Veenendaals dagblad Buiten Tonnen brandende olie op zee bij Wight Verhoging premie verplicht ziekenfonds Bezwaren in Kamer tegen „wiebeltax" Het „ijsmannetje van de man Kruisinga praat met België over vestigen Progil Nixon doet beroep op Rusland Piloot stort zich met vliegtuig op kerk Sinds 1970 in leger 75 gevallen van mogelijke sabotage Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Snackbar 't Noorden Doortrekken Amsterdam- Rijnkanaal overwogen TWEE DODEN BIJ EXPLOSIE OP TANKER In Quebec drie arrestatie bevelen Drie doden en vijf gewonden bij botsing tegen boom Amerika stelt atoomgeheimen beschikbaar SOLDATEN IN LONDEN ALS VUILNISMAN Eerst onderzoek SER'1'' wildgerechten Den Toom antwoordt Kamer: Zondag kans op regen Ooievaarsdorp LONDEN - Waarschijnlijk 13 zeelieden hebben vrijdag nacht de dood gevonden toen in het Kanaal bij het eiland Wight voor de Britse zuidkust twee Liberiaanse tankers met elkaar in botsing kwamen. Van de slachtoffers - merendeels Aziaten - worden er 12 vermist en is één aan zware brandwonden overleden. Wereldspaardag vrijdag 30 oktober Kalenderdag NUTSSPAAR- BANK VEENENDAAL 0.25 1.75 IN VN-VERGADERING olicprodukten met ƒ2, per 100 liter worden verhoogd SPANNINGEN SUGGESTIES Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conoern n.w J Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 24 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 249 Tanker na nachtelijke aanvaring in brand: vriiwel zeker 13 doden NIJMEGEN Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft plannen voor doortrekking van het Amsterdam- R^n kanaal naar de Maas. Voor de scheepvaart ontstaat hier door een snelle verbinding tussen Am sterdam en het zuiden van het land. Het nieuwe kanaal zou de Waal en de Maas met elkaar moeten verbinden tus sen de dorpen Wamel tegenover Tiel en Alphen aan de Maas, zeven kilo meter naar het zuiden. De plannen worden genoemd in een rapport dat de gemeente Nijmegen heeft opgesteld over de ontwikkeling van de scheepvaart in het huidige Maas-Waal kanaal. Dit kanaal wordt op het ogen blik met veertig meter verbreed omdat Rijkswaterstaat hier tot 1985 een groei van de scheepvaart verwacht van 63%. f LONDEN Voor de eerste maal sinds 1955 hebben Britse troepen het werk van stakers overgenomen. Vannacht om 3.00 uur zgn 30 militairen met behulp van twee bulldozers en zeven vrachtwa gens begonnen met het opruimen van de voor de volksgezondheid schadelijke vuilnishopen in de Londense straten. Op sommige plaatsen ligt het vuil drie me ter hoog. De Britse regering besloot tot inscha keling van militairen omdat de Londen se vuilnisophalers al vier weken in sta king zijn. Alleen vuil, dat „een gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen gaan betekenen" zal worden verwijderd. Het besluit is genomen nadat de vak bonden een „laatste verzoek" van de minister van binnenlandse zaken, het werk te hervatten, hadden verworpen. de belangen van "Wegener's Couranten Concern zich tot het Overlekse uitstrekken, meen ik te moeten betwijfelen en daarom neem ik het een en ander over uit de Schoonhovense Courant, die mij van bevriende hand wordt toegezonden. Ook de Gelderse vogelvrienden hebben immers interesse voor het Ooievaarsdorp in Gr. Am- mers en daarover gaat een bericht in dat blad. Eerder heb ik al eens verteld, dat het complex bij eengebracht op lofwaardig initia tief van de .Vrienden van de Ooie vaar gaandeweg in aanzien wint. Er werd met behulp van het Staats bosbeheer een passende beplanting in het gebied ,,Het Liesveld" aan gebracht, de eerste twintig uivers lopen er reeds rond en er wordt verwacht, dat anno 1971 de eerste broedsels zullen uitkomen. Men weet langzamerhand wel, dat dit aardige plan beoogt te komen tot kunstmatig aankweken der vogels, die daartoe voorlopig in gedeeltelij ke gevangenschap worden gehou den. Dit aantal moet vrij groot zijn teneinde paarvorming moge lijk te maken. In het buitenland heeft men bij soortgelijke experi menten de ervaring opgedaan, dat de uit deze paren voortgekomen jonge dieren zich te zijner tijd vrije lijk kunnen verplaatsen, waarbij ze zich niet ver van het oude huis plegen te vestigen. Zo hoopt men geleidelijk op een toeneming van de ooievaars als thans haast geheel verdwenen Nederlandse broedvo- gel. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werd een verzoek om subsidie aan de Provinciale Staten door de Vereen, v. Vogelbescher ming krachtig onderstreept, omdat het hier gaat om een waardevolle particuliere ondernemingszin, tot het behoud van een nauw aan de mens verbonden vogelsoort. ,,Het Liesveld" krijgt van gem. en rijks overheden subsidie en hoopt nu ook een jaarlijkse bijdrage te ontvan gen van het exploitatie-tekort met een maximum van f 2000. Tot zo ver mijn bericht uit Schoonhoven. 24-10-'70 A. B. WIGMAN Door de botsing raakte de 42.000 ton metende „Pacific Glory", die met onge veer 100.000 ton ruwe olie op weg was van Nigeria naar Rotterdam, in brand. Van de 43 opvarenden konden er dertig worden gered. Een deel van hen is min of meer zwaar gewond. De meeste overlevenden werden met olie overdekt uit het water opgepikt. De andere tanker was de eveneens in Liberia geregistreerde „Allegro" van 46.000 ton, die bijna leeg op weg was naar de Esso-raffinaderij in Southamp ton. Dit schip werd nauwelijks bescha digd. Enige uren na het uitbreken van de brand deden zich aan boord van de „Pa cific Glory" drie ontploffingen voor, naar men aanneemt in de machineka mer. Onder leiding van Britse oorlogssche pen is de gehele nacht naar overleven den gezocht. Een Nederlands reddings schip meldde dat er aan boord geen le ven meer was té bespeuren. Een Duits schip heeft op een halve mijl afstand van het brandende schip een reddings sloep waargenomen. Het is niet bekend of zich nog iemand aan boord bevond. Doordat er geen maan was verliep de reddingsactie extra moeilijk. Brandweerboten hebben de gehele nacht getracht de vuurzee aan boord van de „Pacific Glory" te blussen. Door de enorme hitte konden de schepen niet dicht in de buurt van de brandende tanker komen. De zee rondom de Libe riaan staat in brand. Het water is met een dikke laag olie bedekt. Duizenden tonnen ruwe olie zijn uit de tanker ge stroomd. Op een afstand van vijf km, op het eiland Wight, kon men de vuur gloed duidelijk zien. Zes overlevenden zijn met een heli kopter van de Britse marine naar Vent- nor op Wight overgebracht, 24 anderen zijn op weg naar Portsmouth. Medische hulpploegen zijn uit Southampton naar Wight vertrokken om de overlevenden te verzorgen. ADVERTENTIE ROTTERDAM Bjj een zware ex plosie aan boord van een bjj Verolme- Botlek afgemeerd liggende chemicaliën- tanker z(jn vrijdagmiddag twee mensen omgekomen. Drie personen, evenals de slachtoffers personeelsleden van Verol- me werden zwaar gewond. De slacht offers zjjn de 44-jarige ijzerwerker S. Andela uit Rozenburg en de 35-jarige ijzerwerker P. C. Arends uit Brielle. Zwaar gewond werden de 47-jarige lasser M. Zandstra uit Hoogvliet, de 37- jarige Spaanse brander J. Vizosa en de 5I-jarigc lasser A. W. van Veesem uit Schiedam. De explosie vond plaats aan boord van de Zuidkoreaanse chemicaliën- tanker Bumwoo (4.685 brt). De ontplof fing is ontstaan door vonken uit een lasapparaat. In een ballasttank bij de voorpiek veroorzaakte deze vonken de fatale explosie. De ballasttank, waarvan het Verolme personeel aannam, dat de ze alleen gebruikt werd voor het op slaan van ballastwater heeft waarschijn lijk een explosief gasmengsel bevat. AMSTERDAM De 54-jarige J. H. Scheurman uit Amsterdam is in een zie kenhuis overleden aan een schedelbasis- fractuur nadat hij eerst een nacht in een cel van een politiebureau had doorge bracht. De man werd op zaterdag 3 oktober met een hoofdwond liggend naast zijn bromfiets gevonden. De politie verzocht de G.G. en G.D. de man naar een zie kenhuis te brengen. Een ziekenbroeder meende echter dat de man stomdronken was en zei tegen de politie dat deze in een cel ter ont nuchtering diende te worden opgesloten. DEN HAAG De verplichte zie kenfondspremie moet volgend jaar omhoog van 7,5 tot 7,7 procent over het loon of salaris van de verzekerden, zo meent de Ziekenfondsraad. Een advies van die strekking gaat naar de minister van Economische Za ken. Werknemers en werkgevers betalen ieder de helft van de premie. 55 DEN HAAG In de Tweede Kamer bestaan ernstige bezwaren tegen het voorstel van minister Witteveen (financiën) om een „wiebeltax" in te voeren. Het gaat om de mogelijkheid belastingen tijdelijk met hoogstens vijf procent te verhogen of te verlagen naargelang onze economie holt of stilstaat. ANTWERPEN De vestiging van een zwavelkoolstoffenfabriek door de Franse onderneming Progil op de linker Schelde-oever in België gaat door. De contracten voor de bouw bjj Kalloo zijn ondertekend. De Belgische regering houdt echter vol dat er nog geen beslissing is ge nomen. Op 20 november zal de Neder landse staatssecretaris voor volksge zondheid, Kruisinga, zelfs nog een ge- CORK De kapitein van de Neder landse vissersboot Clara, Willem Dijk huizen, is vrijdag in de Ierse stad Cork veroordeeld tot een boete van 1.500 gul den wegens illegaal vissen in Ierse wa teren en het weigeren gevolg te geven aan een bevel van een Iers patrouille vaartuig. ADVERTENTIE Nog steeds Grote FRIKADELLEN 0.35 Ook 'n zakje PATATES verlaagd NU KARBONADE gepaneerd, plm. 200 gram Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel 12501 NEW YORK De Amerikaanse pre sident Nixon heeft vrijdag een beroep gedaan op de Sowjet-Unie, samen met de Verenigde Staten „een nieuwe weg" in te slaan naar een vreedzame machts strijd tussen beide supermogendheden. In een rede voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ver klaarde Nixon dat het geen zin heeft terug te keren naar „de retoriek van de koude oorlog". Volgens hem zijn er tussen de Sowjet-Unie en Amerika principiële verschillen, die niet zo maar door betere betrekkingen tussen staats hoofden van beide landen uit de weg geruimd kunnen worden. Hij meent dat beide landen met name gemeenschap pelijke belangen hebben bij het voor komen van een kernoorlog, het ver minderen van de defensie-uitgaven en versterking van de wederzijdse handel en de economische hulp aan ontwikke lingslanden. WASHINGTON Een piloot van een sportvliegtuig is vrijdag opzettelijk met zijn machine op een r.-k. kerk te San Juan in Texas gevlogen. De man kwam om het leven. Ongeveer 60 geestelijken en 70 kloos terzusters er. kinderen die zich in de kerk en de daarbij behorende gebouwen bevonden, bleven ongedeerd. Aan de kerk, waarin brand uitbrak, werd een schade van vier tot zeven miljoen gulden aangericht. Volgens radioberichten had de piloot, Frank Alexander uit San Juan, via de radio de verkeerstoren van het nabijge legen vliegveld laten weten, dat alle methodistische en r.-k. kerken in Zuid- Texas moesten worden ontruimd met het oog op een „ernstig gemeende aan slag". Nog geen half uur later stortte Alexander zich met zijn Piper Cherokee op de kerk. ADVERTENTIE Tengevolge van hogere aanvoer- kosten en algemene wereldmarkt prijzen, zullen de officiële prijzen voor ingaande 26 oktober 1970. MONTREAL De politie van de Ca nadese provincie Quebec heeft vrijdag avond arrestatiebevelen tegen drie Franstalige Canadezen uitgevaardigd. Z(j zouden betrokken zijn geweest bij de ontvoering van minister Pierre Laporte. Het betreft de 23-jarige arbeider Fran cis Simard, de 19-jarige student Bernard Lortie en de 23-jarige arbeider Jacques Rose. De laatste is een broer van de ge zochte 27-jarige onderwijzer Paul Rose, die verdacht wordt van deelneming aan de ontvoering van Laporte en de Britse diplomaat Richard Cross. ADVERTENTIE Hotel-restaurant „Montferland' ZEDDAM Thans bevelen wij aan: v.a 10, Zondagmiddag Thé-dansant sprek hebben met de Belgische minis ter voor volksgezondheid Namèche. Dit gesprek kondigde staatssecretaris Kruisinga gistermiddag aan op Schiphol bij zijn terugkeer uit Lyon, waar hij met Namèche deelnam aan de jaarlijk se vergadering van het Internationale Instituut voor kanker. De Belgische minister had hem daar op vragen geantwoord dat de beslis sing nog niet is genomen, omdat de uiteindelijke toestemming zou moeten komen van het ministerie van arbeid. Dit ministerie zou bovendien nog advies moeten inwinnen bij de interpartemen- lale groep voor milieuhygiëne. Ook zou Progil nog geen formele aanvraag hebben ingediend. Staatssecretaris Kruisinga - heeft er bij minister Namèche op aangedrongen dat de Belgische regering pas een be slissing zal nemen na eerst met Neder land overleg te hebben gepleegd over de belasting die een dergelijke fabriek kan opleveren voor de Nederlandse milieuhygiëne. Kruisinga deelde mee, dat in ver band met de dreigende vestiging in Zeeuwsvlaanderen een centrale meet- en regelkamer komt voor de controle op de luchtverontreiniging. KENNEDY -ruimtevaartcentrum, Florida „Het ijsmannetje van de man", zo zou men de astronaut Alan She pard kunnen noemen. De com mandant van de A polio 14, waarvan de maanvlucht is geprogrammeerd voor januari, oefent hier met de „Met", oftewel een mobiele werk bank. De uitrusting bevat onder meer gereedschap, drie camera's, een bus voor het verzamelen van maanmon- sters, reservematerieel en apparatuur om in de maanbodem te boren en metingen te verrichten. BEESEL B(j een verkeersongeval in Beesel bij Reuver (L.) zyn vrydag avond drie jongelui om het leven ge komen en werden vjjf gewond. Allen waren inzittenden van een bestelwagen, die vermoedelijk door te hoge snelheid is geslipt en tegen een boom gereden. De slachtoffers zijn H. Meeuvissen (16 jaar), H. Wanten (17) en W. Ickenroth (12). De eerste twee verongelukte jongens mochten tijdens een zgn. jeugddropping met de wagen, die nog een bestelling moest uitvoeren, meeliften. Het laatst genoemde slachtoffer was het zoontje van de eigenaar van de auto. De vyf gewonden verkeren buiten le vensgevaar. In het voorlopig verslag, dat binnen kort zal uitkomen, wordt wel erkend dat de minister van financiën de mogelyk- heid moet hebben om via belastingver hoging of -verlaging in onze economie «te kunnen ingrijpen. Toch zouden oud liberalen en anti revolutionairen liever zien dat de mi nister alleen voor 1971 deze mogelijk heid krijgt. Het nieuwe kabinet kan dan op zijn gemak een definitieve regeling voorbereiden. Het bezwaar is dat het parlement be langrijke bevoegdheden uit handen geeft als het het nu ingediende wetsontwerp zonder meer zou aanvaarden. De parle mentaire goedkeuring achteraf is eigen lijk een wassen neus. Is het niet wenselijk, zo wordt ge vraagd, dat de Sociaal-Economische Raad (SER) eerst bekijkt of er inder daad grote spanningen in onze economie zijn? Waarom niet het Westduitse systeem ingevoerd, dat een parlemen taire spoedbehandeling voorschrijft als een „wiebeltax" moet worden ingevoerd? De socialisten hebben als grootste be zwaar tegen het wetsontwerp dat ook de omzetbelasting onder de wiebeltax kan vallen. Zij vragen zich ook af of het ne men van belastingmaatregelen om de conjunctuur te beheersen aan de rege ring moeten worden gedelegeerd. Voors hands zeggen zij „neen". Niet alleen het voornemen van staats secretaris Grapperhaus (financiën) om de onderhoudskosten van oude huizen niet meer voor belastingaftrek in aan merking te laten komen, maar ook de zwaardere regeling voor aftrek wegens byzonderelasten, krygt veel kritiek uit de Tweede Kamer. Over de vraag of het bedrag van da buitengewone lasten niet moet worden aangepast aan het gestegen prijspeil, be staat geen verschil vanmening. De drempel is echter wel erg fors omhoog gebracht, zo wordt gezegd. Vanuit de Kamer worden de staats secretaris verschillende suggesties voor een tussenoplossing gedaan. Overigens wordt opgemerkt dat dr. Grapperhaus met zijn voorstellen tot vereenvoudiging van de belastingen meer heeft gelet op het belang van de belastingdienst en de schatkist dan op dat van de belasting betaler. Meer waardering bestaat in de Kamer voor de voorstellen inzake de aftrek van belastingen voor de werkende gehuwde vrouw en de aftrek voor zelfstandigen. De socialisten kijken tegen dit laatste wat moeilijk aan. Het bevordert de drang om te investeren, en daarom heb ben we, gezien onze overspannen econo mie, geen behoefte. Een van verschillende zijden naar vo ren gebracht bezwaar tegen de voorstel len voor de werkende vrouw is dat de aftrek voor een vrouw, die in het bedrijf van haar man werkt, afhankelijk is van de winst. Zodoende kan, als er weinig winst wordt gemaakt, minder belasting worden afgetrokken dan wanneer het bedrijf goed heeft gedraaid. Een sugges tie is: stel de inkomsten van zo'n vrouw op de helft van het minimumloon plus een percentage van de winst. WASHINGTON President Nixon overweegt de mogelijkheid om aan an dere landen de geheimen voor het ver rijken van uranium voor kerncentrales beschikbaar te stellen. Een gunstige be slissing zou voor veel landen een aan zienlijke kostenbesparing betekenen bij het uitvoeren van ontwikkelingspro gramma's om verrijkt uranium te pro duceren. Het is niet bekend of een be slissing over deze kwestie op korte ter mijn is te verwachten. Als landen die deze atoomgeheimen zouden ontvangen worden genoemd: Australië, Japan, Groot-Brittannië, Ne derland, West-Duitsland, Zweden, Noor wegen en Zuid-Afrika. DEN HAAG Volgens minister Den Toom (defensie) is het niet eenvoudig vragen naar het exacte aantal sabotage- gevallcn in de krijgsmacht te beant woorden. Ten departemente, aldus de minister, berust een overzicht van ongeveer 75 sinds 1 januari 1970 voorgekomen ge vallen van beschadigingen van materieel, waaraan een sabotagekarakter zeker of waarschyniyk mogelijk niet is te ontzeg gen. Tot nu toe is in twee gevallen sprake geweest van vervolging en veroordeling van degenen die handelingen van deze aard hebben gepleegd. In omstreeks 35 gevallen is de aard van de toegebrachte schade zodanig, dat kan worden aange nomen dat van sabotage sprake is. zon der dat tot nu toe een dader of daders aangewezen konden worden Vrijwel steeds betreft het handelingen die tamelijk omvangrijke schade kunnen toebrengen aan het materieel. In een aantal gevallen is ook sprake van han delingen die levensgevaar kunnen op leveren voor militair personeel en voor niet militaire medeburgers. Naast de gevallen van materiele sa botage vertonen ook de gevallen van lastigvallen met onjuiste onheilsberich ten, zoals anonieme telefoontjes aan familie van personeelsleden van de strijdkrachten over ongevallen die niet hebben plaatsgevonden, een duidelijke stijging. Hoewel hier zelden sprake is van directe schade, mag de veroorzaakte verontrusting en somtijds het toege brachte leed niet worden onderschat, aldus de minister in zijn antwoord op vragen van leden van de Kamer. (Van onze weerkundige medewerker) Uit de laatste weerkaarten blijkt, dat er zondag wat regen zal ko men. Een front uit Schotland maakt ondanks de aanwezigheid van een krachtige hogedruk-uiilo- per over de Noordzee tot Finland regelmatig vorderingen in de rich ting van ons land. Vandaag blijft het vrijwel overal nog droog met zonnige perioden. De temperatuunrnaxima in Gelder land zullen tussen 12 en 14 graden komen. Tijdens het weekeinde en daarna is stijging van de nachtelijke tem peratuur te verwachten en behoort nachtvorst tot het verleden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1