Ajax combineerde artistiek maar drukte overwicht onvoldoende in treffers uil FC Basel heeft er al in berust PSY kwam tegen Steaua angstig laat op schot: 4-0 Linder verbaasd en verheugd Europa Cup voetbal in cijfers m Tweede helft anti-climax NOG ERNSTIGER SLORDIG Goed georganiseerd LANDSKAMPIOENEN BEKERWINNAARS RUNNERS UP-CUP PANIEK GEDUCHT WAPEN NIET DE LAATSTE DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 i AMSTERDAM Ajax heeft de eerste wedstrijd in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen afgesloten met een 30 zege. Een ruime zege dus, maar een zege ook, die de ca. 45000 toeschouwers weinig bevrediging heeft geschonken. Want bij dit vaak voortreffelijke combineren, de vaak zelfs bijzonder artistieke spelopbouw en het enorme veldoverwicht is die 30 score veel te laag. Vooral in de eerste helft hadden de Amsterdammers zulk een opmerkelijk veldoverwicht, dat men zich soms afvroeg, of ze tegen een matige tweede-divisieciub speelden. In die eerste helft was FC Basel nergens. De Zwitsers liepen als beginnelingen te hoop, hadden blijkbaar nog nooit ge hoord van man- en positiedekking en gaven de Ajacieden zoveel ruimte, dat tenminste het dubbele aantal van de in die periode gescoorde twee doelpunten op het scorebord had moeten staan. Ajax combineerde er lustig op los, kon doen wat het wilde, maar faalde in de afwerking van de aanvallen zo vaak en zo ernstig, dat de tweede helft van de strijd zelfs een uitermate saaie vertoning werd. Want in die tweede helft hadden de Zwitsers nog méér manschappen dan voorheen in hun doelgebied samengetrokken en Ajax slaagde er niet in zo gro te gaten te maken, dat er meer dan één doelpunt uit kwam. Het artistieke spel ebde in die perio de weg en het werd een slordig trap-maar-raak-systeem met opmerke lijke mistrappen, verspeelde scorings kansen en nu en dan een ongevaarlijke tegenstoot van FC Basel. Steeds maar weer werd het geprobeerd met schoten vanuit de tweede lijn, maar dan van zulke grote afstand, dat de voortreffe lijke Zwitserse doelman Kunz er meestal betrekkelijk weinig moeite mee had. En toch, aanvankelijk leek he publiek een wedstrijd te zullen zien, waarin Ajax de Zwitsers volkomen van de kaart zou spelen. Er werden weergaloos knappe aanvallen opgebouwd en vooral Piet Keizer groeide in de eerste helft tot een eenzame hoogte met fantasti sche slaloms, onnavolgbare wendingen en onstuitbare dribbles, die besloten werden met uitgekiende passes naar zijn medespelers, van wie vooral Dick van Dijk de eenvoudigste kansen liet liggen. Piet Keizer in die vorm bracht de Zwitsers tot pure wanhoop. Zeer sterk speelde in die eerste helft Wim Suurbier, die vrijwel steeds op het middenveld opereerde en snel opko mende keer op keer de grootste ver warring stichtte in het Zwitserse doel gebied. Maar ook Suurbier probeerde het te vaak met afstandsschoten, die óf de goede richting misten óf een prooi werden van doelman Kunz, de enige in de Zwitserse verdediging, die in die pe riode het hoofd koel hield en de situatie meester was. Dat wil zeggen, tot aan de zestiende minuut. Want toen stond ook hij mach teloos. Hijnders bediende in die minuut „stoorzender" Suurendonk als verras sing in de spits opgesteld van een pass- op-maat en de laatste zette, de bal met een doorspelend, Keizer in schietpositie. En tegen de spetter, die hij losliet was geen kruid gewassen. Dat doelpunt bracht de Zwitserse verdediging nog ernstiger, wanneer dat althans mogelijk was, in moeilijkheden dan daarvoor. Keizer draaide met zijn solo-acties de gehele achterhoede van FC Basel volkomen dol en de enige op lossing voor de Zwitsers was de toepas sing van het weg-is-weg-systeem. Dat gebeurde met ongecontroleerde trappen over de zijlijnen en huizenhoge ballen, die ergens wel een prooi van een Aja- cied werden. Van Dijk kreeg een open kans van Rijnders en richtte hoog over het Zwitserse doel, Suurbier bleef slecht richten en Mühren kon evenmin de goede richting vinden. Tien minuten ongeveer bleef de Zwitserse verdediging na de eerste treffer overeind. Toen slingerde Keizer zich, geheel op rechts, langs enkele te genstanders om vervolgens vanaf de doellijn in de nabijheid van de corner- vlag een haarzuivere voorzet de lance ren. waarop Van Dijk eenvoudig niet meer kon missen. Als pupillen liepen de verdedigers van FC Basel door elkaar, niet wetend hoe zij de talrijke gaten, die ontstonden door voortreffelijke combinaties, moes ten dichten. De Zwitserse verdediging was volkomen murw gemaakt, maar Ajax verzuimde de werkelijke k.o. toe te dienen. Een kopbal van Swart, veruit de zwakste man in de Ajax-ploeg, die later dan ook plaats zou maken voor Krol, draaide precies langs de verkeer de kant van de paal, een kopbal van Van Dijk had net niet voldoende rich ting en kon met een spectaculaire sprong door doelman Kunz tot corner worden omgebogen en een solo van Rijnders vond zijn einde in een drie man sterke Zwitserse muur. De enige reële kans, die FC Basel in die eerste helft kreeg, kwam na ruim een half uur spelen toen Wenger een vrije trap mocht nemen en op de uiterste bene denhoek van het doel van Ajax richtte. Stuy bedwong het gevaar door een duik naar de bedreigde hoek. Opmerkelijk was de slordigheid, waarmee Ajax in de tweede helft speelde. De Zwitsers kregen zowaar en kele mogelijkheden om tot tegenacties te komen, maar dat dankten ze niet aar hun eigen spel, maar aan de dommi mistrappen van o.a. Vasovic en Huls hof. De Zwitserse doelman kreeg ook nu een aantal ware spetters te verwer ken van o.m. Mühren, Suurendonk, Rijnders en Van Dijk, maar meestal waren die van zo grote afstand afge vuurd, dat er geen werkelijk gevaar door ontstond. Keizer ondernam nog eenmaal een solo, die de schoonheids prijs verwierf, maar daarmee was de activiteit van de Amsterdamse links buiten dan ook voledig geblust. Veer tien minuten was die tweede helft oud, toen de gehele Ajax-aanhang opveerde en juichte voor een treffer. Maar Rijn ders had wel over de te ver voor zijn heiligdom staande Zwitserse doelman gemikt, maar ook over de lat. Vier mi nuten later was het toch raak toen Hulshof uit een door Keizer fraai geno men corner met een harde kopbal doel man Kupz kansloos maakte. Nog twee doelpunten scoorden de Amsterdammers, maar beide werden, terecht door de Bulgaarse arbiter Niko- lof, die voortreffelijk leidde, maar het bepaald niet moeilijk had, afgekeurd. De resterende speeltijd verliep saai en zonder enerverende momenten. Ajax bleef maar drukken op de Zwitserse verdedigingsgordel, maar het vond geen openingen meer. Enkele malen moesten Siegenthaler en Mundschin op de doel lijn Kunz assisteren, maar de score bleef bij 3-0 steken. Dat is zeer waar schijnlijk een ruim voldoende uitgangs punt voor de return, maar toch, we schreven het reeds, een veel te flauwe afspiegeling van de ware krachtsver houding. En dat verdroot talrijke sup porters zo, dat ze al vér voor het einde van de strijd op weg waren naar huis. MüNCHEN Het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1972 in München laat niets aan het toeval over. Voor de gasten van de Zomerspelen staan in München en omgeving 130.000 bedden ter beschikking. Dat is het re sultaat van een actie, die het organisa tiecomité in samenwerking met 't VVV in München heeft gevoerd. Privé-ver- huurders kregen een plaatskaart voor het stadion om een ochtend wedstrijd bij te wonen. Iedere honderdste ver huurder werd beloond met een kleine, gouden medaille en iedere duizendste met twee plaatskaarten voor de ope ningsplechtigheid. Voor de actie werden 200 assistenten ingeschakeld, die teza men 400.000 kilometer reisden. AMSTERDAM Berustend trachtten de spelers van FC Basel zich te wennen aan de gedachte, dat het Europa Cup avontuur voor hen voorby was. Trainer Benthaus daarover: „We kunnen onze ogen niet sluiten voor het feit, dat Ajax beter is. Voetbal biyft voetbal, veel is mogeiyk. Maar dat wy het redden zie ik niet meer". zyn verrassende opstel ling gedurende de gehele wedstrijd ver klaarde de trainer-speler met: „Ik heb de ploeg opgesteld, die my op dit mo ment het sterkst leek". Hij ontkende niet, dat hij door zijn aanwezigheid zijn mannen had willen inspireren en rust had willen geven door het tempo te drukken. „Want", aldus Benthaus, „dat is het wat ons fataal is geworden. We konden deze snelheid gewoon niet in ons spel leggen. Noem het nervositeit". „Ner veus", „slecht gespeeld", en „onervaren", waren ook de meningen van de spelers, die minder verantwoordelijkheid droe gen dan Benthaus. De uitblinkende Kar- li Odermatt: „Vooral de verdediging miste ervaring. Tegen dit conditioneel sterke Ajax moest dit wel een paar keer fout gaan. We hadden er dan ook wel op gerekend. Maar goed ook, want zelf hebben we echt geen kans gehad. We zijn gewoon nog niet slim genoeg". Ver dediger Siegentahler zag Ajax hoog rei ken: „Blijkbaar hebben ze de vorm te pakken. Alleen jammer, dat wij hiervan het slachtoffer moesten worden. Het is trouwens opvallend hoe wij, als wij op zeeniveau spelen, altijd lucht tekort ko men. Maar ja, de doelpunten zouden, hoe dan ook, toch wel gekomen zijn. In Basel doen we het wel beter, maar dan trekken we Ajax ook weer mee. Zo'n verschil in capaciteiten werk je niet weg". Uiteraard heerste er een opgewekte stemming in de kleedkamers van de Ajacieden. Trainer Rinus Michels, ont spannen zijn „persconferentie" gevend, stelde dat Ajax bijzonder goed had ge speeld. „Basel had, geen antwoord op onze tactiek." Een tactiek van een to taal gewijzigde opstelling. Suurendonk in de spits, bijgestaan door Mühren en Suurbier. „Het was onze kracht, dat we zelf speelden en de tegenstander niet aan de bal lieten komen". Vasovic was het volkomen met hem eens. „Dit was ge woon een wedstrijd, die we nodig had den. Het lukte allemaal vanavond. We waren veel sterker en we wonnen dan ook volkomen verdiend", aldus de sym pathieke Ajax-aanvoerder. De grote man van deze avond, Piet Keizer, zoals gewoonlijk weinig spraak zaam, was vol lof over Ruud Suuren donk. Piet had meer „Duits" voetbal verwacht. Harder. Suurbier vond het een grote verdienste van Ajax, dat het zich niet had laten verleiden tot het spel van Basel. „In de rust hadden we afgesproken, dat 30 voldoende moest zijn", zei de lange Barry Hulshoff, maker van het derde doelpunt. „Het gaf mij een enor me voldoening, dat juist ik dit doel punt mocht maken". Rode SterUt Arad 30 Carl ZeissSporting Lissabon 21 WaterfordCeltic 07 CagliariAtletico Madrid 21 Borussia Mönchengladbach FC Everton 11 Standard LuikLegia Warschau... 10 PanathinaikosSlovan Bratislava 30 HonvedManchester City 01 BenficaVorwarts Berlin 20 Real MadridWacker Innsbruck... 01 Goeztepe IzmirGornik Zabrze Cardiff CityFC Nantes FC BruggeFC Zürich CSKA Sofia—Chelsea 0—1 5—1 2—0 0—1 AB Kopenhagen-SC Anderlecht L3 Sturm GrazArsenal 10 Leeds UnitedDynamo Dresden 10 Hertha BSCSpartak Trnava 10 LiverpoolDynamo Boekarest 30 Newcastle UnitedPCSI Dozsa 20 Sparta PraagDundee United 31 Dynamo Zagreb-Hamburger SV 40 Victoria SetubalHadjuk Split 20 sport Van vreugde stak Barry Hulshof, geknield in het gras, de armen omhoog toen hij Ajax' derde doelpunt fabriceerde. Ruud Suurendonk is al op weg voor een felicitatiebezoek, terwijl doelman Kunz triest naar zijn doel loopt. Piet Keizer was, vooral in de eerste helft, de schrik en wanhoop van de Zwitserse verdediging. Ook hier veroorzaakt hij (tweede van rechts) een panieksituatie in de defensie van FC Basel. EINDHOVEN Het kan vreemd lopen in voetbal. Dat werd woensdag avond in het PSV-stadion van Eindho ven. waar de sfeer in de slotfase de kil te van de avond verdrong, weer eens bewezen. Halverwege de tweede helft van de ontmoeting met Steaua Boeka rest maakte coach Linder zich terecht ernstige zorgen over de schot vaardig heid van zijn ploeg in de eerste wed strijd van de tweede ronde voor het Europa Cup-toernooi van bekerhou ders. Nog geen 25 minuten later was PSV met een verrassend hoge 40 ze ge een vrijwel zekere deelnemer aan EINDHOVEN „Zo'n uitslag had ik natuurlijk niet verwacht". PSV-trainer Kurt Linder sprak die woorden kalm uit. „Zelfs de grootste optimist had zo'n resultaat niet kunnen voorspellen", sprak hij. „Het is teveel. Toch is Steaua mij niet tegengevallen. Het is een tech nisch goede ploeg, dat bleek wel in het eerste half uur". Linder wilde nog niet op de tweede wedstrijd, die op 4 no vember in het Stadion van de 23ste Au gustus in Boekarest wordt gespeeld, vooruit lopen". Hij bekende nog, dat het spel van Willy van der Kuylen hem aangenaam had verrast. „Zoals in de laatste 20 mi nuten heb ik hem nog nooit gezien. Hij is enorm vooruitgegaan. Maar als ik Van der Kuylen noem, moet ik iedereen noemen". De blonde Deen Bengt Schmidt Han sen was verbaasd over de vrijheid dit hij had genoten. „Vooral in de tweede helft, toen de Roemenen het tempo nie nieer konden bijbenen. Toch moet ik zeggen, dat Steaua een uitstekend ploeg heeft. Beter dan Gottwaldov Pleun Strik vond, dat de instellin voor de wedstrijd goed was gewees, „We waren gewaarschuwd en hebbe. geen overdreven risico's genomen Strik was zeer voorzichtig in zijn uitla tingen over ene zekere plaats" in dt kwartfinales. „Ik herinner me, da Spartak Praag ook eens thuis met 4-1 van Partisan Belgrado won. In Zuid Slavië werd het toen 5-0 voor Partisan. De Zuidslaviër Radovic vroeg zich ai „Wie is degene, die schreef, dat we nie in de tweede ronde konden komen, o zouden komen?". En vervolgens wa. rustiger: „In het begin waren we wa gespannen. Ik vond Steaua toen de bes te club waar ik ooit tegen gespeeld heb Na het eerste doelpunt ging het gemak keiijker". Trainer Steven Kovaci van Steaua was danig teleurgesteld: „Het tempo heeft ons verrast. Dat was de belang rijkste factor. Verder moet ik zeggen, dat 5, 6 spelers van ons nog helemaal geen ervaring hebgen. In Boekarest gaat het vast en zeker beter, maar vier Nog maar net was Johan Devrindt in hel veld, of hij produceerde de tweede treffer voor PSV. doelpunten overbruggen..." Kovaci wil de geen uitblinkende PSV-er noemen. „Alleen jullie doelman was slecht", zei hij schertsend, „want die heeft hele maal geen bal gehad". Scheidsrechter Schulenburg (West- Duitsland) was tijdens de wedstrijd nogal actief geweest met zijn opschrijf boekje. Achtereenvolgens noteerde hij de nummers van Van der Dungen, Vigu en Iordanescu. Na afloop verduidelijkte hij: „Officiële waarschuwing? Niets daarvan heren. Ik wilde de gemoederen alleen wat sussen". de halve-finales van het toernooi in de Europa Cup II. Een zege overigens, die niet alleen aan eigen kunnen te dan ken was, maar zeker ook in een voor name mate aan het falen van de Roe meense verdediging in de slotfase. Kurt Linder had het ai voorzichtig gezegd. „De verdediging van Steaua moet ons mogelijkheden geven", stelde de coach van PSV vast nadat hij in Boekarest zijn toekomstige tegenstan der aan het werk had gezien. Zijn voorspelling kwam uit. al duurde het woensdagavond in het volgepakte PSV-stadion tot ver in de tweede helft, voordat PSV in feite zijn plaats in de kwarteindstrijden van het toernooi vei lig stelde. Drie late doelpunten maak ten. dat Steaua, waarvan de defensie volkomen werd overspeeld, met een 40 nederlaag voor een vrijwel hopelo ze taak werd gesteld. Het tempo besliste de ontmoeting in feite. Coach Kovaci gaf het na afloop onomwonden toe, dat PSV hem volko men had verrast. Slechts in de eerste helft moesten de Eindhovenaren het initiatief aan de verrassend aanvallend spelende Roemenen laten. Op zich niet zo vreemd. „Je kan nu eenmaal niet al te veel risico's nemen", was het com mentaar van coach Linder op de speel wijze in de eerste fase van de ontmoe ting. Een minder positief punt is, dat het tot lang na de rust duurde, voordat PSV de ontmoeting kon beslissen. Feil loos speelde de ploeg toen allerminst. Er werd slecht geplaatst en bij herha ling vielen er gaten. Uiteindelijk lever de de temposlag toch nog drie treffers op, die de geestdriftige Eindhovense aanhangers buiten zichzelf van vreugde maakten. En niet ten onrechte. Immers, in een wedstrijd voor een Europa Cup telt niet het spel, maar tellen louter de treffers. Een voortreffelijke pass bracht Pan- tea na een klein half uur vrij voor Van Beveren. De uitlopende international bracht nog juist redding. Vergeefs trachtte PSV de slag op het middenveld te winnen, waar Dimitriu en Merauta zeer sterk speelden. Toch zou PSV de leiding nemen. Van der Kuijlen stelde na 31 minuten Mulders in het bezit van de bal en met een strak schot passeerde Wietse Veenstwa vervolgens doelman Suciu. PSV, furieus aangemoedigd door de vol gepakte tribunes, ging door. Steaua wankelde. De defensie scheen in de ban van de paniek te raken. Dat bleek dui delijk toen Ciugarin van veraf bijzon der onzuiver terugspeelde, waardoor Suciu PSV een onnodige hoekschop moest toestaan. Een volledig herstel van de Nederlandse bekerhouder, die bezit nam van het middenveld, volgde. Met afstandsschoten poogden Van der Kuijlen en Veenstra de score te verho gen. De Eindhovenaren ontsnapten aan een groot gevaar, toen in het zicht van het rustsignaal Van Beveren op het Bengt Schmidt Hansen omarmde Wietse Veenstra, toen deze PSV's eerste doelpunt had gescoord. gladde veld weggleed en Pantea meteen zijn voorzet van de vleugel lanceerde. Te veel tijd had Jordanescu echter no dig, om de bal onder controle te krij gen. Met snelle aanvallen ging PSV na de rust door. De onnauwkeurigheid, waarmee werd geschoten, bracht een geladen legioen steeds weer tot wan hoop. Mulders' schot, uit vrije positie afgevuurd, trof de batterij fotografen naast het doel. Even later had de PSV-er bij succes, nadat hij een schot van Hiddink van richting veranderde, wat doelman Suciu tot een katachtige reactie dwong. De strijd werd harder en harder. Eerst kwam Van der Dun gen in het boekje van arbiter Schulen- berg en daarna de zeer felle vleugel verdediger Vigu. De tijd ging dringen. Tegen de beweeglijke, atletische Roe menen zou een 10 zege immers beslist te weinig zijn om op 4 november in Boekarest de plaats in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars veilig te stellen. In Johan Devrindt. na 20 minuten vervanger van Hiddink, kreeg coach Kurt Linder echter een geducht wapen. De eerste bal, die de Belg kreeg toege speeld, leverde de zo begeerde tweede treffer op. Een doelpunt, dat overigens voor een belangrijk deel op naam van Willy van der Kuijlen moet worden ge schreven. Zijn voorzet van de rechter vleugel gaf de Belg, die op nog geen meter van de doellijn stond, een unieke kans. Een simpel tikje met het hoofd was in de 23e minuut voldoende voor langdurige golven van geestdrift in de kille herfstavond (20). Het zou niet de enige dekkingsfout blijken, die Steaua noodlottig werd. Nog geen minuut later tastten de Roemeense verdedigers vol komen mis op een, eveneens verre, voorzet van rechts van Schmidt Han sen. De vrijstaande Mulders passeerde met een harde kopstoot de ontredderde Suciu (30). Een verrassend snel genomen vrije chop van Willy van der Kuijlen maak te in de 40e minuut, dat PSV de eerste wedstrijd met een vertrouwenwekken de voorsprong van vier doelpunten kon afsluiten. Voor de Roemeense verdedi gers de kans kregen in te grijpen had Devrindt de bal al achter de Roemeen se doelman geknald: 40. De zorgvul dig bewaarde vuurpijlen gingen einde lijk de lucht in. Voor de aanhang var PSV was het duidelijk: Steaua zou nie' de laatste tegenstander van de Eindho venaren zijn in de tiende editie van hf Europa Cup-toernooi der bekerhouders V

De Vallei | 1970 | | pagina 15