Gastarbeiders krijgen het moeilijker om in Nederland te komen Yogi praal over Yoga Bedrijf ontslaat aantal Marokkanen en neemt deel van hen terug W. Kieboom verlaat Wegvervoer Meeuw in er touw Systeem voor hulp aan arme landen moet anders Veel mensen zijn langer ziek „Wij willèn mensheid op weg naar vrede brengen" Boerenleenbank Vragen aan St. Nicolaas over snoep Rusland helpt N.-Vietnam Bedreiger van Heintje aangehouden Vrouw gewond bij brand België wil praten over vestiging Progil Boekenmarkt geopend Veel animo voor herinneringen aan Kennedy Arrestaties na rellen in Argentinië Dr. J. Kaufmann (OESO): Geen straf voor 1 Mieren die op weilanden lieten kamperen s museum heeft last van vuile lucht VIS-verklaring PAAL EN PERK Tsjechische minister afgezet Explosie in tunnel 19 gewonden ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 SCHIPHOL De yogi Swami Sat- ehidananda, die internationaal vooral bekendheid kreeg door zijn toespraak op het Woodstockfestival is vrijdag in Amsterdam aangekomen. Hij zal daar in het meditatiecentrum De Kosmos in het Vrijzinnig Christelijk Lyceum te Den Haag een uiteenzetting geven over het door hem ontwikkelde systeem van integrale yoga. Op Schiphol zei de yogi dat er in zijn systeem geen plaats voor drugs is inge ruimd. Hij verklaarde zich zelfs een uitgesproken tegenstander van het aan wenden van drugs als middel om te kunnen mediteren of high te worden. „Ik beschouw drugs als een onna tuurlijk middel daartoe, door het beoe fenen van yoga kan men dezelfde in tense ervaringen bereiken, maar dan op een manier die veel beter en zuiverder is", zo zei hij. „Mijn pogingen de mensen er toe te brengen op yoga over te stappen, heb ben in New York, waar ik een eigen instituut heb opgericht, veel weerklank gevonden. Duizenden jonge mensen hebben de drugs er al aan gegeven", aldus Swami Satchidananda. MOSKOU In Moskou is een over eenkomst gesloten over Sovjet-militaire en economische hulp aan Noord-Vietnam in 1971. Amerikaanse functionarissen hebben de jaarlijkse Sovjet-hulp geschat op een waarde van een miljard dollar aan ra ketten, kleine vuurwapens, munitie en niet-militaire leveringen. De nieuwe overeenkomst, waarin ook kredieten worden toegezegd, wil de sa menwerking tussen beide landen uitbrei den. AMSTERDAM Het experimente len met onbekend talent wordt steeds moeilijker voor de uitgeverij. Zal hier de overheid in de toekomst wellicht de helpende hand moeten bieden? Dit zei vrijdag de voorzitter van de organisatiecommissie van de Boeken markt RAI 70, de heer C. A. J. van Dishoeck, in zijn openingswoord van de boekenmarkt in het RAI-gebouw in Amsterdam. Onder het motto „Er is een boek voor iedereen" wil deze boekenmarkt helpen stimuleren, dat grotere oplagen in kor tere tijd de consument, de lezer, berei ken, zodat ook de honorering van de auteurs beter in verhouding komt tot hun inzet en prestaties. „Meer boeken aan meer mensen", al dus de heer Van Dishoeck. De leden der vereniging van letterkundigen (VVL) boicotten de boekenmarkt, omdat er tot nu toe nog geen overeenstem ming is bereikt tussen de VVL en de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond over de schrijvers- en vertalershonora ria. Willem Duys en Seth Gaaikema verzorgden het meer luchtige gedeelte der opening. Op deze derde boekenmarkt die tot en met zondag 1 november duurt, zijn 64 stands, waarin 76 uitgevers verte genwoordigd zijn. Op 3,5 kilometer boe kenplank staan meer dan 100.000 boe ken. AUGSBURG/AKEN Aan de Duits- Belgische grensovergang bij Aken is vrij dag de 22-jarige schildersknecht Sieg fried Martin uit het Beierse Donau- wörth aangehouden. De politie ver moedt dat hij op weg was naar de wo ning van de Nederlandse zanger Heintje, die hij met de dood heeft bedreigd. Martin is al eens gestraft wegens roof en afpersing. Op 9 oktober heeft hij vol gens de politie aan de auto van Heintjes vader een briefje aangebracht, waarin hij dreigde de jeugdige zanger te zullen doden. Dezer dagen heeft hij ook in een brief aan zijn werkgever gezegd dat hij Heintje van kant zou maken en daarna michzelf. Sindsdien was hij spoorloos. DEN HAAG Met ingang van 1 november 1970 zal nog meer dan voorheen de nadmk worden gelegd op de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten via de officiële wervingsprocedures, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Buitenlandse werknemers zullen in beginsel alleen voor toelating en tewerkstel ling in ons land in aanmerking komen, indien zy met toestemming van de Neder landse overheid ztfn aangeworven in een land waarmee Nederland een wervings overeenkomst heeft gesloten. Dit zyn: Griekenland, Marokko, Portugal, Spanje, Turkije en Zuid-Slavië. Voor onderdanen van deze landen die zich op regelmatige wijze in een derde land bevinden, kan een uitzondering worden gemaakt, indien de werknemer reeds met een arbeidsvergunning bij het betreffende bedrijf werkzaam is ge weest, of indien bij het bedrijf reeds een bloedverwant (tot en met de tweede graad) van de werknemer werkzaam is. De Nederlandse overheid heeft deze maatregelen ingesteld om paal en perk te stellen aan de ronselactiviteiten on der buitenlanders, die op regelmatige wijze in derde landen te werk gesteld zijn. Zowel uit de desbetreffende landen als uit 't bedrijfsleven waren daarover klachten bij de Nederlandse overheid ingediend. Voor toelating en tewerkstelling kun nen wel in aanmerking komen geschool de of gespecialiseerde werknemers die niet via de officiële werving kunnen worden aangetrokken, ook indien zij geen onderdaan zijn van een land waar mee Nederland een wervingsovereen komst heeft gesloten. In deze uitzonderingsgevallen zal voortaan een aantal waarborgen woi- den gevraagd, o.m. op het terrein van keuring op t.b.c., huisvesting, duur van het verblijf in het derde land (in be ginsel 1 jaar) en een geldige verblijfs vergunning. De leeftijdsgrenzen zijn 1845 jaar voor geschoolden en 18—35 jaar voof ongeschoolden. De regeling geldt niet voor de EEG- landen, waar het vrije verkeer van verknemers van toepassing is. UTRECHT Vierentwintig Marok kaanse gastarbeiders die donderdag middag bij het Utrechtse gieterijbedrijf De Gagel het werk neerlegden, omdat zij een andere vorm van uitbetaling wensten van de extra uitkering ineens van 400,zijn door dit bedrjjf op staande voet ontslagen. Volgens een districtsbestuurder van de katholieke metaalbedrijfsbond St. Eloy, bij wie dertien van de 24 hun beklag kwamen doen, wilden de Ma rokkaanse werknemers de 400 gulden in twee of drie termijnen uitgekeerd hebben, terwijl eerder al met de direc tie was overeengekomen dat het bedrag in zes termijnen zou worden uitbetaald. Na contact met het bedrijf bleek, al dus de districtsbestuurder, dat de direc tie van De Gagel wel een aantal van de Marokkanen terug zou willen nemen als ze van hun eis over de 400 afza gen, maar niet allemaal. Van de 24 wordeh op hun verzoek 19 teruggenomen. De overigen houden hun ontslag omdat zij volgens de directie onruststokers zijn die de anderen mee slepen. AMSTERDAM Het Amsterdamse PvdA-raadslid mevrouw Joke Kool-Smit heeft op aandringen van „mensen uit de gezondheidssfeer" een aantal vragen ge steld aan Sinterklaas in verband met de grote hoeveelheid snoep, die tijdens de intocht van de goedheiligman in Am sterdam zullen worden uitgedeeld. Zij hoopt dat de Sint in het openbaar ant woord zal willen geven. Mevrouw Kool verzoekt de Sint zijn leveranciers te vragen hem voor de in tocht van dit jaar uitsluitend gezonde versnaperingen te verstrekken. Voorts dringt zij erop aan, indien het mogelijk is ouders en kleuterleidsters inspraak te geven in de samenstelling van het snoep- pakket. De „mensen uit de gezondheidssfeer" hadden verzocht de vragen tot het col lege van B en W van de hoofdstad te richten, maar het gemeenteraadslid achtte het beter de bisschop zelf de pro blemen voor te leggen. AMSTERDAM Bij een brand in de Palmstraat in de Amsterdamse Jordaan is vrijdagmiddag de ongeveer 32-jarige mevrouw G. Tijsen ernstig aan haar rechterarm gewond geraakt. Zij is voor behandeling van de brandwonden naar een ziekenhuis vervoerd. De brand was omstreeks kwart voor twee uitgebroken en binnen 10 minuten geblust. Volgens de hoofdstedelijke brandweer was het een brandje van meu bilair in de achterkamer op de derde etage. Voor alle zekerheid was de brand weer, in verband met het dicht op el kaar staan van de huizen in de Jordaan, met vier motorspuiten en een ladderwa gen uitgerukt. •J NEW YORK Op een veiling in New York is 35.040 dollar betaald voor herin neringen aan wijlen president John F. Kennedy, diens moordenaar Lee Harvey Oswald en Kennedy's broer Robert. Een door de president getekend exem plaar van zijn op 20 januari 1961 ge houden inauguratierede bracht 600 dol lar op. Een getekend exemplaar van zijn boek Profiles in courage, alsmede vier brieven van beide Kennedy's werden samen voor 1200 dollar geveild. Vijf brieven van Oswald aan diens broer Robert Oswald gingen voor 1605 dollar in andere handen over. „De onruststokers" zouden al eerder in het bedrijf voor moeilijkheden heb ben gezorgd, aldus de directie, die er nog op wees dat ook al is in de klein- metaal nog niet over de gehele linie overeenstemming bereikt over de uit kering van 400,- in dit bedrijf die som wel is uitgekeerd. Om liquiditeits redenen is gekozen voor een uitbetaling in zes termijnen. UTRECHT Aan het eind van het driedaags congres in Utrecht heeft de Nederlandse Bond van Vervoersperso- neel vrijdag afscheid genomen van zijn algemeen secretaris W. Kieboom. De heer Kieboom is in september wethou der voor maatschappelijke aangelegen heden en jeugd-, culturele en perso neelszaken vaan de gemeente Utrecht geworden. Hij heeft een 25-jarige loop baan als vakbondsbestuurder achter de rug. De vergadering koos in de vacatu- re-Kieboom de heer A. de Bruin, die tot dusver secretaris van de bedrijfs groep wegvervoer van de NBV was. Een van de voorstellen die door de algemene vergadering werd aangeno men was een contributieverhoging plus een machtiging voor het hoofdbestuur om de contributies jaarlijks verder te verhogen in overeenstemming met de trend van de loonindex. De NBV is de eerste vakbond die dit systeem gaat toepassen. Ook een be stuursvoorstel tot een structuurwijzi ging van de bond is aanvaard. Met de nieuwe structuur beoogt de NBV het vakbondswerk dichter bij de leden te brengen. Te zijner tijd zal ook het aan tal bedrijfsgroepen worden ingekrom pen van vijf tot twee: een voor het personenvervoer en een voor het goe derenvervoer. SCHIPHOL De Belgische minister van Volksgezondheid, Namechc, zal 20 november naar Nederland komen om met staatssecretaris Kruisinga van het ministerie voor Volksgezondheid te praten over de consequenties van een eventuele vestiging van de Franse zwa- velkoolstoffabriek in de Belgische plaats Kalloo voor de milieuhygiëne in Nederland. De staatssecretaris zei dit vrijdag middag bij zijn terugkeer op Schiphol uit Lyon, waar hij deelnam aan de jaarlijkse vergadering van het interna tionale instituut voor kanker. Secretaris-generaal Halter van het Belgische ministerie van Volksgezond heid, die daar eveneens aanwezig was, had de staatssecretaris op vragen zij nerzijds geantwoord, dat de Belgische regering nog geen beslissing heeft ge nomen inzake vestiging van Progil. Er zou ook nog geen formele aan vraag zijn ingediend door de Franse onderneming. De uiteindelijke toestem ming moet komen van het ministerie van Arbeid, die deze zal nemen na ad vies van de interdepartementale groep voor milieuhygiëne. Staatssecretaris Kruisinga heeft er bij zijn collega op aangedrongen, dat de Belgische regering pas een beslissing zal nemen na eerst met Nederland overleg gepleegd te hebben over de be lasting, die een dergelijke fabriek voor de Nederlandse milieuhygiëne kan op leveren. De staatssecretaris heeft afgesproken, (jat de rapporten die indertijd zijn op gesteld over de inmiddels afgewezen aanvraag van Progil voor een vestiging bi' Amsterdam aan de Belgische rege ring zullen worden gestuurd. BUENOS AIRES De politie van Buenos Aires heeft 243 personen gearres teerd bij de ongeregeldheden die uitbra ken tijdens de algemene staking van 10 uur. Ook in andere Argentijnse ste den kwamen ernstige incidenten voor, maar het is niet bekend, hoeveel "arres taties de politie daar heeft verricht. In Santa Fe kwam het tot ernstige ootsingen tussen politie en stakers, waar bij de politie gebruik maakte van traan- gasbommen. In Rosario wierpen de sta kers barricades op en openden het vuur op de politie. AMSTERDAM De brandweer fs overal goed voor. In Amsterdam moest men uitrukken' om een zee meeuw te redden. De vogel was ver strikt geraakt in een vliegertouw. PRAAG Het presidium van de na tionale raad van Tsjecho-Slowakije heeft de Tsjechische minister van Binnen landse Zaken Josef Groesse van zijn functie ontheven. Een reden voor het ontslag werd niet opgegeven. Groesse, die wordt opgevolgd door Josef Jung, krijgt een andere taak. DEN HAAG Wellicht wordt de tijd rup om het beginsel van één procent van het bruto nationaal produkt voor ontwikkelingshulp te vervangen door hulp op basis van de kapitaalsbehoef ten der ontwikkelingslanden. Recessie in de rijke landen zou namelijk de om vang van de hulp kunnen verminderen, ALKMAAR Elf vrije boeren uit de gemeente Zijpe, die in de afgelopen maanden hun weilanden gratis beschik baar hebben gesteld voor recreanten, zijn door de Alkmaarse kantonrechter veroordeeld zonder toepassing van straf. Deze boeren hadden, in tegenstelling tot het bestemmingsplan van de ge meente Zijpe, de agrarisch bestemde gebieden aangewend voor recreatie. Daarmee overtraden zij artikel 102 van de algemene politieverordening van de gemeente Zijpe. „Dat kamperen is al jaren toege staan", zo zei kantonrechter mr. P. Groeneboom. „Ik vind het een beetje plagerij van de gemeente om het nu te verbieden. Het is trouwens niet mijn taak, uw bereidwilligheid te veroorde len". De officier van Justitie, mr. H. P. Wooldrik, had 50 gulden boete, voor waardelijk geëist met een jaar proef tijd. De Meerkerkse boer W. van den Berg protesteerde tijdens de rechtzitting met een groep van ruim 30 vrije boeren. „Agrariërs, die de naar de frisse lucht snakkende medemens een prettige va kantie willen schenken, worden in Ne derland voor de rechter gesleept", aldus de tekst van een protestbord. AMSTERDAM Uit het jaarverslag over 1969 van de Gemeenschappelijke Medische Dienst blijkt dat het aantal opgaven van ziektegevallen die meer dan dertien weken duren in 1969 ten DEN HAAG Mocht de luchtver vuiling toenemen dan zullen kostbare maatregelen tot behoud van het unieke bezit van de Haagse gemeentemusea niet kunnen uitblijven. Dit stellen B. en W. van Den Haag in een toelichting op de ontwerp-begroting van de gemeente voor 1971. De klimaatregeling in het gemeente museum gaat steeds meer zorgen baren- De maatregelen waarover gesproken wordt zullen vooral kostbaar zijn om dat het uit 1935 daterende Berlagege- bouw van het gemeentemuseum waar o.m. de Van Goghcollectie is onderge bracht, slechts met vergaande ingrepen zal kunnen worden aangepast aan de huidige klimatologische toestand, die in 1935 niet te voorzien was, aldus B. en W. In Haags agglomeratieverband zal beraad nodig zijn over de eventuele ge volgen van industrialisatie op de Maas vlakte, zo staat in de toelichting op de ontwerp-begroting. In Den Haag zal voorts een studie worden ondernomen om de „eigen luchtverontreiniging" van de stad te kunnen constateren. opzichte van 1968 met 6,3 pet- is geste gen. De Gemeenschappelijke Medische Dienst is in 1967 gestart met zijn werkzaamheden in het kader van de in dat jaar in werking getreden Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering. Een van de belangrijkste taken van de GMD is het begeleiden van de ge handicapte naar een zo goed mogelijk passende werkkring. Uit het jaarver slag blijkt verder dat het aantal advies aanvragen „wegens eind wachttijd", die door de bedrijfsverenigingen aan de GMD worden doorgegeven enige tijd voor het recht op WAO-uitkering in gaat, in 1969 45.000 bedroeg, tegen 40.000 in 1968, een stijging van 13,4 pet. Het aantal zogenaamde „spontane meldingen binnen de wachttijd" d.w.z. door de bedrijfsverenigingen bij de GMD aangegeven gevallen, waarin nog geen aanspraak bestaat op WAO-uitke ring, maar waarbij de verzekerde mis schien wel al in aanmerking komt voor voorzieningen, bijvoorbeeld in verband met revalidatie, daalde. In 1968 bedroeg dit aantal 7200 gevallen tegen 6600 in '69, een daling van 7,3 pet., aldus het jaarverslag. HULL In een tunnel in het haven, gebied van Huil zy'n vrijdag 19 mensen gewond geraakt door het ontploffen van propaangas dat uit een tankwagen was gelekt. De sigaret van een fietser heeft vermoedelijk het gas tot ontbranding ge bracht. aldus de vertegenwoordiger van Neder land bij de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling), dr. J. Kaufmann. Dr. Kaufmann achtte het gewenst, dat de OESO een studie verricht om te komen tot een betere internationale ar beidsverdeling. Ontwikkelingshulp is veelal een zaak van de regeringen, maar bij herstructurering van de inter nationale handel spelen ook invloeden van het bedrijfsleven en de vakbonden een grote rol. De Tilburgse hoogleraar prof. jhr. dr. F. A. Alting von Geusau, achtte het gevaar dat de arme landen gezamenlijk tegen de rijke wereld zullen opstaan, niet erg groot. Wel zag hij een ernstige bedreiging van de vrede in het gevaar van inmenging van machtige rijke lan den in conflicten tussen arme landen en in interne conflicten van deze landen, die als gevolg van hun ontwikkeling spanningen kennen. Evenmin als men vrede kan produce ren door investeringen in voortuitgang zal vrede het gevolg zijn van de fusie tussen vooruitgang en veiligheid. Vrede en vooruitgang zullen elkaar slechts vinden in een bewuste keuze voor rechtvaardigheid. Prof. Alting von Geusau meende, dat de regionale economische commissies van de Verenigde Nipties moeten wor den versterkt. De associatie van de achttien Afrikaanse landen met de EEG een overblijfsel uit de koloniale pe riode dient te worden vervangen door een regionale groep, die geheel Afrika omvat. In een mondiale ontwik kelingsstrategie is geen afzonderlijke plaats meer voor de EEG of de OESO, aldus prof. Alting von Geusau. NEW YORK De algemene verga dering van de VN heeft vrijdag goed keuring gehecht aan een verklaring van 12 punten ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de volkerenorga nisatie. De verklaring zal vandaag' for meel worden aangenomen tijdens een speciale plechtigheid in de algemene vergadering. Hoewel er niet gestemd werd distan tieerde Zuid-Afrika zich formeel van het gehele document, terwijl Portugal het niet eens is met een van de voor naamste paragrafen en de plechtigheid van zaterdag zal boycotten. De verklaring is een door Canada voorgesteld compromis, dat volgens de VS, Engeland en Frankrijk te ver gaat maar volgens verscheidene Afrikaanse landen, zoals Ghana, Algerije en Oe ganda, totaal onvoldoende is. Enkele van de punten luiden: Wij verklaren opnieuw dat wij het handvest van de VN aanvaarden en be reid zijn de verplichtingen daarvan uit te voeren. De mensheid staat momenteel voor een kritieke en dringende keus: ofwel meer vreedzame samenwerking en vooruitgang, of onenigheid en conflict, zelfs vernietiging. Wij, de afgevaardig den van de leden-landen van de VN, plechtig de 25ste verjaardag van de VN vierend, bevestigen vastbesloten alles te zullen doen voor een duurzame vrede op aarde en ons te zullen houden aan de grondslagen en doeleinden die in het handvest zijn vastgelegd, en spreken het volle vertrouwen uit dat de daden van de VN zullen leiden tot vooruit gang van de mensheid op weg naar vrede, rechtvaardigheid en vooruitgang. Wij vinden dat praten over meteen vriendelijk woord l<an gebeuren. ADVERTENTIE De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor Gewoon een vriendelijke bank. Waar bijvoorbeeld praten-over-sparen méér is dan alleen maar het noemen van cijfers. Logisch, want het gaat erom dat u-en-wij-samen de beste manier van sparen vinden. En daarbij kunnen we kiezen uit vele spaarvormen. Met rente vanaf 4% als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikken, tot 8% als u op langere termijn wilt sparen. Stap eens binnen bij de Boerenleenbank ook voor een Privérekening, voorde ontvangst van uw salaris of het boeken van uw vakantiereis. liéQ utUytitytn de bank voor iedereen

De Vallei | 1970 | | pagina 5