Veenendaals dagblad Vrouwen lopen in doodsangst vlammen tegemoet Allende gekozen tot president van Chili Supporters in zwaar gevecht na wedstrijd ZUID MOL UK KERS OP DE VUIST MET TREINPERSONEEL Specialisten tegen volksverzekering Buiten Feesttaart met vlaggen Chaos in Rome Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voor ruim miljoen aan schilderijen gestolen Bezoek voor verdwaalde generaals Vrouw steekt haar man in rug GENERAAL SCHNEIDER Wolfskinderen in Libanon Israël bereid tot hervatting vredesoverleg ZONDAG OVERLEDEN Tielenaar van ƒ1750 beroofd Botsing: 3 doden Wereldspaardag vrijdag 30 oktober Kalenderdag NUTSSPAAR- BANK VEENENDAAL WAGENBORGEN In een van de acht paviljoens van de prot.-christelijke psychiatrische inrichting Groot-Brons wijk in het Groningse plaatsje Wagenborgen is zaterdag avond even voor tien uur een felle, uitslaande brand ont staan. In allerijl zijn brandweerkorpsen gealarmeerd uit de omgeving. Desondanks is het uit drie verdiepingen be staande vrouwen paviljoen Salem, waarin op dat moment 119 patiënten en tien personeelsleden aanwezig waren, tot de grond toe afgebrand. ROOK Enkele buien CO 0 Associaties 1 Nieuwe maatregelen: REQUIEM-MIS Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI ✓oortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 26 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 250 ELF PATIËNTEN KOMEN OM BIJ BRAND IN INRICHTING ROTTERDAM Zondag hebben zich in Rotterdam na de gespeelde eredivisie wedstrijd ExcelsiorF.C. Utrecht grote ongeregeldheden voorgedaan in en bui ten een café aan de Struissenburgdwars- straaA in Rotterdam. Aan het begin van de avond raakten daar meer dan honderd Excelsior- en Utrecht-supporters verwikkeld in een enorme vechtpartij. Alle op dat moment beschikbare manschappen van de Rot terdamse politie werden naar het café gedirigeerd om daar orde op zaken te stellen. Dat lukte de politiemannen na geruime tijd met zeer veel moeite. Balans van het treffen: zes gearres teerde Utrecht-supporters, enkele tien tallen lichtge\uonden (onder wie een politieman) en «en zwaar beschadigd café. ADVERTENTIE Zeven patiënten kwamen in de vlammen om, terwijl enkele uren later nog vier anderen in ziekenhuizen in Delfzijl en Winschoten aan de verwondingen over leden. In totaal raakten 18 patiënten gewond van wie tien ernstig. De rijkspolitie van het district Groningen houdt rekening met de mogelijkheid dat de brand is aangestoken door een van de vrouwelijke patiënten. De schade wordt voorlopig geraamd op ruim twee miljoen gulden. Direct na de eerste melding van de brand werd groot alarm gegeven. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het merendeel der vrouwelijke patiën ten velen waren bedlegerig volko men werd verrast. Daardoor ontstond aanvankelijk paniek. Op de tweede etage renden tientallen patiënten, die wat beter ter been wa ren, in doodsangst de trap op naar de derde verdieping, waardoor ze de vlam men juist tegemoet liepen. Enkelen van hen konden zich toen niet meer tijdig in veiligheid brengen en kwamen door verstikking om het leven. Al gauw bleek, dat de brandweer korpsen uit Nieuwwolda, Woldendorp en Termunten bij lange na niet in staat waren de brand te bestrijden. Tegen middernacht, toen het gebouw volgens ooggetuigen brandde als een „fakkel", waren ook de brandweren uit Winscho ten, Delfzijl en Appingedam op de plaats van de ramp gearriveerd. Het vuur werd bestreden met 22 lagedruk- en vijf hogedrukstralen en een water kanon. Ook de opgeroepen ambulances uit de naaste omgeving bleken te gering in aantal te zijn, zodat een beroep werd gedaan op de ziekenwagens uit Gronin gen, Delfzijl en Winschoten^ zelfs wer- den militaire Rodekruis-wagens uit Assen ingeschakeld. In totaal reden 25 ambulances af en aan. De brandweer, bijgestaan door het personeel, kon vrij snel na het uitbre ken van de brand 90 patiënten onge deerd uit het brandende gebouw halen. Alle bedlegerige patiënten van de bene denverdieping werden gered. Het vuur baande zich in zeer snel tempo een weg door het hele gebouw, waarin zich vele houten betimmeringen bevonden. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, waar door tientallen patiënten in ademnood kwamen. De directie van de inrichting deed daarom reeds om elf uur een dringend verzoek tot alle ziekenwagens om zoveel mogelijk zuurstofapparatuur te verschaffen. De rijkspolitie uit verschillende plaatsen was uitgerukt om het verkeer, dat rond het middernachtelijk uur in en rond Wagenborgen dreigde vast te lopen, in goede banen te leiden. Op de provinciale weg Delf zijl-Winschoten moest de rijkspolitie enkele malen be langrijke kruispunten afzetten om de ambulances met gewonden eeh snelle doortocht naar de ziekenhuizen te ga randeren. De inwoners van Wagenborgen en honderden anderen kwamn in groten getale naar het terrein van de brand gestroomd, waar de rijkspolitie soms de grootste moeite had om de menigte op een veilige afstand te houden. Zie ook pag. 5) BEIROET In een tehuis in de Libanese hoofdstad Beiroet verblij ven twee „wolfskinderen", die enige tijd geleden voor de poort van een klooster in de bergen zijn gevonden. Volgens het ministerie van voor lichting zijn het een meisje en een jongen van respectievelijk 12 en 10 jaar. Zij zijn waarschijnlijk alleen met dieren opgegroeid. De kinderen lijken nauwelijks op menselijke wezens, bewegen zich op handen voeten en huilen als honden. Als voedsel hebben ze tot nu toe al leen broodkruimels aangenomen. Volgens het ministerie zijn de kin deren door een onbekende bij de poort van het klooster afgezet. Toen men ze daar niet wilde opnemen, werden ze naar een blindeninstituut in de buurt gebracht. Daar zetten zij het 's nachts op zulk een dierlijk ge huil, dat de mensen er bang van werden. JERUZALEM De Israëlische re gering heeft gisteren verklaard, bereid te zijn de-vredesbesprekingen onder lei ding van VN-afgevaardigde Jarring te hervatten, op voorwaarde dat de mili taire siftuatie aan het Suezkanaal weer dezelfde wordt als op 7 augustus, de dag waarop de wapenstilstand van kracht werd. De regering zei bereid te zijn het bestand onbeperkt te verlengen om een mogelijke vooruitgang te maken in de vredesbesprekingen. Het voorstel van Rusland en Egypte, in de Algemene Vergadering van de VN de kwestie van het Midden-Oosten ter sprake te brengen, werd bestempeld als een poging tot saboteren van de be sprekingen. De Egyptische president Anwar Sa- dat verklaarde vorige week, dat hij be reid is het plan met 90 dagen te ver lengen, maar dat hij niet van plan is ook maar één van de Russische raket ten uit de zóne van het Suezkanaal te verwijderen. Het huidige bestand loopt op 5 no vember af. UTRECHT De landelijke specialis ten vereniging (LSV) zal geen enklele medewerking verlenen aan het tot stand komen van een totale volksverze kering tegen ziektekosten. „Er kunnen daarvoor geen werkelijk steekhoudende argumenten worden aangevoerd". Dit zei de voorzitter van de LSV, dr. J. van Mansvelt, zaterdag in Utrecht op de ledenvergadering van de vereniging. De LSV-voorzitter erkende dat de kosten voor geneeskundige verzorging voor sommige bevolkingsgroepen een te zware belasting kunnen vormen. Maar deze knelpunten kunnen volgens hem ook binnen het huidige verzekeringssys teem voldoende worden opgelost. Tegen een verhoging van de loon grens voor de ziekenfondsverzekering heeft LSV nog steeds grote bezwaren. „Als deze verhoging toch worde door gezet, zal dat als men prijs stelt op onze medewerking in het huidige sys teem ongetwijfeld consequenties voor de ziekenfondshonorering moeten hebben", aldus dr. Van Mansvelt. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noord west. Dezelfde, of iets lagere middagtem- peraturen. Morgen: Zon op: 07.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 04.16 uur; onder: 16.06 uur. NIJMEGEN De politie in Nijmegen heeft zondagavond twee 17-jarige Zuid molukkers gearresteerd, die in de trein Venlo-Njjmegen op de vuist gingen met treinpersoneel. De Zuidmolukkers, af komstig uit Nijmegen en Bemmel, zijn TXladerend in geschriften van voor- heen, zien we nogal eens, dat het buitenleven een eendere, zij het poëtischer tredgang op de kalen der loopt dan op moderne aanwij zers van dag en datum. De platte lander richt zich naar bepaalde vastigheden bij landschap, dier en plant, soms ook naar bijzondere data van de geschiedenis. Mijn grootmoeder sprak bv. van Water- loo-dag, als zij de 18e juni bedoel de (zij was van 1826), van Sinte- Peter voor 22 februari, van de ,,oude" mei: de 15e van St. Jacob (25 juli), als het roggemaaien be hoort te beginnen en van St. Lau rens, wanneer door de imker de bijenraten geslingerd worden. Dit klonk allemaal veel dichterlijker dan de weinig zinrijke, traditionele datum van almanak of agenda. Boeren, die nog niet helemaal achter de vreugden van de moder ne tijd aanlopen, behielden van va der en moeder of een verdere ge neratie menige schilderachtige zegswijs in ere en spraken bv. ,,in 't bonenleggen" als ze half mei of „met 't rogzijen", als ze septem ber bedoelen; ouden van dagen hebben 't nog over de uitgaande dag", wanneer in maart de avon den korter worden en de scheme ring bij twee-lichtenal wat lan ger aanhoudt. Het landvolk van een vroeger geslacht deelde veelal de tijd in naar de werkzaamheden^yan akker en veld; zij deden er niet roman tisch over, maar stonden niettemin veel dichter bij de natuur dan wij en hielden uit traditie vast aan het geen van ouder-op-ouder in hun originele vocabulaire leefde. Zij zullen er niets poëtisch in zien, maar de herinnering raakt hen tel kens aan. Het mooiste voorbeeld, dat ik ken is het mij zeer dier bare „Oud-Achterhoeks Boeren leven" van H. W. Heuvel. 26-10-1970 A. B. Wigman. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: naar het hoofdbureau van politie in Nijmegen gebracht. De moeilijkheden begonnen in de tr'ein even voor het station te Cuyk. Een trein conducteur wilde de cabine in waar een van de later gearresteerden' met zijn meisje zat. De cabine was van binnen af gesloten. Volgens de politie te Nijmegen is dit vermoedelijk de oorzaak van de moeilijkheden geweest. De treinconducteur opende met een passe-partout-sleutel de cabine, maar kreeg binnen van de Zuidmolukkers een pak slaag, hierbij geholpen door andere Zuidmolukkers, die zich toevallig ook in de trein bevonden. De conducteur heeft hierbij verwondingen in zijn gezicht op gelopen. Na een kort oponthoud in Cuyk heb ben alle Zuidmolukkers toch met dezelf de trein hun reis voortgezet. Op het per ron in Nijmegen werden zij echter door de politie van Nijmegen, die op de hoog te was gebracht door de rijkspolitie te Cuyk, opgewacht. De twee veroorzakers van de moeilijkheden konden hier wor den ingesloten. De geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Groot- Bronswijk, A. W. Verhoog, (links) buigt zich vol zorg over een van zijn patiënten. WESTWOUD Op de Zwaagdijk in het Noordhollandse West woud zijn om streeks kwart over een vannacht drie personen omgekomen toen de auto waarin zijn zaten, inreed op de achter kant van een langs de weg geparkeerde verlichte veewagen. SANTIAGO Een dag na verkiezing van de Marxist Salvadore Allende tot volgende president van Chili is de be velhebber van het Chileense leger, ge neraal René Schneider bezweken aan de gevolgen van de moordaanslag die donderdag op hem werd gepleegd. Schneiders auto werd op die dag klem gereden door vier of vijf mannen, die daarna de achterruiten van de auto stuksloegen en hem met drie pistool schoten dodelijk verwopdden. Kort na het overlijden van de 56-jarige generaal maakte de politie bekend dat zij een 28-jarige man had aangehouden die zij als hoofd-verdach- te in de moordaanslag beschouwt. Het TIEL De vijfenzeventigjarige vee handelaar K. uit Tiel is gisteravond om kwart voor twaalf in Tiel, toen hij in de Sportparklaan reed, van zijn fiets geslagen en beroofd van een portefeuille waarin 1750 gulden zat. De heer K. werd boven zijn linker oog gewond. Na te zijn behandeld door een dokter kon hij naar huis gaan. De politie weet nog niet of de veehandelaar door een of meer overvallers is belaagd. ROME In alle straten van Rome heeft dit weekeinde een ongelooflijke chaos geheerst. De nieuwste verkeers- voorzieningen worden al een ramp ge noemd. In grote delen van het centrum van de stad is zondag eenrichtingsver keer ingevoerd. Bovendien zijn speciale banen gecreëerd, waarop het openbare vervoer voorrang heeft. Dit is gedaan om het vervoer per bus en taxi popu lairder te maken. Sneller ging het echter helemaal niet. Hier en daar bleken flessehalzen te zijn ontstaan, waar de zware bussen met een slakkegang voortkropen. Het nieuwe verkeersstelsel betekent een grote stap in de richting van een doel op langere termijn het werden van de gewone personenauto uit de straten in het centrum van de stad. Het Italiaanse persbureau Ansa noemt de verkeershervormingen een mislukking. Beroemde straten ih het centrum, zoals de Via del Corso en de Via del Tritone werden „busvallen" ge noemd door woedende buschauffeurs, die zo nu en dan 70 minuten achter la gen op hun rijschema. Waar de smalle banen voor het open baar vervoer eindigden stonden rijen bussen die zich in de nauwe straten probeerden te dringen tussen de andere auto's. Zo nu en dan bewogen alleen de ver keerslichten, die van rood op groen en weer terug sprongen. NEW YORK In het afgelopen weekeinde zijn uit een luxueuze wo ning in New York acht schilderijen van moderne meesters gestolen, die bij el kaar 329.000 dollar (bijna 1,2 miljoen gulden) waard zijn. De diefstal werd zondagochtend ont dekt door een van de bewoners, de journalist Byron Caran, die tevens eige naar is van vijf van de acht ontvreemde werken. De gestolen werken zijn niet verze kerd. is Leon Cosmelli Pereira, de zoon van een welvarende, gewezen provinciegou verneur. In Argentinië is de Chileense ingenieur Julio Bouchon Sepulveda aangehouden. Hij werd dicht bij die Chileense grens gearresteerd op ver denking van medeplichtigheid aan de moord. De Chileense politie heeft echter te gen geen van de twee mannen, noch tegen de 150 andere personen die sedert de afkondiging van de noodtoestand zijn aangehouden, een officiële beschul diging ingediend. Volgens de politie wordt verder ge zocht naar de uit actiele dienst ontsla gen Chileense generaal Robert Viaux Marambio, die vorig jaar een kortston dige militaire rebellie leidde, de eerst# in 40 jaar in Chili. Schneiders stoffelijk overschot ligt opgebaard in de militaire academie van Santiago. Vandaag wordt in de kathe draal van Santiago een requiemmis ge houden, waarna het lichaam bijgezet zal worden in het militair mausoleum op de algemene begraafplaats- In heel Chili is na het overlijden van Schneider de rouwtoestand afgekon digd, die voor drie dagen geldt. Tot de eerste personen die in het militair hos pitaal hun rouwbeklag aan de nabe staanden kwamen aanbieden, behoor den de aftredende president Frei en de toekomstige president Allende. Allende heeft verklaard, dat de moordaanslag het werk is geweest van extreem rechtse elementen, om te voor komen dat hij het landsbestuur zal overnemen door middel van een uitge lokte militaire interventie. Schneider zou een verklaard tegenstander zijn ge weest van een inbreuk op de Chileense militafire traditie, zich buiten de poli tiek te houden. In verband met het overlijden van Schneider heeft Allende's linkse aan hang afgezien van de viering van Al- lendes verkiezing. Zaterdag koos het congres hem met 153 tegen 35 stemmen tot opvolger van Frei. De 62-jarige se nator en arts kreeg in de algement verkiezingen van vorige maand welis waar de meeste stemmen, maar niet de absolute meerderheid, waardoor het parlement het staatshoofd moest kiezen. Hij zal op 3 november worden beëdigd. MOSKOU Amerikaanse consulaire ambtenaren zullen vandaag een bezoek mogen brengen aan de twee Amerikaan se generaals die met hun vliegtuigje woensdag van Turkije uit boven Rus sisch grondgebied verdwaalden en daar landden. De twee generaals worden vastgehou den in het Russische deel van Armenië. Twee man van het Amerikaanse consu laat-generaal in Moskou zullen daar vandaag heenvliegen. De Russische regering heeft nog steeds niet geantwoord op het herhaalde ver zoek van de Amerikaanse regering om de twee generaals en hun piloot vrij te laten. In Washington "heeft men echter goede hoop dat de Russen het incident niet zullen opblazen en na een uitge breid onderzoek de drie mannen in vrij heid zullen stellen. HOOGEZAND De politie van Hoo- gezand heeft zondag de 25-jarige me vrouw A. B.-W. gearresteerd, die ervan wordt verdacht in de nacht van zater dag op zondag haar 31-jarige man C. B. met een mes in de rug te hebben gesto ken. Dit is gebeurd nadat het echtpaar een bar had bezocht en thuis hevige ruzie had gekregen. Tegen de zin van de vrouw wilde B. het huis verlaten. Na een worsteling haalde de vrouw een mes uit de keuken en stak haar man in de rug. B. is nog naar buiten ge strompeld. Hij werd tegen zes uur zon dagochtend gevonden. De man werd naar het Academisch Ziekenhuis In Groningen gebracht. NEW YORK: De voorzitter van de al gemene vergadering van de VN, Ed ward Hambro, secretaris-generaal Oe Thant en New York't burgemeester John Lindsay, bij een enorme taart, door de stad New York aangeboden aan de VN ter gelegenheid 'van het 25- jarig bestaan. De taart was getooid met de vlaggen van de naties, die bij de VN zijn aangesloten.

De Vallei | 1970 | | pagina 1