Over de grenzen OP VOORWAARDE DAT JARRING VREDESMISSIE ZAL HER VA TTEN Egypte wil bestand één keer verlengen SPOOR WEG WACHT Dr. Fawzi premier Strijd gestaakt in Jordanië Conferentie over „schone CHOLERA ISOLEERT ISTANBOEL Gesprek auto Na aftreden van staatshoofd REGERINGSCRISIS IN SYRIË ONDUIDELIJK Nixon over wet en orde Artsen staken in Italië rook met Handel in VS i" hang voor EEG- expansie n Wereldbekend Aroma SMOKKEL VAN VLIEGTUIGEN NAAR BIAFRA BERECHT Doodstraf voor vliegtuigkapers in Iran Komende synode gaat praten over celibaat Paus tegen drug-gebruik EKUYPIS Beschuldiging Geen vuur Klacht DINSDAG 20 OKTOBER 1970 CAIRO President Anwar Sadat schijnt de diplomaat dr. Mahmoud Fawzi gekozen te hebben als premier van Egypte. Fawzi, die 70 is, was het enige lid van de regering van voor de revolutie, die onder Nasser heeft gediend. In 1952 was hij minister van Buitenlandse Za ken en tenslotte werd hij de persoonlij ke adviseur van Nasser voor buiten landse aangelegenheden. Fawzi heeft van 1926 tot 1944 zijn land als consul in verscheidene landen vertegenwoordigd. In 1946 werd hij be noemd als ambassadeur bij de Veilig heidsraad en de Algemene Vergadering der VN. In begin 1952 was hij ambassadeur in Groot-Brittannië en Nasser riep hem later datzelfde jaar terug om minister van Buitenlandse Zaken te worden. Hij bekleedde die functie tot 1964 toen hij benoemd werd tot vice-premier en per soonlijk adviseur en assistent van Nas ser. Zijn» echtgenote is het vorig jaar gestorven. Hij is vader van twee ge trouwde dochters en een zoon van 17 jaar. Fawzi, die vloeiend Engels, Frans, ■paans en Italiaans spreekt, heeft ge studeerd aan de universiteiten van Cai ro. Rome, Liverpool en Columbia. Vol gens het blad Al Achram zal de keuze van Sadat vanavond worden voorgelegd aan het centrale comité van de Arabi sche socialistische unie. CAIRO Egypte wil het huidige bestand langs het Suezkanaal verlengen. Dat heeft de Egyptische president. Anwar Sadat, gisteren verklaard. „We verlengen echter maar eenmaal negentig dagen" zeï hij. En dat alleen nog op voorwaarde, dat de UNO-bemiddelaar, Gunnar .larring, zijn vredesmissie hervat. Het huidige bestand van negentig da gen tussen Israël en Egypte loopt 6 no vember af. Jarring staakte enkele we ken geleden zijn pogingen om de be trokken partijen samen aan de confe rentietafel te krijgen. H|j keerde terug naar Moskou waar hij Zweeds ambas sadeur is. President Sadat wees er gisteren met nadruk op, dat niemand moet rekenen op een tweede verlenging van het be stand. Hij beschuldigde Israël ervan, dat het een routinebestand langs het Suezkanaal nastreeft, waarbij het be stand van negentig dagen telkens als vanzelfsprekend zou worden verlengd. Sadat hield de officieren tot wie hij zijn verklaring richtte voor, dat Egypte indien nodig voor 6 november, maar ook daarna gereed moet zijn om de strijd te hervatten. Egypte maakt een van de moeilijkste perioden in zijn ge schiedenis door, aldus Sadat. Het ver lies van president Nasser was een na tionale catastrofe. „Maar we moeten de strijd voortzetten". Egypte houdt zich niet uit vrees of zwakte aan het huidige bestand, zei hij verder. Toen de Russen ons na de oorlog in 1967 nieuwe wapens gaven dachten ze, dat we achttien maanden zouden nodig hebben om te lezen ermee om te gaan. Onze soldaten leerden het in minder dan een half jaar. Onze verdedigingsli nies zijn nu weer sterk. Het is Israël met zijn luchtaanvallen niet gelukt, aldus Sadat, om de wil van de Egyptische bevolking te breken. „Het moreel van het leger is hoger dan ooit en iedereen roept om de bevrijding van de bezette gebieden". staat volgens Israël uit op zijn minst 48 batterijen, waaronder ongeveer 10 ultra moderne Sam-3 raketbatterij. De Sam-3 installaties zouden worden be diend door ongeveer 2000 man Russisch personeel. In militaire kringen in Tel Aviv neemt men aan dat de Russen nu be gonnen zijn aan de laatste fase van de uitbreiding van het raketsysteem. ROME De artsen in de Italiaanse ziekenhuizen zijn gisteren voor vier da gen in staking gegaan omdat de arbeids overeenkomst, die in april werd on dertekend, nog steeds niet door de zie kenhuizen, die kampen met zware schulden, is nagekomen. Slechts dringende gevallen zullen tij dens de staking worden behandeld. Israël heeft gisteren voor de 23ste maal sinds de ingang van het bestand in het Midden-Oosten, een klacht bij de commissie van toezicht van de Verenigde Naties ingediend dat Egypte voortgaat met uitbreiding van een raketafweernet in de Suezkanaal. De klacht is gebaseerd op gegevens die op 18 oktober zijn verkregen. Ook gaat Egypte voort met de voorbereiding en de aanleg van lanceerplaatsen, aldus het Israëlisch opperbevel. Het Egyptische rakettensysteem in de bestandszone aan het Suez-kanaal be- AMMAN Een Arabische vredes missie heeft verklaard, dat zij erin is geslaagd Palestijnse guerilla-eenheden en Jordaanse legereenheden te bewegen de strijd te staken in het noorden van het land. Volgens de Palestijnen hebben de Jordaanse eenheden in de afgelopen twee dagen twee vluchtelingenkampen beschoten het kamp Bak AA bij Amman en het kamp Souf, zeven km ten noorden van Jerash. Zondag zouden in Souf drie burgers zijn gedood en grote vernielingen zijn aangericht. In het Bak AA-kamp zou geen schade zijn toegebracht. Een commissie van de Arabische vre desmissie heeft maandag in Amman verklaard dat het in het noorden nu weer rustig is, maar dat soortgelijke in cidenten in de komende weken opnieuw kunnen worden verwacht aangezien de situatie nog altijd spannend is. Of de gevechten van het weekeinde in ADVERTENTIE PIet* i Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pal! Mali Export Noord-Jordanië slachtoffers hebben ge vraagd is niet bekend. Jordaanse officieren hebben maandag ontkend dat het leger het akkoord zou hebben geschonden. Het akkoord zegt dat de regering het recht heeft haar gezag te doen gelden in steden en dor pen, aldus een officier. Als de Palestij nen niet vertrekken en de vredesmis sie hen niet daartoe kan overreden, welke keuze blijft dan over? Palestijnen stellen dat het leger hun bevoorrading uit Syrië volledig wil af snijden, en zegt het leger zich niet heeft teruggetrokken op de posities van voor de gevechten van verleden maand. Volgens diplomatieke waarnemers wil het leger in het noorden dezelfde positie krijgen als het heeft bereikt rond Amman. In de hoofdstad was het gisteren be trekkelijk rustig. Bij ongeregeldheden tijdens een begrafenis werd een man in burgerkleren gedood. Alleen in de nacht van zondag op maandag werd nog hier en daar in de stad geschoten. Beducht voor sabotage aan de spoorlijn hebben de Italiaanse au toriteiten besloten de spoorlijn van Reggio Calabria naar het noorden onder bewaking te stellen. Hier zien we een patrouille van het Ita liaanse leger onderweg. Voordat de bewaking werd ingesteld is inder daad een sabotage-poging onder nomen. ISTANBOEL Het buitenlands ver keer naar Istanboel is gisteren in ver band met de cholera-epidemie stopge zet en de inwoners van de omliggende steden hebben het advies gekregen om niet naar de stad te komen, als men daar geen uiterst dringende reden voor had. De Turkse regering heeft inmiddels bekend gemaakt dat 2,5 miljoen inwo ners van de stad nu tegen de cholera zijn ingeënt. In de krotwijken van Is tanboel, dat in'totaal iets minder dan 3 miljoen inwoners heeft, sterven echter nog steeds mensen aan de ziekte. Toch scheen het, dat de epidemie gis teren iets in hevigheid was teruggelo pen. Officieel wordt meegedeeld dat in totaal 40 mensen aan de cholera zijn overleden, maar volgens onbevestigde berichten is dit aantal minstens 100. De autoriteiten hebben toegegeven dat meer dan 1000 cholera-patiënten op het ogenblik in ziekenhuizen in Istanboel worden verpleegd. Ook in de andere steden in West- Turkije is de overheid een massale inentingscampagne begonnen om te voorkomen dat de epidemie zich uit breidt. Turkije heeft de VS gevraagd om 5 miljoen doses anti-cholera vaccin. De VS hebben de Turkse autoriteiten ech ter laten weten dat de Amerikaanse voorraad anti-cholera vaccin is overge dragen aan de wereld gezondheids or ganisatie (WHO). Turkije heeft daarop de WHO verzocht om een grote hoeveel heid van het vaccin te sturen. BRUSSEL De VS hebben vandaag een internationale conferentie over de ontwikkeling van een „schone auto" (één die de lucht zo weinig mogelijk vervuild) voorgesteld. Verwacht wordt dat deze conferentie voor het eind van het jaar zal worden gehouden. Daniel P. Moynihan, de adviseur van president Nixon voor urbanisatiepro blemen, vertelde in Brussel hierover aan verslaggevers: „Zelfs als wij be sluiten tot invoering van de schoonste inwendige verbrandingsmotor, dan zul len er tegen 1980 zoveel wagens zijn dat wij weer even ver zullen zijn. Wij hebben daarom slechts tien jaar om aan een alternatief te werken". In Amerika is reeds een voorstel uit gewerkt om het Congres negen miljoen dollar te vragen voor de ontwikkeling van een motor zonder uitlaatgassen. Hubert Heffner, onderdirecteur van het Amerikaanse bureau voor wetenschap pen en technologie, zei dat het er naar uitziet dat de oplossing een kruising zou kunnen zijn tussen de elektrische auto met een andere krachtbrond. READING Vijf mannen en drie Britse firma's zijn gisteren veroordeeld tot boetes van in totaal 5000 pond om dat zij verleden jaar getracht hadden twee straalvliegtuigen naar het afge scheiden Biafra te smokkelen. De verdachfen werden schuldig be vonden aan het illegaal exporteren van twee Meteoor-Mark 14 gevechtsvliegtui gen, twee 20 milimeter kanonnen en een aantal reserve-onderdelen. De vliegtuigen waren aangekocht van de Rolls Royce maatschappij en het Britse ministerie van Luchtvaart, onder het voorwendsel dat het ene toestel voor een film gebruikt' zou worden en dat het tweede naar een museum zou gaan. Een van de toestellen is in de buurt van Biafra in zee gestort. De Neder landse piloot van het vliegtuig wiens naam in het proces niet werd genoemd werd opgepikt, nadat zij zich met een rubberboot in veiligheid had weten te brengen. Het andere vliegtuig werd in Portu gees Guinee in beslag genomen. TEHERAN Krijgt de Iraanse rege ring haar zin, dan wordt binnénkort door het parlement een wet aangeno men die bestraffing van vliegtuigka ping met de kogel mogelijk maakt. Krachtens het wetsontwerp, dat thans door de senaat wordt behandeld, kunnen personen die inlichtingen over plannen tot vliegtuigkaping niet aan de autoriteiten meedelen, tot maximaal 10 jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. Daarentegen kunnen tijdige waarschuwingen gehonoreerd worden met een beloning. De Iraanse regering wil voorts alle buitenlanders die vliegtuigen van Iraanse maatschappijen of vliegtuigen boven Iraans grondgebied kapen, als Iraanse staatsburgers behandelen. In de afgelopen vier maanden zijn twee Iraanse verkeersvliegtuigen naar Irak ontvoerd. WASHINGTON De Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft president Nixon gevraagd duidelijk te maken dat de VS niet bereid zijn een deel van hun afzet in het buitenland te verliezen door de expansie van de Europese Eco nomische Gemeenschap. In een brief aan de Amerikaanse president verzoekt de Kamer van Koophandel hem nadrukkelijk te ver klaren dat „uitbreiding van de gemeen schappelijke markt niet op economische kosten van andere landen mag gelpeu- ren". President Nixon wordt verder ge vraagd zijn vroegere verklaringen over Amerikaanse steun aan de Europese entegratie te verduidelijken. De Kamer van Koophandel meent dat die verkla ringen ompliceren dat de VS bereid zijn economische offers te brengen ten behoeve van de eenheid van Europa. De Kamer merkt in haar brief op dat in de VS steeds meer stemmen opgaan voor de beperking van de buitenlandse handel. Zij wijt dit aan de opvatting, dat de EEG „een multilaterale, weder kerige handelspolitiek de rug toekeert". VATICAANSTAD Paus Paulus heeft voorgesteld dat de problemen van het rooms-katholieke priesterambt het onderwerp zullen vormen op de eerst volgende synode van bisschoppen vol gend jaar oktober. Bij de punten die als basis voor discussie moeten dienen op de synode behoort ook het probleem van de waarde van het celibaat. Het voorstel van de paus zou met grote voldoening en dankbaarheid door alle bisschoppenconferenties zijn ont vangen. In een communiqué van de uit 15 personen bestaande raad van het secre tariaat-generaal van de synode, wordt gezegd dat tijdens de bijeenkomst ook al is gediscussieerd over de waarde van het celibaat, wat een duidelijke aanwij zing zou kunnen zijn dat het onderwerp ook op de agenda van de komende sy node zal voorkomen. De raad is eerder dit jaar in het le ven geroepen om te helpen komende synodes voor te bereiden. Zoals bekend heeft de paus ermee ingestemd dat de synodes nu geregeld om de twee jaar zuilen worden gehouden. VATIKAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren een dringend beroep ge daan op artsen en wetenschappelijke werkers zich krachtig uit te spreken tegen de „perfide verleiding" die verdo vende middelen hebben voor de jeugd. De paus sprak een groep Italiaanse artsen toe, en zei onder meer: Wij heb ben allen behoefte aan uw duidelijke en gezaghebbende uitspraak teneinde een gevaar te veroordelen dat zich dreigt uit te breiden naarmate zijn aantrekkings kracht groter wordt: Spreek uw veroor deling erover uit, spreek u er krachtig tegen uit. DAMASCUS Het aftreden van dr. Noereddin Atassi als Syrisch staats hoofd en regeringsleider is indirect be vestigd door de Syrische staatsradio- omroep en door het orgaan van de aan het bewind zijnde Baath-partij. Aan de andere kant is er vooralsnog geen en kele nauwkeurige aanduiding in Da mascus over de ontwikkeling van de huidige crisis in leiding van de Baath-partij, noch over hel ontstaan van de crisis. Het aftreden van Atassi, dat meer dan een week geleden moet hebben plaats gehad, is het Syrische volk slechts 48 uur lang bekend en wel sinds radio-Damascus en de Syrische kranten slechts Atassi's functie van secreta ris-generaal van de Baath-partij ver melden. Van welingelichte zijde is vernomen, dat dr. Atassi sedert 11 september jl. al aan macht heeft ingeboet. Hij bevindt zich sindsdien in zijn woning in Da mascus en heeft de laatste tijd de Syri sche hoofdstad geen ogenblik verlaten. Wel ontving hij zaterdag in zijn hoeda nigheid yan secretaris-generaal van de Baath-partij een delegatie van de Ita liaanse socialistische partij. De oorsprong van de crisis tussen de „burgerlijken" en de „militairen" in Syrië zou in het bijzonder veroorzaakt zijn door de Syrische interventie ten behoeve van de Palestijnse verzetsbe wegingen in het recente conflict in Jor danië. Volgens sommige inlichtingen zou de Syrische leiding van de Baath-partij die hoofdzakelijk uit burgers bestaat de 28ste pantserbrigade bevel gege ven hebben, de Palestijnse verzetslie den in het noorden van Jordanië te hulp te snellen. De Syrische minister van Defensie, generaal Hafez Assad, zou daarentegen nog geaarzeld hebben. Het verloop van de gebeurtenissen zou generaal Assad in het gelijk stellen, die persoonlijk be vel gaf tot de terugtocht van de Syri sche troepen uit Jordanië, uit vrees voor buitenlandse inmenging in Jorda nië. Dit besluit van de Syrische gene raal zou door de Russen zijn goedge keurd, die te verstaan hadden gegeven, dat de Amerikanen niet lijdelijk zouden blijven toezien als de Syrische strijd krachten niet onmiddellijk teruggetrok ken werden. Een ander wrijvingspunt tussen beide partijen is de wijze van oorlogvoering tegen Istaël. Naar de mening van gene raal Hafez Assad zijn alleen de gere gelde Arabische legers in staat een mi litaire overwinning op Israël te beha len, mits zij daartoe de middelen krij gen en de tijd. De „orthodoxen" van de Syrische Baath-partij zijn echter voor standers van de „volksstrijd". weerwil va nsteeds weer op duikende geruchten over een „ophanden zijnde opschorting" en een „stagnatie" gaan de Russisch- Chinese grensbesprekingen vandaag het tweede jaar in. Concrete resultaten van die bespre kingen zijn tot nu toe niet bekend gemaakt en ook in Westerse waar nemerskringen slaat men de kans niet erg hoog aan dat de beide com munistische grootmachten in hun opvattingen over de gemeenschappe lijke grenzen in het Verre Oosten een stap dichter bij elkaar gekomen zijn. Na de bloedige grenscldenten van het vorig jaar en de daarmee samenhangende scherpe propagan- da-oorlog kan echter het feit alleen al dat men rond de tafel zit als een succes worden beschouwd. De besprekingen, die nu een jaar bezig zijn hebben als nevenver schijnsel, dat er toch sprake is van een bepaalde ontspanning en een normalisering van de wederzijdse betrekkingen. Voor de eerste maal sinds de culturele revolutie in China uitbrak is Moskou in Peking weer door een ambassadeur vertegen woordigd en de komst van een Chi- nese ambassadeur naar de Russische hoofdstad is nog slechts een kwestie van tijd. Daarnaast worden er nog maar zel den aanvallen in de wederzijdse pers ondernomen en is er van bot singen langs de grenzen geen sprake meer. In april van dit jaar ging in Washington zelfs het gerucht dat beide partijen het eens zijn gewor den over een troepenvermindering in de grensgebieden. Bij de onderhandelingen gaan de Sovjet-Unie en China van geheel verschillende principes uit, die ze tevoren al in officiële verklaringen gedetailleerd hebben weergegeven. Het Kremlin wil een grensregeling voor enige omstreden gebieden, ter wijl de Chinezen een totale regeling voor de grenzen met Rusland na streven. Peking hanteert daarbij als basis de zogenaamde „ongelijke" verdragen uit de tijd van de tsaren, op grond waarvan de Chinezen meer dan honderd jaar geleden 1,5 miljoen vierkante kilometer land verloren. China wil nu dat de Russen deze oude verdragen officieel als „onge luk" erkennen en ze door nieuwe „gelijke" vervangen. Voor de Russen bestaat er in werkelijkheid eigenlijk helemaal geen probleem over het grondgebied van beide landen. Over deze kwesties hebben aanvan kelijk de plaatsvervangend ministers van buitenlandse zaken Wassili Koeznetsof en Tsjiao Koean-Hoea onderhandeld. Sinds Koeznetsof ech ter ernstig ziek naar Moskou is te ruggekeerd zit vanaf augustus vi ce-minister van buitenlandse zaken Leonid Iljitsjov aan de onderhande lingstafel in Peking. COLUMBUS President Nixon heeft gisteren in een verkiezingstoe spraak het Amerikaanse volk aange spoord de wetteloosheid, het stenen gooien, obsceniteiten en geweld niet met tegen-geweld te beantwoorden, maar met het uitbrengen van stemmen op Republikeinse kandidaten in de ko mende verkiezingen. Zijn rede in Ohio werd echter her haaldelijk onderbroken door afkeurend geroep van ongeveer 700 betogers tegen de oorlog in Indo-China. Hij zei dat het Congres harde Repu blikeinen nodig heeft, die zich tegen de misdaad keren, om paal en perk te stel len aan de wetteloosheid. „We kunnen geen leiding geven aan de vrede in het buitenland als we thuis geen vrede kunnen handhaven, en we zullen thuis de vrede handhaven", aldus Nixon. ADVERTENTIE Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

De Vallei | 1970 | | pagina 5