Brandweer redder voor meeuw in nood Ha fijn.een borrel van floryn! Ook in VS invloed tv-reclame beperkt Bedrieglijk echte relschopperij Rake klappen bij oefening politiemensen in Exloo Goedkeuring op Gelderse zuiveringschappen door Kind en natuur dit jaar thema Kinderboekenweek de Kroon aangehouden het staat in KLM-piloot lanceert idee voor minder lawaai Demonstratie tegen bouw JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIED AMMERT JES WENNEKER-ROOSENDAAL VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 Borrel bijdehand... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM De Amsterdamse brandweerlie den hebben gisteren hun goede daad voor deze week weer gedaan, toen zij na een melding met man en macht uitrukten om een wanhopige zeemeeuw te redden. Het beest was bij de markthal in de Jan van Galenstraat, waar veel meeuwen rondzwermden omdat er daar nog wel eens een lekker hapje afvalt, met zijn vleugel ver strikt geraakt in een vliegertouw, dat in een boom hing. Het beest rukte en trok, maar kon onmoge lijk loskomen en havende zijn vleu gel steeds meer. De gewaarschuwde brandweer aarzelde niet lang, zette de ladder uit en klom naar boven, waar het krijsende dier voorzichtig werd beetgepakt en het touw uit de boom werd losgemaakt. Toen de brand weerman weer veilig op de begane grond was, werd de vleugel bevrijd. Omdat het beest zo beschadigd was, dat het voorlopig niet meer kon vliegen, brachten de brandweerlie den het naar Artis, waar de meeuw nu liederlijk verzorgd krachten zit >p te doen. ROTTERDAM Ook in de Verenig de Staten is gebleken dat de invloed van de televisiereclame beperkt is. Minder dan de helft van de Amerika nen, die naar een bepaald televisiepro gramma kijken, neemt zelfs ook maar de moeite om aandacht te besteden aan een reclamefilm. Het onderzoek is uitgevoerd door het bureau W. R. Simmons in opdracht van de Nationale Bond van Adverteerders in de VS. Het bureau heeft de Amerikanen te lefonisch ondervraagd. Tijdens bepaal de telvisieprogramma's werd gevraagd hoe sterk het programma het afgelopen uur hun aandacht had getrokken. Ver volgens werd gevraagd welke produk- ten en merken, waarvan in de reclame films sprake was, zij zich konden her inneren. Vermeld dient hierbij te worden, dat de Amerikaanse reclamefilms niet zoals in Nederland in series worden ver toond, doch dat daar een programma wordt onderbroken voor een reclame film. De ondervraagden werden in twee groepen verdeeld, namelijk in de cate gorie mensen, die met aandacht een be paald programma hebben gevolgd en een categorie, die toegaf minder dan met volledige aandacht te hebben geke ken. Van de eerste groep (die uit minder dan de helft van de ondervraagden be staat) kon 42 procent zich het produkt herinneren en 31 procent het merk. Van de tweede groep kon 21 procent zich het produkt herinneren en 13 procent het merk. Over het geheel genomen kon ongeveer 35 procent zich het pro dukt herinneren en 21 procent het merk. Een conclusie van het bureau is, dat de mate van aandacht voor de reclame films toeneemt met de leeftijd van de kijkers. De aandacht neemt echter af naar gelang de hoogte van het inkomen van de kijker zijn niveau van opleiding en de aanwezigheid van kinderen in zijn huishouding. De meest geïnteresseerde kijker van reclamefilms blijkt de oudere en minst draagkrachtige te zijn. BERGUM Morgen zal in het Friese Bergum een demonstratie worden ge houden tegen de bouw van de Bergu- mermeerelektriciteitScentrale. Een actiegroep onder de naam Ber- gumermoord zal een „kruistocht" hou den naar het terrein waar de centrale wordt gebouwd. De voorzitter van de Friese vogelwacht, de heer S. Span zal een monument onthullen voor de onbe kende vis. de rode streep gingen. De leiders van de oefening laten dit tot de uiterste grens toe. Zij grij pen pas in als het werkelijk gevaar lijk wordt. Niettemin zijn bij deze realistische oefeningen gevoelige klappen uitge deeld. „Een „bajonetsteek" met de lange wapenstok wordt soms nog dagenlang gevoeld. De politiemensen zijn immers voor de treffers, ook al worden helm en de beschermkap van het gezicht met modder over dekt". Belangrijk is, dat bij deze harde oefeningen de fouten er keihard uit komen. Bij de nabespreking, als de modder onder de douche is afge spoeld, komen de deelnemers vaak met rake opmerkingen. „Daarvan zijn er heel wat in de opleiding ver werkt", zegt luitenant Verzijlbergh, commandant van de centrale oplei ding in Exlo. „Het gaat toch om de praktijk, gebaseerd op de nieuwe technieken". (vervolg van pag. i) Demonstreren volgens het boekje eist een aange paste bestrijding. In Exlo worden de mobiele een heden daar op getraind met praktische en psycho logische methoden en technieken. Kan zoiets zonder praktijkervaring? En is voor oefening de werkelijkheid wel na te bootsen? Wij hebben zo'n oefening gezien. De werkelijkheid werd zo getrouw nage bootst dat een sfeer van harde realiteit werd opgeroepen. Er werd gedemonstreerd en ge provoceerd volgens de richtlijnen die in boekjes en blaadjes worden gepropageerd en onderwezen. De mobiele eenheid had op sommige onderdelen een goed antwoord. Zij bleek echter nog niet opgewassen tegen die uitgekiende demonstra tie-techniek als geheel. De demonstranten wonnen in die zin, dat zij het plein waarop de de monstratie in ernstige ongeregeldhe den was ontaard, bleven beheersen. Op het moment dat de politie de vuurwapens had moeten gebruiken om de situatie weer in de hand te krijgen, werd de oefening afgebla zen. Het was een harde les. De mobiele eenheid was nog aan het begin van de opleiding. Daarom konden de po litiemensen wel enkele nieuwe ge- vechts-technieken toepassen, maar zij liepen in de val van de demon stranten die insluiting konden ver hinderen door methoden uit de boekjes. Dat onderdeel van de oplei ding was nog niet behandeld. De zegevierende groep opstandelin gen was gevormd door gestichtsbe wakers van het gevangeniswezen. Zij beheersten het plein waar in een ster zes straten op uitkwamen, door dat zij de moderne demonstratie technieken beheersten. In elke oefe ning doen zij nieuwe ervaring op, zodat de politiemensen het bijzonder zwaar hadden. Vóór de demonstratie waren de relschoppers zoals dat hoort, danig opgejut door enkele typische „volks menners" die volgens uitgekiende methoden de gemoederen opzweep ten- Er klonken flinke jellen, er werd met kluiten, stenen en plastic zakjes gevuld met allerlei smeer- troep gegooid. De politie werd uitgejouwd en uit gescholden in de terminologie van de straat. De in formatie gediscipli neerd optredende afdelingen van de mobiele eenheid hadden het zwaar te verduren. Met de opgeworpen barricades hadden ze geen enkele moeite. Hun antwoord op de jellen in het ritme van Ho-sji Minh was een gescan deerd claxongeluid in hetzelfde rit me. Dat werkte ontnuchterend op de demonstranten, die op andere mid delen overgingen. Verrassend en effectief waren de verschillende vormen van frontfor maties der politie. Bijzonder ook de nieuwe techniek om met de lange jummilat in formatie en op het tempo van uitgestoten kreten steek- bewegingen als met een bajonet te maken. Daarop trokken de demonstranten zich wel terug, maar toen viel de politie in de hinderlaag van intelli gent uitgevoerde omtrekkende be wegingen van de massa. Het werd allemaal zo echt, dat sommigen over SCHIPHOL Gezagvoerder K. H. Stroethof van de KLM heeft bij de Rijksluchtvaartdienst een plan inge diend ter vermindering van -het vlieg tuiglawaai voor de inwoners van Zwa nenburg. Toestellen die op weg zijn naar de zogenaamde Zwanenburgbaan van Schiphol zouden met een bocht om deze wijk kunnen heenvliegen alvorens te landen. Het plan wordt nu met grote spoed bekeken. Mobht het worden uit gevoerd dan moet eerst een aantal ba kens worden verzet. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Er is een kans dat de bij besluit van Provinciale Staten van Gelderland van 22 april jl. ingestelde drie zuiveringsschappen Veluwe, Achterhoek en Rivierengebied niet per 1 januari 1971 aan het werk zullen kunnen gaan. De Kroon heeft nl. nog geen goedkeuring aan dit Statenbesluit gehecht en evenmin aan de overeen komstige besluiten van de Staten van Drenthe en Overijssel. De onzekerheid hierover kan nog enkele maanden du ren; wat Gelderland betreft moet de beslissing uiterlijk in januari 1971 val len, tot dan kan de Kroon haar beslis sing opschorten. Voor de drie provinciale besturen en de in deze gewesten werkende gemeen tebesturen is door deze ontwikkeling een moeilijke situatie ontstaan. In de zuiveringsschappen is de bestuurlijke organisatie van de bestrijding van de waterverontreiniging gebundeld. Zij zullen de zuivering van het afvalwater verzorgen en de kosten daarvan krach tens een nog vast te stellen heffingsver ordening aan de vervuilers in rekening brengen. De bevoegdheid tot het heffen van rioolrecht zal van de gemeenten over gaan naar de zuiveringsschappen en daarom is het begrijpelijk dat heel wat gemeentebesuteren zich tot het provin ciaal bestuur gewend hebben met de vraag of zij op hun begroting-1971 hef fing van rioolrecht moeten opnemen of niet. In tal van gemeentelijke begrotin gen is uitgegaan van de vrij grote ze kerheid dat de zuiveringsschappen wel in werking zullen treden op 1 januari 1971. De laatste weken is de onzeker heid echter groter geworden en de da tum van 1 januari nadert met rasse schreden. „We hopen nog altijd dat het per 1 januari a.s. zal lukken maar dat zal nu in de eerste plaats van Den Haag af hangen. Wij in Arnhem kunnen er be slist geen zekerheid over verschaffen," zei men ons vanmorgen in het Provin ciehuis. Aangenomen kan worden, zo vernemen wij nader, dat de Kroon be zwaren tegen de betreffende provincia le besluiten heeft ontvangen en deze nu overweegt. Van een formeel beroep is geen sprake, wel van bezwaren, waar schijnlijk o.m. van een of meer water schappen. De onzekerheid over het per 1 janua- rie a.s. in werking treden van de zuive ringsschappen kwam gisteravond tot uiting in een vergadering van het be stuur van de Afvalwaterzuivering Noordoost-Veluwe te Heerde waarin de gemeenten Apeldoorn, Epe en Heerde participeren. De taak van deze instel ling (een gemeenschappelijke regeling) wordt door het nieuwe zuiveringsschap Veluwe overgenomen. Het college van burgemeester en wethouders van Apeldoorn had in de ontwerp-begroting-1971, ervan uitgaan de dat de zuiveringsschappen per 1 ja nuari 1971 in werking zouden treden, geen post „rioolrecht" (die voor 1970 ƒ900.000 beliep) meer opgenomen maar vraagt zich af nu gezien de onzekere situatie of de post niet alsnog opge nomen zal moeten worden. Omdat rioolrecht een retributie is moet een eventueel raadsbesluit op zeer korte termijn genomen worden. Een groot probleem is dat het rioolrecht in Apel doorn aanzienlijk omhoog moet. Het ANOV-bestuur heeft een soort „scha- duw-begroting" voor 1971 opgesteld waarin te lezen is dat de zuiveringslas- ten volgend jaar ongeveer verdubbeld zouden moeten worden als gevolg van de gereedkomende nieuwe zuiverings- werken in zijn werkgebied. Hiermee zou, globaal, een verdubbeling van het rioolrecht gepaard moeten gaan. Het zou betekenen, dat het tekort op de Apeldoornse begroting 1971 met nog eens bijna 2 miljoen zou stijgen. ADVERTENTIE AMSTERDAM De jaarlijkse Kin derboekenweek zal dit jaar op 31 okto ber in de NOS-tv-studio te Hilversum worden geopend en duurt tot en met 7 november. Het thema van de Kinderboekenweek 1970 is „Kind en natuur". Als geschenk krijgen de kinderen bij aankoop van boeken een zak met benodigdheden voor een vossenjacht. Op deze wijze probeert de Commissie Propaganda van het Nederlandse Boek d kinderen dichterbij het „groen" te brengen. Evenals het vorig jaar zal een kran tje op de lagere scholen worden uitge reikt, waarin Paul Biegel en Harry Geelen vele gegevens over boeken, schrijvers, Kinderboekenweek en het geschenk bijeen hebben gebracht. Door het oplossen van de puzzel in het kran tje kunnen kinderen bij de boekhandel een kompasje kopen, wat ze voor de vossenjacht kunnen gebruiken. Tot het kinderboek van het jaar is bekroond het boek „Verhalen van de spinnende kater" van de schrijfster Harriet Laurey (46). Het is de tweede prijs (1500 gulden) die de schrijfster uit Overveen voor een kinderboek heeft gekregen. De eerste keer was dit in 1959 (eveneens 1500 gulden). De prijs voor het beste jeugdboek van 1970 ging naar de 37-jarige Haar lemmer Frank Herzen voor zijn boek „De zoon van de woordbouwer". De Kinderkijkboekenprijs (1500 gul den) was dit jaar voor de 37-jarige Haagse illustrator Ton Hoogendoorn. De prijs werd hem toegekend voor zijn illustrering van de onderwijsmethode „Samenspel". Deze illustraties dienen tevens als basis voor de nieuwe uitgave „Stoep af, stoep op", die ter gelegen heid van de Kinderboekenweek zal verschijnen. Harriet Laurey heeft in haar boek „Verhalen van de spinnende kater" met de zeven in raamvertelling ingebouwde, verhalen over een kater en een visser volgens de jury een trefzeker beeldend vermogen en een boeiende stijl van vertellen weten te ontwikkelen. „De zoon van de woordbouwer" van Frank Herzen handelt over een figuur, de woordbouwer, die volgens het jury rapport, gedoemd is in Betonstad te wonen, waarbij hij zich moet aanpassen aan de wetten en omstandigheden van Steenland. Hij stuurt noodgedwongen zijn 14-jarige zoon, Kleine Woord, de wereld in, nadat hij hem jarenlang at tent had gemaakt op andere levensmo gelijkheden. Met een kistje zilveren let ters onderneemt de jongen een zwerf tocht van zeven jaar en met de letters als richtsnoer vormen de letters uitein delijk tijdens zijn tocht het woord „le- venskust". Met hulp van anderen, die hij buiten Steenland ontmoet, komt hij dan op het spoor van wat hij zoekt. Het gedachtenleven van de personen wordt in evenwicht gehouden met hun daden- leven door de spannende, geladen avon turen, aldus het juryrapport. NEW YORK De Sowj et-Unie die tot dusver buiten de International Civil Aviation Organization, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, is gebleven zal 14 november tot deze orga nisatie toetreden. Dit is vandaag door et VN-secretariaat meegedeeld. W( pi 11

De Vallei | 1970 | | pagina 15