Frans Mahn: „Veldrijden uitstekend voor conditie" CROSS-ELITE OP PAPENDAL r>r> Japanners beheersten twaalfkamp volledig Smulders beste Nederlander Eskisehir heeft veel weg van Twente Mereveld definitief van baan Clay won door k.o. van Quarry XYRENE Vitamine After Shave Lotion Nieuw uit het laboratorium van Pantene ,PURE SPORT MET HEEL VEEL AFZIEN' Drie doden tijdens races Clay op t.v. Post/Pijnen aan de leiding 9 ARNHEM Frans Mahn. de volslanke bondscoach, die het afgelopen weekend op ..Papendal" de nationale cross-elite onder handen nam. drukte het als volgt uit: „Crossen is uitstekend voor de conditie. De meeste renners denken dat veldrijden slecht is. Dat is een ingeroest sprookje. Vroeger eens door de een of andere topcoureur verteld. Het tegendeel is het geval. Maar de meesten willen er nog niet aan. Ze zijn bang voor hun fiets. Ze denken dat het veldrijden meer lopen dan fietsen is. Wanneer een wegrenner wil gaan crossen, dan moet hij er echt wel iets voor doen. Hij kan niet zo in het zadel stappen. Beetje lopen, 'n heuveltje nemen. Kortom, hij moet er aan wennen om een uur lang constant actief te zijn. Een veldrijder moet van het begin tot het eind ..afzien". Het is een pure sport". AFZIEN BETER MEEST BEJUBELDE OP KRACHTEN BEKERFINALE DINSDAG 27 OKTOBER 1970 Training op „Pa pendal". Krijgertje op de fietsJan van Katwijk maakt het Cees Zoontjes moeilijk. En hij vervolgt: „In de eerste plaats is dit weekend georganiseerd om de de geselecteerden eens bij elkaar te brengen. Zij moeten elkaar bij de voornaam gaan noemen. Dan krijg je een nauwere band. En verder hebben we er flink aan getrokken. Krijgertje op de fiets, partijtje voetbal, tegen heu vels klauteren, de jongens leren hoe en wanneer ze moeten afstappen, hoe ze de fiets moeten dragen, waar ze moeten fietsen en noem maar op." En de elf Gerti Wildeboer, Bennie Meyer, de gebr. Scheffer, Wim Alber- sen, Gezines Hoven, Dave Pos, Jacob Spetgens, Hans Steekers en de profs. Cees Zoontjes en Jan van Katwijk (Cock van der Hulst, Joop Zoetemelk, de beide Harings en Averteeg waren verhinderd) hebben zaterdag en zondag op de heuvels van het NSF-sportcen- trum moeten „afzien". Het zweet droop eraf. En ze hadden de grootste lol. LJUBLJANA Pas toen uit het Japanse kamp op de tribunes, waar men ijverig had zitten rekenen, drie vingers omhoog gingen, geloofden ze het. Op de ondoorgrondelijke gezichten van de zes kleine Japanners tussen de paarse podia, verscheen een lach. Ze hadden volledig getriomfeerd in de twaalfkamp. Niet alleen de wereldtitel ging naar Nippon, maar met Eizo Kenmotsu, Misuo Tsukuhara en Akinori Makayama namen de Japenners ook nog het goud, zilver en brons in het individuele klassement mee. De slag voor Rusland, dat daags tevoren bij de dames op grandioze wijze had gezegevierd, was vernieti gend. Behalve de wereldtitel van Michael Voronin, die met bijna anderhalve punt achterstand vierde werd, raakten de Russen ook een uniek record in de geschiedenis van de wereldkampioenschappen kwijt. Het was de Russen im mers in 1954 (Rome) als eersten en enigen gelukt wat de Japanners maandag avond in een tot de laatste plaats bezette Tivolihal in Ljubljana ook presteer den. De Japanners hebben in de twaalf- kamp op ruiet mis te verstane wijze ge regeerd. Dat het zou gaan gebeuren was eigenlijk bij de verplichte oefen stof al duidelijk geworden. Vol zelfver trouwen en met bijna achteloos gemak werden in hoog tempo de oefeningen gedraaid. De Russische aanpak was technisch perfect, maar deed schools aan. In het keuzegedeelte introduceerde de Aziaten talloze nieuwe vondsten. Vooral bij het paardspringen, waar Mitsuo Tsukuhara geschiedenis maakte met een totaal nieuwe sprong. Na de Hamashitasprong, die in 1962 bij de wereldkampioenschappen in Praag werd geïntroduceerd, zal het aanzwe ven met een halve draai om de leng teas, gevolgd door een vluchtige hand stand en een afsprong met een rug- waartse salto, dat de zilveren medaille winnaar demonstreerde, ongetwijfeld de Tsukuharasprong gaan heten. De Ja panner kreeg tot groot ongenoegen van het publiek, dat zeker tien minuten lang door gejoel en fluiten de wedstrijd onderbrak, maar 9.75 punten. De Nederlandse vertegenwoordigers kwamen maandag in de ochtenduren voor de laatse maal in actie. Er werd dit keer aanmerkelijk beter gewerkt dan zaterdag hoewel het drietal Cor Smulders, Peter Karregat en Hans Gunneman tot weinig aansprekende re sultaten kwam en daarmee nog eens opnieuw aantoonde dat het peil van het herenturnen in Nederland maar zeer laag is. Op een ding kan nationaal kampioen Cor Smulders 96e in het eindklasse ment met 100,60 punten trots zijn. De Eindhovenaar slaagde er als enige Nederlander in een cijfer boven de ne gen, dat internationaal geldt als vol doende, te scoren. Smulders deed het uitgerekend op het moeilijkste onderdeel, het paard- voltigeren, ook op het rek had Smul ders de negen kunnen halen, wanneer hij bij het overkeren niet misgegrepen had. De Brabander voorkwam een val door zich aan de staander van het rek vast te grijpen en maakte daarna zijn oefening af. Meer dan een magere acht kwam er niet uit. Karregat, die de kracht mist om alle zes de onderdelen achter elkaar te draaien, bracht het er toch nog beter af dan Hans Gunneman. De Eindhovenaar maakte in Ljubljana een wat onverschillige indruk. Hij werkte slordig en kwam daardoor niet eens op een gemiddelde van acht over de totale twaalfkamp. Dat werd vooral veroorzaakt door zijn falen in de ver plichte stof. De zwaar gebouwde Eind- De Japanse gouden medaillewinnaars wor den hier gefeliciteerd door de Russen. hovenaar bracht het met zijn totaal van 95,25 punten slechts tot de 127e plaats. Karregat werd met 96,45 123e. De strijd om de wereldtitel, die voor af gereserveerd leek voor Michael Vo ronin, was eigenlijk na het tweede on derdeel al beslist. Voronin scoorde bij het paardspringen slechts 9,35 punten en verspeelde daardoor aan de 22-jarige Kenmotsu die bij het voltige ren met 9.75 beloond werd, viertiende punt. Hij zag zijn achterstand daardoor ineens groeien tot een vol punt. Die misser bij de sprong had voor de Rus direct grote gevolgen. Hij zakte daar door naar de derde plaats, maar ook het brons zou nog onbereikbaar worden voor de wereldkampioen van 1966. Dat gebeurde op de vrije oefeningen, waar hij met 9,25 zelfs de laagst gewaardeer de Rus werd. De teleurstelling voor Vo ronin, die bij de Olympische Spelen Sa- wao Kato, die nu wegens een overigens reeds genezen achillespeesblessure niet aanwezig was, voor had moeten laten gaan, was volledig. De meest bejubelde man was op de vierde dag opnieuw Miroslav Cerar, de Zuidslaviër, die in z'n woornplaats zeer populair is. De meervoudige wereld- en Olympische kampioen paardvoltigeren, moest herhaaldelijk op het podium te rugkeren om het publiek te danken voor de bijval. Wat de 31-jarige mees ter in de rechten op zijn specialiteit demonstreerde, werd over het totaal gezien door geen van de concurrenten, ook niet door de fabelachtig turnende Japanners geëvenaard. Wanneer Cerar vandaag inderdaad zijn wereldtitel zal prolongeren en daar ziet het zonder meer naar uit, dan wordt er zoals iedereen hier beweerd woensdag in Ljubljana niet gewerkt. Frans Mahn, zelf ook actief, nam ze geducht onder handen. In de „blaas- hal", waar een partijtje ruig voetbal gespeeld werd, toonde hij zich een goe de en vooral harde verdediger. De Apeldoorner Gerti Wildeboer, die niet alleen door zijn cross-prestaties, maar ook door zijn frêle figuur opvalt, was met vier doelpunten topscorer. Crossadviseur Katan, helemaal gek van het veldrijden: „De jongens ge bruiken nu spieren, die ze anders nooit gebruiken. Dat is het fijne van zo'n training." De heer Katan zit al 47 jaar in het wielerwereldje („ik ben nooit een uitblinker geweest, hoor") en er gaat praktisch geen cross voorbij, of hij is er wel geweest. „Het is de eerlijkste sport, die er is en een prachtig kijkspel. Er is een opgaande lijn te bespeuren, mede door de provinciale kampioen schappen. Ik ben ervan overtuigd, dat de wielren ners zijn, die in het veld goed uit de voeten zouden komen, maar die het ge woon niet doen. Er zijn er zat". Gertie Wildeboer. die verleden week zondag in het Belgische Berlaer bij de amateurs de tweede plaats veroverde, moest gisteren weer bij onze zuiderbu ren aan de start verschijnen, maar hij gaf toch, ondanks het toucheren van startgeld, de voorkeur aan het trai ningsweekend op „Papendal" De Apel- doornero ,,'t Is me goed bevallen. Ik voel het goed in de botten. Meestal ge bruiken we alleen de benen, maar we hebben nu ook oefeningen met gewich ten gedaan en dan krijgen andere delen van het lichaam ook eens een goeie beurt. Er moesten meer van dit soort weekends komen. Want één heeft niet veel zin." De andere Apeldoorner, Bennie Meyer, die ook lid van „De Adelaar" is, was ook best te spreken over de bijeen komst. „Je doet hier dingen, die je thuis nooit doet". En Jan van Katwijk: „Ik heb drie weken niet getraind en ik moet eerlijk zeggen, dat het me hier behoorlijk zwaar valt. Ik ben de laatste tijd ook maar liefst vijf kilo aangekomen, Dat moet je alle maal maar meetorsen. Maar gelukkig krijg ik binnenkort een nieuwe baas, die me meer vrij geeft om te trainen. Ik ben van plan om er deze winter eens stevig tegenaan te gaan". Een goede lunch in het zeer luxueuze restaurant van het sportcomplex, bracht de jongens weer wat op krach ten. De spaghetti ging er in als koek. Ook de heer Zweedijk, (lid sportcom- missie van de KNWU), die de ploeg de hele dag op de voet volgde, zat aan. Frans Mahn, genietend van de heerlijk spijzen: „Hoe is zo iets in Nederland mogelijk. Wat een complex" „Je waant je in Amerika", liet Katan weten. Wie de uitverkorenen uiteindelijk zullen worden? Frans Mahn kon er nog geen antwoord op geven. „De Neder landse kampioenschappen, die eveneens op het parcours in „Berg en Bos" wor den gehouden, zijn wellicht een mooie selectie. Misschien zijn er jongens, die juist op dat parcours bijzonder goed draaien. Je weet nooit." SACRAMENTO De dood heeft zon dag weer eens meedogenloos toegesla gen tijdens autoraces in Sacramento in Californië. In de eerste race waren reeds twee doden te betreuren: de 27- jarige Ernie Bursell en de 41-jarige Walt Reiff, beiden afkomstig uit Sacra mento. In de vierde en laatste race van de dag viel een derde slachtoffer. Het was de 26-jarige Jimmie Gordon uit Californië. De Avro hoopt vanavond beelden van de come-back van bokser Cassius Clay uit te zenden in het programma Televizier Magazine. De wedstrijd tussen Cassius Clay en Jerry Quarry vindt plaats in het Amerikaanse Atlanta. Het is de be doeling dat de kijkers op het eerste net tussen 22.00 en 22.50 uur kleuren beelden van deze wedstrijd te zien De 19-jarige Zweed Kent Carlsson is wereldkampioen in de O.K.-jollen ge worden. In de zevende en laatste race werd hij tweede achter de Nieuw Zee- ander Clive Roberts. ROTTERDAM Eskisehir Spor, de Turkse voetbalploeg die morgen in Turkije de tegenstander is van FC Twente in de tweede ronde van het toernooi om de Runners Up Cup, is in alle opzichten te vergelijken met de Enschedeploeg. Twee jaar geleden mengde de ploeg uit provinciehoofdstad Eskisehir zich plotseling in de strijd om de topplaatsen van de Turkse eredivisie. Tot dan een privelege van Fenerbarhce, Besiktas en Goeztepe Izmir. Verantwoordelijk voor deze plotselin ge stijgende lijn van het internationaal nog volkomen onbekende Eskisehir Spor is trainer Abdullah Gegic. Deze Joegoslaaf van Turkse afkomst was en kele jaren geleden de succesvolle trai ner van kampioen Fenerbahce. De Turkse voetbalautoriteiten zagen in hem de man, die moest meewerken aan de spreiding van beter voetbal over heel Turkije. Dus verliet Gegic het mekka van het Turkse topvoetbal, Istanboel, om in het Aziatische deel van Turkije in Eskise hir, negentig kilometer van Ankara verwijderd, de enige plaatselijke prof club omhoog te tillen. Na een jaar reeds bereikte hij zijn doel. In 1967-'68 werd de ploeg derde ach ter Fenerbahce en Goeztepe Izmar, een jaar later zelfs tweede achter kampioen Besiktas en in de afgelopen competitie opnieuw tweede achter Fenerbahce. Es- kishir Spor bereikte in het vorige sei zoen ook voor het eerste de Turkse be kerfinale, waarin het na een zege van 21 thuis op Goeztepe Izmir via een een nederlaag van 31 in de uitwed strijd juist uit de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars werd gehou den. In het Ataturk-stadion van Eskisehir, waar slechts twintigduizend toeschou- DEN HAAG Nadat het hoofdbe stuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport reeds eerder had be sloten in verband met financierings- en exploitatiemoeilijkheden af te zien van een vervangende baan voor de tegen het Utrechtse draversbaan Mereveld, zijn er nadien toch nog enkele besprekingen ge weest met de gemeente Utrecht en de Utrechtse paardensportvereniging. Deze hebben echter evenmin tot een oplossing geleid door investeringsmoeilijkheden. De mogelijkheden zullen thans worden onderzocht, of op het voor een nieuw- Mereveld aangewezen terrein een lande lijk trainingscentrum voor harddravers eind van het volgend jaar op te heffenkan worden gevestigd. wers de thuiswedstrijden kunnen bij wonen, is E.S. een nauwelijks te nemen bastion. In de uitwedstrijden moet de ploeg het voornamelijk hebben van de hechte verdediging om nederlagen zo klein mogelijk te houden. Gegic bereikte echter meer. Drie van zijn spelers behoren nu tot de vaste kern van het nationale Turkse elftal. Linksbuiten Ender, die in West-Duits- land onlangs in een interland opviel, werd al meteen voor een half miljoen gulden benaderd door HSV Hamburg. Centrale verdediger Kamuran, top scorer Fehti, die met drie doelpunten in de laatste drie minuten het Spaanse Sevilla uit het Europese toernooi stoot te, dragen ook het nationale tricot. Bo vendien heeft ook doelman Mümnin enkele malen het doel van het nationa le elftal verdedigd. En achter dit team, dat thuis het 4-2-4 systeem toepast en in de uitwed strijden het beproefde 4-3-3, staan twintigduizend bijzonder luidruchtige en fanatieke Turken, die echter tot het uiterste sportief blijven. DORTMUND Het koppel Post Pijnen bezette vanochtend de eerste plaats in de zesdaagse van Dortmund. De stand: 1. Post/Pijnen (Ned.) 229 punten; op een ronde: 2. Schulze/Peff- gen (Wdl.) 428 pnt.; 3. Altig/Fritz (WD1.) 414 pnt.; 4. Bugdahl/Tschan (WD1.) 280 pnt.; 5. Renz (WDl.)/Gilmore (Aus.) 238 pnt.; 6. Sercu/Seeuws (Belg) 238 pnt.; op drie ronden: 7. Pfennin- ger (Zwit.)/Rudolph (WD1.) 250 pnt.; 8. Kemper/Bölke (WD1.) 241 pnt.; 9. Van Lancker/Mourioux (Fr.) 212 pnt.; op acht ronden: 10. Puschel/Juncker- mann (WD1.) 114 pnt.; op 12 ronden: 11. De Wit (Ned.)/Bennewitz (WD1.) 235 pnt.; op 20 ronden: 12. Oldenburg/ Muddemann (WD1.) 186 pnt.; op 22 ronden: 13. Porter/Johnson (GB) 200 pnt. ATLANTA (Georgia) Na 3Va jaar nietsdoen en frustratie, heeft Cassius Clay maandagavond door knock out in de derde ronde gewon nen van de jonge Jerry Quarry. Met deze zege heeft „Moehammed Ali" de jacht heropend op de zwaargewicht- titel, die hij in feite nimmer verloren heeft. Scheidsrechter Tony Perez staakte de strijd aan het slot van de derde ronde toen het bloed stroomde uit een lelijke wond boven Quarry's linkeroog. De spreker in de gemeentelijke ge hoorzaal van Atlanta deelde de joelen de 5000 toeschouwers mede, dat Perez de wond te zwaar vond om de strijd voort te zetten. Tegen het einde van de derde ronde was die wond opengeslagen met een di recte rechtse. Het was echter pure menslievendheid om de strijd vrijwel meteen te staken. Vol vertrouwen en bijna arrogant had Ali de spot gedreven met zijn uit dager nr. 1. Ali teisterde zijn tegen stander met linkse stoten, die als de tong van een adder aankwamen, en met rechtsen, waardoor de ring zowat stond te trillen. „Het was meer dan de zege van een bokser het was een terugkeer in de maatschappij" zei Ali, die in 1967 zijn titel verloor omdat hij weigerde zijn dienstplicht te vervullen. Hij werd tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroor deeld, maar hij ging in hoger beroep en zat zijn gevangenisstraf nimmer uit. In de afgelopen 43 maanden, toen zijn gewicht op een gegeven ogenblik tot 108,8 kg was gestegen, heeft hij re devoeringen gehouden op universiteiten en zette hij zijn werk als geestelijke voor de Zwarte Moslims voort. Hij ver langde echter steeds naar de dag waar op hij zijn bokstitel zou kunnen terug krijgen. Thans ziet hij uit naar een gevecht tegen Joe Frazier, een zware man die het kampioenschap in Ali's afwezigheid veroverde. Enkele minuten nadat Ali's hand als teken van de overwinning om hoog gestoken was, zei een ringarts, dat Quarry's linker wenkbrauw gespleten was en dat de wond misschien wel tien hechtingen vereiste. De 25 jaar oude Quarry, die reeds gevechten tegen Jimmy Ellis en Frazier heeft verloren, wil zijn bokscarrière voortzetten. ADVERTENTIE XYRENE biedt u meer dan'n gewone after shave: het reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. BHI ■1 XYRENE Vitamin After Shaw l/otion PAX-3d I

De Vallei | 1970 | | pagina 13