Na lang debat in Groningen Vijf maanden eis voor inrijden op marechaussees Nijmeegse baby was door vader te vondeling gelegd KINDERREDSTER ZOETERMEERDER MA G MEEPRA TEN „Fotograferen in het weekend? Ikzounietwetenwat!" VVDM niet gelukkig met rapport over de krijgstucht Congres over regering links van 't midden* Nederland krijgt een Reformatorisch Dagblad Ti jdens rellen op Damrak Voor 175 man van Werkspoor plaats bij NS Geen ontslag onderwijzeres bij huwelijk Vestiging in Apeldoorn PUBLIEK Meteen plaat vindt iedereen z'n draai DUN WEGGESCHOTEN Een platenbon is altijd raak Maak in't weekend géén foto's- U mocht er eens plezier in krijgen. STRAFRECHT AFGEDWONGEN DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 Provinciale Staten willen „smeerpijp" GRONINGEN Met 47 stemmen voor en zes tegen hebben de Provinciale Staten van Groningen gisteravond hun goedkeuring gegeven aan het plan tot aanleg van een persleiding voor afvoer van afvalwater vanuit Oost-Groningen naar de Eems. De beslissing werd genomen na uitvoerige debatten, die met en kele onderbrekingen hebben geduurd van 's morgens half tien tot 's avonds zeven uur. Tijdens de debatten werden van ver schillende kanten bedenkingen naar vo ren gebracht tegen diverse onderdelen van het plan. Er werden met name vele bezwaren geuit tegen het feit, dat het college van Gedeputeerden thans nog geen garanties kan geven dat het water gezuiverd zal worden geloosd als de eerste fase (het Groningse deel) gereed zal zijn gekomen in 1975. Overigens meenden tal van Statenle den, dat het zeer gewenst is met het oog op de vervuiling van de kanalen in de veenkoloniën dat de persleiding eer der gereed komt. Een groot deel van de debatten was gewijd aan de vraag wat de gevolgen van een lozing van vuil afvalwater zou zijn op de biologische situatie in het Eems-Dollart-estuarium. Van de kant van het publiek zijn de debatten met grote belangstelling ge volgd. Al voor aanvang van de Staten vergadering waren de publieke en de perstribune tot de laatste plaats bezet. De stemming vond plaats, nadat gede puteerde J. J. Prins namens het collga van G.S. de verzekering had gegeven, dat het dagelijks bestuur van de pro vincie oog heeft voor alle facetten van het plan. Het vraagstuk van de be scherming van het biologisch milieu van het Eems-Dollart estiarium noemde hij met nadruk. Hij deed namens het college enige toezeggingen. Na vragen van Statenleden verklaarde de heer Prins, dat het beheer van de persleiding in handen van de Provin ciale Staten zal komen. Gedeputeerde ADVERTENTIE Prins verzekerde verder, dat gezocht wordt naar een tariefstelling voor het lozen van afvalwater die de bedrijven in Groningen zal prikkelen iets te gaan doen aan interne zuivering van het te lozen afvalwater. Ook het vergunnin genstelsel zal in de Staten aan de orde komen. Voordat de stemming over de voor dracht plaatsvond, namen de Staten met 45 stemmen voor en acht tegen een motie-Beijert aan, die werd gesteund door de overgrote meerderheid van de fracties van de PvdA, VVD, de drie christelijke partijen (KVP, AR en CH) en de fracties van de CPN en GPV. In deze motie wordt gezegd dat onverwijld met de aanleg van de eerste fase van de pijpleiding begonnen moet worden en een onderzoek moet worden inge steld naar de kosten van een centrale zuiveringsinstallatie en/of zuivering op de bedrijven. Dit onderzoek zal inge steld moeten worden door de commissie milieuhygiëne van TNO. Tot slot wordt in de motie gesteld, dat er bij de regering op aangedrongen moet worden dit project te financieren. Tegen de voordracht stemden vier le den van de PvdA-fractie, een van D'66 en een VVD-er. Tussen de verschillën- de sprekers door werden door de voor zitter van de vergadering, commissaris van de koningin, mr. E. H. Toxopeus, telegrammen voorgelezen van groepe ringen, die zich tegen de persleiding verzetten. Al bij het begin van de vergadering wprd trouwens door de actiegroep „-strohalm" een aantal flesjes met vuil water uit het pekelderhoofddiep aange boden. Men wilde hiermee kracht bij zetten aan de eis dat het vuilwaterpro- bleem in Oost-Groningen niet ver plaatst, maar opgelost moet worden. Na de stemming was er onder de voorstanders van de pijpleiding, voor namelijk mensen, die vanuit Oost-Gro ningen waren overgekomen, grote vreugde. Verschillende aanwezigen op AMSTERDAM „Ja, ik hoorde die inspecteur wel op mijn portier raam kloppen en zeggen dat ik moest opendoen, maar ik durfde niet", ver telde gisteren een negentienjarige Am sterdammer, Gerard J. W. „Ik had de marechaussees net een groep jongens uit elkaar zien slaan. Ik en mijn twee zwagertjes bij me in de auto hebben nogal lang haar en ik was bang dat ik ook een pak rammel zou krijgen als ik het portier zou openmaken". Niemand bestreed gisteren voor de Amsterdamse rechtbank de logica van deze redenering, maar de officier vond dat Gerard het risico van het pak ram mel maar had moeten lopen. Dan had hij nu niet terecht behoeven te staan voor het inrijden op twee marechaus sees. Het was gebeurd tijdens een van de avonden waarop het Damrak het toneel jvas van grootscheepse rellen. Er was ook die avond vanuit het publiek veel vuldig met stenen gegooid. Een echt paar had de politie gezegd dat in de Volvo die Gerard van zijn loon als stu kadoor had gekocht, naar de politie- radio werd geluisterd en dat die berich ten aan de stenengooiers werden door gegeven. „Dat kan alleen via de FM-band en die zat niet op mijn autoradio", ver weerde Gerard zich. Niemand had dat blijkbaar onderzocht, maar de officier, mr. J. J. Abspoel, gaf eerlijk toe dat die hele aanleiding voor het optreden van de inspecteur dun was. „Al zou hij die politieberichten heb ben ontvangen, wat had hij daar dan nog van aan die ongecoördineerde mas sa kunnen doorgeven en wat had die massa daar dan nog aan gehad", vroeg mr. Abspoel zich af. Hij kon zich echter wel voorstellen dat de politie-inspecteur zich dat op die roerige avond van 26 augustus niet had afgevraagd en Ge rard had gesommeerd zijn (van binnen afgesloten) portier te openen. Gerard had in plaats daarvan het gas een paar keer diep ingetrapt en was daarna met zijn auto weggeschoten. Twee marechaussees verklaarden giste ren als getuigen daarvoor opzij te heb ben moeten stappen of springen. Volgens Gerard en dat klopte met de deuken die later in zijn dak waren gevonden was hij pas weggereden toen de marechaussees met hun wapen stokken op zijn auto waren gaan slaan. Een van de twee getuigen bevestigde dat er was geslagen, maar ze zeiden beiden niet te weten wie dat dan wel had gedaan. „Door mijn helm kon ik dat niet zien", verklaarde een van hen trouwhartig. Ze vertelden allebei al iets te hebben verwacht en daarom niet vlak voor de auto te zijn gaan staan. Daarom hadden ze nog tijdig kunnen wegkomen en daarom was ook de primair telastgeleg- de poging tot toebrengen van lichame lijk letsel „in puin rijden" zoals de officier dat vrij vertaalde niet te be wijzen. Dat er een dreiging van de wegschietende auto was uitgegaan stond voor mr. Abspoel echter vast. Voor die bedreiging eiste hij een ge vangenisstraf van vijf maanden, waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, waarop het voorarrest in mindering zou moeten komen. „Ik wil rekening houden met zijn angstige toe stand, maar hij moet leren dat als hij zich in ordeverstoringen mengt, hij zich niet kan onttrekken aan de gevolgen. de publieke tribune, spraken de hoop uit nu spoedig van het vuihyaterpro- bleem verlost te zijn. De tegenstanders toonden zich teleur gesteld. Met name de vele vertegen woordigers van de actiegroep „Stro halm". Deze kondigen aan hun actie te gen het vuile water te zullen voortzet ten, waarbij de activiteiten gerichten zullen zijn op de begeleiding van de eerste uitvoeringsfase. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 lO,-15;- 20,- 25,- NIJMEGEN De zaak van de te vondeling gelegde Nijmeegse baby Pas cal is opgelost. De ex-echtgenoot van de moeder, de 24-jarige E. W. uit Nij megen, heeft gistermiddag bekend het vijf weken oude kind op 25 september 's avonds uit de slaapkamer van de woning van de moeder te hebben ont voerd. De moeder lag te slapen. W. kon de woning aan de Cyprus- straat in Nijmegen binnenkomen, om dat hij nog een sleutel van het huis bezat. Hij legde de baby op de stoep van tandarts Kampmann in het Duitse Uedem te vondeling. Hij kende de tand artsfamilie en dacht dat het kind daar in goede handen zou zijn. De moeder, de 24-jarige L. H; H., werd twee dagen later aangehouden op verdenking medeplichtig te zijn ge weest aan het te vondeling leggen van haar kind. Zij is vrijgelaten zodra bleek dat zij onschuldig was. Volgens de politie heeft de man het kind ontvoerd en te vondeling gelegd omdat hij het niet eens zou zijn met de manier waarop het kind bij zijn moe der werd opgevoed. De kleuterleidster Jose Vulling (20) temidden van de kinderen die zij in februari in het Noordlimburgse Ber gen uit het ijskoude water van de overstroomde Maas redde. Begin deze week werd haar daarvoor op het Bergense gemeentehuis de medaille van het Carnegie heldenfonds uitgereikt. Gisteren was zij te gast bij de ouders van Gerda Valks (rechts), die haar achtste verjaardag vierde. Helemaal links Jan Vousten, die vandaag zeven wordt en aan de andere kant van Jose Vullings, Henk Fre- derïks. De kleuterleidster kwam bij de redding zelf nog in ernstige moeilijkheden toen zij met het derde kind in de armen op het droge probeerde te komen. Een toegesnelde vrouw wist haar nog met het kind opde kant te trekken. ZOETERMEER Wil de burgemees ter van Wormerveer, zoals hij in een nota aan de gemeenteraad heeft ge schreven 't publiek tijdens de gemeente raadsvergaderingen spreekrecht geven, de gemeente Zoetermeer wil eveneens graag de „man in de straat" in het ge meentelijke beleid betrekken, maar dan op een andere manier. Op grond van een door de ge meenteraad aanvaarde verordening kunnen de raadscommissies zich laten bijstaan door subcommissies van bur gers, niet-gemeenteraadsleden. In deze subcommissies, die uit vijf man zullen bestaan, is iedere burger van harte welkom of het nu de man in de straat dan wel vertegenwoordigers van de zwijgende meerderheid zijn, heeft burgemeester J. W. Wegstapel van Zoetermeer gistermiddag op een persconferentie verklaard. Het bestuur denkt in de eerste plaats niet aan politieke figuren, omdat dezen zich wel kunnen uiten via andere kana len. De gewone burger heeft vaak goe de, heldere ideeën en deze bruger willen wij graag laten meespreken. Spreekrecht zoals de burgemeester van Wormerveer voor ogen staat gaat de burgervader van Zoetermeer, zoals hij zei, echter te ver. Gegadigden zullen in Zoetermeer niet per advertentie worden opgeroepen, maar wie zich meldt is welkom. ADVERTENTIE Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook slaapwandelend door het weekend Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee - roept u zeer monter - ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Ie zou er eigenlijk een foto van moeten maken... Juist meneer, héél goed. Maar eh... waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ook boordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En-eventueel-dat de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. Wees een wakkere vader en ren naar de vakman, uw fotohandelaar. UTRECHT Van de 200 handarbei ders van Werkspoor Utrecht die in aanmerking wilden komen voor een zogenaamde directe functie bij de Ne derlandse Spoorwegen kunnen er vol gens een mededeling van NS 175 w.or- den geplaatst, óf bij NS zelf óf bij een der dochtermaatschappijen. De verde ling is: 100 bij NS, 30 bij het Centraal autoherstel bedrijf, 30 bij de NV Elec- trorail en 15 bij Spoorweg Bouwbedrijf. Wat exacte de mogelijkheden zijn voor de ongeveer 100 beambten van Werkspoor die bij NS willen komen werken, is volgens een zegsman van de spoorwegen nog niet vastgesteld. DEN HAAG Minister Veringa (Onderwijs) wil wettelijk vastleggen dat onderwijzeressen niet meer ontsla gen kunnen worden als zij in het hu welijk treden. In een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp worden ook de bijzondere scholen aan deze regel ge bonden. Zij krijgen geen geld meer van het rijk als in de akte van benoeming toch een bepaling is opgenoxmen waar door ontslag bij huwelijk kan volgen. De organisaties van schoolbesturen en de vereniging van Nederlandse Ge meenten hebben in principe geen be zwaar tegen het nieuwe voorschrift. UTRECHT De Vereniging Vmm Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft minister Den Toom van Defenai* in een commentaar laten weten weinig gelukkig te zijn met het onlangs ver schenen rapport van de commissie La- gerwerff over de herziening van het militair tuchtrecht. De VVDM vindt dat de samenstelling van de commissie een zijdig was omdat er geen deskundigen als juristen en sociaalpsychologen zit ting in hadden. De commissie Lagerwerff ziet als- functie van de krijgstucht onder meer het laten verrichten van handelingen in oorlogstijd, die onder normale omstan digheden laakbaar zijn. Wijzend op re cente sociologische onderzoekingen stelt de VVDM echter, dat de huidige mili taire discipline niet functioneel is voor het effectief optreden van de militair in een oorlogssituatie. De vereniging is dan ook van mening dat het militair tuchtrecht alleen nog in vredestijd functioneel is bij het handhaven van orde en regelmaat. Verder vindt de WDM in tegen stelling tot de commissie Lagerwerff dat het huidige tuchtrecht als straf recht moet worden gekwalificeerd. Dit omdat de dienstplichtige verplicht in dienst moet en omdat de „krijgstucht" van bovenaf wordt opgelegd aan een bepaalde groep, zonder dat deze groep invloed kan uitoefenen op de aard van de regels. Hieruit vloeit voort dat moet worden voldaan aan het verdrag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden. Dat wil zeggen dat een com mandant niet langer als rechter mag optreden, en dat hij niet bevoegd is vrijheidsstraffen op te leggen. De VVDM vindt, dat de straf be voegdheid moet worden opgedragen aan een onafhankelijke en onpartijdige rechter. De Bataljons-commandant moet daarbij de rol van officier van justitie krijgen. Verder dient er een mogelijkheid tot het aangaan van een schikking te komen. De commissie Lagerwerff stelt dat za ken als bereidheid, plichtsbetrachting, samenwerking e.d. door middel van de „krijgstucht" kunnen worden afge dwongen. De WDM brengt in haar commentaar hier tegenin, dat dergelij ke zaken nimmer kunnen worden afge dwongen, maar dat wel iets kan wor den bereikt met goed leiderschap, goede leef- en werkomstandigheden en goede primaire en secundaire arbeidsvoor waarden. Aan een en ander ontbreekt het in onze krijgsmacht nog al eens", aldus de VVDM. De commissie heeft gepoogd de oude krijgstucht een nieuw jasje aan te trek ken, zonder daarbij iets essentieels te veranderen, zo concludeert de WDM. Enige tijd geleden kwam de katholieke vereniging van beroepsonderofficieren tot dezelfde conclusie. DEN HAAG Onder het motto „Voor een regering links van het mid den" wordt zaterdag in Amsterdam een congres gehouden over samenwerking tussen progressieve partijen en perso nen bij de verkiezingen. Het congres, dat wordt geopend door de vice-voorzitter van de PvdA, Andre van der Louw, wordt georganiseerd door de werkgroep Alternatief Progres sief Akkoord. Verder zullen onder andere de ex AR-radicaal drs. J. P. Feddema, oud PPR-voorzitter mr. E. Jurgens en hot oud-hoofdbestuurslid van D'66. Gijs Stappershoef het woord voeren. Van vakbondszijde spreken de heren G. Tersptra en dr. P. H. van Gorkun (beiden CNV) en J. van der Doef (NKV). ADVERTENTIE Een platenbon Is altijd raak fB.-7.BO lO.-18.-20.-88.- UTRECHT De Stichting Reforma torische Publikatie in Driebergen heeft drs. C. S. L. Janse te Breukelen, uni versitair medewerker in de politicolo gie, benoemd tot hoofdredacteur van het Reformatiorisch Dagblad dat zij gaat uitgeven. Drs. Janse geniet in de Gereformeer de gezindte bekendheid door zijn acti viteiten binnen het landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Stu dieverenigingen en als medewerker van het partij-orgaan „De Banier". Tot directeur van het dagblad is be noemd de heer K. Bokma uit Sappe- meer, die tot nu toe een commer- cieel-organisatorische functie bekleedde bij een grote landbouworganisatie te Hoogezand. Het bestuur van Het Refor matorisch Dagblad NV is nu bezig met verdere interne organisatie en het sa menstellen van redactie en administra tiestaf. Het dagbladbedrijf gaat zich vestigen in Apeldoorn. Het heeft een contract gesloten met Wegener's Couranten Concern NV, dat het dagblad zal druk ken. De redactie behoudt daarbij haai volledige zelfstandigheid. In verband met de opzegtermijn van het ruieuwe personeel en met de interne voorbereidingen isN het niet mogelijk het dagblad reeds per 1 januari te latei verschijnen. Als definitieve verschij ningsdatum is nu bepaald 1 april 1971. Er zijn momenteel bijna 17.000 poter tiële abonnees op het reformatorisch dagblad. Voor de beginperiode zijn reeds financiële dekkingsmogelijkheden aanwezig. Maar men zoekt nog naa meer abonnees en aandeelhouders. D( NV geeft aandelen uit f 100,-. D administratie is gevestigd in Drieb< gen. ADVERTENTli Een platenbon is altijd raak I B,- 7.BO lO,- IB,- 80,- 28,-

De Vallei | 1970 | | pagina 13