Doelman Hoogeveen voerde zijn reactie op met volleybal Ijshockeyer Arie Klein al heel wat mans in de Soling SLAAPKAMER KOUD? Rus Petrosjan komt naar Wijk aan Zee Borgers naar Innsbruck Cruijff in Ajax-b GEEN MAN OM GEED TE MAKEN „GOOILAND KAN IN TOP MEEDRAAIEN" Nederlandse ruiters in achterhoede 9C Dimplex Tsjechische dames geven toon aan Sporttoto SPORT IN '7 WEEKEND Rose wall geklopt door onbekende Joegoslaaf VOLLEYBAL Autoraces in Tsj. -Slowakije lijdelijk verboden DOODVERMOEIEND ONTDEKKING Betty Stöve uitgeschakeld Post en Pijnen op derde plaats AMATEUR W.K. Turnen Motortrial in Kootwijk Prinses huwt adjudant ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 HILVERSUM „Kom nu maar bij ons spelen. We kunnen je best gebruiken", /ei Barend Hoogeveen, vice-voorzitter van de sectie betaald voetbal van Gooi land enkele maanden geleden tegen zijn zoon Hans. Hans Hoogeveen, 29 jaar oud, 1.86 meter lang, willigde de wens van zijn va der in. Een jaar lang had hij niet tussen de palen gestaan. Nu is hij een van de minst gepasseerde doelmannen in het betaalde voetbal. Het is een glorieuze come-back van de doelman van Gooiland. Zijn profpe riode ligt al enkele jaren achter hem. In die tijd diende hij 't Gooi en DOS. „Bij DOS had ik in het begin een prettige tijd. Later kwamen er strubbe lingen. Soms werd ik opgesteld. Ik deed het dan vreselijk goed, maar, de vol gende week stond ik er toch weer naast." Twee jaar geleden had Hans Hooge veen er genoeg van. Hij verbrak zijn contract met DOS halverwege het sei zoen. „De maat was vol", stelt hij. „Als DOS een buitenlandse reis maakte, viel ik uit de boot. Wel moest ik de club tweemaal in beslissende wedstrijden te gen Elinkwijk uit de nood helpen." Hans Hoogeveen ging naar de tweede klasse amateurvereniging Celeritudo. Een seizoen stond hij daar onder de lat, toen besloot hij ermee te stoppen- Hans Hoogeveen ging volleyballen. Zijn voetbalcarrière leek voorbij. Met een tikje weemoed dacht hij terug aan de periode, dat hij in het betaalde voet bal speelde en in het Nederlands mili tair elftal onder de lat stond. Maar oude liefde roest niet. Na een jaar volleybal deed vader Barend een beroep op zijn zoon. Hans zwichtte. Als amateur trad hij toe tot Gooiland. „Ik heb er geen spijt van. Prof wor den zie ik niet meer zo. Ik ben tenslotte ook niet zo jong meer. Ik krijg volop gelegenheid om te trainen. Dat valt met mijn vader in het benzinestation waar ik werk, best te regelen." Waarin schuilt het succes? „We hebben in de eerste plaats een voortreffelijke achterhoede, die maar weinig fouten maakt. Er moet dus door de tegenstander veel uit de tweede lijn worden geschoten. Die ballen moet je kunnen pakken als je geconcentreerd speelt. Mis ik zo'n bal, dan is dat een fout van mij. Mijn reactievermogen is door dat jaar volleybal bovendien enorm toegenomen. Vroeger was ik ook meer een zenuwpees; dat is nu voorbij. Ik sta rustiger in het doel- Heb bovendien het publiek graag dicht achter mij. Ze schelden en mopperen dan wel, maar dat verhoogt alleen mijn concentratie. Arie Klein, wiens voorkeur nu uitgaat naar de zeilsport, die andere sensaties kent. Arie Klein, de 38-jarige Rijswijkse bewerker en handelaar in bontartike len, was voorbestemd een groot voetballer te worden. Vader Jan was in de gloriedagen van de Haagse voetbalclub VUC, uitkomend in de toen malige eerste klasse, aanvoerder van het eerste elftal. Arie werd dus op het voetbalveld groot gebracht. Logisch, dat ook hij al spoedig tegen een bal ging schoppen. Maar vol gens eigen zeggen, had dat nauwelijks iets met voetballen te maken. Toen hij twaalf jaar was, werd hij vlak na de oorlog door zijn vriendjes mee getroond naar Houtrust, waar Canadese militairen de ijshockeypiste in oude luister hadden hersteld. Arie voelde zich tot die sport aangetrokken en zette zich zo in, dat hij al op zijn vijftiende „bij gebrek aan voldoende eigen spelers" in het eerste kwam. Hij bleef er 22 jaar in. Nu stapt hij over naar de zeilsport. In de Soling, 8,15 m lang, 1.90 m breed en 1.30 m diep. Een driemans- kielboot met een totaalgewicht van duizend kilo en een zeiloppervlak van 21.7 vierkante meter. RIJSWIJK Na 22 jaar ijshockey te hebben gespeeld in het eerste team van het Haagse HIJS Hokij. zette Arie Klein in januari van dit jaar zijn schaatsen „voorgoed" in het vet. On langs haalde hij ze er weer uit. Reden: Klein is opgenomen in de zeilselectic voor de Olympische Spelen 1972 in West-Duitsland. Arie Klein zeilt in de nieuw erkende internationale Soling, een driemans kielboot. De bemanning moet vrij veel acrobatenwerk verrichten om de boot in evenwicht te houden. Daarvoor is een uitmuntende conditie nodig. „Sport is voor mij een uitdaging. Dat was met ijshockey ook zo. Je werd ie dere keer weer gepakt door de komen de wedstrijd. Zodra een sportman denkt, dat hij een „makkie" heeft, kan hij er beter mee stoppen". „Zo denk ik ook over de zeilsport. Die conditie is een eerste vereiste en ik wist niets beters te doen, dan gewoon de ijshockeytraining te hervatten. Ik ambieer echter helemaal geen plaats in het eerste van HIJS". Arie Klein zeilt al zeventien jaar in een Valk op alle plassen van Neder land. Hij drong zelfs door tot de selec tie voor de nationale kampioenschap pen. „Je bent op die volle plassen ech ter gauw uitgekeken. Toen die nieuwe boot werd erkend, heb ik er in februari meteen een aangeschaft". Toen twee jaar geleden de Soling in ternationaal werd erkend doken alle grote mannen van de internationale zeilwereld er als havikken bovenop. „Ze hadden er gewoon op zitten wach ten. Voor mij gold hetzelfde. Toen het Verbond van Zeilverenigingen mij vroeg, of ik niet eens een kans wilde wagen door te dringen tot de selectie voor de Olympische Spelen, heb ik dat meteen weer als een uitdaging be schouwd". PRAAG Op Tsjechisch grondge bied mogen tot nader order geen auto wedstrijden en -rallies meer worden gehouden. De automobielclub van Tsjecho-Slo- wakije maakte vrijdag bekend, dat deze beslissing is genomen gezien de stijging van het aantal ongelukken met dodelij ke afloop in de autosport. Alle licenties, die de automobielclub aan nationale rallyrijders en coureurs heeft uitgege ven, zijn ongeldig verklaard. Volgend jaar zullen nieuwe licenties worden uitgegeven, waarvoor strengere maat staven zullen gelden. Voorts worden nieuwe veiligheidsmaatregelen voorbe reid waardoor de veiligheid van deel nemer en toeschouwer beter zal worden gewaarborgd dan thans het geval is. BARCELONA In de kwartfinales van het Graaf Godo-toernooi heeft de Joegoslaaf Zeiko Franulovitsj voor een verrassing gezorgd door met 10-8, 7-5, 6-3 te winnen van de Australiër Ken Rosewall. In de halve finale komt hij uit tegen de Spanjaard Manuel Santana, die met 6-2, 6-2, 7-5 van zijn landgenoot Antonio Munoz won. De andere halve eindstrijd gaat tussen de Australiër Rod Laver en de Spanjaard Juan Gisbert. „Ik zit nu in die selectie en de uitda ging wordt steeds groter. Je kunt je nu meten met de grote jongens van de we reld". En dat gebeurde voor Arie in juli tijdens de Europese kampioenschappen in de Oslofjord en tijdens de Kieler Woche in september. De resultaten wa ren lang niet gek, als men in aanmer king neemt, dat hij in tegenstelling tot de andere deelnemers pas enkele maanden zijn boot in handen had. Vooral in Oslo deed hij veel ervaring op. Aanvankelijk beducht voor de rot sen, wilde hij niet teveel wagen. Maar de anderen gingen wel en weer kwam voor Klein de uitdaging het dan ook maar te doen. Tijdens die wedstrijden bleek ook wat een goede conditie ver mag. „Men mag niet vergeten, dat je vaak drie uur moet hangen. Je krijgt water golven over je gezicht, maar je moet blijven hangen. Dat is doodvermoeiend. Het kan zelfs voorkomen, dat je op een dag twee wedstrijden moet zeilen in verband met een inhaalprogramma. Dan hang je zes uur als trapezewerker buiten boord", zegt Klein, die zelf stuurman is. Maar ook hij moet evenals fokkenist Ben Weltevrede en trapeze werker Willem Klomp zijn gewicht dikwijls in de schaal werpen. De combinatie zeilen-schaatssport is niet zo vreemd. De gebroeders Kraan, ettelijke malen zeilkampioen in diverse klassen, zijn goede schaatsenrijders. Bouw van Wijk is niet alleen gewoon zeilkampioen, maar behaalde zelfs een maal de ijszeiltitel en kampioen Egon Rolf van den Baumen kon men tot voor kort regelmatig in de winter zien op treden als scheidsrechter bij ijshockey- wedstrijden. De man, die voor HIJS Hokij meer dan duizend wedstrijden speelde en daarbij nog eens honderdvijftig maal uitkwam voor het nationale ijshockey- team vindt als 38-jarige de ijshockey- sport uitstekend geschikt voor het op peil houden van zijn conditie. Vandaar ook, dat men niet vreemd moet kijken, als hij ondanks het reeds genomen afscheid toch nog eens een keer zal optreden in Houtrust of op an dere banen. Hij is namelijk tot de ont dekking gekomen, dat hij nog heel goed mee kan komen. Zijn voorkeur gaat nu echter toch uit naar de zeilsport, die andere sensaties kent. DEURNE De Duitse afvaardiging heeft het eerste onderdeel van de inter nationale samengestelde wedstrijd, die dit weekeinde in de omgeving van het Nederlands hippisch centrum in Deurne gereden wordt, volledig beheerst. In het algemeen klassement na de eerste dag nemen de Duitsers de eerste drie plaat sen in. Hoewel het peil van de Neder landse ruiters aanzienlijk is verbeterd in vergelijking met de laatste jaren, moesten de Nederlanders toch genoegen nemen met een bescheiden klassering in het gezelschap van 27 combinaties. De uitslag van het eerste onderdeel, de dressuur, is: 1. Horst Karsten (W.Dld) met „Zotha" 49,5 punten; 2. Ot to Ammermann (W.Dld) met „Alpaka" 54 pnt.; 3. Bernd Messman (W.Dld) met „Waldteufel" 55,5 pnt.; 4. Lorna Suther land (Eng) met „Peer Gybt" 57 pnt.; 5. Mason Phelps (V.S.) met „Flint Hill" en Mark Philips (Eng) met „Great Ova tion" 58,5 pnt.; 7. Daan'Nanning (Ned) met „Lolita" 61,5 pnt.; 8. Susan Neill (Eng) met „Peeps" 66 pnt.; 12. Piet van der Schans (Ned) met „Eminent" en Ann Fenwick (Eng) met „Sleeve Na- mon" 73,5 pnt. ADVERTENTIE Geen centrale verwarming, dus koude slaapkamer? Hoeft niet: een Dimplex elektrische radiator met olievulling zorgt voor konstante warmte èn verkwikkende warmte: geen zuurstof verbruik, geen schadelijke gassen! Vraag dokumentatie b$ uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel: 01850-42311 WIJK AAN ZEE De Russische oud-wereldkampioen Tigran Petrosjan zal deelnemen aan het 33e Hoogoven schaaktoernooi, dat van 11 tot en met 30 januari 1971 in Wijk aan Zee wordt gehouden. Petrosjan, die in 1960 de eer ste plaats deelde met de Deen Larsen, komt met zijn landgenoot Viktor Korts- noj (winnaar in 1968) naar Nederland. Het ligt in de bedoeling nog een derde Russische grootmeester uit te nodigen. De grootmeestergroep is uitermate sterk bezet. Opvallend is de komst van de nu al haast legendarische Argentijn Miguel Najdorf. De 60-jarige groot meester begint aan zijn eerste Hoog oventoernooi. In totaal vijf oud-win naars bevinden zich bij de deelnemers. Naast Petrosjan en Kortsnoj zijn dat de Zuidslaviër Ivkov (eerste in 1961 met Larsen) de IJslander Olafsson (1959) en de Nederlander Jan Hein Donner, die onder meer in 1963 het jubileumtoer- nooi won. Voorts zijn geïnviteerd: Gligoric (Zuidslavië), Hort (Tsjecho-Slowakije), de Amerikaanse pater Lombardy, de meesters Mecking (Brazilië) en Anders- son (Zweden, winnaar van de meester- groep in 1969) en de Nederlanders Lan- geweg, Ree en Kuypers. Een vierde Ne derlander moet nog aangewezen wor den. De meestergroep (2a-kwalificatie) zal eveneens bestaan uit zestien spelers. Negen meesters staan reeds vast: Ador- jan (Hongarije), Forintos (Hongarije), Hübner (West-Duitsland), Kostro (Po- EDINBURGH Betty Stöve heeft in de kwartfinales van het tennistoernooi om de Dewarbeker, dat in Edinburgh wordt gehouden, een nederlaag geleden tegen de Britse Ann Jones. De cijfers waren: 6-0, 6-0. len), Minic (Zuidslavië). Zuckerman (Verenigde Staten), Ciocaltea (Roeme nië), Hecht (West-Duitsland) en Jfjrsa (Tsjecho-Slowakije). Met een tiende meester is men in onderhandeling. Ver der komen in deze groep uit: Danov (Zuidslavië), Witkowski (Polen) en de Nederlanders Krabbe, Van Scheltinga (passief meester), Hartoch en Timman. DORTMUND De eerste middag heeft geen verandering gebracht in de klassering van het veld tijdens de zes daagse van Dortmund. Voor het begin van de tweede 'avond was de stand als volgt: 1. Bugdahl/Tschan (WDL). 61 pnt.; 2. Altig/Fritz (WD1.) 54 pnt; 3. Post/Pijnen (Ned.) 30 pnt.; 4. Pfenninger (Zwi.)/Ru- dolf (WD1.) 27 pnt. Op één ronde: 5. /Schulze/Peffgen (WD1.) 67 pnt.; 6. Ser- cu/Seeuws (Belg.) 53 pnt; 7. Kemper/ Bölke (WD!.) 34 pnt.; 8. Renz (WD1 Gilmore (Austr.) 22 pnt.; 9. Van Lanc- ker/Mourioux (Fra.) 21 pnt. Op twee ronden: 10. De Wit (Ned.)/Bennewitz (WD1.) 25 pnt. Op drie ronden: 11. Por ter (GBr.)/Johnson (Austr.) 38 pnt.; 12. Oldenburg/Muddeman (WD1.) 10 pnt.; 13. Puschel/Junkermann (WD1.) 8 pnt. Hoor ik niets, dan dwalen mijn gedach ten af. Je concentratie verslapt en de kans, dat je dan een fout maakt, neemt aanmerkelijk toe. Ook de samenwer king met de achterspelers is prima. Zij vertrouwen mij blindelings. Als ik roep „los" verdwijnen zij. Dat voorkomt, dat je elkaar in de weg loopt". Amateur Hoogeveen rekent erop, dat Gooiland in de tweede divisie dit jaar meedraait aan de top. Hij stelt, dat zijn club een voortreffelijke achterhoede heeft. „Misschien", zegt hij peinzend, „zou den we in december de aanval nog iets kunnen versterken. We hebben er nu een paar jongens in lopen, die het echt wel goed doen maar nog te weinig rou tine bezitten. Ze zijn dit seizoen uit amateurclubs gekomen. Ze zijn nog een beetje bang. Dat moeten ze van zich afzetten. Die tijd heb ik ook gehad". Hans Hoogeveen voelt zich als ama teur toch weer thuis in het betaalde voetbal. „We draaien lekker. De be langstelling is goed, de sfeer is uitste kend en de samenwerking tussen be stuur, trainer Dellow en spelers laat niets te wensen over. De basis voor een goed seizoen is dus gelegd", zegt Gooi- lands doelman, die eraan toevoegt, dat hij een wedstrijd ook vreselijk kan vergokken. Vader Hoogeveen repliceert: „Dan krijgt hij van mij goed op zijn flikker." LJUBLJANA In de Zuidslavische stad Ljubljana zijn vrijdag de wereld kampioenschappen turnen begonnen. Gestart werd met de verplichte oefen stof voor de dames. De deelnemende landenteams waren ingedeeld in zes groepen. Nadat de eerste drie groepen hun paardspringen, brug ongelijk evenwichtsbalk en vrije oefeningen hadden afgewerkt, werd het landen- klassement aangevoerd door Tsjecho Slowakije. Ook in het persoonlijk klas sement staat een Tsjechische, namelijk Bohumila Rimnacova, bovenaan de lijst, voor haar 16-jarige landgenote Marcela Vachova en de Roemeense Ele na Ceampelea. Ook de volgende drie plaatsen werden bezet door Tsjechische deelneemsters. Het voorlopig klasse ment vaan de landenploegen ziet er als volgt uit: 1. Tsjecho Slowakije 185, 30 pnt; 2. Roemenië 181, 40 pnt. 3. Polen 175, 20 pnt; 4. Zweden 171,40 pnt; 5. Canada 170,75 pnt; 6. Nieuw Zeeland 169,75 pnt; 7. Frankrijk 169,70 pnt; 8. Noorwegen 167,20 pnt; 9. Engeland 163,30 pnt. Het voorlopig individuele klassement, nadat de eerste drie groepen hun ver plichte programma hadden afgewerkt is: 1. Bohumila Rimnacova (Tsj) 37,20 pnt; 2- Marcela Vachova (Tsj) en Elena Ceampelea (Roem) 37,15 pnt; 4. Hana Liskova (Tsj.) 37,10 pnt; 5. Maria Neme- thova (Tsj.) 36,75 pnt; 6. Sona Brazdova (Tsj) 36.65 pnt. DEN HAAG Voor sporttoto twaalf hebben zich drie en dertig deelnemers met dertien goed voorspelde uitslagen gemeld. Zijn ontvangen per kolom bru to ruim zevenduizend gulden. De cijfers van sporttoto twaalf zijn: Aantal deelnemers: 755.465; bruto in leg: 1.559.002,50; prijzenbedrag: 701.551,12. Eerste prijs 245.542,89, er waren 33 meldingen van dertien juiste uitslagen, uitkering per kolom bruto 7.440, Tweede prijs: 175.387,78, er waren 723 meldingen van 12 goede uitslagen, uitkering per kolom 242, Derde Prijs: 245.542,89,— er waren 6.192 meldingen van elf goede uitslagen, uitkering per kolom 39, Extra prijs: 35.077,56,er waren 3.924 meldingen van de eerste acht goed, uitkering per kolom 8,-. ZWOLLE Een oostelijke schaats ploeg zal van 29 oktober tot 7 novem ber een trainingskamp houden in de Oostenrijkse wintersportplaats Inns bruck. De ploeg bestaat uit de rijders Piet de Rijke (Nagele), Henk Beltman (Wijhe), Co van Liere (Nagele), Henk Waanders (Twello), Wim Borgers (Apeldoorn) en de sprinters Jan Pas man (Deventer) en Gerrit Demkes (Bre- devoort). Adri Hekman uit Balkbrug was verhinderd. Trainer is Tino Heeke laar uit Velp. De oostelijken zullen op de Olympische baan van Innsbruck gaan trainen met de Oostenrijkse ploeg, die onder supervisie staat van de Ne derlander Peter Schotting, voorganger van Tino Heekelaar. HILVERSUM Het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.25 tot 21.50 uur via Nederland 2 uit zendt, bevat behalve een aantal voet- balflitsen onder meer de volgende on derwerpen: wereldkampioenschappen turnen In Ljubljana; wildwatervaren (kano) in Dinant (België); paardensport op Mereveld; start volleybalcompetitie met d« wedstrijd Blokkeer-Libanon. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio, dat van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden, wordt onder meer aandacht besteed aan voetbalwedstrij den bij de amateurs en in de betaalde sector. Verder komen in het program ma voor: samenvatting van de KNVB-verga- deringen in het betaald en het ama teurvoetbal korfbalinterland België-Nederland in Merksem; Morgen, maandag en dinsdag worden in Ljubljana de wereldkampioenschap pen turnen gehouden. De NOS-televisie zal hieraan in drie uitzendingen aan dacht besteden. Morgen kan men van 16.30 tot 16.55 uur via Nederland 1 een reportage zien van de vrije oefeningen voor dames. Voorts zijn op dezelfde dag beelden van het kampioenschap te zien in Studio Sport (van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.25 tot 21.50 uur via Neder land 2). Woensdag ten slotte wordt in het pro gramma „Studio Sport", dat van 22.15 tot 22.40 uur via Nederland 1 wordt uit gezonden, een reportage getoond van de finales vrije oefeningen voor dames en heren die op 27 oktober worden gehou den. APELDOORN Morgen organiseert de AMAC ,De Veluwe' in samenwerking met de MAC „Harskamp" een motor- trial te Kootwijk. Deze trial wordt georganiseerd onder auspiciën van de KNMV en telt mee voor de Nederland se titelstrijd. Veel prominente rijders uit geheel Nederland zullen aan de start verschij nen om te proberen de zo fel begeerde punten in de wacht te slepen. Het ter rein te Kootwijk is zeer geschikt voor trial. In het seizoen, dat loopt van oktober tot en met maart, organiseert men daar zes trials. De deelname staat open voor een ieder, die in het bezit is van motor of bromfiets mits deze voorzien is van goedwerkende remmen en een deugde lijke uitlaat en tevens geschikt is om er mee op de openbare weg te rijden. De start is om 10 uur 's morgens en het inschrijf bureau is geopend vanaf 9 uur in hotel „Kerkendel" te Kootwijk waar ook de prijsuitreiking om 13 uur zal plaats vinden. WELLINGTON (Nieuw Zeeland) Prinses Siuilikutapu, de dochter van de premier van Tonga, is vrijdag getrouwd met een adjudant van koning Taufaahau Tupou IV. Het vorig jaar was zij naar Aukland, Nieuw Zeeland gevlucht om in het ge heim met de niet-adelijke Siosiva Liavaa te trouwen. Bij haar terugkeer in Tonga werd het huwelijk door de koning on geldig verklaard. Dit keer is er vijf dagen op de gehele eilandengroep in het zuiden van de Stil le Oceaan feest gevierd over het huwe lijk. AMSTERDAM Johan Crutfff speelt dit weekeinde weer voor Ajax. Hij be gint zijn tweede competitiewedstrijd van dit seizoen in het b-elftal, dat van daag in Amsterdam tegen de reserves van FC Twente speelt. Cruijff, die deze week zijn training heeft geïntensiveerd, zou pas worden opgesteld wanneer hij zelf zei geen hinder meer te hebben van zijn blessu re. Trainer Michels besliste dat Cruijff, die sinds zijn liesblessure zich voor het begin van dit seizoen openbaarde, uit viel in de competitiewedstrijd tegen DWS en de vriendschappelijke ontmoe ting tegen Blauw Wit, zijn eerste fit heidstest zou moeten afleggen in het b-elftal. DEN HAAG In 1969 moest veel voorbereidend werk wor den verricht om in 1970 tot aan maak van het zilveren tiengul denstuk te kunnen overgaan. De situatie op de arbeidsmarkt maakte het niet mogelijk daar voor het nodige personeel aan te trekken. Teneinde deze werk zaamheden toch te kunnen ver richten moest de produktie van nikkelen guldens en rijksdaal ders worden ingekrompen. Van deze munten zijn dan ook res pectievelijk 37 miljoen en 3,2 miljoen stuks minder geslagen dan in het muntprogramma was voorzien. Dit blijkt uit het jaarlijkse verslag over het Ne derlandse muntwezen dat de minister van Financiën heeft uitgebracht. Aan het verslag zijn voorts nog ontleend: In 1969 zijn 16,8 miljoen nikkelen rijksdaalders geslagen. Deze muntsoort is in 1969 nog niet in omloop ge bracht. De vervaardiging van zilve ren rijksdaalders werd in 1966 stopgezet. In totaal werden 46,8 miljoen stuks van deze munten vervaardigd, waarvan tot eind 1969 ongeveer 46,3 miljoen stuks in omloop waren gebracht. In 1969 zijn 43 miljoen nikke len guldens vervaardigd, het totaal aantal nikkelen guldens is hierdoor op 135 miljoen geko men hoewel het in het muntpro gramma 1969 opgenomen aantal van 80 miljoen stuks niet werd bereikt, kon aan de vraag naar deze munten geheel worden vol daan. In '69 zijn van de teruggevloeide zilveren guldens 12,7 miljoen stuks ontmunt., de circulatie is teruggebracht van 178,5 miljoen tot 153,2 miljoen stuks. De om loop van nikkelen guldens is met 56,5 miljoen stuks toegeno men tot 99,3 miljoen stuks.

De Vallei | 1970 | | pagina 15