„Ik was stomverbaasd Echtpaar Voronin in ban van „goldrush Devrindt heeft voorlopig vrede met zijn rol als invaller Redder „GEEN KAT GEMOLD VOOR COEN MOULIJN PANORAMA JAAP VAN PRAAG: Te laat. niet in Nürburgring niet veilig Var ga niet naar Trnava Nieuwe goalie voor Nijmegen Posthumus toch op de transferlijst Rod Laver in hal ve-finales Neem nog een jonge Levert van me. Hallo. Runners Up-Cup De Jongste chef medici in München nu in het nieuwe nummer I ROTTERDAM Jan Hordijk zal nooit een tweede Tom Okker worden. Op internationaal niveau zal hij zelfs ook nooit een plaats verwerven te midden van de tweede categorie. 50.000 jury SPORT IN 'T KORT Titel vlieggetvicht voor Massao Oba VLOTTER AANTREKKELIJK AL VIER JAAR GEEN RISICO NIET FEILLOOS Overwinning Üeltalloyd-AMVJ •v OM TE HUILEN OORZAKEN KANS NEDERLANDERS Memo" losse nummers 90 ct VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 JAN HORDIJK MAG ACHT MAAND NIET TENNISSEN sport Maar binnen Nederlands grenzen, waar het aanbod van tennistalent ui terst beperkt mag worden genoemd, is diezelfde Jan Hordijk een waardevolle figuur. Daarom is het een droevige zaak dat hij juist nu de situatie aan de vaderlandse herentop een dieptepunt heeft bereikt, voor acht maanden uit de roulatie is. Tijdens de nationale kampioenschap pen in augustus raakte de soliede Rot- „AJAX IS STEEDS GEBETEN HOND AMSTERDAM Dingend naar de gunst van het Nederlandse voetbalvolk staat Ajax tussen twee hete vuren. Welke beslissing de leiders van de Amsterdamse vereniging ook nemen, de kans dat z(j met blaren aan de vingers uit de slag ko men is zeer groot. Ajax speelt, per traditie, zgn belangrijke wedstrijden in het Olympisch Stadion. Daar zijn doorslaggevende argumenten voor. De club bezit in het eigen stadion geen lichtinstallatie en bovendien is het voor een betalende voetbalvereniging uiterst onaangenaam de kassa voor zo'n dertigduizend entreekaarten méér te ho ren bellen. Tot zover een probleemloze zaak. De moeilijkheden worden echter opgeroe pen door de voetballiefhebbers, die vooral in Amsterdam niet tot de cate gorie der makke schapen kunnen wor den gerekend. Voorzitter Jaap van Praag: „Ajax speelt niet alleen vanwe ge het geldelijk voordeel in het Olym pisch Stadion. Wanneer wij wedstrijden voor de Eu ropa Cup en toppers als Ajax - Feijen- oord in ons eigen stadion laten spelen krijg ik geheid weer een baal boze brieven. Dan wordt er onmiddellijk be weerd, dat we het voor tienduizenden mensen onmogelijk maken om zulke partijen te zien." Conclusie: Als Ajax zijn Cupwed strijden in De Meer afwerkt is de club de gebeten hond. Eén dag voor de wed strijd in het toernooi om de Europese beker tegen Basel leurde Ajax nog wanhopig met entreekaarten. Amster dam en Nederland bleken toch niet zo verzot op voetbal als Van Praag uit brieven met kreten als „schurk" en „dictator" kon opmaken. Er kwamen 45.000 mensen naar het stadion. Voor de wedstrijd tegen Nendori Tirana in de eerste ronde waren het er nog minder. Geen uitverkocht huis dus, maar wel prikkelige reacties op het feit, dat Van Praag al dagen voor de wedstrijd vast stelde, dat er geen televisiereportage van het duel met Basel zou komen als er niet tenminste vijftigduizend kaarten waren verkocht. Conclusie: Als Ajax zijn Cupwed strijden in het Olympisch Stadion speelt is de club ook de gebeten hond. Van Praag geeft voor de omstandig- LJUBLJANA Bij de zeven tiende wereldkampioenschappen turnen in Ljubljana zal Nederland niet in de jury zijn vertegenwoor digd. Oud-nationaal kampioene Le nt e Lens, die dinsdag naar Zuid- Slavië ging, kwam door vertraging van het vliegtuig waarmee ze reis de te laat in Ljubljana aan. Toen zij zich meldde voor de jurybijeen komst, weigerde de Franqaise Berthe Villancher, de voorzitster van de technische commissie da mes, haar excuses. Lenie Lens zal het wereldkampioenschap nu vanaf de tribunes moeten volgen. NüRBURGRING De sportcommis- sie van de Internationale Automobiel Federatie heeft na een officiële inspec tie van de Nürburgring een verbou wingsprogramma van 104 punten opge steld. In het programma zijn ook opgeno men de 18 punten, die de Grand-Prix Divers Association heeft aangevoerd voor de boycot van de Nürburgring. Zoals bekend is de Grote Prijs van Duitsland dit jaar verreden op het cir cuit van Hockenheim. Het is nog aller minst zeker of de Nürburgring gereed zal zijn voor de Grote Prijs van Duits land 1971, die voor 1 augustus op de agenda staat. WEST-BERLIJN De Westduitse Bundesligavereniging Hertha BSC zal de Hongaar Zoltan Varga niet meene men naar Trnava in Tsjecho-Slowakije, waar de club volgende week woensdag de return wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Runners Up- Cup tegen Spartak speelt. De tweede voorzitter van Hertha, Wolfgang Holst, verklaarde donder dag: „Het risico is ons te groot. We nemen hem in geen geval mee. Ook later niet, als we weer naar een Oost europees land moeten, dat een uitleve ringsverdrag met Hongarije heeft. Zoltan Varga is in Hongarije na zijn vlucht tijdens de Olympische Spelen van Mexico bij verstek veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. NIJMEGEN De Nijmeegse ijshoc keyclub heeft de verbintenis met de Canadese doelman Leclair verbroken, nadat deze plotseling naar zijn vader land is teruggekeerd. Leclair, afkomstig van Den Bosch, had in de afgelopen weken blijk gegeven van een zeer slechte conditie, zodat hij was gepas seerd. Voor de Canadees was dit reden de NYHC de rug toe te keren. Nijmegen heeft inmiddels een nieuwe keeper aangetrokken. Het is de 23-jarige Charles Ewing, eveneens een Canadees. Hij is afkomstig uit Brigh ton, waar hij voor de gelijknamige club uitkwam. Ewing wordt vandaag opge steld in de wedstrijd tegen Thialf Hee renveen. De Zwitserse herentennisploeg, die zaterdag24 en zondag 25 oktober in Zürich tegen Nederland uitkomt voor de voorronde van het toernooi om de koning Gustaafbeker, is samengesteld uit de spelers Sturdza, Werren, Stalder en Burgener. De Haagse ijshockeyclub HIJS „Hoky" heeft donderdag in eigen stad met 33 gelijk gespeeld tegen het Noor se Gamblebyen. De tussenstanden wa ren: 1—0, 2—1, 0—2. TOKIO Massao Oba heeft donder dagavond in Tokio de wereldtitel in het vlieggewicht opgeëist. Hij versloeg de Taise wereldkampioen Chartchai door k.o. in de dertien de ronde. De 21-jarige Japanse bokser stond al ver op punten voor, toen hij de beslissende stoot plaatste. De snelle uitdager beheerste het gevecht met de vier jaar oudere titelhouder volkomen. Toch kwam de k.o. nog als een verrassing voor de 7500 toeschouwers. heid, dat Nederlanders elkaar voor een kaartje voor zo'n voetbalwedstrijd niet meer naar de keel vliegen de volgende redenen: „De mensen wachten, omdat zij ervan uitgaan, dat zulke duels toch wel op televisie komen. De middag voor de wedstrijd tegen Basel hadden we nog geen 25.000 kaarten verkocht. Er zaten toch 45.000 mensen. Kennelijk allemaal jongens, die pas besloten om te gaan kijken toen voor honderd pro cent zeker was, dat er geen televisie zou komen". Na het glanzende spektakel, dat Ajax tegen Basel opvoerde, ziet Van Praag de toekomst wat zonniger: „Er blijven alleen goede clubs over in dat toernooi. De wedstrijden worden boeiender. Je komt tenslotte niet zomaar in die derde ronde. Ik verwacht dan ook, dat de mensen nu vlotter zullen komen. Na die vertoning tegen Basel ben ik er bij voorbeeld van overtuigd, dat we vol gende week vrijdag tegen PSV ook uit verkocht zijn." Van Praag kan nog glimlachen om de geldelijke resultaten van de wedstrij den in het Europese bekertoernooi: „We leggen er echt geen cent bij. Fi nancieel is dit voor elke club nog steeds een aantrekkelijke zaak". Conclusie Zo erg wordt Ajax nou ook weer niet gebeten. terdammer in zijn halve-finalepartij te gen de latere kampioen Fred Hemmes geblesseerd. Hij meldde zich toen in de Wassenaarse St. Ursulakliniek, waar neuroloog J. H. A. van der Drift een hernia constateerde. Men verzekerde Hordijk echter dat die geen fatale in vloed op het verdere verloop van zijn carrière hoefde te hebben en hij kreeg zelfs toestemming om samen met Niek Fleury in de finale van het dubbelspel uit te komen. Desondanks liet de KNLTS hem be gin deze maand weten dat hij op advies van bondsarts J. J. Wille voor acht maanden werd uitgesloten van de top- training. Hordijk: „Ik was stomver baasd. Dokter Wille heeft me zelfs nog nooit gezien. Ik dacht dat ik gewoon mocht blijven tennissen, maar dat ik het alleen even wat rustiger aan moest doen. Die rugklachten heb ik tenslotte al een jaar of vier en ik heb er altijd mee gespeeld. Ik voel me nu ook niet slechter dan anders. Daarom heb ik nog eens contact opgenomen met dokter Van der Drift en die vond die beslis sing, geloof ik, nogal belachelijk". Dat laatste is een tikje onzorgvuldig uitgedrukt. Want Van der Drift wenst het vonnis van collega Wille in geen enkel opzicht aan te vechten, hoewel uit zijn met zorg gekozen woorden wel valt de destilleren dat zijn persoonlijke visie op Hordijks blessuren aanzienlijk minder somber is. „Ik heb die beslissing niet genomen, zegt hij diplomatiek. „Maar ik ben ooi niet verantwoordelijk. Dokter Wille we' en dan kan ik me levendig voorsteller dat je geen risico durft te nemen. Ik ben in ieder geval van mening dat Hor dijk straks weer normaal toptennis zal kunnen bedrijven en dat hij op het ogenblik best een rustig partijtje kan spelen." In de praktijk is dat spelen van een partijtje na de beslissing van de tennis- bond voor Hordijk echter een tamelijk gecompliceerde zaak geworden. „Ten eerste," zo verzekert hij, „is het in de winter heus niet zo gemakkelijk om een overdekte baan te krijgen en ten tweede heb ik geen behoorlijke part ners om mee te oefenen. Daarom heb ik aan Lijsen gevraagd of ik dan mis schien zo af en toe een partijtje met een van de jongens kon komen spelen. Hij zou eens kijken wat hij voor me kon doen, maar totnutoe heb ik daar niets meer over gehoord." Vastgesteld mag worden dat de KNLTS Jan Hordijk in de kommervolle dagen niet feilloos heeft begeleid. De bond heeft zich via directeur Bé Lijsen beperkt tot een hartelijke brief, waar van men de inhoud zou kunnen samen vatten met de woorden: Zorg vooral goed voor jezelf en tot over acht maan den dan maar. Terwijl toch ook de bond Hordijk heeft laten weten dat hij „met mate" mag blijven tennissen. „Onder „met mate" moet worden be- WAGENINGEN De voorhoedespe ler van Wageningen Hans Posthumus zal door zijn vereniging in de tweede transferperiode in december toch op de lijst worden geplaatst. De 22-jarige goalgetter, die een groot aandeel had in de promotie van Wage ningen van de tweede naar de eerste divisie, staat sinds het begin van de competitie op non-actief omdat hij met het bestuur niet tot overeenstemming is gekomen over de financiële voorwaar den voor een nieuw contract. BARCELONA De Australiër Rod Laver. die van alle beroepsspelers dit jaar het meest heeft verdiend, heeft zich donderdag in Barcelona geplaatst voor de halve finales heren-enkelspel, van de open Spaanse tenniskampioen schappen. Hij versloeg de jonge Spanjaard Ma nuel Orantes met 36, 6—0, 6-—4. 61. Orantes' landgenoot Juan Gisbert slaagde er wel in door te dringen tot de halve eindstrijden en wel ten koste van de Tsjech Jan Kodes: 26, 75, 57, 10—8, 7—5. ZWOLLE De Nederlandse volley balkampioen Deltalloyd/AMVJ uit Am sterdam heeft donderdagavond in de Stilo-sporthal in Zwolle met 31 ge wonnen van de Poolse vereniging AZS Olsztyn. De setstanden van de wed strijd, die 1500 toeschouwers trok, wa ren 15—10, 15—5, 12—15, 16—14. Van 11 tot en met 18 november zal in Emmen het 14e internationale Dan- lon-schaaktoernooi voor dames worden gespeeld. De deelneemsters van de hoofdgroep zijn: M. Lazarevic (Z.S1.), winnares van vorig jaar, A. Sunnucks (Eng.), M. Litmanowicz (Pol.), I. Kohn (W.Dld.), E. Karakas (Hong.) en de Ne derlandse dames mevr. E. H. Timmer en mevr. M. C. Vreeken (Nederlands kampioene). staan dat hij voorzichtig een balletje kan slaan," zo licht Lijsen desgevraagd toe „Het betekent niet dat hij kan deel nemen aan een toptraining. Daarom vraag ik me ook af of het wel verstan dig zou zijn om hem zo af en toe eens een partijtje tegen een van de andere jongens te laten spelen. Want wanneer hij eenmaal op de baan staat wil hij zo'n potje uiteindelijk toch wel graag winnen." „De bondsarts heeft hem verboden om toptennis te spelen en daar houden we ons gewoon aan. Stel je voor dat er iets met zo'n jongen gebeurt. Dat risico kunnen we toch nooit nemen. Ik be grijp best dat het voor Jan Hordijk erg bedonderd is. Een jongen van twintig jaar. het is om te huilen. Maar wat kan ik daar nou verder aan doen? Ik kan moeilijk elke dag naar hem toe gaan om te vertellen hoe beroerd ik het alle maal wel vind." Dat mogen we van niemand verlan gen nee, maar Bé Lijsen zou bijvoor beeld wel kunnen proberen om in het trainingscentrum van de GNLTB in Den Haag zo af en toe eens een baantje voor Hordijk vrij te maken om voor zichtig een balltje te slaan. LOMMEL Vreemd klinkt het wanneer Johan Devrindt, in dertien oefenwedstrijden veertien maal scorend voor PSVthuis in het Belgische Lommei zegt dat hij voorlopig vrede heeft met zijn rol als invaller. „Iedereen denkt nu dat ik dolgeluk kig ben met die twee doelpunten, maar dat is niet zo." Binnen enkele minuten word ik nu weer op een voetstuk geplaatst waar van men mij eerder gewoon, of ik nie mand ben, heeft laten afdonderen. Na tuurlijk doet het je wel iets, het geeft zelfvertrouwen. Maar ik zal me er niet blind op staren. Niemand weet beter dan ikzelf dat mijn conditie nog geen honderd procent is". ADVERTENTIE Publikatt# numrrwr 1 t®r bevordering ven het gebruik van Jonge jenever van het merk Levert Johan Devrindt, een man zonder kap sones, heeft geaccepteerd dat hij er nog niet bij kan zijn. Filosoferend zegt hij: „In het begin begreep ik dat niet. Ze hadden me ten slotte gekocht om te spelen. Maar als je nuchter nadenkt dan heeft Linder ge lijk. Als ik zondag tegen Holland Sport weer op de bank zit, dan is dat nor maal". Nuchter, zonder de grote vedette uit te hangen, noemt hij zelf de oorzaken van zijn gedeeltelijk falen. „Aanpassen bij de ploeg is geen probleem, maar aanpassing aan de totaal andere speel wijze. dat vraagt tijd. In Nederland wordt een wedstrijd door de tactiek be paald. In België, vooral bij Anderlecht, hoefde ik mij als spits nergens om te bekommeren. Als ik maar raak schoot." Mexico? Devrindt: „Ook Mexico behoort bij de oorzaak. Iedere speler die er ge weest is ondervindt daarvan de weer slag. Volgens de doktoren heb je zelfs zes maanden tot een jaar nodig om die zes weken teboven te komen. Lichame lijk niet, want dat was geen probleem. Maar geestelijk zijn daar alle spelers geknakt. In ieder geval alle Belgen. De achterhoede van Standard bijvoorbeeld is sinds Mexico totaal uit vorm. Puis en Van Himst tobben er ook mee". Nog een keer zo'n titeltoernooi? De vrindt: „Wél in West-Duitsland in 1974. maar nooit meer in Mexico. Wie er niet geweest is begrijpt de toestanden niet die we hebben meegemaakt". Rekent hij snel op een vaste plaats in de kern van PSV? Devrindt: „Je moet eerlijk tegen jezelf zijn. Zolang mijn vorm niet honderd procent is heb ik vrede met de reservebank. Maar als een ander slecht speelt, reken ik op mijn kans." Op de kille avond van woensdag klinkt in het stadion van PSV in Eindhoven uit tienduizenden kelen, ver voor het tijdstip van PSV's held haftige strijd tegen Staua Boekarest, een doordringende smeekbede. De zich opwindende toeschouwers sme ken enigszins om Johan, Johan. Johan Devrindt (25) eens een scherp schietende Belgische interna tional en aanvalsspits van het roem rijke Anderlecht, staat echter niet opgesteld in de ploeg, die trainer Kurt Linder het Europa Cup-duel instuurt. Er wordt niet gemopperd, want niemand had een directe op stelling verwacht. Johan Devrindt is immers, sinds zijn komst naar Eind hoven, nog altijd geen vaste pion waarop Linder kan bouwen. Als de zo noodzakelijke treffers echter uitblijven en PSV door Steaua in de verdediging wordt gedrukt, krijgt de stevig gebouwde Belg een nieuwe kans zich waar te maken. Hij grijpt hem met beide handen. Nauwelijks een minuut na zijn en tree drukt hij zijn hoofd doeltref fend tegen de bal en haalt hij PSV uit de impasse. Later maakt hij nog een doelpunt Twee treffers draagt hij bij tot de zege van 4-0. Johan Devrindt, de redder, heeft weer toe geslagen. LJUBLIJANA Ljubljana terurt niet om de afwezigheid van Vera Caslavska en Natalia Koetsjinskaja. De twee turn sters, die vier jaar geleden in Dort mund bij de zestiende wereldkampioen schappen elk drie titels veroverden, ontbreken in de hoofdstad van Slove nië. Vera Caslavska, de blonde Tsjechi sche, sloot in Mexico een briljante, twaalfjarige carrière, die haar veie Olympische en wereldtitels opleverde, af en Natalia Koetsjinkaja, die vier jaar geleden als zestienjarige grote triomfen vierde, heeft wegens een schildklierontsteking de wedstrijdsport op hoog niveau de rug moeten toeke ren. De komende zes dagen zal de fraaie Tivolihal van Ljubljana voor de derde maal dit jaar het toneel zijn van de strijd om wereldtitel. In deze unieke sporthal, waar eerder dit jaar gestreden werd om de wereldkampioenschappen kunstrijden en basketball, moet de op- VALENCIA De Belgische club Be- veren Waas heeft donderdag in Valen cia de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Runners Up-cup tegen FC Valencia met 10 ge wonnen. De ruststand van de ontmoe ting, die door 45.000 toeschouwers werd bijgewoond, was 00. De Belgen kwamen het furieuze ope ningsoffensief van Valencia goed door, niet het minst door het uitstekende werk van doelman Poklepovic. Tot ver in de tweede helft ging de strijd daarna gelijk op, tot tenslotte De Raeymaker veertien minuten voor tijd de Spaanse keeper Adelardo versloeg: 0—1. DEN HAAG Het bestuur van het Nederland Olympisch Comité heeft de arts H. de Jongste aangewezen als chef van het medisch team dat de Neder landse ploeg zal begeleiden voor de Olympische Spelen in München. De heer De Jongste, die ook deel uitmaak te van de medische equipe tijdens de spelen van Mexico, is hoofd van de af deling sportgeneeskunde van de Neder landse Sport Federatie. NIJMEGEN Het Centraal Con federatief Orgaan Dierenbescherming (CCOD), het overkoepelend orgaan van 22 verenigingen voor dierenbe scherming in ons land, heeft gister avond in een telegram bij het bestuur van Feijenoord geprotesteerd tegen het feit, dat linksbuiten Coen Moulijn ge bruik maakt van een kattevel ter gene zing van rugklachten. De voorzitter van de CCOD, de heer G. Seppen (63) vertelde, dat men vreest, dat door de naam Coen Moulijn velen onnodig tot het gebruik van deze methode zullen overgaan, „wat kan lei den tot het onnodig opofferen van die ren hiervoor." Het bestuur van de CCOD heeft hierover vergaderd en daarna werd een telegram naar het be stuur van Feijenoord gezonden met de volgende tekst: „Elk Feijenoord doel punt voor ons allen fijn. Maar dan geen kat gemold voor Coen Moulijn". Manager Brox van Feijenoord: „Voor onze spelers worden niet speiaal katten gemept. Wij maken echt niet regelma tig gebruik van kattevellen. Ik meen me te herinneren, dat het een jaar of zes geleden ook eens met Bouwmeester gebeurd is. In Duitsland en Oostenrijk schijnt er veel meer gebruik van ge maakt te worden. Het was een idee van trainer Happel. Het vel is de vorige week in een apotheek te Frankfurt gekocht. Het zal wel om de warmte gaan. Men moet er niet een verkeerd beeld van krijgen. Het betreffende beest is niet speciaal voor ons gemept". Of er op het telegram geantwoord zal worden kon de heer Brox nog niet zeg gen. volgster van Vera Caslavska worden gekroond. Volgens de verwachtingen zal de strijd in de achtkamp gaan tus sen Zinaida Voronina en de kleine Oost- duitse Karin Janz. Wanneer Zinaida Voronina inderdaad de titel zou verove ren, kan dat een uniek gebeuren in de internationale turnwereld opleveren. Bij de heren is namelijk haar echtgenoot Michale sterk favoriet voor het prolon geren van de titel, die hij in 1966 over nam van zijn landgenoot Titov. De Nederlandse damesploeg zal on danks de onmiskenbare vooruitgang van de laatste jaren, geen rol van bete kenis spelen. Vier jaar geleden was de veertiende plaats, die Nederland in Dortmund behaalde bepaald geen te genvaller. Individueel kunnen nationaal kam pioene Ans van Gerwen en Ans Moen-Heerschop, die haar internatio nale carrière in Ljubljana besluit, wel licht hoger eindigen dan Ria Rietveld, die in Dortmund als beste Nederlandse 69e werd. Met de drie heren, Cor Smulders, Hans Gunneman en Peter Karregat heeft de damesploeg dinsdag en woens dag in de hal getraind. Vanavond tre den Ans van Gerwen Cora Stins, Ma rian van Zetten, Stientje de Goede, Willy de Groote en Ans Moen voor de eerste keer aan. ADVERTENTIE Eldridge Cleaver's ziel staat in vuur en vlam. Voor het eerst een interview met deze Black Panterleider, die in Algiers broedt op een revolutie in Amerika. De trend naar hippe kleding neemt hand over hand toe, maar het is de vraag of iedere functionaris kan dra gen wat hij wil zonder aan vertrÜuwen in te boeten. Wat hebben doodgewone mensen over hun eigen huis, hun eigen werk fè zeggen? In de bijlage "Memo" frap pante uitkomsten van Pano rama's vrijheids-enquête. HU met

De Vallei | 1970 | | pagina 17