Uitbouw installatie noodzakelijk Clandestien mestlozen waterzuivering in de war stuurt Veiligheid.. Spraakverwarring over nieuwe naam gemeente na eventuele samenvoeging Hospita steelt f 300,- Nieuwe ^vnizaal op 20 november open Vijf-kleuren plattegrond op komst IN RAAD RENSWOUDE VALLEI 7 Balt 10550 v*; '7 }0 11079 Raadhuis van Leersum op 11 december open ,,Ons Genoegen*' naar concours Opnieuw 5 mei in Ameronjjcn Rode Kruis al 7(H) leden Conditietest in Dorpshuis Jon gerengroep komt hijeen Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... Westerwoude zegevierde over Scherwoude en Rensbergzeel JACHT MEER GELD WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 wonen. Y9or 19.30 «Kir Z«W4. v. IA.10-17.30 y. Voor Rhoiton 3328 Nwo VoononcU-tkoweq 159 C. AALBERS (C.H.) niet op reageren men", zo luidde zijn suggestie. Dat ging zelfs de burgemeester te ver. ..We moeten fatsoenshalve op het vriendelijke verzoek reage- en gillende sirene vaak harder te Wethouder H. Vermeulen (AR) zag niets in de gezochte samenvoe gingsnamen, waarop de voorzitter de diverse suggesties gelijk maar als voorstellen in stemming bracht. Scherwoude. Rensscher- woude en Rensbergzeel gingen de mist in, waarna met de stemmen van de heren Stoer en Aalbers be sloten werd Westerwoude als nieu we naam voor Scherpenzeel, Rens- woude en Woudenberg in te die nen. Wethouder J. T. Wolleswinkel (c.h.) wist tenslotte nog mee te de len dat ook het gemeentebestuur van Scherpenzeel ijverig naar een naam aan het zoeken is. Volgens zijn informatie wil men ook daar de historie een woordje laten mee spreken. (Van een onzer verslaggevers) LEERSUM Het nieuwe raadhuis van Leersum wordt op 11 december ge opend. 's Middags om 4 uur zal me vrouw Verdam, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Utrecht, de officiële daad verrichten. Burgemeester mevr. s' Jacob deelde dit gisteravond in de gemeenteraad mee. Op 17 november wordt dus voor het laatst „buitenshuis" vergaderd in het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de JulianSlaan. Mevrouw s' Jacob kon digde voorts aan,-dat de raad de begro ting voor 1971 ter behandeling krijgt in de tweede week van januari. AMERONGEN De muziekvereni ging Ons Genoegen uit Amerongen neemt zaterdag deel aan het Federatief muziekconcours te Loon op Zand. Men komt uit in de afdeling Uitmuntendheid Fanfare, de op twee na hoogste afde ling. Het zal voor de Amerongse muzi kanten een zware dobber worden, te meer daar dit jaar voor het eerst drie muziekstukken ingestudeerd dienden te worden, n.l. één verplicht, en twee vrije of keuzemuziekwerken, die moeilijker zijn dan ooit tevoren. Tijdens het concours zal maar één van de keuzewerken gespeeld worden, maar welk werk dat zal zijn, wordt pas bekend gemaakt door de jury, enkele minuten voor het optreden. Op vrijdag, 23 oktober a.s. om 20.00 uur zal in De Uithof te Amerongen de generale repetitie worden gehouden en iedereen wordt uitgenodigd deze bij te inzit. Maar hij realiseert zich ook, dat er een te groot verschil in spelpeil be staat tussen het eerste en het tweede team. Door eventuele promotie zou er een nog groter hiaat ontstaan en dat zou het algemeen verenigingsbelang niet ten goede komen. BCV ontmoet in zijn klasse de vol gende tegenstanders: Stuban 1 uit Nij megen. Backhands 1 uit Ermelo. Apel doorn 1, Eist 1 en Hazekamp 4 uit Nij megen. BC Veenendaal heeft dus een zware competitie voor de boeg, maar het hoopt op de steun van het Veenendaal- se publiek, dat het afgelopen seizoen door zijn grote belangstelling (75-100 man per wedstrijd) van interesse in de ze snelle zaalsport heeft blijk gegeven. AMERONGEN Op de Nuts-instuif hebben een paar honderd mensen de film van» de gebeurtenissen op 5 mei 1970 nog eéhs gezien. De laatste verto ning zal plaatsvinden in het Dorpshuis op zaterdag 31 oktober om acht uur. Op deze avond zullen dan tevens de kleurendia's van de heer Van Eek te zien zijn. Bij de projectie van deze dia's zal er tevens geluid zijn waardoor het geheel boeiender wordt. Ook de dia'* van de bevrijdings- en Oranjefeesten van mei en augustus 1045 en augustus 1947 worden vertoond. Om de avond te vullen en er een echte filmavond van te maken werd besloten om nog een extra film te vertonen, vervaardigd voor en door Amerongers. AMERONGEN De nieuwe afdeling Amerongen van het Rode Kruis is te vreden. Enkele weken geleden werd er melding van gemaakt dat men in Ame rongen wilde komen tot een eigen afde ling. Het voorlopig bestuur had zich ten doel gesteld om een ledenwerfactie te houden en zou bij een aantal van 500 dik tevreden zijn. Er meldden zich 700 leden. Naast deze geslaagde actie was ook de opbrengst voor de Henri Dunant II een groot succes met 2947,84. Tweemaal werd er binnen een kort tijdsbestek een beroep gedaan op de in woners en tweemaal bleek, dat Ame rongen een bevolking heeft die alle me dewerking verleent en met gulle hand kan geven. ADVERTENTIE Autobanden-import, Laan der Techniek. Veenendaal. telefoon 08385 - 19151 RENSWOU DE Het kiezen van een naam voor de nieuwe gemeente die ontstaat uit de samenvoeging van Renswoude, Scherpenzeel en Wou denberg leidde gisteravond in de gemeenteraad va Renswoude tot èen Babylonische spraakverwarring. Het college van B. en Whad voor de naam Westerwoude gekozen. De Commissie voor Naamkunde en Neder zettingsgeschiedenis, die ressoreert onder de afdeling Letterkunde van de Kon. Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam had Westerwoud aanbevolen. Eeuwen geleden had een deel van het grote moerasbos dat de Gelderse Vallei bedekte zo geheten. Om geen verwarring te kweken met de (nog) bestaande West friese gemeente Westwoud toonde het college zich er voorstad er van een „e" aan de voorgedragen naam toe te voegen. V EKN ENDAAL Met zwaai lichten en gillende sirenes uitge ruste politieauto's en -motoren be geleidden maandagmiddag dwars door het centrum van Veenendaal twee hoge Indonesische politie functionarissen vanaf 't Koetshuis naar Rijksweg 12. Het gezelschap joeg daarbij met voorbijzien van de meest elemen taire begrippen over verkeersvei ligheid tientallen weggebruikers de stuipen op het lijf. Met snelheden van rond de honderd kilometer weri, een Indianenspel op de weg uitgevoerd, die het publiek aan het twijfelen heeft gebracht over het begrip veiligheid dat er bij de mensen van de Rijkspolitie be staat. Op de Kerkewijk werd een niet te snel op de sirenes en zwaailich ten reagerende vrachtwagenbe stuurder gedwongen het trottoir op te rijden, terwijl op het zebrapad lopende voetgangers in de Hoofd straat zich genoodzaakt zagen ij lings een veilig heenkomen te zoe ken. Veiligheid bleek bij informatie bij de algemene verkeersdienst van. de Rijkspolitie te Driebergen toch het hoofdmotief te zijn ge weest van deze onverantwoordde ,,scheurpartij"evenwel niet de veiligheid van het verkeer maar de veiligheid van de twee Indonesi sche gasten alhoewel Veenendaal geen woonoord van Ambonezen in zijn omgeving heeft. Kapitein Van der Molen van de. Rijkspolitie te Driebergen: ..Er werd sneller gereden al lijkt een motorrijder met zijn voertuig een gillende sirene vaak harder te gaan dan de werkelijke snelheid terwille van de veiligheid van de twee gasten. Bovendien had het gezelschap zich verlaat en moest op het tijdschema worden ingelo pen. ,,Het eerste argument werd door de kapitein zelf in feite ontkracht toen hij er op wees dat het bezoek van het Indonesische duo niet ge programmeerd was. Slechts een klein aantal ingewijden wist van de komst van de Indonesiërs. Na het etentje in '1 Koetshuis bezochten de gasten de Rijkspolitie te water in Amsterdam na 's mor gens een kijkje te hebben genomen in de alarmcentrale van de Rijks politie te Driebergen. Wat Veenendaal betreft was het bezoek te veel omgeven met alarm, en stond de verkeersveiligheid te weinig centraal. Nadat burgemeester J. A. Ho- sang. driftig aan zijn senoritas trekkend, nadrukkelijk had ge steld, dat het meedenken over de naam van de nieuwe gemeente geenszins betekent dat Renswoude, het hoofd in de schoot heeft ge legd, maar nog steeds bij haar be zwaren tegen de samenvoeging blijft, werden verschillende alter natieven voor Westerwoude ge- noèmd. De heer E. Zweers (Vcsie'70) had er twee: Scherwou de en Rensscherwoude. De heer G. van Raay meende het gemeentebe lang het beste te dienen met Rens bergzeel. De heer H. Stoer (c.h.) zag het nog weer anders. Uitein delijk beslissen we over Scherpen zeel, nieuwe naam voor scherpen zeel, want voor mij staat vast, dat die gemeente na de samenvoeging VEENENDAAL De Veenendaalse mevrouw E. heeft gisteren bekend drie honderd gulden te hebben gestolen van haar Marokkaanse kostgangster. Het geld zat in de tas van de kostgangster. De diefstal werd op 10 oktober bij de politie aangegeven. De vrouw werd thuis verhoord, omdat zij in verwach ting is. hoofdgemeente wordt. Wij als Renswoudenaren kunnen het onze ingezetenen niet aandoen om te zijner tijd bij geboorte en overlij den naar Woudenberg te gaan", aldus de heer Stoer. Burgemeester Hosang was het met die zienswijze helemaal oneens. ..Waar het bestuurlijk cen trum komt is een zaak voor de raad van de nieuwe gemeente. Trouwens we zouden met dit standpunt vooruit lopen op een be slissing die kan komen of die niet kan komen", aldus de burgemees ter met een wat hoopvolle intona tie in zijn stem bij de laatste ge- dachtengang. Maakt u zich niet ongerust"zo voegde de eerste burger van Renswoude hier nog aan toe. Westerwoude heeft hier indertijd ook niet gelegen maar le- Burgemeesler J. A. HOSANG fatsoenshalve ders elders in het omstreden ge bied. Misschien staan er hier en daar nog wat boompjes van maar daar blijft het bij". De heer C. Aalbers (c.h.) ging met zijn aversie tegen de samen voeging in het achterhoofd nog wat verder. Laten we net. als de pro vincie dat met onze bezwaren ge daan heeft de brief waarin om het meedenken over de naam van de nieuwe gemeente wordt gevraagd gewoon voor kennisgeving aanne- RENSWOUDE De een of andere varkens- of kalvermester in Renswoude die illegaal de afvalstoffen van /.ijn bedrijf op de gemeentelijke riolering loost is er mede oorzaak van dat de gemeente Renswoude 240.000.- ten koste moet leggen aan de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Op een gege ven momenten kan de installatie het om onverklaarbare oorzaken niet bijslof- fen door een overmaat aan kalihoudende stoffen. Er zijn wel naspeuringen ver richt om de boosdoener te ontmaskeren maar die bleven zonder resultaat. Hoofdoorzaak blijft echter het toenemende inwonertal waardoor de bestaande oxydatiesloot moet worden verlengd en een extra rotor moet worden aangelegd. Binnenkort wordt het lozen van meststoffen ingedamd door het verbod op het houden van vee binnen de be bouwde kom. Wethouder J. T. Wolles winkel (c.h.) toonde aan de hand van een serie cijfers aan, dat het circuit hoognodig mbët worden verdubbeld om tenminste tot 1985 voldoende gezuiverd afvalwater te kunnen spuien. De capaciteit van de installatie is nu berekend op 1500 inwoner-equivalen ten. Dat zijn er nu al 1550. Door het gereedkomen van de nieuwbouw komen er binnenkort nog eens 175 inwoners bij terwijl tot 1985 op een toeneming van 1000 inwoners moet worden gere kend. De heer Stoer vraagt hoe het in de provincie Utrecht staat met de gedach ten over het creëren van zuivering schappen. De burgemeester was daar niets over bekend en opperde de ge dachte dat dit wel eens verband kon houden met de totale reorganisatie van het waterschapswezen in de provincie Utrecht. Het stichten van een openbare lagere school in Renswoude-Noord ondervond bij niemand bezwaar. Alleen de heer Stoer meende te weten dat de initia tiefnemers tijdens hun handtekeningen jacht niet altijd even duidelijk uit de verf hadden laten komen dat het om de bouw van een openbare school ging. De heer E. Zweers (Visie'70) deelde die visie niet en ging een persoonlijke dis cussie met de C.H.-man aan totdat de voorzitter beide heren tot de orde riep. De heer Zweers was de tolk van de initiatiefnemers die ook een verzoek tot stichting van een openbare kleuter school hadden ingediend maar op dit punt nul op het rekest kregen. De commissie gaf volmondig toe bij de opgave van het aantal kleuters dat de nieuwe school zou gaan bezoeken een fout te hebben gemaakt door ook de zuigelingen alvast maar bij het ver eiste aantal te hebben betrokken. Ook de plaatselijke sportaccomoda- ties kregen voldoende aandacht. Het aanvankelijke krediet van 200.000,-' voor de aanleg van het sportveldencomplex „de Hokhorst" werd met 17.000,- verhoogd en voor het nieuwe gymnastieklokaal is 55.000 meer nodig dan in eerdere instanties was geraamd. Bovendien werd 30.000,- beschikbaar gesteld voor de aanleg van een parkeerterrein bij het nieuwe lokaal. Door de voorzitter werd op vragen van de leden van Gemeentebelang meegedeeld dat de nieuwe sportvelden niet eerder dan bij het begin van de voetbalcompetitie 1972 in gebruik geno men kunnen worden. De officiële ope ning van de gymnastiekzaal is vastge steld op 20 november. Op 2 november gaan de scholen er al gebruik van ma ken. Als leden van de woningcommissie werden tenslotte opnieuw benoemd de heren W. van de Brandhof. G. van Gin- kel, G. R. van Leeuwen, A. J. Verdam en E. Zweers. Naar de commissie ge meenschappelijke vuilnisstortplaats Maarsbergen werd burgemeester J. A. Hosang afgevaardigd en naar de pro vinciale Welstandscommissie wethouder J. T. Wolleswinkel. H. STOER (C.H.) handtekeningenjacht AMERONGEN Zaterdagmiddag van twee tot zes uur organiseert de sportvereniging Amerongen een condi tietest voor leden en niet-leden, zowel dames als heren van 1(5 jaar en ouder De test zal worden herhaald in februari en mei zodat men indien men besluit iets aan conditieverbetering te doen la ter verbeteringen opnieuw kan testen. Dat hef, met de lichamelijke conditie van de Nederlanders slecht gesteld is moge blijken uit het feit, dat praktisch de helft van de patiënten die tegen woordig op het spreekuur van de dok ter komen, klaagt over vermoeidheid, gebrek aan energie, hoofdpijn en last heeft van ademhatings- en bewegings stoornissen. Vorig jaar bedroeg het ziekteverzuim niet minder dan 15.439.918 dagen. De Hartstichting noemt de situatie in ons land zorgwek kend. Ongeveer de helft van alle sterf gevallen kan men noteren op de zwarte lijst van hartziekten. Het. is vijand nummer één geworden van de mens. De Wereldgezondheidsraad heeft niet voor niets hart- en vaatziekten als nummer één op de lijst van ziektebeel den geplaatst. De lichamelijke vorming door sport kan een krachtige remedie zijn. ter voorkoming van hartinfarct. Krijgt u voldoende beweging? Hoe is uw lichamelijke conditie? Laat die tes ten. zaterdagmiddag in het Dorpshuis te Amerongen. VEENENDAAL l'itg. Mij. ..Suur- land's Vademecum NV" te Eindhoven zal nog dit jaar een volledig bijgewerk te 5-kleurenplattegrond van de ge meente Veenendaal realiseren. Aan de totstandkoming van deze uitgave wordt medewerking verleend door het gemeentebestuur van Veenen daal en boekhandel Jac. van Hardeveld. Het gemeentebestuur neemt 1500 exem plaren af om deze in de komende ja ren als welkomstgeschenk aan te bieden aan de nieuwe ingezetenen van Vee nendaal. De overige 3.000 exemplaren worden via de fa. Jac. van Hardeveld aan de plaatselijke boekhandels en VVV geleverd. Op de achterzijde van de kleuren- plattegrond komen uitvoerige lijsten met vermelding en plaatsaanduiding van openbare en bijzondere gebouwen VEENENDAAL De plaatselijke badmintonvereniging B.C. Veenendaal start aanstaande zaterdag de competitie in de nieuwe sporthal. Vanaf twee uur zullen de zes teams van de vereniging een verwoede strijd leveren om de eer ste winstpunten van het seizoen le ver garen. Hoofdmoot van deze ontmoetin gen is het duel dat het eerste team gaat voeren tegen Eist 1. Dit -seizoen zijn de verwachtingen wat betreft de prestaties van het eerste team hoog gespannen, hoewel er reke ning mee wordt gehouden dat de tegen stand in de le klasse van het district UVO groter zal zijn dan vorig jaar het geval was. BCV werd toen met groot machtsvertoon ongeslagen kampioen, zonder zelfs maar een partij te hoeven afstaan. BCV komt met de formatie binnen de lijnen waarmee het zo suc- oesvol was, aangevuld echter met een sterke speelster uit Rhenen. De heer Achten van BCV hoopt met deze ploeg goed in deze afdeling te kunnen meedraaien, en diep in zijn hart denkt hij zelfs, dat er misschien een klein kansje op een volgende titel RENSWOUDE —In gebouw „Reho- both" komt donderdagavond om 8 uur de jongerengroep die 8 oktober van start ging, bijeen. Het gesprek van deze avond gaat over „Wat doe je met je geld". Daarna is er een ontspanningsprogramma met de mogelijkheid om een plaatje te draaien. Janny v.d. Kaa en Jenny v.d. Bovenkamp geven hieraan hun mede werking. Alle jongens en meisjes boven 14 jaar zijn welkom.

De Vallei | 1970 | | pagina 3