Han en Kee de Rots verdienden schrale kost met „sprik" „Wij willen geen subsidie of geld uit fonds..." Eigen gebouwtje blijft de wens Drumband Rhenen wording in Raadzaal Sloven en tobben Slootjeslingeren boven en zwemmen in de Grift gewond Huisdieren kwijt en gevonden Weer ongeluk in gladde bocht van Nieuwe weg Schaaknieuws Bromfietser Weer draw voor dammers Sprik Kopje onder Uit de oude doos door Rik Valkenburg „Nakend" Auto's botsen in Renswoude Hearing over buitengebied Scherpenzeel Raad vergadert Laimböck handschoenende mooiste VAN DEN BOSCH GELD, GELD GEBOUW RESULTATEN Burgerli|ke Stand VEENENDAAL De Edese brom fietser G. v. R. raakte dinsdagavond ge wond toen hij op de Kerkewijk bij de Brugkerk tegen een verkeerspaal reed, en kwam te vallen. Hij passeerde op het rijwielpad eerst twee fietsers. Hij liep vermoedelijk een lichte hersen schudding op. Speciaalzaak in lederwaren HOOGSTRAAT 4-6 - VEENENDAAL - TELEFOON 11529 LEERSUM Het nieuwe gedeelte van het Leersumse raadhuis is nog het toneel van noeste arbeid. Op 11 december moet het geopend worden, nadat er ongeveer een jaar aan gewerkt is. Het is de bedoeling dat Leersum een smaakvol ingerichte raadzaal krijgt. Het plafond zal bestaan uit schroot jes, de wanden uit zogeheten struc tuurpleister, en de glaspartijen worden omlijst met natuursteen. De grond wordt belegd met donkere, hoogpolige vloerbedekking. De meubilering wordt uitgevoerd in palissanderhout, met bei ge lederen bekleding. Het nieuwe ge deelte biedt voorts een archiefkel der en ruimte voor de civiele verdedi ging. In de hal zal een receptioniste werkzaam zijn. In het „oude" deel van het raadhuis is ook het een en ander verbouwd. Beneden is een nieuwe com missiekamer gecreërd, en op de verdie ping een kamer voor de sociaal werk ster, en een wethouderskamer. Het nieuwe raadhuis wordt officieel ge opend door de echtgenote van de Com missaris van de Koningin in de provin cie Utrecht, mevrouw Verdam. DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 Wat de sociale voorzieningen betreft heeft de „goeie aauwe ted" geen beste naam .Vooral de weduwen en wezen hadden het zuinig. Waarschijnlijk was de oude Joodse wetgeving, duizenden jaren geleden, voor deze bevolkingsgroep beter dan die van een halve eeuw geleden in ons land. Bittere armoede werd er vaak door deze mensen geleden. Ze werden verwezen naar het burgerlijk armbestuur of naar de diaconie. Experts in zuinigheid zwaaiden daar vaak de scepter. Ze slaagden er in te berekenen, dat je van 1,75 in de week kon rondkomen. Helaas misten de „begunstig den" meestal dit vernuft, met het gevolg dat het hongerlijden geblazen was of een karwei aanpakken dat in vele gevallen te zwaar was voor de betrok kenen. ls de sociale hulpverlening tegen woordig misschien in enkele geval len wat te vlot, zodat men maar al te gemakkelijk zich financieel laat bedienen, hoewel er mogelijkheden zijn, redelijkerwijs zelf de handen uit de mouwen te steken, vroeger was precies het tegenovergestelde. Er is wat afgesloofd en getobd door eenzaam achtergeblven wedu wen, die soms van alles aanplakten (in alle eer en deugd uiteraard) om nog enigszins aan de kost te komen, om zelf en het kroost in leven te blijven. Hetzelfde gold ook voor al leenstaande vrouwen. Een bejaarde Veenendaler: „Als je in de oude tijd door het Veen liep, kon je in verschillende jaargetijden dezelfde ontmoetingen hebben, na melijk met twee vrouwen, zwoegend achter een zware kruiwagen met daarop een paar grote, volgeladen zakken „sprik". Sprik was een mengsel van een soort storing, biezen en stengels of jonge takjes. Alles wat maar kon dienen als vloerbedekking voor het varkenshok, of ook wel, in gedroog de vorm, voor het aanmaken van de kachel. De ene vrouw noemden we Han, de andere Kee de Rots. Hoe hun eigenlijke namen waren weet ik niet eens. Deze vrouwen probeerden hun kost te verdienen door dit sprik aan de man (of vrouw) te brengen, uiter aard ook al weer voor een heel zacht prijsje, zodat ze heel wat sprik moesten aanvoeren om aan de kost te komen. Van de schooljeugd zullen ze ook weinig steun ondervonden hebben. Ik geloof dat dat vroeger minder aangeleerd werd dan nu. Wij, schooljongens, hadden vroe ger ook zoveel om handen. Overal lokte avontuur en spel. Zo herinner ik me nog als de dag van gister dat je hier in de Zandstraat zo heerlijk „slootje slingeren" kon. Aan de kant stonden namelijk een aantal wilgen, die soms flinke, taaie takken droe gen. Daar kon je je zo heerlijk met beide handen aan vastgrijpen om dan, na je flink afgezet te hebben, koninklijk over de Grift te zweven, om dan op het juiste moment los te laten, en precies aan de overkant te recht te komen. Daar was natuurlijk wel enig in zicht en behendigheid voor vereist. Het laat zich namelijk raden dat heel wat kwajongens niet aan de overzijde aankwamen, maar midden in de sloot plonsten, tot groot onge rief van moeder, die je al zag aan komen, heel onder de modder. Tja, de sloot, dat was vroeger je leven. We liepen er meer in dan er naast. Je trok je lange zwarte kousen uit en stapte in de klompen. Op deze wijze, die we altijd „baoien" noemden, kon je van de ene ondiepe plek naar de andere ko men en liep je een heel eind door de Grift, totdat... ja, totdat ook dit weer misliep. Een verkeerde stap, een duw van je maat, een paaltje waarover je struikelde en hoep, daar ging je dan weer kopje onder. Ook werd er hier en daar in de Zandstraat, bij hoog en helder wa ter, wel eens gezwommen. Roets, de kleren uit en je was gereed voor een koele duik tussen de bloedzuigers en waterratten. Een zwembroekje was niiet nodig. Zo weet ik nog wel dat we 's zo mers (die waren toen veel beter dan nu vind ik) hele vakantiedagen doorbrachten in de buurt van De Berg op de stroingvelden en tussen de slootjes. De hele dag liepen we er „nakend" (we waren toen een jaar .of tien). We hadden er de grootste pret en konden daar heerlijk zonne baden, ravotten en zwemmen. VEENENDAAL Bij de Veenen- daalse politie is op 16 oktober een ham ster bezorgd die elders in de gemeente werd gevonden. Op 18 oktober werd aangifte gedaan van het kwijtraken van een bruingrijze poes met een geel halsbandje. Bij „De Hof van Ede" te Ede (tel. 08380-12705) zijn twee honden onderdak gebracht, die hun baasje kwijt zijn. Het zijn een drachtige bastaard-pincher met flap-oortjes, en een 1 jaar oude zwarte hond met witte bef van 35 cen timeter. Het dier is aangereden. Bij „De Hazenberg" te Amerongen (tel. 03434-1584) is een in Leersum aan getroffen zwart-gele Duitse herder (teef) gebracht, evenals een gekruiste poedel van drie maanden met zwart krulhaar en lange staart uit Wijk bij Duurstede. Ook is er een gekruiste fox, driekleurig met bruin-zwarte vlek aan de rechter elleboog. Eén jaar oud, mist een snijtand. RENSWOUDE Op het kruispunt Barneveldsestraat-Oude Holleweg in Renswoude kwamen dinsdagavond twee personenauto's in botsing. Het gebeurde toen de ene auto komende uit de Oude Holleweg de Dorpstraat wilde overste ken om linksaf te slaan. Uit de richting Scherpenzeel naderde de tweede auto. In een poging om de voorgesorteerde wagen te passeren, kwam hij ermee ln botsing. De bestuurder daarvan werd naar buiten geslingerd, maar kwam evenals de ander met de schrik vrij. De materiële schade was aanzienlijk. RHENEN Wellicht zullen er in de Cunerastad nog enkele verenigingen meer zijn die zichzelf geheel bedruipen. In elk geval is dat de bijzonder dure vereniging „Drumband Rhenen". Het is een groep van 180 leden, waarvan er 35 actief „in de band" .staan. Zij hou den er met z'n allen een mentaliteit op na, die menigeen zal aanspreken. „Wij willen onze vereniging op poten hou den zonder subsidie of bijdrage uit een of ander fonds. Dan blijven we ook baas in eigen huis". Dat is maar niet zo een holle frase van bestuur en leden. Dat blijkt tijdens een gesprek in hotel „De Koning van Denemarken", waar bestuur én de gloednieuwe instructeur aanwezig zijn om op hun gemak eens wat meer uit de doeken te doen over de Rhenénse Drumband, waarvan feitelijk nog maar zo weinigen iets weten en die toch laatst nog in Amsterdam maar liefst verscheidene eerste prijzen weghaalde tijdens een concours. ADVERTENTIE „Zeven mensen hebben in 1958 de drumband opgericht", legt voorzitter Van Ommeren uit. „Van die zeven zajn er bij het huidige korps nog drie over. Dat zijn de heren J. van Zetten, G, van Druten en ikzelf. Die zeven zijn des tijds naar de burgemeester gestapt om zijn medewerking in te roepen en toen zijn we op pad gegaan. Want begrijp goed, we hadden letterlijk niets. Zelfs geen leden! Maar in zeer korte tijd waren de ze ven initiatiefnemers bijzonder verheugd dat er in elk geval liefhebberij voor een drumband bestond in de gemeente, want er kwamen 35 Rhedenaren op af. Met die 35 zijn de oprichters aan het werk gegaan om geld in te zamelen uit allerlei acties. Er kon tenslotte een le ning worden afgesloten (intussen al lang weer afgelost) en de eerste instru menten konden worden aangeschaft. Een drumband zonder uniforme kle ding is natuurlijk geen gezicht, daarom werd de kleding als volgt voorgeschre ven: een antracietkleurige broek, een wit overhemd, een zwarte stropdas. Het was eenvoudig en de leden betaalden het allemaal zelf, maar we konden voor de dag komen. Al gauw begon deze combinatie ons te vervelen en drie jaar later werd de uitmonstering als volgt: grijze broek, rood hesje, wit overhemd. Een van de meisjesleden van de vereni ging was naaister van beroep en die heeft al die nieuwe uniformen ge maakt". Dit was in korte trekken de schets van voorzitter Van Ommeren over de eerste jaren van de drumband „Rhe- QJ VEENENDAAL De politie gaat een rapport opmaken over de bocht in de Nieuweweg bij de Hoofdstraat, die bij regenval moeilijkheden voor het ver keer oplevert wegens gladheid. Maan dagavond ontstond daardoor een onge luk, en dinsdagavond was het weer raak, op dezelfde manier. De automobi list W. v. B. uit Ridderkerk moest de bocht nemen, maar zijn wagen reageer de niet op de stuurbewegingen. De slip eindigde tegen de auto van de Rotter dammer H. J. G. die uit tegenoverge stelde richting kwam. De beide auto's raakten licht beschadigd. VEENENDAAL De uitslagen van de vijfde ronde in de onderlinge com petitie van de Veenendaalse Schaak vereniging luiden als volgt: L. H. Moornee G. v. Veen .1/2 12; H. Heikamp C. Baars 1-0; M. de Kleu- ver J. C. v. d. Pol 1/2-1/2; F. Luch- singer L. Vrijken 0-1; J. W. Boelens M. P. v. Wettum 1-0; E. Zinkhaan J. Giri 1-0; G. R. Kets A. Jonker 0-1. De uitslag van de afgebroken partij in de tweede ronde tussen G. v. Veen C. Baars is 1/2-1/2. SCHERPENZEEL Tot 6 november ligt in het Scherpenzeelse gemeentehuis nog het „bestemmingsplan voor de bui tengebieden" ter inzage. De indruk bestaat echter dat velen er tegenop zien naar het gemeentehuis te komen om te gaan zien wat de plannen zijn. Daarom houdt het gemeentebe stuur op 23 oktober een hearing in ho tel Boszicht, waar alle inlichtingen worden gegeven die op de toekomst van het buitengebied betrekking heb ben. Belanghebbenden kunnen er te vens hun eventuele bezwaren laten ho ren. De hearing begint vrijdagavond om 8 uur. nen". Wanneer hij verder vertelt maakt hiij een stap van een jaar of negen a tien. „Vanaf de oprichting is geld altijd het grote struikelblok bij onze vereni ging geweest, maar wij zijn er altijd nog zonder kleerscheuren uitgekomen. Van subsidie of andere fondsen willen we niets weten, we willen per se zelf de zaak runnen. En als men weet wat een dóódsimpele trom kost, dan wee men wat een drumband kost en dar. heb ik het nog niet eens over de uni formen en alles wat daarbij hoort. In 1967 moesten we hals over kor nooduniformen aanschaffen, omdat de bestaande geen voldoende bescherming gaven tegen de kou. En bij het tienjarig bestaan in 1968 kregen we de huidige kleurrijke uitrusting, bijzonder mooi, maar die heeft dan ook een slordige 12.000,- gekost. Allemaal bijeen ge bracht door verschillende comités van de dames- en de herenleden door een dubbeltjesfonds, enfin te veel om op te noemen. Men kan zich voorstellen, dat we daarop met z'n allen erg trots zijn. Dat hadden we maar even in drie jaar tijds gefikst. En dat komt door de geest in onze club. Die geest doet het. Die geest is zo fantastisch, die kun je proeven waar we ook samen komen en in het bijzonider op de «yele cohtactavonden die we houden. Daar komen bijvoor beeld de jongste leden met initiatieven naar voren en die worden in de meeste gevallen ook gehonoreerd". De drumband Rhenen bestaat nu ruim 12 jaar. Er leeft nog een heel be langrijke wens bij bestuur en leden, namelijk het stichten van een eigen clubgebouw. Het bestuur is er al vanaf het 10-jarig bestaan mee bezig, maar het zal nog wel eventjes duren voor het er staat. De training van de club eist momenteel alle aandacht. Men heeft het een jaar zonder in structeur van professie moeten stellen. Gelukkig kon men een beroep doen op een inwoner van Breukelen, die ver stand heeft van drumbands en er een grote liefhebberij voor heeft. De eerste resultaten zijn al geboekt onder zajn leiding, namelijk enkele eerste prijzen in Amsterdam. De nieuwe instructeur van de Drum band „Rhenen" is de heer J. Scheep bouwer (50), inwoner van Breukelen en in het dagelijks leven condenseur. „Kijk, dat is iemand die water uit de melk haalt", zegt hij. „Ik werk op een heel bekende koffiemelkfabriek. Maar in m'n vrije tijd gaat er niets boven een drumband". Hoe komt het eigenlijk dat de heer Scheepbouwer daarvan zo bezeten is. Hij helpt de jongens in Rhe nen helemaal gratis. „Toen ik in 1939 onder de wapenen moest en in Veenendaal werd gelegerd, kreeg ik de kans tijdens m'n diensttijd te studeren voor tamboer-hoornblazer. Ik pakte die kans omdat je dan een geel lintje op je soldatenuniform kreeg en je een dubbeltje méér verdiende dan de rest". De heer Scheepbouwer kan het niet zeggen zonder te lachen. „Maar ja, het was me toen ook een tijd", vervolgt hij. „Enfin, ik kreeg er zo'n aardigheid in, dat het me feitelijk nooit meer losgelaten heeft. Ik heb twee dochters die al even enthousiast zijn en zelfs mijn vrouw zet zich er voor in. Eén van mijn dochters kwam ooit eens thuis met de boodschap dat er in Breukelen een wandelclub moest worden opgericht. Ik ben er toen heen gegaan en ik was meteen het „slachtof fer". „Er werd een drumband uit de grond RENSWOUDE Geboren: Petronella, d.v. G. Blaau- wendraat en G. Gijsbertse; Catharina Gerritdina, d.v. F. H. Schreurs en G. Slotboom. Ondertrouwd: W. van Koot (Voort huizen) en G. J. den Hartog; J. C. M. van Vliet ('s-Gravenhage) en H. Blaau- wendraat. Getrouwd: C. H. van Zetten (Ame rongen) en A. Meuleman. SCHERPEN ZEEL In de wedstrijd voor de bondscompetitie kon de Scher penzeelse damvereniging weer niet tot winst komen. Er werd goed gespeeld en er waren fraaie partijen te zien, maar men kwam niet verder dan 10-10. M. van Raay won door een fraaie slagzet zijn partij. D. J. Iprenburg liet zich nu niet in het eindspel verrassen door de klok, maar won zeer sterk spelend. Ook J. v. d. Vliert wist de winst binnen te halen. J. Jansen stond al spoedig een schijf achter doch wist door goed te verdedigen toch nog remise te bereiken. De persoonlijke uitslagen waren: J. Ph. Sopar J. van Setten JL-1; J. Vis ser J. van de Pol 0-2; J. van de Vliert J. v. Doorn 2-0; M. van Raay J. Bootsma 2-0; B. Valkenburg E. van Dijk 1-1; D. J. Iprenburg J. Haalboom 2-0; J. van Dijk L. van Lieuwen 0-2; G. Pul W. Baars 0-2; H. B. Wels G. van Setten 1-1; J. Jansen R. Sacré 1-1. De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad dinsdag 27 oktober 1970 des mid dags 8 uur ten gemeentehuize in open bare zitting bijeenkomt. Rhenen, 20 oktober 1970 De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. gestampt. Mijn vrouw specialiseert zich in de opleiding van majorettes. Via een relatie werd ik benaderd voor de drumband in Rhenen. Ik ben er op in gegaan en hoewel ik tweemaal per week uit Breukelen naar Rhenen moet komen, doe ik het met veel plezier. Vooral als je resultaten ziet. Sinds de drie maanden dat ik hier nu werk heb ben we een eerste en een derde prijs met een prijs voor de majorettes weg gehaald in Maurik en haalden we prachtige eerste prijzen in Amsterdam op een druk bezet concours. Er moet in Rhenen nog veel getraind worden. Dat doen we meestal ergens bij de toeristische autoweg in de bos sen, waar niemand last van ons heeft. Het is wel leuk op te merken, dat er intussen ook al nieuwe leden zijn geko men uit Veenendaal, Wageningen en Eist. Daar hebben we een grote steun aan. De drumband „Rhenen" maakt een bloeiperiode door en zal dank zij de eerste vakkundige instructeur in per soon van oud tamboer-hoornblazer Scheepbouwer uit Breukelen beslist nog vele malen van zich doen horen. J. SCHEEPBOUWER

De Vallei | 1970 | | pagina 3