Achttien" Zeg, stereo-type óók Agfa Magneton band „Europese conferentie zorgvuldig voorbereiden T r aangasgranaat verwondt op Schiphol agent DRAKA 1 „Sociale premies betalen via verhoging btw" Nor, gebruik dar Een Pontiac is een gelukkig bezit. Urgentie program vakcentrales Tsaar Peter- blijft open DRINKWATERNOTA IN STATEN Bewoonsters bezorgen zelf post in flat President Tito sprak Kamerleden Amerikaanse droe£ „ballpoint"" bij zich uit zelfbescherming Landbouwschap over E.E.G.- voorstellen Pontiac tijd juiste tijd Suggestie van Veldkamp PLAN TWEE PLAN DRIE FUSIES BELASTING en nergens anders! BELEMMERING GALADINER APPARATUUR de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Voor vierde keer Eén Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is. NIET TE VEEL DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 Filter-gedachte Veluwemassief lijkt achterhaald (vervolg van pag. 1) Het gevolg daarvan zou zijn dat er een niet geringe inkomensherverdeling tot stand komt ten gunste van het loon- inkomen, dat de prijsinflatie met ruim één procent per jaar wordt versterkt en dat de jaarlijkse groei van de particu liere investeringen met ongeveer 1 en van de produktie met ongeveer 0,5 pro cent wordt verlaagd. Door de hogere belastingdruk en de extra prijsstijging zou de s tijging van het reëel beschikba re loon met ongeveer 0,4 procent om laag worden gedrukt, maar de helft van dit verlies wordt ingelopen via de ver hoging van de belastingvrije voet. Als dan ook nog rekening wordt gehouden met de pensioenpremie die moet wor den opgebracht, blijft uiteindelijk een jaarlijkse stijging van liet reële, vrij besteedbare loon van 2,3 en 2,8 procent over. In het tweede geval een extra be lastingopbrengst van 2,5 miljard wordt de prijsinflatie met 0,9 procent per jaar versterkt en wordt de groei van de investeringen en van de pro duktie mede onder invloed van de ver beterde pensioenvoorzieningen (hogere premie-opbrengst) nauwelijks aange tast, terwijl er toch sprake is van een belangrijke herverdeling ten gunste van het loon-inkomen. Het overlegorgaan van de vakcentra les heeft becijferd, dat in dit geval de stijging van het reële loon wordt terug gebracht van 3 3,5 procent per jaar tot 2,5 a 3 procent. De consequenties van mogelijkheid drie tenslotte zouden een versterking van de prijsinflatie met jaarlijks 0,7 procent, enige extra groei van de inves teringen en 'n zeer geringer aantasting ▼an de produktiegroei zijn. Plus een zekere herverdeling ten gunste van het looninkomen. Het reëel besteedbare loon van de gemiddelde werknemer zou in dit geval jaarlijks het gemiddeld 2,6 a 3,1 procent stijgen. De keuzepakkettten kunnen uiteraard een gavarieerde inhoud hebben. In het concept-actieprogram worden wel sug gesties gedaan, maar de leden kunnen eventueel andere prioriteiten geven. (vervolg van pag. 1) De KVP, ARP en CHU vinden dat de bejaarden bij voorkeur in bejaarden woningen en serviceflats moeten wor den gehuisvest. Goede ruimtelijke orde ning vraagt een versnelde vestiging van industrieën, dienstverlenende bedrijven en overheidsdiensten buiten de rand stad en een herziening van de rand stadplannen met behoud van het groe ne hart. De verkeersveiligheid: verplicht stel len van periodieke keuring van motor voertuigen, wettelijke regeling van het rij schoolwezen en intensivering van het verkeersonderwijs. Kostprijshuren moeten volgens het program mogelijk zijn door voortzet ting van het liberalisatiebeleid, versnel de huurharmonisatie en doorvoering van de wettelijk vastgestelde huuraan- passing. De drie partijen sturen aan op een wettelijke regeling als het kan op Europees niveau vopr het tot stand- komen van fusies en andere machts concentraties. Een inkomensbeleid kan worden gevoerd door een sociaal ver antwoord minimumloon, het tegengaan van inflatiebevorderende loonstijgingen en het bevorderen van niet-procentuele loonsverhogingen. In een openbaar debat moet de Tweede Kamer een informateur of for mateur voordragen, zo menen de con fessionele topfiguren. Bij een politiek conflict, waarbij voortzetting van een bepaalde regeringscombinatie niet meer mogelijk is, moeten nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven. Het distric tenstelsel wordt afgewezen. De drie partijen zijn zich ervan be wust dat uitvoering van de wensen veel geld kost. Zij noemen ook maatregelen voor een verdere verhoging van de be- la igdruk. Het niet teruggeven van de zoge naamde reële progressie van de loon- en inkomstenbelasting. Verhoging van de btw Verhoging van de successierechten in de zijlinie. Verschuiving van de belastinghef fing op vermogens naar die op ver mogenswinsten. Een gematigde opvoering van de vennootschapsbelasting. De beslissing over het program zal vallen op 12 december wanneer de par tijraden afzonderlijk bijeen zullen ko men. DEN HAAG De bejaar den die in september de 3 procent va kantie-uitkering niet of slechts gedeel telijk hebben ontvangen zullen in okto ber of november alsnog het gehele be drag of een aanvulling tot het juiste bedrag ontvangen. Dit heeft minister Roolvink meegedeeld in antwoord op vragen van Kamerlid Wieldraaijer (PvdA). (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Plannen om het Veluwemassief als filter voor de drinkwater voorziening te gebruiken lijken achterhaald, de Veluwe zal hooguit als bodem- reservoir voor drinkwater in aanmerking kunnen komen. Deze nog voorzich tig uitgesproken conclusie trok gedeputeerde drs. A. R. Vermeer gisteren in de vergadering van Provinciale Staten van Gelderland uit een recente brief van staatssecretaris dr. R. J. H. Kruis inga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) aan het college van Gedeputeerde Staten. De bewindsman stelt daarin dat het rivier water niet rechtstreeks naar de Veluwe geleid kan worden maar éérst gezuiverd moet worden omdat anders de bodem te vuil zou worden. „De zaken van het totale waterbeheer in Nederland vormen een immense pro blematiek", zei de gedeputeerde in na volging van (o.m.) het VVD-statenlid ir. J. Baas. Tijdens het debat in de staten over de enkele maanden geleden uitgebrach te nota over de drinkwatervoorziening in Gelderland werd óók uitvoerig stil gestaan bij het vraagstuk van de con centratie van waterleidingbedrijven. G.S. zien de noodzaak hiervan duidelijk in en hebben dit zowel aan de rijkso verheid als aan de Gelderse waterlei dingbedrijven te kennen gegeven maar zij betreuren dat er in de wetgeving geen rekening gehouden is met de mo gelijkheden van horizontale integratie (waarvan bijv. sprake is als een ge meentelijk waterleidingbedrijf samen gaat met een gasbedrijf). „Van de waterleidingbedrijven, de grote én de kleine, kan ik zeggen dat ze hun werk in het verleden erg goed ge daan hebben maar de vraag is of de status quo gehandhaafd kan worden, een aantal kleinere bedrijven is niet genoeg bemand om de grote problemen van deze tijd en de toekomst voldoende op te vangen- Er zijn in Nederland veel te veel waterleidingbedrijven; heel sterk speelt dat bijv. in Zuid-Holland", aldus de heer Vermeer in antwoord op opmerkingen van o.m. dr. A. J. Ver- maat (AR), prof. ir. C. T. de Wit (PvdA) en ir. J. Bouman (KVP). Ten aanzien van het vraagstuk van de fluoridering van het drinkwater aan de orde gesteld door drs. D. Eisma (D'66) zei de heer Vermeer, dat een verwarde en vervelende situatie ont staan is. Er moet op landelijk- niveau snel klaarheid komen. De heer Eisma stelde dat het provinciaal bestuur in ADVERTENTIE n.v. "uw betrouwbare interieur-adviseur Deventer: 'Broederenttreat ;2-28 Zntpheu: Beukeralraat H7-9S Almelo - Enschede Hengelo RIJSWIJK Werkgevers- en werk nemersorganisaties in de melkdetail- handel, samenwerkend in de CAO-com- missie voor het melkdetailhandelsbe- drijf, hebben in een brief aan de minis ter van Economische Zaken gepleit voor een zo spoedig mogelijk ingaande wijziging van de prijs en de detailhan delsmarge voor melk en melkproduk- ten. ADVERTENTIE is uw kamer minder dan de studio's van Hilversum I Hilversum H Hilversum ÏÏT Radio Luxemburg Radio Veionica R.T.b. B.R.T.7 het verleden fluoridering aanbevolen heeft, „maar hoe denkt het college hier nu over? De burger moet in de eerste plaats zélf bepalen wat voor water hij wil hebben." De D'66-er was allesbe halve enthousiast over het recente plan om flesjes ongefluorideerd water 80 cent te laten verkopen. AMSTERDAM De nieuwe vorm van bestellen van poststukken die het postdistrict Amsterdam vorig jaar door personeelgebrek in de Bijlmermeer in voerde, blijkt zo goed te voldoen dat ook in de Molenwijk in Amsterdam- Noord hiertoe zal worden overgegaan. Het nieuwe systeem houdt in dat een van de bewoonsters van een flat de poststukken voor de gezinnen in haar flatgebouw en een of meer belendende flatgebouwen tegen betaling distri bueert. In een brief, die de directie van het postdistrict onder de bewoners van Mo lenwijk heeft verspreid worden gega digden gevraagd voor dit werk „vlak bij huis". Het levert voor circa ander half uur bestellen per ochtend ruim 40 gulden per week op. De te bestellen poststukken zullen per flatgebouw en per verdieping worden gesorteerd op het postkantoor-Noord en per auto worden afgeleverd in een daartoe onder een van de trappenhuizen ingerichte kast. Daarna wordt de betrokken be- stelster gewaarschuwd en kan zij met het rondbrengen beginnen. Volgens de PTT is het briefgeheim volledig gewaarborgd omdat de bestel lende bewoonsters een dienstverband met de postdienst sluiten en, evenals de postbestellers, aan geheimhouding zijn gebonden. Woensdagmiddag heeft president Tito in het gebouw van de Tweede Kamer een aantal Kamerleden ont moet. Op de foto ziet men hem met de heren Van der Stoel en Van Riel tijdens deze ontmoeting. DEN HAAG/ROTTERDAM Pre sident Tito is ervan overtuigd dat een Europese veiligheidsconferentie zeer zorgvuldig voorbereid moet worden. „Als dat niet gebeurt is de kans op mislukking groot. Dan zijn we weer net zover als waar we be gonnen zijn", zei de Joegoslavische president gistermiddag in Den Haag. Tijdens een gesprek met leden van de commissies voor buitenlandse zaken uit de Eerste en Tweede Kamer ston den de Oost-West-verhoudingen en vooral het conflict in het Midden- Oosten centraal. President 8ito liet er geen twijfel over bestaan, dat hij in de bestaande economische en militaire machtsblok ken een belemmering ziet voor de vre'de en veiligheid. De politiek van het ongebonden Joegoslavië is er op gericht zoveel mogelijk economische hindemissen uit de weg te ruimen. De contacten met de EEG zullen worden geïntensiverd. Joegoslavië streeft naar het geassocieerd lidmaat schap van de Gemeenschap, aldus Ti to. Op de suggesties van enkele Kamer leden dat Tito misschien zou kunnen bemiddelen in het conflict tussen Is raël en de Arabische landen ging de president niet diep in. Hij achtte het onjuist dat men de crisis in het Mid den-Oosten tracht op te lossen door een regeling tussen Israël en de Ver enigde Arabische Republiek. Een werkelijke oplossing is volgens hem alleen mogelijk als de Palestijnen er in worden betrokken. President Tito keurde de aanwezig heid van twee grote „vreemde" vlo ten (Amerikaanse en Russische) in het Middellandse-Zeegebied af. De landen rond de Middellandse Zee moeten hun eigen boontjes doppen, luidde de filosofie van het staats hoofd. President Tito verzekerde de parlementariërs dat hij geen garan ties zal vragen, bijvoorbeeld aan de Nato voor de veiligheid van zijn land. Joegoslavië staat daar zelf borg voor, zei hij. De tweede dag van het bezoek van Het regeringsdiner, woensdagavond in het Rijksmuseum ter gelegen heid van het bezoek van president Tito. V.l.n.r. prinses Beatrix, president Tito en de koningin. president Tito aan ons land begon gisteren met een bezoek aan het Wa terloopkundig laboratorium in Delft. Koningin Juliana en prins Bernhard vergezelden het presidentiële echt paar. Later op de morgen bracht het gezelschap samen met prinses Bea trix en prins .Claus een bezoek aan Rotterdam. Tijdens een rondvaart door de Rotterdamse havens werd Ti to luid toegejuicht door ruim twee duizend Joegoslavische gastarbeiders die in het havengebied werken. In Den Haag scheidden de wegen van president Tito en zijn vrouw zich. De president sprak in het gebouw van de Tweede Kamer met de vaste commis sie voor buitenlandse zaken, terwijl mevrouw Jovanka Broz met prinses Beatrix een bezoek bracht aan het Mauritshuis. In de eregalerij van het Rijksmu seum in Amsterdam bood de Neder landse regering gisteravond president Tito en zijn echtgenote een galadiner aan. Daarbij zaten ook de koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven aan. In een tafelrede zei vice-premier dr. Witteveen, dat Joegoslavië en Neder land op vele punten eenzelfde koers varen, een koers die moet leiden naar vrede, veiligheid en economische wel vaart. „Onze beide regeringen bena deren de problemen van veiligheid en vrede vanuit dezelfde hoek, bewogen door de wens dat de landen van Eu ropa op constructieve wijze zullen sa menwerken", aldus dr. Witteveen. In verband met de weersomstandighe den ging het bezoek, dat president Tito vandaag aan de Deltawerken zou brengen, niet door. Tito is nu van Amsterdam rechtstreeks naar Eind hoven gereisd. AQFA-QEVAERT AMSTERDAM Een politieman raakte gistermiddag op Schiphol ge wond toen een traangasgranaat ont plofte tijdens de veiligheidscontrole van passagiers. De granaat zat in het handtasje van een 65-jarige Amerikaanse dame. Hij ontplofte toen de controleur hem beetpakte. Het projectiel had de vorm van een ballpoint. De politieman liep verwondingen op aan zijn hand en kreeg traangas in zijn ogen. De Amerikaanse was op weg van New York naar Tel Aviv met een toestel van de KLM dat op Schiphol een tus senlanding had gemaakt. Zij vertelde de politie: ..Die traangas granaat draag ik altijd bij me om mezelf te kunnen beschermen als dat nodig is. Ik woon in een afgelegen bosrijke streek van de staat Missis sippi en ik kom pas in de avond thuis". De politie liet de vrouw vrij omdat zo'n granaat in de Verenigde Staten niet als vuurwapen wordt beschouwd. In ons land is dat wel het geval. Majoor E. Gerritsen van de luchtha- venpolitie op Schiphol zei: „Die men sen beseffen niet dat in andere lan den andere wetten gelden. Zulke ge vallen maken we hier vaak mee. We moeten dan in één oogopslag beoor delen of we met bonafide of crimine le figuren te maken hebben". Hij vertelde verder dat het regelmatig voorkomt dat bij de controle op Schiphol mensen worden aangehou den, die te goeder trouw een vuurwa pen dragen. „Zij hebben daar meestal in eigen land een vergunning voor. Als dit het geval blijkt, wordt het wapen aan de gezagvoerder in bewa ring gegeven". In de strijd tegen de vliegtuigkapers zal de luchthaven Schiphol worden uitgerust met elektronische appara tuur voor de controle van passagiers. Met dergelijke apparatuur kunnen pas sagiers die een vuurwapen bij zich hebben, beter en sneller worden op gespoord. Binnenkort zal ergens op de luchthaven een proefapparaat worden opgesteld. Sinds deze week worden op Schiphol ook vracht en passagiers met Europe se bestemmingen gecontroleerd. Tot dan toe werden alleen de lange af- standsvluchten aan een controle on derworpen. Het onderzoek wordt steekproefsgewijs verricht, zodat ka pers niet langer weten welke vluch ten buiten de controle vallen. DEN HAAG Werknemers en mee werkende gezinsleden moeten niet al leen worden geholpen als het boerenbe drijf waar ze werken wordt beëindigd, maar ook als de boerderij blijft en zij als gevolg van een of andere structure le voorziening overbodig worden. Met woorden van die strekking zal een nota over de jongste structuurvoor- stellen van de Europese Commissie worden aangevuld, die woensdag door het bestuur van het Landbouwschap werd aanvaard. De Europese Commissie denkt aan ondernemers, werknemers en meewer kende gezinsleden op te beëindigen be drijven een vergoeding van 3.600 per jaar toe, maar wil daar een eventueel overheidspensioen aftrekken. Dat laat ste is, volgens de nota van het Land bouwschap geen stimulans voor be- drijfsbeëindigingin Nederland. Er zijn in de gemeenschap zulke grote' ver schillen in sociale en landbouwstruc tuur, dat men beter kan werken met een niet te hoge EEG-basisuitkering, die dan, afgestemd op de nationale om standigheden, nationaal kan worden aangevuld. Het Landbouwschap heeft nadere uitwerking gegeven aan zijn eerder in genomen standpunt, dat voor het jaar 1971''72 een verhoging met tenminste vijf procent nodig is van het prijspeil der landbouwprodukten, waarvoor een EEG-prijsbeleid wordt gevoerd. Men sprak zich nu uit voor een ver hoging van de richtprijs voor de boe- renmelk met vijf procent, van de oriën tatieprijs voor rundvlees met tien pro cent, van de richtprijzen voor granen met gemiddeld vijf procent. ADVERTENTIE A HELMOND Inbrekers hebben gis ternacht voor de vierde maal in korte tijd hun slag geslagen in de magazijnen van de sigarettengroothandel Bruggen- wirth in Meijel. De buit was deze keer een miljoen sigaretten ter waarde van 62.000 gul den. De buit werd afgevoerd in een be stelwagen van de firma Bruggenwirth, die later in Leenwerde werd terugge vonden. DEN HAAG Onderzocht moet worden of het wenselijk is de kosten van de werknemersverzekeringen de ziektewet, de Wettelijke Arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO), de Ziekenfondsverzekering, de Werkloosheidswet en de kin derbijslagwet Loontrekkenden via een verhoging van de BTW te betalen. Voor deze verzekeringen zouden dan geen premies meer behoeven te worden betaald. Deze suggestie deed dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van sociale zaken, op een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers. ADVERTENTIE Pontiac met fraai gediamanteerde zwaar gouden band f 575.- Pontiac met sierlijke, solide gouden band v.a. f 325.- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé v.a. f 125.- Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie? „We moeten er ons rekenschap van geven", aldus dr. Veldkamp, „dat de premies voor deze verzekeringen ook in de prijzen worden doorberekend. Een onderzoek zou nodig zijn om aan de weet te komen welke invloed een heffing via de BTW op het prijspeil zou hebben en wat de effecten op korte ter- mijn voor onze economie zouden zijn". De oud-minister had hierover zelf geen oordeel. Een bestudering van deze gedachte is volgens hem in elk geval de moeite waard. Dr. Veldkamp deed nog een andere suggestie voor een onderzoek. Hij zag wel iets in een algemene loondervings verzekering, die in de plaats zou moe ten komen van de WAO, de Ziektewet en de Werkloosheidswet. Hij vond verder dat de overheid niet al te snel moet overgaan tot een uit breiding van het aantal sociale verze keringen. De Sociaal Economische Raad (SER) zou regelmatig moeten onderzoe ken of er bij de mensen inderdaad be hoefte bestaat aan nieuwe voorzienin gen al dan niet in samenhang met het schrappen van bestaande. DEN HAAG Het Tsaar Peterhuisje in Zaandam zal in het voorjaar van 1971 weer voor het publiek open zijn. Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft dit gis teren aan de Tweede Kamer beloofd.

De Vallei | 1970 | | pagina 7