BOYCOT STATIEDINER VN-gasten uit Afrika voelen zich beledigd door Nixon SAR ERE BIJ POLITIEK PROCES Weer rellen in Parijs Betogingen rond proces-Geismar Felle aanval in VN van Zweedse premier: GROTE LANDEN VOEREN VAAK FOUT BELEID Akkoord wordt nog altijd door leger geschonden JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT Maanstenen zoek ARAFAT BESCHULDIGT JORDANIË Engeland wil militairen inzetten bij staking Braziliaanse prelaten keren zich tegen lastercampagne' Algerijns asiel voor Learv RAZEND Empire State Building gedegradeerd ROGERS Dynamisch. Modem. Energiekl Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Maharadja's gewoon met de trein gametuwtydmee-ganaardermé! WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 NEW YORK Sommigen van de staatshoofden en premiers, die uitgenodigd /.ijn voor het diner dat president Nixon zaterdagavond in het Witte Huis geeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de V.N., denken er over, dit te boycotten. Zij vinden, dat de president een delegatie, die Afrikaanse en andere niet-gebonden landen vertegenwoordigt, voor het hoofd gestoten heeft. Deze delegatie, onder leiding van president Kenneth Kaunda van Zam bia, maakt een reis langs de be langrijkste hoofdsteden van het Westen om steun te krijgen voor de eampagne van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid tegen de blanke minderheids regeringen in Zuidelijk Afrika. De mi nisters van buitenlandse zaken van Al- gerië, Kameroen, Kenia en Mali maken er deel van uit. Kaunda zei op een persconferentie op het hoofdkantoor der VN, dat hem voor zijn vertrek uit Afrika was verteld dat Nixon de missie op 20 okt. zou ontvan gen. Maar in Rome aangekomen werd hem verteld dat Nixon het tijdstip ver vroegd had tot 19 oktober om 9 uur, •fschoon de Amerikaanse president wist dat Kaunda dan de Algemene Ver gadering moest toespreken. Nixon ver trekt namelijk twee dagen voor de Re publikeinse verkiezingstoernee. „Ik neem aan, dat hij onze lelijke gezichten niet wilde zien", verklaarde Kaunda maandag op een vergadering van Aziatische en Afrikaanse afgevaar digden. ..Kaunda is razend, de Afrikanen en niet-gebonden landen zijn woedend en zij overleggen of zij het diner zullen boycotten vertelde een Afrikaanse di plomaat. Nixon heeft alle staatshoofden en re geringsleiders die de herdenkingszitting der VN bijwonen, uitgenodigd voor het NEW YORK Het 102 verdiepingen tellende Empire State Building in New York heeft zijn reputatie als het hoogste gebouw ter wereld moeten overdragen aan het Wereldhandelsgebouw in dezelf de stad. Op dat gebouw is een construc tie geplaatst waardoor het 1,2 meter ho ger is geworden dan de 380,8 meter van het Empire State Building. Maar het Wereldhandelscentrum zal zich slechts korte tijd in deze faam kun nen verheugen, omdat in Chicago al wordt gebouwd aan een kantoorflat, die nog hoger zal worden. diner. Hun aantal wordt geschat op 45, waarvan 24 van landen die betrokken zijn bij de missie van Kaunda. De Amerikaanse president had al eerder VN-functionarissen tegen zich in het harnas gejaagd door het diner vast te stellen om gelijk met het jaarlijkse concert op de „Dag der VN", de sluiting van de speciale herdenkingszitting. Amerikaanse functionarissen zeiden dat Nixon mogelijk heeft aangenomen dat het concert reeds 's middags zou zijn. Gisteren heeft president Kaunda reeds een gesprek afgezegd, dat hij in New York met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, William Rogers zou hebben. Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen ging het om een „storm in een glas water". Zij zeiden dat het al leen maar onmogelijk was geweest een tijdstip vast te stellen, dat beide partij en schikte. Het was de bedoeling van minister Rogers geweest, de Afrikaanse missie duidelijk te maken, dat er geen kwaad opzet in het spel was geweest. De Afrikanen weigeren echter, dit ex cuus te aanvaarden. WASHINGTON Twee kleine maan stenen, die verleden jaar november door de astronauten van de Apollo 12 naar de aarde zfjn gebracht, ztfn door de posterijen zoek gemaakt. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft gisteren bekend gemaakt dat het de PTT verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar de vertraging van twee postpaketten die op 28 sept. uit Nassau Bay, bfj Houston waren verzonden. De fragmenten, die in totaal 13 gram wegen, zijn aangetekend verstuurd naar het geologisch laboratorium van de Co lumbia universiteit in New York en naar de veldpost van het Amerikaanse leger in die stad voor doorverzending naar de Amerikaanse ambassade in Sa- oedi-Arabië. Dit laatste pakje was bedoeld voor een geleerde die op het ogenblik voor een Amerikaanse geologische ploeg in Saoedi-Arabië werkt. Geen van de twee pakjes is tot dusverre bij de geadres seerden aangekomen. Linkse jongeren hebben gisteren ge tracht om in Parijs korte, verspreide demonstraties te houden uit protest te gen het proces tegen de Franse Maois- tenleider Alain Geismar. Hun pogingen werden echter verijdeld door de groot ste politiemacht die in Parijs op de been is geweest sinds de ongeregeldhe den van mei 1968. Meer .dan 100 mensen werden gearresteerd. In het Quartier Latin, de Parijse stu dentenwijk, ging de politie met gum miknuppels een groep van ongeveer 200 studenten te lijf. Enkele demonstranten liepen bloedende hoofdwonden op. Bij enkele faculteiten ontstonden inciden ten, toen de studenten aanvallen deden op politiebusjes en Franse vlaggen in brand staken. De autoriteiten hebben meegedeeld dat er 5000 man oproerpolitie in de stad zijn gelegerd. Alle' verloven voor de agenten ingetrokken. Op het lie de la Cité, waar de centrale gerechtshoven staan, leek het alsof de oorlog was uit gebroken. Een massale politiemacht be waakt de gebouwen en de bruggen. Het metrostation is gesloten en de waterka nonnen staan gereed. Helikopters cirke len boven de wijk. In het gerechtsgebouw begon gister ochtend het proces tegen de 31-jarige Geismar. Onder de getuigen décharge bevindt zich de bekende filosoof Jean Paul Sartre. ADVERTENTIE PEIHS1UYHT Geismar wordt beschuldigd van het aanzetten tot geweld tegen de politie in een toespraak tot 3000 linkse jongeren op een vergadering in de Franse hoofd stad op 25 mei jl. Er is een tweede aanklacht tegen Geismar in voorbereiding: hij zal be schuldigd worden van het voortzetten van de activiteiten van de beweging „Proletarisch Links" die op 27 mei door de minister van Binnenlandse Zaken, Raymond Marcellin, werd verboden. Dit verbod leidde tot twee dagen van gevechten tussen studenten en politie. Geismar dook na deze onlusten onder, zond een bandopname met een toe spraak naar een andere linkse bijeen komst en werd op 25 juni door de poli tie in Parijs gearresteerd. Geismar begon gisteren zijn verdedi ging met een overzicht van zijn politie ke overtuigingen, nadat de pogingen van zijn advocaten om het proces op technische gronden te laten vervallen, mislukt waren. Het proces zal op zijn minst drie dagen duren. De Franse filosoof en auteur Jean Paul Sartre (in het midden met bril) bij zijn aankomst in het gerechtsgebouw. NEW DELHI De 279 vroegere maharadja's, die India telt hebben te horen gekregen dat zij voortaan met het gewone volk zullen moeten reizen in de overvolle treinen. De spoorwegdirectie heeft beslist dat gezien de afschaffing van de prinselijke stand de vorige maand de ex-maharadja's niet langer het recht hebben hun eigen witte privé-rij- tuigen aan de treinen te laten kop pelen. Bovendien werd hun privilege op gratis vervoer van bagage afgeschaft, evenals de voor hen bestaande moge lijkheid om speciale treinen »te laten rijden als de gewone dienstregeling de maharadja's en hun gevolgen niet schikte. NEW YORK Premier Olaf Palme van Zweden heeft gisteren voor de Algemene Vergadering van de VN verklaard, dat de grote mogendheden ongevoelig zijn voor de aspiraties van de kleine landen en een beleid voe ren, dat vaak „verwarring, lijden en verwoesting" tot gevolg heeft. De grote mogendheden schijnen soms de rol van de voorzienigheid op zich te nemen en beweren te weten, wat het beste is voor de kleine landen, die zij bestraffen als zij het niet eens zijn met de diagnose en al de genees middelen", aldus Palme. Palme was verder van mening, dat het gevaar bestaat van een groeiende kloof tussen de grote mogendheden PORTO ALEGRO Kardinaal Vi cente Scherer. de aartsbisschop van Porte Alegro, heeft voor de Braziliaan se radio „de lasterrtfke campagne van de pers tegen de Braziliaanse bisschop penconferentie" veroordeeld. De aartsbisschop zei, de vier aalmoe zeniers te hebben bezocht, die in de periode van 20 tot 28 september werden gearresteerd. Hij had kunnen waarne men, dat zij in de gevangenis goed be handeld werden. Kardinaal Agnelo Rossi, aartsbis schop van Sao Paulo, heeft gisteren verklaard, dat de paus wist, dat er geen godsdienstvervolging in Brazilië be stond, in tegenstelling tot de inlichtin gen, die door zekere persorganen in Europa en Canada waren gepubliceerd. Mgr. Rossi, die teruggekeerd is van een bezoek aan de paus, voegde er in zijn verklaring tegenover de pers aan toe, dat de paus de pogingen wist te waarderen „van de Braziliaanse presi dent en andere leden van de Brazi liaanse regering om Brazilië de weg op te doen gaan van de ontwikkeling, ter wijl zij tevens de strijd aanbindt tegen de ondermijning en de intensieve inter nationale lastercampagne, die ten on rechte tegen Brazilië in het/buitenland wordt gevoerd". De paus, aldus mgr. Rossi, heeft nog steeds „een ongeschokt vertrouwen in Brazilië, zijn roeping en zijn taak in de r.k. wereld". n(QV3 Go.. Stuyvesant AMMAN Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging, heeft gisteren dc Jordaanse regering ervan beschuldigd het onlangs gesloten akkoord voor het vreedzaam samenle ven van Palestijnse guerrillastrijders en het Jordaanse leger voortdurend te schenden. Arafat beschuldigde het Jor daanse leger ervan nog altijd acties te gen de Palestijnen uit te voeren. De laatste aanval van het leger, aldus de Palestijnse leider, vond gisteren plaats in Al Turah, een dorp ten noor den van Irbid in Noord-Jordanië. Arafat verklaarde verder dat de Jor daanse regering nog 1500 guerrillasol daten gevangen houdt, „ondanks het feit dat wij al onze gevangenen in overeenstemming met het akkoord heb ben vrijgelaten." „Het is jammer dat dit nog voortgaat terwijl speciale commissies doende zijn de uitvoering van het akkoord te be vorderen", aldus Arafat. De commissies, waar Arafat over sprak, bestaan uit leden van een be standscontrole-eenheid van legerofficie ren uit vijf Arabische landen. Deze vredesmacht was aangesteld om toe te zien op de naleving van de vredesover eenkomst die op 27 september in Cairo werd ondertekend en een einde maakte aan de burgeroorlog in Jordanië. De vredesmacht staat onder leiding van de Tunesische premier Bahi Ladg- ham, die verleden week een overeen komst tot stand bracht tussen Arafat en koning Hoessein van Jordanië, waarin de toekomst van de guerrillastrijders in het land geregeld wordt. Ondanks deze overeenkomst, aldus Arafat, verrichten de Jordaanse autori teiten nog steeds arrestaties en slopen zij huizen in de gebieden waar de Jor daanse politie en het leger in de meer derheid zijn. De guerrillaleider verklaarde ten slotte dat het belangrijkste resultaat van de gevechten in Jordanië was dat „daardoor de revolutie verenigd werd, en er een eenheid onder de wapenen ontstond tussen de verschillende guer rillaorganisaties." PALESTIJNEN De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft gisteren in Jeruzalem verklaard dat de Palestij nen zeker een rol moeten spelen bij een definitieve regeling van het Ara- bisch-Israëlisch conflict. Deze rol kan naar zijn mening echter niet gescheiden zijn van die van Jordanië, waar immers een Palestijnse meerderheid woont. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen deelname van Palestijnen uit bezet Jor daans gebied aan de Jordaanse delega tie bij de vredesbesprekingen. Over Egypte zei Eban dat de verkla ringen van president El Sadat, „die een hervatting van de vijandelijkheden overweegt, gezien moeten worden in het kader van de binnenlandse situatie in Egypte. We zijn er van overtuigd dat, als Israël belang stelt in een ver lenging van het bestand, Egypte daar des te meer belang bij heeft, omdat dit land het zwaar te verduren zou krijgen als de vijandelijkheden worden hervat. Het algemeen gevoelen is echter," al dus Eban, „dat de Egyptische leiders geen hervatting van de oorlog wensen. Maar het Is ook mogelijk dat zij geen formele voortzetting van het bestand kunnen overwegen", zo meende de Is raëlische minister. Als het Midden-Oosten in de Alge mene Vergadering van de VN, tegen onze wil, onderwerp van een debat wordt, zal Israël niet optreden als be schuldigde maar als aanklager, besloot Eban, doelend op de bestandsschendin gen langs het Suezkanaal. en alle andere larfden in de wereld. Dit was vooral van belang, met het oog op „de neiging van grote mo gendheden, gebruik te maken van kleine landen en te beschikken over hun gebieden voor politieke en mili taire doeleinden, die niet noodzake lijk samenvallen met de belangen van de kleine landen zelf". De Zweedse premier vindt het buiten gewoon belangrijk voor de kleine landen, dat de Verenigde Naties, die thans hun 25-jarig bestaan vieren, versterkt worden. De eerste taak der VN is volgens Palme de bestrijding van het oorlogsgevaar door het be slechten van conflicten en het beper ken van gewelddaden. „Wij moeten al het mogelijke doen om het appa raat der VN tot het bewaren van de vrede te versterken, zei de Zweedse premier. Palme wees op de noodzakelijkheid. China tot de VN toe te laten. Hij ontvouwde tenslotte een plan van vijf punten, dat hij „de strategie voor het voortbestaan" noemde: Ontwapenings-maatregelen, waarbij de kernmogendheden moeten zorgen voor een kwalitatieve en kwantitatie ve beperking der bewapening. Verscherpte internationale maatre gelen tegen rassenvooroordeel en ko lonialisme in het zuiden van Afrika. Grotere activiteit van de VN ter be scherming van de rechten van de mens. Maatregelen voor het behoud van het menselijke leefklimaat. Het overbruggen van de enorme verschillen tussen arm en rijk. De toepassing van deze „Strategie voor het voortbestaan" zou door de VN ter hand genomen moeten worden. LONDEN De Britse regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat mili tairen worden gereed gehouden om di rect in te grijpen, als de staking van het gemeentepersoneel de volksgezond heid in gevaar brengt. Het besluit om militairen paraat te houden werd ge nomen, nadat de vakbonden hadden ge weigerd het personeel van de belang rijke zuiveringsinstallaties voor riool water bij Reading en Swindon het werk te laten hervatten. Doordat reeds enige weken als gevolg van de staking ongezuiverd rióolwater in de Theems loopt, is deze rivier er ger verontreinigd dan in 3o jaar het ge val is geweest. J ALGIERS Algerije heeft politiek asiel verleend aan dr. Timothy Leary, de profeet van de lsd, di eop 12 sep tember is ontsnapt uit de gevangenis van San Luis Obispo in Californië. Het officiële Algerijnse persbureau maakte bekend, dat Leary onlangs met zijn vrouw Rosemary in Algerije wm aangekomen. Leary is van plan om in Algiers te gaan werken voor het informatiebureau van de black panthers, dat onlangs door de minister van informatie van deze partij, Aldridge Cleaver, is geopend. ADVERTENTIE Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er In het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met. assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

De Vallei | 1970 | | pagina 7