V, eenfndaals dagblad Geschatte opbrengst 80 miljoen Twee tarieven gaan gelden DODENTAL IS NU VEERTIEN Buiten 'Q Laat mijn man smeekt mevrouw Cross OEFENING ,KOM TERUG' VERLIEP VLOT Nederlanders sullen de Pacific Glory bergen Eurocontrol gaat flink uitbreiden Lijk ontvoerd meisje gevonden APELDOORNER VLUCHT VOOR STRAFZAAK LIT HUIS VAN REWARING Protest van Russen bij V.S. Actiecomité zegt in rapport: „ZES ANTILLIAANSE MEISJES IN ONS LAND MISBRUIKT morgen doorregen runderlappen 94 De Leeuwenbrug in Deventer gaat sluiten z iïmÊêk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Man springt uit rijdende trein VIJF PROCENT 0 Associaties 2 Oproep aan FLQ experimenteert met explosieven IN BESLAG Wereldspaardag vrijdag 30 oktober Kalenderdag NUTSSPAAR- BANK VEENENDAAL ORGANISATIE VOOR VEILIGHEID LUCHTVAART IN ARGENTINIË Luchtruim met opzet geschonden99 Een goed stuk vlees hoort erbij rode kool, groene kool of bietjes met 'n zoetzuur zilveruitje smaakt er best bij! PLAATSING SCHULDEN ARRESTATIE DREIGDE Als pa de vuist op tafel slaat omdat de eetlust hem vergaat gilt moe: ik zal nu zeker morgen voor dwarsgebakken Bums gaan zorgen! »t Tijdelijk regen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 27 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 251 Regering: rente op belastingen DEN HAAG De regering wil rente gaan heffen op de belangrijkste belas tingschulden. Deze wordt meteen al bij de aanslag opgeteld. Een wetsontwerp van die strek king is bij de Tweede Kamer ingediend. De rente wordt berekend over de periode tussen het ontstaan van de belasting schuld en het tijdstip van werkelijke betaling. Het systeem werkt naar twee kanten. Moet de fiscus geld aan iemand terug betalen, dan krijgt men rente op de koop toe. Deze gevallen zijn echter sterk in de minderheid. In de meeste gevallen moet de belastingplichtige rente aan de fiscus betalen. Daarom verwacht de regering volgend jaar al per saldo tachtig miljoen gulden beter te worden van de rente. In volgende jaren wordt het waarschijnlijk nog meer. De hoogte van de rente zal voorlopig ongeveer vijf procent bedragen voor ADVERTENTIE WAGENBORGEN Het aantal slachtoffers van de brand, die zaterdag avond woedde in het paviljoen Salem van de psychiatrische inrichting Groot- Bronswijk in Wagenborgen is gestegen tot veertien. In het Sint Lucasziekenhuis in Win schoten overleed gistermiddag een 72-jarige vrouw uit het Friese Burum. Eveneens gistermiddag is in het Delf- zichtziekenhuis in Delfzijl een 54-jarige vrouw uit Amsterdam aan haar ver wondingen bezweken. ll/ïeermalen heb ik er mij op be trapt, dat in bepaalde ontwik kelingen van de levende natuur een samenhang met andere valt te vinden, al kunnen we niet van oorzakelijk verband spreken. Flad. dert het eerste beukevaantje in de derde decade van grasmaand aan een twijg, dan wekt dit remi niscenties aan de spoedige terug keer van de tjiftjaj, trilt het prille lentegroen om de berken, dan denk ik steevast aan de fitis, die nu gauw komen zal, het kleuren der beukelovers voert de geest alvast naar het orgelende edelhert in de bronst en als de korengarven in de eng staan, bezin ik mij meteen op 't minnespel der reeën, want dit is dan zeer nabij. De periode van de pluk der bosbessen valt samen met het tweede houtsnipbroedsel al vinden we zo'n spécialité helaas lang niet elk seizoen en de nog veel zeldzamer geworden jonge ha viken, die dan half-was zijn. Zo zouden we veel meer onvermij delijke binding willen noemendoor veel wandelen leert ge haar ken nen, zoals de begin maart op het oude territorium weer verschijnen de kieviten, tegelijk met dotters en wilgekatjes. Begon de leeuwerik met de esca latie van de hemelladder en koer den de duiven in het bos, dan be zonnen we ons op de roffel der kor- hanen op de venige wildwei; noch tans wisten wij, dat de klok van Natuur wel eens achterloopt, al zit er nog zulk een onstuimige drang achter. Helemaal stilstaan doet zij ech ter nooit, doch versnelling en traag heid onderkennen we duidelijk, vooral in de loop der seizoenen van ons eigen land, waarin niet zelden zó snel wordt ingehaald, dat onze associaties in de war zouden lopen. 27-10-1970 A. B. Wigman. inkomsten-, vermogens- en vennoot schapsbelasting. Een tarief van acht procent gaat gel den voor: loonbelasting omzetbelasting de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto's. In september had de regering het in rekening brengen van rente op belas tingen al aangekondigd. Gedeeltelijk op 1 januarie en gedeeltelijk op 1 juli vol gend jaar moet het systeem in werking treden. V MONTREAL Mevrouw Barbara Cross, echtgenote van de ontvoerde Britse handelsattaché James Cross, heeft het „front voor de bevrijding van Quebec" (FLQ) opgeroepen haar man onmiddellijk vrij te laten. In een brief aan de ontvoerder, die door het frans- talige radiostation CKLM werd voor gelezen, zegt mevrouw Cross letterlijk: „Ik smeek u hem onverwijld vrjj te la ten". En tot haar man zegt ze in dezelfde brief: „Het is nu meer dan een week geleden dat ik iets van je heb gehoord. Het is afschuwelijk deze lange periode van wachten door te komen maar ik vertrouw erop dat je nog steeds in le ven en gezond bent. Het is een grote troost voor me geweest vier brieven van je te kunnen lezen en ik hoop dat het Front je zal blijven toestaan mij te schrijven". De Britse diplomaat is nu al sinds 5 oktober in handen van het „Front voor de bevrijding van Quebec". De laatste keer dat van hem iets gehoord werd was op 18 oktober, onmiddellijk na de moord op de eveneens ontvoerde Pierre Laporte, minister van arbeid van Quebec. De grootscheepse speurtocht van de Canadese politie, die nu al enkele we ken duurt, heeft nog niets positiefs op geleverd. DEN HELDER De 18-jarige M. L. uit Den Helder is maandagavond zwaar gewond geraakt, toen hij experimen teerde met door hem zelf gemaakte explosieven. De jongeman is naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam ge bracht. Hij is buiten levensgevaar. Ruim 70 procent van de militai ren die aan de oefening meedoen ivas vanmorgen in de kazerne. Toen de jongens elkaar bij de poort zagen, was de stemming uitstekend. DEN HAAG Vanmorgen om half negen was rond tachtig procent van het dienstplichtig en reservepcrsoneel van het 11de Pantser Infanteriebataljon opgekomen, nadat maandagmiddag om vier uur de Hilversumse radiozenders een oproep hadden uitgezonden. Reserve- en dienstplichtig personeel werd opgeroepen zich onverwijld te melden. Er was een militaire oefening begonnen onder de naam „Kom terug" die in de eerste plaats tot doel had na te gaan hoe snel de militairen ter plaatse zijn. De maandagmorgen opgeroepen militairen rond 160 man zijn het personeel van het 11de Pantser Infante riebataljon garde grenadiers, dat op het ogenblik met klein verlof is. De mannen moesten zich melden in de Saxen-Weimarkazerne te Arnhem. Tot laat in de nacht hebben de mili tairen zich gemeld. Vanmorgen om kwart over zes stond de eerste al weer voor de poort. Vanmiddag vertrekken de militairen voor een bivak-oefening op de Oir- schotse heide. LONDEN De Nederlandse maatschappij Smit en Co is maan dag met de voorbereidingen begon nen voor het bergen van de Libe riaanse tanker „Pacific Glory", die vastzit op een zandbank bij het ei land Wight. De brand op de tanker vrijdagavond uitgebroken na een aanvaring, is nu geblust en het schip heeft het ruwe weer van zondag goed doorstaan. Men acht het gevaar dat het schip breekt, waardoor zo'n 70.000 ton ruwe olie in zee zou stro men, sterk verminderd. Bergingsschepen met lijn aan voor- en achterschip van de tanker hebben het gestrande schip 180 gra den gedraaid om het met de voor steven in de wind te brengen om een opnieuw oplaaien van het vuur dat hoofdzakelijk op het achterschip woedde te voorkomen. Personeel van Smit en Co heeft de tanker maandag van een helikopter uit geïnspecteerd. Men wil zoveel mogelijk water uit het schip pompen en het dan in dieper water trekken, om dan de olie over te pompen in een andere tanker. De Britse stranden schijnen voor verontreiniging gespaard te blijven. Een smalle, ongeveer 20 km lange olievlek in de buurt van de „Pacific Glory" is met speciaal schuim on schadelijk gemaakt. De Britse admiraliteit heeft beslag gelegd op de Liberiaanse tanker „Allegro", die in aanvaring kwam met de „Pacific Glory". De „Allegro" ligt voor anker even buiten de ha- Zo lag de Pacific Glory er maandag bij. Nederlandse bergingsschepen hebben de tanker 180 graden gedraaid, om oplaaien van het vuur te voorko men. ven van Southampton. De autoritei ten hebben een bevelschrift aan de mast bevestigd waardoor het 46.000 ton metende schip niet kan vertrek ken voordat de kapitein daarvoor toestemming heeft gekregen. Omdat de aanvaring plaatsvond buiten de Britse territoriale wateren is het grote probleem wie de oor zaak van en de omstandigheden waaronder ze kon gebeuren gaat on derzoeken. Het Britse ministerie van handel zal intussen een eigen onder zoek instellen. ADVERTENTIE Twee Joodse synagogen in Rochester- Oost zijn vanmorgen vroeg door bom aanslagen beschadigd. Veertien dagen geleden zijn enkele gebouwen in de stad het doelwit van soortgelijke aanslagen geweest. Niemand werd gewond. MAASTRICHT Eurocontrol, de Europese organisatie voor de veiligheid van de luchtvaart, staat aan de voor avond van enkele belangrijke uitbrei dingen. De voornaamste zijn: 1. De vestiging naast Maastricht van een tweede Europees luchtver keersleidingscentrum bij de Zuidduitse stad Karlsruhe. 2. De toewijzing aan het Maastrichtse centrum, dat tot nu toe een louter ci viele taak zou krijgen, van de controle over al het militaire verkeer boven Noord-Duitsland. 3. De aanstaande associatie van Zwitserland en mogelijk ook van Oos tenrijk en Portugal met Eurocontrol. Eurocontrol komt voor aanzienlijke extra investeringen te staan. Voor het centrum bij Maastricht, waar intussen is begonnen met de installatie van de verschillende computer- en radarsyste men, zal 150 miljoen gulden nodig zijn. Het toekomstige centrum bij Karlsruhe zal naar schatting 120 miljoen gulden vergen. Wanneer beide centra in be drijf zijn, zal voor modernisering jaar lijks zo'n zestig miljoen gulden nodig zijn. Met ingang, van volgend jaar novem ber zal Eurocontrol beginnen een deel voorlopig vijftien procent van de investeringskosten bij de luchtvaart maatschappijen in rekening te brengen. Te vliegen afstand en gewicht van een vliegtuig zullen daarbij als maatstaf gelden. Om welke bedragen het hierbij zal gaan, is nog niet duidelijk. o CORDOBA De Argentijnse politie heeft op de oevers van de Rio Salado, 40 km ten westen van Cordoba, het lijk gevonden van Diana Maria Srur, de 19-jarige dochter van een bankdirec teur die vorige week werd ontvoerd. Het lijk was half verbrand en bevond zich in verregaande staat van ontbin ding. De ontvoerders hebben een losgeld geïncasseerd van ongeveer 45.000 gul den. Zij hadden aanvankelijk 90.000 gulden geëist doch toen de vader van het slachtoffer gezegd had een dergelijk bedrag niet te kunnen opbrengen wa ren de ontvoerders met een halvering ervan akkoord gegaan. Het meisje is vermoedelijk reeds op 19 of 20 oktober om het leven gebracht, hetgeen erop neer zou komen dat de vader ,het losgeld heeft betaald nadat zijn dochter was vermoord. ROERMOND Enkele uren voor hij terecht moest staan voor de rechtbank te Maastricht is de 18-jarige automon teur J. P. uit Apeldoorn maandag ge- MOSKOU De Sovjet-Unie heeft maandag bij de Verenigde Staten en Turkije geprotesteerd tegen het schen den van het Sovjet-Russische luchtruim door een Amerikaans vliegtuig dat uit Turkije kwam op 21 oktober. Schendingen van het Russische lucht ruim zijn geen toevallige incidenten, maar het resultaat van de algemene militaire activiteit van de Verenigde Staten in gebieden die aan de Sov jet-Unie grenzen, aldus het Russische protest aan Washington. In de protestnota wordt gesproken over meer dan 10 van dergelijke inci denten in de afgelopen jaren. De Sov jet-Unie heeft Amerika er herhaalde lijk op gewezen dat deze activiteit openlijk vijandig is tegen de Sowjet- Unie. De Sovjet-Unie verwacht dat de re gering van de Verenigde Staten het standpunt zoals uiteengezet in deze verklaring op de ernstigste wijze zal benaderen en er de gepaste conclusies uit zal trekken. In de verklaring, die via het persbu reau Tass werd verspreid wordt de ernstige aandacht van Turkije gevraagd voor het feit dat het toestel dat tot landen werd gedwongen en waarbij twee Amerikaanse opperofficieren ge vangen werden genomen van Turks gebied kwam. Twee Amerikaanse consuls zijn in middels naar het Armeense stadje Le- ninakan vertrokken, waar de twee ge neraals, hun piloot en een Turkse kolo nel worden vast gehouden. In de verklaring van Tass wordt het Amerikaanse argumenten, dat de grens overschrijding per ongeluk plaatsvond, verworpen. ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG Zes Antilliaanse meisjes, dieonvoldoende of foutief voorgelicht naar Nederland kwamen zijn hier misbruikt en misleid. Dat zegt het „actiecomité van An- tillianen in Nederland", dat een rap port over de meisjes heeft samenge steld en het zestal tevens uit hun ongunstige woon- en werkomstandig heden heeft „bevrijd". De meisjes kwamen eind vorig jaar naar ons land, nadat zij door een par ticuliere arts in hun land waren ge keurd. De keuring de overtocht en de uit rusting voor de opleiding ziekenver- zorgster-b, die zij in Nederland zou den ontvangen, moesten zij zelf beta len. Het comité wijst erop dat de An tilliaanse overheid de keuring gratis zou hebben gedaan en dat zij boven dien 286 kledinggeld zouden hebben gekregen. De arts zorgde voor plaatsing van de meisjes in de verpleegtehuizen „huize Craayenburgh" en „huize Wik" in Heemstede. Aan de opleiding zijn ze hier nooit toegekomen, aldus het rapport. Wel moesten zij langere werktijden dan hun Nederlandse col lega's maken en werden zr hoofdza kelijk voor late diensten ingezet en vooral bedacht met huishoudelijk werk en keukendienst. Zij mochten in de flat, waarin zij woonden niet koken, niet naar de tv kijken en geen bezoek ontvangen. Tij dens het werk was het praten in ei gen taal verboden. Iedere keer dat zij papiamento spraken kregen zij een boete van een dubbeltje, later werd dat een gulden. Het kabinet van de gevolmachtigd minister heeft inmiddels de schulden van de meisjes aan de directie van de tehuizen overgenomen en er voor ge- zorgt dat ze in het verpleegtehuis Am- stelhof in Amsterdam geplaatst wer den, waar zij wel een opleiding vol gen voor het diploma ziekenverzorg- ster -b. VENLO Teneinde zich aan een mogelijke arrestatie te onttrekken, is maandag de 33-jarige Zuidslaaf Milan S. op het baanvak Kaldenkirchen Venlo, uit de rijdendr internationale trein Keulen-Rotterdam gesprongen. S., die op weg was naar Vlaardingen waar hij werkt, werd vrij ernstig ge wond. Hij kwam tot deze daad, toen de Duitse beambten in de trein zijn papieren con troleerden en het Duitse opsporingsre gister raadpleegden. Hierin stond S. na melijk gesignaleerd. vlucht uit het Huis van Bewaring te Roermond. Maandag omstreeks half tien moest hij, onder toezicht van een bewaarder, iets opbergen, maar hij zag kans op de luchtplaats over een muur te klauteren. Eerst nam hij een fiets weg, maar later sprong hij in een onbeheerd staande bestelwagen. Met deze wagen reed hij weg, vermoedelijk in de richting Arn hem. Maandagavond was P. nog voort vluchtig. Hij moest met de 21-jarige schilder J. V. uit Flaarlem terechtstaan, omdat zij verdacht worden van het plegen van een roofoverval. Bij deze overval op de 64-jarige J. Hoepermans en zijn 78-jarige stiefmoeder in hun woning aan het Emmaplein te Heerlen op 2.2 aug. jl., werd ruim 10.000 gestolen. Bij het begin van de zitting van de rechtbank te Maastricht verzocht de of ficier van justitie ten aanzien van P. rekening te houden met zijn onbezon nenheid. De rechtbank hield op diens verzoek de zaak tegen P. aan. Tegen verdachte B., die bekende de twee mensen te hebben mishandeld en het geld geroofd te hebben, eiste de of ficier van justitie twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. (Van onze fin-econ. redactie) NV Hotel De Leeuwenbrug in Deren ter, met 65 kamer het grootste hotel van de stad, gaat sluiten. De exploitatie was onrendabel. Thomassen en Drijver Verblifa NV heeft het hotel, waarvoor geen gegadig den uit de horeca-sector waren, ge kocht. Het wordt nu ingericht als een onderkomen voor de bij Thomassen en Drijver-Verblifa NV werkzame Turkse werkenemers. B. en W. van de gemeente Deventer hebben met de nieuwe bestemming van het hotel ingestemd. De directie van De Leeuwenburg zal in overleg met de vakbonden een afvloeiingsregeling voor de 21 personeelsleden treffen. Voor de beschikbare hotel-accommo datie in Deventer betekent het sluiten van Hotel De Leeuwenbrug een gevoe lige slag. ADVERTENTIE DWARS6EBAKKEN Weersverwachting van het KNMI tel woensdagavond Veel bewolking met tijdelijk regen, later vanuit het noordwesten enkele op klaringen. Tot matig of krachtig toene mende zuidwestelijke wind, later op de dag ruimend naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: zon op: 07.27 uur; onder 17.20 uur. Maan op 05.28 uur; onder 16.17 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1