GALADINER BESLOOT TITO'S EERSTE DAG IN NEDERLAND Industrie gaat betalen voor het lozen van afvalwater Winkelier bedreigd G. J. SOLLEWIJN GELPKE: Zonder fluor straks al kinderen met kunstgebit BEDRIJFSLEVEN KENT WEINIG ZELFDISCIPLINE Hagenaar levert Tito al tien jaar sigaren SPAAR- PLANNEN MINISTER BAKKER: Weer aandrang D'66 op KYP en PvdA tot akkoord (tegen NSB- bijeenkomst) „Op tweeëneenhalf miljoen maken maar enkele tientallen bezwaren -i#m Prof. mr. N. E. H. van Esveld: gewone gemengde verzekering Sint toch al op 7 november in Amsterdam Politie vond in autokoffer 9 k» marihuana Het kan verkeren... GOED DAT ER POLITIE IS. „Leidsman" WEIGEREN VÓÓR BEWIJS VERZET VRIJWILLIG BIJ NLM GOEDKOOP WEEKEINDRETOUR A Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 AMBONEZEN HINDERDEN VOORBIJGANGERS Er kwamen er twee aan mijn deur. Het was het dochtertje van onze buren. WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 AMSTERDAM De eerste dag van het officiële bezoek van president Ti to van .loego-Slavië aan ons land is zonder incidenten verlopen. Zowel by de aankomst op de vliegbasis Y pen burg als bq de kranslegging op de Dam in Amsterdam waren de ui terste maatregelen getroffen. Ondanks he«t regenachtige weer sloegen in Amsterdam nog vele honderden mensen vanaf de trottoirs de gebeur tenissen gade. Op de daken rond het plein stonden groepjes politiemannen in burger en uniform, die van hun hoge pisten het plein en de directe omtrek in het oog hielden. Ook cirkelde een luchtmachthelikopter boven de binnenstad. Na een officiële ontvangst in de woning van burge meester Samkalden, waarbij geschen ken werden uitgewisseld, keerde het gezelschap terug naar hel paleis op de Dam. waar een galadiner werd aangeboden door koningin en prins. DEN HAAG Volgend jaar moet de Nederlandse industrie gaan betalen voor het lozen op rijkswateren van zuurstofafbrekend afvalwater. Nog dit jaar zal een algemene maatregel van bestuur van kracht worden die deze jaarlijks oplo pende heffing regelt. De heffing is gebaseerd op de dan in werking tredende Wet verontreiniging oppervlaktewateren. De officiële foto ter gelegenheid van het bezoek van president Tito en me vrouw Broz van Joegoslavië. Zittend v.l.n.r.: Prins Bernhard, mevrouw Broz, president Tito, koningin Juliana. Daarachter, v.l.n.r.: Mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet, prin ses Beatrix en prins Claus. Koningin Juliana verwelkomde tij dens het diner de Joegoslavische pre sident niet alleen als „het hoofd van een bevriende staat waarmee wij zul ke goede en vruchtbare betrekkingen onderhouden", maar ook, en vooral als „de leidsman van een volk waar van wij de dapperheid en fierheid diep bewonderen, en als een staats man door wiens bezielende leiding Joego-Slavië zijn zo zwaar bevochten onafhankelijkheid en de weg betrad van zijn economisch herstel". President Tito wees erop dat de geza menlijke inspanning van beide lan den ertoe kan bijdragen de atmos feer en de voorwaarden te scheppen die noodzakelijk zijn voor de verwe zenlijking van een doeltreffend Euro pees veiligheidssysteem. In 1971 zal de heffing twee gulden per jaar zijn voor iedere inwonerequi valent (dat is de verontreiniging die ge middeld per inwoner wordt voortge bracht). Enkele i'nduestrieën die vanouds veel afvalwater produceren en door de zuiveringskosten in financiële nood ko men, kunnen rekenen op steun van het rijk. Hierbij wordt gedacht aan leer looierijen en papier producerende be drijven. Minister Bakker (waterstaat) vertelde dit gisteren tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater in Voorburg. In de loop der jaren zal de heffing telkens met twee gulden worden ver- DEN HAAG De fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, mr. Van Mierlo, meent dat de algemene be schouwingen vorige week hebben aan getoond dat de huidige regeringscoalitie zal terugkomen door gebrek aan keus. De enige andere mogelijkheid is vol gens hem een minderheidskabinet van ARP, CHU en KVP. In een gisteravond uitgegeven ver klaring noemt de heer Van Mierlo het „eens te meer van groot belang" dat de leden van D'66 hun uiterste best doen een gesprek tussen PvdA en KVP op gang te brengen. Volgens hem is een akkoord tussen deze partijen de laatste kans om de dreigende impasse te door breken. Mr. VAN Mierlo meent dat de ge sprekken met KVP en Pvda de vooruit- strevenden in de confessionele partijen duidelijk kunnen maken welke prijs zij betalen voor de totstandkoming van de confessionele samenwerking in deze omstandigheden. Voortzetting van de samenwerking tussen ARP, CHU. KVP en WD heeft volgens mr. Van Mierlo „kwalijke ge volgen" voor de maatschappelijke ver nieuwing, partijvernieuwing en staats rechterlijke vernieuwing. GRONINGEN Een winkelier in Groningen is gistermorgen telefonisch bedreigd door twee anonieme figuren die hem opdroegen zich afzijdig te hou den van de bijeenkomst van oud-SS'ers en NSB'ers die op 14 en 15 november in Donderen in Drente zou worden gehou den. De bijeenkomst is inmiddels afgelast wegens alle publiciteit er om heen. De winkelier had zich het afgelopen week einde ingespannen om allerlei instan ties en autoriteiten er toe te bewegen de bijeenkomst te verbieden. Zijn familie heeft in de laatste oorlog zwaar geleden onder de terreur van de SS. hoogd. De industrie krijgt daardoor de gelegenheid zich bijvoorbeeld door wijziging van het fabriesprocédé op de heffing in të stellen. Onder de. rijks*" wateren wordt ook cfë Noordzee gere kend tot 5.5 kilometer uit dé kust. Er zal geen absoluut verbod op de lozing van afvalwater komen. De ge loosde hoeveelheid moet echter zodanig zijn dat deze door het oppervlaktewater kan worden verwerkt. In het uiterste geval kan de overheid zeer vuile industrieën een vergunning weigeren. Een bedrijf dat tot sluiting wordt gedwongen kan schadevergoe ding vragen. De eventuele schadever goeding wordt eveneens tot de kosten van waterzuivering gerekend. Het rijk zal voorlopig alleen heffing opleggen als zuurstofafbrekende afval stoffen worden geloosd. Bij de vervui ling met andere stoffen kan een heffing naar gewicht als mogelijke oplossing worden gekozen. In een nota die minister Bakker over dit onderwerp heeft opgesteld, schrijft hij te streven naar een termijn van vijftien jaar voor de sanering van de watervervuiling. Hij schat de totale kosten in die periode, die aanvankelijk op twintig jaar was gesteld, op drie a vier miljard gulden. Volgend jaar is er nog slechts honderd miljoen beschik baar. DEN HAAG De sigarenhande laar G. de Graaff uit Den Haag hoopt president Tito bij zijn bezoek aan Nederland persoonlijk te ont moeten. Al meer dan 10 jaar levert de heer De Graaff kleine sigaren die bij de maarschalk zeer in de smaak vallen. „Ieder jaar gaan toch wel een paar duizend van die sigaren naar Belgrado. Niet dat ze allemaal door de president zelf worden gerookt, maar toch wel voor een belangrijk deel", zegt de heer De Graaff met enige trots. Twee fabrieken maken alleen voor hem sigaren, die in „oplagen" van enkele honderdduizenden worden verkocht. In zijn deftige Haagse winkel mo gen zijn zoons en zijn winkelperso neel geen sigaret roken. „Dat vind ik een verfoeilijke manier van rook naar binnen halen", zegt de heer De Graaff. Hij gelooft dat sigaren rust geven, een rust die met een sigaret nimmer te bereiken is. Zijn sigaren zijn in het buitenland zeer geliefd. Vrijwel iedere ambas sade kent de produkten van de heer De Graaff die met zijn veertig jaar bestaand bedrijf een jaaromzet van meer dan een miljoen gulden heeft. UTRECHT De heer G. J. Sollewijn Gelpke (hoofdbestuurslid van de organi-' satie voor tandheelkunde van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering van de ge neeskunst) vreest dat de publikatie van de waterleidingbedrijven over de leve ring van fluor-rvij water bij de doorsnee lezer een negatieve indruk zal achter laten: „Dinsdagmorgen zei het liberale Kamerlid Vonhoff al voor de radio, dat er inderdaad bezwaren tegen fluoridering zijn. Hij zei echter niet welke die be zwaren dan wel waren." Ondanks de tegenstand tegen fluoridering van het Nederlandse drinkwater, zhn er al zo'n 2/i miljoen vaderlanders die via de waterleiding gefluorideerd drink water krijgen. Het aantal bezwaarden biykt als de fluoridering wordt ingevoerd, erg klein. Op Goeree-Overflakkee verzet zich één man en voor hem rijdt een tank wagen ongefluorideerd water. In Hilversum is een tiental patiënten van één huis arts zich tegen de fluoridering biyven verzetten en zij krijgen hun drinkwater per melkbus aan huis. De heer Sollewijn Gelpke: „Door de mededeling dat men het water bij de drogist moet halen, onstaat snel het beeld van groot onrecht. Het kan best anders, bijvoorbeeld via de melkboer. De blijvende tegenstand is overigens emorm klein. Op de 21/2 miljoen Ne derlanders die thans gefluorideerd wa ter krygen. enkele tientallen neen. het loopt niet in de honderden". De argumenten vóór fluorideringen worden steeds klemmender: in de afge lopen twee jaar is het tandbederf in Nederland verdubbeld. Gefluorideerd drinkwater dringt het tandbederf in één generatie met 60 pet. terug. Behal ve regileuze en politieke bezwaren („De overheid moet zo min mogelijk ingrij pen in het leven van de mens"), worden er door tegenstanders medische bezwa ren aangevoerd („Fluor kan het been merg aantasten"). Is dat medische bezwaar weten schappelijk aantoonbaar? „Er is een kamer vol wetenschappe lijk materiaal over fluoridering, date rend van 1901 in Amerika en van 1945 in Nederland. Er is nooit wetenschap pelijk bewezen dat één mens door fluo ridering van drinkwater in de eigen ge zondheid of in die van zijn nageslacht op wat voor wijze ook is geschaad. Al le wetenschappelijke onderzoekingen hebben onaantastbaar aangetoond dat het juiste gehalte fluor in drinkwater zorgt voor gezonde gebitten en daar door voor gezondere mensen, want een slecht gebit is bron van tientallen kwa len". In India zijn medische afwijkingen geconstateerd. „In alle drinkwater, waar ook ter r- T-— UTRECHT „Geen regering kan goedmaken wat het bedrijfsleven be derft of door innerlijke verdeeldheid nalaat". Dit zegt de Leidse hoogleraar in het sociaal recht, prof. mr. N.E. H. van Esveld in het sociaal maandblad Arbeid naar aanleiding van de ge beurtenissen rond de extra uitkering van vierhonderd gulden. „In een oververhitte economie faalt zo wel de verantwoordelijkheid van de bedrijfsgenoten waarop de vrijheid (van loon- en prijsvorming) zou moe ten steunen, als de discipline waarop de leiding en ordening gebaseerd zijn", aldus prof. Van Esveld. De 55-jarige hoogleraar (lid van de VVD) vindt: „De gezagscrisis, waar aan in de eerste plaats het bedrijfs- en organisatieleven lijdt, drijft een onbestuurbaar land naar autoritaire maatregelen, waarvan bij ons loon- pauzes en belastingverhogingen nog maar zachte voorbeelden zijn. In onze huidige „zachte maatschappij structuur" waarin het begrip verant woordelijkheid te pas en te onpas wordt gebruikt, aldus prof. Van Es veld, spelen alle instanties elkaar lie ver de Zwarte Piet toe, dan te staan voor de consequenties van een duide lijk en gezond beleid". De hoogleraar noemt het „rondweg" een ontaarding van de parlementaire democratie dat Kamerleden volstaan met wensen te noemen en eisen te formuleren, maar de keuze uit priori teiten overlaten aan de regering, die ze terwille van hun kiezersvolk dan prompt kunnen aanvallen. Als enige uitweg uit de impasse ziet hij de doorbreking van de gezagscrisis door alle instanties die zijn betrokken bij het sociaal-economisch beleid. „Men zou eens moeten ophouden met het constant maar alternatiefloos sne ren op de regering, ondernemers en vakorganisaties en het toespelen van de Zwarte Piet aan zijn makkers rond de tafel", aldus mr. Van Esveld. „Hetzelfde geldt voor de boys van radio en televisie. Waarlijke karakter kracht, beleidsvisie en loyaliteit aan de vaderlandse zaak zou de leiders van ons sociaal-economische leven bijeen hebben moeten brengen ten einde de gezamenlijk één beleidslijn uit te stippelen. Het is nog niet te laat, al zijn vele miljoenen verspild, aldus de Leidse hoogleraar. wereld, komt fluor voor; meestal te weinig, een enkele keer, zoals in India, veel te veel." „Fluoridering wil zeggen: het drinkwater het juiste gehalte fluor geven, of door toevoeging of door ont trekking". Waarom juist dat felle verzet tegen fluoridering en niet tegen bijvoorbeeld van jodium aan zout? „Wij tandartsen vonden de fluoride- ring een zo heilzame logica, dat we wellicht in het begin tactische fouten hebben gemaakt bijvoorbeeld te weinig aan voorlichting hebberï gedaan. Daar door is fluoridering voor een kleine groep fanatici tot een prestigezaak ge maakt, tot grote schade van de volksge zondheid. Meestal stoelt de tegenstand op onwetendheid. In 1968 onderteken den veertig huisartsen in Zeist een pro test tegen fluoridering. Tijdens een voorlichtingsavond kort daarop kwa men 38 van hen op hun standpunt te rug. Het trieste is dat door die prestige- strijd de grote groep Nederlanders denkt: „Laten de heren het eerst maar eens uitvechten". Deze onverschillig heid zal in de naaste toekomst tot een ramp leiden: de tandartsen in de geïn dustrialiseerde wereld zullen binnen kort lichamelijk niet meer in staat zijn de groeiende golf tandbederf onder controle te houden. Alle volksziekten heeft men bestreden door preventieve maatregelen; nu het om het gebit gaat, heersen emotioneel verzet en onver schilligheid. Als ons drinkwater niet wordt gefluorideerd, zullen reeds de mensen van morgen als kind met een kunstgebit moeten gaan leven. Meestal komt er dan kaakverzakking, waardoor het kunstgebit op middelbare leeftijd geen houvast meer heeft". Dc mensen kunnen toch ook vrijwil lig de fluor via tabletjes aan het drin- kwater tp^j oegen? „Dat zullen aiieen de mensen doen, die zich wezenlijk voor het gebit van zichzelf en van hun kinderen interesse ren. Het merendeel van de bevolking doet dat helaas niet. Als men over het bevorderen van volksgezondheid praat, gaat het vooral om de grote groep die niet uit eigen initiatief tot noodzakelij ke maatregelen komt". SCHIPHOL De Nederlandse Luchtvaartmaatschappij (NLM) heeft voor de komende winter op enkele rou tes een goedkoop weekend-retour inge voerd. Het retour is bestemd voor passa giers, die op zaterdagmorgen uit Maas tricht en Groningen naar Amsterdam vliegen en die op zondagavond terugke ren. Het retourtje kost 48 gulden tegen 64 gulden normaal. Jongeren van tussen de twaalf en 22 jaar en mensen ouder dan 65 jaar kunnen dank zij de gebrui kelijke reductie de trip maken voor 36 gulden. ADVERTENTIE Bij De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Vivoor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven ViVt eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/o, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8% op Robeco- aandeien, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130"/.. Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. AMSTERDAM Ondanks de vele protesten doet Sint Nicolaas tóch op 7 november een week eerder dan nor maal zijn intocht in Amsterdam. De vroege komst van de Goedheilig man houdt verband met een congres van Amerikaanse reisbureaudirecteuren dat die dag in de hoofdstad wordt be sloten. De organisator van de intocht, de heer W. Ermann, voorzitter van het Sinter klaascomité: „Het was geen eenvoudige beslissing maar we dachten dat het kind er niet door geschaad zou wor den". AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren in de kofferruimte van de auto van de 32-jarige monteur R. R. negen kilo marihuana gevonden. De man werd door rechercheurs op gemerkt toen hij probeerde verdovende middelen aan de man te brengen. Zij volgden de monteur naar zijn huis waar de partij in beslag werd genomen. R. zei dat de marihuana van de 38-jarige vertegenwoordiger J. H. K. was, die ook is gearresteerd. OOSTERWOLDE Een groep van vijftig Ambonezen heeft gisternacht in Oosterwolde voorbijgangers lastig ge vallen en vernielingen aangericht. De politie werd vanachter heggen en struiken met stenen bekogeld. Met het oog op mogelijke nieuwe moeilijkheden is de rijkspolitie in Oosterwolde met tien man van de mobiele brigade ver sterkt. ADVERTENTIE Vorige week hélemaal niks gezien. Toch evengoed doorvragen - nou ja, ze moesten zeker hun salaris verdienen. In burger, maar ze konden be wijzen, dat ze van de politie waren. Ze deden een buurton derzoek, omdat er ergens een misdrijf was gepleegd - voor de opsporing was het beter dat ze niet zeiden wat, beweerden ze. Enfin, ze vroegen me het hemd van me lijf, en of ik nou zei, dat ik nog al mijn bood schappen moest doen, ze zei den dat wat zij deden belang rijker was dan mijn aardappe len en andijvie. En ik had echt Zo'n man, die zei, dat hij niet goed de naambordjes op de deuren kon lezen en of ze hem niet even in dat portiek kon wijzen of daar ene Van Dijk woonde - de rest kunt u zich zeker wel voorstellen. En dat kind - wat wilt u, acht jaar en verschrikkelijk geschrokken, die wist op geen stukken na hoe die man er uit zag. Maar toen zijn ze van de politie de hele buurt afgeweest, en mijn bovenbuurvrouw had een week of wat geleden een man Van-de-week zien lopen, die had op een of andere manier haar aandacht getrokken. Op het bureau heb ben ze haar toen mappen vol foto's laten zien - ze herkende hem metéén. „Dat is 'm," zei ze, en later heeft zij hem nog uit een hele rij moeten zoeken. Om kort te gaan: hij heeft bekend. Het was niet voor het eerst, een stakker eigenlijk - maar ik zeg maar: hóe zou je zo'n man vinden als de politie niet alles uitkamde en haar archief en zo niet zo precies bijhield? Voor al alle ouders in de buurt zijn geweldig opgelucht-ze zeggen èllemaal hetzelfde:

De Vallei | 1970 | | pagina 15