Veenendaals - dagblad Buiten Vliegtuig met V S-generaals is in Rusland KVP: Kamer moet (in)formateur voordragen OPZETTELIJKE EXPLOSIES IN BEESD VERWOESTEN HUIS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Violiste Emmy Verhey getrouwd PSYCHOPAAT Maison Kramer ±f 50. zingende dolfijnen... Maandag komen nikkelen rijksdaalders in omloop Tito vanmorgen vertrokken J J MELDT ZICH Huwelijk werd in R beden gesloten Naam mogelijke dader bekend Gunstig herfstweekein d VERSTROOIDE LUNS VERGAT KOFFERTJE Na 1 januari alle wachtmeesters voor trainingscursus naar Exloo DEN HAAG - Na 1 januari zullen alle wachtmeesters van de rijkspolitie een speciale opleiding krijgen in het bestrijden van rellen. De opleiding zal worden gegeven in het Centraal Opleidingsinstituut voor Mobiele Eenheden in Exloo (Drenthe), dat 1 september werd geopend. Wildcensus 3 TECHNIEKEN MENTAAL dames- ZODIAC- OF LETTERRING bij de juwelier BEDUUSD DE MOORDEN IN CALIFORNIA GEVULDE SPECULAAS DOLFINARIUM VTBN.V. Eerste commerciële gamma-installatie voor steriliseren komt in Ede Heldere nacht Btir. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 23 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 248 relbestrijding De politie zoekt naar aanwijzingen tussen de puinhopen van het huis dat gisternacht in Beesd na twee doffe explosies afbrandde. Vast staat dat er rijkelijk mei benzine is gesproeid. Bij deze grondige voorbereiding in het verlenen van harde bijstand en het be strijden van ordeverstoringen zullen de wachtmeesters volgens de nieuwste methodiek van de gewapende en psychologische relbestrijding worden ge schoold. DEN HAAG Maandag komen de nikkelen rijksdaalders in omloop. De zilveren rijksdaalder blijft gewoon in gebruik. De nikkelen rijksdaalder ziet er net zo uit als de zilveren, maar is kleiner en lichter. De doorsnee is teruggebracht van 3,3 naar 2,9 centimeter, het gewicht van vijftien tot tien gram. Er zijn al ruim 32 miljoen nikkelen rijksdaalders geslagen. Tn het aardige rapport over de boedelbeschrijving der Veluwse herten wordt als voornaamste fout, die bij het aanspreken wordt ge maakt, genoemd het houden van jonge hinden voor smaldieren; voorts kan een aantal dieren niet worden geclassificeerd en de der de oorzaak van onnauwkeurigheid ligt in het feit, dat er heimelijke herten zijn, die zich volledig aan de waarneming weten te onttrekken. Desondanks weten we nu, dat er bij benadering aanwezig zijn op de N.V eluw e (Elspeet c.a.): 9 mannel. en 31 vrouwel. exempl. kalveren), doch het revier is zeer onoverzichtelijk en er zal stel. lig meer roodwild huizen. Tellen we er de revieren Staverden, Huls horst, Weina en Tongeren bij, als ook Sprield en Speuld, dan komen we op een stand van ruim 210-her ten. Voor de Zuidwest -Ve lu we kunnen we aannnemen (PI. Wambuis, de Ginkel en omg.) 92 stuks, o.w. 37 herten en voor de Zuidoost-V eluwe (Imbos, Loenermark, Onzalige Bossen enz.) ongeveer 200, o.w. 65 geweidragers. Het Staatswildreservaat, Varenna, Spelderholt, Hoenderl. Bos, Hoog-Buurlo: 181, waarvan de helft der bevolking in het oostelijk gedeelte met overwegend kaalxoild en de wederhelft met merendeels mannelijke stukken in het westelijk deel. Het uitvoerige register zelve geeft alle details in tabellen en calculaties weer en zij schenken ons de overtuigingdat zulke rood wildtellingen zo nauwkeurig worden verricht en dat zij gerust een af spiegeling mogen heten van de werkelijkheid. Zodoende kunnen zij als een basis voor het beheer van deze kostelijke bevolking worden beschouwd. Wie zou er niet trots op wezen, zulk een waardige levende have te mogen behoeden en door cijfers van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer worden geschraagd in de vooruitgang ervan, omdat hij erop aan kan? 23-10-'70 A. B. WIGMAN Op het ogenblik worden er in Exloo alleen herhalingscursussen gegeven aan de bestaande mobiele eenheden. „Deze opleiding is nodig geworden om een effectief antwoord te kunnen geven op de nieuwe vecht- en demon stratiemethoden die bij de verstoorders van de openbare orde in ontwikkeling zijn gekomen", aldus overste J. Schou ten, hoofd van het bureau Mobiele Een heden en bijstandverlening der rijkspo litie. „Volgens de Politiewet is het korps rijkspolitie het eerste bijstandverlenen- de korps. Om die taak goed te kunnen vervullen, in overeenstemming met de nieuwste agressie- en guerrillatechnie ken, is het nodig dat het hele korps daarvoor wordt opgeleid en getraind". Het leerplan omvat het gebruik van de slag- en vuurwapens en het in for matie opereren, op basis van nieuwe psychologische opvattingen en vecht- technieken. Doel daarvan is met een minimum aan geweld roerige menigten te ver spreiden of in bedwang te houden. Voor een treffen van man tegen man zijn technieken ontwikkeld waardoor de tegenstander tijdelijk buiten gevecht wordt gesteld zonder hem te verwon den of letsel toe te brengen. „Naast het vaktechnische gedeelte wordt uitgebreid aan mentale training gedaan. Die is erop gericht dat het over gaan van normaal politiewerk op de harde bijstand geen persoonlijke pro blemen meer oproept, zonder sla- en vechtrobots te creëren", aldus luitenant R. A. A. Verzijlbergh, commandant van het opleidingsinstituut. De cursus is in samenwerking met specialisten op het gebied van de mo derne demonstratietechnieken opgezet. Er werken ook psychologen aan mee. (Zie ook pag. 15) ADVERTENTIE een ring van j. marcus n.v. DEN HAAG President Tito van Joegoslavië en zyn echtgenote hebben vanmorgen hun drie-daags staatsiebe- zoek afgesloten. Vanmorgen om half elf vertrokken zij van de vliegbasis Ypenburg, uitgeleide gedaan door koningin Juliana en prins Bernhard. President Tito vertrok naar Parijs, waar hij president Pompidou zal ont moeten. EINDHOVEN De 21-jarige Ruud Rasink is weer terug in de Rijkspsy- chiatrische inrichting in Eindhoven. Hij heeft zich gistermorgen vroeg zelf ge meld. Zaterdagmiddag was de jongeman uit de inrichting ontvlucht. De Bredase po litie nam uitgebreide maatregelen om zijn zusje Corrie (15) en zijn ouders te beschermen. del waren nog geen half jaar gele den nieuw aangeschaft. „Ik zou niet weten wie me dat heeft kunnen flikken", zei hij be duusd. De heer Hierck (30) vestigde zich drie maanden geleden aan de Kraal- weg in Beesd. Hij nam er een gara ge over, die hij verbouwde tot een in- en verkoopbedrijf voor caravans. Zijn met benzine overgoten handels waar is niet door het vuur aange tast- In het woonhuis zelf is ook driftig met de jerrycan gewerkt. De gordij nen zijn door de politie meegenomen als bewijsstuk. Opper-wachtcommandant Boom die het onderzoek leidt: „We kunnen nog alle kanten uit. De zaak is voor ons nog een raadsel. We gaan wel van opzet uit", ende r|e violiste Em- my Verhey (21) is gisteren in R heden getrouwd met de 23-jarige ac teur Johnny Peters, die verbonden is aan de Toneelgroei) Centrum. Het paar heeft een huis in De Pijp in Amster dam. Emmy en John ny ontmoetten el kaar een jaar gele den op de Film- week in Arnhem Johnny Peters heeft op het ogenblik een rol in het succes stuk „Kees de Jon gen". SANTA CRUZ Een arrestatiebevel is uitgereikt tegen een jongeman die ervan verdacht wordt vijf mensen in een villa bij Santa Cruz in de Ameri kaanse staat Californië vermoord te hebben. In het arrestatiebevel, dat is afgege ven door de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank van Santa Cruz, wordt de naam genoemd van de 24 jaar oude John Linley Frazier. Hij woonde in een vervallen huisje op kor te afstand van de luxueuze villa, waar in de welgestelde oog-chirurg Otha, zijn vrouw, twee kinderen en een se cretaresse werden gebonden, doodge schoten en in een zwembad geworpen. Een vriend van Frazier heeft ver klaard. dat de gezochte hem gezegd had, dat „maandag (de dag van de moorden) grote dingen zouden gebeu ren". Verder zegt Frazier's vrouw in een beëdigde verklaring, dat haar man het huis verliet met een geladen revolver en een zwaar pak op zijn schouder. Hij zou het huis zaterdag hebben verlaten. DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP wil dat de Tweede Kamer een formateur of informateur voor een vol gend kabinet voordraagt. Het pleit ook voor de verlaging van de leeftijd om in de Kamer te worden gekozen tot 21 jaar. Overeenkomstig de voorstellen van de verschillende partij kringen voor het program van de KVP, adviseert het partijbestuur het aantal zetels waarmee een nieuwe politieke partij in de Ka mer kan komen op drie te stellen. In het kernrapport van prof. Steenkamp werd gesproken over vijf zetels. Als de sluiting van een grootregeer akkoord en de invoering van een kies drempel niet tot het gewenste resultaat leiden, dan moet herziening van de Grondwet in overweging worden geno men; rechtstreeks verkiezing van de premier of van de kabinetsformateur, aldus de voorstellen van het program. Op 6 en 7 november zal de KVP-par- tijraad over de voorstellen beslissen. ADVERTENTIE ,,De Roem van ons huis" MOSKOU Het sinds woensdag bo ven het oostclyk grensgebied van Tur kije vermiste Amerikaanse vliegtuig met twee generaals aan boord is op een vliegveld in de buurt van de Armeense stad Leninakan geland. Zo is gisteren in de loop van de dag bekend geworden. In het vliegtuig zaten generaal-majoor Edward Scherrer (57), hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Turkije, generaal-majoor Claude M. Mc Quarrie (45), militair attaché bij de Amerikaanse ambassade in Ankare, majoor Russel van de Amerikaanse luchtmacht en de Turkse kolonel Deneli. De Russen hebben het vliegtuig vast gehouden om te onderzoeken in hoever re er sprake is van opzettelijke schen ding van het luchtruim. Volgens de Turkse génerale staf was het vliegtuig in slecht weer uit de koers geraakt. Twee Migs zouden het tot lan den hebben gedwongen. De Amerikaanse regering is er inmid dels door het Kremlin officieel van op de hoogte gesteld dat de vier inzitten den van het toestel in goede gezond heid verkeren. De Amerikaanse ambas sade in Moskou heeft toestemming ge vraagd het viertal door een consulaire ambtenaar te laten bezoeken. De generaals maakten een normale inspectietocht langs Turkse legeronder delen. Volgens Turkse persberichten zijn zij daarbij slachtoffer geworden van hun toeristische nieuwsgierigheid. Hun vliegtuig was van de normale ADVERTENTIE „dn bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30,13.00,14.30 en 16.00 uur. T«l. 03410 6041. route afgeweken voor een vlucht over de historische Armeense plaats Ani, dicht bij de grens gelegen die daar de bochtige rivier de Aras volgt. Zo zou het toestel ongemerkt in het Russische luchtruim terecht zijn gekomen. UTRECHT Begin volgend jaar zal in Ede de eerste commerciële gamma- bestralingsinstallatie in gebruik worden genomen voor het steriliseren van me dische hulpmiddelen, zoals injectiespui ten, operatichandschoenen, infusiesys temen en dergelijke. De installatie eigendom van een afdeling van de Coöperatieve Apothe kersvereniging te Utrecht is de eerste in zijn soort in de EEG. De eigenlijke stralingsbron is gekocht in Canada. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeinde niet tegenvallen. Er zullen af en toe op klaringen zijn en regen van beteke nis is in Gelderland niet erg waar schijnlijk. Van de oceaan wordt zachtere lucht aangevoerd, waarin het kwik morgen en overmorgen tot 12 a 14 graden kan oplopen (normale waarde voor de tijd van het jaar). Een uitloper van hogedruk, die van de Noordzee langzaam nader bij komt houdt depressies op vei lige afstand tussen Groenland en IJsland. In Londen wees het kwik vanmorgen al tien graden, plaatse lijk in Denemarken werd 4 waar- genomen. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Aanvankelijk weinig bewolking met in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgen geleidelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind krimpend naar west tot zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 7.20 uur, onder 17.28 uur; maan op 00.43, onder 15.36 uur. SCHIPHOL Minister Luns, die donderdagmiddag van Schiphol naar New York vertrok voor het bijwonen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, was zijn koffertje vergeten. Het stond nog thuis. Met een speciale auto van het ministerie werd het in ijltempo (22 minuten) naar Schiphol gebracht. De overige passagiers moesten ruim een kwartier geduldig wachten totdat het koffertje was gearriveerd. Met een vertraging van 20 minuten ver trok het toestel tenslotte met minister Luns en zijn onontbeerlijke koffertje. Onze meest bereisde minister zei voor zijn vertrek recordhouder te zijn in het bijwonen van de algemene verga deringen van de Verenigde Naties. Hij nam aan 23 algemene plus een aantal bijzondere vergaderingen deel. Waarschijnlijk wordt de huidige zitting de laatste die hij zal bijwonen. „Dat hangt er vanaf of ik in de nieu we regering terecht zal komen. Als ik volgend jaar benoemd wordt tot se cretaris-generaal van de Navo is het inderdaad afgelopen. Hierover is nog geen zinnig woord te zeggen. De be slissing zal in mei worden genomen. Ik blijf echter kandidaat", aldus mi nister Luns. Nieuwe opleiding rijkspolitie voor BEESD Twee explosies heb ben in de nacht van woensdag op donderdag het huis van de familie Hierck in Beesd totaal doen instor ten. De recherche heeft vastgesteld dat er opzet in het spel moet zijn. Terwijl twee doffe dreunen de woning ineen deden zijgen beviel mevrouw Hierck in een ziekenhuis van haar tweede zoon. Hieraan was het te danken dat het gezin niet zoals de brandweer aanvankelijk vreesde onder de brandende brokstukken bedolven is geraakt. In de Betuwedorpjes rond Beesd wordt druk over de ontploffingen gesproken. Het huis grenst aan een grote ga rage waarin ongeveer tien caravans zijn gestald, eveneens het eigendom van de heer Hierck. De vloeren van de caravans dropen van de benzine. Overal tussendoor staan jerrycans, waarin onmiskenbaar benzine heeft gezeten. De man, die 's nachts vader was geworden, werd door de politie ge waarschuwd. Een geschokte heer Hierck schatte de schade op onge veer anderhalve ton. Huis en inboe-

De Vallei | 1970 | | pagina 1