Aanslag op opperbevelhebber Triest einde van Manhattan-project IJSBREKER-TANKERS HALEN GEEN OLIE UIT ALASKA Ongewone demonstratie Duitsers bouwen trein goed voor 500 km per uur Resolutie moet nu uitgevoerd Amerikaans vakverbond tegen Nixon Anderhalf jaar cel voor Alain Geismar k- Bij de juwelier langs geweest. Ringen bekeken. Deze kostte f69.-, viel me dik mee. Echte oesterparel. En Echt goud natuurlijk. Duizend doden door orkanen Woning Griekse reder door bom verwoest 130.000 voor Stradivarius V-rcmd over Midden-Oosten Costa Rica laat guerrilla's vrij in ruil voor gijzelaars SANTIAGO In Chili is vannacht de noodtoestand afgekon digd in verband met de moordaanslag op de opperbevelhebber van het leger, generaal René Schneider. De Chileense strijd krachten en de politie hebben opdracht, zich paraat te houden. ARRESTATIE OUDE WET „Van m'n zelfverdiende geld ga ik een leuke gouden ring kopen. Waarom afwachten tot ik'm es cadeau krijg?" De juweliers van Nederland. POTEN GOEDKOPER Nijjeriaanse druk op Zwitserland VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 Noodtoestand in Chili afgekondigd Hot is de eerste politieke moordaanslag van deze eeuw in Chili. Volgens een com muniqué van het ministerie van defensie werd de opperbevelhebber door drie auto's tot stoppen gedwongen toen h(j naar het ministerie van defensie reed. Daar op sprongen onbekenden uit de drie auto's die de ruiten van Schneiders auto in sloegen en vervolgens op hem schoten. De generaal werd in de buik en in de heup getroffen. Zijn toestand is kritiek. Generaal Schneider was in oktober gearresteerd na een spectaculaire 1969 benoemd tot opperbevelhebber van het leger, na kortstondige opstand van een tankeenheid. President Eduardo Frei, Salvador Allende, die hem naar alle waarschijnlijkheid zaterdag zal op volgen, minister en hoge militaire offi cieren hebben Schneider in het zieken huis opgezocht. Allende heeft later met Frei besprekingen gevoerd in het rege ringshuis. Tegenover de pers verklaarde de so cialistische senator en aanstaande pre sident, dat hij de moordaanslag op ge neraal Schneider „niet te geloven" vond. Hij had de president gezegd van mening te zijn dat de aanslag het werk was van staatsgevaarlijke personen en hem gewaarschuwd voor de mogelijke consequenties. „Wij hebben het land reeds gewaar schuwd voor de mogelijke gevolgen van de activiteiten van deze personen, ver klaarde Allende. Eed er had Allen de verklaard dat pogingen zijn verkie- ing tot president te verijdelen zouden leiden tot een burgeroorlog in Chili. Morgen moet het parlement kiezen tus sen Allende en de conservatieve presi dentskandidaat Jorge Alessandri. heeft de majoor Maandag Marshall, een politie Arturo van het leger, WASHINGTON De leider van het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO. George Meany, heeft gisteren in een te levisietoespraak de 13.6 miljoen leden opgeroepen, by de komende Congres verkiezingen op 3 november de demo cratische kandidaten te steunen. Hij verklaarde dat Amerika wegens kortzichtigheid van de regering van Nixon de afgelopen twee jaar achteruit Is gegaan. „Wat dit land nodig heeft", zo zei hij, „is werkgelegenheid, aange paste lonen en stabiele prijzen". Hij riep iedereen dringend op, die kan didaten te steunen, die in deze zaken geloven en er ook voor willen strijden. schietpartij in een huis in een voorstad. Marshall bleek in het bezit te zijn van een .22 geweer met telescoopvizier en 400 patronen. Volgens de kranten die achter Allende staan wilde hij de nieu we president vermoorden. Marshall was ook betrokken bij een mislukte militai re opstand 21 okt. van het vorig jaar waarvan de bedoeling was betere mili taire wedden af te dwingen. De aanslag heeft grote consternatie in Chili gewekt. 10.000 man militairen en politie zijn gemobiliseerd om de daders op te sporen. De meesten van hen doen PARIJS De 31-jarige doctor in de natuurkunde en Franse Maoistenleider Alain Geismar, is gisteren door een rechtbank in Parijs wegens uitlokking van geweld tegen de politie tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar ver oordeeld. Uit deze strenge straf kan worden opgemaakt dat het de Franse autoritei ten ernst is, een eind te maken aan de activiteiten van wat zij extremistische oproerstokers en vernielers van anders man eigendom noemen. Geismar heeft reeds vier maanden in voorarrest doorgebracht, \die van de straf worden afgetrokken. De recht bank heeft nog geen uitspraak gedaan over de beschuldiging, dat hij getracht heeft de verboden organisatie „Proleta risch Links" weer op te richten. Hij is hier van voorzitter geweest. Geismar werd veroordeeld op grond van het feit dat hij op 25 mei van dit jaar op een bijeenkomst zijn toehoor ders had aangemoedigd tot openlijk verzet tegen de „horden van smeris sen". Twee dagen later werden agenten in Parijs door groepen betogers met stenen, metalen moeren en andere pro jectielen bestookt. In de Parijse studentenwijk „Quar- tier Latin" zijn gisteravond verscheide ne politiemannen gewond bij démon straties tegen de veroordeling van Geismar. De gewonden vielen toen een jongeman een benzinebom in een poli tieauto gooide. Op een ander punt be kogelden ongeveer vijftig betogers poli tiewagens met stenen. dienst in burgerkleren om de bevolking niet in te verontrusten. Het ministerie van defensie en het hoofdbureau van politie in Santiago zijn voor alle buitenstaanders, met in begrip van journalisten gesloten. Er staan gewapende schildwachten voor. ROTTERDAM De Esso heeft het Manhattanproject in de ijskast gezet. Deze dramatische beslissing is gisteren gevallen na maandenlange studies naar de economische moge lijkheden van de tankvaart door het poolijs. De twee recente reizen van de tanker-ijsbreker Manhattan (115.000 ton) naar de Noordwestelij ke Doorvaart hadden aangetoond dat deze vaart technisch mogelijk is. De onderzoekingen hebben uitge wezen dat het vooralsnog goedkoper is om de olie, die aan de noordkust van Alaska is gevonden, per pijplei ding te transporteren. „De ontwikkeling van een pool- tanker kan echter op korte termijn sche factoren of andere omstandig heden zich wijzigen," aldus een woordvoerder van Esso. De voorlopige ontwerpstudies voor een pooltanker van 300.000 ton met een lengte van ruim vierhonderd meter zijn voltooid. Maar de op dracht die het afgelopen voorjaar in Newport Shipbuilding Drydock principe aan de Newdock Company worden hervat wanneer de economi cs s Company voor zes van deze mam moets werd verstrekt, is ingetrokken Humble Oil, de Amerikaanse werkmaatschappij van de Esso. zwijgt over de factoren waarop de economie van het Manhattanproject 5 is gestrand. Desondanks staat het 5 vast, dat de Amerikaanse scheep- vaartwétgeving een zeer negatieve invloed op de spectaculaire planner, heeft gehad. Een oude wet de Jones Act bepaalt dat in het verkeer tussen Amerikaanse staten onderling ge bruik moet worden gemaakt van schepen die in de Verenigde Staten zijn gebouwd. De bewuste mam moets zouden bij een Amerikaanse werf tenminste 250 miljoen gulden per stuk kosten. Werven in Europa en Japan zouden het dertig tot veer tig procent goedkoper kunnen doen. ROME De drie grootste ita- laanse vakverbonden hebben gis teren in Rome een staking van een halve dag georganiserd uit protest tegen de chaotische verkeers situatie. De bonden eisten een nieuw transportbeleid ter oplossing van de ernstige verkeersproblemen in de hoofdstad. Aan de staking werd ook deelge nomen door het personeel van de openbare vervoersdiensten, die tus- 15.00 en 18.30 uur plaatselijke tijd stillagen, en door de taxichauf feurs. In het centrum demonstreer den zij met lewzen als: „Het ver keer moordt". „Geef ons bescher ming." ADVERTENTIE BONN De Westduitse super-snel trein is in ontwerp gereed en zal tus sen 1980 en 1985 kunnen rijden. Het is een elektrisch voertuig, dat door een magnetisch „kussen" gesteund, voort raast over een op pilaren gebouwde baan, zonder deze te raken. Door de snelheid van 500 kilometer per uur, zou een reisje van Hamburg naar München nog maar twee uur duren. Deze trein, „Trans Rapid" gedoopt, is geen fantasie, maar een reëel pro ject, dat wordt uitgewerkt door de Westduitse spoorwegen, in samen werking met een aantal industrieën. De baan staat op acht meter hoge MANILLA De wervelstormen „Joan" en „Kate", die vorige week over de Philippjjnse eilanden Luzon en Min danao z(jn getrokken hebben meer dan duizend mensen gedood. Het officiële cijfer, dat gisteren werd opgegeven was 988 doden, maar de se cretaris-generaal van het Philippijnse Rode Kruis zegt, dat er in de getroffen gebieden nog veel lijken in het water drijven. Er worden nog 912 mensen vermist, 306 mensen zijn gewond. Meer dan een miljoen zijn dakloos. ATHENE De villa van de Griekse reder Jannios Tsakirogloe in de Atheen- se voorstad Psychiko ls gisteren door een ontploffing verwoest. De vrouw van de scheepseigenaar en drie leden van het personeel werden gewond. Volgens de politie zouden onbekenden een grote hoeveelheid springstof tot ex plosie hebben gebracht. Tsakirogloe staat bekend als een aanhanger van het kolonelsbewind. Woensdagavond had hij een receptie gegeven, die o.a. was bij gewoond door een hoge regeringsfunc tionaris. LONDEN Op de kunstveiling So- theby in Londen heeft een Stradivarius viool uit 1722 130.000 gulden opgebracht. De viool werd in 1880 voor 4.000 gul den verkocht aan de concertviolist Joseph Joachim, 'n vriend van Brahms. De Russische violist Misja Elman be speelde de viool tot 1953. Een tweede Stradivarius werd voor 90.000 gulden geveild. Het hoogste be drag dat ooit voor een Stradivarius werd betaald is 180.000 gulden. Dat ge beurde op de veiling van Sotheby twee jaar geleden. poten. Het sterk gestroomlijnde voer tuig is 45 meter lang en heeft plaats voor 220 passagiers. Het rijdt op een magnetisch of luchtkussen van een paar centimeter dikte. De snelheid van 500 kilometer ligt ver boven het maximum van ongeveer 350 kilometer dat op wie len is te bereiken. Op trajecten van 200 tot 1400 kilometer zal de Trans Rapid kortere reistijden opleveren dan elk ander vervoermiddel, het vliegtuig inbegrepen. De ritten worden goedkoper dan een spoorreisje van vandaag en de aanleg van de Trans Rapid zal maar een frac tie kosten van alle andere oplossingen om het groeiende verkeer van de toe komst te verwerken. Bovendien rijdt de wondertrein vrij wel zonder lawaai en produceert hij geen uitlaatgassen. De aanleg van de baan zou kunnen beginnen omstreeks 1977. NEW YORK De Veiligheidsraad van de Uno, voor het eerst in de 25-jarige geschiedenis bijeen op het ni veau van de ministers van Buitenland se Zaken, is overeengekomen, dat zijn resolutie van 1967 over het Midden- Oosten moet worden „uitgevoerd in alle onderdelen." De bewuste resolutie werd aanvaard na de oorlog van juni 1967 in het Mid den-Oosten. Ze roept op tot o.a. terug trekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden en er kenning van de soevereiniteit van elke staat in het gebied. De ministers van Buitenlandse Za ken, die in een besloten zitting bijeen waren, drongen aan op richtlijnen voor toekomstige vredesoperaties in over eenstemming met het Handvest van de Uno. De Sovjet-Unie en Frankrijk hebben in het verleden geweigerd mee te beta len aan dergelijke acties, omdat daarbij volgens hen het Handvest niet strikt werd nageleefd. Deze weigeringen brachten de Uno op de rand van ban kroet. Het Jordaanse leger en de Palestijnse guerrillastrijders zijn het donderdag avond eens geworden over een pro gramma, volgens hetwelk de overeen komst tot vreedzame coëxistentie moet worden nageleefd, die op 13 oktober in Amman werd ondertekend door koning Hoessein en Yasser Arafat, de leider van de guerrillaorganisatie Al Fatah. Het programma was eerder donder dag goedgekeurd door een militaire commissie van zestien leden van het Jordaanse leger en de Palestijnse guer rillastrijders. Terwijl dit programma bekend werd gemaakt, waren Jordaanse tankeenhe den en eenheden van het Palestijnse bevrijdingsfront in hevig gevecht ge wikkeld in de omgeving en de buiten wijken van Rarntha, in Noord-Jordanië. De Jordaanse tanks rukken op naar de stad en stuiten daar op hevige te genstand van Palestijnse eenheden, die met zware mitrailleurs en mortieren zijn gewapend. Ook de Iraakse troepen hebben zich, in tegenstelling tot andersluidende be richten, nog niet uit Jordanië terugge- LAGOS De Nigeriaanse regering heeft Zwitserland gevraagd geen asiel te verlenen aan Ojoekwoe, de voorma lige leider van Biafra. Ojoekwoe moet Ivoorkust, waar hij sinds januari verblijft, eind deze maand verlaten omdat hij interviews heeft toe gestaan aan buitenlandse journalisten. De Zwitserse regering maakte eerder bekend dat zij een verzoek van Ojoe kwoe om asiel in Zwitserland bestu deert. trokken. Nadat woensdagnacht een pantsercolonne van het Iraakse leger Jordanië zou hebben verlaten, waren er donderdag geen aanwijzingen dat nog meer troepen op korte termijn zouden vertrekken. Langs de weg van Zarka naar Mafrak werden donderdag nog Iraakse militairen gesignaleerd. Van enige activiteit of voorbereiding tot vertrek was geen sprake. Volgens welingelichte militaire krin gen zouden er echter wel onderhande lingen gaande zijn tussen Jordanië en Irak over een terugtrekking. ADVERTENTIE OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! SAN JOSé (Costa Rica) De Costa - ricaanse regering heeft gisteren inge stemd met de vrijlating van vier links georiënteerde guerrillastrijders in rut! voor vier Amerikaanse passagiers aan boord van een gekaapt Costaricaan* passagierstoestel, dat naar Cuba is ge vlogen. Het toestel, een Curtis C-46, werd woensdag gekaapt tijdens een binnen landse vlucht door een groep kapers, die de piloot opdracht gaven naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig, met 27 passa giers aan boord, tankte bij op het Cari bische eiland San Andres en landde la ter in Havanna. De kapers, die zich leden noemen van „de beweging voor de bevrijding van Midden-Amerika", stelden de Costari- caanse regering een ultimatum tot de vrijlating van vier guerrillastrijders, die naar Chili, Peru of Mexico gezonder, zouden moeten worden. Dr. Manuel Aguilar Bonilla, de waar nemende president van Costa Rica heeft bekend gemaakt, dat Mexico de guerrilla's wil ontvangen. De vier Ame rikanen tegen wie zij uitgewisseld zou den moeten worden, zijn volgens Agui lar met de dood bedreigd en tijdens de vlucht naar Havanna mishandeld. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 13