Veenendaals dagblad Vrouw stak man dood Buiten Canada speurt intensief naar moordenaars minister Drinkwater zonder fluor verkopen via winkeliers Oud-president van Mexico overleden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei UIT ONDERZOEK SWOV BLIJKT: Ontstellend dwaze vraag zingende dolfijnen... PAK-fractie in Apeldoorn in tweeën Eredoctoraat voor M. Ruppert Ontslag voor 150 man bij Artillerie- inrichting Radiostation in Suriname hezet Waterleidingbedrijven overwegen: Vliegen wordt duurder Duitse spionnen aangehouden DOLFINARIUM VTB N.V. Herte-naspel 2 VOORBURG - In Nederland vinden per dag ongeveer tweeduizend verkeersongelukken plaats waarbij gemid deld eveneens per dag, negen personen worden gedood en ruim tweehonderd mensen zwaar- of lichtgewond raken. RIJKSPOLITIE HAD BEZOEK MOGELIJKHEDEN Bernadette Devlin eerder vrij Af en toe zon Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 20 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 245 V erkeer songelukken eisen 9 doden per dag DEN HAAG In een pension aan de Regentesselaan in Den Haag is maandagavond een 38-jarige man door een steek niet een scherp voorwerp in de hartstreek om het leven gebracht. De man werd rond half twee op zijn bed in zijn kamer gevonden door een van de bewoners van het pension. En kele uren nadat het lijk gevonden was meldde de ex-echtgenote van de man, de 35-jarige M. J. R., die elders woont, zich bij de politie. Zij bekende haar ex-echtgenoot maandagavond op zijn kamer te hebben gestoken. Dat zou om streeks half elf gebeurd zijn. ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30,13.00,14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 6041. RADIOSTATION PARAMARIBO Een groep Surinaamse middelbare scholieren heeft gisteren enige tijd het radiostation in Paramari bo bezet gehouden. De leerlingen wilden met radiobood schappen protesteren tegen de staking van hun leraren. TVa het blussen van het minne vuur der edelherten vlamt dat van het dam wild op, d.w.z. tegen midden oktober tot novem ber. Waar er genoeg van deze die ren leven, ziet de opmerkzame wandelaar, dat de zware schoffe- laars zich naar de roedels begeven en de zwakkere broeders zonder veel pour-parlers verjagen, analoog aan de handelwijs van het rood wild. Hier horen wij echter niet de schallende klaroen en de diepe trombone, maar slechts weinig aan gename gorgelende en zagende ge luiden, welke weinig indruk ma ken. In menig hertekamp hoort ge hen van nabij en buiten is het niet veel anders. Soms komt het tot gevechten met gelijkwaardige partners en daarbij klinkt het slaan met de platte geweien eender als dat van de edelherten in de bronst, maar bij het damwild komt het zelden voor, dat er wonden worden toegebracht of dat een tegenstan der ten dode wordt gevorkt. Het schoffelgewei leent zich daartoe minder dan scherp-gepunte stan gen. In het Deelerwoud, waar de damherten geenszins schaars zijn kunt ge sinds de openstelling door Natuurmonumenten met beide hertesoorten en hun manieren ken nismaken. Ik ken hen daar al van tientallen jaren geleden en was in het begin, toen rentmeesten v.d. Craats mij er introduceerde, ver baasd over de kleurschakering, de brede kop met de grote ogen en het gedrongen lichaam, met geite type; in dit alles kon ik weinig adellijks ontdekken, hoewel het ge wei van de kapitale stukken im poneerde. We zagen de dammen daar ook in de bronst, doch zoals gezegd, het iedere buitenman elek triserende, dreunende, uitdagende orgelen van een kapitaal edelhert ontbreek en dit is juist een voor naam onderdeel van het herfstcon- cert. 20-10-'70 A.B. WIGMAN Dit blijkt uit een zéér voorzichtige raming van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) te Voorburg. De stichting heeft ook de met deze ongelukken gepaard gaande economische schade onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat deze geraamd kan worden op een bedrag tussen de anderhalf en twee miljoen gulden per jaar. APELDOORN In de uit negen PvdA-, PPR- en PSP-leden samenge stelde fractie van het PAK (progressief akkoord) in de Apeldoornse gemeente raad is na maandenlange spanning een breuk ontstaan; vier van de raadsleden (onder wie wethouder G. R. Bièrman en PvdA-gewestvoorzitter H. Staneke) hebben gisteravond besloten uit de PAK-fractie te stappen en „voorlopig in het vervolg" als PvdA-fractie op te gaan treden. Van de overige vijf leden behoren er twee tot de PvdA, twee tot de PPR en één tot de PSP. De vier uitgetredenen hebben ver klaard dat het „onder de huidige om standigheden niet mogelijk is als een eenheid op te treden; constructief wer ken is op deze wijze ondoenlijk; de be langen van de gemeente in 't algemeen en van onze kiezers in het bijzonder worden hierdoor in belangrijke mate geschaad". „Om tot een ontspanning in deze onverkwikkelijke situatie te komen menen wij voorlopig in het vervolg als PvdA-fractie te moeten optreden", al dus de heer Bierman c.s. In de afgelopen maanden is tijdens raadsvergaderingen en PvdA-afdelings- bijeenkomsten gebleken dat de tegen stellingen binnen de fractie, ook in het persoonlijke vlak, zeer groot zijn. De SWOV heeft op verzoek van mi nister Bakker (Verkeer en Waterstaat) tot dit proefonderzoek besloten; de stichting ziet dit ministeriële verzoek als een aanzet tot een slagvaardig be- heid ter bestrijding van de verkeers onveiligheid. De ongevallenregistratie vond tot voor kort alleen op basis van gegevens van de politie plaats; deze gegevens zijn echter bij lange na niet meer vol doende; een niet onaanzienlijk deel van de bij de verzekeringsmaatschappijen bekende gegevens is niet bij de politie bekend, en ook de gegevens van het GS zijn voor een volledig onderzoek niet toereikend. Daarom heeft de SWOV ook allerlei andere instanties bij het (proef) onderzoek betrokken, zoals de GG en GD's, de verzekeringsmaatschappijen, de ziekenhuizen en de Stichting Medi sche Registratie. De SWOV wijst er met nadruk op dat de nu verstrekte cijfers nog aan de lage DRIEBERGEN De chef van de Indonesische staatspolitie, ge neraal Hugeng Imam Santoso, die op uitnodiging van de Rijkspolitie op het ogenblik in ons land ver blijft, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de alarmcentrale van de Rijkspolitie te Driebergen. Op de foto tijdens dit bezoek, v.l.n.r. kol. Soengkona, mil. attaché; kol. der Rijkspolitie Honing; gen. maj. Soeroso, hoofd afd operaties lnd. politie; gen. Santoso en maj. A. C. Vogel, commandant alg. verkeers dienst Rijkspolitie. kant zijn: „het is nog maar een deel van wat zich in realiteit allemaal op de weg afspeelt". Zij verwacht dat over enkele jaren sprake kan zijn van een integrale ongevallenregistratie waaraan allerlei nu nog vage gegevens zo exact mogelijk te ontlenen zullen zijn. Op grond van deze registratie kan dan me de overzien worden wat het effect is van de verschillende verkeersmaatrege len. ROME Prins Philip van Enge land heeft de BBC beschuldigd van het stellen van een „ontstellend dwa ze vraag". Dit gebeurde maandagavond op een persconferentie in Rome naar aanleiding van zijn bezoek aan het Nationale Park in de Abruzzen. De Romeinse BBC-correspondent vroeg de prins: „Welke kleur hadden de beren die u vanmorgen zag. De prins antwoordde daarop: „Al leen een mammoet-organisatie als de BBC kan zo'n ontstellend dwaze vraag stellen. Zeg tegen uw directeu ren, dat ze zelf in de dierentuin moe ten gaan kijken." Toen de Italiaanse tolk aarzelde dit te vertalen, zei de Prins: „Vertaal het maar niet. Zeg maar, dat de BBC, wilde weten, welke kleur de bruine beren hadden en dat het antwoord „bruin" is." MONTREAL De moeder en twee zusters van een van de mannen die in verband met de mooTd op de Quebecse minister van arbeid, Pierre Laporte, worden gezocht, zijn maandag aangehouden. De drie vrouwen werden gear resteerd in een huis in een voorstad van Montreal, waar de gezochte man, de 27-jarige Paul Rose zou hebben gewoond. Politiemannen fouilleren de mensen, die in de rij staan voor het gerechts gebouw. Zij willen afscheid nemen van de door zijn ontvoerders gedode minister van Arbeid Laporte, die hier ligt opgebaard. DEN HAAG De Nederlandse wa terleidingbedrijven overwegen ongc- fluorideerd drinkwater in flessen te gaan verkopen via de kruidenier en de drogist. De prijs van zo'n fles zuiver water zal zeker hoger z(jn dan die van een fles limonade. (Gemiddeld meer dan tachtig cent). Het is vrijwel de enige mogelijkheid die overblijft nu de Kroon een aantal tegenstanders van fluor in het drink water in zoverre tegemoet is gekomen dat de waterleidingbedrijven alleen mogen fluorideren als ze daarnaast ook ongefluorideerd water kunnen en wil len verstrekken. De Vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin) in Rijswijk heeft zich de afge lopen weken het hoofd gebroken over de vraag hoe twee soorten water tege lijk kunnen worden verstrekt. In een vandaag aan alle ledën-bedrij- ven verzonden advies komt de Vewin tot de conclusie dat aan het verstrek ken van water in flessen de minste be zwaren kleven, De waterleidingbedrijven kunnen volgens het advies kiezen uit de vol gende mogelijkheden: een apart leidingnet voor ongefluo rideerd water; een hier en daar opgestelde tap kraan; de ontwikkeling van speciale fil ters die thuis of op het waterleidingbe drijf kunnen worden geplaatst; 9 een regelmatig rondrijdende tank wagen; inschakeling van de eigen water voorziening van bijvoorbeeld een zui velfabriek. De Vewin zegt in haar brief aan de bedrijven dat de meest aanvaardbare mogelijkheden bij de huidige stand van zaken zijn de beschikbaarstelling van water in flessen of via een openbare tapkraan die voorzien moet zijn van een ontfluorideringsapparaat. Maar dan moet er wel eerst een be trouwbare filter worden ontwikkeld. Daarover is de Vewin echter zeer pessi mistisch, vooral in gebieden waar ge zuiverd oppervlaktewater wordt ver strekt. De Vewin acht het zinvol dat de wa terleidingbedrijven die met het fluori- deringsprobleem worstelen, onderzoe ken hoeveel belangstelling er is voor water zonder fluor. Als het om enkele her en der verspreide gezinnen gaat is de verkoop van flessen zuiver water in nabijgelegen winkels misschien de han digste oplossing, aldus de vereniging. Bedrijven die al fluorideren, wordt aangeraden „maar even rustig af te wachten" hoeveel mensen water zonder fluor willen hebben. Deze bedrijven kunnen dan naar bevind van zaken handelen. Zij hoeven zich niet aan de uitspraak van de Kroon en staatssecre taris Kruisinga te storen omdat hun in het verleden een officiële fluoriderings- vergunning is gegeven zonder de voor waarde om daarnaast ook water zonder fluor te verstrekken. MEXICO-STAI) De Mexicaanse oud-president Lazaro Cardenas, die in 1938 de olievoorraden van het land na tionaliseerde, is maandag op 75-jarige leeftijd overleden. Tijdens zijn presidentschap van 1934 tot 1940 voerde generaal Cardenas ver strekkende landhervormingen in. Hij gaf veel steun aan de Spaanse republi keinen in de burgeroorlog. Na hun ne derlaag tegen Franco kwamen op zijn uitnodiging vele Spaanse ballingen naar Mexico. Er vestigde zich daar een repu blikeinse regering in ballingschap, die nog steeds bestaat. In 1955 kreeg Cardenas de Stalin- vredesprijs. Onlangs nog riep hij de Mexicaanse studenten op, een einde te maken aan enige onrechtvaardigheden in het politieke systeem van zijn land. Cardenas genoot grote populariteit onder de arme Mexicanen. Hij weiger de om in het Chapultepec-kasteel te wonen, dat sinds de dagen van keizer Maximiliaan de ambtswoning van de Mexicaanse staatshoofden was, en maakte er een museum van. Hij verscheen dikwijls onaangekon digd in de dorpen om de klachten van de boeren aan te horen. In het kader van zijn uitgebreide mo derniseringsprogramma werd een groot aantal dorpen van water voorzien, wer den bruggen gebouwd en ziekenhuizen geopend. Cardenas werd 30 mei 1895 in de Mexicaanse staat Michoacan in een arm gezin geboren. Na de lagere school heeft hij geen onderwijs genoten omdat er in zijn ge boortestad Jiquilpan de Juarez geen voortgezet onderwijs werd gegeven. Tot zijn zeventiende jaar werkte hij als hulp op de zetterij van een plaatse lijke krant. Daarna ging hij in het le ger. AMSTERDAM Tijdens een open bare zitting van de senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam ter gelegen heid van de 90ste verjaardag van deze stichting is dinsdagmiddag het ere-doc- toraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan het lid van de Raad van State mr. Ruppert op grond van diens publikaties over het sociale vraagstuk. Als bestuurder en later als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland heeft de heer Rup pert zich met het sociale vraagstuk voortdurend bezig gehouden. Rector- magnificus prof. mr. W. F. de Gaay Fortman van de Vrije Universiteit, die als promotor optrad merkte bij de uit reiking op dat het desbetreffende se naatsbesluit in het bijzonder melding heeft gemaakt van „uitstekende weten schappelijke verdiensten". DEN HAAG Het Staatsbedrijf Ar tillerie Inrichtingen zal worden inge krompen. Minister Den Toom (defensie) heeft dat besloten op grond van advie zen van het raadgevend bureau Beren schot. De reorganisatie van het bedrijf houdt in dat 150 man personeel zal moeten afvloeien. Het personeel valt in een wachtgeldregeling die gelijk is aan die van het rijkspersoneel. De afdeling groot kaliber munitie blijft. Dat geldt ook voor het laboreer- bedrljf Pyro NV in Ossendrecht, een dochterbedrijf van de AI. Daarentegen zal de afdeling klein kaliber munitie worden teruggebracht tot een capaciteit die overeenkomt met de behoefte van de Nederlandse strijdkrachten in de ko mende jaren. De afdeling wapenherstel, die drie procent van de totale omzet -van het bedrijf uitmaakt, maar nu verlies lijdt, zal op 1 januari 1971 (de streefdatum) wordêh gesloten. Geprobeerd wordt om de afdeling optiek in Rijswijk in aanverwante in dustrieën onder te brengen. Verder zal onder meer de afdeling gereedschaps werktuigen en -machines worden ge- reoganiseerd. In bepaalde functies zal straks nieuw personeel nodig zijn. Verwacht wordt dat de maatregelen binnen anderhalf jaar zijn afgeremd. Zij waarborgen dat een hoeveelheid tech nische kennis in Nederland blijft en dat het bedrijf een deel van de munitie voorziening van het leger kan blijven verzorgen, aldus de directie van het staatsbedrijf. GENèVE De grote luchtvaartmaat schappijen hebben besloten de vlieg prijzen over de noordelijke Atlantische Oceaan te verhogen. Dit besluit is genomen op een confe rentie van de internationale vereniging van qchtvaartmaatschappijen (IATA), waarvoor de leden ruim vijf weken in Honoloeloe bijeen waren. Het Europese kantoor in Genève van de IATA deelde mee dat nog niet ge zegd kan worden hoeveel de verhoging zal bedragen. Die houdt verband met het aantal stoelen op een rij in de nieuwe jumbo toestellen. Dit vraagstuk is nog niet op gelost. De Canadese veiligheidspolitie heeft alle mogelijke ontsnappingsroutes uit Quebec afgezet en is een massale op sporingsactie begonnen naar Rose en de 37-jarige taxichauffeur Mare Carbon- neau, die volgens de politie Laporte en de Britse diplomaat James Cross heb ben ontvoerd. De politie heeft bevestigd dat de schuilplaats van de twee ontvoerders is gevonden. Men vermoedt dat de twee mannen hier Laporte hebben gedood. Het is een leegstaande houten bungalow in het plaatsje St. Hubert, 16 kilometer ten zuiden van Montreal. Voordat de politie het huis binnen igng, blies zij de deuren met explosieven op voor het geval de leden van het FLQ boobytraps in het huis zouden hebben achtergelaten. In een van de vertrekken bleek het een grote wanorde te zijn. Overal wer den bloedsporen gevonden. Op de grond lagen kippebeentjes, oude kleren en an der afval. Het zoeken naar de Britse diplomaat gaat voort, ondanks diens verzoek de opsporingsactie te staken, omdat de Frans-Canadese terroristen, die hem 14 dagen geleden ontvoerden, hem zou den doden als de politie de plaats zou vinden waar hij vastgehouden werd. In Ottawa heeft het federale parle ment met een overweldigende meerder heid de maatregelen van premier Elliott Trudeau tegen de terroristen van het bevrijdingsfront van Quebec (FLQ) goedgekeurd. Dit houdt onder meer in, dat het bevrijdingsfront nu officieel ver boden is verklaard. De klopjacht op de terroristen van het FLQ heeft Montreal de schijn gegeven van een stad in oorlog. Helicopters van het leger en de politie vliegen voortdu rend boven de stad. De plaatselijke poli tie en de Royal Canadian Mounted Police controleren op drukke straten auto's. Wegversperringen worden opgericht op bruggen en wegen die uit Montreal leiden, dat met 1,2 miljoen inwoners de grootste stad van Canada is. Iedere auto die het eiland waarop Montreal ligt ver laat naar het zuiden wordt onderzocht. De grote wegen uit de provincie staan ook onder politiecontrole. Ook de con trole aan de grens met de VS is ver scherpt. De politie in de Verenigde Staten heeft een aanhoudingsbevel uitgevaar digd tegen de vermoedelijk negen inzit tenden van drie auto's die iets met de ontvoering en de moord te maken zou den hebben. De wagens zijn gezien in het zuiden van de staat New York. Cuba is bereid met Canada samen te werken, om de ontvoeders van de Brit se diplomaat James Richard Cross, uit sluitend uit menslievende overwegin gen, asiel te verlenen, aldus heeft de Cubaanse ambassadeur maandagavond verklaard. Tezelfdertijd heeft de regering van Quebec verklaard, dat haar aanbod voor een vrijgeleide naar Cuba voor de ontvoerders in ruil voor Cross nog steeds geldt. DUITSE SPIONNEN KARLSRUHE Een lid van de Westduitse grenspoli tie en een officier uit de stad Kassei zijn samen met hun vrouwen op ver denking van spionage voor Oost-Duits- land in hechtenis genomen. Hangende het onderzoek zijn de twee vrouwen later weer in vrijheid gesteld. De vier wonen in Kassei, een stad op 80 km afstand met de grens van de DDR. Zij zouden sinds 1967 voor de Oostduitse inlichtingendienst hebben gewerkt. Politieman Willie Weidner (59) was werkzaam op de documentatieafdeling van de grenspolitie. Hij zou inlichtin gen hebben verstrekt aan de 57-jarige officier Gustav Andrae, die deze gege vens aan Oost-Duitsland zou hebben doorgegeven. De uitgeleverde documen ten zouden van niet-belangrijke aard zijn geweest. BELFAST Bernadette Devlin zal vrijdag 23 oktober wegens goed gedrag uit de gevangenis van Armagh worden ontslagen. Zij zal dan vier van de zes maanden hebben uitgezeten, waartoe zij in juli werd veroordeeld wegens haar optre den bij de ongeregeldheden in London derry in augustus van het vorig jaar. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond Buien, maar ook verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Morgen: zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur; maan op 22.16 uur, onder 14.43 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1