Hervormd wijkcentrum gaat zes ton kosten Kerkconcert stijlvol en apart DOTO-gymnasten kregen diploma's Kamp Over berg werkte Vi week samen aan vrede KERKDIENSTEN „IN DE BAN" VAN CAROLINE HEMERT EN JAAP HUNZE Intimiteit met majestueuze zang van koren WERKSTUKKEN TE KOOP IN „DE HOOGSTRAAT" Rode Kruis blij met 17 mille Plasma-avond Ruimte voor crèche en bejaardensoos DOORLEEFD EXPOSITIE NUTTIG BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 RHENEN De Nederlands Hervormde Kerk in Rhenen gaat een wijkcen trum bouwen dat ruim zes ton kost. Het komt te staan op de hoek van de Val- leiweg. de Anjerlaan en de Papaverstraal. De hervormde gemeente moet er zelf nog ongeveer drie ton voor bij elkaar zien te krijgen. Er wordt naar ge- streeft om het project op 1 maart 1971 rijp te hebben voor aanbesteding. In gebouw Irene werd gisteren op de gemeenteavond een toelichting gegeven voor het front van een vijftigtal belangstellenden. Aanwezig waren de architecten Ou- dega en De Graaf Stierman, evenals vertegenwoordigers van de kerkvoogdij •n de heer Van Hulst, afgevaardigde van de generale financiële raad der hervormde kerk. Nadrukkelijk werd gesteld, dat het nieuwe gebouw niet moet worden be schouwd als kerk alleen. Het moet veel al eer een echt wijkcentrum worden, waarin bijvoorbeeld een kindercrèche onderdak krijgt en een bejaardensoos. De jeugd zal zich creatief kunnen uitle ven in de onderbouw. De eigenlijke kerkzaal gaat. plaats bieden aan 250 personen. Deze en andere gegevens zijn het uitvloeisel van een enquête die in het najaar van 1969 onder de Rhenense Een vijftigtal belangstellenden be zocht de gemeente-avond waar een toelichting werd gegeven op de bouwplannen kerkgangers werd gehouden. De bezoekers konden gisteren al vast een indruk van het uiterlijk van 't ge bouw krijgen aan de hand van tekenin gen en een provisorische maquette, die een gemeentelid in één dag in elkaar geknutseld had. In werkelijkheid wordt het centrum uitgevoerd in gele bak steen. De exploitatiekosten worden voorlopig geraamd op twaalfduizend gulden per jaar. De maquette die een der gemeen teleden inderhaast in elkaar zette. V7"EENENDAAL Het is in de Bethelkerk gisteravond een bij zondere avond geworden. Het kerk concert door het Lunterens Evange lisatiekoor en het Geref. Kerkkoor ..Soli Deo Gloria" uit Veenendaal onder leiding van Jos de Jong me; als solisten de alt Caroline van He- mert. de bariton Jaap Hunze en de organist Jan van Rossem week op verschillende punten nogal af var wat men meestal te horen krijgt Het geheel maakte een keurig ver zorgde en vooral rustige indruk, e werd op doorleefde manier gezon gen en de onderdelen van het pr» gramma waren alle op zich even ir ieressant. Allereerst de samenzang waarmet de avond geopend werd. Door het wisselende optreden van gemeente en solisten, bouwde men gelijk aan een eenheid die de hele avond door gehandhaafd bleef. Men werd er als het ware zelf ten nauwste bij be trokken. waardoor het publiek-zijn steeds meer op de achtergrond kwam te staan en er een intimiteit ontstond die aangevuld werd uit majestueuze koorzang. Het Geref. Kerkkoor hebben we t wee iaar geleden voor het laatst in een uitvoering in de Petrakerk ge hoord. Wat .Tos de Jonge met dit koor heeft uitgevoerd weet ik niet, maar in ieder geval is het qua ka rakter én prestaties niet meer met toen te vergelijken. Hier stond een nieuw koor, mooier, beter, volwassener. Glashel der en zuiver bracht men een pro gramma, dat ook eindelijk eens af week van het geijkte ..geestelijke- liederen-patroon". Ze waren er nog wel, maar dan in vaak goede bewerkingen, waarbij vooral de verschillende partijen ge lijkwaardig gebracht werden. Het koor vormde duidelijk een eenheid en er straalde iets van warmte af. Jammer dat de sopranen nog niet dan tintelende hebben, waardoor het geheel nog meer gaat „zingen". Af en toe (in de openingsnummers van Haydn en Hellendaal) was het orgel iets te hard in de begeleiding. Waar het koor a capella zong (bv. in Jehova van Gerold) viel de zuiver heid en 't op toon blijven op. En dat is in het verleden wel eens anders geweest- Hetzelfde kan gezegd wor den van Lunterens Evangelisatie koor. Met, name het „Ave Verum corpus" van Mozart maakte indruk. In „psalm 100" van Jac. Broer kreeg de zang meer vaart, hoewel het soms wat traag op gang kwam. De directie van Jos de Jong was daar misschien ook wat debet aan, want af en toe blijft hij niet in de maat strak door dirigeren, maar gaat mee met het notenbeeld. Dat kan wel eens misleidend werken. De twee negro-spirituals waren gelukkig niet erg gepolijste bewer kingen, al benader je door deze wij ze van uitvoering nooit de ware ma nier. Die pretentie had men ook niet. Caroline van Hemert moest in de aria's van Handel duidelijk even wennen aan de nu ook niet zo dave rende akoestiek van de Bethelkerk. Later op de avond kwam ze meer tot rust en daar gaf het programma haar ook wel de gelegenheid toe. Men had namelijk zowel voor •Taap Hunze als voor Caroline van Hemert een negro-spiritual ingelast, die geheel a capella werd gebracht. Het waren de boeiendste momenten van deze avond. Hier konden de solisten bewijzen hoe men door zingen, de stemvoe ring en de voordracht de luisteraars kan boeien, als het ware macht over hem of haar kan uitoefenen. Hier kon men het „in-de-ban-van-het- zingen-zijn" aan den lijve ondervin den. Helemaal een verrassing was haar optreden in drie Hebriden-liederen. Diep doorleefd zong zij de oude volkswijzen uit haar geboorteland. En het kón allemaal op deze avond, deze verschillende programma ingrediënten, omdat men er bewust naar toe zong, het viel niet uit de toon. Ook Jaap Hunze voldeed aan de verwachtingen. Zijn „Gebet" van F. Hiller was prachtig van klank, met daarnaast schitterende registra tie in de orgelbegeleiding. Ook Handel is bij hem in goede handen- Het slot van de avond bestond uit een gezamenlijk optreden van beide koren en de alt. Vooral het „Rejoice in the Lord always" (een grandioze melodie) was indrukwekkend. Niet pompeus, niet te dramatisch, maar gezonde koorzang met een dosis na tuurlijke gevoeligheid. Met Mijn her der is de Here" op de Schotste melo die door koren, gemeente en soliste gezamenlijk gezongen vormde een prachtige afsluiting van deze avond. Schotse Een avond, waarop Jos de Jonge met zijn koren heeft bewezen, dat met hard werken en een gede gen studie de basis gelegd wordt voor een succesvolle muzikale toe komst. En die toekomst is, als men op deze wijze voortgaat, wel verze kerd. JAN HESSELS MULDER. SCHERPENZEEL Door 79 leden van de gymnastiekvereniging D.O.T.O. werd woensdagavond in 't gymnastiek lokaal aan de Beukenlaan vaardigheids- proeven afgelegd. Na afloop kregen alle deelnemers een diploma en een insigne. OVERBERG Heel wat indringender dan alle betrokkenen tevoren voor moge lijk hadden gehouden hebben de jongens van kamp Overberg in de afgelopen week op hun manier uitdrukking gegeven aan de internationale vredesweek. Onder het thema „Hand in hand dat is vrede" werd een film vertoond, een sportdag gehou den. gediscussieerd, een forumavond belegd en handenarbeid bedreven. Dat laat ste vooral in het kader van „vrede voor elkaar" waarbij de jonge bevolking van het kamp zich inzette voor wat meer levensvreugde voor de misdeelde naaste. De werkstukken, meest gebruiksvoorwerpen, zullen namelijk op 11 november worden verkocht op een bazaar die in het revalidatiecentrum „de Hoogstraat" te Leersum gehouden zal worden. Een van de hoogtepunten in het ka der van deze wat late, maar daarom niet minder intensief beleefde vredes- week was een forum-avond waarvoor als forumleden waren uitgenodigd een hoge luchtmachtofficier, de burgemees ter van Amerongen jhr. mr. O. R. van des Bosch, de heer Reckman van de Sjaloom-groep uit Odijk en een onver valst Amsterdamse kabouter. Het mate riaal voor de discussie was aangedra gen door een film die vervolgens door diverse groepen in bespreking was ge nomen. Tijdens deze forumavond werden vrede en onvrede bij het forum op tafel gelegd met onderwerpen als milieuve rontreiniging. honger, racisme, discri minatie. woningnood, verkeersonveilig heid, enz. De gehele leiding van de vredesweek was in handen van de aan de inrichting gelieerde pastores pater J. van Bree- men en ds. A. M. de Hoogh uit Ame rongen. „Het idee van de vredesweek is door ons alleen maar op tafel gelegd", aldus pater Van Breemen. ..Ideeën over de uitwerking en het. verder gestalte geven kwamen van de jongens. Ze zijn er intensief mee bezig geweest, wat vooral tot uitdrukking is gekomen tij dens de forumavond waarbij het de fo rumleden niet gemakkelijk is gemaakt." Concrete uitingen van het bezig zijn met het thema vrede culmineerden groepsgewijs in het maken van enige werkstukken waarin een grote inventi viteit. viel te bespeuren. Alles werd on dergebracht in een permanente ten toonstelling. Het „vrede voor elkaar" kreeg gestal te in tientallen werkstukken, die op 11 november in het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum door de bewoners van de inrichting aan de man zullen worden gebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de jongens de patiënten van het revalidatiecentrum vandaag enige ge voegelijke uren zouden laten beleven tijdens een puzzeltocht. Gezien de wei nig stabiele weersomstandigheden moest dit evenement van de agenda worden geschrapt. Gisteravond voerden de jongens tijdens een, bezinningsavond, waar een gemeenschappelijke maaltijd aan vooraf ging. enige schetsjes uit ook al weer met het thema vrede centraal. „Het hand in hand dat. is vrede" werd ook tijdens de sportdag concreet opgevat toen een aantal deelnemers aan wedstrijden „hand-in-hand" over de fi nish kwam. De initiatiefnemers toonden zich aan Een paar van de werkstukken die de pupillen in Kamp Overberg voor de vredesactie maakten. het eind van deze „vredesrit" bijzonder verheugd over de spontaniteit waarmee het. grootste deel van de kampbevolking de groepsleiding incluis zich in dit thema heeft verdiept. „De jongens heb ben het grotendeels zelf opgebouwd, zelf naar alternatieven gezocht als een idee om de een of andere reden niet haalbaar bleek. Dat. is zonder meer nuttig ook al in het kader van hun ei gen herwaardering om hen ook hiermee handen en voeten te geven voor de maatschappij", aldus een enthousiaste pater Van Breemen. die samen met me de-pastor ds. De Hoogh thans nog een oecumenische dienst voorbereidt, waar bij vrede ook in religieus verband nog eens uit de doeken zal worden gedaan. De jury bestaande uit mevr. B. Worp en mevr. L. v. Houten, J. Blom en de heren A. Teesellng en W. Lans behoefde niemand af te wijzen. Aan het einde van de avond bracht voorzitter de heer R. Blom dank aan allen, die hadden meegewerkt en hjj bood de jury als blijk van waardering een surprise aan. Hii deelde de deeimeesters en deel nemers de diploma's uit. Turnsters 3e klasse: B. N. Veenhof met 48.6 punten. A. Wijnbergen 46, A. v. Setten 45, A. v. Woudenberg 45.6, R. van Ginkel 43.4, M. Gerritsen 46.8. Turnsters 2e klasse: G. Veldhuizen 53.8. L. van Loenen 50.6, G. Septer 50.6. T. Tuuk 53.4, W. Rustenhoven 53. J. Veldhuizen 52.8, R. Jansen 49.8, A. Lan sing derde graad 47.4. M. Pater 50.4 en M. Blauwendraad 49.6. Turners 3e klasse B: A. v. d. Grift 45.6, D. Aarsen 47.2, M. Pater 48.2 Turnsters 4e klasse: H. Pater 50.8 en J. Voskuilen 50.2. Meisjes A: A. Valkenburg 50.4. L. Wels 44, R. Methorst 45.8. J. v. Ginkel 45.8. Meisjes B: J. Mandersloot 47, M. de Roos 44.2, S. van Galen 48.2, G. Cozijn- sen 47.2, T. Hofman 51.4, L. van Eist 51.6, N. Methorst 51.2. J. Methorst 47.8 en N. Iprenburg 51. Jongens A: J. van de Brandt 47.4, F. van de Hede 48.4, G. Hendriksen 45.4, J. Overeem 46.6, H. Bergsma 46.2. R. de Roos 46.2, T. Schipper 42.8 en W. Vonk 46.2. Jongens B: W. Lansing 47.4. H. van Middendorp 46.4, M. Wagensveld 48. G. Middendorp 50.4. K. Wesselink 48.4, G. Veenvliet 52.4, B. van Veer 51.2. Meisjes A: W. van Rootselaar 46.2. R. van Vooren 52.2, T. van de Schuur 52, C. Methorst 45. W. Treels 44.2, K. Co- zijnsen 46, A. Verhoef 44.4. A. van de Brandhof 51. A. Veenvliet 50.8. N. Ger ritsen 45.6, T. Ravenhorst 43.8, A. van Essen 48.4, C. van Beek 53.6, R. v. Eist 51, J. Hussel 50.4, C. van Bruggen 50.8, C. Wolfswinkel 47, G. Westerhuis 49.4, M. van Beek 50.6. M. Vonk 46.8. T. Vlas- tuin 47. I. Dupré 46. Y. Alting 44.8. J. Mandersloot 47.4, T. Hendriks 43. H. Vermeulen 46.6. W. Vermeulen 44.2. M. de Spijker 45.4. R. van Bruggen 50.8, H. Spitzers 49 en H. Veldhuizen 48. VEENENDAAL De actie „Schip Ahoy" heeft in Veenendaal 17.268.98 opgebracht. Hierin zijn niet begrepen de bedragen die rechtstreeks aan het landelijke actiecomité zijn overge maakt. Het bestuur van de afd. Veenendaal van het Ned. Roode Kruis is de organi satiecommissie en de leden van de sportvereniging voor hun medewerking en voor alle inspanning die zij zich ge troost hebben bijzonder erkentelijk. Ook zegt het bestuur de inwoners van Veenendaal van harte dank voor hun spontane en royale bijdragen. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van het Rode Kruis houdt op donderdag 19 november een bloed- plasma-avond in de Holevoetschool. Ie dereen tussen 18 en 65 jaar die gezond is kan een halve liter bloed missen. Jaarlijks zijn duizenden liters nodig. Dezer dagen wordt men thuis bezocht en kan men zich opgeven. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Oude Kerk, 9.30 uur ds. De Zeeuw van Doorn; 17 uur ds. Vroegindeweij; 11.15 uur dienst voor geestel. gehan dicapten (ds. P. v. Assenbergh) Julianakerk 9.30 uur ds. Van Assen bergh; 17 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk, 9 en 10.30 uur ds. Jon- gerden; 17 uur ds. Vis van Zijderveld. Sionskerk 9.30 uur kand. Molenaar te Lunteren; 17 uur ds. Van Assenbergh. Poortkerk 19.30 uur ds. Vroeginde weij; 18.30 uur ds. De Vreugd van Haaften. Bejaardencentrum 9 uur ds. Vroeg indeweij. Veeneind 15 uur 28 okt.. 19.30 uur ds. Middelkoop (Zwolle). Dijkstraat 14.45 uur ds. Vroegindeweij. Herv. Gem. „Sola Fide". 10 uur ds. Vijzelaar en 17.30 uur ds. Nijeboer. Geref. Kerk Brugkerk. 9 uur en 10.30 uur ds. Blan ken en 17 uur ds. Ytsma. Petrakerk: 9.30 uur ds. Ytsma en 19 uur ds. Overduin (jubileumdienst). Geref. kerk (vrijgemaakt). Poortkerk, 9 en 16.30 uur ds. Pool. Chr. Geref. Kerk Bethelkerk, 9.30 en 17 uur ds. Van Smeden te Amersfoort. Pniëlkerk, 9.30 en 17 uur ds. Brons. Geref. Gem. (Ned.) 9.30 en 18.30 uur ds. Wink. Geref. Gem. (syn.) 9.30 en 17 uur leesdienst. 29 okt. 19.30 uur stud. v. Gelder (Zwijndrecht). Ned. Prot. Bond 10.30 uur mej. Jolles te Soest. R K Kerk Salvatorkerk, zaterdag 18.45 uur en zondag 9 en 11 uur H. Mis. Willibrorduskerk: 10 uur H. Mis. Leger des Heils 10 uur Heiligingssamenkomst; 19.30 uur Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen NW-gebouw, Tuinstraat, zondag 9.30 uur openbare vergadering; 10.30 uur Wachttoren-studie; dinsdag 19.30 uur Theocr. bedieningsschool; 20.30 uur dienstvergadering. SCHERPENZEEL N.H. Kerk, 9.30 uur ds. G. Westland; 18.30 u ds. J. Smit (Putten). Geref. Kerk. 10 uur ds. v- d. Wielen (Ede); 18.30 uur ds. K. Schipper (Amersfoort). Vrije Evang. Gemeente, 10.30 uur evan gelist Th. Bijlsma (Hilversum) in ver enigingsgebouw Molenweg. Geref. Gem„ 9.30 en 18.30 uur de heer B. Roest. Geref. Gem. (uitgetr.) 9.30 en 18.30 uur leesdienst in noodgebouw Holevoet- laan. R.K. Kerk. 9.15 uur bed. H. Mis in ver enigingsgebouw Molenweg. RHENEN N.H. Kerk, Cunerakerk. 9 uur ds. A. Wisgerhof (Veenendaal). Geref. Kerk, 10 uur ds. J. Goldschme- ding; 19 uur Open Deur Dienst. Oud Geref. Gem., 10 en 18 uur lees dienst. Geref. Gem. (svn.). 10 en 17.30 uur lees dienst; 28 okt. 19.30 uur ds. L. Block (Beekbergen). Geref. Gem. In Ned. 10 en 17.30 uur lees dienst. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur ds. B. Dufour. ACHTERBERG Oud Geref. Gem„ 30 okt., 19 uur ds. v. Voorthuizen (Urk). RENSWOUDE N. H. Kerk, 9.30 en 18.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk, 10 en 18.30 uur drs. G. Molles (Veenendaal). R.K. Kerk, zaterdagavond 18.45 uur Eucharistieviering in gebouw geref, kerk. AMERONGEN N.H. Kerk, 10 uur ds. G. Kaastra; 18.30 u. prof. dr. R. Bijlsma (De Bilt), jeugd dienst. De Uithof: 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk, 10 en 18.30 uur ds. A. M de Hoogh. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur ds. F. Oort (Assen). OVERBERG N. H. Kerk, 10 en 18.30 uur de heer S. Andringa. Oud Geref. Ciem, 10 en 18.30 uur lees dienst; 29 okt. 10 en 19 uur ds. v. d. Poel, (Dankdag). ELST N.H. Kerk, 9.30 en 18 uur ds. J. van Ma- lenstein. LEERSUM N.H. Kerk, 10 uur ds. G. J. Jansen (Voorthuizen); 18.30 uur ds. B. Koole. Geref. Kerk, 10 en 17 uur ds. F. de Jonge (Nijkerk). EDERVEEN N.H. Kerk, 9.30 uur ds. Van Ginkel (Bennekom); 18.30 uur ds. Bousema (Wageningen). Geref. Gem. in Ned., 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Geni., 9.30 en 15 uur, lees dienst; 27 okt. 14.30 en 19 uur, ds. Kamps (Kampen). EDE Oud Geref. Gem., 10 en 19 uur ds. v. d. Poel. KESTEREN N.H. Kerk, 10 uur ds. Van 't Einde (Maurik), 18.45 uur ds. A. Vroeginde weij (Veenendaal). OPHEU8DEN N. H. Kerk, 10 en 18.30 uur ds. Muilwijk. Geref. Gem. (syn.) 10 en 18.30 uur ds. J. Karens. Geref. Gem. in Ned., 10 en 18.30 uur ds. Van Beek. Geboren: Klaas Cornelis z.v. G. C. Pulleman en K. M. Stoter; Jakob z.v. A. Vos en A. M. Boere; Jannetje d.v. T. de Gooijer en D. Muller; Adriaan z.v. C. van de Loosdrecht en A. H. W. Ursinus; Gijsbertus Adrianus z.v. G. J. Brink man en G. Blankestijn; Celia Elisabeth d.v. F. van Doorn en S. van Honk; So phia Johanna d.v. G. J. Hilbert en L. H. de Jong; Jacoba Christina d.v. T. Gra vendeel en C. van den Brink; Corine Elisabeth d.v. T. Kleefsman en A. Groenendijk; Manuela Maria Regina d.v. G. J. van Schaick en B. Bolding; Hendrik Jan z.v. H. J. Niessen en T. Blaauwendraat; Annemieke d.v. J. Bouman en G. de With. Ondertrouwd: K. P. Kok en G. G. Schoeman; L. Organo en L. Cimarosti; C. de Wit en A. de Ridder; D. Henzen en E. Dekker; M. den Os en J. Leppers; J. H. Harmsen en M. G. J. Kikkert. Getrouwd: (te Vledder) J. Brederveld en M. Lubberts (Rheden); (te Utrecht A. Koning en A. J. M. Rozemeijer (Utrecht); (te Utrecht) R. Wallet en M. G. Deegens (Utrecht); J. Dillen en S. Nagel; (te Wageningen) A. R. Hardonk en ,T. van den Bos (Wageningen); (te Wageningen) F. L. Bolderman en G. S. de Ruiter (Wageningen); G. C. Diepe- veen en P. H. Klomp (Utrecht); J. W. Apeldoorn (Maarsbergen) en A. E. Die- peveen; G. Cousljnen (Hoevelaken) «n C. M. Hieuwhart. Overleden: Jacoba Bos 74 jaar echtg van B. v.d. Brink; Jannetje van Beek 77 jaar wed. van J. Achterstraat; Dirk Vermeer 61 jaar, echtg. van J. Land man,

De Vallei | 1970 | | pagina 5