester E. J. de Jonge van de Drentse gemeente Vries, waaron der ook Donderen valt, zei gister avond pas sinds vrijdag van de reünie op de hoogste te zijn: „Ik weet nog niet of we hier maatregelen tegen zullen nemen. Ik kan ook nog niet zeggen of dat wel mogelijk is, daarover moet ik eerst nog ruggespraak houden. Ik vind het persoonlijk echter niet zo ver standig om zo'n bijeenkomst te or ganiseren". De Jan Hartmanstichtang is ge noemd naar een oud-SS'er, die ook na de oorlog nog deel heeft uitge maakt van een organisatie van oud-leden van de SS. AMMAN In geheel Jordanië heerst na het afgelopen weekeinde weer een gespannen situatie. Er zijn opnieuw fel le gevechten uitgebroken tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse ver zetsstrijders in het omstreden noorden van het land. Ook in de Jordaanse hoofdstad, Am- mans, i sweer geschoten. Daarbij is een dode gevallen. De oorzaak van de nieuwe gevechten was niet duidelijk, Over en weer be schuldigden de twee partijen elkaar er van, dat ze het vuur geopend hadden. Een Arabische bemiddelingscommissie onder leiding van de Tunesische pre mier, Bahi Ladgam, probeert de partij en te verzoenen. De nieuwe gevechten begonnen nog geen vijf dagen nadat koning Hoessein en Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse guerrilla-een- heden, hun handtekeningen hadden ge zet onder een door de bemiddelings commissie opgesteld document, dat al gemeen werd beschouwd als de eindfa se van de strijd. Zondagmorgen meldde het Palestijnse bevrijdingisfront. dat het in het noorden van Jordanië bij Irbid door het leger met zware artillerie werd bestookt. Het leger zou daarbij de bedoeling hebben gehad de aanvoerlijnen van de Palestij- nen van Syrië uit af te snijden. De gevechten grepen vooral plaats in het gebied rondom Almughaier en Beit Raf. Het jordaanse leger slaagde er za terdag in tijdens een gevecht van ruim tien uur het dorp Almughaier op de Palestijnen te veroveren. In Amman sloten alle winkeliers hun zaken. Ze brachten luiken aan voor de uaanvaard en in de opengevallen functie ramen, nadat was bekendgewordendat er een man was doodgeschoten. De Pa lestijnen kwamen onmiddellijk met de beschuldiging, dat het leger de pas ge sloten bestandsovereenkomst had ge schonden. Veel burgers waren zo woe- dencj over de schietpartij, die een dode eiste, dat ze enkele auto's onverwier- pen en in brand staken. Een Amerikaanse krant meldde giste ren, dat Israël in het geheim nieuwe straaljagers van het type Phantom heeft ontvangen. De toestelen zouden de afgelopen dri eweken zijn overge vlogen. Noch het Amerikaanse ministe- rit van Defensie noch dat van Buiten landse Zaken wilde commentaar geven op het bericht. Xa het overlijden van Nasser wint de „harde Ijjn" in Egypte meer veld. De nieuwe Egyptische president Sadat heeft zondag in een radiotoespraak ge zegd dat de Egyptenaren alles op alles moeten zetten in de strijd tegen Israël. Hij drong erbij hen op aan de weg te volgen die wijlen president Nasser is ingeslagen. „Er moet nog veel werk worden ver zet..,. een strijd wacht ons waarin we alles moeten geven wat we hebben en alle opofferingen moeten maken", aldus Sadat, „de Arabische natie vecht en wij zullen de besten van onze wapen broeders zijn". De Egyptisch minister van Voorlich ting Mohammed Hasanein Heykal heeft aan de nieuw president zijn ontslag aangeboden. Sadat heeft, het ontslag benoemd Hohamed Fayek. Heikals vertrek betekent de eerste verandering in het Egyptische kabineV sinds de dood van president Nasser. Fayek staat bekend als een aanhan ger van de harde lijn tegen Israël. Hij is eerste medewerker geweest van mi nister van Buitenlandse Zaken Riad en vertegenwoordigde Egypte op de jong ste Afrikaanse top In Addis Abeba. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft zaterdag de 372-ste kosmos gelanceerd. Het persbureau Tas# meldt dat de sa telliet een radiosysteem aan boord heeft voor de juiste meting van de baan en een radio-telemetrische systeem voor het zenden van inlichtingen over de functionering van de wetenschappe lijke apparatuur. ADVERTENTIE AMERSFOORT De Tweede-Kamerfractie van de CHU is verdeeld over het voorstel van de KVP'er drs. Schmelzer om de kabinetsformateur voortaan door de Kamer zelf te laten aanwijzen. Dat bleek zaterdag op een vergadering van de Unieraad van de CHU in Amersfoort. Het aanwijzen geschiedt nu door de koningin. Dat moet zo blijven, vond de oud minister van justitie mr. Y. Scholten. Hij wees op het onlangs aanvaarde politiek werkprogram van zijn partij, waarin staat dat „het recht tot aanwij zen van de formateur bij de koning blijft." Hij zag maar liever dat de CHU nu al krachtig neen zei tegen allerlei po gingen om dit grondwettelijk recht van het staatshoofd aan te lasten. Fractie leider Mellema wilde die suggestie nu nog niet opvolgen, maar de discussie voortzetten. Kamerlid mr. W. Scholten uitte kritiek op de plannen van minis ter Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus om de onderhoudskosten van eigen woningen niet langer aftrekbaar te maken. De voorstellen werken ver krotting en beunhazerij in de hand, al dus mr. Scholten. De Tweede-Kamerfractie van de CHU zal straks op dit punt tegenvoor stellen indienen. Daarin zal ook het misbruik bij de aftrek van tuinkosten aan de orde worden gesteld. Mr. Schol ten dacht daarbij aan parkachtige vil la's in Aerdenhout en Wassenaar. Volgende week vrijdag zal het kern program van de stuurgroep van de Achttien (KVP, ARP en CHU) openbaar worden gemaakt. Op 12 december zul- NIJMEGEN Twee oud-bestuursle den van de Politieke Partij Radicalen, dr. C. Lafeber uit Tilburg en mr. A. van Ruiten uit Gouda, hebben zaterdag bedankt voor het partijlidmaatschap. De heer Van Ruiten, een van de op richters van de PPR, zal tevens zijn zetels in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de Goudse gemeente raad opgeven. Beide heren zijn het oneens met de huidige „activistische" koers, die de partij volgens hen te veel in de hoek van de PSP en de Kabouters plaatst. Ze menen dat acties de confessionele kie zers afschrikken. De PPR is, aldus de heren Lafeber en Van Ruiten, juist op gericht om de voorstanders van een vooruitstrevend beleid in ARP, CHU en KVP los te weken. Op het partijcongres, zaterdag in Nij megen, kregen de oud-bestuursleden geen schijn van kans. Hun nota, waarin om een duidelijke koerswijziging was gevraagd, werd met grote meerderheid verworpen. Onmiddellijk hierna verlie ten de heren Lafeber en Van Ruiten het congres; 's avonds nog lieten zij partijvoorzitter J. Tonnaer hun besluit om uit de partij te stappen weten. len de partijraden van de drie partijen dat program moeten vaststellen. Over het druggebruik zei prof Van Hulst dat het sein in Nederland op on veilig staat. Toch moet naar zijn me ning dat gebruik op ethische en niet op strafrechterlijke gronden worden be streden. „Geen gevangenisstraf voor druggebruikers maar begeleiding". FREETOWN Elf onderofficieren en een gewoon soldaat van het leger van Sierre Leone zijn gearresteerd, na dat deze week twee afzonderlijke po gingen tot een staatsgreep werden ont dekt. De eerste poging werd dinsdagnacht ontdekt. Twee sergeantmajoors, drie korporaals en een gewoon soldaat wer den gearresteerd. SAO PAULO In Sao Paulo. Brazi lië. heeft de politie 24 leden van een linkse organisatie gearresteerd. De poli tie trof bij ben wapens, munitie en gro te hoeveelheden propagandamateriaal aan. In Rio de Janeiro werden vijf leden van een uiterst linkse organisatie ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vijf jaar wegens „overvallen ter fi nanciering van hun acties." Het Vaticaan heeft inmiddels laten weten, dat het de beschuldigingen over vervolging, onderdrukking en martelin gen in Brazilië grondig bestudeert. Het probeert te weten te komen wat zich in het land precies afspeelt. „Het Vaticaan", aldus het blad Osser- vatore Romano, „volgt met grote be zorgdheid de ontwikkelingen in Brazi lië". De Braziliaanse bisschoppen hebben een verklaring uitgegeven, waarin eer biediging van de rechten van de mens wordt gevraagd. Het communisme wordt in de verklaring krachtig veroor deeld. LONDEN De Nederlandse kust vaarder „Tasman" heeft zaterdag vroeg de Southwarkbrug over de Theems ge ramd. De boeg van het 249 ton metende scheepje werd zwaar beschadigd, maar geen van de bemanningsleden werd ge wond. De brug, de drukste van Londen werd onmiddellijk geïnspecteerd, maar bleek niet gevaarlijk beschadigd. SCHWENNINGEN Boven ée Westduitse deelstaat Baden Wurttem- berg is zaterdag een sportvliegtuigje van het type Cessna 182 neergestort. Drie van de vier inzittenden kwamen om het leven. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 5