Dreigende taal van Egypte in Midden-Oosten-debat in V MODERNSTE RAKETTEN BIJ SUEZ- KANAAL Beschadigd op patrouille Moeizaam proces in Keulen tegen Rijn-vervuilers OOK CHOLERA IN TSJECHO- SLOWAMJE Gruwelijk hoofdstuk Nazi-geschiedenis SS-, SCHEDEL VERZAMELAARS Wapenkamer VOORDEITSE Over de grenzen Collegiale handdruk ALLENDE Sigaretten reclame in Duitsland beperkter OOK /TV NEDERLAND ACEI.DOSD leeggeroofd Gevech tsklaar Regeringsauto's in Y.S. op schone* benzine Nieuwe leden in V-raad inventum laat u kiezen... elektrische boven of onderdeken! EBA* RESOLUTIE \ATRO*LOOG ROTTERDAM Supporter Chauffeur DINSDAG 27 OKTOBER 1970 Egypte zal bezet gebied bevrijden JRW VORK De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Mahnioed Riad. heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties her haald. dat zijn land absoluut vastbesloten is elke centimeter door Israël in de zesdaagse oorlog bezet Arabisch gebied te bevrijden. Minister Riad. die met zyn toespraak het eerste algemene debat over het Midden- Oosten sedert juli 1967 opende, zei dat de Algemene Vergadering nooit een ern stiger aanvechting van de beginselen van het VN-handvest, noch een ernstiger bedreiging van de vrede had gekend dan nu. Hij noemde het een voortdurende politiek van Israël het gezag en de wil van de Verenigde Naties te negeren en riep de leden op bü te dragen aan een vreedzame regeling volgens de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. (De resolutie voorziet in terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden en erkende grenzen). Door zich terug te trekken van de vre desbesprekingen onder leiding van be middelaar dr. Jarring onderstreepte Is raël zijn besluit de pogingen om tot vrede -in het Midden-Oosten te komen, te ondermijnen." „Om zijn houding te rechtvaardigen nam Israël zijn toevlucht tol leugens door te beweren dat de Verenigde Ara- bwchft Republiek de besta-ncte regeling en had geschonden Aldus Riad volgens wie Israël verlangt dat Egypte zijn TEL AVIV Rusland en Egypte hebben in de verboden zone langs het Suezkanaal een keten van de allermo dernste lanceerinstallaties voor raket ten gebouwd. Dit heeft de Israëlische generaal Aharon Yariv, hoofd van de militaire inlichtingendienst, gisteren verklaard. Hij schatte, dat het aantal Russen in de bestandszone sinds het ingaan van het bestand op 8 augustus dit jaar, is opgelopen tot drieduizend man. De opstelling van de lanceerinstalla ties wijst erop, dat ze niet alleen zijn gebouwd voor verdedigende doeleinden, aldus; de generaal, die verder erop wees) dat de raketten, die de Russen in Noord-Vietnam hebben geïnstalleerd lang niet zo modern zijn als die langs het Suezkanaal. Egypte is inmiddels gereed om de door Israël zette Arabische gebieden gewapenderhand te heroveren. Dat be weerde althans het weekblad Rose el Youssef. dat „hooggeplaatse militairen" aanhaalde. De voorbereingen voor deze bevrijdingsoorlog, zouden al in volle gang zijn. Egypte is weliswaar bereid het huidige bestand, dat 5 november afloopt, met negentig dagen te verlen gen, maar als „de andere zijde" onwil lig is, zullen de gevechten onmiddellijk na afloop van het bestand worden her vat. Ook de Egyptische minister van de fensie, Mohammed Fawzi. heeft erop gewezen, dat Egypte klaar is om te vechten. „Elk bedrog van Israël zal meteen worden bestraft", zei hij. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in het kader van de strijd tegen de luchtvervuiling opdracht ge geven voor alle regeringsvoertuigen benzine te gebruiken die geen of een laag loodgehalte heeft. In brieven aan de gouverneurs van de Staten dringt Nixon er op aan soortgelijke maatrege len te treffen. Nixon zegt in een verklaring de lucht vervuiling te willen tegengaan en de markt te verbeteren voor bovenge noemde voertuigen. De meeste overheidsvoertuigen kun nen op het ogenblik geen brandstof met geen of een laag loodgehalte ge bruiken vanwege hun motoren met hoge compressie. Functionarissen zeiden dat bij vervanging auto's zullen worden aangeschaft die de brandstof wel kun nen verwerken. NEW YORK De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft giste ren België, Argentinië, Somaliland en Japan voor een periode van twee jaar gekozen als lid van de Veiligheidsraad. De overige leden van de raad zijn de vijf permanente leden de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Engeland en nationalistisch China en vijf niet-permanente leden: Boe- roendi, Nicaragua, Polen, Sierra Leone en Syrië. luchtverdediging van het Suez-Kanaal opheft en zo de lucht vrij geeft voor Israëlische vliegtuigen „om hun misda dige aanvallen tegen het volk van de VAR te hervatten". De Egyptische minister zei dat Israël tijd wil winnen om de territoriale winst te consolideren, en zich op nieuwe agressie voor te bereiden. Riad noemde het betreurenswaardig dat de VS, die een leidende rol speel den bij het opstellen van het handvest van, de VN, nu een hoofdrol hebben ge speeld bij het Israël in staat stellen zijn „agressieve en expanaienisrtascihe poii- tiek" te blijven uitvoeren, door de leve ring van vliegtuigen en andere wapens en door economische hulp. Tijdens de schorsing van de vergade ring daarna zei de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban. op een persconferentie dat het debat in de Algemene Vergadering Israëls aanvaar ding van de revolutie van 1967 zou kunnen ondergraven. Israël aanvaardde destijds de resolutie, „maar als de Ver enigde Arabische Republiek de Alge mene Vergadering beïnvloedt om te trachten de klemtoon van de resolutie te wijzigen, de balans te wijzigen, de flexibiliteit en de ruimte voor onder handeling, dan zal de Israëlische aan vaarding in het geding worden ge bracht". Over Riads toespraak zei Eban: „De toespraak van de heer Riad versterkt onze twijfel aan de wenselijkheid van een heftig polemisch debat in de Alge mene Vergadering. We zouden niet op een internationaal podium moeten pra-. ten maar we zouden onze dialoog onder ambassadeur Jarring moeten hervat ten". Om daartoe te komen zouden de raketten aan het Suez-Kanaal naar het achterland moeten worden verplaatst. Een Afrikaanse werkgroep heeft een ontwerp-resolutie opgesteld die. naar men verwacht, met grote meerderheid kan worden aangenomen aan het einde van het debat over het Midden-Oosten dat een week tot tien dagen zal duren. De ontwerpresolutie vraagt om verlen ging van de wapenstilstand njet twee maanden (het huidige bestand loopt 5 november af) en hervatting van de missie-Jarring. Voorts bevat de resolu tie een bevestiging van de resolutie van de Veiligheidsraad van .1967. Afrikaanse en Arabische landen zouden hierover nog discussiëren. KLEEF De teilen zijn duidelijk. Tankers van de Hamburger Lloyd heb ben, volgens de aanklacht, in de jaren 1965 tot en met 1968 twintigduizend ton van een uiterst schadelijke stof over boord gepompt op de Rijn en in enkele gevallen ook op de Eems en de Elbe. Het gaat om 22 gevallen, waarin de lading van de tankers vloeibare af valstoffen van een Duitse raffinaderij in de rivier verdween in plaats van. zoals volgens het contract was afge sproken, in volle zee te worden geloosd. Etn dit zijn dan nog alleen de geval len, die zich op Duits grondgebied heb ben afgespeeld en die in twee jaar door de rivierpolitie zijn opgespoord. De tankers zouden ook verschillende keren op Nederlandse rivieren hun la ding overboord hebben gezet, maar Ne- derland kenl, in tegenstelling tot West-Du itsland, nog geen wet die dit verbiedt. De feiten zijn dus duidelijk, maar dat kan moeilijk gezegd worden van het strafproces, dat gisteren in Kleef is be gonnen. Al op de eerste zittingsdag er is een week voor het proces uitgetrokken bleek dat de vriendelijke rechtbank president Scholten en zijn twee mede- rechters met geduld en tactiek een gi gantische gordiaanse knoop zullen moe ien ontwarren. Want het merendeel van de veertien verdachten zegt of niets te weten, af a' leen maar bevelen van hogerhand te hebben opgevolgd. Vooraan in de rij van beklaagde gaat de reder van de Hamburger Lloyd. dr. Jurgen Bernhold uit Hamburg. Een knappe, charmante 36-jarige man, heer en meester over een vloot van zeventig coasters en binnmschepen en. samen met ?ijn vrouw Helga, wereldkampioen ba llroom-dansen In een smetteloos pak. een minzame glimlach om de lippen, sloeg hij. naast zijn verdediger het proces gade. Hij be paalde zich tot een herhaling van vroe gere verklaringen.Ook nu vertelde hij dat het allemaal buiten zijn medeweten was gebeurd en dat zijn vroegere com pagnon Bolle de verantwoordelijke man was. Deze Bolle is in .1966 gevlucht voor een verzekeringsfraude. Bolle heeft inderdaad in 1965 met de Caltexraffinaderij in Raunheim aan de Main contracten getekend voor het ver voer en dumpen van vuile water, dat overblijft na het doorspoelen van tanks j en pijpleidingen. Dit afvalwater beval natronloog in hoge concentraties (lot twaalf procent). I Zelfs een oplossing van één procent van deze stof is nog gevaarlijk; het tast vooral kieuwen en huis van vissen aan. Daarom mag het in Duitsland niet op de rivier geloosd worden maar moet het in open zee worden gestort. Bolle nam destijds dit transport op zich voor een prijs, die enkele marken per ton beneden die van zijn voorgan ger, een Nederlandse rederij lag. Aan I dit contract was echter een mil j oenen- contract voor het vervoer van olie ver bonden. Dr. Jürgen Bernhold zegt dus van niets te weten hij had het te druk om zijn rederij op té bouwen en spreekt ook tegen dat hij hoge premies heeft laten uitkeren aan de kapiteins voor het voortijdig lozen van de afval- stoffen. Zo zou alleen al de kapitein van de tanker „Hasenbüttel" meer dan vijfduizend mark hebben ontvangen. Deze kapitein werd twee jaar geleden op heterdaad betrapt toen hij op de Rijn de lading van zijn schip overboord liet pompen inplaats van ermee naar Rotterdam te varen, waar het afvalwa ter zou worden overgeladen in een zee tanker. De rivierpolitie herinnerde zich toen dat drie jaar eerder een andere kapi tein van deze maatschappij wegens hetzelfde vergrijp was veroordeeld tot een hoge geldboete, en deze combinatie was de aanleiding tot een grootscheeps onderzoek. De kapitein van dit laatste schip En- gelbert Meyer (41), vertelde gisteren dat hij zijn vracht altijd netjes naar Rotterdam had gebraeht. Alleen die ene In pantservest gekleed en met de karabijn schietklaar in de hand patrouilleert deze Amerikaan se politieman in zijn zwaar bescha digde auto in de negerwijk van De troit, na de schietpartij van dit weekeinde. Zelfverzekerd glimlachend volgt hoofdverdachte dr. Jürgen Berb- hold het proces. keer dat het ondekt werd. had hij zijn lading op dc rivier overboord gepompt, omdat hij haast had. Maar hel kwam ook wel voor, zo verklaarde hij, dat hij het afvalwater loosde in de huurt van de Rotterdamse haven. En volgens hem had zelfs de havenmeester daar geen bezwaar tegen. Onder de veertien verdachten, die bijgestaan worden door acht verdedi gers. zijn ook de scheepsinspecteur en de scheepsingenieur van de maatschap pij» Ook zij verklaarden van de prins geen kwaad te weten. De andere ver dachten, meest kapiteins, hebben voor een deel bekend. Voor de president van de rechtbank de beide andere rechters en de officier van justitie zit er niets anders op dan verdachten minutieus te confronteren met het omvangrijke materiaal ge tuigenverklaringen en schriftelijke stukken, zoals logboeken en admi nistratie van de maatschappij dat de politie in twee jaar hard werken heeft, verzameld. Vandaag komen de getuigendeskun- dige en de 22 getuigen aan bod. Onder hen is ook de Rotterdammer Johannes Booij. eigenaar van het classificeerders- bedrijf, waar de Duitse tankers werden schoongemaakt nadat, ze hun vracht al of niet illegaal hadden gelost. GENEVE De Tsjechoslowaakse re gering heeft gisteren de wereldgezond heidsorganisatie meegedeeld dat in het dorp Vojany in Slowakije drie gevallen van cholera zijn geconstateerd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben ook meegedeeld dat de bevol king wordt onderzocht en dat de eerste 500 onderzochten vrij van cholera ble ken te zijn. De autoriteiten geloven niet dat op dit ogenblik noodmaatregelen aan de grenzen moeten worden getrof fen. Uit Turkije heeft de WHO vernomen dat daar 474 choleragevallen waarvan 46 met dodelijke afloop, bekend zijn. In totaal zijn 1160 personen op verdenking van cholera in ziekenhuizen opgeno men. De Turkse autoriteiten zijn er thans van overtuigd, de ziekte onder controle te hebben. Ook geloven zij dat het aantal gevallen afneemt. Dc Griekse regering heeft in verband met hei choleragevaar supporters van Panathinaikos van Athene verboden 4 [november in Bratislava aanwezig te zijn bij de returnwedstrijd voor hel Europa-1 toernooi. Panathinaikos. dat thuis met 2-0 gewonnen heeft, zal in Wenen logeren en pas een paar uur voor dc wedstrijd per bus naar Bratis lava reizen. Het uitbreiden van de maatregelen tegen cholera door de nationale gezond heidsorganisatie in een aantal Zuid- en Oosteuropese landen heeft ook conse quenties voor het Nederlandse interna tionale goederenverkeer. De op het buitenland rijdende vrachtwagenchauffeurs dienen er vol gens de „algemene verladers- en eigen vervoerdersorganisatie'' (EVO) rekening mee te houden dat zij niet toegelaten worden in de betrokken landen tenzij een internationaal inentingsbewijs te gen cholera, kan worden getoond. Dit geldt, aldus dè EVO ook voor vrachtrij ders die bv. van een reis naar Grieken land naar Nederland terugkeren. De kans is volgens de EVO groot dat de betrokken chauffeurs vijf dagen qua rantaine zullen moeten ondergaan wan neer zij momenteel zonder inentingsbe wijs met de vrachtauto naar een land met cholera-risico reizen. Met een ferme handdruk be groet de Britse minister Doug las Home van Buitenlandse Zaken iti Londen zijn Russische collega Gromyko, die drie dagen lang in Engeland zal blijven. ADVERTENTIE Da's fantastisch! Bovendien nog extra veilig, want Inventum dekens hebben een trafo voor veilige zwakstroom. v.a. 99,50 u kunt er op rekenen! BONN' Onbekenden hebben de wa penkamer van een Zuidduitse kazerne totaal leeggeplunderd. Uit de Maxhoffkazerne in Sternberg bij München verdwenen 87 pistolen, twee machinegeweren, achttien machi nepistolen en twee lichtkogelpistolen. Ondanks koortsachtige naspeuringen van de militaire veiligheidsdienst en de recherche had men gisteravond nog geen enkel spoor van de daders. De rovers waren het kazernecomplex binnengekomen door een gat te knippen in een draadversperring. Daarna boor den zij het slot van de wapenkamer ka pot, brachten er eer? nieuw slot in aan zodat niemand op de gedachte zou ko men dat er iets aan de hand was, en roofden op hun gemak alles wat van hun gading was. FRANKFORT Een hijzonder gru welijk hoofdstuk uil het tijdperk van nazi-Duilsland wordt opnieuw in het daglicht gesteld wanneer vandaag in Frankfort het proces begint tegen drie voormalige medewerkers van hel door „Reichs-Führer SS" Heinrich Himmler gestichte instituut „Ahncnerbe". Dan zullen terechtstaan de 59-jarige Bruno Beger. de 58-jarige Hans Flei- schacker en de 57-jarige Wolf-Dieter Wolff voor medeplichtigheid aan moord op 115 mannen en vrouwen. Centrale figuur in deze geschiedenis is de sinds het einde van de oorlog ver dwenen hoogleraar in de anatomie Au gust Hirt, die een bijzondere belang stelling voor „niet-arische" schedel structuren koesterde. Hij wilde daarvan voor de „Reichs-universitat" van Straatsburg een verzameling aanleggen. De professor stelde Himmler voor elke „Joods-bolsjewistische commissaris" die tijdens de Russische veldtocht in Duitse handen viel het hoofd af te hak ken. zodat hij over voldoende materiaal kon beschikken om de schedels van de ze „verdierlijkte mensensoort" te bestu deren. Hirt kreeg voor dit plan de steun van de leider van de onderzoekings- en stu diegemeenschap van de SS „Ahnener- be". de in 1947 in Neurenberg ter dood veroordeelde en later terechtgestelde Wolfram Sievers. De bioloog Beger en de filoloog Flei- schacker werden in 1943 naar het con centratiekamp Auschwitz gezonden, waar zij zich een week lang bezig hiel den met het opmeten van de schedels van 79 Joden, 30 Jodinnen, vier Aziaten en twee Polen. Deze „geselecteerden" werden daarna naar het concentratie kamp Natzweilger getransporteerd en daar vergast. Vanuit de gaskamer wer den de lijken vervolgens naar het ana tomisch instituut van de universiteit van Straatsburg vervoerd en daar in de kelders geconserveerd. Bij het naderen van de Amerikaanse legers gaf Hirt bevel de lijken te ver branden, doch men had geen tijd meer alle sporen te laten verdwijnen. Beklaagde Wolff wordt verantwoor delijk gesteld voor de briefwisseling tussen „Ahnenerbe" en andere instan ties. waaronder instructies voor het transport van de slachtoffers naar Nat- zweiler, Bij het vooronderzoek veront schuldigde hij zich met het bekende „Befehl ist Befehl". Beger en Fleischacker houden vol niet te hebben geweten waarvoor de schedelmetingen die zij moesten uitvoe ren zouden dienen. Beger zou zich uit „Ahnerbe" hebben teruggetrokken toen hij er achter kwam welk lot de gevan genen ondergingen. In Santiago, dt- noofdslad van Chili worden al een paar da gen weddenschappen afgesloten over de vraag of Salvador Allen- de. Chili's nieuwe president, in de toekomst zijn afgedragen leren jasje zal gaan verruilen voor het jacquet-kostuum, waarin niet- ililaire Zuidamerikaanse presi denten in het openbaar plegen te verschijnen. Erg veel kans lijkt daarop niet te bestaan, want Allende, de eerste Marxist die via volkomen demo cratische verkiezingen aan de macht gekomen is, is in vele op zichten een non-conformist, die niet zo heel erg veel opheelt met tradities. Toch lijki hij met zijn bourgeois embonpoint, zijn snorre tje en zijn bril meer op een wat slordige welgestelde plattelands- dokter dan op de strijdbare Marxist, die hij is. Salvador Allende trad voor het eerst op in het openbaar toen hij 17 jaar oud was, ter gelegenheid van de begrafenis van zijn rijke vader, een advocaat. Als student in de .üc'üicijncn begon hij zich actief met de politiek te bemoeien. Dat was in de jaren 1927-31, toen ge neraal Carlos Ibanez dictator \an Chili was. Hij kwam gedurende korte tijd in dp gevangenis te recht, maar werd gekozen tot vi ce-voorzitter van de studentenfe deratie. In 1932 behaalde hij zijn medische graad. Het volgend jaar hielp hij de Chileense socialistische partij oprichten. N'a verscheidene jaren als dokter gepraktizeerd te hebben werd hij in 1939 gekozen als volksvertegenwoordiger. In 1939 werd hij door de volksfront-rege ring van Pedro Aguirre Cerda be noemd als minister van gezond heid. Hij had belangstelling gekre gen voor de sociale geneeskunde en hij publiceerde een bock over „de socio-mrdische problemen van Chili" waarin hij de kapitalisti sche sociale struktuur de schuld gaf voor het lot van de armen. In dat jaar trouwde hij ook. De Al- lendes hebben drie dochters, ze wonen in een bescheidene gepleis terd huis in een betere woonwijk van Santiago. In hun dienst heb ben zij een diensmeisje, een kok en een chauffeur. De huis- en eetkamer zijn gevuld met schilderijen, beeldhouwwerk, houtsnijwerk en aardewerk, dat Allende verzameld heeft op zijn reizen door de wereld. Hij heeft o.a. Rusland. China, Noord-Korea en N'oord-Vietnam bezocht. Hij is een wijnkenner en er wordt van hem gezegd dat één slok vol doende is om het merk van Schotse Whisky vast te stellen. Dit kan een dure liefhebberij zijn in een land waar een fles Scotch 30 dollar kost. Als president is Allende vastbesloten grondige economische hervormin gen door te voeren. Hij wil de naasting van de koperindustrie die voornamelijk in Amerikaanse handen is voltooien en verder de banken, de verzekeringsmaat schappijen. dc telefoon- en tole- graafmaatschappijen, de petro leumindustrie en alle monopolies die van vitaal velang voor Chili zijn. zoals hij het uitdrukt, natio naliseren. Vooral de totale naasting van de ko perindustrie cïc Ameri kaanse maatschappijen Anaconda en Kennecott zal hem vele moeilijkheden opleveren. Wanneer Amerika besluit het bedekte drei gement de koperprijzen te dumpen inderdaad uitvoert, zal Allende het heel zwaar vallen zijn sociale programma te financieren, omdat de economie van Chili voor een groot deel op de koperexport drijft. De nieuwe president zelf gelooft echter vast in het welslagen van zijn taak. „W anneer er één kapita listisch land is, dat toestaat onze noodzakelijk invoer met Chileense produkten te betalen, redden we het", heeft hij verklaard. „En wan neer we geen kapitalistisch land hiertoe bereid vinden, gaan we het bij de socialistische landen pro beren. Maar ons sociale program ma zal worden uitgevoerd. I)e Chileense kinderen zullen in de toekomst melk kunnen drinken", ip Salvador Allende, de welgestelde arts, die uit oprechte sociale be wogenheid Marxist werd en in de «olitiek ging, rust de eerste zes jaar een bijzonder zware taak. Vooral ook omdat hij zijn plannen niet wil verwezenlijken via dictatoriale ingrepen, maar verschillende ma len heeft verzekerd dat zijn rege ring alle grondwettige rechten zal eerbiedigen. 'elfs de rijke rechtse Chilenen, de overtuigde vijanden van Allende. nemen dit aan. Een van hen ze! nogal verbitterd: „We kunnen er niets tegen doen. Er zullen echt geett vuurpeloton1 komen. Vlies zal volkomen legaal gaan. Maar het resultaat zal hetzelfde zijn: een totalitaire staat." BONN' De Westduitse sigaretten- fabrikanten gaan hun reclame vrijwillig beperken, om te voorkomen dat de re gering hen daartoe dwingt. De industrie zal o.m. de aanplakbil jetten die reclame maken voor de siga retten drastisch beperken in grootte en aantal. Deze ingreep betreft éénderde van alle aanplakruimte in heel West-Duits- land. Ook de televisiereclame wordt ver minderd. Sommige merken willen dez< helemaal staken. Dit alles gebeurt omdat minister Kate Strobel (Volksgezondheid) een wet voorbereidt die de overheid de bevoegdheid geeft om van geval tot geval sigarettenreclame te verbieden.

De Vallei | 1970 | | pagina 8