NKV-voorzitter Mertens: Vrees voor prijs- explosie ongegrond Premier De Jong en Petronia bij Oe Thant GESCHONDEN VRIJTHOF Onderzoek naar kapers kan op Schiphol beter Uit onderzoek blijkt: GROTE AFSTAND TUSSEN WOORD EN DAAD BIJ DE HUIDIGE VAKBEWEGING Vanavond twee Nederlandse serie-programma's 'De klop op de deur'en 'Kaas uit't vuistje'. Premie voor rooien van fruitbomen verhoogd Nederlanders gooiden in 1969 ruim 117 miljoen in de bus Protest tegen sluiten Tsaar Peterhuisje Staatssecretaris Keijzer: ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel Blikseminslag vernielde boerderij Kerkelijke hulp voor Jordanië Weer storingen bij spoorwegen Nooddijk door springvloed verwoest NEDERLANDSE TREILER DOOR IERSE MARINE BESCHOTEN Geen dubbele belasting meer in Nederland en België REGERING KRITIEK het t Handigste ls om bij ons te komen kijken. Of een lange proefrit te maken. Dan pas wordt het u helemaal duidelijk hoe mogelijk ls dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel (660 km!) rijdtvoor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstof prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van een volbloed Mercedes. Zó veel dieselzui nigheid gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourisme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V., Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760-52323; Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410-4255 ONDUIDELIJK ONDER TAFEL OUDSTRIJDERS UITEN KRITIEK OP OPTREDEN TEGEN AMBONEZEN DINSDAG 20 OKTOBER 1970 UTRECHT De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer O. J. J. Mertens, meent dat de vrees voor een prijsexplosie ongegrond is en dat de opvatting, als zou de Sociaal-Economische Raad in zijn interim advies over het gedetailleerde loon- en prijsbeleid het hele loon- en prijsbeleid overboord hebben gezet, als „klinkklare nonsen" kan worden bestempeld. Hij zei maandagmiddag in Utrecht •p het congres van de katholieke bond van werknemers in het kleding- en textielbedrijf, dat de bevoegdheid van de minister van Economische Zaken om op grond van artikel 2 van de orijzen- wet algemene prijsvoorschriften af te kondigen, volledig overeind is gebleven. Overigens is ook gedetailleerd ingrijpen ln de prijsvorming niet uitgesloten. De SER meent dat de overheid het recht en de plicht heeft om in te grij pen in die situaties waarin de concur rentie onvoldoende werkt, bijvoorbeeld als te hoge prijzen het gevolg zijn van een machtspositie van een bedrijfstak of onderneming. De heer Mertens zei, dat de wet op de economische mededinging misschien moet worden gewijzigd. In dit verband noemde hij de mogelijkheid, het nu nog geheime register van ondernemers- afspraken openbaar te maken. In de cember of januari zal een desbetreffend advies, dat een effectief conjunctuurbe leid mogelijk maakt, op tafel moeten liggen. De NKV-voorzitter stelde met name de regering verantwoordelijk voor de prijsstijging die in 1971 wordt verwacht (btw en huurverhoging). Hij vestigde er de aandacht op, dat de prijsgedragsregels, die tot stand ko men door afspraken tussen de regering en het bedrijfsleven, een essentieel on derdeel van het centraal overleg vor men. In het kader daarvan kan men overeenkomen welke oorzaken wel en welke niet aanleiding tot prijsstijgingen mogen geven. Als de ondernemers zich niet aan de prijsgedragsregels houden kan de mi nister van economische zaken een alge mene prijsstop afkondigen. De vakbeweging heeft zich bijvoor baat gewapend door de indevering in BRUSSEL De Europese commissie In Brussel heeft de raad van de ge meenschappen voorgesteld om de rooi- premie voor appel-, peren- en perzi kenbomen aanzienlijk te verhogen. Vol gens het commissievoorstel gaat de pre mie van 1810 gulden per hectare naar 2896. Een andere verfijning die de commis sie heeft voorgesteld is dat de premie ln één keer uitbetaald dient te worden ln plaats van in twee etappen. Fruitte lers krijgen de premie zodra ze het be wijs geleverd hebben dat de bomen ge rooid zijn. De kosten van deze premie komen, ongewijzigd, voor de helft voor reke ning van de gemeenschap en voor de andere helft ten laste van de betrokken lidstaat. In de vorige regeling ter sti mulering van het rooien van fruitbo men was ook een bepaling opgenomen dat de lidstaten nog aanvullende voor waarden konden stellen. Deze bepaling Is nu komen te vervallen. de cao's. „Als men de ontwikkeling van de loonkosten wil matigen, zal men vooral met prijsverhogingen voorzichtig moeten zijn", aldus de heer Mertens. De NKV-voorzitter uitte felle kritiek op de minister van financiën, die hij beschuldigde van een misleidende voor stelling van zaken. Volgens de heer Mertens heeft de minister bij de verge lijking tussen de gevolgen voor de eco nomie van het bijsturingsprogramma- 1971 van het kabinet en dat van de vakbeweging de cijfers zodanig gegroe peerd, dat het de schijn heeft dat de ka binetsplannen in menig opzicht de voorkeur verdienen boven die van de vakbeweging. Deze indruk, zo zei hij, is ten onrechte ontstaan. Enkel en alleen omdat de mi nister bij de beantwoording van desbe treffende vragen uit het parlement de effecten van de door de vakbeweging voorgestelde maatregelen onjuist heeft gepresenteerd. ZAANDAM B. en W. van Zaan dam hebben bij minister Klompé (Cul tuur) geprotesteerd tegen de sluiting van het Tsaar Peterhuisje. Zij vinden het van groot belang dat het historische huisje voor Zaandam behouden blijft. Wij wenzen ons niet in de boot te laten nemen en we zullen straks in de SER op basis van een verantwoorde becijfering onze visie op wat er in 1971 moet gebeuren, op tafel leggen, zo zei de NKV-voorzitter. NEW YORK Minister-president P. de Jong, samen met de premier van de Nederlandse Antillen de heer E. O. Pe tronia, bracht gisterochtend een kort bezoek aan secretaris generaal Oe Thant. Het was de eerste keer dat de minis ters van het koninkrijk te zamen de secretaris-generaal bezochten en de heer De Jong noemde het spijtig, dat premier Sedney van Suriname nog niet was gearriveerd in New York. Oe Thant sprak zijn waardering uit voor de grote bijdragen van het Neder landse volk voor de ontwikkelingslan den. Er werd stilgestaan bij de ontwik kelingen in het Midden-Oosten. Het speet Oe Thant dat niet meer staats- of regeringshoofden voor deze speciale herdenkingszitting naar New York wa ren gekomen. Aan het einde van het gesprek bood Oe Thant de Nederlandse premier een grote zilveren legpenning aan, die werd geslagen ter gelegenheid van de vijfen twintigste verjaardag van de VN. Dinsdag zal premier De Jong in de Algemene Vergadering spreken. Woens dagavond keert hij terug naar Neder land. UTRECHT Prof. dr. H. J. van Zuthem heeft gisteren in Utrecht bij de aanbie ding van het rapport „Een onbewegelijke beweging" aan de algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gezegd dat hU geschrokken is van de uitkomsten van dit onderzoek. Uit het onderzoek, dat onder zijn leiding door het sociaal wetenschappelijk instituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam is in gesteld naar positie en beleid van het CNV, is volgens hem gebleken dat de voor hoede, die verandering wil en daarom offers wil brengen, nog kleiner is dan hij vermoedde. Van de drang tot vernieuwing, met de mond zo gemakkelijk beleden, is tijdens de laatste fase van het actie-onderzoek bij leden en bestuurders maar heel weinig gebleken, aldus prof. van Zu them. Van de karikatuur van de vakbe weging, die inhaar geestelijke bagage niet meer heeft dan een cao en een populaire inleiding in de economie, is meer waar dan ik ook na vele jaren ervaring met de kaderschool voor mo gelijk heb gehouden. Hij constateerde dat de afstand tus sen woord en daad binnen de vakbewe ging groot is. Het onderzoek heeft in sterke mate bijgedragen tot een veel scherper besef omtrent de onmacht van de vakbeweging. Kenmerkend noemde prof. Van Zu them het, dat de samenhang tussen uit gangspunten, doelstelling en middelen steeds meer wegvalt. Terecht - zo zei hij - zien velen geen verschillen meer tussen de doelstellingen van de drie vakcentrales, terwijl de achter ons lig gende jaren ook nauwelijks verschillen in middelen te zien geven. De uitgangs punten zijn kennelijk bij de leden niet zo erg overgekomen en worden in het dagelijks handelen niet zo erg als bron van inspiratie gezien. De vraag rijst, wat de uitgangspunten er nog toe doen. Prof. Van Zuthem meent, dat de kwestie van samenwer king en fusie in dat licht moet worden gezien. Alleen als alle vakcentrales we ten hoe zij zich willen opstellen tegen over de huidige samenleving en haar grondslagen kan zinvol over de be staansrechten van afzonderlijke organi- ADVERTENTIE Diesel GT saties worden gesproken, bij de vraag of het CNV een hervormingsgezinde or ganisatie is, gaat het over de visie op de grondslagen van onze huidige econo mische orde en niet allereerst om rela tieve inkomens- en machtsposities. Hoe belangrijk die ook zijn. In dit verband merkte prof. Van Zu them op, dat de vakbeweging over haar uiteindelijke doelstellingen en haar strategie in dit opzicht op z'n minst on duidelijk is en dat de werkgroep voor een maatschappelijk kritische vakbew^ ging op dit punt volledig gelijk heeft. Er is veel kritiek geweest op de titel van het rapport, „Onbewegelijke bewe ging". Prof. Van Zuthem zei, dat het de resultaten van het onderzoek zijn die die titel rechtvaardigen en dat hij het bepaald niet voor onmogelijk houdt, dat er bij NVV en NKV onder dezelfde titel verslag van een onderzoek zou kunnen worden gedaan. Hij concludeerde, dat de vakbewe ging in relatie tot de grondslagen van onze economische orde niet of onvol doende in beweging is. Het belangrijk ste object van bezinning zou ons pro- duktie- en consumptiesysteem zelf moeten zijn en met name de aard van de produktie. De tijd lijkt voorbij, aldus prof. Van Zuthem, dat de vakbeweging zich kan bezighouden met de positie en wensen van de werknemers zonder bezinning op de vraag of dit streven niet mede oorzaak is van rampen die ons bedrei gen. Sprekende over het visieprogram van het CNV zei hij, dat het verbond nog niet tot het uiterste is gegaan, laat staan dat het al duidelijk is hoe men de organisatie voor dit program in bewe ging denkt te krijgen. Het gevaar be staat, aldus prof. Van Zuthem, dat ons eindrapport toch onder tafel verdwijnt als een onrechtvaardige kritiek op het CNV, evenals het gevaar dat het visie program het niet verder brengt dan een bewijsmiddel voor de hervormingsge zindheid. BAARN In de boerderij van de familie A. J. van Rossenberg aan de Krachtwijkerweg in Hoogland is maan dagavond omstreeks acht uur de blik sem ingeslagen. Alle dakpannen wer den van het dak geslingerd, terwijl de bliksem, die via de schoorsteen tot de woonkamer doordrong, daar een enor me ravage aanrichtte. Al het meubilair werd door elkaar gesmeten, maar won derlijk genoeg is er geen brand uitge broken. De drie kinderen van de familie Van Rossenberg, die onder het dak slapen, hebben waarschijnlijk hun leven te danken aan het feit, dat zij tijdens de blikseminslag nog niet naar bed waren. De heer Van Rossenberg raakte door de plotselinge gebeurtenissen zozeer in paniek, dat hij naar een kwartier verder gelegen boerderij fietse om de brand weer te waarschuwen, terwijl zijn naaste buurman ook telefoon had. Hoewel de materiele schade zeer groot is, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Enige honderden auto's zullen in de toekomst een plaatsje kunnen vinden onder het Vrijthof aan de voet van de oude St. Servaas-kerk. Op het ogenblik is het plein een grote bouwput, die schril afsteekt met het vriendelijke plein uit de herinnering. UTRECHT De Stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht heeft meegedeeld dat giste ren een zending kleding en dekens is verscheept voor de slachtoffers van de conflicten in Jordanië. Voor de hongersnood in West-Ethio- pië ten gevolge van grote droogte is 8.000 beschikbaar gesteld. Eenzelfde bedrag is overgemaakt als bijdrage voor een wederopbouwplan in Roeme nië na de overstromingen van deze zo mer. Dit geld zal worden gebruikt voor de wederopbouw van een streekzieken huis in Alba Julia, waar door regerin gen en kerken tezamen het bouwplan voor een modern ziekenhuis wordt ge realiseerd. UTRECHT Het treinverkeer tussen Purmerend en Zaandan is maandag avond van tien over acht tot half tien gestremd geweest, doordat de spoor brug over de Zaan tengevolge vaneen technische storing niet meer helemaal dicht wilde. De reizigers zijn tussen Purmerend en Zaandan met bussen vervoerd, de treinen pendelde tussen Hoorn en Purmerend en tussen Am sterdam en Zaandam. Door een wisselstoring bij Amers foort op de splitsing van de spoorlijnen Apeldoorn Zwolle hebber, maandag avond tussen half negen en half tien vijf treinen van Apeldoorn naar Amersfoort en vice versa vertragingen opgelopen van een half uur en minder. Een wisselstoring tussen Den Haag en Leiden veroorzaakte tenslotte op de „oude lijn" (Amsterdam-Haarlen-Leo- den- Den Haag- Rotterdam )vertragin- gen van vijf a zes minuten. DEN HAAG Het oud-strijders le gioen heeft kritiek op het „zwaar over trokken machtsvertoon", waarmee de Nederlandse overheid is opgetreden te gen de Zuidmolukkers in Capelle aan de IJssel. In een brief aan minister-president De Jong, zegt het legioen dat dit optre den voor het gezag even schadelijk is als het in vele andere gevallen half slachtige optreden. De briefschrijvers vinden dat ook de presentatie van Nederland in de wereld met een dergelijk vertoon van macht tegen een kleine (gekleurde) groep, waarvan het mannelijk deel niet aan wezig was, geen dienst wordt bewezen. BERGEN OP ZOOM Als gevolg van de snelle, hoge springvloed werd maandagavond omstreeks 6 uur plotse ling zoveel water de Oosterschelde op gestuwd, dat de 400 500 meter lange nooddijk, die bij Bergen op Zoom op de schorren van de Schelde was aangelegd voor de rioolpersleiding naar Zeeland, werd overstroomd, en vervolgens ge heel verwoest. In enkele seconden tijd kwamen de putten en geulen, waar zware betonnen buizen lagen vol water te staan en werden de dijken wegge vaagd. Men is met man en macht bezig een provisorische dijk bij de grote vergaar- putten te versterken, waarvoor een aannemersbedrijf voor grondwerken met bullozers en wagens met zand te hulp is gekomen. Mocht de nooddijk het begeven, dan zal het werk vele maanden gestagneerd worden. Er is verscherpte dijkbewaking en de militairen in Bergen op Zoom blijven paraat. AMSTERDAM ln 1969 is door middel van collectes in ons land 117.816.000 gulden bijeengebracht. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van het Centraal Archief- en Inlichtingenbureau inzake het inza melingswezen. De 117 miljoen is exclusief inzamelingen van kerkelijke aard, sporttoto, paardentoto en enkele kleine loterijen. Een deel van de opbrengsten kwam uit enige bijzondere landelijk acties, gevoerd met steun van de televisie, zoals de Bisschop Bekkers Stichting met 6,6 miljoen gulden en twee acties ten behoeve van hulp aan Biafra mei 7 miljoen. De collectes en inzamelingen in 1968 ten gunste van instellingen ge richt op de volksgezondheid, maatschappelijk werk, cultuur en inter nationale hulpverlening van SIMAVI en NOVIB brachten bijna 18 mil joen gulden op. In 1968 werd in totaal bijeengebracht voor de inter nationale hulpverlening een bedrag van 62.954.844 gulden. Dit is bijna het dubbele van het jaar daarvoor. Het aantal gemeenten dat in 1969 bij het Centraal Archief was aangesloten bedroeg 822; nog 113 gemeenten zijn niet aangesloten. SCHIPHOL Staatssecretaris M. J. Keyzer vindt dat de veiligheidsnor men tegen kapers op de Zwitserse luchthavens Genève en Zurich hoger liggen dan op Schiphol. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat zei dit gisteren op de Am sterdamse luchthaven na een kort ver blijf in Zwitserland. Hij noemde de maatregelen op Schiphol niet onvol doende. De heer Keyzer zei evenwel niet af wijzend te staan tegenover strenge con trolemethoden. Op de Zwitserse vlieg velden wordt onder andere van elek tronische opsporingsapparatuur gebruik gemaakt. Hij meent dat de controle op passa giers geen nadelige invloed heeft op het luchtverkeer. „In het begin zal die ver tragingen meebrengen, maar dat zijn kinderziekten. Eenmaal gewend aan de veiligheidsmaatregelen, zullen weinig luchtvaartmaatschappijen er hinder van ondervinden." De staatssecretaris wil nog bestude ren of de maatregelen op Schiphol moeten worden uitgebreid. CORK (Ierland) Een marinevaar tuig, dat de Ierse vissersschepen moet beschermen, heeft gisteren met oefen granaten het vuur geopend op een Ne derlandse treiler. Een woordvoerder van de Ierse poli tie verklaarde dat het Nederlandse schip, de „Clara", werd aangehouden en opgebracht naar de haven van Cork. Het marineschip, dat de „Clara" 24 mijl nagezeten had, heeft veertien schoten op het Nederlandse schip gelost. De schipper van de „Clara" zal voor de rechtbank worden beschuldigd van illegaal vissen binnen de Ierse territo riale wateren en wellicht ook van po ging zich tegen arrestatie te verzetten. DEN HAAG Gisteren is in Brussel ondertekend een overeenkomst ter ver mijding van dubbele belasting tussen Nederland en België, die het bestaande verouderde verdrag zal vervangen. De overeenkomst, die een belangrijke bij drage vormt voor de verdere uitbouw van de economische en financiële sa menwerking tussen Nederland en Bel gië, moet nog door de wederzijdse parlementen worden goedgekeurd. De belangrijkste nieuwe bepalingen van de overeenkomst betreffen de be lastingheffing van dividenden, interest, royalty's en beloningen van grensarbei ders. België zal zijn belasting op dividen den die door een Belgische vennoot schap aan inwoners van Nederland worden uitgekeerd, verlagen van 20 pet. tot 15 pet. Nederland zal de Belgische belasting verrekenen met de Neder landse inkomstenbelasting die over de dividenden verschuldigd is. De op dit punt bestaande dubbele belasting wordt op deze wijze geheel opgeheven. Op dividenden die een Nederlandse moedervennootschap van een Belgische dochtermaatschappij ontvangt, zal Bel gië echter de belasting van 20 pet. tot slechts 5 pet. omlaag brengen. Dit voor deel komt volledig ten goede aan de Nederlandse moedervennootschap aan gezien de ontvangen dividenden in Ne derland van vennootschapsbelasting zijn vrijesteld. De beloningen van grensarbeiders blijven onder het zelfde regime vallen als het bestaande belastingverdrag kent, dat wil zeggen zij worden uitslui tend in het land van inwoning belast. Nederlanders die na 1 januari 1970 hun woonplaats van Nederland naar België hebben verlegd, kunnen echter geen beroep meer doen op de regeling. Zij zullen dus worden belast in het land waar zij werken. ADVERTENTIE Ze lijken op elkaar, vindt u niet? Beide zijn geheel van eigen bodem, je krijgt elke keer een stukje en je kijkt alweer uit naar 't volgende. Geen wonder dat Annètje en Frederik in heel veel huiskamers goed tegenspel krijgen van Goudse en Edammer. Zorg wel dat u voldoende in huis hebtwe schatten de vijftien afleveringen van 'De klop' samen op minstens anderhalf kilo per vuist. Want je wil by een goed stuk toch wel een goed stuk kaas uit 't vuistje...

De Vallei | 1970 | | pagina 9