Veenendaals dagblad Vliegtuig met VS-generaals spoorloos Buiten Amerikaan krijgt Nobelprijs - vrede VAKCENTRALES LATEN LEDEN URGENTIES VASTSTELLEN Zware sneeuwval m Joegoslavië klapstuk op een andere maniei Ondanks maatregelen wordt Rijn vuiler Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei URGENTIEPROGRAM KVP, AR, CHU Politie denkt dat vermoorde niet Krini was Pierre I .aporie werd gewurgd Arnhems kind overleeft 17 aspirientjes Nederlander voor storten van olie in haven beboet JAARLIJKS HALF PROCENT BELASTINGVERHOGING Guerrillaleider in Bolivia aangehouden Actieprogramma met alternatieven Wapenvondst Lijkschouwer: Bomaanslag op consulaat Een goed stuk vlees hoort erbij VIJFTIG WATERLEIDINGBEDRIJVEN: GEDWONGEN LANDING IN RUSLAND NIET UITGESLOTEN GEACHT Wildcensus 2 DÉN HAAG - De drie confessionele partijen KVP, ARP en CHU, vinden dat in ons land de inkomens- en vermo gensverhoudingen „nog vatbaar zijn voor ernstige kri tiek". In de komende kabinetsperiode zal het gehele overheidsbeleid dan ook mede gericht moeten zijn op het verkrijgen van meer rechtvaardige inkomens- en vermo gensverhoudingen. PORNOGRAFIE De man van de „Groene revolutie ONDERWIJS De moord in Frankfurt BRAND OP SCHIP PLAN ÉÉN lekker eten tips Afnemend buiig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tele/. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 22 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 247 „De achttien" willen betere vermogensspreiding Veringa ANKARA Een Amerikaans leger vliegtuig wordt boven Turkije vermist. Aan boord bevinden zich onder meer de Amerikaanse generaals Scherer en McWarrie. Het toestel een U-8 Beechcraft Is woensdagmorgen om half negen Ne derlandse tijd opgestegen van het vliegveld van Erzurun, dicht bij de Turks-Russische grens, en had een uur later in Kars moeten landen. In bepaalde kringen in de Turkse hoofdstad veronderstelt men dat het toestel een gedwongen landing in de Sovjet-Unie heeft moeten maken. Ge neraal Scherer is hoofd van de Ameri kaanse militair hulpmissie in Turkije. Generaal McWarrie is commandant van Ai Amerikaanse grondtroepen in dat ARNHEM Het driejarige Arnhem se jongetje Jantje van A., die gister nacht zeventien asperientjes heeft ge geten, is weer kerngezond. Dat heeft hij te danken aan de tegen woordigheid van geest van zijn moeder, die onmiddellijk het hoofdbureau van politie belde toen ze zag dat het asperi- nebuisje leeg was. De driejarige werd per ijltransport naar een ziekenhuis gereden, waar zijn maag werd leeggepompt. Een uur later kon Jantje weer naar huis. -"IVfen pleegt de populatie van het edelhert tweemaal vast te stel len of zoveel \doenlijk te benade ren in de maand april. De jacht op kalveren is n.l. in maart nog open, ja zelfs in de erop volgende maand vindt er soms enig afschot plaats. Voorts vallen in mei de fa miliegroepen uiteen, de dieren ko men in april nog geregeld op het voer en ten slotte zijn de dagen al weer zo lang, dat het wild ruim vóór zonsondergang kan uitwisse len. Ten slotte moet dan maar als nadeel voor lief worden genomen, dat de herten zich slechts indivi dueel herkenbaar vertonen wegens het beginstadium der gewei-ontwik keling in de loop van april. Overi gens lieten de dieren zich, mis schien door een minder goede li chamelijke conditie het gevolg van een langdurige winter en een laat voorjaar beter zien dan in 1969. Men moet bij dit werk op allerlei zaken letten, om op het toenemen van de grootte der roe dels bij het vallen van de avond. Heeft men eerder een kleine groep genoteerd, dan is het denkbaar, dat zij zich op een later uur tot groter eenheid aansluit, zodat er dubbeltelling dreigt. De gemiddel de roedelgrootte wisselt van 4.3 (18-18.30) tot 7.1 (19.30-20). Zo die nen de waarnemers op van alles bedacht te wezen, b.v. ook op het uiteenvallen van een groot gezel schap in kleine groepjes. De conclusie van het Rijksinsti tuut v. Natuurbeheer luidt, dat glo baal genomen, de inventarisering van 1970 vrij goed overeenkomt met die van 1969, doch afdalend in bijzonderheden vinden Eijgen- raam en zijn helpers nochtans niet onaanzienlijke verschillen, n.l. een tekort van 17 hinden (9.8 bij een overschot van 17 herten (7,6%), 21 smaldieren (32.8 en 11 kal veren (7,6 22-10-'70 A. B. WIGMAN land. De beide generaals werden ver gezeld door een Turkse officier. In Washington wijst met 'op berichten in de Russische pers van de laatste da gen, volgens welke er verband zou be staan tussen het kapen van een Russi sche passagiersvliegtuig naar Turkije en de activiteit van de Amerikaanse spionagediensten in dat land. Volgens de „Prawda" zouden agenten van de Amerikaanse geheime dienst in Turkije aangekomen zijn om de uitlevering van de beide Russische vliegtuigkapers te verhinderen. VANCOUVER (Canada) De kapi tein van het Nederlandse schip Utrecht is door een provinciale rechtbank te Vancouver tot een boete van 1000 dol lar veroordeeld, nadat hij bekend had olie te hebben gestort in de haven van Vancouver. De kapitein van een schip, in dit ge val G. H. B. van Hoogen, wordt voor een dergelijke handeling verantwoorde lijk gesteld. De klacht was ingediend door een scheepvaartinspecteur die verklaarde, dat het schip olie of een olieachtig mengsel in de haven had gestort toen het daar vorige week donderdag afge meerd lag. Dat staat in het woensdag verschenen rapport van de stuurgroep uit de drie confessionele partijen. Deze stuurgroep had de opdracht tot het samenstellen van een gemeenschappelijk urgentieprogram voor de drie partijen. KVP, ARP en CHU willen in de vol gende kabinetsperiode: 0 de bouw van twee- a drieduizend huizen meer per jaar; Een geleidelijke verlaging van het aantal leerlingen per klas; een tienjarenplan voor sport en re creatie; uitbreiding van de wet op arbeids ongeschiktheid tot een volksverze kering met een bodemvoorziening voor zelfstandigen; gerichte sociale maatregelen als het laagste tarief van de btw om hoog gaat; 0 geleidelijke beëindiging van de kin derbijslag voor het eerste kind; verdubbeling van de ontwikke lingshulp in vier jaar tijds; het toewerken naar een welvaarts- vast pensioen van zeventig procent van het laatst genoten inkomen. De samenstellers van het urgentie programma, onder wie de lijsttrekkers Veringa, Biesheuvel en Udink, vinden dat voor de verwezenlijking van hun programma de belastingen per jaar met een half procent omhoog mogert. De drie samenwerkende partijen blij ven uitgaan van een politiek die is geïnspireerd door het Bijbels evangelie. Ze geven de overheid (in alfabetische volgorde) negen taken die voorrang verdienen: herziening van het basison derwijs, het bejaardenbeleid, het defen siebeleid, aandacht voor,de kleine zelf standigen, krotopruiming, bevordering van de milieuhygiëne, opvoering van de ontwikkelingshulp, het regionale beleid, maatregelen ten behoeve van de wer kende jeugd. Aan de toenemende vervuiling van lucht, water en bodem moet een halt worden toegeroepen. Grotere activiteit is nodig bij het opsporen van sterk om zich heen grijpende welvaartsziekten, als hart- en vaatziekten en ook kanker. Abortus provocatus is volgens de christelijke politici in beginsel aan- 99 LA PAZ De leider van de gueril- la-operaties in Bolivia is gevangen ge nomen. Generaal Luis Reque Teran, opperbevelhebber van het leger, zei dat Oswaldo Peredo, die drie maanden ge leden de guerilla-campagne begon, gevangen werd genomen en dat vier rebellen waren gedood. De resterende guerilla-strijders leveren thans in de noordoostelijke oerwouden van het land een wanhopige strijd tegen de troepen. OSLO De Nobelprijs-1970 voor de vrede is toegekend aan de Amerikaan van Noorse afkomst dr. Norman Bor- iaug. Hij is sedert 1966 verbonden aan het internationale centrum ter verbete ring van mais en tarwe in Mexico-Stad. Dr. Borlaug is 56 jaar. De prijs is 280.000 gulden groot. Hij wordt Borlaug 10 december uitgereikt op het jaarlijkse Nobel-festival in Oslo. Het is de vijftiende Amerikaan die de vredesprijs ontvangt. Het laatst is de prijs in 1964 toegekend aan Martin Lu ther King. De land- en bosbouwkundige Norman Ernest Borlaug heeft bijgedragen aan het ontwikkelen van beter graan door middel van de zogenaamde groene re volutie". Deze „revolutie" heeft de graan-opbrengst verveelvoudigd in Mexico, Pakistan, India en andere lan den. vardbaar, wanneer naar medisch- sociaal inzicht het lichamelijk en gees telijk welzijn van de moeder ernstig wordt bedreigd. Grotere vrijmoedigheid op het gebied van de seksualiteit mag, maar onmenselijke en sadistische por nografie hoort in de verbodssfeer te blijven. De overheid moet ook optreden tegen het nadrukkelijk opdringen van pornografie. Gepleit wordt voor meer weten schappelijk onderzoek en betere voor lichting, stichting van speciale klinie ken voor verslaafden en een strenge bestraffing van handelaren in drugs. Onderwijswensen: verplaatsing van de „beslissende" schoolkeuze van de twaalfjarige naar de vijftienjarige leef tijd, geleidelijke invoering van een ge deeltelijke leer- en vormingsplicht voor werkende jeugd van vijftien, zestien en zeventien jaar. een stelsel van rente dragende studieleningen voor alle stu derenden boven de achttien jaar. (Zie ook paf>. 7) ft 'U BONN De gewurgde man die dins dag in een hotelkamer in Frankfurt werd gevonden is mogelijk niet de voormalige Algerijnse minister van buitenlandse zaken Bekacem Krim als eerder werd verondersteld. De West- duitse federale recherche heeft dit gis teravond bekend gemaakt. De politie probeert nu vingerafdruk ken van Krim te verkrijgen om deze met die van het lijk te kunnen verge lijken. Ook is men er tot nu toe niet ingeslaagd iemand te vinden die de do de kan identificeren. De officier van justitie in Frankrijk heeft verklaard, dat uit het onderzoek in een laboratorium in Frankrijk is ge bleken dat de vermoorde man tussen de 35 en 40 jaar oud was en meer dan tien jaar jonger dan Krim. Overigens zoekt de politie nog inten sief naar een Algerijn en twee Marok kanen, die vlak na de moord onder ver dachte omstandigheden het hotel heb ben verlaten. AUCKLAND Aan boord van het 26.315 ton metende passagiersschip „Australis" is donderdag tussen Nieuw-Zeeland en de Fiji-Eilanden brand uitgebroken. In ongeveer een uur was men het vuur, dat woedde in de kombuis, mees ter. Volgens de maatschappij Chandris Lines in Auckland heeft niemand letsel opgelopen UTRECHT De drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV, hebben vandaag hun nieuwe gezamenlijke actieprogramma gepubliceerd. Ze noemen daarin een groot aantal wensen. Vervulling daarvan, stellen ze zelf, zou in 1975 ongeveer 5'/2 miljard gulden kosten. Omdat er nauwelijks kans is dat dat geld er komt, hebben de centrales drie keuzepaketten opgesteld, waarin ze aangeven in welke mate bij uitvoering van elk daarvan in de periode 1971-1975 de belasting jaarlijks zou moeten worden verhoogd en hoeveel de stijging van het reële, vrij besteedbare loon daardoor achter zou blijven bij de geraamde 3 a 3,5 procent per jaar. De bedoeling is dat de leden in het land zelf aangeven waar de gelden vandaan moeten komen voor een ver betering van de voorzieningen op het terrein van de woningbouw, het onder wijs, de recreatie, de ontwikkelingshulp enzovoorts. Daarbij gaat het om de vraag: meer collectieve voorzieningen of meer particuliere bestedingen. Globaal hebben de vakcentrales de volgende lijst opgesteld van hun wen sen met de kosten daarvan in 1975: vergroting woningwetbouw en overige gesubsidieerde woningbouw met ieder 7500 woningen 750 miljoen, ver groting ontwikkelingshulp tot 1,5 pro cent van het netto-nationale in komen 675 miljoen, 20 inplaats van 10 procent minder leerlingen per klas op de kleuterscholen en bij het basison derwijs 650 miljoen, extra verhoging van het aantal leerlingen bij het voort gezet en wetenschappelijk onderwijs met 2.5 procent per jaar 1100 miljoen, partiële leerplicht voor jongeren tot en met achttien jaar 500 miljoen, verho ging van de wedde van dienstplichtin- gen 180 miljoen, uitbreiding van de voorzieningen op het gebied van sport, recreatie en cultuur 300 miljoen en optrekking van de belastingvrije voet (voor gehuwden met twee kinderen tot het minimumloon) 300 miljoen- VILLACH Aan de Joegoslavische kant van de Wurzenpas, tussen Joego slavië en Oostenrijk heeft een onge kend zware sneeuwval het verkeer lamgelegd. Een dikke sneeuwlaag be dekte de weg en maakte het passeren vrijwel onmogelijk. TILBURG Tijdens een huiszoeking woensdagavond in de woning van een particuliere wapenverzamelaar in Til burg heeft de politie zeven karabijnen, zes pistolen en twee vrijwel complete mitrailleurbanden in beslag genomen. Voor de drie keuzemogelijkheden gaan de vakcentrales uit van een jaar lijkse vergroting van de belastingdruk met 0,6 procent (meeropbrengst 3700 miljoen), 0,45 procent 2500 miljoen) of 0,3 procent 1400 miljoen). In het eerste geval zou de overheid in 1975 dus kunnen beschikken over 3,7 miljard extra voor het financieren van een aantal belangrijke wensen. (Zie ook pag. 7) MONTREAL De lijkschouwing heeft uitgewezen dat Pierre Laporte de ontvoerde minister van Arbeid van Quebec, is gewurgd. Waarschijnlijk is dat gebeurd met het kettinkje van het kruis dat hij om de hals droeg. De wonden die het slachtoffer had aan de linkerpols, de rechterhand en de borst waren vrij oppervlakkig en kun nen de dood niet hebben veroorzaakt, aldus de lijkschouwer. Hij heeft in 'zijn rapport geen melding gemaakt van schotwonden. Volgens de politie was Laporte in het hoofd geschoten. Bij de speurtocht naar de ontvoerder van Laporte en James Cross, de Britse handelsattaché in Montreal, heeft de politie twee mannen gearresteerd in de buitenwijk St. Leonard. De politie wil de nog geen bijzonderheden verstrek ken. President Pompidou van Frankrijk heeft gisteren de moord op Laporte en de ontvoering van Cross krachtig ver oordeeld. Tegelijkertijd sprak hij zijn ongerustheid uit over het effect van de ze ernstige gebeurtenissen op de zes miljoen Franssprekende Canadezen, van wie tachtig procent in de provincie Quebec woont. De Franse president, wiens voorganger De Gaulle zijn sym pathie voor de naar afscheiding van de rest van Canada strevende Quebecois niet onder stoelen of banken stak, hield zich er echter verre van de separatisten aan te moedigen. MELBOURNE De politie heeft een deel van een van Melbourne's wijken afgezet, terwijl een op scherp gestelde bom in het Zuidslavische consulaat on schadelijk werd gemaakt. Alle bewoners binnen het afgezette deel moesten hun huizen verlaten en de straat, waaraan het consulaat is gele gen, Lisson Grove, werd hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Het was de tweede bom die in het consulaat werd neergelegd. De eerste bom ontplofte woensdag en verwoestte vrijwel alle kamers in het stevig ge bouwd tweeverdiepingshuis. 3I1N31U3AQV Snij de klapstuk in flinke dobbelstenen.Deze braden en bruine jus maken. Voeg er de peen en uien bij. Geheel laten gaar sudderen. Serveer de aardappelpuree apart, 't Lijkt op hutspot, maar het is net even anders en geweldig lekker. Een koningsmaal! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG Circa vijftig Rijnwa terleidingbedrijven uit Nederland, Duitsland en Zwitserland die onge veer 20 miljoen mensen dagelijks van drinkwater voorzien hebben van morgen een communiqué uitgegeven, waarin zij hun verontrusting uitspre ken over het trage tempi, bij de strijd om een schone Rijn, hoewel reeds en kele goede maatregelen zijn genomen. Volgens de bedrijven blijkt uit de gege vens over 1969, maar ook uit die van de afgelopen maanden van 1970, dat er he lemaal geen verbetering ten aanzien van de verontreiniging van de Rijn is opgetreden. De vijftig waterleidingbedrijven, wier vertegenwoordigers vandaag en morgen in Zürich bijeenkomen om over deze kwestie te spreken, achten thans de maat vol. De verbeteringen van de Rijnwater kwaliteit worden nog geenszins beves tigd door de metingen. Gebleken is, dat de zoutbelasting nog niet geringer is geworden, de organische verontreini gingen nemen niet af, de smaakbezwa- ren blijven bestaan, de verontreinigin gen nemen niet af, de smaakbezwaren blijven bestaan, de verontreiniging voor vergiften en zware metalen vertonen een stijgende tendens, het zuurstofge halte daalt, hetgeen tot periodiek optre dende vissterfte leidt en het aantal ca lamiteiten op de Rijn, waarbij gevaar lijke stoffen in de rivier terecht komen, baren voortdurend zorgen, zo wordt in het communiqué opgemerkt. „Wanneer men ermee doorgaat om in steeds stijgende mate een beroep te doen op het bijzonder grote zelfreini gende vermogen van de Rijn, kan reeds binnen afzienbare tijd een zodanige verontreiniging "an de Rijn en zijn zij rivieren optreden, dat de waterleiding bedrijven ook met verder verbeterde zuiveringsinstallaties er niet meer in zullen slagen betrouwbaar drinkwater te leveren", aldus de drinkwaterbedrij ven. De vijftig Rijnwaterleidingbedrijven verwachten slechts dan daadwerkelijke resultaten in de strijd om een schone Rijn, wanneer de Rijnoeverstaten Zwit serland, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg en Nederland hebben be sloten op elkaar afgestemde maatrege len te nemen voor een snelle verbete ring van de kwaliteit van het Rijnwater, er. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Vannacht in de kustprovincies nog hier en dar een bui. Morgen overdag overwegend droog met opklaringen. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. In het binnenland plaatselijk nacht vorst, overigens dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. Morgen: zon op 7.18 uur, onder 17.30 uur; maan onder 15.23 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1