in Drente NSB-weekeind niet door Zweedse broers bereiken kust na vergaan jachtje Lekker stoken zonder schoorsteen! ledag' i-nacht- De en- hoek. Gezin won f500.000 in Staats loterij vis houdt-. Vergaderingen commissies Staten snel open maken In Rotterdam in 1971 geen popfestival DRAKA BOGAERS UIT PPR Geen verhand tussen keuring en o'verlij den Gelderse PPR houdt congres 0 VIS .duur? W©l ...nee! KARDINAAL ALFRINK BIJ THUISKOMST: Hoogleraar in VS gearresteerd VERONTRUSTE LEGERARTSEN ZENDEN BRIEF AAN MINISTER Voorstellen van bonden cao kleinmetaal In Koog aan de Zaan komt de oude Noodraad weer bij een u en uw beurs Til D'66 GELDERLAND: GEEN STEUN de „harde'' matras met alle comfort van een „zachte" AFGELAST REÜNIE GROTER VERBAND ACHTER IDEALEN POMPEN MINISTER DEN TOOM: Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor kamer-slapers) Vraag folder bij Ubica Matrassen- fabrieken, Utrecht. Belastingf raude: f 15.000,- boete - DINSDAG 27 OKTOBER DINSDAG 20 OKTOBER 1970 „Brazilië martelt priesters SCHIPHOL In Bra/.ilië worden priesters in gevangenissen gemarteld. Dit bevestigde gisteren kardinaal Alfrink op Schiphol bij zijn terugkomst van een reis door Chili en Brazilië. De kardinaal heeft in Sao Paulo een groep priesters bezocht die daar in de ge vangenis zitten. „Ze zaten in een oude slavengevangenis. Het zag er bijzonder vuil uit en de toestanden waren zeer onhygiënisch", zo vertelde de kardinaal. De priesters toonden zich zeer verheugd over zijn bezoek. KARDINAAL ALFRINK O Van een onzer redacteuren ARNHEM De regio Gelderland van D'66 heeft er in een motie by Provinci ale Staten op aangedrongen „alles in het werk te stellen de openbaarheid van de vergaderingen van commissies van de staten op korte termijn te verwezen lijken." „De regio stelt vast dat openbaarheid van de provinciale commissievergadering een eis der democratie is en geeft als haar mening dat het voorbeeld van an dere provincies in deze door Gelderland gevolgd moeten worden." aldus de motie. Het bestuur van de regio heeft de Staten gevraagd de motie op hun eerstvolgende vergadering (die morgen gehouden wordt) aan de orde te stellen. Zoals gemeld heeft de commissie werkwijze Staten de vraag naar de openbaarheid van vaste commissiever gaderingen in haar enkele maanden ge leden gepubliceerde rapport aan de orde gesteld. Gedeputeerde Staten hebben in hun pre-advies over dit rapport voorge steld een „provinciale commissie-Bies heuvel" (commissie openheid-openbaar heid) in te stellen die zich óók over de problematiek van de openbare commis sievergaderingen zal buigen. Het ziet er naar uit dat de Staten in hun december- vergaderingen het rapport van de com missie werkwijze zullen bespreken. In Zuid-Holland zijn de vergaderingen van de vaste commissies van de Staten sinds enige tijd openbaar; onder meer heeft men daar voorzover wij weten als enige in den lande het vooront werp wijziging van gemeenschappelijke regelingen in het openbaar in de Staten commissie behandeld. In dezelfde week werd de inhoud van dit voorontwerp, waarover tevoren alleen in beslotenheid gediscussieerd werd, gepubliceerd. ROTTERDAM B. en W. van Rot terdam hebben het verzoek afgewezen volgende zomer weer een popfestival te houden in het Kralingse Bos. George Knap, een van de organisators van het succesvolle Holland Pop Festival van af gelopen zomer, heeft dit officieus ver nomen. Een officiële mededeling ver wacht hij op korte termijn. Over de reden voor de afwijzende houding van B. en W. tast men in het duister, maar aangenomen wordt dat het druggebruik op popfestivals een doorslaggevende factor is. „Het lijkt me dat de onzekerheid op dit gebied, voor al na de recente uitlatingen van staats secretaris Kruisinga, een belangrijke rol speelt", aldus George Knap. o RAVENNA (Ohio) - Een hoogleraar van dc universiteit te Kent en 'n voormalige student aan dezelfde universiteit zijn gisteren gearresteerd op grond van een aanklacht door een ..grand jury" in verband met de dood van vier studen ten van de universiteit van Kent, die op 4 mei jl. vielen door kogels afge vuurd door leden van de nationale gar de van Ohio. Deze ..grand jury" heeft vrijdag jl. in het geheel 25 mensen in staat van be schuldiging gesteld na een onderzoek van een maand naar de toedracht van het gebeurde op 4 mei. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Tot degenen tegen wie een aanklacht is ingediend behoren geen gardisten, wel. behalve studenten, zogenaamde „agitatoren". Kardinaal Alfrink zei dat de verhalen die over de behandeling van Brazi liaanse priesters in Nederland door dringen, ten dele waar zijn. Hij sprak zijn afkeer uit over de wij ze waarop deze priesters waren aange houden, werden gevangen gehouden. Hij verklaarde zich bereid alles te doen om een verbetering in de huidige situa tie te bevorderen. Voor zover hem be kend, zitten er geen Nederlandse pries ters in Braziliaanse gevangenissen. Kardinaal Alfrink reisde enkele we ken geleden naar Chili en Brazilië om er de duizenden Nederlandse priesters die er werken te bezoeken. In een interview met Ruim Zicht, het blad van het NKV, heeft minister Klompé (CRM) verklaard dat er in Brazilië zeker aanwijzingen zijn van terreur en van systematische schending van de rechten van de mens. De Neder landse regering heeft volgens haar al herhaaldelijk geprobeerd druk te oefe nen op de Braziliaanse regering. Overi gens zonder resultaat. Pogingen van minister Luns om de kwestie op de agenda van de VN te plaatsen, mislukten doordat geen land zijn steun er aan wilde verlenen. Ande re wegen, via de Braziliaanse ambassa deur, het Internationale Rode Kruis en de Nederlandse ambassadeur in Brazi lië, haalden al evenmin iets uit. Brazilië krijgt al enkele jaren geen ontwikkelingshulp en stopzetten van hulp via de missies zou, aldus minister Klompé, alleen maar de arme bevolking treffen omdat de projecten van de mis sie altijd zijn gericht op verbetering van de leefsituatie van de arme bevol king. ADVERTENTIE EL DEN HAAG Een aantal jonge le gerartsen heeft in een brief aan minis ter Den Toom (Defensie) zijn veront rusting uitgesproken over het stijgende tekort aan beroepsofficieren-artsen. Zij vinden dat daardoor de legerart sen minder kans krijgen zich te specia liseren. De groep artsen wil dat minis ter Den Toom een eind maakt aan de zorgwekkende toestand bij de Militair Geneeskundige Dienst door: het contract van de contract-stu denten met terugwerkende kracht tot ten hoogste vijf jaar te verkorten. De studietoelage even hoog te ma ken als de „gewone beurs". meer mogelijkheden te scheppen tot bijscholen en het schrijven van een proefschrift. betere slariëring en overplaatsings mogelijkheden. NIJKERK Maandagmiddag is de vierjarige Hendricus Walet uit Nijkerk tijdens het spelen in het water van de haven van Nijkerk geraakt en verdron ken. De Jan Hartmanstichting, een vereniging van oud-SS'ers en NSB'ers, kwam dit weekeinde plotseling in het nieuws. Vrijwel niemand wist van het bestaan van deze club, die op 14 en 15 november in het Drentse Donderen byeen wilde komen. Het feest gaat echter al niet meer door. ASSEN - „De Jan Hartmanstich- ting is geen politieke organisatie. Het is een charitatieve instelling die zich ten doel stelt mensen die door hun oor logsverleden in geestelijke en financiële nood verkeren te helpen." Voorzitter Henderikus (Rieks) Knigge, dierenarts in het Drentse brinkdorp Annen, na de oorlog tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn lidmaatschap van de SS en de NSB. verklaart het met grote stelligheid. Nu, 25 jaar na dc oorlog gelooft Knigge nog even vast in de raszuiver heidstheorieën van de nazi's als in de jaren dertig. Een vreemde, openhartige man, die in zijn eigen ogen niets te verbergen heeft. Hij is vorige week 66 jaar ge worden. Op slippers, met een fel blaf fend hondje op schoot en een tweede in zijn nek vertelt hij over het ontstaan van de AJN Hartmanstichting, die aan ongeveer vierhonderd oud-NSB'ers, SS'ers en sympathisanten in Nederland uitnodigingen heeft verstuurd voor een bijeenkomst in Hotel Hoving in Donde ren. Het zou een gezellig weekeinde wor den op 14 en 15 november maar het feest gaat niet door. De eigenaar van het hotel, Geert Doedens. besloot na overleg met de burgemeester en de po litie, zijn zaak niet beschikbaar te stel len. Het bestuur van de Jan Hart man-stichting komt nu op korte ter mijn bijeen om zich over de impasse te beraden. „De stichting is op 22 augustus 1969 volkomen wettelijk opgericht, met de notariële akte en al" zegt Knigge. On der het tafeltje tussen ons in ligt een exemplaar van „Der Freiwillige für Einigkeit und Recht und Freiheit; mid den tussen de veeartsenij kundige vak bladen. „Toen ik in Veenhuizen het laatste deel van mijn straf uitzat was daar een zekere H. Stoute, directeur. Dat was een verzetsman, die de leiding had over ons politieke deliquenten. Stoute vroeg mij of ik een cursus wilde geven op mijn gebied, dat van veearts. Ik stelde enkele voorwaarden, waaronder de mogelijkheid om op boerderijen in de buurt van Veenhuizen praktische lessen te mogen geven naast de theoretische. Met toestemming van de directeur, ik neem dus aan ook met toestemming van het ministerie van justitie, trokken wij in het voorjaar van 1951 naar de hengstenhouderij van Hoving in Donderden hier vlakbij. Die Hoving en zijn schoonzoon Doe dens waren van onze soort: Natio- Henderikus Knig ge, geboren 16-10- 1904 in Wildervank, is dierenarts in An nen (Drente). Hij is voorzitter van de Jan Hartmanstich ting, een charita tieve instelling, die oud-SS'ers en oud- NSB'ers geestelijk en financieel op de been houdt. Hij was Obersturm- bannfiihrer bij de SS en werd na de oorlog door het bij zonder gerechtshof in Amsterdam tot vijftien jaar ge vangenisstraf ver oordeeld, waarvan hij er ruim acht en een half uitzat. naal-socialisten. Drie jaar lang kwam ik daar met de „Boerenclub", zoals die vereniging van cursisten heette, iedere zaterdagmiddag. Ter herinnering aan die tijd kwamen na onze vrijlating een man of veertig in 1955 weer bij Hoving bijeen. Het waren niet alleen NSB'ers en SS'ers maar ook Indië-dienstweige- raars, die in Veenhuizen mijn cursus hadden gevolgd. Ieder jaar houden we sindsdien zo'n reünie, de laatste keer in 1968. Die In- dië-dienstweigeraars zijn er maar een of twee keer bij geweest, dat waren jonge kerels. Als groepje boden we incidentele hulp aan mensen die in moeilijkheden zaten. Dat zelfde deden andere groepjes in het land ook. Op een keer kwam Jan Hartman bij mij op bezoek, een bekende SS'er, die overal in het. land mensen hielp. Bij organiseerde bijvoorbeeld tochten voor invaliden, eigenlijk in groter Ik zei tegen hem: dat moet verband georgani seerd worden en dan openlijk, anders denken de mensen dat we een geheime organisatie zijn met ondergronds ge wroet. IJartman was het daar roerend mee eens en zo werd op 22 augustus 1969 de stichtingsakte gepasseerd. Hier bij Hoving." Jan Hartman was inmiddels overleden en uit dankbaarheid werd toen de stichting naar hem genoemd. „Het heeft niets met politiek te ma ken. Onze mensen stemmen PvdA of VVD. Er zijn ook communisten onder." Zelfs mag Knigge niet meer stem men. Sinds zijn veroordeling is hij sta- tenloos. Hij toont een felroze vreemde lingenpas, die iedere drie maanden ver lengd moet worden. „Maar als ik wel mocht stemmen zou ik het toch niet doen" zegt hij en zijn vrouw, die na de oorlog ook twee en een half jaar in kampen heeft gezeten, legt uit waarom niet: „De politieke partijen die je nu hebt, maken er toch niets van!" In het begin van de jaren dertig, toen velen in Nederland meenden dat de chaos van de economische crisis het best kon worden bestre den door een uiterst rechtse (fas cistische) dictatuur, richtte de Waterschapsingenieur A. Mussert de N.S.B. op. H(j koesterde de (zielige) illusie ooit de Hitler of Mussolini van Nederland te wor den. Zijn beweging trok aanvan kelijk vry veel aanhangers, maar zy werd tot een splintergroepje toen de nazi's in Duitsland het ware gezicht van een rechtse dic tatuur toonden. By de Duitse inval in Neder land koos dc N.S.B. onvoorwaar delijk voor de Duitse bezetter en zy bleef de nazi-bezetters ook steunen toen de jodenvervolging begon en alle vrijheid werd ver stikt. Hoewel het aantal N.S.B.- ers tijdens de oorlog sterk groeide, waren er ook groepen die geen N.S.B.-er werden, maar ideëel- misleid of uit avontuurzin dienst namen in het Duitse leger. Na de oorlog toen deze groepen landverraders waren gevonnist, zijn er enkele pogingen onderno men om de ex-N.S.B.-ers en de vroegere vrijwilligers in Duitse dienst politiek of sociaal te orga niseren. Die pogingen hebben nooit langdurig resultaat gehad. „Ik sta nog steeds onvoorwaardelijk achter mijn idealen uit de oorlog", zegt verhaal over zijn leven, dat moet aanto- ceeel over zijn leven, dat moet aanto nen hoe hij aan zijn idealen is geko men. „Mijn godsdienst is de erfelijkheids leer. De SS, dat staat voor Schütz-Staf- fel, gaat ook van het ras uit dat men wil beschermen en zuiver houden". Hoe kan iemand nog zulke idealen koesteren, als ter wille daarvan onder meer zes miljoen joden zijn vermoord? „Ik ben niet voor het zuiverhouden van één, maar van alle rassen. Iedere jood, iedere neger, alle rassen of ze nou bruin, geel of rood zijn, zijn voor mij even volwaardig. Ik wil alleen het recht om mijn eigen ras zuiver te hou den. Wij hebben Mozart, de negers hun jazz. Ieder ras heeft zijn gaven. De Joden knokken nu in Israël toch ook voor hun eigen ras en eigen bestaan. Zij houden er dezelfde erfelijkheidsleer op na als de SS. Daar moet men eerbied voor hebben", filosofeert Knigge. „We hebben lief en leed gedeeld in de oorlog en in de gevangenis. Dat geeft onze mensen een lotsverbonden heid en een gevoel van kameraad schap. Ze zijn allemaal veroordeeld, hebben hun straf uitgezeten. Nu moet men er niet meer over praten. Dat doe ik toch ook niet met misdadigers?" DEN HAAG In een brief aan par tijvoorzitter J. Tonnaer heeft oud- minister drs. P. Bogaers gisteren be dankt voor het lidmaatschap van de PPR. De heer Bogaers behoorde in 1968 tot het groepje uitgetreden KVP-radi- calen dat de PPR heeft opgericht. De heer Tonnaer heeft inmiddels ver klaard het vertrek van drs. Bogaers „zeer te betreuren". Hij wilde niet in gaan op de argumenten van de oud minister, omdat de bedankbrief nog niet binnen was. De heer Tonnaer gelooft overigens niet dat na drs. Bogaers en de oud bestuursleden Lafeber en Van Ruiter meer bedankjes zullen volgen. Volgens hem staat de overgrote meerderheid in de partij achter de huidige koers van de partijbestuur. De heer Tonnaer meent dat de heren Lafeber en Van Ruiten „de zaak volkomen verkeers hebben getaxeerd". Hij ontkent dat de PPR een activistische groep is gewor den die geen oog meer zou hebben voor de confessionele kiezers. AMSTERDAM Zaterdag is de een jarige Richard de Kok overleden, die vorige week woensdagnacht uit de brand in zijn ouderlijk huis in de Dijk- straat te Amsterdam door een buurman werd gered. Bij deze brand kwam zijn vader om het leven. TEXEL Twee Zweedse zeilers vochten gisteren voor hun leven nadat zij tijdens een zware storm voor de kust van Texel hun ontredderde jacht hadden verlaten en hangend aan hun omgeslagen rubbervlot naar het strand worstelden. De gebroeders Bo en Sonny Ostervall (allebei 31) uit Norrköping waren zater dag van Helgoland vertrokken naar Do ver. Vandaar wilden zij naar de West- indische eilanden zeilen. Sonny, die timmerman is, vertelde: „Bij ons vertrek was het mooi weer, maar in de nacht van zaterdag op zon dag begon het harder te waaien. De wind werd steeds krachtiger. Toen die ook nog ging draaien, brak de hel los". f Gisteren waren zij tegen het eind van de ochtend enkele mijlen uit de Texelse kust. Ruiten van de kajuit braken door de zware overkomende zeeën. De zei lers probeerden het binnenstromende ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming.op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken DiepenbrockSt Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. »n DRL'gasar werkt tegen de buitenmuur water overboord te pompen. Zij kwamen spoedig tot de conclusie dat ze het niet konden redden. „We dachten zo dicht bij de kust te zitten dat we met het rubbervlot wel aan land konden komen. Daarom heb ben we ook geen vuurpijlen afgescho ten. Het ging eerst prima, maar op ze ker moment sloeg het vlot om. We gre pen ons eraan vasten werkten ons zo naar de kust. Paars van de kou en moe liepen we toen in de richting van huizen die we meenden te zien, zo kwamen we na een uurtje bij het amfibie-oefenkamp van de Koninklijke Marine". Sonny Ostervall, die zakenman is, vertelde dat de broers samen drie jaar aan hun polyester jacht Escapada had den gebouwd. De schipbreukelingen hopen dat hun scheepje geborgen kan worden, hoewel daar weinig kans op lijkt te zijn. In elk geval gaan zij vandaag met de trein terug naar Zweden. DEN HAAG De dood van Harrie Demandt uit Obbicht en een keuring voor de militaire dienst hebben niet met elkaar te maken, aldus minister Den Toom (Defensie) in antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Im- kamp (D'66). Harrie Demandt moest kort na een voortgezette dienstplichtkeuring in het toenmalige Centraal militair hospitaal in Den Haag in een ziekenhuis in Sit- tard worden opgenomen. Hier bleek dat hij aan een ernstige bloedziekte leed waaraan hij later overleed. Gezien de ernst van de ziekte moet de jongen de ze al voor de keuring onder de leden hebben gehad, aldus minister Den Toom. De ouders dienden een klacht in bij het ministerie van Defensie omdat zij dachten dat er verband bestond tussen de tweede keuring en Harries dood. De artsen van het militair hospitaal heb ben de ouders van de jongen niet ver teld om welke ziekte het ging. Dit kan, zo zei minister Den Toom, volgens de medische ethiek alleen maar via de be handelende geneesheer. ADVERTENTIE MAASTRICHT De 48-jarige pro curatiehouder van een handelsonderne ming, Lambert Z. uit Maastricht, is gis teren door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot vijftienduizend gulden boete wegens belastingfraude. Tegen hem was twee weken geleden twaalfduizen gulden en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. M m r -1 W WW - MEVROUW BAKKER OVERDINKEL Ondanks het zwij gen van de collectrice is toch bekend geworden wie vorige week de prijs van een half miljoen gulden in de staatsloterij heeft gewonnen. Toen plotseling voor de deur van de familie Bakker in Overdinkel een witte Ford Capri stond in plaats van het oude Volkswagentje, wist men in het Overijsselse dorpje genoeg. De luxueuze automobiel is de eerste en voorlopig ook enige aanschaf. De fa milie heeft geld op de bank gezet en de heer Bakker is weer gewoon naar zijn werk gegaan als ploegbaas bij een Enschedese textielfabriek. Het gezin bestaat uit man, vrouw en een zoon die beroepsmilitair is, en binnenkort gaat trouwen. De heer Bakker is veel ziek geweest en werd het laatste jaar vijf keer geope reerd. Ze kunnen het geld dus goed gebruiken. DEN HAAG De voorstellen voor de cao-metaalnij verheid 1971 (klein metaal) zijn door de gezamenlijke werknemersorganisaties toegezonden aan de federatie van werkgeversorgani saties in de metaal. De eerste bespre kingen daarover zullen 22 oktober wor den gehouden. Voorgesteld wordt om de nieuwe cao een jaar te laten duren. Het huidige contract loopt 31 december af. De voor stellen bevatten nog geen verlangens over loonsverhogingen. Deze zullen la ter worden bekendgemaakt. Enkele punten zijn: een salaristabel onder verdeeld in elf groepen en twee jeugd- klassen, vakantieuitbreiding tot achttien dagen en nadere omschrijving van ge dragsregels bij fusies. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Het actiecentrum Gel derland van de Politieke Party Radika- len houdt dinsdagavond 27 oktober in het Cultureel Centrum De Coehoorn te Arnhem zyn jaarlijkse provinciale ledencongres. Ter vergadering komen zowel politieke als organisatorische za ken ter sprake. Het congres begint met enkele huis houdelijke zaken, o.a. de benoeming van een nieuw dagelijks bestuur. Van de af tredende d.b.'ers hebben de heren Th. W. M. O verkamp (Arnhem) en J. G. E. Schaafs (Zeddam) zich herkiesbaar ge steld; tot de verdere kandidaten beho ren de heren J. Nijman (Harderwijk), C. C. van der Zouwen (Apeldoorn), W. M. Christ (Tiel), W. van Dam (Gorssel) en H. J. Heebing (Winterswijk). Vervolgens worden de resultaten van het zaterdag in Nijmegen gehouden lan delijk congres van de PPR aan de orde gesteld; verwacht wordt dat over de daar onstane (moeilijke) situa tie volgende week in Arnhem uitvoerig gesproken zal worden. Zoals gemeld hebben enkele voormannen van de PPR de partij dezer dagen verlaten: oud voorzitter drs. P. C. W. M. Bogaers, oud secretaris mr. A. Q. C. van Ruiten en dr. C. V. Lafeber, terwijl het bedanken van drs. J. A. H. M. Damoiseaux (oud wethouder van Den Haag) vrij zeker is. Ten slotte gaat de Gelderse PPR spre ken over de politieke samenwerking in deze provincie en de begeleiding van de Statenfractie. Zoals men weet heeft de PPR één Statenlid in Gelderland, de heer A. J. Vulink uit Arnhem. KOOG A/D ZAAN In Koog aan de Zaan vergadert donderdagavond de noodgemeenteraad van 1945. Het initia tief is afkomstig van de huidige burge meester, R. van Zuideren-Bakker, die op deze wijze wil onderstrepen dat 25 jaar geleden in Koog aan de Zaan de democratie werd hersteld. Mr. dr. J. in 't Veld, oud-minister van volkshuisvesting, zal de vergade ring van de noodgemeenteraad voorzit ten. Hij was in 1945 burgemeester van Zaandam en tegelijkertijd waarnemend burgemeester van Koog aan de Zaan. Van de toenmalige raad zijn twee le den overleden. Twee leden hebben nog steeds en twee andere opnieuw zitting in de huidige raad. Andere leden van de noodraad ko men uit verschillende delen van ons land, om de spelciale zitting bij te wo nen. Ook de toenmalige gemeentesecre taris, reeds geruime tijd gepensioneerd zal zonderdagavond aanwezig zijn. ADVERTENTIE Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag.

De Vallei | 1970 | | pagina 15