Jaaroverzicht landbouworganisatie Er is stagnatie gekomen in agrarische wereldpro duktie WEST-EUROPA HIELD PEIL VAN 1968 Leven van analfabeet ziet er somber uit Maatschappij maakt t slagen moeilijk Kaarsen voor verkiezingen New York zoekt sluipschutter f elke Olga-matras is een verhaal apart OLGA RONOtities Schrijver Elias Canesti vanavond in „Zintuig" uw "happy end" van een vermoeiende dag V VERMINDERING VISVANGST GESPREK LOONZAKJE MOEILIJK? WAARDE ...Klop... klop... klop ...Wie klopte daar nog zo laat op de poort van het paleis? ledereen sliep al. ledereen Nee, de prins niet. De prins kón niet slapen De prinses op de erwt is één van de prachtige sprookjes en nieuwe verhalen uit het OLGA-SPROOKJESBOEK. Geschreven en naverteld door de be kende schrijfster van kinderboeken, MIES BOUHUYS. Geïllustreerd met grappige kleurtekeningen. Dit leuke boekje is gratis verkrijgbaar bij Uw Olga-matrassen-leverancier. Olga-matrassen zijn er in vele uitvoeringen, speciaal gemaakt voor U en Uw nachtrust. Elk type uit de enorme sortering heeft z'n bijzondere eigenschappen, geheel afgestemd op Uw persoonlijke wensen en eisen. Voor wie de allerhoogste eisen stelt... de harde matras met al Ie komfort van een zachte. De éne zijde diolen, de andere zijde polyaether. Geheel doorgestikt en rijk geborduurd. Geborduurde borders, voorzien van handgrepen. SÜ DINSDAG 20 OKTOBER 1970 ROME Voor het eerst sinds twaalf jaar is de gecombineerde landbouw-, visserij- en bosbouwproduktie van de wereld in 1969 niet toegenomen. Goed deels is dit het gevolg van de verminderde produktie in de ontwikkelde landen, waar overschotten eerder een probleem vormen dan tekorten. De totale land bouw-, visserij- en bosbouwproduktie in de ontwikkelingsgebieden is wederom toegenomen, alhoewel de toeneming van twee procent iets kleiner was dan in voorgaande jaren. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) schrijft dit in de voorlopige versie van haar jaarverslag. Tegenover deze stagnatie van de wereldproduktie in 1969 staat een toeneming van 4 procent in 1968 en een gemid delde toeneming van bijna drie procent in de tien-jarenperiode tot 1968. Het jaar verslag (The State of Food and Agriculture 1970) heeft betrekking op de gehele wereld, met uitzondering van de Chinese volksrepubliek en andere communisti sche landen in Azië. De F.A.O. vindt het bijzonder gerust stellend dat voor het derde opeenvol gende jaar de produktiegroei het grootst is geweest in het verre oosten waar het voedselprobleem het ernstigst is. Hoewel de geraamde toeneming van de voedselproduktie (4 procent) één procent onder de groei van 1968 ligt, is deze stijging groter dan de gemiddelde toeneming van 2,6 procent in de afgelo pen tien jaar. (Bovenstaande cijfers hebben geen betrekking op Japan een ontwikkeld land en op de Chine se Volksrepubliek, waarvan geen offi ciële gegevens bekend zijn). Nog belangrijker is de produktiegroei van wederom 5 procent in India en de vooruitgang die geboekt is in andere voedsel-importerende landen die thans vastberaden pogingen in het werk stel len de graanproduktie uit te breiden. De FAO noemt in dit verband met na me Ceylon, Indonesië, Pakistan, Zuid-Korea en West-Maleisië. De totale agrarische produktie in de verschillende ontwikkelde delen van de wereld schijnt in 1969 met 1 tot 3 pro cent te zijn verminderd. Een uitzonde ring vormt West-Europa waar de pro duktie op het peil van 1968 is gebleven. Dit staat in scherpe tegenstelling tot de algemene tendentie, nl. op lange ter mijn een toeneming van 2 a 3,5 procent per jaar, en de groei van 3 procent in 1968. Ten dele was de produktieverminde- ring in de ontwikkelde landen welover wogen omdat ongeveer drie jaar gele den de overschotvoorraden weer begon nen toe te nemen, bovendien in een groter gebied dan voorheen. De maat regelen van de ontwikkelde landen om de produktie tegen te gaan of te beper ken en het verbruik te stimuleren schijnen vrijwel geen invloed te hebben gehad op de overschotvoorraden. De groei van de boteroverschotten in Europa is tenminste tijdelijk tot staan gebracht, deels dank zij maatregelen op korte termijn om het verbruik te sti muleren, doch de voorraden magere melkpoeder in Europa zijn weer toege nomen. De tarwe- en rijstvoorraden zijn in 1969 ook weer toegenomen. De FAO schrijft dat volgens de verwachtingen de totale tarwevoorraden het recordpeil van 70 miljoen ton zullen hebben be reikt, waarvan ongeveer vijftig procent kan worden beschouwd als overschot boven de normale behoefte aan tarwe. De rijstvoorraden van de drie expor terende landen (Pakistan, Thailand en de Verenigde Staten) hebben in 1969 een omvang bereikt van 1 miljoen ton. De voorraden van de twee voornaamste importeurs, hebben een omvang bereikt van ruim 8 miljoen ton (India 1.635.000 ton, Japan 6.553.000 ton). Voor het eerst sinds 1950 is de we reldvisvangst iets verminderd. In de ontwikkelde landen was de visproduk- tie slechts één procent kleiner, doch in de ontwikkelingslanden 5 procent. De voedsel- en landbouworganisatie schrijft dat de wereldbosbouwproduktie in 1969 in bescheiden mate is toegeno men, doch het toenemingspercentage varieerde nogal al naar gelang produkt en gebied. De grote vraag naar bosbouwpro- dukten werd begin 1969 veroorzaakt door de krachtige algemene groei van de economie in Noord-Amerika, West-Europa en Japan. Later in het jaar zijn de woningbouwactiviteiten in de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië aanzienlijk verminderd als gevolg van strenge kredietbeperkingsmaatre- gelen en een hoog rentepeil. De pulp- en papiersector werd in 1969 in de eerste plaats gekenmerkt door een krappe situatie bij chemische pulp. Terwijl de produktiecapaciteit van een aantal soorten volledig werd benut, nam de produktie van chemische pulp met naar schatting 7,5 procent toe tot 71,6 miljoen ton en de produktie van mechanisch pulp eveneens met 7,5 SAO PAULO (Brazilië) Als regeringen en universiteiten een wetenschappe lijk onderzoek naar analfabetisme in onderontwikkelde landen instellen behan delen zij het onderwerp in de regel in koude cijfers en percentages. Zij vertellen nauwelijks hoe het leven eruit ziet voor iemand die lezen noch schrijven kan en vooruit wil komen in een snel veranderende maatschappij. Het Braziliaanse tijdschrift Veja heeft een uitvoerig artikel gepubliceerd over een nieuwe campagne tegen het analfabetisme in dit land. Naast de gebruikelijke grafische voorstellingen en dergelijke bevatte het tijdschrift een treffend persge- sprek met een man, die uit de binnenlanden van de staat Bahia is gekomen zonder onderwijs te hebben genoten en die probeert te slagen in het drukke industriële centrum Sao Paulo. De man is 27 jaar en heet Arnaldo da Anunciacao. Hij woont in een geïmpro viseerde keet in een achterbuurt van Sao Paulo, waarvoor hij 5,40 dollar huur per maand betaalt en werkt op een fabriek van radio- en tv-onderde- nel. Zijn grote droom is, meer geld te verdienen, zodat hij zijn vrouw en kin deren kan laten komen en met hen sa menwonen. Hier volgen uittreksels van zijn ge sprek met het tijdschrift: Wanneer bent u naar Sao Paulo ge komen? Ik ben vele malen gekomen, maar altijd teruggegaan om te kijken of het leven in Bahia wat beter was geworden. Ik mag dan arm zijn, maar ik voel me ook eenzaam. Het is niet gemakkelijk je geboorteplaats te verla ten. Is het leven hier beter voor u? Ik verdien hier meer, maar ik leef niet prettig, doch met Gods hulp zal ik nog wel een gelukkiger leven krijgen. Daarginds kun je gelukkiger leven mar je verdient minder. En soms helpt God niet. Waarom hebt u als kind geen lezen en schrijven geleerd? Mijn moeder stierf toen ik negen jaar was. Mijn va der ging naar Sao Paulo. Ik was de oudste. Ik zorgde alleen voor mijn vijf broertjes en zusjes. Wat doet u als u iets moet lezen of schrijven? Dan vraag ik mijn schoon zuster. Je moet de persoon die voor je leest en brieven schrijft kunnen ver trouwen. Schaamt u zich niet omdat u niet le zen en schrijven kunt? Dat hangt ervan af. Waar ik woon is het geen probleem. Wat zou in uw leven veranderen als u leerde lezen en schrijven? Ik zou een andere baan zoeken één die een nieuw mens van me zou maken, maar ik weet niet of ik boeken en kranten zou kopen. Ik ben er niet zeker van of ik zelfs wel graag zou lezen. Soms be grijp ik niet wat dit allemaal voor doel heeft. Als je nooit iets leest weet je in elk geval niets van al dit gedoe. Hoe stelt u vast dat uw loonzakje in orde is? Dat vraag ik aan iemand. Als het in orde is weet ik het. Ik verdien 280 cruzeiros (200 gulden) per maand bruto. Getallen kan ik heel goed ont houden en ik weet hoe ik mijn geld in het oog moet houden. Ik ben niet dom, ik kan alleen niet lezen. Vindt u dat kranten belangrijk zijn? Ze zijn belangrijk voor mensen die kunnen lezen. Op een dag lazen een paar knapen me voor over een inge nieur die zijn vriend had gedood. Als zij dat niet hadden gedaan zou ik het nooit geweten hebben. Ik geloof dat ie mand die leest gaat verlangen meer te lezen. Mensen die kunnen lezen lezen altijd. Hebt u ooit gehoord van de revolutie van 1964? (Dat was toen de strijdkrach ten zich in Brazilië van de macht mees ter maakten). Alleen in gesprekken, maar ik zou het u niet kunnen uitleg gen. Ik weet niets van die dingen. Weet u wat leden van een gemeente raad en van het congres doen? Ik weet dat ze er zijn. Als ik stemrecht had, zou ik weten wat ze doen, maar aangezien ik dat niet heb behoef ik het niet te weten. Weet u wie de president van Brazilië is? Ik weet niet erg veel en als ik niet erg veel weet, zeg ik niet veel. Wat hebt u gisteren gedaan? Ik ben om half zes opgestaan, heb gewerkt en gegeten en weer gewerkt en ben gaan slapen. En wat gaat u morgen doen? Hetzelf- SCHIPHOL Per vliegtuig zijn de zer dagen 36 ton verkiezingsmateriaal van Brussel naar Kinshasa in Kongo gebracht. Het materiaal bestaat uit kaarsen, kandelaars, enveloppen en rolletjes was, die gebruikt zullen worden bij de verkiezingen voor een nieuwe president op 31 oktober en 1 november en bij de verkiezingen voor de wetgevende ver gadering op 14 en 15 november. De kaarsen en de was worden ge bruikt om er de enveloppen met de verkiezingsbiljetten mee dicht te lak ken. In het Gelders programma van de RONO wordt woensdag een opname uitgezonden van een concert op het orgel van de St. Stevenskerk in Nij megen. Het orgel wordt bespeeld door de organist Arie Peters. Er worden werken uitgevoerd van An tonio Soler, Bach en Henry Purcell. In de rubriek „Schoolschrijven" wordt aandacht geschonken aan de schoolkranten uit Gelderland. Dit programma wordt samengesteld door Jan F. de Zanger. de. De komende week, de komende maand, het volgend jaar zal ik werken en ik dank God voor de kracht, die hij mij heeft gegeven. Is het voor u moeilijk een betrekking te krijgen? Als ik zou kunnen lezen en schrijven zou ik een ander leven heb ben, maar ik weet niet hoe ik een solli citatieformulier moet invullen of een brief aan een baas schrijven om hem om een baan te vragen. Welke andere problemen hebt u om dat u niet kunt lezen en schrijven? Kunnen lezen en schrijven betekent al les als je een betrekking ^oekt en wel ke andere problemen zouden groter kunnen zijn dan dat voor een arme man zoals ik? Het programma „Zin-tuig" dat de NOS-radio vanavond van 22.55 tot 23.55 uur via Hilversum 2 uitzendt bevat een gesprek van Martin Mooij en Leo Nelissen met Elias Canetti. Deze in Bulgarije geboren zoon van Spaanse jogen, die in Wenen en Londen heeft gestudeerd, maar voornamelijk in het Duits publi ceert, heeft een standaardwerk ge schreven over „Massen und Macht" Dit thema komt in het gesprek aan de orde, evenals zijn visie op Kafka. die afwijkt van de gebruikelijke. Bovendien vertelt Canetti iets van zijn reiservaringen in de Marrakesj. Verder heeft Philip Freriks een gesprek met Pierre Barouh, tekst schrijver, impressario, regisseur en mede-directeur van een experimen tele geluidsstudio In Parijs. NEW YORK In New York is de politie begonnen huis na huis te on derzoeken in een klopjacht op een moordenaar die een 16-jarig school meisje heeft doodgeschoten. Het meisje, Margaret Iglesias, kreeg een kogel in haar borst en twee in de rug, toen zij zondagochtend met een vriend van een feestje naar huis ging. De moord werd gepleegd in de 169ste straat, waar sinds 22 augustus al vijf andere mensen zijn doodgeschoten. De politie vermoedt dat de sluipschutter een jongeman is. HARLINGEN De 33-jarige onge huwde arbeiders Buwalda uit Pingjum is maandagmiddag in Harlingen op slag gedood toen hij getroffen werd door een vallende giek van een hijskraan. procent tot 24,7 miljoen ton, acht pro cent meer dan in 1968. De gecombineerde waarde van de handel in landbouw-, visserij- en bos- bouwprodukten heeft blijkens voorlopi ge en onvolledige gegevens hl 1969 een groei te zien gegeven van 5 procent (de grootste stijging sedert 1964). Deze han delscijfers hebben echter geen betrek king op de communistische landen in Azië, Oost-Europa en de Sovjet-Unie. De gegevens van Oost-Europa en de Sovjet-Unie worden opgenomen in het definitieve rapport van de voedsel- en landbouworganisatie. De waarde van de handel in agrari sche produkten is met slechts 3 procent toegenomen, de handel in visserijpro- dukten met 5 procent en de handel in bosbouwprodukten met 11 procent. De FAO tekent hierbij aan dat, hoewel de stagnatie die de handel in agrarische produkten kenmerkte doorbroken is, de groei van de handel ver is achtergeble ven bij de groei van de totale wereld handel (in 1969 14 procent). ZAANDAM De dertigjarige J. H. Tromp uit Wormerveer is gisteren om gekomen toen zijn auto in Zaandam door een trein werd geschept. De trein, uit Amsterdam op weg naar Purme- rend, reed door onveilig sein, doordat de wielen blokkeerden. De auto werd zeker vijftig meter mee gesleurd. De automobilist was op slag dood. Volgens de voorlichtingsdienst van de Spoorwegen slipten de wielen van de trein doordat er olie op de rails lag. Toen enkele jaren geleden op dit baanvak het centrale verkeersleidings systeem werd ingevoerd, en seinpalen werden geplaatst, wees de Rijkspolitie op de korte afstand tussen de seinpaal en de overweg, zowel in Zaandam all bij een overweg in Zaandijk. Het onge lijke gevaar van doorschietende treinen werd toen door de Spoorwegen „naar menselijke begrippen onmogelijk" ge noemd. 80x190 cm 90x190 cm 120x190 cm 130x190 cm 140x190 cm 140 x200 cm DE LUXE: SUPERBE: 12 cm 14 cm "CADILLAC" "EMPIRE" f. 127.50 f. 142.50 1142.50 f.160.- f.195.- f.220.- f.210.- f.235.- f.230.- f.255.- f.250.- f.270.- AMBASSADEUR: 14 cm "POM PAD I.N E" f.185.- f.210.- f.280.- 1305.- 1330.- 1355.- OLGA

De Vallei | 1970 | | pagina 8