Veenendaals dagblad „TV als reclamemedium overschat" Buiten Pierre Laporte in zwaar bewaakt Montreal begraven Scholieren bezetten in Suriname televisiestudio union hermocel de luxe Krim Belkacem in Duits hotel gewurgd x DRQSTE NCRV: minister moet omroepbeleid aan NOS toevertrouwen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Familie van ontsnapte psychopaat onder politie bewaking Alt- Theodora Versteegh j VIER DODEN BIJ BOTSING lekker lui Sw Treffer rs- Revolutionair uit Algerië "N Nederlander omgekomen bij vechtpartij in Duitse cel Wat beter Minder wind Gelderland bij provincies met grootste problemen VOLGENS ARTIKEL IN WEEKBLAD ARIADNE: BOXEN Wildcensus 1 BENEDEN PEIL Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 21 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 246 T ekorten gemeente- UTRECHT „De werking van het medium televisie zoals we dat in Nederland in de reclame kunnen hanteren, is sterk overschat. Door de, in verhouding tot de behoefte geringe, hoeveelheid zendtijd is het toewijzingsbeleid van de STER zo danig dat geen enkele adverteerder voldoende spots krijgt om een ver antwoorde campagne te kunnen voe ren". Tot deze conclusie komt de heer M. P. Franzen van Reclamebureau Franzen, Hey en Veltman in het weekblad voor reclame en marke ting „Ariadne" van 21 oktober. Uit een onderzoek naar veertig uitgezonden reclameblokken, uitge voerd door het onderzoekbureau In- tomart, is gebleken dat de adver teerder zelfs met veertig spots de helft van de consumenten in feite helemaal niet bereikt en de andere helft variërend van gemiddeld één maal per maand tot één maal per twee maanden, hetgeen naar het oordeel van de heer Franzen bete kent dat televisiereclame voor vrij wel geen enkele adverteerder meer als hoofdmedium verantwoord is. De zin van tv-campagnes met een geringer aantal spots, bijvoorbeeld minder dan twintig, is volgens de heer Franzen helemaal ver te zoe ken, tenzij ze in een zeer korte pe riode zouden worden uitgezonden. De ervaring is echter dat men zel den meer dan één spot per week krijgt toegewezen. De heer Franzen concludeert dat televisiereclame in haar huidige vorm haar waarde be houdt als ondersteunend medium bij grote budgetten, die overwegend in persmedia besteed worden. Kleine en middelgrote adverteerders zullen zich terdege moeten afvragen of het nog langer verantwoord is hun bud get geheel of voor een belangrijk deel in televisie-reclame te besteden, omdat gezien de kosten er dan niet voldoende budget overblijft voor een reclame-campagne in de pers. Uit het onderzoek van Intomart blijkt dat na veertig uitzendingen van blokken tv-reclame 78 procent van alle Nederlanders, ook zij die thuis geen tv hebben, is bereikt. De bereikte personen hebben na 40 uit zendingen er gemiddeld 7,3 gezien. Volgens de heer Franzen moet nog worden aangetekend dat het hier gaat om blokken commercials en dat niet ieder die naar een blok kijkt ook alle spots bewust waarneemt. Ariadne verwijst naar een recente Nipo-analyse van de herinnerings- cijfers van 324 tv-spots in 1969. Acht procent vande ondervraagden kon de inhoud vande spots deugdelijk navertellen. Ariadne heeft ook de mening ge vraagd van drs. C. J. Smeekes, di recteur van de STER. Deze vindt de hypothese dat communicatie eerst na vijf of meer spots tot stand komt elke grond missen. Bovendien kan volgens drs. Smeekes uit de Into- mart-cijfers geen conclusie worden getrokken over de relatieve waarde van tv-reclame ten opzichte van de persmedia zolang niet vergelijkbare cijfers over de persmedia beschik baar zijn. begrotingen zijn weer hoger BREDA De politie in Nederland, België en West-Duitsland speurt naar de 21-jarige Ruud Rasink uit Breda. De jongeman is zaterdagmiddag ontsnapt Hit de Rjjkspsychiatrische inrichting in Eindhoven. De Bredafce politie houdt er ernstig rekening mee dat de vroegere student in de politiek-sociale wetenschappen voor de derde keef zal proberen zijn veertienjarige zusje Corrie te doden. Ook koestert hij wrok tegen zijn ou ders. De Bredase politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om het gezin Ra sink te beschermen. Sinds de ontsnap ping bekend werd bewaken voortdu rend twee politiemannen het gezin. Ruud Rasink is bezeten van het idee zijn zusje te doden. Mocht dat niet luk ken, dan zou hij zo blijkt uit ge schriften die bij hem zijn gevonden proberen zijn ouders om het leven te brengen. Op 20 maart heeft de jongen voor het eerst geprobeerd zijn zusje Corrie te vermoorden. Thuis in Breda loste hij drie schoten op haar. Zij werd levens gevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. Ruud,vluchtte. Tien dagen later drong hij 's nachts het ziekenhuis binnen waar zijn zusje werd verpleegd. De justitie stelde hem enkele dagen later buiten rechtsvervolging omdat hij geestelijk zwaar gestoord bleek te zijn. In mei werd hij opgenomen in de psy chiatrische inrichting in Eindhoven. weet, dat er ook onder het roodwild van de Veluwe elk jaar een inventarisatie wordt ge houden, die serieus wordt uitge voerd, zodat er in ons land geen andere viervoetersbevolking is, waarvan samenstelling en omvang beter bekend zal wezen dan van het edelhert. Vos en visotter zullen haar wellicht nabij komen, maar wat weten wij van de boommar ter, sommige leden van het mui zenvolk of zelfs het zwart- en ree wild? Daar de boedelbeschrijving geschiedt door het hoogst betrouw bare Rijksinstituut v. Natuui be heer" te Arnhem, waarvan .J. A. Eijgenraam al ettelijke jaren met dit bijltje heeft gehakt, kunt ge ervan opaan, dat er secuur en al leszins geloofwoordig gewerkt wordt. Voor het rapport/1970 was ik er benieuwd naar, of men met de in uitzicht gestelde techniek met pas sief en actief infra-rood goede re sultaten heeft kunnen boeken, doch hoewel deze toepassing veel be loftes heeft moest er voorlopig van worden afgezien, want, zo merkt Eijgenraam spijtig op: ,,de apparatuur is voor ons eenvoudig onbetaalbaar". Niettemin doet het mij deugd, zulk een aarzeling van een rijksinstelling te mogen lezen en met de oude methode (tellen in het laatste uur vóór de schemering) voort te gaan. Dit kan trouwens best, want er wordt aan dit werk geestdriftig en belangeloos meege daan door een jaarlijks terugkeren de schare van deskundigen en ge vorderde liefhebbers. In de aan- donkerende avond valt het zelfs de expert niet mee, de herten naar leeftijd, sekse en getal aan te spre ken, tenzij men om geen figuur te slaan er met de muts naar zou gooien. Gezien het enthousias me van de deelnemers(sters) be hoeft hieraan niet te worden ge dacht. 21-10-'70 A. B. WIGMAN DEN HAAG De financiële problemen in tal van Nederlandse gemeenten zijn weer groter geworden. Bedroegen de totale tekorten op de gemeentebegro tingen vorig jaar nog 277,9 miljoen, dit jaar zijn ze gestegen tot 399,1 mil joen. De drie grote steden nemen de grootste portie voor hun rekening: Am sterdam 101,3 miljoen (een geringe daling ten opzichte van vorig jaar), Rotter dam 95,2 miljoen (een stijging met 27,2 miljoen) en Den Haag 19.2 miljoen (ruim 10 miljoen meer dan in 1969). Dit houdt in, dat alle andere gemeenten samen tot een totaal aan tekorten zijn gekomen van 123,4 miljoen gulden. Het aantal gemeenten met een tekort is evenwel gedaald. Vorig jaar waren het er 287 nu 267. Dit alles blijkt uit een enquête, ingesteld door de raad voor de gemeen- tefinanciën, die minister Beernink (Binnenlandse Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer heeft overhandigd. Is het aantal gemeenten met een te kort op de begroting licht gedaald ten opzichte van 1969, het gemiddelde te kort is daarentegen sterk gestegen, na melijk van 1 miljoen gulden naar onge veer 1,27 miljoen gulden. Onder de drie provincies, die relatief de grootste te korten hebben, is Gelderland. Alleen in Limburg is een lichte daling gekomen. De praktijk zal uitwijzen, dat het to taal bedrag lager zal uitkomen. Na af trek van de extra financiële ondersteu ning, die het Rijk enkele gemeenten biedt, zal er een ander eindbedrag tot stand komen. Alleen, het geld is nog niet uitgekeerd. De tekorten zijn het grootst in de on derwijssector. De drie grote steden ko men wat dit betreft samen al uit op een tekort van 80 miljoen. De raad voor de gemeentefinanciën stelt in haar rapport ook, dat in het grootste deel van de gemeenten de op brengst van de eigen belastingen bene den het peil blijft van de voor het toe kennen van een aanvullende bijdrage vereiste opbrengst. Dit geldt zowel voor gemeenten met als zonder tekort. Evenals in andere jaren heeft een aantal gemeenten bijzondere maatrege len genomen om tot een sluitende of minder ongunstige begroting te komen. Tot deze maatregelen worden vooral beschikkingen over algemene reserves gerekend. Hierdoor hebben 96 gemeenten voor 1970 een sluitende begroting gekregen. Samen beschikken zij over 13.1 miljoen aan reserves voor dit doel. Er is in de Tweede Kamer een ont werp van wet ingediend, dat de ge meenten een algemene bevoegdheid wil geven tot het heffen van belastingen terzake van onroerend goed met uitzon dering van cultuurgrond voor land- en bosbouw. Deze bevoegdheid gaat ge paard met het doen vervallen van de opcenten op de grondbelasting en van de personele belasting. In het ontwerp worde nook de wette lijke beperkingen opgeheven voor ener zijds het treffen van een toeristenbelas ting en het „prijsmechanisch" parkeren, waardoor het mogelijk zal worden de parkeerheffingen te verruimen, zowel wat betreft de tarieven als de parkeer- duur. Of deze wet haalbaar zal zijn, is nog niet duidelijk. Zowel de fracties van de KVP als die van de CHU in de Tweede Kamer heeft zich gisteren nog niet definitief willen uitspreken over de regeringsvoorstellen. Beide fracties willen eerst zien met welke wijzigingen de regering alsnog zal komen. Men vindt het vooral een bezwaar, dat er belangrijke verschillen zullen ontstaan in de belastingdruk tus sen de gemeenten onderling. Het ontbreken van een objectieve maatstaf, volgens welke de gemeenten de belasting op onroerend goed mogen heffen, werd als een ernstig bezwaar beschouwd. De behandeling van deze materie zal dinsdag 27 oktober worden voortgezet. DEN HAAG De altzangeres en zangpedagoge Theodora J. P. Versteegh is dinsdag in Den Haag op 81-jarige leeftijd overleden. Zij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en in de Kroonorde van België. De crematie zal in stilte plaats hebben. Haar carrière als concertzangeres leidde ertoe, dat zij in de jaren dertig als een der beste en grootste altzange ressen van ons land bekend stond, ook buiten Nederland, waar zij triomfeerde in o.m. Berlijn, Parijs en Antwerpen. Uitvoerig werd zij in 1948 gehuldigd ter gelegenheid van haar zestigste verjaar dag. Zij was toen een bekende zangpe dagoge, van wier de didactische gaven en rijke ervaringen vele zangers en zangeressen konden profiteren. Een politieman in burger (voor grond) let scherp op de omgeving, als de kist met het stoffelijk overschot van de vermoorde minister van Ar beid Pierre Laporte de Notre Dame wordt binnengedragen voor de uit vaartdienst. MONTREAL De begrafenis van de vermoorde minister van arbeid van de Canadese provincie Quebec, Pierre La porte, is dinsdag vergezeld gegaan van de strengste veiligheidsmaatregelen, ooit in Canada genomen. De kathedraal van Montreal, waar de rouwdienst werd gehouden, was afgezet door een groot aantal zwaargewapende politie mannen en militairen, terwijl ook el ders in de stad druk gepatrouilleerd werd. Op de daken stonden leden van de veiligheidsdienst, en boven de stad vlogen helikopters. Onder de meer dan duizend genodig den die1 de sobere rouwdienst bijwoon den, bevonden zich de Canadese pre mier Trudeau en Quebecs premier Bou- rassa. Mevrouw Laporte had om een eenvoudige plechtigheid in besloten kring verzocht, maar de Canadese auto riteiten wilden door hun aanwezigheid kennelijk onderstrepen dat het een na tionale zaak betrof. De route naar de begraafplaats was tot het laatste ogen blik geheim gehouden. Sinds vrijdag, toen de noodtoestand werd afgekondigd, zijn bij circa twee- duidend politie-invallen 372 dynamiet- staven, ontstekingsmechanismen, mes sen, ondermijnende literatuur, schrijf machines in beslag genomen. Er zijn 347 arrestaties verricht. Inmiddels zijn 53 personene na verhoor weer in vrij heid gesteld. BERKHOUT Gistermiddag zijn op Rijksweg E-10 (van Amsterdam naar Leeuwarden) onder de gemeente Berk hout bij een verkeersongeluk vier do den gevallen. Een personenauto, die van de provin ciale weg van Hoorn naar de E-10 deze rijksweg opreed, werd door een vracht auto gegrepen. De slachtoffers zijn: mevrouw A. Kok-Kostelijk (58), het echtpaar Kanter en de heer D. Madderom (65) allen uit St. Pancras. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. PARAMARIBO Dinsdagavond hebben leerlingen van middelbare scholen in Paramaribo, waarvan de leraren nog steeds in staking zijn, de studio van de Surinaamse Televisie Stichting bezet. Na een uur werd de bezetting opgeheven. Tijdens het voorlezen van het niéuws drong een actiegroep van scholieren de studio binnen. De kij kers hoorden enig tumult waarna beeld en geluid wegvielen. Ongeveer een kwartier later verscheen op het scherm een nerveuze jongeman in sporthemd, die kennelijk een verkla ring wilde voorlezen. Dit ging echter niet door want er was geen geluid. Circa tien minuten later was er wel geluid doch geen beeld. De verbaasde kijkers hoorden door elkaar schreeu wende jongelui die „vijf minuten zendtijd" eisten. Weer wat later ver scheen op het scherm één der omroe pers, die meedeelde dat de studio door scholieren was bezet. Bij wijze van compromis kregen de leerlingen de ge legenheid korte verklaringen voor te ADVERTENTIE lezen. Eén van hen zei, dat de leerlin gen slechts de bevolking hun ziens wijze op de huidige gang van zaken wilde geven. Naar zijn mening had de Surinaamse televisie stichting nfmmer het standpunt van de leerlingen in deze stakingskwestie juist belicht. De scholieren wensen medezeggen schap in diverse onderwijszaken en willen in geen geval de dupe worden van conflicten tussen ministers en le raren, zo werd betoogd. Toen de televisieomroeper meedeel de dat de tijd verstreken was, dreigde een chaos uit te breken. De televisie zond daarop een film uit, waarna een groot gedeelte van de scholieren op hun brommers de stad introk. De Surinaamse regering heeft beslo ten een kort geding aan te spannen tegen de stakende leraren. Dit zal morgen plaatshebben. De stewards en stewardessen van de Amerikaanse vliegtuigmaatschappij Trans World Airlines zijn vannacht in staking gegaan nadat de onderhande lingen over een nieuw arbeidscontract waren doodgelopen. Het gaat om meer dan vijfduizend werknemers. De maatschappij zal waarschijnlijk haar binnenlandse vluchten moeten staken. ADVERTENTIE n luxe matras voor redelijke prijs Krim Belkacem, vorig jaar dood veroordeeld, nu vermoord. ter FRANKFORT Een Algerijnse revolutionaire leider van het eerste uur, Krim Belkacem, is dinsdag vermoord aangetroffen in een kamer van hotel Interconti nental te Frankfort. Een kamermeisje vond zijn lijk in een deken gehuld op een bed. De moord is waarschijnlijk zondag al gepleegd. Belkacem is door wurging om het leven gebracht. De politie zoekt drie Marokkanen, die de bewuste ka mer en drie andere vertrekken zondag hadden gehuurd. Maandag verdwenen twee van hen zonder te betalen, de der de vertrok dinsdag met achterlating van zijn bagage. De Westduitse autoriteiten hechten groot belang aan de zaak. Minister van binnenlandse zaken Genscher heeft de federale recherche met het onderzoek belast. Krim Belkacem, die 48 jaar werd, is de tweede Algerijnse ex-leider die de dood heeft gevonden door moorde naarshand. Vorig jaar februari werd in Madrid de vroegere minister van Fi nanciën van het Algerijns bevrijdings front, Mohammed Chider, vermoord. Belkacem was een van de hoofdaan stichters van de opstand van 1954 tegen de Fransen. Hij werd vice-premier en minister voor de strijdkrachten, later minister van buitenlandse en binnen landse zaken van de „voorlopige rege ring van de Algerijnse Republiek". In 1967 trok hij naar Parijs, waar hij een oppositiegroep tegen het Algerijnse bewind stichtte. Vorig jaar veroordeel de een revolutionair hof in Oran hem bij verstek ter dood wegens een kom- plot tegen de staat. ADVERTENTIE Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit. Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons. HILVERSUM De minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zou bereid moeten zijn, de NOS, waarin omroeporganisaties, culturele organisaties en kroonleden samenwer ken, het omroepbeleid toe te vertrou wen. Tot deze conclusie komt het jaarver slag van de NCRV, dat dinsdag is ver schenen. „Een als zelfstandig gedachte omroepsamenwerkingsorganisatie moet niet voordurend aan een leiband van de overheid lopen. Zoveel te minder, nu de minister in de wet een aantal waarbor gen heeft geschapen, teneinde in te grijpen als dat nodig zou blijken te zijn. Het werkt uiteraard frusterend als bij elke beslissing of elk advies van het voltallige NOS-bestuur de stem van de minister volledig bepalend is", aldus het jaarverslag van de NCRV. Anderzijds vindt het omroepbestuur het een verkeerde ontwikkeling, wan neer de NOS door een teveel aan zend tijd een soort superomroep zou worden. „Een te groot aantal NOS-zenduren zou de programma's van de omroeporgani saties duidelijk verschralen", aldus het jaarverslag. De NCRV is overigens wel van oordeel, dat de NOS momenteel over teveel zendtijd beschikt. DÜSSELDORF Bij een vechtpartij in een cel in een politiebureau in de Westdlitse stad Düsseldorf is maandag nacht de 55-jarige Peter Tabbers uit Tilburg om het leven gekomen. De Nederlander was te zamen met de 38-jarige Zuidslaviër Luka Pisac en twee Westduitsers op beschuldiging van landloperij opgepakt. In de nacht zou de Zuidslaviër in de gemeenschappelij ke cel voortdurend heen en weer heb ben gelopen en in zichzelf gepraat, tot ergernis van de andere arrestanten. Tben de Nederlander de Zuidslaviër voor de zoveelste maal verzocht stil te zijn, stortte deze zich op de Nederlan der en sloeg hem bewusteloos. Op het hulpgeroep van de twee Westduitse ar restanten kwam de politie tussenbeide. Een arts kon toen nog slechts de dood van de Nederlander constateren. De Zuidslaviër is in een kliniek opge nomen. (Van onze weerkundige medewerker) Na de toestand met sterke buien (Hoog-Soeren vanmorgen 20 mm) verbetert het weer nu geleidelijk. De buien worden meer verspreid, er komen bredere opklaringen en de wind neemt geleidelijk in kracht af. Dit is een gevolg van het afsnij den van de Noordpoolstroming door een nieuwe depressie bij IJsland. De kans op nachtvorst is van woensdag op donderdag groter, maar in de tweede helft van de week gaat het temperatuursniveau iets omhoog. Reykjavik meldde vanmorgen om acht uur al zeven graden C. tegen gistermorgen nul graden. Het weer blijft echter over het geheel genomen nog wel enigszins onstandvastig. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Zonnige perioden, maar vooral aan vankelijk ook enkele buien. Tot over wegend matig afnemende wind tussen noord en west. Koude nacht. Morgen dezelfde of iets hogere middagtempe- '•aturen. Morgen: zon op: 07.16, onder: 17.32. Maan op: 23.30, onder: 15.06 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1